NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DU Rodelko bv Een jongen beneden haar stand Feuilleton door TOM LODEWIJK Zeeland Magazine? No. 3934 Donderdag 2 november 1980 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs f23,— per jaar. Franko per post ƒ38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm. exd. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Toch wel, kind," ging hij voort. „Ik laat jou maar gaan, ik bemoei me nergens mee... maar ik weet ook niets van je. Vertel me eens, Liesbeth, het is nog altijd zo tussen Jaap en jou, niet?" „Ja vader," zei het meisje en nu was er opeens weer iets van het schuwe van voor heen. Hij haatte zichzelf. „Zeg Liesbeth... heb je nou wel echt aan alles gedacht, wat er aan vastzit? Ik bedoel, doe je het maar niet tegen alles in? Is het geen koppigheid?" „Nee vader," antwoordde het meisje, „ik zou veel liever doen wat jullie allemaal goed zouden vinden. Maar ik... ik kan niet anders." „Hou je zóveel van hem?" Nu zag hij opeens haar ogen vol tranen. „Ja vader," snikte ze. Zijn witte hand streelde over haar ge bogen hoofd. „Je moet niet huilen, kind," zei zijn zwakke stem, „dat is toch niet iets om te huilen?" „Nee." Ze schudde haar hoofd. „Maar dat ik er u verdriet mee doe. U piekert er over. Misschien is het wel mijn schuld dat u..." „Nee," weerde hij af. „Nee, Liesbeth, dat is niet jouw schuld, hoogstens mijn eigen schuld. Toe meisje... lach eens tegen je ouwe vader..." Ze lachte hem toe door haar tranen heen. „Zo ben je precies je moeder, toen ze een meisje was," peinsde hij, maar zijn ogen waren zacht. „Mijn jongste dochter moet geen verdriet hebben. Kind, ik heb altijd geleefd en gewerkt voor jullie geluk." „Dat weet ik vader. Daarom juist..." „Maar wij willen altijd het geluk naar ons toe halen en onze kinderen gaan juist van ons af. Daar kunnen wij ons dan niet in schikken. Wij zouden het zo graag voor ze willen uitdokteren... en als ze het dan heel anders doen, dan valt dat voor ons niet mee." „Dat begrijp ik wel, vader," zei het ipeisje zacht, „heus, ik heb het allemaal begrepen. Ik hou eigenlijk nog véél meer van u... ondanks... dat." „Het is niet om die jongen," ging Hen drik Wagenborg voort, „heus, het is niet om die jongen. Dat moet je van me aanne men. Maar die hele sfeer daar, dat gezin waar je in komt..." „Nou moet u es horen, vader," zei Lies beth. En terwijl de zieke verbaasd luisterde, vertelde ze hem van haar ondernemingen. Haar gesprek met Jaap, met vrouw Borst en met Stoter. Verwonderd zag ze een glimlach op zijn gezicht. „Nou ben jij al bijna twintig jaar m'n dochter," zei hij, toen ze uitgesproken was, „en nooit heb ik geweten, dat jij zon wil had, zoveel doorzettingsvermogen. Kind, je durft wat aan." „Je moet vechten voor je geluk, vader." „Is het jou zoveel waard..." „Ja vader." Hij zweeg, staarde naar de wand van de ziekenkamer. „Heb je nog meer op je pro gramma?" vroeg hij toen schertsend. „Ja, ik moet naar die voogd, ene meneer Borst, assurantiën, Wilhelminastraat 46... Daar ga ik meteen naar toe, als ik bij u vandaan ga." „Borst?" Is dat nog familie van... Borst Brat u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE aan de haven? Weet je, dat ik daar al m'n verzekeringen heb lopen?" „Nee, dat wist ik niet. Mooie introduktie." „Zakenvrouw," lachte hij. Toen zwegen ze beiden. „Vader," waagde Liesbeth, „weet u wat Jaap denkt? Dat u te veel hooi op de vork genomen heeft. Hij zei: als ik met één zaak tien mille verdien en met tien zaken elf mille, dan werk ik te hard en verdien ik te weinig." „Onzin," weerde Wagenborg af, „wat weet zo'n jongen daar nou van!" Maar het klonk niet overtuigd. „Weet u dat Jaap een cursus bedrijfs leiding volgt? En dat hij verschillende di ploma's heeft? Hij heeft gesolliciteerd voor filiaalchef en z'n baas helpt hem, die vindt dat hij het best kan." „Zo zo... flinke knaap dan." „Nou, dat is ie zeker." Zo gul klonk die lof uit haar mond. Zo had zijn Maria vroeger óók gedacht. Trots was ze geweest, wanneer hij het steeds verder bracht... De zuster kwam om de hoek, stak waar schuwend de vinger op. „Ik moet weg." Liesbeth stond op. gaf hem een zoen. „Nou vadertje, overmorgen kom ik weer, want morgen komen Bertha en moeder en Gijsbert 's avonds..." „Kom overmorgen 's avonds," vroeg hij, en..." „Ja?" vroeg ze afwachtend, een blik naar de deur. „Vraag of Jaap es meekomt. Nou, kind, alweer tranen? Ik dacht, dat jij zo gelukkig was." „Dat ben ik ook," zei ze, „dat jij m'n vader bent!" Toen haastte ze zich weg. „Juffrouw Wagenborg?" vroeg de assura deur Borst beleefd. (Ze was de dochter van één van zijn beste klanten!). „Gaat u zitten, wat verschaft me de eer van uw bezoek? Apropos... hoe is het met uw vader?" „Daar kunnen we nog niets van zeggen," antwoordde Liesbeth. „Hij is nog in obser vatie. Maar ik geloof, dat het goed voor hem is, dat hij eens even uit de zaken is." „Als hij maar niet te veel piekert." „Dat doet hij toch." „Ach ja," zei Borst, „zo zijn wij zelf standige zakenmensen. Enfin, vertelt u me eens, gaat het over de verzekering?" „Nee," zei Liesbeth moedig, „het gaat over uw familie. De familie Borst, die bij ons aan de haven woont." De vriendelijke belangstelling verdween van zijn gezicht. Hij keek nors voor zich uit. „Wat is daarmee?" vroeg hij koeltjes. „En in hoeverre bent u daarbij betrokken?" „Als alles goed gaat," onthulde Liesbeth, met iets van ondeugend plezier, afwachtend welk gezicht hij zou trekken, „gaan Jaap Borst en ik ons... mettertijd... verloven." Borst zei niets, maar zijn ogen staarden haar aan met zoveel ongeloof, dat ze bijna in de lach schoot. „Vindt u dat zo gek?" vroeg ze schalks. „Ik...? O... ja... dat wil zeggen..." „Nou, meneer Borst, iedereen vindt het gek hoor. Alleen wij tweeën niet. Jaap en ik. En langzamerhand zullen de anderen het ook niet meer gek vinden." „Kwam u me dat vertellen?" zijn stem was vlak. „Eigenlijk wel... want u bent toch de voogd, niet?" „Over Jaap niet meer." „Maar wel over de anderen." „Ja... ja..." „Maar u doet er weinig aan." „Hoor es, juffrouw Wagenborg. Ik zie niet in, wat u daarmee te maken heeft. U weet er niets van af." „O ja, méér dan u denkt. En ik beschul dig u ook niet, meneer Borst. Als ik het wel heb, bent u daar aan de haven niet bepaald... eh... aangemoedigd om uw rech ten als voogd te doen gelden." Hij glimlachte zijns ondanks. „Nee, niet bepaald. Ze hebben me duidelijk te verstaan gegeven, dat ze van mijn interventie, niet gediend waren. Antje zou het zelf wel op knappen. Nu, je ziet wat er van terecht komt." „Weet u, dat Gijs Borst vóór moet ko men? Diefstal?" „Nee," schrok hij. „Daar heeft u als voogd wél mee te maken." „Ja," zuchtte hij en streek met een ver moeid gebaar de hand langs het voorhoofd. Ze kreeg waarlijk een beetje met hem te doen. „En Aagje," ging ze voort, „die is veel te laat op straat. Haar moeder heeft niets over haar te vertellen. Dat loopt nog eens mis." „U zit daar te praten als een sociale werkster," zei hij en het klonk een beetje venijnig. „Dat ben ik ook op 't ogenblik," gaf ze toe. „Min of meer. Dat gezin Borst moet er weer bovenop." „En gaat u daar voor zorgen." Nu was hij bepaald sarcastisch. „Nee, meneer Borst," pleitte ze. En hij moest zijn hart verharden tegen die blauwe kinderogen. „Ik kom bij u om u te vragen me een beetje te helpen." „Boter aan de galg," zei hij kort. „Nee," bestreed ze. „Dat is het niet..." En toen vertelde ze de verbaasd toeluiste rende man van haar bezoek aan de weduwe Borst, hoe ze gepraat had met Gerrit Stoter. „Die ken ik nog wel," zei hij, „dat was die jongen die altijd achter Antje heeft aangelopen. Keurige knul, maar ze moest hem niet. Ze wou en zou Borst hebben..." „Dat klopt," constateerde Liesbeth en weer zag ze de verbazing in zijn ogen. „Bent u als detective opgetreden?" vroeg hij. „Nee," zei ze, „maar Stoter heeft het mij verteld." Hij sloeg haar met stomme verbazing gade. „Wat bent u voor iemand?" vroeg hij toen. „Dat knapt dat allemaal maar op eigen houtje op... dus dat allemaal alléén voor die jongen... die Jaap?" „Nee," antwoordde ze, „voor mezelf ook. En voor die anderen ook. Dat grijpt alle maal in mekaar, dat snapt u toch wel?" „Nou," gromde hij, „u laat er geen gras over groeien. Wat zegt uw vader daar wel van?" Opeens gloeide in Liesbeth het geluk. Juist deze middag... „Overmorgen gaan Jaap en ik vader opzoeken." Haar gezicht straalde. De man aan de andere kant van het bu reau glimlachte... Dit was toch wel een heel aantrekkelijk meisje. Geen wonder, dat ze ieder om haar vinger wond! „Luister es juffrouw Wagenborg," begon hij toen zakelijk. „Als uw vader van deze hele zaak niets wil weten... en uw vader is één van mijn beste cliënten... dan ben ik niet van plan me met hem te brouilleren door uw eh... medeplichtige te worden, als ik het zo eens zeggen mag. Maar als uw vader met dit alles akkoord gaat..." „O," zei Liesbeth, „dat heeft er niets mee te maken. U bent de voogd en u hebt een taak. Zo is het toch? Maar laat ik u gerust stellen, vader gaat er mee akkoord. Eergister had ik dat zo niet kunnen zeggen, maar vanmiddag ben ik bij hem geweest..." „En wat wilde u nu, dat ik deed?" „Moet ik dat zeggen?" vroeg ze. „Heus, meneer Borst, daar weet ik zo weinig van." Hij staarde voor zich uit, een beetje ge streeld, omdat ze zijn meerderheid erkende. „Goed," zei hij en sloot de handen over zijn buik met de gouden horlogeketting. „Allereerst zal ik als voogd zien, wat ik voor die jongen doen kan. Misschien zou het heel niet kwaad zijn, als hij eens een tijdje onder andere strenge leiding kwam. Er zijn inrichtingen genoeg, waar ze zulke jongens weer op weg helpen. En met dat meisje kan ik wel eens praten, als haar moeder achter me staat en me niet tegen werkt. Die Stoter..." „Die wil wel," zei Liesbeth overtuigd. „Maar die zei ook, dat ik met u moest praten." (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. CONTROLE OP FIETSERS EN BROMFIETSERS De rijkspolitie op Noord-Beveland is van plan om gedurende de maand oktober spe ciale controles te houden op bromfietsers en fietsers. Al naar gelang het een fiets of bromfiets betreft, zal worden gelet op verlichting, remmen, bel, achterspatbord, reflektors op achterkant en trappers, gele plaat op voor spatbord, verzekering, uitlaat, motor en an dere technische aspekjen. Voor beide categorieën geldt, dat men moet letten op de naleving van gedrags regels als richting aangeven en met' niet meer dan het toegestane aantal naast el kaar rijden. Dat men deze zaken best serieus mag nemen, zal ieder die de ongevallencijfers van jeugdigen bekijkt wel moeten toegeven. Houdt er rekening bij, dat het vaak niet bii een waarschuwing zal blijven. Voor de ouders of verzorgers geldt, dat ze niet alleen moeten zorgen voor goed materiaal, maar ook de nodige aandacht moeten schenken aan de verkeersopvoeding van hun kroost. Doe dit niet voor de politie, maar voor uw kind. P.V. DE BLAUWE DOFFER K0RTGENE Uitslag tijdrit Koewacht Deelname 27 1 A. C. Hollestelle 2 P. de Waal sr. 3 M. van Belzen 4 W. C. Versluijs 5 H. J. van der Moere 6 S. M. Branderhorst 7 A. van de Kreeke 8 P. J. Wilderom 9 W. Noordhoek 10 K. Filius op 27 september. duiven. 13.30.27 42.014 15.13 42.325 25.39 42.635 34.23 40.190 49.19 42.725 37.10 43.214 14.07.26 43.045 13.53.42 42.889 57.37 42.536 56.58 42.704 EERSTE LUSTRUM KLAVERJASCLUB "DE KROON" Op zaterdag 11 oktober bestaat Klaverj as- club „De Kroon" 5 jaar. Om dit eerste lustrum te vieren zijn voor die dag enige festiviteiten op touw gezet, wat 's avonds eindigt met een Bingo-Dansant, waar ook niet-klaverjassers van harte welkom zijn. 's Middags wordt begonnen met een ju bileumwedstrijd, waar iedereen die deze sport machtig is aan kan deelnemen. Ver schillende collega-klaverjasverenigingen zijn uitgenodigd om dit feest mee te maken. Zelfs clubs uit Brabant en Limburg komen de jubilerende vereniging bezoeken en deze feestelijke dag meemaken. 's Avonds tijdens de Bingo-Dansant is iedereen die het feest tan de klaverjas- vereniging wil meemaken, van harte welkom in het Dorpshuis. Inlichtingen: Tel. 01107- 1514 of 01107-1741. KOLLEKTE De kollekte voor de kankerbestrijding heeft te Kamperland opgebracht 3038,43. FIETSER MOET GEZIEN WORDEN De veiligheid van de fietser is ook af hankelijk van de wijze waarop hij door andere verkeersdeelnemers wordt waarge nomen. Daarom is een perfect werkende verlichting van levensbelang, evenals de grote rode reflector achterop de fiets. Die rode reflector is sinds vorig jaar november verplicht, maar als je op straat goed rond kijkt, zie je dat aan veel fietsen dit veilig heidsattribuut nog of alweer ontbreekt. Ook de kleding van de fietser kan mee helpen om hem en dan vooral in het donker goed zichtbaar te maken. Draag daarom bij voorkeur lichte kleding of ge bruik reflecterende jacks of lichtweerkaat sende stroken op de kleding. Voor fietsers is er wat dit betreft veel op de markt. Kruiswoordpuzzel no. 695 Horizontaal: 1. moeilijkheid - 6. handlanger 11. verlangen - 12. wiel - 13. uitroep van pijn - 15. tip - 16. bloedvat - 17. persoonlijk voornaamwoord - 18. netto (afk.) - 20. gode zij lof (Lat. afk.) - 21. voorzetsel - 22. Eng. titel - 23. laatstleden (afk.) - 25. landbouw werktuig - 27. rivier in Italië - 28. ongeveer (afk.) - 29. soort wapen - 32. dunne - 34. zeer veel - 36. gesloten - 37. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 39. zangnoot - 40. lidwoord - 41. aantal schepen - 42. berg 45. als eerder (afk.) - 46. jongensnaam - 48. dochter van Cadmus - 51. suf - 53. deel van Amerika (afk.) - 55. rivier in Nederland 57. de oudere (afk.) - 58. prijs (afk.) - 59. pers. vnw. - 61. rondhout - 62. honger 64. in oprichting (afk.) - 65. ambtshalve (Lat. afk.) - 67. kledingstuk - 69. godsdienst 70. deel van een trhp - 72. vogel - 73. voorzetsel - 75. soort onderwijs (afk.) - 76. aanhaling - 78. bijwoord - 79. onbep. vnw. Verticaal: 1. musicus - 2. eerwaardige vader (Lat. afk.) - 3. deel van de hals - 4. slot 5. luchtstrijdkrachten (afk.) - 6. baan voor balspel - 7. communicatiemiddel - 8. plaats in Azië - 9. de somma van (afk.) - 10. ouderwetse feestverlichting - 14. grondtoon .17. zangnoot - 19. vette vloeistof - 22. soort verhaal - 24. Frans lidwoord - 26. pers. vnw. 27. per expresse (afk.) - 28. cerium (afk.) 30. per omgaande (afk.) - 31. heilige (afk.) 33. beroep - 34. Chinese maat - 35. dat is (afk.) - 38. groet - 39. bevel - 42. groente 43. laatstleden (afk.) - 44. de te bezorgen brieven - 45. deel van de dag (afk.) - 47. insekt - 48. zijrivier van de Donau - 49. deel van een Franse ontkenning - 50. guit 52. goud (Frans) - 53. stad der oudheid 54. tandarm zoogdier - 56. de oudere (afk.) 58. streek - 60. vogel - 63. maanstand (afk.) 64. meisjesnaam - 66. smeermiddel - 68. deel van bijbel (afk.) - 71. Europeaan - 72. voorzetsel - 74. Verenigde Naties (afk.) - 77. bevestiging. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 694 Horizontaal: 1. sg - 2. arg - 5. Eem - 8. st 10. nt - 11. vooronder - 14. ri - 16. toko 18. tante - 19. even - 21. last - 23. ter 24. klam - 25. jas - 26. Eli - 27. elp 28. dal - 30. sta - 32. Epe - 34. mee 36. naar - 40. trap - 42. onderkant - 43. polo 45. Etna - 48. anp - 50. pas - 52. are 53. Ier - 55. ido - 56. Mia - 57. ion - 59. egel 61. lei - 63. lont - 65. trog - 66. edele 68. Otto - 70. US - 71. onderdoor - 74. en 75. tt - 76. oer - 77. Est - 78. sr. Verticaal: 1. stola - 2. ao - 3. rot - 4. gratie 5. entree - 6. Ede - 7. me - 9. trema - 10. nt 11. vos - 12. one - 13. rol - 15. in - 17. kassa - 20. vader - 22. tea - 24. KPM 25. Jan - 29. lap - 31. troon - 33. paria 35. etter - 37. ako - 38. ode - 39. gas 41. aan - 43. pui - 44. largo - 46. teint 47. aan - 49. pil - 50. polder - 51. Smilde 52. aal - 54. eerst - 58. otter - 60. ego 62. eer - 64. oor - 65. tu - 66. Ede - 67. Eos 69. on - 72. no - 73. Ot.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1