NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD mi 11 houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen Een jongen beneden haar stand Feuilleton door TOM LODEWIJK Zeeland Magazine? Burgerlijke etend No. 3923 Donderdag 17 juli 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, exd. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Om te verdienen," zei hij hard. „We zijn met z'n zessen thuis. Ik ben de oudste en moeder is weduwe." „Maar," zei ze, „ik bedoel... neem me niet kwalijk... ik wou^maar zeggen... jij zoudt toch wel méér..." „Wacht maar," stelde hij haar gerust, „dacht je dat ik eeuwig bij die Coöperatie bleef? Ik weet nog niet wat ik ga doen, maar ik zorg dat ik bij blijf. Ik zit zowat iedere avond, te blokken," zei hij toen als verontschuldigend. „Heb jij... weet je iets van schilderen? „Ik hield altijd van tekenen, maar daar was geen tijd voor. En ja... ik ga wel eens graag naar een tentoonstelling kijken, als het niks kost. En ik heb er over gelezen." „Interesseert het je dan?" „Alles interesseert me," zei hij kort. En Liesbeth begreep intuïtief, dat dit één van die jongens was, die de moeilijke weg moes ten gaan en wier begeerte naar kennis heel hun leven onverzadigbaar zou blijken. Om dat geen titel of graad hen garandeerde, dat ze voor hun vak genoeg wisten. Jaap kneep met kennersgebaar in de band. „Hard als een bikkel," zei hij vergenoegd. „We zullen 'em eerst weer een beetje leeg laten lopen en dan stoppen we 'm d'r in." Liesbeth was weer in haar zwijgen ver vallen en zag toe hoe Jaap de fiets weer in orde bracht. „Alstublieft dame," zei hij, haar de fiets toereiken, „maak het maar over op de giro." Opnieuw kleurde Liesbeth. Moest ze hem hiervoor wat geven? Kon dat? Met deze jongen had ze gepraat... over zichzelf. Als waren ze gelijken. Neen... dat waren ze niet. Hij was veruit haar meerdere, al was zij de dochter van de grote zakenman en hij de loopjongen. Nou ja, loopjongen, van de Coöperatie. „Ik moet me nu haasten," zei hij, za kelijk weer opeens, „want de baas snapt niet waar ik blijf. U doet maar kalmpjes aan. Hij zal het wel houden tot Midden dorp." Opeens begreep ze... Hij wilde niet met haar samen terug. En ze begreep ook de oorzaak. Hij was de knecht, zij was de juffrouw. En wat zou het voor 'n gezicht geven, wanneer Liesbeth Wagenborg en Jaap Borst van de Coöperatie straks samen de Dorpsstraat kwamen infietsen? Spontaan stak ze haar hand uit. „Jaap," zei ze, „je wordt bedankt. Ik ben zo blij, dat je me geholpen hebt..." „Het was geen moeite," zei de jongen nors. Opeens besefte hij de afstand, die hen scheidde. „Nou juffrouw... goeie reis." Weer hield ze hem bij zijn mouw vast. „Je moet tegen mij geen juffrouw zeggen," zei ze met een blos waarvan ze niet wist, dat die het hart van de jongen in vuur en vlam zette. „Ik heet Liesbeth. Zul je dat onthouden, als je me weer es tegenkomt?" Jaap Borst zocht naar woorden. Hij vond zijn toevlucht in een grapje. „Weer met een lekke band?" zei hij lachend. „Altijd," antwoordde ze ernstig. „En je wordt bedankt." „Dat heeft u al gedaan." Zijn ogen lachten. „Niet waar, dat was voor het plakken." „Wat heb ik dan nog meer gedaan?" „O..."'Ze werd vaag, maar haar glimlach Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS i - 4490 AA WISSENKERKE bleef. „Dat hoor je nog wel es. En je zoudt geen u meer tegen me zeggen. Nou, dag Jaap!" „Dag..." „Liesbeth!" „Dag Liesbeth!" Snel sprong hij op zijn fiets, wuifde nog een verlegen groet. Weldra was de witte jas om een bocht van de weg verdwenen. Langzaam trapte Liesbeth naar huis, haar hoofd vol verwarrende gedachten. Maar één woord bleef in haar haken en maakte haar vreemd-blij. „U bent wel een persoonlijk heid!" „Tja," dacht ze met een scheve glimlach, dat ze dat nu juist bij de Coöperatie moesten uitvinden." HOOFDSTUK II. Een nieuwe ontmoeting. Het was drie weken na het „lekke-band- incident" zoals Liesbeth het schertsend noemde toen ze Jaap Borst weer ont moette. Ze had hem twee keer gezien op straat, terwijl hij voorbij fietste. Hij maakte een groetend gebaar, een soort militair saluut, dat net niet te vrijpostig was, con stateerde Liesbeth-de-dochter-van-Wagen- borg. En dat toch herinnerde aan iets, dat zij beiden alléén wisten, vond Liesbeth, het meisje van de lekke band. Ze had haar verhaal in geuren en kleuren thuis verteld en er wel voor gezorgd, dat alle nadruk viel op het grappige, dat het juist iemand van de Coöperatie moest zijn, die haar uit de nood hielp. „Als dat maar geen symbool is, vader!" had ze gelachen. Wagenborg gaf zijn moeilijke gÜmlach terug. Dit zorgenkind van hem, hij had haar toch lief met heel zijn hart. Jammer, dat ze zo helemaal niet leek op hem en op de anderen. En dat hij haar soms zo weinig begreep. Handig had ze het gesprek op Jaap Borst gebracht. „Een rare familie," had Bertha gezegd, die alles wist van iedereen. „Die vader, Maarten Borst, was schipper bij Kouwenaar. Hij is overboord gevallen... duizelig zeggen ze, maar ik weet wel waarvan. Die moeder kan het niet aan. Zes kinderen. Zij zelf is niet al te proper. Van die oudste jongen hoor je niks dan goeds, hoor. 't Schijnt een beste kracht te zijn bij de Coöperatie. Hersens óók wel, geloof ik. (Liesbeth maakte een grimas, die Bertha gelukkig niet zag). Maar het blijft daar vechten tegen de bierkaai. Zij gaat nog uit werken, de oudste dochter is op de fabriek, die loopt zaterdagsavonds met nagellak en lippen stift op de Dorpsstraat met jongens te flirten... Komt niks van terecht. Een huis houden van Jan Steen." Ziezo, dacht Liesbeth teneergeslagen. Daar kun je het mee doen, Jaap Borst. Je komt uit een huishouden van Jan Steen en daarmee heb je afgedaan. En een ogen blik zag ze weer dat open, flinke gezicht, die grijze ogen, die ruige golf in dat zwarte haar. Had Jaap Borst Gijsbert Wagenborg geheten, dacht ze, dan zou hij een sieraad worden van de maatschappij. Nu was het maar niks. Ze was heel de verdere avond stil. En toen zag ze hem op de uitvoering van „Kracht en Vlugheid". Mies en Bep, twee winkelmeisjes, hadden Bertha „de kop gek gezeurd" om haar een kaart voor de uitvoering te verkopen. Want Mies en Bep deden zelf mee in het nummer met de hoepels. En Bep was een kei aan de brug. Bertha was gezwicht, maar had tegen Lies beth gezegd: „Ga jij maar, ik heb het te druk." „Ga gewoon niet," adviseerde Liesbeth. „En die kaart laten verlopen?" Liesbeth was in een lach geschoten om de verbaasd- gróte ogen van Bertha. Nee, niets voor Bertha. Betalen voor iets en het dan niet gebruiken? Zo zat ze op de derde rij, want ze was de dochter van Wagenborg. En zag Mies, een heel andere Mies dan die bij de afdeling vleeswaren stond, in een teer-witte turnjurk. Spookachtig en kleurig belicht door de wel wat al te virtuoos bediende schijnwerpers. Haar lenig lichaam draaien en wenden met de sierlijke bewegingen van de hoepel. Toen sleepten de sterke mannen van „K. en V." de werktuigen het podium op en met een schok ontdekte ze Jaap Borst. Hij was in een wit shirt met opgerolde mouwen en open hals, een lange witte broek en witte schoenen. En hij leek een andere Jaap Borst dan de knecht van de Coöperatie. „Wie is die jongen met dat blonde haar?" informeerde Liesbeth bij Marie Vroegop, die naast haar zat. „Da's er een van Van Wessem," zei Marie, goed op de hoogte. „Van de melkfabriek, weet je wel?" „En die lange met dat zwarte haar?" informeerde Liesbeth verder. Zich verkneu kelend over haar eigen listigheid nu ze haar belangstelling voor Jaap had verscholen achter de vraag naar de blonde turner. „Da's Jaap Borst," zei Marie met appre ciatie in haar stem, „van de Coöperatie. Hij is de secretaris van de vereniging. En een flinke turner ook!" Zo, dat was het. Jaap secretaris van „K. en V." Nu, hij bracht zijn tijd niet in ledigheid door. Werken, studeren, turnen en dan nog de oudste thuis in een gezin zonder vader. Hoe vond hij er tijd voor? Ze zag hem in de rij staan met de an dere turners. Keek hoe hij met een pro fessioneel gebaar zich de handen met krijt insmeerde en toen zag ze zijn lange benen verdwijnen tussen de coulissen. Terwijl hij, de gespierde armen gestrekt, zijn lenig Üchaam omhoog richtte en bewegingloos bleef, onder gul applaus van de toeschou wers. Ze wist niet waarom, maar met spanning volgde ze zijn vlugge bewegingen. En ze klapte nog harder dan Marie, toen Jaap met een doffe bons weer op zijn voeten belandde. En stram in de houding schoot, alvorens weer zijn plaats in het gelid in te nemen. (Wordt vervolgd) RECREATIE-AGENDA Evenementen te Kamperland. Zondag 20 juli: Openluchtdienst op het Banjaardstrand (tweede trap). Voorganger: ds. J. Noordhof, m.m.v. Harmonie „Apollo" Bij slecht weer in de strandkerk bij cam ping „De Molenhoek". Maandag 21 juli: Film „Rabbi Abraham in het wilde westen". Zaal R.K. Toeristen kerk aan de Molenweg. Aanvang 20.00 uur. Kaarten a 3,50 verkrijgbaar bij Buijze, Veerweg; Flikweert, Noordstraat: de kamp winkels en aan de zaal. Woensdag 23 juli: Autopuzzelrit met vele mooie prijzen. Inschrijving en finish in het De Casembroothuis, Nieuwstraat 46. In schrijving a ƒ7,50 om 18.00 uur en start om 19.00 uur. Na afloop gezellig bal m.m.v. „The Riverside Combo". Vrijdag 25 juli: Dansavond in het Dorps huis m.m.v. dansorkest „The Hearts" uit Hoogerheide. Aanvang 21.00 uur. Toegang ƒ5,00 per persoon. Vrijdag 25 en zaterdag 26 juli: Gezellige Braderie in de Veerweg met vele attrakties. Vrijdag 25 juli is tijdens de Braderie een draaiorgel aanwezig. Zaterdag 26 juli is er op de Braderie levende muziek van een echte Boerenkapel. Braderie is open op vrijdag van 15.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur. Wissenkerke Vrijdag 18 en zaterdag 19 juli: Braderie in de Voorstraat te Wissenkerke. Beide dagen van 14.00 tot 20.00 uur. Maandag 21 juli t/m vrijdag 25 juli: Campingvoetbaltoernooi op het sportterrein Aanvang elke avond om 18.00 uur. Woensdag 23 juli: Drive-in-show in het Dorpshuis. Zaterdag 26 juli: Rommelmarkt in de Voorstraat. Kortgene Vrijdag 18, zaterdag 19 en maandag 21 juli: Kermis in de Hoofdstraat. WISSENKERKE Geboren: 7 juni: Franciscus Wilhelmus, z.v. J. J. Clement en W. F. Koenraads; 8 juni: Dave, z.v. A. T. Koole en Y. Boom; 21 juni: Dayenne, d.v. J. C. Bouterse en J. C. de Visser: 25 juni: Marinus Leendert, z.v. G. Clement en J. A. Bouterse; 30 juni: Sandra, d.v. J. P. Bouterse en B. van Beek. Ondertrouwd: 10 juli: Adriaan Leendert Krijger, 22 jaar en Johanna Aartje de Looff, 22 jaar. Getrouwd: 27 juni: Marinus Cornelis Da- vidse, 24 jaar en Elisabeth Pieternella Geelhoed, 23 jaar; 30 juni: Willem Rispens, 26 jaar en Leila A. Noel, 27 jaar. Overleden: 2 juni: Maria L. Jeronimus, e.v. de Kam, oud 75 jaar. KRINGCONCOURS TE KORTGENE Zaterdag 19 juli a.s. organiseert de rij- vereniging „Noord-Beveland" op een terrein aan de Oudedijk te Kortgene een kring concours voor de kring „De Bevelanden", alsmede voor de rijvereniging „De Een- drachtruiters" uit Tholen. Dit concours wordt gehouden met toe stemming van de Kon. Ned. Fed. van Lan delijke rijverenigingen en er zal worden gereden volgens de reglementen van de Landelijke Ruiterunie. In totaal nemen 8 verenigingen aan dit concours deel met ruim 200 combinaties. De dagindeling is als volgt: 9.00—12.30 uur: Individuele dressuur en afdelingsdressuur. 10.00 uur: Aanvang springen pony's, klasse B, L en M. 12.30 uur: Springen pony's, klasse M, cat. D 13.30 uur: Bestgaande rij-pony. 14.00 uur: Springen paarden, klasse L, met eventuele barrage. 15.00 uur: Parade met prijsuitreiking. 16.00 uur: Springen paarden, klasse M, met eventuele barrage. 16.30 uur: Bestgaande rijpaard. 17.00 uur: Springen paarden, klasse Z, met eventuele barrage. CAMPINGVOETBALTOERNOOI TE WISSENKERKE De s.v. Wissenkerke organiseert van maandag 21 juli t/m vrijdag 25 juli voor de 13 de keer het traditionele Camping voetbaltoernooi 1980. Deelnemers zijn alle campings van Noord-Beveland: De Paarde kreek, De Molenhoek, Anna Friso, De Schotsman, De Roompot, Geersdijk en Concordia/Wissenkerke. De wedstrijden worden gespeeld op het sportterrein van Wissenkerke. Aanvang: el ke avond om 18.00 uur. Op donderdag 24 en vrijdag 25 juli worden de finalewed strijden gespeeld. Toegang: 1,— ter be strijding van de onkosten. Kruiswoordpuzzel no. 884 Horizontaal: 1. lawaai - 5. gewoonte - 9. waaronder (afk.) - 10. spook - 12. per meter (afk.) - 14. elektr. geladen deeltje 16. geestelijke - 17. bos - 18. uurwerk 20. kleur - 21. vlinder - 24. kinderverzorg ster (ouderw.) - 26. stofmaat - 28. ten laatste (afk.) - 29. godsdienst (afk.) - 30. pers vnw. - 31. verbinding - 33. berg - 35. maand - 37. vervoermiddel - 38. interest 39. voormalig Russisch heerser - 40. onbep. vnw. - 41. ieder - 43. Europeaan - 44. beteuterd - 46. Fr. onbep. vnw. - 47. lid woord - 48. jongensnaam - 50. eigen op name (afk.) - 51. het gelijktijdig losbranden 53. reusachtig beeld - 56. slok - 59. oosterse titel - 61. stuk grond - 62. systeem - 65. Duits pers. vnw. - 66. ambtshalve (Lat. afk) - 68. draagvat - 70. in persoon (afk.) 71. nors - 72. soort schip. Verticaal: 1. soort groente - 2. insekt - 3. diktongige hagedis - 4. onderricht - 5. Utrechts Stedelijk Orkest (afk.) - 6. kleding stuk - 7. deel van de Bijbel (afk.) - 8. heldendicht - 9. papieren windsel - 11. etcetera (afk.) - 13. familielid - 15. deel van een dak - 17. vod - 19. huisdier - 20. elasticiteit - 22. soort aardewerk - 23. deel van de mond - 24. projektiel - 25. soort kwarts - 27. plaats in Noord-Holland - 30. meisjesnaam - 32. vreemde munt - 34. deel van het oor - 36. wandversiering - 37. broeiplaats - 40. opgewekt - 42. omroep vereniging (afk.) - 43. boom - 45. inktvis 47. deel van een etmaal - 49. mannelijk dier - 51. soezerig - 52. rijgsnoer - 54. muziekdrama - 55. sluis - 57. godheid - 58. boom - 60. beest - 63. plaats in Duitsland 64. sportterm - 67. op dit ogenblik - 69. pers vnw. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 683 Horizontaal: 1. seconde - 6. alreeds - 12. tra 13. ne - 15. ui - 16. N.O.C. - 17. ra - 19. korting - 23. N.H. - 24. groep - 25. gek 26. park - 28. naast - 30. pa - 31. Eva 33. ABD - 34. vader - 36. nobel - 38. Adele 40. pi - 41. Ee - 42. AG - 43. r.o. - 45. edele - 48. snert - 50. titel - 52. lot 54. Ida - 56. os - 57. liter - 59. feit 60. les - 62. robijn - 63. mm - 65. noteren 68. i.o. - 69. eed - 71. lw - 72. dd - 74. Beo 75. neetoor - 76. verlies. Verticaal: 1. stroper - 2. era - 3. ca - 4. nn 5. deken - 7. lui - 8. ring - 9. en - 10. don 11. schaars - 14. sr - 16. Urk - 20. opaal 21. Tosca - 22. getal - 24. graniet - 27. av 29. Ab - 30. pe - 32. abeel - 34. veger 35. dertien - 37. eel - 39. dan - 44. stormen 46. degen - 47. elite - 48. stere - 49. ma troos - 51. is - 53. ot - 55. di - 58. ronde 59. fijn - 61. solo - 64. mee - 66. two 67. RR - 68. lec - 70. de - 73. dr - 74. bi.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1