NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I liiil illi bet meest gelezen blad op leerd-ieveland ii banden Rodelko bv Een jongen beneden haar stand Feuilleton door TOM LODEWIJK Zeeland Magazine? Prinses Irene 41 jaar No. 3925 Donderdag 31 juli 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Enfin, troostte hij zich, voor liefde zijn er twee nodig. En al had hij het nu te pakken van Liesbeth, daarom zij nog niet van hem. Zo was dit kind, simpel, spontaan, openhartig, zonder vooroordelen. Daar moest je niets van denken. „Jaap!" drong de voorzitter, „kunnen we beginnen?" „Karren maar!" zei Jaap. Het scherm ging op. Ze stonden in 't gelid, de heren van „Kracht en Vlugheid" en keken over het voetlicht in de zaal. Jaap's ogen zochten, zijns ondanks, de derde rij. Daar zat Liesbeth. En haar ogen staarden recht in de zijne. Hij zag hoe haar stil gezicht opeens een andere uitdrukking kreeg door een wonderlijk-lieve glimlach. Hij knipte met beide ogen ten groet. Hij wist het nu heel zeker... Hij had het te pakken... en goedl HOOFDSTUK III. Ongelijk span. Jaap Borst was toch langer achter de coulissen opgehouden dan hij had verwacht en merkte dat de zaal al leeg was. Teleur gesteld haastte hij zich door de lange gang. Natuurlijk had ze niet gewacht, dat kon ze niet doen... Hij zag even door de glazen deur van de koffiekamer en remde zijn vaart. Daar stond Liesbeth te schertsen met Jan, de bejaarde kelner. Natuurlijk, Jan z'n zoon was bij Wagenborg in de zaak. Hij bewonderde haar takt... Een gemoedelijk praatje met die oude kletsmeier Jan, dat viel niemand op. En zo stillekens wachten tot hij klaar was. Ze was een meid van haar woord, dacht hij waarderend. Ze had hem gezien. Ze tikte Jan speels op de schouder en ging op haar gemak, met een vriendelijke groet naar de gérant en zijn vrouw, de koffiekamer uit. „Ik dacht dat je al weg was," zei hij, proberend de blijdschap in zijn stem te dempen. „Natuurlijk niet," zei Liesbeth. „Hoe gaan we, de Dorpsstraat?" vroeg hij zakelijk. „Dan zijn we zó thuis. Nee, ik wou nog even de singel langs. Het is prachtig weer." O, Liesbeth, Liesbeth, dacht hij, dat zal wat geven als ze weten, dat jij met Jaap Borst een singeltje bent omgelopen na de uitvoering. Maar... was dat niet haar zaak? Hij vond het een eer, haar thuis te mogen brengen. En als zij dat goed vond, waar over zou hij zich dan druk maken? Ze liepen, ieder in eigen gedachten ver diept, de Dorpsstraat uit tot waar een be scheiden plantsoentje aansloot bij wat men stads de singel noemde. Maar niet meer was dan de loop van een oude beek, waarlangs een wandelpad en een grasgazon was aan gelegd. En waar oude, zware bomen zorgden voor een intiem halfduister. De Singel was dan ook vanouds het pad waarlangs men op vrijersvoeten ging. En wie met een meisje langs de singel was gesignaleerd, werd verder in de gaten gehouden en men wachtte op de kaartjes. „Ik wou nog even doorpraten," zei Lies beth opeens nuchter, „over dat van zoeven. Heus Jaap, ik ben geen persoonlijkheid. Als je nou al die andere mensen neemt, Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE zoals m'n vader, m'n broer, m'n zuster, zoals jij zelf... die presteren wat. En ik? Ik leef een makkelijk leventje. Ik help moeder een beetje, ik schilder een beetje en speel een beetje piano..." „Van alles een beetje," lachte hij. „Ja, dat is 't em juist. Ik ben in niets werkelijk goed, ik munt in niets uit..." „Als alle mensen uitmuntten, wat zou den we dan 'n vervelende wereld hebben," vond hij. „Want dan muntte niemand meer uit," haakte zij in. „Allemaal even knap," dacht Jaap hard op, „nee, daar is niks aan. Er moet iemand zijn, die praat en iemand die luistert. Ie mand die schildert en iemand die er -naar kijkt. Iemand die musiceert en iemand die er van geniet. Dacht je dat Beethoven ooit gecomponeerd zou hebben, als er niemand was om naar zijn muziek te luisteren?" „Misschien toch wel," vónd ze, „als dat in je zit... Maar Jaap, zelfs die mensen die tot luisteren voorbeschikt zijn... Zoals ik (voegde ze er snel aan toe) hebben toch wel eens iemand nodig die naar ze luistert." „Nou, maak jij je daarover geen zorg, Liesbeth," zei de jongen warm, „want ik wil altijd wel naar je luisteren... Al was het m'n hele leven..." Hij zweeg verschrikt, begreep wat hij gezegd had. Liesbeth stond stil, greep hem bij de arm. „Meen je dat?" Een ogenblik aarzelde hij... Moest hij nu alle schepen achter zich verbranden? „Ja," zei hij toen vast, „dat meen ik." „Oh..." zei ze en het klonk alsof ze geschrokken was. Liesbeth Wagenborg was geschokt. O ze ker, ze luisterden altijd naar haar. Maar altijd met iets goedigs. Ze was altijd „het kind". Ze voelde dat ze haar niet serieus namen. Wat zij zei, wat zij dacht, sneed toch geen hout. En. nu stond daar deze jongen. Jaap Borst, en hij zei het zo stellig. Hij wilde naar haar luisteren, desnoods zijn hele leven lang. En ze wist meteen dat dit verlangen diep in haar hart sluimerde. Iemand met wie ze zonder voorbehoud kon praten, die niets gek vond en niets kinderachtig, die haar serieus nam... Ja, die graag naar haar luisterde en die z'n hart voor haar open zette. Opeens begreep ze... dat was geluk. Ze liep door. Hij stapte met grote passen naast haar. Het hoofd gebogen, zwijgend. „Waar denk je nu aan?" vroeg hij schuchter. ;,Ik luister," zei ze. „Naar wie?" vroeg hij. „Naar jou," antwoordde ze. „Het is of ik je hoor denken." „Wat denk ik dan?" vroeg hij. Trachtend het plagend te doen klinken, maar te zeer gespannen. „Dat kan ik niet zeggen," antwoordde ze. „Maar ik weet het tóch wel." „En als je het dan weet," opeens keerde hij zich tot haar fel, hartstochtelijk. „Als jij dan precies weet wat ik denk, waarom ga je dan nu niet meteen van me weg? Waarom laat je me niet schieten? Wat kan het jou schelen wat ik denk, wat kan het jou schelen wat ik vind? Je weet toch wie ik ben? Jaap Borst van de Haven. Oudste uit een slonzig gezin. M'n vader met 'n dronken kop overboord gevallen. M'n moe der kan het niet an. M'n zus dweilt langs de straat. Het is een armoedzoodje bij ons thuis. En daar hoor ik, daar aan de Haven. En jij hoort... heel ergens anders. Waarom doe je dan nu net of dat zo niet is? Waarom ben je zo? Had me met rust gelaten, dan was ik nu niet..." Haar gezicht was heel bleek in de mane- Op 5 augustus wordt H.K.H. prinses Irene 41 jaar. schijn, schaduwen van boomtakken streep ten het spookachtig. Maar hij zag haar ogen vreemd glinsteren... tranen? „Huil nou niet," probeerde hij opeens goedig-brommend te sussen. „Als één van ons tweeën het moest doen, waarom dan jij..." En opeens was er zo'n wanhopige klank in zijn stem, dat haar handen hem vastgrepen. Haar vingers zich klemden in de ruige stof van zijn jas. „Jij..." zei ze alleen maar, „jij..." Hij zag haar aan, verwonderd. Koppig proberend zijn stemming van woedende drift te bewaren. „Jij..." herhaalde ze, „bent precies zo alleen als ik." Op dat ogenblik zonken alle gedachten en overleggingen uit het brein van Jaap Borst weg. Heel voorzichtig, met een haast teder gebaar, greep hij die slanke meisjes handen. Zijn ogen zochten de hare en ze zag hem recht aan. Een spanning in haar blik, als wachtte ze op een verlossend woord „Liesbeth," zei hij schor, „ik kan het beter niet zeggen, maar het helpt niet of ik het probeer... Ik zou alles, alles willen doen om jou een beetje gelukkig te maken. Ik zou naar je willen luisteren, naar je willen kijken. Ik zou tevreden zijn als je tegen me glimlachte. Ik zou gelukkig zijn als je er alleen maar was. Vanavond, toen ik op het toneel stond en jij naar me keek... Liesbeth, je had toen zo'n lief gezicht... Maar het kan niet Liesbeth, het kan niet. Wij zijn een té ongelijk span. Wij passen niet bij elkaar..." „Jij bent de eerste," zei ze met ongewone beslistheid, „die me het gevoel geeft dat ik ergens bij pas... Bij iemand pas... dat had ik toen al, op die weg..." „Ja maar, Liesbeth," pleitte hij dringend, „het kan niet, lieveling." „Wat zei je daar?" vroeg ze. En opeens was haar gezicht zo schalks, dat hij haast kermde van onmacht. „Ik zei: lieveling," herhaalde hij. „Neem me niet kwalijk, ik had..." „Meende je dat?" vroeg het meisje. „Ja," zei hij moeilijk. „Meen je dat echt, Jaap?" „Ja." „Bedoel je... bedoel je, dat je van me houdt?" „Ja!" riep hij. „Ja en ja en ja! Nu weet je het. Ik ben een zot, ik ben niet wijs om je dat te zeggen. Want het is niks en het wordt nooit niks Het leek of ze hem niet hoorde. „Bedoel je, Jaap." Nu was haar gezicht vlakbij het zijne, haar ogen schenen te boren in de zijne. „Bedoel je, dat je echt van me houdt. Dat jij denkt, dat je met mij... gelukkig zoudt kunnen zijn?" „Ja." Het klonk als een zucht. Ze liet hem los. Hij stond daar, als iemand die op zijn vonnis wacht. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. EXPOSITIE IN GALERIE 'T OUDE WINKELTJE TE GEERSDIJK Vanaf 1 t/m 13 augustus exposeert mevr. Wil Abeleven - Labberton haar prozaverhalen en poëzie in de galerie ,,'t oude winkeltje" in Geersdijk. Ook het werk van haar over leden echtgenoot, de kunstschilder Wim Abeleven, kan men bekijken (slechts twee schilderijen zijn te koop). Dat hij ook boeiende jongensboeken schreef, en samen met zijn vrouw openluchtspelen met histo rische achtergrond opvoerde, zal alleen de oudere generatie bekend zijn. Mevr. Abeleven zal de opening uit haar werk voorlezen. Mevr. Mirja Muurling, dichteres uit Veere, verzorgt de inleiding en opening. De galerie is geopend elke woensdag, vrijdag en zaterdag na 12 uur. Geopend op woensdag en zaterdag van 12 tot 7 uur, op vrijdag van 12 tot 9 uur 's avonds. RECREATIE-AGENDA Evenementen te Kamperland. Zondag 3 augustus: Openluchtdienst op Banjaardstrand (tweede trap). Voorganger: ds. J. Noordhof, m.m.v. Brassband „Ons Genoegen". Aanvang 11.00 uur. Bij slecht weer in de strandkerk bij camping „De Molenhoek". Maandag 4 augustus: Film „Escape from Alcatraz". Zaal R.K. Toeristenkerk aan de Molenweg. Aanvang 20.00 uur. Kaarten a 3,50 verkrijgbaar bij Buijze, Veerweg; Flikweert. Noordstraat; de kampwinkels en aan de zaal. Maandag 11 augustus: Film „Convooi". Zaal R.K. Toeristenkerk aan de Molenweg. Aanvang 20.00. uur. Kaarten a 3,50 ver krijgbaar op bovenstaande adressen. Te Wissenkerke. Woensdag 6 augustus: Discobal in het Dorpshuis. Kruiswoordpuzzel no. 686 Horizontaal: 1. drinkgerei - 3. zangstem 8. nakomelingschap - II. reeds - 13. voor zetsel - 14. voorzetsel - 16. deel van een Franse ontkenning - 17. genotmiddel - 21. voortbewegende vloeistof - 24. dunne - 25. soort belasting - 27. visje - 28. evenredige vertegenwoordiging - 30. vent - 32. de dato (afk.) - 33. bijb. naam - 35. ontkenning 36. afgelegen - 38. vrouwelijk schaap - 39. gestalte - 40. zelfzucht - 41. geluk - 45. vingergewricht - 49. plaats in Drente - 50. tot nader order (afk.) - 51. groet - 52. Engels bier - 53. water in Friesland - 55. make up - 58. onmeetbaar getal - 59. hond 61. grap - 62. waterkering - 64. strijkmes 67. ridderkostuum - 69. en anderen (afk.) 70. getij - 72. windrichting (afk.) - 73. pers. vnw. - 74. diereneigenschap - 75. plaats in Noord-Holland - 76. geneesmiddel. Verticaal: 1. gevolg - 2. oosterse jongens naam - 4. handvat - 5. per persoon (afk.) 6. tandarm zoogdier - 7. meisjesnaam - 9. myth, figuur - 10. geneesmiddel - 12. jong dier - 15. hoeveelheid - 18. titel (afk.) 19. aartsbisschop (afk.) - 20. stoot - 22. ter plaatse (afk.) - 23. rund - 25. breekbaar 26. heilwens - 29. parasiet - 30. onderzoek naar deugdelijkheid - 31. overlevering - 32. onverstandig - 34. rivier in Frankrijk - 35. bijwoord - 37. ambtshalve (Lat. afk.) - 38. plaats in Japan - 41. wielrijder - 42. lyrisch gedicht - 43. grondtoon - 44. richtsnoer 45. overnachtingsplaats - 46. dubbelklank 47. kostbare stof - 48. deel van het paarde- tuig - 54. steenmassa - 56. elektr. geladen deeltje - 57. boterton - 59. kindergroet 60. pers. vnw. - 62. doctoranda (afk.) - 63. met name (afk.) - 65. pl. in Frankrijk - 66. bijb. naam - 67. op welke wijze - 68. vriend (Fr.) - 71. uitroep - 72. namelijk (afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 685 Horizontaal: 1. de - 3. steno - 8. zo - 10. alm - 12. fortuin - 14. pil - 15. kamelot 16. robijn - 17. keg - 19. wit - 21. rat 23. abt - 25. zee - 26. hak - 28. min 29. ork - 31. el - 32. kolonel - 34. voor 35. idool - 37. rel - 38. lamme - 39. sate 40. theater - 42. pe - 43. tat - 44. ara 45. nol - 46. pet - 47. den - 48. aal - 50. gat - 52. net - 55. flauw - 57. duperen 60. rio - 61. dadelijk - 63. los - 65. ms 66. Laren - 67. ri. Verticaal: 1. da - 2. elk - 3. sol - 4. trok 5. etter - 6. nu - 7. oir - 8. zin - 9. ol 11. manie - 12. fez - 13. nok - 14. pijnboom 18. gamelan - 19. weldaad - 20. bal - 22. til 24. trompet - 25. Zeist - 26. hol - 27. korhaan - 30. kreet - 32. koe - 33. mee 34. VAR - 36. Otterlo - 38. lel - 40. tra 41. tor - 46. parel - 49. leder - 51. mud 53. tule - 54. pek - 55. fis - 56. wal 58. pijn - 59. nor - 60. rm - 62. da - 64. si.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1