zoveel glazen, zoveel zinnen... TILR0E KRONIEK VAN NOORQ-REVELANQ Raadsvergadering Kortgene £fcam USE Drukkerij Markusse Wissenkerke 9 Om een bepaalde groepering of personen onder de loep te nemen, beste vrienden, brengt altijd een bepaald risico met zich mee. Ik bedoel dan tenen trappen of op z'n Peelands hezeid: deur de mangel èle. Dit is met het onderstaande dus ook beslist niet de bedoeling, want 't bin oal beste brave broeders. WISSEkerke. Wiskerke, Kamperland en Heersdiek; je weun 't er hoed en men is tevree. In die vaste kernen mee haeve, hoed en stee. D'r is een burgevoader, die ei 't ut uut hezocht. Oe kun je anders Wisse éte; die ei WISSEkerke zelf bedocht. Een heméénteraed van elf man sterk, 't is echt, bekiekt ut zelf. 't Ei niks mee karneval te maeken, al liekt ut de raed van elf. Of zouw ut kunne weze: E.M.M. is ok nie hek. Eendracht Maakt Macht is een nobel streven, mè Elf Maehere Mannetjes is ok nie op z'n plek. D'r is een Heméénte Belangen en P.v.d.A., ok een C.D.A. en S.G.P. De bestuurders van ons volk. Hun zitte mee ons, mè zitte wij d'r mee? Oe of ze dat doeë? Beslisse over ons wel en wee. Dan mo je komme kieke; 't is vinger nae boven of nae benee. Soms mahhe ze om de beurt wat zehhe. Mè duurt ut wat te lang? Dan is 't üt vlug bekeke en valt d'n aemer: Pang! Je zouw soms wel us dienke, oe ouwe ze ut vol. 't Is je reinste beulswerk, of doe ze 't vo de lol? Ok zitte ze wel us te zwééten en klinkt d'r luide stem. Je mot er dan mè zitte, je ei hin stuur en 6k hin rem. Zo nae bepaelde tied, dan liekt ut of kriehe ze een prik. Dan hae we wee verkieze en lieke ze nie hoed snik. Dan wordt 't er wat hekoze. Nie dat dat dan wat heeft, want wij motte 't hokje kleure: wie dan komt, wie dan beeft. Toch is 't rechte pad der vroede voaders mééstal ut hoeie pad hewist. Al zouwe w' ut soms zie zehhe, omdat wij zieë, wat of ze hemist. Zö zieë burhers in onze vroedschap, weest zeker nie bevreesd. 't Bin oal beste brave broeders en zeker nie bedeesd. Ondanks de hrappen en de h rollen, toch nog een ernstiger bericht voor mensen met toekomstplannen: Ter kennusheving vö klejn of hröót, op 't heméénteuus kun je in de (huweluks)bööt. CeeBee. Op donderdag 28 aug. j.l. kwam de raad van Kortgene, onder voorzitterschap van burgemeester J. L. D. van der Linde, in openbare vergadering bijeen. De heer Boot was met kennisgeving afwezig. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Over de ingekomen stukken had de heer Van Damme drie opmerkingen. Van wie was de constatering dat de sportraad vroeger niet goed functioneerde, zoals gesteld in het verslag van het welzijn? Wat zijn de reden van een grote aanvraag van hinderwetver gunningen en is een toename te verwachten? Er was een slechte conditie van de school kinderen geconstateerd, wat wordt er aan gedaan? De voorzitter wist niet van wie de con clusie was, dat de sportraad slecht ge functioneerd heeft, maar zou dit nagaan. De grote toevloed van hinderwetzaken is een gevolg van het feit, dat gevestigde za ken en bedrijven nu ook deze vergunningen moeten aanvragen. En de zaken betreffende de schoolkinderen zou een onderwerp voor de schoolraad kunnen zijn. Uit de mededelingen vermelden wij twee zaken. N.l. door de Stichting Zeeuws Coördinatie-orgaan voor natuur-, land- schaps- en milieubescherming werd bij G.S. bezwaar ingediend tegen het bestemmings plan „Haven Colijnsplaat". De heer Blanken- stijn vroeg naar de gevolgen van deze stap. De voorzitter sprak over enig tijdverlies, omdat er nu nog geen bouwvergunningen verstrekt kunnen worden, maar de bouw gaat later toch wel door. Minder verheugend was de mededeling, dat het Aannemigsbedrijf welke in Kats voor de bouw van woningen zou zorgen, failliet is gegaan. Het heeft geen financiële gevolgen voor de gemeente en de grond vervalt terug aan de gemeente, maar men zou zich als college nader gaan beraden. Er werd een afvloeiingsregeling voor het openbaar kleuter en lager onderwijs aan genomen. Dit was ook het geval met een regeling voor het openbaar voortgezet on derwijs. De salarissen van het gemeentepersoneel werden aangepast door middel van een wij ziging van de bezoldigingsverordening. Voor diverse gemeentelijke commissies werden plaatsvervangende leden benoemd. Voor financiën de heren Boot en Dobbelaar; voor openbare werken de heren De Smit en Van Noort; voor ruimtelijke ordening/ recreatie de heer De Looff. Tot lid in de beheerscommissie Dorps huis werd benoemd: de heer Barendrecht, vertegenwoordigende de sector jeugd. In de commissie tot het nazien van de rekening 1978 werden benoemd mevr. De Looff - de Wild en de heren Van Noort en Van Damme. Bij het goedkeuren van de cijfers van de begroting Experiment Welzijn voor 1981 vroeg de heer Van Noort naar het waarom van de hogere salarisbedragen. De voor zitter betoogde dat men moeilijk de cijfers van 1980 als vergelijking kon nemen, omdat toen de salarissen nog niet vast stonden. Er is geen sprake van bijzondere salarisver hogingen, als men dit denkt. Na enige uitleg van details werd een overeenkomst aangegaan met het water schap Noord- en Zuid-Beveland inzake de rattenbestrijding op de Bevelanden. Er zou nog een bekendmaking volgen over het hoe en waarom aan de bevolking. Unaniem was men van mening, dat men moest toetreden tot de gemeenschappelijke regeling „Streekarchivaat De Bevelanden". Volgens de voorzitter moest men er van uitgaan, dat alle zes de gemeenten zouden meedoen, anders zou er nader beraad vol gen, b.v. een eenvoudigr opzet. De kosten beliepen op dit moment 9100,— voor onze gemeente. Een voorstel om geen extra bijdrage van 27 cent per inwoner toe te kennen aan de BB ontlokte de nodige discussie. Naar de mening van het college moest het Hulp centrum in Vlissingen gevestigd worden en niet in de BB-bunker te Goes. Dit mede door de onduidelijkheid over de toekomst van de BB. De heer Van Noort begon de discussie door te stellen het logisch te vinden dat het alarmnummer dat nu bij de politie in Goes zit, straks naar de BB-post gaat. En het is jammer dat de gemeenten dit af wijzen, omdat wanneer dit nummer bij de politie blijft, Goes de kosten ook op de andere gemeenten kan verhalen. Hij vond het onelegant het nu af te wijzen en wou dus die extra bijdrage wel betalen. Blankenstijn had te weinig informatie om alles naar Vlissingen over te brengen. Hij voelde daar op dit moment niets voor en stemde in met de extra kosten. De heer Van Damme sprak van een handig spelletje van die besturen om dit weer aan de raden voor te leggen. Toch wou hij Goes niet in de steek laten en moest volgens hem daar het hulpcentrum blijven. De heer De Smit kon meegaan met het voorstel van het college. Ook al vanwege de onzekere toekomst van de BB. De voorzitter kon over deze hele materie wel een boek schrijven, maar dan werd men er nog niet veel wijzer van. Goes werd en wordt niet in de steek gelaten, als men die indruk soms mocht krijgen. Kortgene heeft eens gepleit voor een openbare dis cussie over de CPA-post, maar helaas is de discussie enkel via de pers gevoerd. De BB houdt op te bestaan en dat is de druppel die de emmer doet overlopen. De Regionale Brandweerkazerne in Vlissingen is zeer goed geoutilleerd en op zakelijke gronden heeft het college daarom voor Vlissingen gekozen. In tweede termijn zei Van Noort dat we spreken over het Hulpcentrum en niet over de CPA-post. En daarbij enkel nog over de personeelskosten die daarmee gemoeid zijn. Volgens hem had de minister gezegd, dat brandweerkazernes niet berekend zijn op calamiteiten en daardoor wellicht ongeschikt om centrales daar onder te brengen. De voorzitter antwoordde hierop, dat het voortbestaan van het Hulpcentrum niet ter discussie staat en dat de noodzaak van zo'n cenrtum zeker aanwezig is. Maar deze kosten vloeien voort om te komen tot een CPA-post in die bunker en daarover moet nu duidelijkheid komen. Het opheffen van de BB stuit op weinig politieke weerstand in de Tweede Kamer. Wat er met die bun ker gebeuren moet, daarover kan men weer een hele discussie gaan houden. Verder betreurde hij alle perspublikaties over dit onderwerp. De heer Blankenstijn was na deze uit eenzetting een andere mening toegedaan en koos nu ook voor Vlissingen. Ook al omdat de BB opgeheven zou worden. Maar de heer Van Damme bleef aan Goes vasthouden en vond het jammer, dat die algemene besturen die niet zelf konden oplossen. Als afsluiting van deze discussie bleek de voorzitter ook triest gestemd over al die verdeeldheid in die besturen. Hij bracht tot slot het voorstel van het college in stemming, waarbij de heren Van Noort en Van Damme tegenstemden. De onlangs te Colijnsplaat opgerichte basketballvereniging „Delta C" kreeg een eenmalige startsubsidie van ƒ400,— voor aankoop van materiaal. Voor de aanschaf van 30 leerlingensets aan de openbare lagere school te Kortgene werd een krediet van 5.656,92 beschikbaar gesteld. Ten behoeve van onderhoud en reparatie aan de tennisbanen te Kortgene was een bedrag nodig van ƒ13.511,—. Dit was ƒ7.000,— meer dan er voor onderhoud over 1980 begroot was. Na de nodige strubbe lingen over de financiën en welke vakken of banen nu eigenlijk vernieuwd werden tussen de heer De Looff en wethouder Van der Weele, werd het krediet gegeven. Er werd een aanvullend krediet van 126.627,63 beschikbaar gesteld voor de restauratie van de toren te Kortgene. Dit punt was voor de heer Van Damme aanleiding om aandacht te vragen voor een bedreigde diersoort, nl. de kerkuil. Door dat men tegenwoordig de galmgaten dicht maakt, hebben deze vogels geen ruimte meer om te broeden en te nestelen. Ook in de moderne boerenschuren zijn tegen woordig geen mogelijkheden meer voor deze beesten om zich te vermenigvuldigen. Hij vroeg om bij de restauratie van de toren 1 galmgat open te houden en daarachter een nestkastje te plaatsen. Dit kon gebeu ren door vrijwilligers zodat er geen kosten aan verbonden waren. De voorzitter schorste hierop even de baar onderwerp, als er een aanvraag in deze richting bij het college binnenkwam. De verkoop van de woning Oost-HaVen- straat 4 te Colijnsplaat voor een bedrag van 44.316,— gaf nog de nodige strubbe lingen in de raad. Vooral over het feit, dat het college als voorwaarde had gesteld, dat pas na 10 jaar verkoop zonder toe stemming van het college mogelijk was. De heer De Smit vond een termijn van 10 jaar veel te lang. Hij moet kunnen doen wat hij wil met die woning. Ook mevr. Van Oeveren en de heer Blankenstijn waren tegen deze 10 jaar. En alleen de heer De Looff kon zich verenigen met deze bepaling. De voorzitter schorstte hierop even de vergadering voor nader overleg binnen het college. Hierna kwam hij terug met het voorstel om deze termijn terug te brengen tot 5 jaar. Binnen deze termijn kon de ge meente deze woning terugkopen tegen de dan geldende taxatieprijs en als de ge meente geen interesse had, was hij vrij om te verkopen. En tegen deze gang van zaken had nie mand bezwaar en werd aldus besloten. Enkele begrotingswijzigingen voor 1980 passeerden hierna de revue. Bij de hierna volgende rondvraag was er een schriftelijke vraag van de heer De Looff binnengekomen. Het betrof het stop zetten van de bouw van de woningen aan de Julianastraat te Kortgene. Hij vroeg om ondanks deze stop toch het parkeerterrein en de toegang naar de school aan te leggen. De voorzitter zei, dat volgens het bestek het plan in maart 1982 gereed moet zijn. Men kan de zaak dus nog even afwachten. De heer De Looff vroeg verder naar de stukken voor de informele vergadering. Maar de voorzitter sprak over een excursie naar De Betho in Goes, hetwelk niet zo zeer een vergadering inhield. De heer De Smit vroeg of er al resultaten waren over het toezenden van de verkeers maatregelen aan de Vereniging Veilig Ver keer Nederland. De adviezen waren binnen volgens de voorzitter en komen binnenkort in discussie. De heer Van Damme had als laatste nog iets voor de rondvraag en dat was het idee om het bushokje in de Hoofdstraat een verfje te geven. Wethouder Van der Weele vroeg aan welke kleur hij gedacht had. En onder het uiten van allerlei kleur schakeringen kwam zo een einde aan deze raadsvergadering. P.V. DE BLAUWE DOFFER KORTGENE Uitslag wedvlucht Roermond op 30 augustus Deelname 484 duiven. 1 W. C. Vetsluijs 11.14.25 158.795 257.9 2 idem 22.01 2 255.8 3 S. Branderhorst 28.36 164.263 253.7 4 P. de Waal en zn. 19.33 155.160 251.6 5 A. J. Bouterse 21.00 155.342 249.5 6 P. van Belzen 22.13 155.324 247.4 7 C. de Fouw 19.18 151.681 245.3 8 M. van Belzen en zn. 33.19 163.969 243.2 9 A. P. de Haze 23.39 155.078 241.1 10 W. C. Vetsluijs 29.59 3 239 BEMIDDELINGS- EN AANNEMERSBEDRIJF KOOP EN VERKOOP - NIEUWBOUW EN VERBOUW Gaarne tot uw dienst. GILLESSE - BEMIDDELING - AANNEMERSBEDRIJF Visserijstraat 31, 4491 GG Wissenkerke, Telefoon 01107 - 14 89. Waarmee we maar willen zeggen dat er voor iedereen in elke situatie aangepaste glazen voor brillen zijn Ontspiegelde gecoate onbreekbare en super ontspiegelde glazen glazen met kleurverloop Varilux glazen (de "streeploze" kijk- en leesbril) enz enz Wij helpen U kiezen' Brillenspecialist LANGE DELFT 8a-8b MIDDELBURG

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2