NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD mi Lü Rodelko bv U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Een jongen beneden haat stand Zeeland Magazine? Burgerlijke etend Feuilleton door TOM LODE WIJK lo. 3927 Donderdag 14 augustus 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Het leek of het jarenverschil tussen hen weg viel, en moeder Wagenborg besefte, dat ze tijdens dit gesprek vlak naast haar dochter was komen te staan. En dat ver vulde haar met vrees, want zij voorzag het conflict. En in dat conflict kon zij niet neutraaal blijven, haar plaats was naast Liesbeth. Het meisje kwam naar haar moeder toe, vleide zich op de leuning van haar stoel, sloeg de arm om haar heen. Haar blonde haren streelden de moeder in 't gezicht. „Moeder", zei Liesbeth „ik heb alléén u." „En Jaap dan?" vroeg de moeder met een glimlach. „Ik heb alléén maar uaan déze kant van de grenslijn", vervolgde het meisje. „Jaap zal aan zijn kant z'n handen vol hebben. Want ehik heb zo gedacht gelooft u, dat ze bij Borst erg ingenomen zouden zijn met mij als schoondochter en schoonzuster?" „Gunst kind, waarom niet?" „O moeder, wat kent u de mensen slecht. Arme mensen hebben zo hun eigen stands begrippen. Hun eigen trots, hun eigen voor oordelen. Echt, ik geloof dat Jaap het thuis net zo moeilijk zal hebben als iken misschien denken ze wel, dat hij het doet omom mijn geld „Zoveel geld heb je niet kind. Al ons geld zit in de zaak." „Dat wéét ik, maar dat weten zij niet! Ik ben een rijke dochter van Warenborg voor hén." „Nou ja", weerde moeder af „maak je daarover maar geen zorg. Heus, we zullen hier moeilijkheden genoeg hebben." Liesbeth veerde op. „We" had moeder gezegd. „We" dat waren moeder en zij. Dus moeder liet haar niet alleen staan. In een plotselinge opwelling sloeg ze beide armen om de oudere vrouw hen en kuste haar. „Schat" zei ze innig. Moeder Wagenborg knipte met de ogen. Haar dochter dat te horen zeggendat was de strijd waard Die avond zat Maria Wagenborg, hoge zeldzaamheid, alléén met haar man in de kamer. Hij las een middenstandsorgaan, zij naaide. Zacht speelde de radio, achtergrond muziek. Maria Wagenborg bereidde zich voor op de strijd. „Laat mij éérst met je vader praten," had ze tegen Liesbeth gezegd. En Liesbeth had dankbaar toegestemd. „Henk," zei Maria, „zou je misschien even je krant willen neerleggen. Ik moet wat met je bepraten." Met gefronsd voorhoofd legde Hendrik Wagenborg het blad neer, zag zijn vrouw verwonderd aan. Maar die verwondering maakte snel plaats voor 'n zachtere blik, want zoals ze daar zat, de lamp schijnend op haar blonde haar, waartussen reeds zilver begon te glinsteren, kon hij zich zo best, zo opperbest begrijpen, dat hij inder tijd geen steen op de andere had gelaten, om dit meisje de zijne te noemen „Het gaat over Liesbeth," zei ze. Hij viste zijn sigarenkoker uit zijn binnenzak, knipte met zorg het puntje van zijn sigaar. Moeder Maria ademde verlicht op. Henk ging er voor zittengelukkig. Maar ze Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts f 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE wist ook, dat Liesbeth, al was ze zijn „zorgenkind" hem toch zéér na aan het hart lag. Voor haar problemen zou hij tijd en aandacht hebben. „Liesbeth," begon de moeder, moeilijk zoekend naar woorden, „heeft kennis ge maakt met een jongeman „Zozó," zei de vader en haalde geamu seerd de wenkbrauwen op, „dat is de éérste, niet? Ik was al bang dat ze over zou schie ten. Ze is ook al negentien!" „Jaze is al negentien," herhaalde de moeder zacht, haar ogen ver weg starend. Waar bleef de tijd? Nog zag ze zichzelf buigen over de wieg, waarin dat kleine poppetje te slapen lag „Wie is het?" informeerde de vader, gewend recht op zijn doel af te gaan. „Het iseen jongen van Borst. Jaap Borst." Hendrik Wagenborg zocht in zijn herin nering. „Toch nietdie van de Coöperatie? Die van die fiets?" •Ja- Het was er uit. Nu wachtte ze de reactie. Hendrik Wagenborg trok heftig aan zijn sigaar, blies een grote rookwolk uit, die hem geheel omhulde. Het was als een klap midden in zijn gezicht. Liesbeth, zijn Liesbeth, dat tere, lieve meisje, die hij niet volgen kon in haar interessen, maar die hij innig lief had. Voor Liesbeth had hij zich een toe komst gedroomd. Hij zag haar aan de zijde van een man, een dokter misschien, een predikant, een ingenieur, in een mooi in gericht huis, tussen de bloemenwant Liesbeth was voor hem de kasplant, die bijzondere zorg vereiste, die geen proble men en geen moeilijkheden hebben moest. En nudit. Een jongen van Borst. Kruideniersknecht. Alla, daar moest hij overheen. Hoe was hij zélf begonnen? Hen drik Wagenborg was een billijk man zon der malle standsbegrippen. Maar dit was, zo overtuigde hij zichzelf, geen kwestie van stand alléén. Waar kwam die jongen uit? Hii kende het gezin-Borst. Ja, als zijn za kelijke, nuchtere Bertha met die vent was aangekomen, zou hij misschien hebben ge vraagd: „Wat zie je in die knul?", maar hij zou meteen geweten hebben dèt Bertha wat in hem zag, anders had ze hem niet genomen. Maar Liesbethdat kind wist niet wat ze deed, was natuurlijk verliefd, had het te pakken voor de eerste maal. Opeens rees in hem een onredelijke woede tegen die vént, die daarvan had geprofi teerd om de dochter van Wagenborg aan de haak te slaan. „Zozei hij langzaam, „nou die wist óók wel wat-ie deed." „Wou je daarmee zeggen," vroeg Maria, „dat die jongenhet op de' uitrekening deed? Dat hij probeerde er beter van te worden? Bedoel je dat?" „Dacht jij wat anders?" vroeg hij sar castisch terug. „Ja." Haar stem klonk beslist. „Ken je die jongen?" „Nee." „Nou dan." Ze zwegen allebei. „Henk", pleitte ze opnieuw, „je hoeft me niets te zeggen. Ik wéét het allemaal. Ik weet uit welk gezin die jongen komt. Heus, Henk, geloof me, ik had voor Lies beth iets anders gedachtDit is voor mij óók een „Teleurstelling „Dat zeg ik niet. Ik kén die jongen niet. Maar Liesbeth kent hem. Liesbeth zegt: „hij is het." „Kalverliefde." „Dan ken jij je dochter slecht." „Dat is misschien wel zoOpeens klonk zijn stem vermoeid, hij streek zich langs het voorhoofd. „Henk", ging de stem aan de andere kant onverbiddelijk voort, „wij hebben ons op Liesbeth verkeken. Wij hebben gedacht dat ze een luxe poppetje was, een kas plantje. Dat is ze niet. Ik heb een éndere Liesbeth ontdekt. Ze heeft toch iets van jóu, Henkze heeft datzelfde, dat jou dreef om achter mij aan te lopen, weet je nog wel? Hoe volhardend je was, hoe het voor jou was: ik of géén ander?" Hij zweeg nog steeds. Wat raakte ze daar eqn zwakke plek! En danLies bethtóch zijn dochter? Toch een beetje de aard van haar vader? Maar narrig schudde hij het hoofd. Dit was toch wel heel iets anders! Het ging er niet om, vertelde hij zichzelf, dat die jongen maar kruideniersbediende was. Het ging om het milieu. Zijn dochter, zijn mooie lieve Liesbeth, straks in dat gezin van die Borstdat rommelige gezin dat overal in 't dorp bekend stonddie jongen mocht dan wezen wat-ie wou, maar dat hij zijn Liesbeth zoiets durfde voor stellen! „Maria", antwoordde hij en zijn stem klonk scherp „dat kun je niet met elkaar vergelijken. Nogmaals, het gaat me niet om die jongen, het gaat .me om de hele sfeer, het hele milieu. Daarin past mijn dochter niet. Dóarvoor heb ik haar niet grootgebracht, om haar straks naar de haaien te zien gaan in zo'n omgeving!" Maar moeder Maria gaf de strijd niet op. Ze vocht voor het geluk van haar dochter. En tochHendrik Wagenborg gaf niet toe. Alles in hem verzette zich er tegen. „Ik kan Liesbeth niet opsluiten", zei hij tenslotte, ik kan haar gangen niet na gaanik ben ook niet bang voor haar, ze zal geen domme dingen doenbe halve dan ditmaar mijn zin is het niet. Ik vind het niet goed. Ik wil dit niet. Hij zet hier geen stap over de drempel. Laat het maar uitzieken, ze zal vanzelf wel wijzer worden, als ze merkt wat ze aan gehaald heeft." „Je jaagt dus eigenlijk je dochter de straat op", stelde Maria vast. „Alsjeblieft", verzocht hij, „doe niet zo dramatisch. Ik ben geen ontaarde vader, integendeel. Ik ken, dat helpt trouwens niet, verzet van de ouders stijft alleen het verzet van de kinderen. Nee, Maria, ik maak er geen drama van. maar ik weiger dit serieus te nemen. En laten we er niet meer over praten." Daarmee wise ze, was de kous af. „Wou je nog koffie?" vroeg ze. „Nougraag", bromde hij. Toen ze hem zijn koffie bracht, liep ze langs hem, bleef even bij zijn stoel staan, streek met haar hand door zijn dichte grijze haren. Hij keek op, greep haar hand en hield die vast. „Wij moeten hierdoor niet uit elkaar raken", zei hij schor. „Maak je maar niet bang", zei haar stem boven hem, „heus Henk, dit brengt ons alléén maar nader tot elkaar. Maar je bent toch niet boos op me, omdat ik voor Liesbeth pleit?" „Ik liet me van je scheiden als je het niet deed", lachte hij en in een flits van scherp inzicht begreep hij plotseling iets van zijn eigen dochter HOOFDSTUK V Verzet. Het bleef niet stil, dat Liesbeth het eens was geworden met Jaap Borst. Hoe ze het wisten deed niet terzake, maar èn Gijsbert de student èn Bertha wisten, dat hun jongste zuster serieus van plan was het leven door te gaan met die jongen van Borst! Op een zondagavond aan tafel barstte de bom. Het was Gijsbert, arrogant, neer buigend, die de kwestie ter tafel bracht., „Wat hoor ik", zei hij kwasi-schertsend met een air van grote-broer, „ga jij 's avonds singeltjes lang?" Liesbeth schrok op. „Gijs!" waarschuwde zijn moeder. „Nou", zei hij ironisch, „dat is toch geen schande? Het gaat er maar om met wie. (Wordt vervolgd). KORTGENE Geboren: 10 juli: Jan Abraham, z.v. De Vos, Johan en De Smit, Pieternella Leuntje. 19 juli: Hendrik Adriaan, z.v. De Moor, Hendrik Izak en Meulenberg, Maria Lena, 28 juli: Cornelis Jan, z.v. Visch, Pieter en Goedbloed, Wilhelmina. Horizontaal: 1. pers. voornaamwoord - 3. stellig - 10. bedorven - 13. water in Utrecht 15. hijswerktuig - 16. N.V. (Duits) - 18. per expresse (afk) - 19. akelig - 21. keukengerei 22. parasiet - 24. bovenste deel - 26. voor zetsel - 28. keurige - 30. vogelprodukt - 31. familielid - 33. soort - 35. deel v. e. schip 36. pers. voornaamwoord - 37. de lezer heil (afk. Lat.) - 38. nog eens - 40. geografische aanduiding (afk.) - 41. een weinig - 43. vlaktemaat (afk.) - 44. eenheid van dia mantgewicht - 47. windrichting (afk.) - 48. bevestiging - 49. postrekening (afk.) - 50. tot en met (afk.) - 51. water in Brabant 52. Indisch eiland - 54. Frans lidwoord - 55. hevig - 56. familielid - 57. huisdier - 58. jongensnaam - 59. versterking - 60. oude munt - 62. niet mager - 64. bedehuis - 66. jongen - 68. elasticiteit - 70. pers. voorn, woord - 71. namelijk (afk.) - 72. moeilijk heid - 73. omslag - 75. Frans pers. voorn, woord - 77. jongensnaam - 79. lidwoord - 80. bloem - 82. meisjesnaam - 84. bestemming 85. deel v. h. lichaam - 86. titel (afk.). Horizontaal: 1. da - 3. lijn - 6. iep - 8. oo - 10. drie - 11. ereis - 14. oost - 15. stro - 17. daar - 19. dam - 21. honderd 23. rob - 25. ave - 27. dom - 28. ere - 30. stroop - 33. kleven - 35. rel - 36. ampel 39. del - 40. do - 41. dure - 42. dame - 43. ik - 44. opa - 46. innen - 48. lot - 50. snaaks - 52. knijpen - 55. une - 56. lus 58. oke - 59. ruw - 61. piaster - 64. nat 66. eind - 67. arme - 69. vies - 70. kermt 72. loom - 74. ae - 75. tot - 76. sop 77. li. 28 juli: Joost, z.v. Korstanje, Cornelis Johannes en Tierie, Lilian Silvia. Gehuwd: 11 juli: De Graaf, Pieter Cornelis, oud 26 jaar en Verhagen, Marjory Adelina Dora, oud 21 jaar. Overleden: 15 juli: Koster, Catharina Adriana, oud 88 jaar. Huwelijksaangiften maand juni: 3 juni: Pape, Marinus, oud 30 jaar en Verburg, Adriana Maria, oud 29 jaar: 5 juni: Filius, Cornelis Dirk, oud 24 jaar en Vrielink, Nanja Jenny Marina, oud 19 jaar. Verticaal: 1. draai - 2. een en ander (afk.) 4. jongensnaam - 5. vruchtennat - 6. soort weefsel (Mal.) - 7. zangstem - 8. Frans pers. voornaamwoord - 9. bos- en veldgoed der Romeinen - 11. voorzetsel - 12. zacht - 14. vloerbedekking - 17. vogel - 20. smook 23. por - 25. per persoon (afk.) - 27. ge nótmiddel - 29. sekonde - 32. op de wijze van - 34. Engelse titel - 36. vleesgerecht 42. en omgekeerd (afk.) - 43. tuingereed schap - 44. omroepvereniging (afk.) - 45. aankomende maan (afk.) - 46. bloedgetuige 48. meisjesnaam - 49. doopgetuige - 51. bloeiwijze - 52. noodgebouw - 53. naar aan leiding van (afk.) - 54. bosje haar - 55. mannelijk dier - 56. kleidingstuk - 59. roofdiertje - 60. holte onder de arm - 61. deel van het gebit - 63. dadelijk - 65. landbouwwerktuig - 67. deel van Brabant 69. rustig - 74. meisjesnaam - 76. bolgewas 78. zangnoot - 80. Gode zij lof (Lat. afk.) 81. en anderen (afk.) - 83. de dato (afk.). Verticaal: 1. dd - 2. aria - 3. les - 4. nero 5. de - 6. isar - 7. por - 8. oslo - 9. ot 12. rond - 13. idem - 16. theo - 18. adel 19. das - 20. mare - 22. dorp - 23. reve 24. bon - 26. voldaan - 29. redelijk - 31. troon - 32. paris - 33. klank - 34. elite 37. men - 38. ede - 45. pauw - 47. neus 49. open - 50. sar - 51. kepi - 53. norm 54. nut - 56. lade - 57. stam - 60. unie 62. inkt - 63. erts - 65. atol - 66. est 68. elp - 69. va - 71. rk - 73. mi. KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 687 Kruiswoordpuzzel no. 688

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1