NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Q3 Rodelko bv II houdt nu het meest geleien blad mi Noord-Beveland in handen Een jongen beneden haar stand Feuilleton door TOM LODE WIJK Zeeland Magazine? No. 3938 Donderdag 30 oktober 1980 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107 -13 08 - GIRO 206882 Abonooncatipzijs 23,— per Jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 cl. pa mm. ad BTW. Voor foaten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wfl geen enkele i FEUILLETON „Ja." Hij zag haar van terzijde aan, ont dekte de begeerte in haar blik. „Wou je soms een ritje maken?" „Nou... dol!" Hij vertrok zijn gezicht, moest even aan dit enthousiasme wennen. „Maken we vrijdagavond een afspraak. Dan gaan we fijn es rijen. Goed?" „U bent... u bent een schat," zei ze. Ze stond nog te wuiven toen hij wegreed. „De onhandelbare dochter," peinsde hij glimlachend. „Meid van de straat. Geen land mee te bezeilen. Och... als die kinderen geen leiding hebben... Je krijgt op je oude dag nog de zorg voor een heel gezin, Arend Borst!" Diezelfde avond lag Jacob Wagenborg in z'n witte bed. Op de stoel naast hem zat z'n accountant. „Dus eigenlijk," zei de zieke moeilijk, „bent u het er mee eens?" „Eigenlijk wel," antwoordde de ander met beroepsvoorzichtigheid. „Hoe bent u zo op dat idee gekomen? Och ja, als je ligt heb je tijd om na te denken." „Het idee," glimlachte Jacob Wagenborg, „is van een ander, een kwajongen, die achter m'n dochter aanloopt en die het haar ronduit zei. Natuurlijk heb ik er om ge lachen, wat weet zo'n aap? Maar ik heb er toch over liggen nadenken. Nu vraag ik het u, en u denkt er net zo over. Waarom, meneer Jansonius, hebt u me dat nooit eerder gezegd?" „Meneer Wagenborg," zei de accountant, „mag ik eens openhartig zijn? Ik ben uw adviseur niet. Ik ben uw boekhouder. Ik zorg dat alles klopt, dat u niet bestolen wordt of teveel belasting betaalt. U hebt mij nooit in deze om advies gevraagd. En nog eens... mag ik eerlijk zijn? U was er de man niet naar. om ongevraagd advies te ac cepteren. U ging uw eigen gang. Daarbij was u vitaal, energiek, u kon het aan... Nu hebt u een waarschuwing gehad en bent gaan nadenken..." „Misschien is dat wel zo," knikte de ander. „Inderdaad", vervolgde de accountant, „als u het roer finaal omgooide, zoudt u misschien met minder inspanning méér ple zier van uw leven hebben en nog niet eens minder verdienen. Uw bedrijf is te groot, meneer Wagenborg. En dat geldt temeer omdat één man het bestuurt. U hebt u laten leiden door een expansiedrang, ont staan uit uw energieke en ondernemende geest. En u hebt allereerst van het werk gehouden en daarna pas de winst geteld. U was er natuurlijk trots op, dat je overal de wagens van Wagenborg tegenkwam, dat overal winkels van Wagenborg waren... Nee, schudt u nou niet uw hoofd, dat is toch geen schande? Maar als u me nu toch om advies vraagt.Wanneer u al die extra's afkapt, wanneer u uw zaak in Middendorp geheel moderniseert, misschien er zelfs een zelfbedieningszaak van maakt, en ook de textiel helemaal centraliseert in Midden dorp in een moderne winkel, dan is Mid dendorp en direkte omgeving groot genoeg om dat te rechtvaardigen. En dan laat u de concurrentie maar lopen naar al die andere dorpjes en die boerderijen." „Daarvoor ben ik te oud," weerde Wa genborg af, „om nog eens opnieuw te gaan beginnen." Bont a reed* geabonneerd op een I-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE „U begint niet opnieuw, u hebt een on geëvenaarde goodwill, u hebt voldoende ka pitaal..." „Maar ik ben niet vitaal genoeg meer om dit alles te leiden..." „Kan uw dochter Bertha..." waagde de accountant. „Bertha is uitstekend voor de admini stratie," antwoordde Wagenborg, „maar ze is niet zelfstandig genoeg. Ja, dat verwon dert u, maar ik ken haar... Ze is niet zelf standig genoeg om een bedrijf te leiden. Bertha voert orders uit, en perfect, maar leiding geven, dat is iets anders." „En uw zoon..." „Dat mag ik van Gijsbert niet vergen. Dat offer zou te groot voor hem zijn." „Is er dan geen andere mogelijkheid..." probeerde Jansonius. De zuster kwam om de hoek kijken. „Uw tijd is op," constateerde Wagenborg met een zwakke glimlach. „Meneer Janso nius, bedankt voor uw advies. Ik heb al de tijd om er eens rustig over te denken. U hoort nog wel van me!" Toen de lichten uit waren, lag hij nog met wijdopen ogen in het duister te staren. HOOFDSTUK XI. Ziekenbezoek. Jaap Borst staarde peinzend door het raam van de autobus die hem samen met Liesbeüh naar de stad voerde, waar haar vader in het ziekenhuis lag. Hij was ge spannen en dat uitte zich in zwijgen. Wat zou dit betekenen? Waarom moest hij, sa men met Liesbeth, zijn... zijn aanstande schoonvader opzoeken? Hij glimlachte zijns ondanks. Zo ver was het nog niet. Hij kon zich Wagenborg ook slecht denken als iemand, tegen wie hij eens vader zou moe ten zeggen. Nimmer nog had hij persoonlijk kontakt met hem gehad, kende hem alleen van zien, een vergrijsde man met een streng gezicht. De man die zich kantte tegen een verloving tussen hem en Liesbeth. Hij keek even terzijde naar het zuivere profiel van het meisje dat naast hem zat. Ook Liesbeth sprak geen woord. Waar wa ren haar gedachten, vroeg hij zich af. Toen ving ze opeens zijn blik, een glimlach die in haar ogen begon, deed haar gezicht glanzen en haar kleine hand greep de zijne. Het was alsof ze zeggen wilde „Maak je maar geen zorgen, het komt wel goed." Toch had ook Liesbeth geen idee, wat haar vader te zeggen zou hebben. Maar met het optimisme van verliefde mensen geloofde ze, dat alles zich ten goede zou keren. Ze wilde en kon ook niet anders geloven. Ze schoven voorbij het raampje waar achter een verpleegster een vluchtige blik op hen wierp. Ze waren iets te laat, het meeste bezoek was al door. Jaap Borst voelde het beklemmende ge voel op zijn borst toenemen, toen hij door de lange gangen liep met de ondefinieerbare ziekenhuislucht... De gewone reaktie van gezonde mensen. Hij zag verpleegsters met rol taf eitjes tevoorschijn komen uit zieken zalen, hoorde een paar jonge leerlingetjes giechelen achter een halfopen deur. Liesbeth kende de weg en leidde hem door de dool hof van gangen en trappen naar de zie kenkamer. En toen stond hij daar ineens in dat kleine zaaltje. Hij zag een tafeltje met bloemen, wat lekkernijen, een keurig opge vouwen zakdoek, een hoog wit bed en daarin op het hagelwitte kussen een bleek gezicht. Was dat Wagenborg, de geweldige? Wat leek hij oud opeens... en helemaal niet geweldig meer. Er kwam glans in de ogen, die zo ver wachtingsvol naar de deur hadden gestaard. Liesbeth liep snel naar het bed, kuste haar vader, streelde zijn grijze haren. Opeens voelde Jaap hoeveel hij van haar hield, nu hij haar zo zag, zo lief, zo hartelijk. Wat een schat van een meid was ze toch Waard er voor te vechten. Overigens zag het „strijdtoneel" er hele maal niet krijgshaftig uit en de zieke in het bed gans niet strijdlustig. Hij stak Jaap een hand toe en het was niet de ferme greep die Jaap had verwacht, maar de krachteloze hand van een zieke. „Zo," zei Wagenborg, „ben jij Jaap Borst? Liesbeth had me al zo veel over je verteld, dat ik zei: breng 'em es mee, dan kan ik hem óók eens zien!" Jaap glimlachte maar wat verlegen. Hij had niet veel voor zijn zeggen op dat ogen blik. Liesbeth redderde handig met stoelen, een zuster stak haar hoofd om de hoek en knikte eens vriendelijk. Ze kende Lies beth al en mocht het meisje graag. „Zo jong," zei Wagenborg met iets van zijn oude rondborstigheid, „laten we maar niet te veel nodeloos praten. Daar ben ik nog niet sterk genoeg voor." En op Jaaps onuitgesproken vraag ging hij verder. „Ik mag overigens niet klagen. Ik ga best voor uit, het is allemaal heel goed gelopen. Maar ik zal voortaan een beetje kalmpjes aan moeten doen. En ik mag me nu nog niet druk maken, zegt zuster An. En dat is een dictator, zo lief als ze is." Hij glimlachte, maar zijn gedachten wa ren zijn woorden vooruit. „Je zult het misschien vreemd vinden," vervolgde hij, na voorzichtig iets gedronken te hebben, „maar ik wou eigenlijk eens zakelijk met je praten. Jij hebt met Liesbeth over mijn bedrijf gepraat, gezegd dat ik het te groot had opgezet. Vanwaar die be langstelling?" Opeens was hij weer de oude, scherpzinnige zakenman en er vonkte een slim lichtje in zijn ogen. Jaap schuifelde op zijn stoel heen en weer. „Tja..." zei hij, „vanzelf, zou ik zo zeggen. Lies en ik hadden er over gepraat en toen heb ik dat zo maar gezegd... Maar ik wist niet, dat ze het aan u zou vertellen..." Hij zag beschuldigend naar Liesbeth, die plagend glimlachte. „Pas op met wat je Lies vertelt," waar schuwde haar vader, „want wij praten sa men zo nogal eens, zie je. Vooral de laatste tijd. Maar eh... was dat nu zo maar een los praatje van je, of is die mening ge fundeerd?" Moeilijk kwam Jaap los, vertelde van zijn studie, die hem inzicht had gegeven in de praktijk en theorie van de bedrijfsleiding, die hem een kijk gegeven had ook op de problemen van de zaak-Wagenborg, die hem natuurlijk interesseerde, omdat het iets met Liesbeth te maken had. „Alles van Liesbeth interesseert me..." besloot hij als verontschuldigend. Liesbeth slaagde er in, hem een knikje te geven, dat bijna moederlijk was. Ze was, voelde hij, op dit ogenblik zekerder van haar zaak dan hij. „Luister es, Jaap," antwoordde Wagen borg, „Liesbeth heeft mij dat verteld en ik heb er ernstig over nagedacht. Ik heb er zelfs een heel gesprek met m'n accoun tant over gehad. Het zal je zeker plezier doen als ik je vertel, dat die na allerlei voorzichtige omwegjes tot precies dezelfde conclusie kwam?" Hij genoot van Jaap's verwonderd gezicht. „Je hebt het dus nog zo gek niet bekeken," vervolgde Wagenborg. „Daar heb ik respect voor, jong. Daarom heb ik tegen Liesbeth gezegd: neem Jaap es mee, ik wil hem wel eens leren kennen." „Ik hoop toch niet," zei Jaap met de stoutmoedigheid die een verliefde man soms opeens overvallen kan, „dat u me al leen wilde leren kennen, als... eh... laten we zeggen: zakenman. Mijn belangstelling voor uw zaak is alleen maar gevolg van mijn belangstelling... Nou ja, wel iets meer, véél meer zelfs... voor Liesbeth." „Dat snap ik óók wel, jongeman," glim lachte Wagenborg vermaakt. „Je moet nu niet denken, dat ik kinds begin te worden." „O nèe," verontschuldigde zich Jaap, „dat denk ik helemaal niet." „Mooi, dan zijn we het daarover eens. Ik heb je gezegd, ik kan nog niet veel druk praten. Ik moet dus kort zijn. Ik ben er niet voor geweest, dat jij en Liesbeth... samen plannen maakten. Dat ging niet om jou. Neem me niet kwalijk als ik het rond uit zeg, het ging om het milieu waarin Liesbeth straks óók komen zou. Ik zeg het wat erg cru, maar... het moet nu eenmaal zo..." (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wettel, Tel. 01186 -1578. WEDSTRIJD NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING Op zaterdag 25 oktober j.l. hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging haar 6de competitiewedstrijd voor het kam pioenschap 1980 aan de zeedijk te Colijns- plaat. De harde en koude noordwesten-wind maakte het de 59 deelnemers niet gemak kelijk, maar in totaal werden er toch nog 119 vissen gevangen, waarvan 40 boven maatse vissen met een gewicht van 5742 gr. De oudere deelnemers lieten zich duidelijk de loef afsteken door de jeugd, want twee jeugdleden wonnen zowel de eerste als de tweede prijs. De uitslag was als volgt: 1. R. Huibregtse, Colijnsplaat 616 pnt. 2. H. de Visser, Kamperland 525 pnt. 3. L. v. d. Berg, Kamperland 500 pnt. 4. L. Huibregtse, Colijnsplaat 498 pnt. 5. A. Provoost, Goes 480 pnt. 6. J. Provoost, Colijnsplaat 470 pnt. 7. Mevr. Tazelaar, Goes 455 pnt. 8. M. de Smit, Kamperland 440 pnt. 9. H. Crusio, Bergen op Zoom 430 pnt. 10. S. Collé, Middelharnis 395 pnt. 11. W. Noordhoek, Oostkapelle 370 pnt. 12. P. de Waal, Colijnsplaat 353 pnt. De 7de competitiewedstrijd wordt gehou den op 8 november 1980 van 13.30—16.00 uur te Colijnsplaat. Inschrijven in Café „Juliana" van 12.30—13.00 uur. FLITSVENTIEL Een nieuwtje dat je gemakkelijk over het hoofd ziet, omdat het gaat om iets dat erg klein is en wel: het flitsventiel. Dat is een slangloos ventiel ter vervanging van het traditionele ventielstiftje met rubber slangetje. Zo'n slangetje wil op den duur verteren en dan loopt de band langzaam maar zeker leeg. Door het flitsventiel wordt dit euvel ondervangen. Bovendien gaat het oppompen van de band met dit nieuwe ventiel aan zienlijk gemakkelijker, vraagt minder in spanning. Kruiswoordpuzzel no. 699 Horizontaal: 1. zonderling en grillig - 7. bij voegsels - 13. tocht - 14. boertige naboot sing - 16. vogel - 17. onbepaald voornaamw. 19. fijngemaakte aardappelen - 20. vogel 21. ik - 23. toiletartikel - 24. jongensnaam 25. rivier in Oostenrijk - 27. vervoerbedrijf (afk.) - 28. lidwoord - 29. gesloten - 31. pers. voornaamw. - 32. landbouwwerktuig 33. groente - 35. windrichting (afk.) - 37. uitroep - 38. met zilver bedekte voorwerpen 39. deel van een stad - 41. zangnoot - 42. kostbare stof - 43. koude lekkernij - 45. geweldige - 47. herkauwer - 50. verlaagde toon - 52. titel (afk.) - 53. koud - 55. bekende motorraces (afk.) - 56. welwillende lezer (Lat. afk.) - 57. mak - 59. bestaat 60. onmeetbaar getal - 61. meisjesnaam 62. deel van een naald - 64. waterplantje 66. voordat - 68. tegen - 70. afbeelding - 72. kledingstuk - 74. niet (Eng.) - 75. beklagens waardig persoon - 77. bijwoord - 78. be zinksel - 79. bevallig. Verticaal: 1. dreigend - 2. meisjesnaam - 3. waterroofdier - 4. eerste persoon (afk.) - 5. vruchtennat - 6. stoel zonder-leuning - 7. levenslucht - 8. aanwijzend voornaamwoord 9. lidwoord - 10. voorzetsel - 11. spoedig 12. bijdrage - 15. door de mond - 18. na- tuurkundeterm (afk.) - 20. persoonlijk voor naamwoord - 22. onrustig - 24. geslacht 26. klein persoon - 30. uitroep - 32. stof- maat - 33. prik - 34. boomvrucht - 36. ons inziens (afk.) - 38. duw - 40. afgunst, kift 44. staat in Oost-Europa - 46. vogelprodukt 48. deel van de bijbel (afk.) - 49. deel van ons zonnestelsel - 51. N.V. (Franse afk.) 54. godsdienst - 56. buiten dienst (afk.) 58. zinspreuk - 61. geurige smaak - 63. ons inziens (afk.) - 64. overal - 65. spel (Engels) 67. bijwoord - 69. gevangenis - 70. voorkeur 71. seconde - 73. jongensnaam - 75. titel (afk.) - 76. Frans lidwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 098 Horizontaal: 1. esp - 3. ijmuiden - 8. gom 11. Ie - 13. ok - 14. ut - 16. ia - 17. scherp 21. sahara - 24. lid - 25. gat - 27. til 28. e.v. - 30. kapel - 32. p.d. - 33. elk 35. gal - 36. lus - 38. eea - 39. toegang 40. gissing - 41. toeloop - 45. statief - 49. rol 50. nol - 51. nep - 52. tra - 53. ei - 55. reder - 58. gn - 59. opa - 61. kil - 62. pro 64. anders - 67. blanda - 69. au - 70. op 72. si - 73. as - 74. nto - 75. asperge 76. ptt. Verticaal: 1. elspeet - 2. sec - 4. mop - 5. uk - 6. du - 7. ets - 9. oir - 10. maandag 12. feit - 15. ohio - 18. hl - 19. rd - 20. hap - 22. at - 23. al - 25. galg - 26. telg 29. vlo - 30. kantoor - 31. luister - 32. pen 34. ketel - 35. ga - 37. ss - 38. eiwit - 41. trepaan - 42. ooi - 43. on - 44. plek - 45. snel - 46. ap - 47. erg - 48. fantast - 54. spel - 56. dik - 57. kras - 59. o.d. - 60. ar 62. pl - 63. on - 65. nut - 66. sos - 67. big 68. dat - 71. pp - 72. sr.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1