ROCKPORT SCHOENEN KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Kortgene Wij hebben de eriige echte Herkenbaar aan dit hoornbrandmerk Het spreekwoord zegt: lest, best. Of dat in dit geval ook op gaat, beste vrienden, weet ik niet. Toch is Wiskerke het laatste dorp wat in de Kroniek aan de beurt komt, wat betreft vroeger tijden. Wiskerke van vroeher en laeter. Van Wiskerke van jaeren helee is ter nie mi vee. Oales wier een bitje oud, dirom a ze vee nieuw hebouwd. De kerke die hieng plat, vele andere diengen op z'n hat. i De scholen, dat is hlad benauwd, J di bin oal nieuwe vo hebouwd. As wienkelier kon iedereen ut vroeher stelle; 1 noe ka-je ze op je viengers telle. 1 Zowat elk uusje in de straete of op d'n diek 1 verkocht petrolie of elestiek. Mè wi kon je toen tereoht vö keus of boezeroen, we behinne in de Lepejstraete van toen. Dat was een straete welhesteld, 1 i twintug wienkeltjes ek d'r heteld. Eést de hrutters op een rij: Ko Fortuin, Jaap de Kok, Louis de Looff en Heuzeveldt mee bakkerij. Ellehoed was ök een hoed bedrief; De Regt, Maria Schippers en Nico Karstanje die dee ok in eiers z'n herief. Ko Jeroen, de histboer in die daehen, dee oales mee de béénewaehen. Van Zwijveren dee de fietsen maeke: vo een flesse Port kon je bie Broekes je centen laete. Je kon ok je n'eihe of laete lehhe bie Maria Schippers, die de waerheid dee zehhe. Kobus Taezelaer a verhif en muuzedööd, in een drogisterie a die z'n brööd. Leen Luik was slachter, laeter Boot en Verloop. Bie Piet Dourlein, Jan van Liere en Piet Versluis waere appelesienen te koop. Dobbelaer was toen de kapper, Jan Tebak ut zelfde, mè ök schoenlapper. 1 De gebroeders Lotus zate in 't kleermaekersvak, waervan s'avens één de lampen an stak. Een herberg dee Verhulst in weune, 1 1 da's noe de herazje van De Moor en z'n zeune. Van Pagee most uk nog vertellen, die dee in petroliestellen. Ierbie hae we't laete: i de hrutters uut de Lepelstraete. Nae de Voorstraete neem uk je noe mee, di a Verburg in Wielerrust z'n kaffee. Tomas de Looff en De Vos waere smid; J postkantoor was -wi den dokter noe zit. Twi bakkers Louwerse en Van Damme, de Kraemers dee je kaemer behange. Bie Kootje v. d. Berge wier je waehen in mekander hezet, de dokter die most komme éte Fred. 1 Piet Deurwaeter was fietsemaeker; in De Kroon was Wolse, Priester laeter. Vele deeje hruttere mee plezier: Fortuin, Vroonland, Ketelaer, Visser en Jille as kruudenier. Dan de Boomdiek op helöópe, di ko je bie Ko de Looff je klompen kööpe. D'r was ök een Piet Taezelaer, 1 die a houd en zuiver vö oalemael. J Wullum Priester een broek tot an je knieën, bie Wullum de Smid halanterieën. Zö bin we de Boomdiek wee of: we komme bie Jan Sturm vö laeken en stof. Jaap Goudswaard dee de schoenen lappe; 1 in Concordia dee v. d. Weele de borrels tappe. 1 De Kerkstraete zat ok hoed in de zaeken, I Kees Flipse, Van Halst en bie Piet de Schipper een pak laete maeke. Slachter Sturm, Piet den Boer en Kleppe, bie Van Halst ök vo een oed en een pette. Tona en Mina, de zuster Smits d'r zaek, 1 ellehoed en linters an een aek. De Kleine Bazar vele zu't niet wete, 1 di ei ok nog een caffee in hezete. Dat was Kooimans, laeter Markusse d'n drukkerie; vo de Kerkstraete oal verbie. In 't Slob zat ök nog middenstand, twi kruudeniers v. d. Weele en v. d. Band. Ok nog Flipse en Elenbaes; Nelletje van Maerten, snoep en kaes. i Velen a m'n noe zö laete passere, J wat in Wiskerke kon akkredere. Ok een durp op Noord-Beveland, mee z'n beweuners en z'n middenstand. Tenslotte, beste mensen, nog een Wiskerkse waerheid: De beiardier van Wiskerke kan't nie scheele, dirom oor je eiken dag utzelfde speele. CeeBee. Verslag van de gemeenteraadsvergadering gehouden op 18 oktober 1980. Bij de behandeling van het agendapunt „Mededelingen", toonde dhr. Boot zich te vreden over de bereidheid van de regering om bij te dragen in de voorbereidingskosten van de dorpsvernieuwing. Een voorstel om een subsidie van 34, per leerling te geven aan het schoolmaat- schappelijk werk van de Anne Frankschool werd met algemene stemmen aangenomen. Op een vraag van mevr. De Looff, waarom alleen deze school om subsidie vraagt, moest de voorzitter het antwoord schuldig blijven. Het CDA was in hoge mate tevreden over de nota „Oosterschelde", aldus dhr. De Smit. Wel was de ongerustheid niet weggenomen ten aanzien van het aantal ligplaatsen voor sportvaartuigen. Verder wil hij dat de ontwikkeling van voorzieningen op Kats sterker benadrukt worden. Dhr. Van Damme vindt, dat op het gebied van natuur en milieu te weinig rekening wordt gehouden met ervaringen die zijn opgedaan in het Veerse Meer op dit gebied. Dhr. Blankenstijn pleitte voor meer aandacht aan de dagrecreatie. F.n dhr. Dobbelaar zei, dat veel colleges in inspraakvergaderingen te veel voor hun eigen standje pleiten. Ook hij drong aan op grote prioriteit aan verblijfsrecreatie voor het dorp Kats. De burgemeester was blij met de posi tieve geluiden uit de raad voor de nota. Dat de verschillende colleges voor hun eigen belangen vechten, vond hij normaal. De Stuurgroep Oosterschelde is er echter voor het algemeen belang en zal daar ook naar handelen. Wat de dagrecreatie betreft, daarmee haalt men veel onzekerheden bin nen. Verblijfsrecreatie is veel overzichtelijker. Bij het inrichten van jachthavens streeft het college naar gemeentelijke invloed. Het beheer kan niet alleen aan particulieren worden overgelaten. Dhr. Blankenstijn blijft er bij, dat dagrecreatie niet af te wijzen is. Bij de behandeling van het standpunt van het college betreffende het voorontwerp Streekplan Midden-Zeeland sprak dhr. De Smit zijn waardering uit over dit stand punt. Punten waar men al jaren over heeft gepraat komen nu langzaam maar gestadig tot ontwikkeling. Wel wil hij opmerken, dat de groeikansen van Kats en Colijnsplaat en in mindere mate van Kortgene ons 10 jaar geleden ontnomen zijn door be perkte bouwmogelijkheden. Was dit alles niet gebeurd, dan zouden we als kern meer zijn meegegroeid in de noodzakelijke ontwikkeling. Ook dhr. Blankenstijn had waardering voor de nota, evenals mevr. Van Oeveren en dhr. Dobbelaar. Deze beide laat- sten vroegen speciale aandacht voor de problemen bij de Katse brug. Dhr. Dobbe laar wil zo spoedig mogelijk vaste ope ningstijden. De burgemeester dankte voor de positieve benadering van de nota. Wat de positie van Kats betreft, er is een tijd geweest, dat het inwonertal daalde en het aantal tweede woningen steeg. Daarom is het gewenst, dat aandacht aan de ontwikkeling van dat dorp grote prioriteit verdiend. Het moet voorrang krijgen voor verblijfsrecreatie, ter wijl voor Colijnsplaat voorrang voor reno vatie nodig is. Tenslotte stemt men in met het standpunt van het college. Een voorstel om een voorbereidingsbesluit te nemen gedeelte „Doorbraak Ringweg" wordt zonder discussie aangenomen. Bij een voorstel om herziening van de 1ste wijziging bestemmingsplan „Veerse Meer Kortgene I" wijst dhr. De Looff er op, dat er vóór de wijziging reeds is gebouwd. De burgemeester weet niet zeker of art. 19 is gepasseerd als er gebouwd is. Overi gens moeten de kosten van de wijzigings plannen door de aanvragers worden betaald. Bij een voorstel om een krediet van ƒ5.812,50 te voteren voor de wijziging brandalarmering, vraagt dhr. Van Damme zich af wat te doen als de voorgestelde alarmering niet werkt. Een vlugge uitruk king is dan uitgesloten. Ook dhr. De Looff ziet daar een gevaar in. De burgemeester zegt, dat niet alle brandweerlieden een zgn. pieper bij zich zullen hebben. Er zijn er 10 aangeschaft: 4 voor Kortgene, 4 voor Colijnsplaat en 2 voor Kats. Bij defecten aan het beoogde systeem zal toch de sirene worden gebruikt. Hij is derhalve van mening, dat toch vlug kan worden uitgerukt. In een volgend punt stelt het college voor om het pand Havelaarstraat 55 te Colijnsplaat, aan te kopen voor ƒ31.000,—. De heren De Looff en Van Damme vinden dat een redelijke prijs en hopen, dat G.S. dit zullen goedkeuren. De burgemeester is van mening, dat goedkeuring zal plaats vinden. Bij de bouw van een kleedaccommodatie door de sportvereniging uit Kats, bleken de kosten tegen te vallen. Een verzoek om hier door de gemeente in bij te dragen, werd met algemene stemmen aangenomen. Nadat dhr. Van Damme zijn tevredenheid heeft uitgesproken over de leden van die vereniging voor hun inzet, wordt een bedrag van 1.037,22 beschikbaar gesteld. Een voorstel om de huur van een deel van de sportvelden te Colijnsplaat en Kats met 10% te verhogen, wordt met algemene stemmen aangenomen. Door één van de eigenaren is hierom verzocht. Bij een voorstel om de loods van dhr. P. Levrier te Kats te huren voor stalling van de brandweerauto, vraagt mevr. De Looff naar de mogelijkheid tot betere af scheiding in dit gebouw. Een gedeelte van de loods kan voldoende afgescheiden worden Besloten wordt om de nodige ruimte te huren voor 1.100,per jaar. Verder wordt besloten om een krediet van 1.386.500,— te openen voor het maken van steigers aan de nieuwe haven te Co lijnsplaat. In overleg met de Provinciale Waterstaat is besloten dit werk te laten uitvoeren door de firma Van der Straaten b.v. te Hansweert. Dhr. Dobbelaar merkte hierbij op of het niet beter is, dat de palen die op de haven liggen door de gemeente worden gebruikt, dan dat ze gebruikt worden als brandstof in de open haarden. Omdat de liquiditeitspositie van de ge meente het noodzakelijk maakt, dat vaste financieringsmiddelen worden aangetrokken, wordt een geldlening aangegaan van 1.800.000,— met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te Heerlen tegen 11% rente ner jaar. Een voorstel tot uitgifte in ondererfpacht kampeerterrein „De Paardekreek" en over dracht onroerende zaken, ondervindt bij de PvdA en VVD tegenstand. Dhr. Dobbelaar zegt namens de PvdA o.a. het volgende: Ten eerste protesteert hij tegen de manier waarop deze zaak door de raad behandeld moet worden. We hebben samen met de VVD op fatsoenlijke wijze het college per brief verzocht om na de be handeling in de financiële commissie dit punt niet twee dagen daarna in de raad te behandelen. Verantwoord beraad is in die korte tijd niet mogelijk. Veel minder belangrijke zaken worden soms eerst na 2 a 3 weken in de financiële commissie behandeld te zijn, in de raad besproken. De voorzitter van de financiële commissie bleek geen of onbevredigende antwoorden te geven op vragen onzerzijds over het taxatierapport over onroerende goederen. Een vraag in de financiële commissie over een bedrag van 15.000,— over een slag boom die er na 2 jaar nog niet is, maar wel is vermeld op de L II staat. Wat het kontrakt zelf betreft, we kunnen opmerken, dat artikel 13 in strijd is met het op 22 mei genomen principebesluit. Ook al hadden we meer tijd gekregen om het kontrakt door te nemen, dit bezwaar zou in de fraktie blijven bestaan. Voor alle duidelijkheid willen we stellen, dat wanneer het zelfs ten voordele van de pachter zou uitvallen, we toch aan het principebesluit vast zouden houden. Dat zeg ik speciaal, omdat we van bepaalde richtingen geluiden horen, als zouden andere dan zakelijke overwegingen een rol spelen. Een zo be langrijke zaak, waarmee zoveel gemeen schapsgeld gemoeid is, kan de fraktie geen ja tegen zeggen. De wijze van handelen zien we als miskenning van de raad, aldus dhr. Dobbelaar. Dhr. Boot vindt, dat het samenstellen van het kontrakt wel langer heeft geduurd dan ons lief was, maar we vinden de door het CDA aangedragen bepalingen er in te rug. We hebben volledig vertrouwen in de manier waarop dit kontrakt is samengesteld. Od pag. 2 punt 4 is het onderhoud ge regeld van het terrein, gebouwen en werken. Het is niet, dat we geen vertrouwen hebben in de onder-erfpachter, maar we willen toch adviseren dit onderhoud regelmatig te con troleren. Het lijkt ons uitgesloten, dat daardoor problemen ontstaan en de be heerder zal dat bovendien op prijs stellen, aldus dhr. Boot. Mevr. Van Oeveren heeft ook problemen met artikel 13. Op het laatste ogenblik hebben we een lijstje gezien van taxaties en we kunnen niet anders zien, dan een onderlinge overeenkomst. Het taxatierap port dient getekend te zijn door deskun digen. Een onpartijdige taxatie moet er aan ten grondslag liggen. Nu is het meer een optelsommetje van een aantal reke ningetjes. Dhr. Blankenstijn vindt, dat het tijd wordt dat er een kontrakt komt. Hij vindt het kontrakt zeer goed en de gemeente is gewaarborgd. Hij acht b. en w. capabel om het in elkaar te zetten en vindt het belangrijk dat ook Het Ambacht akkoord is. Hij zou het een immorele zaak vinden en getuigen van onbehoorlijk bestuur als we nog langer zouden uitstellen. In dat geval zou hij de beheerder adviseren om er uit te stappen. Na een schorsing stelde de burgemeester, dat de tijd van voorbereiding wat kort was, maar er hebben volgens het reglement van orde geen onjuistheden plaatsgevonden. Hij vindt dat het een goede zaak is, dat het college bewust voor deze methode heeft gekozen. Artikel 13 was een zwaar punt, maar uiteindelijk is men tot deze conclusie gekomen. Hij bestreed de opmerking van mevr. Van Oeveren, dat er sprake is van zo maar een lijstje van cijfers. Ook stelde hij met tevredenheid vast, dat de bespre kingen een zakelijk karakter hebben en dat van het zaaien van wantrouwen geen sprake is. In tweede instantie vroegen Dobbelaar en Van Damme zich af, waarom Boot in spraak heeft gehad en hun frakties niet. Wethouder Van der Weele en Boot zeggen dat er van aparte inspraak geen sprake is geweest. Nadat wethouder Filius had verklaard er ook moeite mee te hebben, maar dat hij zich houdt aan het college-standpunt, wordt het voorstel met 6 tegen 5 stemmen aan genomen. Tegen stemden de PvdA-fraktie en de VVD-fraktie. Voor: het hele college, het CDA en de SGP. In een volgend voorstel wordt uitgifte bepleit van bedrijfsterrein op het haven plateau te Colijnsplaat voor bedrijfsvesti ging aan dhr. J. D. de Koster te Colijnsplaat. Dhr. De Koster is bereid gevonden om 8,— per m2 te betalen. Een hoger bedrag is niet haalbaar wegens de slechte markt situatie in de watersportbranche. Dhr. Dobbelaar vindt het wel positief, dat verhuur en ontwerpkontrakt samen aan de orde komen. Toch is bij hem, na lezing, de vraag gerezen of er wel voldoende ze kerheid is dat de doelstelling, zoals is af gesproken bij de stichting van de jachthaven kontraktueel goed geregeld is. Toentertijd dacht men dat het ook aantrekkelijk was voor een andere ondernemer met honderden potentiële klanten voor de deur. We hebben er begrip voor, dat er in de eerste jaren geen kapitale investeringen in gebouwen zal plaatsvinden. De brief van de huurder heeft ons echter ook voor de toekomst niet gerustgesteld. Heeft het college verder wel eens laten berekenen wat dit terrein samen met de W.S.V. zou kunnen opbrengen voor verhuur van botenberging? We hebben er begrip voor, dat het voor het college geen gemakkelijke onderhandelingen zijn geweest. Wanneer we, wat betreft de doel stelling kontraktueel wat meer zekerheid hadden gekregen, was onze beslissing po sitief geweest. Dat is nu niet het geval, aldus dhr. Dobbelaar. van het plan op deze plaats de gemeente en de watersporters gebaat zijn. De bescher ming die u de ondererfpachter geeft, is juist. Wel vragen we ons af, als hij niet aan de verplichting kan voldoen om binnen 5 jaar nieuwe bedrijfsgebouwen gebruiks klaar te hebben, welke maatregelen het college dan denkt te nemen om een andere gegadigde de mogelijkheid te geven. Heeft u, op welke manier dan ook, daar greep op. Mevr. Van Oeveren vindt het een goede zaak, maar wil bij de overeenkomst wel weten waar ze aan toe is. Nadat dhr. Blankenstijn zich eveneens positief heeft uitgelaten, volgt schorsing voor nader beraad van de PvdA-fraktie. Na de heropening bestrijdt de voorzitter de opvatting van Dobbelaar, dat er niet uitgehaald wordt wat er in zit. De onder erfpachter neemt een aantal verplichtingen op zich, die niet gering zijn. Er is met de ondernemer samen een overeenkomst ge maakt. Er zit naar die ondernemer toe duidelijk een clausule in dat hij er rekening mee moet houden, dat hij niet alles als op een presenteerblaadje krijgt toegeschoven. Hij betreurt het, dat de mening heeft post gevat, dat er te vlug is gewerkt. Hij is tevens de wetenschap toegedaan, dat het niet mogelijk is om aan ieders wensen te voldoen. Hierna deelt dhr. Dobbelaar mee, dat het fraktieberaad er toe heeft geleid, dat voor het voorstel zal worden gestemd. Het wordt dan ook met algemene stemmen aan genomen. In verband met mogelijke vestiging van industrie is het noodzakelijk, dat de ge meente grond bezit. Er is thans overleg met een bedrijf gaande, maar de gemeente kan geen grond aanbieden. Wel is de ge meente in de gelegenheid gesteld om de eigendom te verwerven van een perceel grond aan de Molenweg te Colijnsplaat. De totale grootte is 31.200 m2. De recht hebbende is bereid 21.200 m2 aan de ge meente te verkopen voor 8,50 per m2. Het belangstellende bedrijf heeft plm. 1 ha nodig, zodat er nog 1 ha in reserve blijft voor eventuele andere bedrijven. Zowel de ruimtelijke commissie als de financiële com missie adviseren positief. Met algemene stemmen wordt tot aankoop besloten. Daarna volgt een voorstel om mej. E. M. Elderkamp, die vanaf 16 oktober 1979 tot tijdelijk onderwijzeres te Colijnsplaat in dienst is, per 1 november 1980 vast aan te stellen. Hiermee gaat de raad eenstemmig akkoord. Verder wordt aan mevr. A. H. van Damme - van der Linde op de meest eer volle wijze ontslag verleend als onderwij zeres aan de openbare lagere school te Colijnsplaat per 31 dec. a.s. Een volgend punt was een verzoek om subsidie van de volksdansgroep A.N.B.O. uit Colijnsplaat. Er werd voorgesteld met een bijdrage van 225,voor 1980 in te stemmen. Met de stem van dhr. Blanken stijn, die in principe tegen volksdansen is, tegen, werd het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag merkte dhr. De Looff op, dat op verscheidene plaatsen de open bare straatverlichting niet tot zijn recht komt, doordat omliggende beplantingen, de uitstraling belemmeren. De vergadering werd gesloten met de mededeling, dat in de volgende vergadering op 30 oktober a.s.. de begroting 1981 zal worden behandeld. Deze vangt aan om Dhr. Boot vindt, dat met het realiseren 13.30 uur. BURGPROMENADE 18 - MIDDELBURG

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2