NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD n°i Rodelko bv mi Een jongen beneden haar stand Feuilleton door TOM LODE WIJK Zeeland Magazine? Kollekte Geel sportief No. 3039 Donderdag 6 november 1980 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 AhoTWiMnttpril» ƒ23,— per Jaar, ïraako per post 38,50 pez Jaar. Advertenties 33 ct. per mm, excL BTW. Voor footeo in advertentie* per tdefooa opgegeven, knrnirn wg S*on enkele r>""it ■I|1 FEUILLETON „O vader," kwam Liesbeth er tussen, „daar moet u nu niet over praten. Later zal ik u wat vertellen en dan hoeft u alleen maar te luisteren. Er begint wat te ver anderen, niet Jaap?" En ze keek de jongen met stralende ogen aan. „Ja," zei Jaap en er was een vreemde innigheid in zijn stem, „en daar kan Lies beth u ook het meest van vertellen. Zij is... Nou ja, meneer Wagenborg, ze is een reu zemeid en ze staat voor niks." Wagenborg zag de glans in zijn ogen, hoorde de klank in zijn stem. Zijn blikken gingen heen en weer tussen zijn jongste dochter en deze jongen, die van haar hield. Da£ stond wel vast, constateerde hij... en zij van hem. Kende hij zijn eigen Liesbeth zo slecht? Zat er meer in haar, dan hij ooit had vermoed? Hij stuurde zijn gedachten naar de zaak terug die hij wilde bespreken. „Ik heb tijd gehad om na te denken", zei hij met zachte stem. „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat het geluk van mijn kinderen nummer één moet zijn, hoe zij dat geluk ook vorm geven. Ik kan niet alles begrijpen en het zelfs niet met alles eens zijn. Je moet me tijd laten. Maar... ik wil niet, dat jullie stiekum met elkaar gaat. Jullie moet elkaar in alle openheid leren kennen. Het is niet goed, als deze tijd van je leven verzuurd wordt door strijd met... met de ouwelui.. Ik wou maar zeggen," hij zocht naar woorden, „kijk es een tijdje, of je het met Liesbeth uit kunt houden. En als ik weer beter ben en jullie bent mekaar nog niet zat, laten we dan eens met elkaar praten... Ja?" Jaap hoorde naast zich opeens een snik. Het was Liesbeth die haar vreugde niet meer baas kon. Ze boog zich over haar vader. „Lieve, lieve schat," hoorde hij haar zeggen en hij zag hoe de bleke hand van de zieke zich klemde om haar schouder. Hij snoot uitvoerig zijn neus. Wagenborg stak zijn hand uit. „Akkoord, Jaap?" Jaap greep die hand in een vaste greep. „Nou, meneer Wagenborg," zei hij nog een beetje verbouwereerd, „ik tveet nou echt niet wat ik zeggen moet." „Hoeft niet jong, als we* mekaar maar snappen. Die zaak is dus aan kant. Nou iets anders." En toen, soms wat aarzelend, zoekend naar woorden, kwam Wagenborg met een voorstel, dat Jaap zichzelf in het been deed knijpen, om te weten of hij niet droomde. Hij had zijn besluit in principe genomen. Hij zou de zaak gaan inkrimpen, beperken tot Middendorp alleen. Maar het moest dan ook een moderne, bovenste beste zaak wor den. Zodat de naam Wagenborg gehand haafd zou blijven voor alles, waar ze van ouds voor stond. Daarbij zou hij de steun moeten hebben van een flinke, bekwame vent, met verantwoordelijkheidsgevoel, met kennis van zaken en inzicht. Want Gijs stu deerde, Bertha was hiervoor niet bekwaam. „Wat dacht je ervan," besloot Wagen borg, „zou jij daar iets voor voelen? Of heb je je hart nu eenmaal verpand aan de Coöperatie?" Jaap zweeg, dit was te veel opeens. Wagenborg begreep het. „Ik wil nu je antwoord niet," zei hij. „Denk er rustig over na. Maak dit besluit los van eh... je Bent u reeds geabonneerd op •en 2-maandeIijks tijdschrift net actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE gevoelens voor Liesbeth, zie het zuiver za kelijk. Overweeg de kansen en de mogelijk heden. En als jullie dan met 'n paar dagen weer komt, zeg me dan wat je er van denkt. Zuster An heeft al om de hoek gekeken, mijn tijd is zowat om. Afgesproken?" Jaap wist zelf niet meer, hoe hij het zie kenhuis uitkwam. Maar inplaats van naar de bushalte, voerde.hij Liesbeth mee, door het park, in de richting van het stads centrum. „We hebben laatst in De Poort gezeten," zei hij tot Liesbeth, „en toen zaten we diep in de put, weet je nog? Laten we nu aan dat tafeltje nog eens samen een kopje koffie drinken..." „Ik zou liever champagne bestellen," lachte Liesbeth opgetogen. „Veel te duur," zei de praktisch-zuinige Jaap. „En ik weet niet eens of je er wel tegen kunt. Wacht daar maar mee..." „Tot de bruiloft," zei Liesbeth. En ze waren net onder een grote boom, die zijn zwaar loof beschermend over hen uitbreidde Het duurde wel even, voor ze weer uit de schaduw van die boom tevoorschijn traden. En later in De Poort, toen Jaap in de spie gel had gekeken, gaf hij Liesbeth de ern stige raad, voortaan een lippenstift te ne men, die kissproof was HOOFDSTUK XII. Nieuw begin. In het kleine huis aan de haven was het feest. Bruiloft. Gerrit Stoter had tegen Antje Borst gezegd: „We moeten de mensen geen reden geven tot praatjes. Ik heb altijd van je gehouden en als jij er niet op tegen bent, moesten we maar zo gauw mogelijk trou wen, meid." Antje Borst had daar heel wat bezwaren tegen gehad. Haar eerste huwelijk was verre van gelukkig geweest. Maar Gerrit Stoter had één ding voor: hij raakte geen drank aan. Hij had in zijn jonge jaren een braaf partijtje mee gevoetbald en hij had drank en sport altijd als elkanders vijanden gezien. En hij mocht zich af en toe wel eens een melkfabriek-uitdrukking uit de mond laten vallen, maar voor Antje hield hij zich in. Trouwens, er voltrok zich een verandering in deze man, die nog in de kracht van zijn leven, plotseling een ideaal zag naderbij komen, dat hij al afgeschreven had. Een vrouw en dan Antje... Een huis, een gezin... Jé benen onder eigen tafel... Jaap Borst, die er eerst het zwaarst tegen aan had gekeken, vond dat zijn aanstaande stiefvader van alle kanten meeviel. De klei nere kinderen stonden al heel gauw op goede voet met de nieuwe oom, die straks hun vader worden zou. Die zo handig was met knutselen en hün kapot speelgoed zo keurig repareerde. En Aagje... Aagje zat deze avond tussen de mensen, die in de huiskamer in alle bescheidenheid, met een gebakje en koffie met slagroom voor-de-gelegenheid, het stille feest vierden. Haar blikken gingen naar haar oom Arend, die op die angstvolle avond zo plotseling eigenlijk noodgedwongen, haar vertrouwe ling en biechtvader geworden was. Wat was er na die avond veranderd! Ze was er geweest, een avond, en had kennis gemaakt met tante Ans, een moe derlijke, maar kinderloze vrouw. En ze was er maar meteen een weekje gaan logeren. Oom Arend, met wijs beleid, had de directie van de fabriek opgebeld, dat ze niet meer kwam... Geen apartjes meer met Mab. Hij had ook juffrouw Levering van de kinder politie opgebeld. En moeder, noch één van de anderen wist van die avond in de Lon donderry Bar. (Wordt vervolgd). Op de rubriek „Kroniek van Noord- Beveland" ontvangen wij regelmatig leuke reakties. Vorige week is één onzer lezers(essen) zelf in de pen geklommen en heeft een paar oude geschiedenissen op papier gezet, die zeker voor publikatie in aanmerking komen. Helaas is' ons de naam van de schrijver/schrijfster onbekend, zo dat wij helaas niet tot publikatie kunnen overgaan. „Mabo" hoeft zich alleen maar aan de uitgever bekend te maken, die voor anonimiteit zal zorgdragen. De verhaaltjes worden dan beslist in een eerstvolgend nummer afgedrukt. De uitgever. Dank voor uw aller medewerking. Wij mochten in Wissenkerke met de buskollekte voor de blinden ophalen het prachtige be drag van 546,30. De sportcompetities zijn weer in volle gang en de verschillende verenigingen zitten middenin de wedstrijd- of recreatiespannin gen. De besturen, begeleiders en trainers zijn druk bezig met de organisatie en op stelling van de teams. Gelukkig bezitten en beschikken zij over goed geoutilleerde sport velden en -zalen. Wij, als gezonde mensen vinden dit alles gewoon en hebben er geen idee van hoe dit alles kon worden gerealiseerd. Uiteraard is dit een lange en zware strijd geweest. Ge zonde mensen kunnen thans naar hartelust deelnemen aan de sport van hun keuze. Het aantal recreatiemogelijkheden dat de bevolking ter beschikking staat is enorm groot en vertoont bovendien een grote mate van variëteit. Toch'is er nog een bevolkingsgroep, die ver achter staat bij de validesport. Dit zijn de gehandicapten in ons midden met een totaal van ongeveer 100.000, waarvan on geveer 1/5 deel aan sport kan doen. Dit aantal moet minstens verdrievoudigd kun nen worden. De mogelijkheden zijn echter beperkt en bijzondere voorzieningen zijn veelal nood zakelijk. Bovendien zijn bekwame docenten, begeleiders en vervoersmogelijkheden ver eist, wat allemaal veel geld kost. Al verscheidene jaren zijn er verenigingen voor gehandicapten, maar wegens gebrek aan geldmiddelen kon niet datgene worden aangeschaft wat nodig was. Met steun van bepaalde groeperingen of door het voeren van akties onderling, kon zo nu en dan iets worden gedaan om het leefklimaat voor gehandicapten te verbeteren. Sedert de oprichting van de Stichting Nationaal Fonds voor Sport Gehandicapten komt hierin een kentering. Bij deze stichting zijn onder andere aangesloten: Nederlandse Invaliden Sportbond; Nederlandse Sportbond voor Geestelijk Gehandicapten; Federatie Paardrijden Gehandicapten; Nederlandse Schaakvereniging voor Vi sueel Gehandicapten: Koninklijke Nederlandse Doven Sport bond; Stichting Zeilen met Gehandicapten; Stichting Sport Instuif Gehandicapten; Stichting Viscentra Gehandicapten. Elk jaar wordt door het Nationaal Fonds voor Sport Gehandicapten in de maand no vember (voor 1980 van 1016 november) een kollekte gehouden. De eerste kollekte in 1978 bracht ruim 50.000,— en in 1979 ruim 70.000,— op in de provincie Zee land. Van deze bedragen is thans ruim 60.000,— in onze provincie uitgekeerd, terwijl nog meerdere aanvragen in behan deling zijn. Vooral de Sportclub Gehandicapten „Be veland" te Goes en Omstreken heeft hiervan geprofiteerd. Voor de bouw van een kleed- gelegenheid met aangepaste douche en toi let werd een bedrag van ƒ25.000,— ont vangen. De Goese Atletiekvereniging AV'56 kreeg een subsidie met een bedrag van 900,— voor het houden van een wedstrijd op 30 augustus 1.1. Aan deze wedstrijd na men een groot aantal gehandicapten deel KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Watt el, Tel. 01186 -1578. en met enorme wilskracht werden zelfs twee rekords gebroken. Het aktiviteiten- centrum Goes te Goes ontving een subsidie van 825,— voor aanschaf van een tafèl- tennis-tafel. De organisatie voor de kollekte in de week van 10—16 november a.s. draait weer od volle toeren en volgens de provinciaal coördinator voor Zeeland, de heer A. M. Westdorp te Kortgene, zijn voor dit jaar weer ongeveer 100 comité's geformeerd. De heer Westdorp is er van overtuigd dat ook dit jaar de aktie in onze provincie zal slagen, ofschoon er in enkele plaatsen nog behoefte is., aan een aantal medewerkers. U wordt dan ook bij deze opgewekt zo mogelijk daaraan mee te werken én één avond, of middag, of morgen beschikbaar te stellen voor de gehandicapten. Meldt u zich bij het plaatselijke comité of recht streeks bij dhr. Westdorp, Tel. 01108-1389. Van 10—16 november a.s. zal weer een leger van vrijwilligers in geheel Zeeland op stap gaan, onder het motto: „Gezonde sporters helpen gehandicapten". Daarom, mede-inwoners van onze mooie provincie, geef met gulle hand en geef sportief. Stel de kollektanten en het plaat selijk comité niet teleur. Behalve met geld, mag u ook bijdragen met giro- en bank- betaalkaarten. De provinciaal medewerker, A. M. Westdorp. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 21 okt.: Frangoise Mireille, d.v. F. R. Moerman en J. G. van Goudswaard. Ondertrouwd: 31 okt.: Olav Krediet, 22 jaar en Aartje Johanna de Looff, 21 jaar. Getrouwd: 3 okt.: Laurinus Cornelis van der Maas en Pieternella Eüzabeth Koole; 16 okt.: Arnoldus Antonius Lodewijk Sna- terse en Jacomina Gilda van Loo. Overleden: 6 okt.: Marinus Pieter Leen- dertse, 46 jaar; 10 okt.: Jacoba Filius, wed. van I. C. Flipse, 79 jaar. Correctie: Bij de overleden personen van september stond Maria Jannetje de Waard, wed. van; dit moet zijn echtgenote van. Geboren: 8 okt.: Leendert Izak, d.v. Jan Willem Koole en Maatje Pieternella Boot; 9 okt.: Janna Helena, d.v. Adriaan de Bruine en Hendrika Boot; 10 okt.: Johanna Sara Anna, d.v. Marinus de Fouw en Anna Maria Cornelia Grispen; 11 okt.: Elisabeth Maria, d.v. Adriaan den Engelsman en Sara Catharina Post; 22 okt.: Yuen Sun, d.v. Tung Fuk Wong en Oi King Yueng; 26 okt.: Marinus Ferdinand Christian, z.v. Marinus Kalisvaart en Jannetje Elizabeth Oele; 28 okt.: Dirkje Pauwelina Veronica, d.v. Cornelis Huibregtse en Adriana Dirkje Flipse Ondertrouwd: 3 okt.: Pieter Goulooze, oud 34 jaar en Antoinette Catharina Wille- mina Mol, oud 33 jaar; 10 okt.: Adriaan Marinus van Goudswaard, oud 21 jaar en Neeltje Maatje de Fouw, oud 21 jaar; 17 okt.: Marinus Jan de Haze, oud 25 jaar en Marianne Huige, oud 21 jaar; 24 okt.: Adriaan Louwerse, oud 26 jaar en Willemina Maria de Jonge, oud 25 jaar; 31 okt.: Cornelis Goulooze, oud 24 jaar en Paulina de Jager, oud 24 jaar. Gehuwd: 24 okt.: Pieter Goulooze, oud 34 jaar en Antoinette Catharina Willemina Mol, oud 33 jaar. Overleden: 8 okt.: Neeltje van Gilst, oud 77 jaar, e.v. A. Wisse; 16 okt.: Willem Karreman, oud 81 jaar, e.v. A. M. Koster; 23 okt.: Anton Philip Wilhelm Gilbert, 79 jr w.v. W. van der Paardt; 28 okt.: Pieternella Rouzel, oud 91 jaar, w.v. J. Mieras. Kruiswoordpuzzel no. 700 Horizontaal: 1. hoofddeksel - 4. zoete lek kernij - 10. luchtvaartmaatschappij - 13. smalle strook - 15. rivier in Frankrijk - 16. uitheemse plant - 17. soort dans - 19. klui zenaar - 21. titel (afk.) - 22. landbouwwerk tuig - 24. bekende motorraces (afk.) - 25. vervoermaatschappij (afk.) - 27. geheel de uwe (Lat. afk.) - 29. ettergezwel - 32. in orde (afk.) - 34. gegraven watertje - 37. meisjesnaam - 39. vat - 40. wandeldreef 42. deel van een kippenhok - 43. als volgt (afk.) - 44. Romeins Imperium (afk.) - 45. groente - 46. ambtshalve (Lat. afk.) - 47. voorzetsel - 48. elasticiteit - 50. plaats in Limburg - 51. klein roofdier - 52. stijl - 54. duidelijk - 56. uitroep - 57. slag - 60. prijs (afk.) - 61. civiel ingenieur (afk.) - 62. Frans persoonlijk voornaamwoord - 63. ongeveer (afk.) - 65. persoonlijk voornaamwoord 67. nu en dan - 70. mening - 73. Bijbelse naam - 74. gever - 76. halfbloed - 77. on bepaald voornaamwoord - 78. koudbloedig dier - 79. vallei. Verticaal: 1. voor - 2. watervogel - 3. vat met teer - 5. letter van het Griekse alfabet 6. kom - 7. titel (afk.) - 8. plaats in Over ijssel - 9. pelsdiertje - 10. straatkei - 11. meisjesnaam - 12. voorzetsel - 14. naschrift (afk.) - 16. maanstand (afk.) - 18. voor zetsel - 20. Frans voegwoord - 23. per con doléance (afk.) - 26. godin - 28. meisjesnaam 30. schuier - 31. naast het bedoelde - 32. goud (Frans) - 33. soort kaartspel - 35. gebladerte - 36. soort dans - 37. meisjes naam - 38. zangstem - 41. zangstem - 49. soort krokodil - 51. toegeef lijk opgevoed 53. op dit moment - 55. muziekterm (afk.) 57. bijeenbehorende groep dieren - 58. titel (afk.) - 59. aantal punten in een wedstrijd 61. vertaalsleutel - 62. duur van eb en vloed 64. wintervoertuig - 6. plaats in Zeeland 67. jongensnaam - 68'. tot en met (afk.) 69. zeepwater - 70. vrouwelijk dier - 71. dit is (afk.) - 72. plezier - 75. deel van de bijbel (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 099 Horizontaal: 1. grotesk - 7. addenda - 13. rit - 14. parodie - 16. ara - 17. iets - 19. puree - 20. haan - 21. ego - 23. kam - 24. gijs 25. mur - 27. ns - 28. de - 29. toe 31. ik - 32. eg - 33. sla - 35. no - 37. he 38. pleet - 39. plein - 41. do - 42. elp 43. ijs - 45. reuze - 47.s eland - 50. es 52. ir - 53. kil - 55. tt - 56. bl - 57. tam 59. is - 60. pi - 61. ada - 62. oog - 64. alg 66. eer - 68. anti - 70. plaat - 72. robe 74. not - 75. drommel - 77. mee - 78. droesem - 79. elegant. Verticaal: 1. grimmig - 2. rie - 3. otter 4. ep - 5. aap - 6. kruk - 7. adem - 8. die 9. de - 10. naast - 11. dra - 12. aandeel 15. oraal - 18. sg - 20. hij - 22. ongedurig 24. generatie - 26. uk - 30. oh - 32. el 33. steek - 34. appel - 36. oi - 38. por 40. nijd - 44. letland - 46. ei - 48. nt 49. planeet - 51. sa - 54. islam - 56. bd 58. motto - 61. aroma - 63. oi - 64. alom 65. game - 67. er - 69. nor - 70. pre 71. tel - 73. ben - 75. ds - 76. Ie.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1