Vervolg raad Kortgene KRUISWERK Drukkerij Markusse Wissenkerke OUWENEEL OSTDIJK Doe'stijlvol^de deur dicht HET TIMMERHUIS HULPCENTRUM 01100 -14444 praktijk op korte termijn de eigen bevolking ten goede. Zonder dat er direct over tekorten wordt geschreven is het toch goed te lezen dat „De Pompweie" als dorpshuis goed functio neert en, naar ons bekend, goed staat aan geschreven en ook in een behoefte blijkt te voorzien. Voor Kats denken wij meer in de trend van vergroten van het Nieuw-Zeelandhuis, immers bij verschillende gelegenheden is het toch gebleken te klein te zijn. Onze fractie vindt, dat er op korte termijn, uiteraard in samenspraak met het verenigingsleven, iets _moet gebeuren. Hetzelfde geldt dorpshuis „De Brug" te Colijnplaat waar men nü de tekening voor aan het maken is. Het gebouw is nodig aan een aanpassing en opknapbeurt toe. We vertrouwen er op dat deze plannen nu ein delijk eens ten uitvoer gebracht worden, ter wijl het ons voorkomt, datrhet bestuur vol doende inzicht heeft in de behoefte van de bevolking van Colijnsplaat om daar haar plannen op af te stemmen. Onze fractie is voorstander, als het tot realisering komt, voor accommodaties ten behoeve van het jeugdwerk en eventueel bejaardensoos. De leegkomende openbare school te Colijnsplaat zou ideaal hiervoor te gebruiken zijn. Er is op Colijnsplaat toch wel een groot gebrek aan ruimte. Ook zouden we graag eens een overzicht willen krijgen ten aan zien van de bouw en exploitatie van een sportzaal op Noord-Beveland. We spreken hier over een overzicht. Daarin zou dan kunnen staan: een eventuele samenwerking met Wissenkerke, subsidie-aanvragen, reac ties van de diverse sportverenigingen op Noord-Beveland, bouwkosten, exploitatiekos ten enz. Diversen. Omdat er tijdens de raadsvergaderingen altijd nogal belangstelling bestaat, willen wij nogmaals voorstellen om een stuk of tien agenda's meer af te draaien en ter be schikking op de publieke tribune te leggen. Openheid en duidelijkheid spreekt ons zeer aan en in verband daarmee pleiten wij dan ook voor openbaarheid van commissies. Wij denken niet dat het gelijk storm zal lopen met de belangstelling, maar sommige uit spraken, gedaan in een besloten commissie vergadering, worden in een openbare raad toch wel eens anders gebracht. Dat is voor ons een reden te meer om te pleiten voor openbare commissievergaderingen, uiteraard met uitzondering wanneer het om persoon lijke gegevens gaat. Sociale Zaken. Hier is sprake van een iets teruglopend aantal uitkeringsgerechtigden. Zoals ons ook bekend is de afdeling sociale zaken uit gebreid met een half-time kracht. U ver wacht dat achterstand op die manier weg gewerkt zal worden. Onze vraag: waaruit bestaat die achterstand? Is dit enkel ad ministratief? Wij vragen dit omdat wij nog wel eens vragen vernemen over lange wacht tijden bij diverse aanvragen. Uiteraard ra den wij dan steeds aan om een briefje naar hèt gemeentehuis te sturen, wat ze dan ook prompt beloven. Wanneer nu de achterstand is bijgewerkt, (heeft u enig idee hoeveel weken dat nog duurt?), is het dan toch niet beter om op de afdeling sociale zaken tot personeels uitbreiding over te gaan, temeer omdat de voorschriften steeds sch'erper en ingewik kelder worden en dat in de toekomst, en dan denk ik nog niet aan ziekte, de afde ling sociale zaken over twee deskundigen zal beschikken. Onderwijs. Onze dank voor het verslag van het aan tal leerlingen in de afgelopen vier jaar. Het aantal leerlingcijfers van de Mavo blijft zor gelijk en een fusie gaat men meestal niet aan uit weelde. Dat er zo vlug toestemming gekomen is voor de bouw van een openbare school en ook dat er bouwgrond is, doet je als ge meentebestuur en schoolbestuur alleen maar goed. Openbare orde. Op alle drie de kernen lopen er nu te vreden brandweermannen, sommigen nog met een pieper en al, roncL Dat tekent het beeld van de brandweervoorziening. Dat we de politie nu ook weer eens op de fiets tegen zullen komen is volgens ons één van de weinig goede dingen die de Mi nister van Binnenlandse Zaken gedaan heeft. Ongetwijfeld zal het contact met de mensen verbeteren, en preventiever werken. Wij zijn het met het college eens dat, hoe wel het ambulancevervoer in onze regio goed functioneert, de C.P.A. kan gaan werken. In februari van dit jaar heeft het algemeen be stuur van deze gemeenschappelijke regeling door het aanvaarden van een door de BB ingediende offerte het licht op groen gezet voor het inrichten van de post. Het schrij ven van de minister van Binnenlandse zaken, waarin de reorganisatie van de BB, in plan nen tot opheffing met overdracht van ta ken aan o.a. de brandweer en het Rode Kruis aangekondigd werd, heeft vertragend gewerkt. Bovendien rees, zoals bekend, bin nen het bestuur van de BB de vraag, of bij verplaatsing van het Hulpcentrum en vesti ging samen met de C.P.A.de gemeenten verplicht c.q. bereid zouden zijn voor dit Hulpcentrum het, tot dan toe, nooit in re kening gebrachte aandeel in de personeels kosten te betalen. Zou dit niet het geval zijn, hield dit konsekwenties in voor de of ferte en de tarieven van het ziekenvervoer. Zoals beleend besloot het bestuur van de BB aan de respectievelijke gemeenteraden hier een uitspraak over te vragen. Ook dit leverde weer de nodige vertraging op. In middels heeft de gemeente Goes zich garant gesteld voor die gemeenten die niet in deze kosten willen delen. Nu dit probleem is op gelost, mogen we aannemen dat door de BB nu de nodige stappen worden genomen om tot uitvoering van de offerte te komen. Dan zal eindelijk de C.P.A. zijn werkzaamheden in de praktijk kunnen beginnen. Verbouwing gemeentehuis. Over de eventuele verbouw van het ge meentehuis, zoals al eerder besproken, vra gen wij ons toch wel af of we op die wijze moeten doorgaan. Gezien het aantal inwo ners en wat dat per hoofd moet gaan kosten, vragen wij ons af of dit nog wel reëel is. Let wel, onze fractie zegt niet dat er niets moet gebeuren, maar met een ruim pand naast het gemeentehuis moeten er toch wel wegen te vinden zijn om met minder kosten als waarvan nu sprake is, tot een behoorlijke huisvesting van het ambtelijke apparaat te komen. Belastingen. Ondanks de belangrijke besluiten die op financieel terrein het afgelopen jaar geno men zijn, hoeft de onroerend-goedbelasting niet verhoogd te worden. De voorgestelde verhoging van de overige belastingen lijken ons redelijk en aanvaardbaar. Slot. Tenslotte, meneer de voorzitter, zeggen we u en uw medewerkers dank voor de uit voerige stukken en hopen op een zelfde ver houding in de raad als het afgelopen jaar. Dank u. De S.G.P. kwam met de volgende alge mene beschouwingen: Geachte voorzitter, dames en heren. Voor ons ligt de door u opgemaakte be groting 1981 met uw aanbiedingsbrief. We zeggen u dank voor dit enorme stuk werk en voor de vroegtijdige aanbieding. Het geeft ons enige tijd om de cijfers en ge dachten op ons in te laten werken. Het blijkt ook weer hoe snel we leven. Voor ons gevoel hebben we nog maar pas de begroting 1980 behandeld en toch ligt er alweer een jaar tussen. We willen dan ook in de- eerste plaats De Heere, de Schepper en Onderhouder van alles, erkennen dat niemand onzer, ook van al het personeel dat in onze dienst is, door de dood is ontvallen. Hierin bespeuren wij Gods Goedheid over ons. Verder dat Hij ons allen, elk op zijn plaats, weer lust en kracht geschonken heeft om al dit werk te verrichten. Hem alleen zij de eer. In uw inleidend woord begint u met een zeer tevreden geluid daar u een onvoor ziene voordelige post becijfert van 532.357,- Ten opzichte van 1980 wordt dit veroor zaakt doordat de inkomsten 300.000,— meer waren dan in 1980 en de uitgaven maar stegen met 70.686,— ofwel 2,3%- De post onvoorzien steeg zodoende met 203.000,— t.o.v. 1980. We hopen met u, dat de uitgaven niet meer zullen stijgen. De stijging in 1980 bedroeg 125.221, t.o.v. 1979 ofwel 4,24%. Hieruit concluderen wij, dat de begroting 1981 krap is opgesteld. In het streven van de algemene bezuini gingen komt dit o.i. wel juist voor. We hebben er dan ook helemaal geen behoefte aan om de onroerend-goedbelasting in zijn totaal te verhogen. Dat u de baatbelastingen trendmatig verhoogt volgens de door het rijk voorgeschreven percentages, aohten we juist, daar een eenmaal opgelopen achter stand moeilijk meer is in te halen. Uit uw terugblik blijkt, dat in onze ge meente toch weer heel veel belangrijke be slissingen genomen zijn. Sommige zelfs na zware debatten, waaruit blijkt dat elke po litieke partij zijn eigen inzichten heeft t.o.v. het besturen van onze burgerlijke gemeen schap. Al deze beslissingen hebben voor de gemeente Kortgene verstrekkende financiële consequenties. We hopen dat ze ons niet over het hoofd zullen groeien, temeer daar de economische toestand van ons land niet bepaald best is te noemen. De collectieve staatsuitgaven worden zo groot en zwaar, dat ze haast niet meer te dragen zijn. Eén van de gevolgen is, dat we ons uit de markt prijzen en het aantal faillissementen enorm toeneemt. Ook ons dorp lijdt eronder. De werkgelegenheid neemt af en door de in storting van de huizenmarkt komen vele bouwplannen niet meer van de grond. Rondom zien we restanten van bouwske- letten en onverkoopbare huizen. Ook op de inkomsten van de gemeente geeft dit een terugslag. We hopen dat er herstel mag komen, maar persoonlijk vrezen we met een grote vrees. Alle wijsheid ten spijt, weet men niet uit het slop te komen. Er is weinig bereidheid om zgn. in te leveren. We menen als grondoorzaak „Wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen". En Nederland, eertijds een christelijke natie, mag niet doen wat ze wil. Uw aanpak van de dorpsvernieuwing enz. heeft onze volle instemming en het geeft moed dat inmiddels ons subsidieverzoek is gehonoreerd. Ook de bouw van woningwet woningen dient krachtig ter hand genomen te worden. Nu het zgn. plan Kallewaard stagneert, vinden we het noodzakelijk, dat u tracht toch parkeerterrein te verkrijgen en een betere toegang tot de kleuterschool. Uw beschrijvingen van de ontwikkeling per kern en de recreatieve ontwikkelingen be handelt u zo uitputtend, dat we er niets aan toe te voegen hebben. Het is verheugend dat er op het haven terrein zich diverse bedrijven hebben ge meld voor vestiging. Hierbij willen we graag voorkeur geven aan ondernemingen uit onze gemeente. Ook zijn we content met het feit, dat u een begin gemaakt hebt met de aankoop van grond voor industrievestiging. Dit hebben we al jarenlang bepleit omwille van de werkgelegenheid. Ook menen we dat een bescheiden recreatieve ontwikkeling rondom het dorp Kats op zijn plaats is. Wij twijfelen er niet aan, dat u een krachtig standpunt inneemt omtrent een regeling van het hinderlijk voortdurende open zijn van de schutsluis in de Zandkreekdam. Wat openbare werken betreft, pleiten we voor goed onderhouden wegen. In de parken liggen ze er over het algemen prima bij. Bepaalde wegen o.a. de Torendijk en ook de Weststraat vinden we bepaald geen sieraad voor de gemeente. Deze drukbereden straten worden veelvuldig opgebroken tot ongenoegen van het verkeer en de bewoners. Ook ten behoeve van ons personeel juichen we een onderzoek naar een nieuw-uitgebreid centraal onderkomen toe. Zoals het nu is, her en der verspreide hokjes en kotjes, kan men moeilijk efficiënt noemen, o.i. kost dit de gemeente handen vol geld en veel on benutte ruimte. Ook de aanleg van een fietspad tussen Kortgene en Colijnsplaat is dringend geboden. Verder worden in het rapport van de V.V.N. zeer waardevolle za ken en suggesties aangedragen, die we graag in uw aandacht aanbevelen. Over het welzijn, meneer de voorzitter, is al zoveel gepraat en geschreven, dat we hierover niet veel meer zullen zeggen. We hopen dat het goed uit zal pakken en men straks neit weer terugdraait doordat alles zo ondoorzichtig is geworden en men toch van regeringswege de touwtjes in handen wil hebben. We geloven dat het nieuwe dorpshuis te Kortgene zich al een goede plaats heeft veroverd in onze samenleving. Colijnsplaat en Kats hadden op dit punt duidelijk al een jarenlange voorsprong. Een zelfstandig blijven en verbeteren van die accommodaties aldaar, vinden we een eerste vereiste en is het juist, dat hiervoor de nodige plannen ontwikkeld worden. Het vervolg van deze raad: volgende week. Stichting Telefonische Hulpdienst Zeeland Dag en nacht bereikbaar! (Ook in de weekends). TELEF. 01180-1 55 51. Bereikbaar in de weekends: Stichting voor Jeugd en Gezin in Zeeland Adviesburo voor jongeren en ouders, Londensekaai 39, Mid delburg, Telef. 01180 - 2 85 55. ook in het weekend. 9 zondag 2.59 15.14 10 maandag 3.28 15.49 11 dinsdag 3.59 16.22 12 woensdag 4.38 16.56 13 donderdag 5.17 17.34 STORINGEN GAS EN ELEKTRICITEIT Centraal storingsnummer NV PZEM: 01184.6 9191, buiten kantooruren doorlopend be reikbaar. Tijdens kantooruren: Goes: 01100-210 55. GESLACHTSZIEKTEN Anonieme hulp Provinciale Vereniging Het Zeeuwse, Kruis, ma., wo. en vr. 9.00—12.00 uur: Tel. 01100 -1 58 92, toestel 35. WEEKEND-DIENSTEN DOKTOREN NOORD-BEVELAND Spreekuur van 11.00-11.30 uur Dokter J. A. van Axkel, Telefoon 01107-1318. en Dokter W. J. Klein Wassink, Telefoon 01199 - 3 04. KRUISVERENIGING NOORD-BEVELAND f=TSTj EN ZUID BEVELAND-WEST WIJKVERPLEGING Weekenddienst en avond- en nachtdienst 8 9 november Zr. J. A. v, d. Kreeke - Rijnhout Nieuwstraat 26, Kamperland, Telefoon 01107-1920. WATERSTANDEN NOVEMBER 7 vrijdag 8 zaterdag geldig voor de noordkust van Noord-Beveland hoogwater 1.49 14.05 2.23 14.40 PREDIKBEURTEN voor zondag 9 november 1980 Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 9.00 uur ds. Zoethout en 2.30 uur ds. Leestemaker. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. J. L. Leestemaker en 2.30 uur dhr. J. van Westen In de Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. H. J. de Vos uit 's H.-Hendrikskinderen (H. D. extra koll. najaarszending en kindernevendienst middengr.) en 2.30 uur ds. J. Ph. Hilhorst uit Kloetinge (Herv. Kerk en extra koll. Aktie Kerkdak). Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. A. M. Attema. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9.00 uur ds. A. M. Attema (extra koll. Bijbelgenootschap) Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur kand. A. A. R. Kamer mans en 2.30 uur ds. H. J. Zoethout. Geref. Kerk Colijnsplaat 10.30 uur gemeentedienst, m.m.v. zangkoor „De Zuider zangers" uit Middelburg en 2.30 uur ds. Leestemaker. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur ds. J. L. Leestemaker en 2.30 uur dhr. J. van Westen In de Geref. Kerk. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur kand. A. A. R. Kamer mans en 2.30 uur ds. H. J. Zoethout (koll. SSK). Geref. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. P. van Til uit Middelburg (voorber. H. Av.) en 2.30 uur ds. Hilhorst uit Kloetinge. Geref. Kerk Vrijg. Kamperland Veer weg 53. 10.45 uur ds. J. H. Kuiper en 2.30 uur leesdienst. Geref. Gemeente Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gemeente Colijnsplaat 10 en 4 uur leesdienst. Geref. Gemeente Kortgene Donderdag 6 nov. 7.30 uur ds. Mouw uit Tholen. Zondag 9 nov. 10.30 uur H. Av. 2.30 uur dankzegging en 6.30 uur ds. A. Hoogerland van Krabbendijke. Op 21 .oktober 1980 overleed plotseling in zijn woonplaats Grand Rapids U.S.A. Arie Leendert de Looff (echtgenoot van W. de Vos), op de leeftijd van bijna 79 jaar. Psalm 121 onberijmd. Namens mevr. De Looff: A. A. de Nooijer. Sportlaan 71, Wissenkerke. Hartelijk dank voor alle attenties in het zieken huis en bij mijn thuis komst ondervonden. C. L. Flikweert. Dorpsweg 26, Wissenkerke. Voor de vele blijken van medeleven, ons betoond na het overlijden van on ze geliefde moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder Lena Pieternella van der Moere - de Kam, betuigen wij u onze wel gemeende dank. Familie Van der Moere. Familie Van der Vlies. Wissenkerke/Middel- burg, oktober 1980. Voor uw medeleven en belangstelling, die wij van u hebben ontvangen, tij dens de ziekte en na het overlijden van onze lieve vader en opa Abraham Jan Geelhoed, zeggen wij u heel harte lijk dank. Uw medeleven, uw bezoek en uw kaarten tijdens zijn verblijf in „Ter Valcke" heeft hem en ons erg goed gedaan. A. Karreman. P. J. Karreman - Geelhoed en kinderen Kamperland, nov. 1980. Jacobadijk 2. Hartelijk dank voor alle belangstelling, ondervon den tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Mart van de Kreeke. Frisostraat 25, Kamperland. Voor de vele kaarten, bloemen, fruit en belang stelling, ontvangen tijdens mijn verblijf in het zie kenhuis en bij mijn thuis komst, zeg ik allen har telijk dank. C. J. de Moor - Huiszoon. Kamperland, nov. 1980. Allen mijn hartelijke dank voor de vele belang stelling, kaarten en bloe men, die ik tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst mocht ontvangen. P. C. Kouwer. Wissenkerke, nov. 1980. Voor alle bloemen, fruit, post en bezoeken tijdens mijn verblijf in het zie kenhuis en bij mijn thuis komst, mijn hartelijke dank. J. C. Brouwer - Karman. Colijnsplaatseweg 12, 4486 AX Colijnsplaat. Federatie Bouw- en Houtbonden Afdeling Kamperland KERSTVERZILVERING op vrijdag 7 nov. van 19.00 - 20.00 uur bij H. Alberts, Nieuwstr 42 te Kamperland en zater dag 8 nov. van 11.00 - 12.00 uur bij M. D. de Smit, Dorpsweg 21 te Wissenkerke. Drukwerk JUWELIER-HORLOGER Lange Vorststraat 55 Goes Telefoon 01100 - 16920 NU STERK IN PRIJS VERLAAGD. Uit voorraad leverbaar. Vervaardigd uit massief hardhout, 40 mm dik. In verschillende modellen en typen leverbaar. ZUSTERSTRAAT 2 - GOES TEL. 01100-2 83 62. Alles franco huis. NOORDE- N MIDDEN-ZEELAND

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 3