NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 0 Rodelko bv U houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen Een jongen beneden haar stand Feuilleton door TOM LODEWIJK Zeeland Magazine? No. 3937 Donderdag 23 oktober 1980 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-1308 - GIRO 206882 Abonnrmnotiprits 23.— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, exd. BTW. Voor font en in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Langzaam zakte de spanning uit het meis je weg. Ze voelde opeens dat ze doodmoe was. Ze luisterde eerst onwillig, toen meer geïnteresseerd, naar wat juffrouw Levering vertelde. „Kind," zei ze tenslotte met een moeder lijk gebaar, „jullie meisjes denken dat dit het leven is... Het is niet meer dan de modderige kant. Je laat je meenemen, je komt onder de indruk, je vindt het gewel dig... Tot je merkt, dat je er onderdoor gaat en dan is het meestal te laat. Ik weet méér dan die wereldwijze vriendin van je. Die houden we trouwens allang in de gaten, die dame loopt vandaag of morgen tegen de lamp. Wees wijs en blijf uit haar buurt. Kom, het wordt tijd dat we opstappen..." Als een slaapwandelaarster liep Aagje met haar begeleidster de straat langs, op weg naar de bus. Haar droomwereld was ineen gezakt, over bleef alleen een diepe teleurstelling, een dodelijke vermoeidheid. Voor het eerst verlangde ze naar huis... HOOFDSTUK X Vreemde visite Aagje Borst keek verwonderd op, toen ze binnenkwam. De kamer was ongewoon netjes, haar moeder had haar zondagse ja pon aangetrokken. Jaap was thuis, en in de stoel die eens vaders stoel geweest was, zat een vreemde heer, die haar vaag bekend voorkwam. „Dat is m'n nicht," zei hij vrolijk en stond op om haar een hand te geven. „Ja, dit is Aagje" stemde de moeder in. „Aag, dit is je oom je zult hem wel niet kennen, hij is hier zo lang niet geweest" Met een voor haar doen ongewone schuch terheid beantwoordde Aagje de groet, en in haar begon dankbaarheid te gloeien. Gelukkignu hoefde ze niet te praten, niets te vertellen. En het washet was haast gezellig in de kamer. Moeder keek zo vriendelijk en Jaap knipoogde tegen haar dat had hij al zo lang niet meer gedaan. Het kropte in haar keelVanavond in de bus was ze zo alleen, zo hopeloos al leen geweest met haar angst en haar te leurstelling, was de wereld zo vijandig en zo duister. Hier was hetja, vanavond was het hier licht, en veilig, en goed. Arend Borst zag z'n nichtje, dat hij het laatst als zuigeling had gezien, oplettend aan. Hij had haar nooit gezien in haar goedkope tooi, en deze avond maakte ze dank zij Mab's aanwijzingen (al wist hij dat niet) helemaal geen ordinaire indruk. Een beetje te wereldwijs al, misschienmaar 't kind leek niet bruutaal, eer een beetje timide. Arend Borst had het er op gewaagd. Hij had zijn schoonzuster een briefje ge schreven, dat hij graag eens met haar wilde praten. Een vriendelijk briefje. Moeder Borst had er schamper op gereageerd, maar haar zoon Jaap had haar de ergenis, de schaamte uit 't hoofd gepraat. „Wees niet eigenwijs, moeder" had hij gezegd „alleen kun je het ook niet af. Vergeet nou maar alles van vroeger Misschien valt het allemaal erg mee. Hij schrijft tenminste niet onaardig". En zelfs Stoter, die méér wist dan moeder Borst, had haar dringend geraden eens ern- Beot u reeds geabonneerd op •en 2-maandelij ks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE stig te praten met de man die toch de wettige voogd van haar kinderen was. „Hij kan het je lastig genoeg maken" had hij gezegd, maar wie weet, misschien wil hij je helpen, en dat moet je niet afslaan". Zijn ogen hadden geglimlacht, want hij begreep dat dit briefje was geschreven op instignatie van Liesbeth Wagenborg. Dat meisje wist toch van aanpakken, die liet er geen gras over groeien. Maar dat moest moeder Borst maar niet weten Arend Borst was verstandig geweest. Hij had zijn auto een eind verderop ge parkeerd, wilde niet met de wagen voor de eenvoudige woning van zijn schoonzuster komen. Dat zou de tegenstelling nog te sterker hebben geaccentueerd, en zijn taak niet makkelijker gemaakt. En jahet was eigenlijk allemaal wonder-goed verlopen, vooral dankzij Jaap, die meteen begrepen had van hoeveel be lang het was, dat het gezin een steuntje kreeg. Men had zand over het verleden geveegd, moeder Borst, week geworden door herinneringen, had haar hart uitgestort, en Arend Borst had in korte tijd een duide lijk overzicht gekregen van de situatie. Met Gijs was het misgegaan. Die zou wel „opgestuurd" worden. Maar Arend Borst stelde zijn schoonzuster gerust. Was Gijs een slechte jongen, of alleen maar een zwakkeling? Niet doortrapt slecht? Dan had hij nog alle kansen. Ze moest niet den ken aan gevangenissen met tralieramen, de jongen zou ergens komen waar ver standige mensen, met hart voor zulke jongens, er het goede uit wisten te halen. En als ze hun best deden, hadden ze daar een best en vrij leven. Moeder Borst moest zich daarover geen zorgen maken, mis schien kreeg ze haar jongen veel beter terug. Maar Aagje ja, die zat hier nu, en Arend Borst vroeg zich af, onwetend van de recente ervarin gen van zijn nicht, wat hij moest beginnen. Hij probeerde wat te weten te komen over de fabriek, hoe het haar beviel. Ze gaf korte antwoorden, die hem niet veel wijzer maakten, maar ze was niet brutaal. Ze viel hem eigenlijk erg mee. „Toch kan een meid als jij wel wat méér dan de hele dag kousen controleren" zei hij joviaal. „Vind je dat nu zo'n bruin leven?" Ze glimlachte witjes, ,,'t Betaalt goed, en 's avonds ben je vrij". „Heb je veel aan die vrije avonden?" infor meerde hij voorzichtig. Moeder Borst zweef de al een scherp antwoord op de tong, maar een gebaar weerhield haar. „Ach" ze haalde haar schouders op. Arend Borst was een man die de mensen kende. Dat ogenschijnlijk uitdagend schou derophalen had iets zieligs. Er was wat met dit meisjeze zat ergens mee. Ze zou het alleen nooit zeggen waar de ande ren bij waren. Goedhartig knipte hij met de ogen, knikte eens naar haar, en dat gebaar deed bij haar opeens een besluit opkomen. Iemand moest ze vertrouwen. Iemand moest ze het zeggen maar thuis moesten ze niet Er werd nog wat gepraat. Het meeste was al afgepraat. „Ik moet eens naar huis" zei Arend, „maar laten we afspreken, dat ik volgende week terugkom, dan kunnen we de zaak verder regelen. Is dat goed Antje?" „Je doet maar hoor" zei ze, maar het klonk niet meer zo onverschillig en ze glimlachte. „Neem me maar niet kwalijk Arend" voegde ze er aan toe „dat ik nog niet meteenmeteen zo graag ben ik bedoel het niet zomaar ik heb zo lang in de narigheid gezeten, het lijkt allemaal wel „Ik snap het wel Ant" antwoordde haar zwager ,,'t is meer mijn schuld. Maar we zullen er wel wat op vinden, en als je 't mij vraagt, zul je het best rooien, als je maar es zo af en toe kunt praten, en een beetje steun hebt, niet?" Ze knikte stom. Deze avond was haar een openbaring geweest. Eindelijk eens al je zorgen te kunnen, zeggen. En Arend, nou. hij mocht wezen, wat-ie wou, maar hij liet zich dan toch vanavond van zijn beste kant zien. Ze gaf hem een stevige hand. „Ik laat oom Arend even uit," zei Aagje opeens, en drie paar verraste ogen staarden haar aan. Het meest verbaasd was Arend Borst zelf, maar tegeliik wist hij met zeker heid: er was inderdaad wat. Dit nichtje zat met iets In het kleine gangetje trok Aagje snel haar mantel aan. „Bang dat ik kou vat" probeerde ze te schertsen. „Mag ik u naar de bus brengen?" „Ik heb m'n wagen hier aan 't eind van van de Haven" zei de man „maar dat hin dert niet, heb je een loopje nodig?,, „Ja" antwoodde ze, blij dat hij het zo gewoon opnam. Buiten greep ze opeens zijn arm. „Oom Arend, u moet me helpen. Ik zit er gloeiend in Hij schrok. Hij werd behoedzaam. Wilde dit kind meteen van hem profiteren? En waar zat ze zo gloeiend in? Maar hij dwong zichzelf ernstig te vragen. „Wat is er dan, Aagje? Zeg op, meid" En toen kwam bij stukken en brokken, het hele verhaal. Ze kwamen bij de auto, maar Arend liep door, de Parkweg op. Het meisje praatte, vertelde alles van haar bezoek aan de bar, van Mab, de arrestatie van Chris, het bu reau, juffrouw Levering en wat ze gezegd had... Juffrouw Levering, hè? Oh, die ken ik wel. Daar zit ik mee in het bestuur van..." „Kent u haar! O, oom Arend, laat ze niet naar moeder gaan. Moeder mag het niet weten..." „Hoeft ook niet kind," suste hij, „ik ben de voogd, ik bel haar morgenochtend meteen op. Ik zal dat varkentje wel wassen. Je moeder hoeft het niet te weten, het zou haar trouwens maar verdriet doen." „Ooh..." Haar zucht kwam uit het diepst van haar hart. „Maar..." zei Arend Borst, „voor wat, hoort wat. Ik regel voor jou dat zaakje wel met juffrouw Levering, maar jij komt morgenavond eens gezellig een kopje koffie drinken bij je oom en tante. Dat mag zo langzamerhand wel es, want je bent nog niet te vaak geweest!" lachte hij. „Gaat u me dan uitkafferen?" vroeg ze, maar haar ogen lachten alweer. „Dacht je?" „Nou... nee. Nee, ik wil wel. Maar..." „Ja, ik wou es met je praten. Ik vind die fabriek eigenlijk niks voor je. Er is wel ander leuk werk, waar je wat van léert. Dan kun je ook goed verdienen, dan heb je ook vrije tijd... maar die vrije tijd, meisje! Moet je nou persé -iedere avond de straat op?" „Wat heb je thuis?" „Tot nog toe niet veel," gaf hij toe, „maar je bent er niet bij geweest vanavond. Het gaat veranderen. Jouw moeder kon het niet aan, ik heb haar met de zorg laten zitten. Je weet dat ik jullie voogd ben en dus eigenlijk je tweede vader. Je moeder wou in die rijd ook niet, dat iemand zich met haar zaken bemoeide... Maar enfin, dat is verleden tijd. We hebben heel ernstig ge praat vanavond. Je moeder zag er geen gat in, maar ik geloof dat ze er anders over is gaan denken. En ik zal haar niet alleen laten staan. Maar jij bent de oudste dochter, jij moet haar helpen. Ik weet zo weinig van je af, Aagje... Maar toch geloof ik, dat ik je wel vertrouwen kan." „Och oom," zei het meisje troosteloos, „ik ben maar een meid van niks." Hij hoorde de snik in haar stem. „Dat vond ik nou juist niet," antwoordde hij met nadruk, „toen ik je binnen zag komen. Je viel me honderd procent mee, daar! Je bent geen meid van niks, je kunt een reuze meid zijn, als je maar wilt. Laten we daar over nou morgen es praten. Goed?" „Zou tante het goed vinden?" „Lieve meid, je tante heeft één meisje gehad en dat stierf toen het zeven jaar was. Tante zal blij zijn als ze je ziet. Reken daar op. Laat ons niet zitten, hoor, vrijdag avond! Kijk, we zijn weer bij de wagen." Aagje keek met grote ogen naar de glanzende auto. „Is die van u?" (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. BOEKENMIDDAG Voor de kinderen van de openbare basis school „De Vliete" te Wissenkerke organi seerde de Vereniging voor Openbaar Onder wijs op woensdag 15 oktober een boeken- middag. 's Middags kwamen alle kinderen naar school. Onder het genot van een drankje en een hapje werd er voorgelezen uit een zelf gekozen boek en werden er toneelstukjes ingestudeerd. Dit alles onder het motto: „Alle spiegels, toverspiegels". Voor de ouders werden er toneelstukjes opgevoerd. Aan het eind van de middag was er gelegenheid om nieuwe boeken te kopen. Voor de kleinere beurs was er een tweede hands boekenkraam en voor de liefhebber een stripboekenruilbeurs. In een stand van de openbare bibliotheek was informatie te verkrijgen over het „be tere" kinderboek. FIETS MOET GOED IN ORDE ZIJN Uitermate belangrijk voor de veiligheid in het verkeer is ook de staat van onder houd waarin de fiets verkeert. Een fiets met het geringste mankement is minder of niet veilig. Het is bepaald vreemd, dat er nog altijd heel veel fietsers zijn, die daarvan on voldoende doordrongen zijn. Vooral de staat waarin kinderfietsen verkeren laat heel vaak veel te wensen over. Dat blijkt steeds weer bij controles die er vaak worden uitgevoerd. En dan te bedenken, dat het helemaal niet moeilijk is om de fiets in goede staat te houden. Goed en regelmatig schoonmaken om roestvorming tegen te gaan, losgeraakte onderdelen weer vastdraaien, verlichting re gelmatig controleren, afgesleten banden ver vangen. En: de fiets een- of tweemaal per jaar door de fietsenvakman grondig laten nakijken. Dan fietst u veilig. Kinderen moet geleerd worden het nodige zelf aan hun fiets te doen, dan leren ze de fiets ook beter kennen. Kruiswoordpuzzel no. 698 Horizontaal: 1. boom - 3. plaats in Noord- Holland - 8. plakmiddel - 11. Frans lid woord - 13. in orde (afk.) - 14. grondtoon 16. dierengeluid - 17. makkelijk snijdend 21. woestijn - 24. deel van de vinger - 25. opening - 27. duivenverblijf - 28. eerstvol gend (afk.) - 30. bedehuisje - 32. pro deo (afk.) - 33. ieder - 35. lichaamsvocht - 36. strik - 38. een en ander (afk.) - 39. entree 40. veronderstelling - 41. het van alle zijden naar iets toekomen - 45. driepoot - 49. cilinder - 50. zandheuvel - 51. bedrog - 52. baan voor balspel - 53. vogelprodukt - 55. houder van schepen - 58. Gelukkig Nieuw jaar (afk.) - 59. familielid - 61. koud, vochtig - 62. voor - 64. op een andere wijze 67. blanke (Indonesisch) - 69. uitroep van pijn - 70. voorzetsel - 72. zangnoot - 73. spil 74. netto (afk.) - 75. groente - 76. posterijen. Verticaal: 1. plaats op de Veluwe - 2. droog van wijnen - 4. grap - 5. klein persoon 6. Duits pers. vnw. - 7. wandversiering 9. nakomelingschap - 10. deel v^in de week 12. vaststaand iets - 15. deel van de V.S. 18. inhoudsmaat (afk.) - 19. eerwaarde vader (Lat. afk.) - 20. beet - 22. Eng. voor zetsel - 23. reeds - 25. strafwerktuig - 26. nakomeling - 29. insekt - 30. administratie ruimte - 31. glans - 32. schrijfgerei - 34. keukengerei - 35. bevel - 37. soort schip (afk.) - 38. deel van een ei - 41. schedelboor 42. vrouwelijk dier - 43. Frans onbep. vnw. 44. plaats - 45. spoedig - 46. waterhoogte (afk.) - 47. bar - 48. iemand die fantaseert 54. het spelen - 56. gevuld, vet - 57. soort beschadiging - 59. of dergelijke (afk.) - 60. wintervoertuig - 62. pluralis (afk.) - 63. voorvoegsel - 65. opbrengst - 66. noodsein 67. jong varken - 68. aanw. vnw. - 71. muziekterm (afk.) - 72. de oudere (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 697 Horizontaal: 1. pk - 3. ooievaar - 10. zot 13. rio - 15. koper - 16. ol - 18. be - 19. eppe - 21. not - 22. boos - 24. alk - 26. sen 28. donar - 30. io - 31. bad - 33. ram 35. naga - 36. ee - 37. of - 38. gok - 40. aa 41. alg - 43. am - 44. teller - 47. nn - 48. nl 49. gal - 50. oi - 51. wa - 52. valies - 54. pk 55. eer - 56. al - 57. eem - 58. ri - 59. snel 60. slik - 62. rad - 64. tong - 66. agent 68. kim - 70. ni - 71. om - 72. sire - 73. vol 75. tt - 77. ed - 79. ou - 80. kader - 82. aan 84. lok - 85. cornelis - 86. ut. Verticaal: 1. predikant - 2. kip - 4. ok 5. ion - 6. epos - 7. veter - 8. ar - 9. rood 11. ob - 12. tetra - 14. opa - 17. loon 20. elbe - 23. snaar - 25. ka - 27. nagel 29. aga - 32. dom - 34. mol - 36. eg - 39. klok - 42. In - 43. alle - 44. tas - 45. ei 46. parlement - 48. na - 49. gemak - 51. wee 52. vlies - 53. ier - 54. pit - 55. eng - 56. alg 59. snit - 60. sabel - 61. knie - 63. divan 65. on - 67. truc - 69. mode - 74. lel 76. ta - 78. do - 80. kr - 81. ri - 83. au.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1