l^jh zoveel glazen, zoveel zinnen... TILR0E Slotema bv M.J. RIJNBERG KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Otte's Wegenbouw bv Aannemingsbedrijf B.V. Burgerlijke en Utiliteitsbouw Wij delen u hierbij mede, dat wij het Aannemingsbedrijf A. C. van Hee te Kamperland hebben overgenomen. Wij hopen u vanaf heden met beide bedrijven van dienst te kunnen zijn en zodoende het vertrouwen, dat onze voorganger genoot, voort te kunnen zetten. RUILBEURS TE MIDDELBURG De Commissie Ruildag 1980 organiseert op 20 september a.s. eeri grote Beurs voor Postzegels en Munten, uitgaande van de samenwerkende verenigingen I.V. Philatelica afd. Middelburg, F.V. Delta-West en de Nu mismatische Kring Zeeland. Deze beurs zal worden gehouden in ge bouw De Schakel, Bachtensteene 14 te Middelburg en voor het publiek toeganke lijk zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Er is volop handel aanwezig en een grote verloting. KNAC ONTHULT RAPPORT SNELHEIDSLIMIETEN Het septembernummer van „De Auto het KNAC clubblad, brengt onthullingen over een nog vertrouwelijk interdeparte mentaal verkeersrapport. Dit rapport stelt, dat automobilisten bui ten de bebouwde kom jaarlijks meer dan écn miljard, dat is 1.000.000.000, overtre dingen begaan tegen de maximum toege stane snelheid. Volgens het rapport varieert de kans op een proces-verbaal tussen de 1 op 10.000 tot 1 op 60.000. Het maximum aantal bekeuringen dat de politie in Ne derland hiervoor kan geven bedraagt 250.000. Maar om preventief te kunnen wer ken dienen minstens 6.000.000 bekeuringen te worden uitgedeeld, 2.500.000 op auto snelwegen en 4.000.000 op de overige be langrijke wegen buiten de bebouwde kom. De interdepartementale commissie advi seert de huidige snelheidslimiet niet te verhogen, omdat dit politiek niet haalbaar wordt geacht. Dit ondanks de erkenning, dat verhoging van de maximum snelheid op autosnelwegen ten opzichte van een goed gehandhaafde 100 kilometer per uur geen kwantificeerbaar verkeersveiligheid- probleem vormt. Het vraagstuk van de snelheidslimiet op autosnelwegen is naar hun mening qua betekenis sterk overtrokken Het feit, dat 15% van de automobilisten op de autosnelwegen 120 km per uur of daarboven rijdt, is naar de mening van de Koninklijke Nederlansche Automobiel Club een duidelijke aanwijzing voor de geringe mate waarin de 100 km/h als reëel wordt ervaren. Die situatie heeft naar het oordeel van de KNAC een duidelijk negatieve in vloed op de gehele verkeersdiscipline. Dat gaat wel tèn koste van de verkeers veiligheid! Grond-, Weg- en Waterbouw vestigingen te Goes, Nieuwdorp en Kamperland voor al uw grondwerk rioleringen alle soorten verhardingen graven van sleuven leggen van kabels en leidingen persen mantelbuizen ijzerwerk vestigingen te Goes en Kamperland voor al uw nieuwbouw verbouwingen onderhoud restauratie glas- en schilderwerk machinaal timmerwerk Kantoor en correspondentie-adres: A. Plesmanweg 13, 4462 GC Goes, Telefoon 01100 - 2 39 20* FILIAAL KAMPERLAND A. van Heestraat 19, Tel. 01107 - 2287, b.g.g. 01107 - 1298 (dhr. P. J. de Kam) Toen ik vorige week het raadsversl'ag van de gemeente Kortgene las, beste vrienden, was ik blij te zien, dat alles niet even ernstig wordt genomen en de vrolijke noot af en toe ook niet ontbreekt. De leutehe neute kwam, toen de heer Van Damme informeerde naar de verveloze toestand van 't buskotje in de Voorstraete. Of 't kotje noe licht-zwart of donker-wit wordt geverfd is nog niet bekend, maar hieronder alvast een suggestie. Ut kotje van de bus. Vele mensen in Kertjeen zahhe, toen een keer de zonne scheen, een kotje in de straete en di hinge ze over praete. 't Was ut kotje van de bus, bie Kees vo de deure dus. 't Zag d'r uut, hries en kael, dat vonde ze oalemael. Ze bin toen nae dat raedslid toe hehae, die ei ze nie in de kouwe laete stae. Ie ei ze oal een kwaste in d'r anden hedauwd, dat was dus nie benauwd. Want 't za je mè hebeure; zö'n verveloos kot vo je deure. Ie riep: laet je verfdriften nie langer roepe en de lehe bussen bie Kees op de stoepe. Die neem uk mee nae 't heméénteuus en zet ze bie de burhemééster op ut plavuus. Zó bin ze dan hae verve. Noe zouw je je n' ööhen nog bederve van oal die felle kleuren. Ie za dus noe nie mi zeure. Je kan d'r noe wee wachte op de bus, in een keurug, fleurug kotje dus. Ik hoop, beste mensen, dat de Kertjenaers nadat ze dit hebben gelezen, d'r eihe zulle in ouwe en nie heliek mee bussen verve hae lööpe, want 't za van eihens wè hoed komme. Tot slot nog een speciaal advies voor de schilders en niet-schilders: A zie j' ut zwart of wit, probeer toch wat fleurugs, anders raek je in de pit. CeeBee. GRATIS EEN EXOTISCHE VENSTERBANKTUIN Wilt u gratis een exotische vensterbank- tuin? Dat kan: zowel het daarvoor beno digde plantenmateriaal als de hulpmiddelen kunnen uit afval worden gehaald. Om te beginnen heeft u dan wegwerp verpakkingen nodig. Glazen potten zonder statiegeld bijvoorbeeld kunnen dienst doen als miniatuur broeikas. Worden ze omge keerd op vochtige aarde gezet, dan ontstaat een ideaal microklimaat. Kartons waarin melk of vruchtensap wordt verkocht, kun nen worden doorgesneden; dan heeft men goed tegen vocht bestande kweekpotten die tegen elkaar worden gezet in een plastic groentebakje zoals er bij de groenteman en op de markt bij stapels liggen. Totdat het zaad gekiemd of het stek geworteld is, moet de laag vochtige grond met zaad of stek bedekt worden met een doorzichtige plastic zak. Wat gekocht moet worden is een zak bloemistengrond of een aantal turfschijfjes met een netje er om die, als ze worden bevochtigd, sterk in omvang toenemen. Als de benodigdheden zijn verzameld kan worden uitgekeken naar geschikt basis materiaal. Begonnen kan worden met een ananas, die wordt aangeschaft compleet met groene „kuif". Het groene blad moet frisgroen en stevig zijn. Als de ananas voor de consumptie wordt aangesneden, wordt de kuif er vlak boven het vruchtvlees van gescheiden. Ze wordt dan op een met water gevulde pot gezet, zodanig dat ze het water juist niet raakt. Wordt dat steeds op het juiste peil gehouden, dan zullen er kleine wortels verschijnen: als er daar genoeg van zijn kan de plant worden gepot. De avocado is een exotische gast tussen de vertrouwde sla, kroten en andijvie. Ve len zullen een avocado als kamerplant wensen. In dit geval wordt de bruine schil voorzichtig van de pit afgehaald. Vervol gens worden er rondom tandestokers in gestoken waarop ze op de rand van een met water gevuld glas kan hangen: het brede ondereind van de pit zit in het vocht. Het geheel wordt dan warm maar niet al te licht weggezet en na een paar weken schiet een sterke witte penwortel het water in; bovenop verschijnt een spruitje. De nieuwe plant kan worden gepot en op een zonnige plaats gezet, waarna een enkele stengel met blad verschijnt, die bin nen een jaar het plafond kan bereiken. Snoeien heeft tot gevolg dat er krachtig groeiende zijscheuten ontstaan. Selectie is er de oorzaak van dat sinaas appels en mandarijnen tegenwoordig weinig' pitten hebben. Wie wil zaaien moet de beste pitten uitzoeken uit een goede rijpe vrucht. Ze worden in een glas water gelegd en de pitten die na verloop van tijd zinken zijn geschikt om te worden gezaaid. Dat gebeurt dan bij voorkeur in natgeemaakte turfschijfjes die in een bakje, afgedekt met glas of plastic, in de vensterbank worden gezet. Na twee k drie weken verschijnen de kiemplantjes en kan de afdekking weg. Als de netjes vol wortels zitten, worden ze in een met aarde gevulde pot in de zon gezet. Bloesem behoort tot de mogelijk heden; op vruchten kan nauwelijks worden gerekend. In de schijven watermeloen zitten veel grote zwarte pitten. Als die eerst goed worden gewassen en dan een paar weken op een donkere plaats in een glazen pot of plastic zak worden bewaard, kunnen ze worden gezaaid. Dat kan zowel in turf schijfjes als meteen in een pot aarde waar over aanvankelijk een plastic zak wordt getrokken. Na een paar weken kiemen de zaden, waarna een snel groeiende plant voor de dag komt. Binnen blijft ze laag, maar in een zonnige tuin kan een flinke hoogte worden bereikt. Ook andere me loenen kunnen zo worden gezaaid. Eindeloos zijn de mogelijkheden met za den van appelen, peren, pruimen, perziken en druiven. Alle zijn ze afkomstig van hy briden die van enten zijn opgekweekt. De zaden herbergen eigenschappen van een eindeloze reeks voorouders en daarop is geen peil te trekken. Een pit van een lek kere appel kan zeker een boompje ople veren, maar misschien hebben die vruchten eigenschappen van voorvaders die in de stamboom liefst vergeten worden. Pruimepitten kunnen uiteindelijk smake lijke vruchten opleveren, maar van druiven kunnen wel, zowel binnen als buiten, mooie klimplanten komen, maar geen heerlijke vruchten. KOLLEKTE De kollekte ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding heeft in Wissenkerke 1.109,40 opgebracht. Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de volgende gevonden voorwerpen: 1 werpmolen; 1 zwart lederen portefeuille met inhoud; 1 donkerblauw surfpak; 1 BMW autosleutel; 1 rode tankdop; 1 dameshorloge aan kettinkje; 1 herenfiets; 2 oranjekleurige delen van voortent; 1 bankbiljet van 25,— 1 herenpolshorloge; 1 bootje; 1 surfplank; 1 portemonnee met inhoud; 1 bankbiljet van 100,—; 1 zeilboot; 5 sleutels; 1 groot zeil met fok van zeilboot; 1 herenhorloge; 1 damesfiets; 1 bankbiljet van ƒ100,—; 1 tafellaken; 2 Audi-autosleutels; 1 Lips- sleutel; 1 zonnebril en portemonnee met inhoud; 1 kindersurfvest, 1 zwemvest en 1 trui; 1 viskoffer met inhoud; 1 badtas met inhoud; 1 blanke benzinedop; 1 specie- kuip. Waarmee we maar willen zeggen dat er voor iedereen in elke situatie aangepaste glazen voor brillen zijn Ontspiegelde gecoate onbreekbare en super ontspiegelde glazen glazen met kleurverloop Varilux glazen (de "streeploze" kijk- en leesbril) enz enz Wij helpen U kiezen' Brillenspecialist LANGE DELFT 8a-8b MIDDELBURG AANNEMINGSBEDRIJF Voorstraat 32 4491 EW Wissenkerke Telefoon 01107 - 13 47 Uw adres voor: ONTWERP EN BOUWAANVRAAG NIEUWBOUW EN VERBOUW RENOVATIE EN ONDERHOUD LOODGIETERS- EN DAKDEKKERSWERK LEVERING KOZIJNEN EN BOUWMATERIALEN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2