NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodellco bv U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen r II 91 r r Een jongen beneden haar stand n Q 1 1 r L r Z] LJ LJ n n Z! u U i r n n u H u n m n c r I c J Feuilleton door TOM LODE WIJK Zeeland Magazine? No. 3930 Donderdag 4 September^! 980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: BRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post ƒ38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, ex cl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wi| geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Ja," knikte Liesbeth. In haar ogen ston den tranen. „Ja, je hebt gelijk. Karei. Daar had ik nog niet aan gedacht." „Je moet me niet zo gauw gelijk geven,' zei hij bijna ruw, „heb je nu die Jaap Borst alweer opgegeven?" „O néé," zei ze, „helemaal niet. Maar ik zie nu alleen nog beter de moeilijkheden.^ „Die zijn er om overwonnen te worden," doceerde Karei. En was zelf vermaakt om de gezaghebbende toon waarmee hij dit afgesleten cliché ten beste gaf. „De vraag is alleen, Liesbeth: zie je die jongen als je gelijke, of niet? Je hebt toch niet het idee, dat je hem... moet opheffen?" „O nee. Karei," antwoordde ze spontaan, „ik zie hem niet als mijn gelijke. Hij is me in veel opzichten verre de baas. Ik voel me bij hem op m'n gemak. Ik ben mezelf, ik durf te praten, ik durf te zeggen wat ik denk. En hij is niet dom. Hij heeft niet alleen heel wat geleerd, hij blokt altijd, maar hij heeft ook scherp inzicht. Die jongen heeft alleen tegen, dat ie uit een arm en verwaarloosd gezin komt. Als hij bij voorbeeld Gijsbert's kansen had gehad..." Net wat ik dacht, overpeinsde Karei te vreden. „Jij bent toch zelf ook geen domme gans," stelde hij met een kameraadschap pelijke vrijmoedigheid vast. Merkwaardig, hoe hij juist met dit meisje de vlotte toon vond. „O ja, Karei, dat ben ik wel. Als ik iets zeg, is het er altijd naast. Dan lachen ze of zeggen: Hoe kun je nou zoiets zeg gen. Ze laten me maar betijen, maar ze vinden me maar 'n rare." Ze glimlachte haars ondanks. „Je moeder ook?" vroeg hij. „Jij merkt scherp op," antwoordde ze. Hij knikte voldaan. „Dus als ik het nu eens zakelijk mag omschrijven," zei hij, „die jongen, die Jaap Borst, schept als het ware het klimaat, waarin jij je ontplooien kunt, jezelf kunt zijn." „Dat heb je héél goed omschreven," prees ze plagend. En hij constateerde, dat hij nu opeens de ware Liesbeth ontdekte. Die Jaap Borst, wie hij ook mocht zijn, had goede ogen in zijn hoofd. Dit meisje was zeker de moeite waard, voor wie de moeite deed. Hij stond op, kwam naast haar staan. Kameraadschappelijk legde hij zijn hand op haar schouder en wist dat zij die geste begreep. „Liesbeth," zei hij, „ik kan je geen raad geven. Dit is iets dat je helemaal alleen uit zult moeten vechten, met mis schien allen tegen je. Het gaat er alleen om: is dit voor jou zó belangrijk, dat je er de strijd voor over hebt." „Het klinkt misschien wat overdreven, Karei," bekende het meisje, „maar het gaat om mijn levensgeluk. Hij... en géén ander." „Dat zeg je niet uit koppigheid." „Nee. Ik wou om de anderen, dat het anders was. Maar ik weet nu wat het is. Ik wil het niet meer missen." Hij stak opeens zijn hand uit. „Weet je wat ik wou?" zei hij. „Ik wou dat jij m'n zus was. Dan zou je aan mij een lief hebbende broer hebben." Een gloed trok over haar gezicht en verrast zag Karei Meertens, hoe mooi ze was „Werd ik je zus maar," glimlachte ze, „dat zou Gijs óók wel willen." Bent u reed# geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE „Gijs zit met hetzelfde probleem," zei hij, „en hoe gek het klinkt, daarom staat hij tegenover je. Alles begrijpen is alles vergeven, Liesbeth." „Karei," zei ze, „ik dank je wel. Je hebt me geweldig geholpen. Ik ben zo blij, dat ik met je heb gepraat. „Alles goed en wel," zei hij en slaagde er in zijn luchtige toon weer te vinden. „Maar ik kwam hier om naar je schilder werken te kijken..." HOOFDSTUK VI. Tegenspoed. Gijsbert en zijn vriend waren al weer vertrokken. Liesbeth was ongewoon opgeruimd ge weest en Gijsbert had haar wantrouwend aangezien. Het viel hem op, dat zij en Karei zo vlot met elkaar waren en toch wist hij zeker, dat er niets was tussen die twee. Daarvoor was de omgang te kame raadschappelijk. Wat hadden ze bekokstoofd op die zondagmiddag, toen Karei Liesbeth's „klodderwerk", zoals hij het noemde, was gaan bekijken? Karei zelf liet niets los, alleen gaf hij Liesbeth een extra stevige hand, toen hij wegging. Als 't een beetje wilde, dacht Gijsbert verontrust, had de hele visite zijn plannen meer kwaad, dan goed gedaan. Bertha zat in*net kantoortje-en contro leerde rekeningen. Haar ogen stonden hard, om haar mondhoeken lagen scherpe plooien. Eindelijk was er eens een jongeman, die een beetje de moeite waard was, die haar weg zou kunnen halen uit de cirkelgang van dit dagelijks bestaan. Maar jawel... hij was geestig genoeg geweest, hij had haar diverse complimenten gemaakt, maar ze had het allang begrepen... Karei Meertens had niet het minste plan, zijn leven te verbinden aan dat van een kruideniers dochter. Aan Liesbeth, dat dwaze kind, had hij nog veel meer aandacht besteed. En ze scheen er nog van gediend ook. En fin, misschien hielp het haar gedachten wel van die vreselijke jongen van Borst af... Vader Wagenborg stond peinzend in een hoekje van de grote winkel. Met een rou- tineblik overzag hij alles, lette hij op de meisjes, die aan 't afwegen en inpakken waren. Zag hij hoe grote kartonnen dozen werden gesjouwd in de bakfietsen, waarmee zo straks zijn bestellers op pad zouden gaan. Hij leunde tegen de post van de deur. Hij was moe, hij was doodmoe. En dat, terwijl het gisteren zondag was geweest. Een rustige, gezellige zondag. Hij had wat gepraat, maar meest geluisterd. Hij had een paar goeie sigaren gerookt, lekker ge geten, moest nu uitgerust zijn. Maar hij was zo moe, dat hij haast niet op z'n benen kon staan. Hij strompelde naar de achterkamer. Zijn vrouw was het dorp in. Er zat niemand. Hij liet zich niet in zijn eigen stoel vallen, maar schoof op een gewone stoel, die aan de tafel stond. En ging daar zitten, het hoofd in de handen. Wat was dit? Al maandenlang kende hij dez<; vreemde vlagen van vermoeidheid. Het werd al erger. Dikwijls lag hij 's nachts urenlang wakker en was dan 's mor gens niet uitgeslapen, z'n hoofd niet helder. En juist nu was het zo nodig, dat hij fris en aktief was, want de concurrentie greep hem naar de keel. Als hij aan de Coöperatie dacht, waar een aktieve, moderne bedrijfsleider aan 't hoofd stond en waarvan hij dagelijks op alle fronten de concurrentie ondervond, snerpte door dat denken heen meteen die andere zorg: Liesbeth! Het was niet uit met die jongen van Borst, dat wist hij Prins Claus 54 jaar Op 6 september wordt Z.K.H. prins Claus 54 jaar. maar al te goed. Ze ontmoetten elkaar regelmatig. 'Wat moest hij er aan doen? Het verbieden? Welk argument had hij? De jongen gedroeg zich correct, Liesbeth was bijna twintig, je kon zo'n meisje toch niet binnen houden? Maar zelfs die zorg verkleinde tegen de andere. Hoe hard had hij gewerkt in de voorbije jaren. Eerst de kleine winkel hier tot de grootste van Middendorp gemaakt. Langzaam was hij gaan uitbreiden. Langs alle wegen gingen de bakfietsen van Wa genborg. In verschillende andere dorpen had hij filialen gesticht. Hij maakte re clame, hij deed goedkope aanbiedingen, hij had een spaarzegel-systeem ingesteld. En toch, flitste het door z'n denken: Ik werk harder, ik doe meer, ik heb méér zorgen, maar wat win ik er mee? Ben ik geluk kiger, verdien ik meer, dan toen ik nog in m'n kleine winkeltje stond? Dat is de ouderdom, bestrafte hij zich zelf. Je bent er niet meer zo tegen opge wassen. Je ziet alles te zwart... en je vergt teveel van jezelf. O, als hij een zoon had, die nu naast hem stond: Gijsbert! Maar die was weer welgemoed naar de universiteit vertrokken en had grote toekomstidealen. Wanneer nu Gijsbert hier aan de tafel zat, wanneer hij nu met Gijsbert kon praten, zijn zorgen vertellen. En wanneer Gijsbert zou zeggen: O, dat komt terecht vader, dat knap ik wel op. Maar... zijn zoon was hem in de zaak van geen nut. Bertha? Ze was wel zakelijk, maar geen echte zakenvrouw. Ze keek niet door de cijfers heen. Ze was precies, alles klopte bij Bertha. Ze zorgde voor de controle en niets ontging haar geoefend oog. Maar daarmee was het dan ook af. Bertha, dacht hij, was een ideale chef-staf. Maar ze zou nooit opperbevelhebber kunnen zijn. Ze moest altijd iemand boven zich hebben die haar zei wat te doen. En dan deed ze het ook in de perfectie. Had Liesbeth, maarwéér Liesbeth. Dat was nu precies het strootje dat de rug van de kameel brak, dat hij bij alle zorgen ook nog deze gestage ergernis had. Hij wou dat hij die knul eens een keer de waarheid kon zeggen. Zwaar leunend zat hij aan de tafel, zijn ogen staarden in 't niets en zijn geest voerde het duel met die brutale rekel, die zijn lieve dochter Liesbeth... Hij zag hem tegenover zich zitten, de onbeschaamde ke rel... Hij hoorde zijn eigen stem, zeer be heerst maar zeer scherp... Hij hoorde bru tale, onbeschofte antwoorden terug... Zijn woorden werden scherper, snijdender... Hij schudde het hoofd, hier zat hij te dag dromen. Hij, Hendrik Wagenborg, een ge fantaseerde kijfpartij op te zetten met die knul... Hij rees moeizaam op, ging naar de keuken, liet de kraan lang lopen en schonk zich een glas ijskoud water in. (Wordt vervolgd). KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. 2-DAAGSE WANDEL/PUZZELTOCHT TE WISSENKERKE Als laatste evenement dit jaar organiseert de commissie sportieve recreatie Wissen- kerke een 2-daagse wandel/puzzeltocht. En wel op dinsdag 9 en woensdag 10 sept. a.s. Inschrijven is mogelijk van 18.00—18.30 uur in de hal van het Dorpshuis te Wissen- kerke. Start om 18.30 uur. De tocht gaat beide avonden over een afstand van ongeveer 10 km. Op de laatste avond zal de muziekvereniging „Apollo" de wandelaars over een gedeelte van de tocht begeleiden. Het inschrijfgeld bedraagt 3,— per persoon. Aan het eind van de laatste wandeling wordt een medaille uitgereikt. AFSLUITING VAN DE ZOMER- EVENEMENTEN TE KORTGENE Voor het afsluiten van de zomerevene- menten te Kortgene had de evenementen commissie van de Kortgeense middenstands vereniging op zaterdag 30 augustus voor een aantrekkelijk programma gezorgd. Door de weersomstandigheden is een gedeelte hiervan letterlijk in het water gevallen. Begonnen werd met een mars door het dorp door de Kon. muziekvereniging E.M.M. Daarna gaf de Harmonie „Kolpings Zonen" uit Bergen op Zoom een concert o.l.v. Ton van Meel in het Dorpshuis „De Pomp- weie". Dit concert zou plaatsvinden op het Kerkplein in de Hoofdstraat, maar door de hevige regens moest worden uitgeweken naar het Dorpshuis. Daar heeft men genoten van een prachtig concert door dit vermaarde gezelschap uit Bergen op Zoom. Het korps, dat vorig jaar de viering van het 100-jarig bestaan van E.M.M. opluisterde, werd met een ovationeel applaus beloond. Na afloop bedankte dhr. A. Westdorp en hoopte, dat het kontakt met Kortgene van blijvende aard zal zijn. Ook dankte hij de beheerder van het Dorpshuis, dhr. W. K. M. Oudshoorn, voor de wijze waarop hij heeft meegewerkt om dit concert te laten doorgaan. Kruiswoordpuzzel no. 891 1 2 3 5 6 8 9 10 Tï jfl Ï2 Ï3~ 14 15 16 17 18 Ï9 20 21 22 23~ 24~ 25™ 26 29 30™ 31 [32 34 35~ 37 38 39 41 42 43 44 45 - 47 48 49 50 51 52 54 55™ 56 57 58 60 61 62 63 6 A Horizontaal: 1. hetzelfde - 4. glans - 7. rivier in Limburg - 11. rustplaats - 12. projektieplaatje - 13. halfbloed - 15. en omgekeerd (afk.) - 16. bekende motorraces (afk.) - 18. zwaar stuk hout - 19. deel van een etmaal - 21. bijbelse plaats - 23. waterplantje - 24. hert - 26. neerslag - 28. persbureau - 31. toonladder - 32. beroemde schilder - 34. muziekterm - 35. woerd - 39. gelofte - 41. voormalig Russisch heerser 44. optocht - 46. godin - 48. sekonde - 49. meisjesnaam - 51. cijfercombinatie - 53. soort kussen - 56. voornemen - 58. wind richting (afk.) - 59. in orde (afk.) - 60. aangezien - 62. dun - 63. watering - 64. voorzetsel - 65. gewaagde toer - 66. soort struisvogel. Verticaal: 1. vogel - 2. boom - 3. oud-noors prozawerk - 5. metaal - 6. delfstof - 8. plaats in Noord-Holland - 9. vogel - 10. langzaam - 14. langwerpig rond - 15. nauwe 17. losse naad - 18. straf - 20. meisjesnaam 22. part - 25. plaats in Duitsland - 26. uitroep - 27. Gode zij lof (Lat. afk.) - 28. uitroep - 29. meisjesnaam - 30. bevesti gingsmiddel, snoer - 33. vreemde munt 36. naschrift (afk.) - 37. plaats in Noord- Brabant - 38. ovenkrabber - 39. Frans voeg woord - 40. dat is (afk.) - 41. boeket 42. onvriendelijke bejegening - 43. water in Noord-Brabant - 45. geestdrift - 47. vuil nis - 50. gelecdpotig dier - 51. feestkleding 52. brandbaar koord - 53. vis - 54. smook 55. paar - 57. bijbelse naam - 61. nieuw (Lat) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 890 Horizontaal: 1. recu - 4. dop - 7. volk 10. spaniel - 14. Ut - 15. sas - 16. ion 18. in - 19. oi - 20. KLM - 22. In - 24. LSK 26. parasol - 30. ANP - 32. Ee - 33. eb 34. li - 35. pa - 36. nr - 37. er - 38. drs 40. nn - 42. dd - 44. emissie - 45. vlinder 46. so - 47. To - 48. kap - 50. ao - 51. ra 52. Ee - 54. ok - 56. la - 57. we - 58. Inn 59. normaal - 62. eng - 64. tz - 66. mot 67. ai - 68. kp - 69. rum - 72. keu - 74. Ur 76. soldaat - 80. giro - 81. lev - 82. cake. Verticaal: 2. em - 3. USA - 4. da - 5. onklaar - 6. pi - 7. vlo - 8. Ik - 9. buil 11. ps - 12. ei - 13. knap - 15. si - 17. nl 19. oke - 20. kr - 21. ms - 23. nap - 25. sermoen - 26. petsoon - 27. Ab - 28. ol 29. liniaal - 31. naderen - 36. Nes - 37. Est 38. dek - 39. svp - 41. nno - 43. dra 49. armoede - 53. ent - 55. Ko - 56. la 57. wei - 58. inkt - 60. rm - 61. at - 63. garf - 65. zr - 67. au - 70. USO - 71. mo 72. ka - 73. etc - 75. oi - 77. 11 - 78. av 79. pk.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1