NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Q3 Rodelko bv U houdt nu het meest gelezen blad on Noord-Beveland in handen Een jongen beneden*'haar stand Feuilleton door TOM LODE WIJK Zeeland Magazine? No. 3933 Donderdag 25 september 1980 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-1308 - GIRO 206882 Abonnementsprijs f23.— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm. excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Moeder Borst liet haar handen, die tot vuisten waren gebald, slap langs haar li chaam vallen. Ze zocht steun bij de tafel. „Kind", bracht ze er moeilijk uit, „weet wat je zegt, wat je doet. Krijg er later geen spijt van. Je zoudt mijn jongen on gelukkig maken..." Opeens stond Liesbeth naast haar, legde haar hand op de mouw van de vervaalde jurk. „Gaat u es zitten, moeder Borst," zei ze. En het klonk of nu het beslissende woord gesproken was, de leiding aan haar was overgegaan. „Wij moeten samen eens praten, u en ik. Dat mag toch? Als alles gaat zoals ik hoop dat het gaat, word ik... uw schoondochter!" „Kind, praat toch niet die onzin." De oude vrouw barstte los in een laatste ver weer tegen wat haar onmogelijk scheen. „Het is geen onzin. En laten we ook geen onzin praten. Luistert u nou es Laten we zien dat we er samen uitkomen. Jaap heeft al zorgen genoeg... maar ik ben er ook nog." „Kind," zei vrouw Borst, „je lijkt zo'n teer poppetje. Maar je hebt een wil, wa rempel. Ik begin er toch iets van te snap pen. Nou, vooruit, wij praten samen. Waar over?" „Over alles, over de narigheid met Gijs, over Aagje, over uw plan om Stoter in de kost te nemen..." „Zeg, weet jij alles?" „Alles, ja. Jaap en ik hebben er al zo vaak over gepraat. O, dat gelooft u na tuurlijk niet, maar ik heb zelf urenlang zitten piekeren over u en al de anderen. Daarom ben ik nu hier." „Ik moet er toch eens met iemand over praten," zei vrouw Borst. „En nu... met jou? Ach, weet je, het enige wat ik op je tegen heb, is dat jij fijne kleren draagt en ik een armoedige slons ben. Maar voor de rest... Ja, ik kan me toch wel begrijpen waarom Jaap met jou... Alleen snap ik niet waarom jij met Jaap..." Ze maakte haar zinnen niet af, ze kon het nog niet bevatten „Dat begrijpt u later allemaal," verze kerde Liesbeth. „Nou, eerst es over die voogdijkwestie... Want dat moeten we eens rustig bepraten... U moet hier niet langer alléén voor opdraaien, dat redt u niet." „Ik heb het altijd alleen gered en dat zal ik blijven doen." „Weet u," zei Liesbeth opeens, „dat mijn vader naar het ziekenhuis moet? Die deed ook alles alléén. Hij is er onderdoor gegaan. Juist dat alleen zijn, dat maakt het zo zwaar. Ik zou ook niet weten, wat ik moest beginnen, als ik Jaap niet had..." De twee vrouwen zagen elkander aan. En voor het eerst geloofde Liesbeth, dat de vrouw tegenover haar de deur van haar hart opende. En met een zakelijkheid, die haar anders vreemd was, begon ze te praten. Gerrit Stoter keek vreemd op, toen hij uit de melkfabriek kwam en een keurig gekleed meisje, haar fiets aan de hand, hem aan de mouw trok. „Bent u meneer Stoter?" „Stoter?" vroeg hij verbaasd, een grinnik op zijn verweerde gezicht. „Dat ben ik... maar meneer Stoter, dat hebben ze nog nooit tegen me gezegd." - „Ik ben Liesbeth Wagenborg. Ik hoorde van Jaap Borst, dat u van plan was bij hen te komen inwonen." Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE „Wat heb jij daarmee te maken, juffie?" Het klonk eerder goedmoedig dan afwerend. Liesbeth keek hem aan... Die man had geen kwaad gezicht. Er zat iets van een glimlach in die ogen. Ze besloot de knoop door te hakken. „Mag ik even met u oplopen?" vroeg ze. De man knikte verbaasd, een beetje ver legen. Geen gezicht, hij met die fijne juf over straat! „Kijk u es!" zei ze, „Jaap Borst en ik... Wij zijn het samen... samen eens... Be grijpt u?" „Jij en Jaap Borst?" „Ja, ik kan het allemaal niet zo uit leggen, thuis hebben ze er nogal wat tegen. Enfin, dat doet er niet toe... Maar Jaap zit nogal in de put over zijn broer Gijs en zijn zus... En nu zoudt u in huis komen, dan zou hij er uitgaan. En dan heeft hij er helemaal geen oog meer op..." „Jaja," mompelde de man, „daar weet ik alles van. Dat heeft Antje me al verteld. Maar wat heb jij daar mee te maken, juffie?" „Kijk es," zei Liesbeth en slikte. Het was moeilijker dan ze had gedacht. „Als Jaap nu wist, dat u... als u daar in huis kwam, een beetje oog in 't zeil hield... Dan had hij niet zoveel zorgen en bezwaren..." „Zit die jongen er daarom zo tegen te vechten," zei Stoter verwonderd. „Ja, kijk es kind, het zijn mijn kinderen niet. En ik heb niks over ze te vertellen..." „Nee," erkende Liesbeth. „En je weet hoe het is met de tegen woordige jeugd. Veel ontzag voor de ou derdom zit er niet bij..." „Nee," zei Liesbeth timide. „Ze zouwen me gauw naar het hoofd gooien, dat ik maar de kostganger was en niks te vertellen had." „Dat is zo," gaf Liesbeth toe. „Maar mis schien zou het hun moeder een beetje steun geven, al was het maar dat ze het eens met iemand bepraten kon." „Jaja," zei de man verstrooid. Liesbeth merkte dat hij liep te piekeren. „Zou u nou geen kans zien," pleitte Liesbeth, „om moeder Borst een beetje te helpen, dat ze de jongens in de hand houdt? Gijs zal voorlopig het huis wel uit moeten. Jaap denkt dat hij wel naar een inrichting zal gaan van de reclassering of zo. Hij zegt, dat Gijs niet zo kwaad is, maar dat-ie een vader mist. En met Aagje is het net zo." „Ik ben de vader niet en dat weten ze wel." „Ze zijn allemaal nog minderjarig..." „En ik ben hun voogd ook niet... Tussen haakjes, wie is dat, weet jij het?" „Ene meneer Borst, die in de stad woont. Daar ga ik morgen heen." De man stond verbaasd stil, keek haar onderzoekend aan. „Zeg juffie, wat ben jij d'r voor eentje? Jij pakt nogal an, is 't niet?" „Dat moet toch wel," zei Liesbeth, „moe der Borst heeft er geen tijd voor en is er ook te moe voor." „Van moeder Borst gesproken... weet die dit allemaal?" „Ja. En ze vindt het goed ook." „Ben je er dan geweest?" „Ja. Vanmiddag." „Jij? Naar de Haven?" Ze knikte. „Drommels." verwonderde zich de man, maar er klonk iets prijzends in zijn stem. „Jij weet van aanpakken, juffie. Is dat allemaal om... om Jaap?" „Ja," zei ze, „en het is Jaap zijn moeder, zijn broers en zijn zusters. Hij loopt er veel te veel over te piekeren. En als u nu in huis komt, en hij gaat er uit, dan komt er niks van terecht zegt hij. En wie weet wat de mensen dan weer praten..." „Laat ze praten," zei Stoter, „op mijn heeft niemand wat aan te merken. En Antje Borst, die kan alleen maar de zorgen en de kinders niet de baas. Verder is het een beste vrouw. Ze had alleen niet met die zuiplap van een kerel moeten trouwen." „Nou, zie je wel?" zei Liesbeth opgewekt, „dat had ik ook al gedacht en nou zegt u het zelf. Zou u er nou geen plezier in hebben, haar een beetje te helpen de wagen weer in 't goede spoor te krijgen?" „Kind," zei Gerrit Stoter en opeens was er een vreemde vertrouwelijkheid tussen hen. „Ik zal jou wat vertellen. Als jongen zijnde liep ik achter Antje Wagemaker, zo heette ze van haar meisjesnaam. Maar ze moest mij niet, ze moest en ze zou Borst. Hij was een knappe, sterke vent, een goed werk man, maar hij was aan de drank. O, dat hinderde niet. als hij met haar getrouwd was, ging dat wel over. Het ging ook over... tot kleine Jaap geboren werd. Toen begon het lieve leven opnieuw. Nou, je weet hoe het afgelopen is... Ik ben toen met een ander getrouwd, twee jaar, toen ging ze dood... En toen heb ik het niet meer ge probeerd. Toch heb ik Antje nooit vergeten. Ik zou best willen helpen, haar er weer bovenop te brengen, maar ik moet een beetje medewerking hebben, snap je? Van Jaap... en misschien van die voogd... Hoe heet-ie..." „Van mij hebt u het alvast," beloofde Liesbeth met een glimlach. Want ze begreep wel dat haar medewerking niet van zo groot belang was. Gerrit Stoter bood haar een vereelte hand. „Ik zal er es over piekeren," zei hij. „Vanavond zou ik bij Antje even aanlopen en dan zal ik es met haar praten." „Zeg niet dat ik u gesproken heb," waar schuwde Liesbeth. „Maak je geen zorgen, juffie. Het komt in orde." En met een knipoog, als hadden zij beiden een complotje, beende hij met z'n grote stappen weg. Liesbeth keek hem een ogenblik na. „Ik snap niet," zei ze tot zichzelf, „wat weten mannen van zulke dingen?" En in het volste besef van haar vrouwelijk over wicht, trapte ze snel naar huis. HOOFDSTUK VIII. De vader en de voogd. Liesbeth zat naast het witte ziekenhuis bed. Op een tafeltje prijkten wat bloemen. In het bed daarnaast lag een oude heer met een wit markiezenbaardje, zacht pra tend met een dame in 't zwart. Liesbeth keek naar haar vader. Hoe an ders was hij in dit ziekenhuisbed. Zo smal, zo wit. En zo hulpeloos. Een innig mede lijden krampte om haar hart en ze streelde de witte hand die op het dek lag. Wagenborg had het moeilijk. Hij voelde de tranen achter zijn ogen branden bij deze kleine geste vol tederheid. Dat had hij tel kens, alles pakte hem aan, zijn weerstand leek gebroken. „Je ziet er smalletjes uit, meisje," zei hij schor. „Ik heb het druk," antwoordde Liesbeth en keek geheimzinnig. Want waarmee ze het zo druk had, dat wist vader niet en moest hij voorlopig ook maar niet weten. „Met Jaap?" zei hij. Ze schrok op. Dat vader daar zelf over begonOnder andere", glimlachte ze. De vader zuchtte. Ook deze zaak zat hem dwars. Daar ging zijn kind, zijn lieve jongste dochter, een geheel eigen weg. En hij wist van niets. Dat was zijn eigen schuld. Hij zelf had zich de deur naar haar hart af gesloten. Hij praattte er nooit over en wilde niet dat er over werd gepraat. Struisvogel politiek was het eigenlijk. „Ik lig hier zo te piekeren..." begon hij moeilijk. „Moet u niet doen," vermaande ze. „Het loopt allemaal wel en straks bent u weer wat opgeknapt en dan kunt u het wel weer bekijken." „Niet over de zaak," zei de man in het bed, „over jou." „Over mij hoeft u niet te piekeren," zei ze stellig. En verwonderd zag hij haar aan. Nu eerst merkte hij, hoe zijn dochter veranderd was. Haar onzekerheid was weg, ze had iets be slists, het leek of ze plotseling enige jaren ouder was geworden. En toch was het de zelfde Liesbeth... helemaal. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 - 1578. KINDERPOSTZEGELS 1980 400.000 scholieren dag eerder op stap Dit jaar zullen ruim 400.000 scholieren niet op de eerste woensdag van oktober, maar op dinsdag 30 september aan de slag gaan om hun motto „dóór het kind vóór het kind" andermaal waar te maken. Omdat een deel van de bij de kinderpost- zegelaktie betrokken leerkrachten op 1 okt. op een andere wijze aktie voert, nemen de kinderen een dag eerder huis-aan-huis be stellingen op voor mapjes kaarten (3 soorten h 2,—) en velletjes kinderpostzegels 4,- incl. 1,30 toeslag 'voor het kind'). Hun klanten dienen de bestellingen overigens pas half november bij aflevering af te rekenen. Het thema van de nieuwe kinderzegels. Kind en Boek heeft vier bekende kinderboek illustratoren geïnspireerd tot evenveel kleu rige, sprookjesachtige ontwerpen. Het zijn Annet Kossen, Lidia Postma, Tom Eyzenbach en Peter Vos. Het onderwerp van de zegels heeft ook geleid tot gezamenlijk optreden van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels en de Commissie Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. Derhalve geeft bij voorbeeld het Kinderzegelcomité acte de présence bij de opening van de Kinder boekenweek (1 oktober. Middelburg) en zijn grote zeefdrukken naar de originele zegel- ontwerpen bij de boekhandel te zien en te koop. De opbrengst van de vorige aktie bedroeg 12,8 miljoen gulden, die ten goede komen aan lichamelijk, geestelijk en sociaal gehan dicapte kinderen. Op grote schaal zullen er posters met de verantwoording van de besteding worden verspreid. (De poster is op aanvraag verkrijgbaar bij de Stichting Voor het Kind, Emmastraat 38, 1075 HW Amsterdam, Tel. 020 - 73 39 11). KOLLEKTE De opbrengst/ van de P.I.T.-kollekte was 315,-. Kruiswoordpuzzel no. 694 Horizontaal: 1. natuurkundeterm (afk.) - 2. boos - 5. water in Utrecht - 8. heilige (afk.) 10. deel van de bijbel (afk.) - 11. deel van een schip - 14. het romeinse rijk (Lat. afk.) 16. Indische winkel - 18. familielid - 19. deel van een bakkerij - 21. hinder - 23. voorzetsel - 24. vochtig - 25. kledingstuk 26. bijbelse naam - 27. kostbare stof - 28. vallei - 30. bevel - 32. plaats in Gelderland 34. bijwoord - 36. voorzetsel - 40. schop 42. benedenkant - 43. sport - 45. vulkaan 48. persbureau (afk.) - 50. schrede - 52. vlaktemaat - 53. Europeaan - 55. nieuwe wereldtaal - 56. meisjesnaam - 57. elektrisch geladen deeltje - 59. zoogdier - 61. steen soort - 63. brandbaar koord - 65. voederbak 66. nobele - .68. jongensnaam - 70. deel van Amerika - 71. onder iets door - 74. voegwoord - 75. bekende motorraces (afk.) 76. ijzerhoudende aarde - 77. Europeaan 78.(de oudere (afk.). Verticaal: 1. kledingstuk - 2. anno (afk.) 3. bedorven - 4. bevalligheid - 5. binnen komst - 6. plaats in Gelderland - 7. pers. vnw. - 9. deelteken - 10. deel van de bijbel (afk.) - 11. zoogdier - 12. Engels telwoord 13. cilinder - 15. voorzetsel - 17. betaal- plaats - 20. familielid - 22. thee (Eng.) 24. vervoerbedrijf (afk.) - 25. jongensnaam 29. stuk goed - 31. zetel - 33. uitgestotene 35. wondvocht - 37. krantenjongen - 38. gedicht - 39. ijle stof - 41. voorzetsel - 43. voorgevel - 44. muziekterm - 46. gelaatskleur ,47. voorzetsel - 49. geneesmiddel - 50. ingedijkt land - 51. plaats in Drente - 52. vis 54. rangtelwoord - 58. zoogdier - 60. ik 62. aanzien - 64. deel van het hoofd - 65. Frans pers. vnw. - 66. plaats in Gelderland 67. godheid - 69. Frans onbep. vnw. - 72. windrichting (afk.) - 73. jongensnaam. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 693 Horizontaal: 1. Ot - 3. ster - 7. loge - 10. is 12. map - 14. woest - 16. einde - 18. rage 20. dr - 21. An - 22. ia - 23. or - 24. rete 26. apert - 29. parade - 31. sg - 32. vaars 34. ka - 35. rekenen - 37. ie - 38. no 40. dor - 42. klam - 44. ps - 46. tin 47. aks - 49. on - 50. last - 53. ijle 55. To - 57. Aa - 58. heerlijk - 61. nt 63. vlees - 65. am - 66. ergens - 69. tapijt 71. snee - 72. ae - 73. en - 74. rk - 75. pp 76. Eist - 78. fraai - 80. paard - 82. sik 84. ag - 85. stuk - 86. test - 87. eg. Verticaal: 1. om - 2. tarra - 4. tweed - 5. eo 6. rede - 7. It - 8. Geneve - 9. ei - 10. Ida 11. se - 13. pa - 15. sr - 17. Nita - 19. graad 21. ap - 23. open - 25. terrine - 26. age 27. rank - 28. asem - 30. rk - 31. ski 33. riant - 36. nakijken - 39. opaal - 41. Ot 43. lo - 45. ss - 48. sl - 50. lava - 51. Thea 52. olm - 54. engel - 56. oase - 59. esprit 60. rat - 62. te - 64. Etna - 67. reeds 68. natie - 70. ijk - 71. spat - 73. erg 75. pa - 77. ss - 78. fa - 79. as - 80. pk 81. re - 83. kg.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1