NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I houdt nu het meest gelezen blad op Neord-Beveland in handen Een jongen beneden haar stand Feuilleton door TOM LODEWIJK Zeeland Magazine? No. 3922 Donderdag 10 juli 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs f23,— per jaar. Franko per post ƒ38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Gijs, .zijn zoon, was uit hetzelfde hout gesneden. Het was het verdriet van zijn leven, dat de jongen niet in de zaak wilde. Gijs moest studeren, dat kon, want er zat een kop op die jongen, en luieren was er niet bij. „Vader," had Gijs gezegd, „let op, de wereld verandert. Vroeger had je macht als je geld had. Tegenwoordig ligt de macht bij de organisatie. Een arme jongen die kans ziet, vrijgestelde van een bond te worden, zit straks als gelijke aan tafel met de grootmachtigen van het kapitaal. Daar ligt 't knooppunt van de macht. En in die organisaties hebben ze jonge juristen nodig. Pik je de goeie, dan staat de wereld voor je open. Mij niet achter de toonbank!" Wagenborg had niet erg gestormd, daar voor was hij te verstandig. Hij kende zijn zoon. Precies papa. Wat hij in de kop had, had hij niet in de benen. Zijn troost was zijn dochter Bertha, die hij wel eens de „procuratiehoudster" noem de en die de hele administratie van de zaak beheerde. Dat was een zakenvrouw. Tenminste, beperkte hij zichzelf, admini stratief. Op de grote hjn, op de handel, had ze geen kijk. Maar ze was precies, ijverig en had een natuurlijk overwicht. Zodat zelfs de meest rebelse fietsjongen zijn stem in volume dempte als „juffrouw Bertha" in de buurt was. Zijn enig pro bleem was, dat Bertha maar geen man kreeg, hoewel hij haar voor geen geld had willen missen. Maar Wagenborg was ouderwets. Een ongetrouwde vrouw vereenzelvigde hij in de geest met een oude vrijster, een vaatje zuur bier, een blauwkous. Kortom al de liefdeloze scheldwoorden, die een dom en conservatief geslacht wist te bedenken voor de meisjes die niet huwden. Hij voelde het als een soort schande, dat er geen man op Bertha afkwam. En ze was toch warem pel presentabel genoeg! Hij snapte niet wat die jongens van tegenwoordig bezielde. Ze durven niet, had hij gesmaald, ze willen geen vrouw met hersens. Zich heerlijk on bewust van het feit, dat hij, toen hij op vrijersvoeten naar zijn Martia ging, zich wel in de allerlaatste plaats had afgevraagd of ze een vrouw met hersens was! In dit gezin was Liesbeth, het nakomertje, eigenlijk een vreemde eend in de bijt. Al was het voor de objectieve beschouwer aanstonds duidelijk, dat ze een dochter van haar moeder was. Liesbeth had, méér nog dan de moeder, van muziek gehouden, als kind al. Voor haar stond de piano in de grote huiskamer, al werd Wagenborg „tu reluurs van dat getjingel". Ze ging nu naar de h.b.s. in de stad en daar was ze geen licht, maar haalde het met veel zesjes er iedere keer door. Alleen tekenen, daarin was ze de rest ver vooruit. En wanneer haar huiswerk af was, kwam de schilders doos te voorschijn. Ondanks tegenstribbelen van haar vader had ze doorgezet dat ze tekenlessen mocht nemen. Bertha sprak er niet over, Gijs, altijd met een oog op de pecuunia, had gezegd dat mode-ontwerpsters veel geld konden verdienen, en zijn zuster aangeraden het in die richting te zoeken. Liesbeth had geglimlacht en was stillekens haar gang gegaan. De beredeneerdheid, de zakelijkheid, het Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts f 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTRUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE voor-ieder-gat-een-spijker-weten van de an deren was haar vreemd. Dikwijls hoorde ze hen praten en dan drongen de vragen naar voren. Een enkele keer was ze zo dom geweest ze te uiten. Dan was daar de verbaasde blik van haar vader, het hooghartig, scherp commentaar van Gijs, de ietwat meelijdende glimlach van Bertha, alsof ze zeggen wou: „Ach poesje, wat ver beeld je je." En dan zweeg ze maar. Langzamerhand was ze tot de overtuiging gekomen, dat zij eigenlijk niet paste in een wereld die door zakelijkheid en prin cipes werd geregereerd. Thuis zei ze haar mening niet, maar zweeg. Ze las boeken die haar vader de wenkbrauwen deden fronsen, die Gijs deden vragen of ze er wel iets van snapte, en Bertha deden adviseren, toch alsjeblieft eens wat degelijker lektuur te lezen. Alleen met haar moeder kon ze praten. Die be greep haar. Zo was er in Liesbeth een zekere schuw heid gegroeid, die haar overrompeld deed zijn, telkens wanneer er iets in haar leven ingreep. Ze had geen verweer. Die schuwheid was het ook, die haar stilzwijgend deed toezien hoe Jaap Borst, een jongen uit een andere wereld, de we reld van vader. Bertha en Gijs, zo handig en flink een karweitje opknapte, waarvan zij zelf niet eens had durven overwegen het zelf te doen. Vooruit wetend, dat het haar wel weer niet lukken zou. Jaap Borst richtte zich op, frommelde in zijn zak, produceerde een restant van een pakje sigaretten. „Ik steek even een sigaretje op," deelde hij mee, „en als dat op is, zullen we eens voelen hoe die band zich houdt. Want wie weet, misschien is "door dat bonken nog meer beschadigd. Hebt u ver gereden op die lekke pijp?" „Op die...? O nee, zodra ik voelde dat-ie doorbonkte, ben ik afgestapt," zei Liesbeth blozend. „Heel verstandig," waardeerde Jaap Borst en liet zich op zijn gemak neer in het gras van de berm en stak zijn sigaret op. Liesbeth bleef staan, met haar houding verlegen. „U rookt zelf natuurlijk niet?" stelde hij vast. „Waarom is dat natuurlijk?" informeerde Liesbeth met een vrijmoedigheid, die haar zelf verbaasde. „Daar ziet u niet naar uit," constateerde de jongen met een blik, die haar toch niet beledigde, appreciërend en zelfs met enig ontzag. „Niks moderns, geen boogie-woogie- griet... O pardon, ik eh..." „Ik weet wel wat een boogie-woogie- griet is, hoor!" zei Liesbeth. „Verontschul dig je maar niet!" Opeens vond ze iets om haar houding te redden, staan blijven was zo op-een-afstand, naast hem gaan zitten te familiair. Ze boog zich over haar schilderkist en keek of het natte doekje niet beschadigd was. De jongen kwam overeind, keek vrijmoe dig in de doos. „Hebt u dat gemaakt?" vroeg hij met enig respect. „Het is... eh... het is maar zo'n beetje..." zei Liesbeth hulpeloos. Ze wist zelf dat het maar klungelwerk was. Het was haar niet gelukt vanmiddag... En ze was bang voor de zogenaamde belangstelling van anderen, die terstond met een oordeel klaar stonden, zonder er iets van te be grijpen en zich alleen maar afvroegen of het „leek". „U durft," zei de jongen, „zulke kleu ren. Gek, dat zou ik nou niet achter u gezocht hebben." „Wat, dat ik schilderde?" „Nee... die durf. Ik zou aan u denken als aan een zacht pastel of een teer aqua relletje..." Liesbeth zag hem met grote ogen aan. De fietsjongen van de Coöperatie... praatte over pastel en aquarellen...! „Ja," ging hij een beetje onzeker verder en ze zag hoe hij kleurde. „Dat past beter bij uw persoonlijkheid. Hoewel, daarop kun je je verkijken. Ik klets maar wat," ver ontschuldigde hij zich, heviger kleurend nu. „Ik ken u niet eens en ik zit te praten over wat bij uw persoonlijkheid past..." „Ik ben geen persoonlijkheid", zei Lies beth. En de jongen besefte als bij ingeving, dat ze daar het geheim, van haar bestaan uitsprak. In hem reés opeens een vreemd gevoel omhoog. Een gevoel van haar te moeten beschermen, van ridderlijkheid, be zorgdheid... „Dat bent u wel," zei hij. Dat is iedereen. Maar u durft niet." „Hoe weet je dat!" zei ze opeens fel. Hij deed een stap terug. „Dat weet ik niet," verontschuldigde hij zich, in de war omdat hij zo vrijpostig was geweest tegen dit meisje. „Ik zei toch al... ik klets maar wat. Zou die hand..." „Nee," hield ze hem tegen. Ze greep werkelijk de mouw van zijn witte jas, met een haar anders vreemde beslistheid. „Nee, je hebt elgijk. Ik durf niet." Hij zag haar aan en in zijn ogen kwam een glans. „U durft wel... daar!" zei hij en wees op de schildersdoos. „Dat bent u. Niet het meisje dat al in de war is door een lekke band en misschien door heel veel andere dingen... Maar dit is toch iets heel... iets heel eigens..." Liesbeth lachte. Het leek haar opeens of ze van iets werd bevrijd. „Waarom lacht u?" vroeg hij, opeens be ledigd. Stond ze hem uit te lachen? „O," zei ze, „vind je dit niet oer-grappig. Staan we een band'te repareren..." „We," zei hij met ironische' nadruk en toen lachten ze allebei. „Nou ja," zei ze, „sta jij een band te reparareen en zitten we in een heel ge sprek... Psycho-analyse, noemen ze dat zo niet?" Eigenlijk verwachtte ze van hem een ant woord in de trant, dat hij zich met die stadhuiswoorden niet ophield, maar dat zei hij niet. „De mensen moesten zichzelf wat minder analyseren en meer uitkijken wat ze voor elkaar konden zijn," zei hij bits. Verwonderd zag ze hem aan. „Zeg," zei ze opeens, „waarom ben je eh... knecht bij de Coöperatie?" (Wordt vervolgd) BRADERIE WISSENKERKE DIT JAAR MET 52 ATTRAKTIES Na het enorme succes van vorig jaar wordt ook dit jaar een braderie georgani seerd in Wissenkerke. Dit groot opgezette evenement zal plaatsvinden op 18 en 19 juli in de Voorstraat van Wissenkerke. Door de organisatiekommissie zijn kosten noch moeite gespaard om van dit festijn iets groots te maken. Zo proberen alle ondernemers hun eigen zaak op de braderie in het zonnetje te zetten. Ieder op z'n eigen manier en naar eigen creatief inzicht. Bui ten de eigen ondernemers zijn nog vele andere attrakties aangetrokken. De oude ambachten die dit jaar aanwezig zullen zijn, geven weer heel iets anders te zien dan de gebruikelijke oude ambachten, die elders te zien zijn. Zo is er een touw slager en een speculaasplanken-snijder. Een oud-Hollandse tingieter laat z'n kunnen zien, zo ook een glasgraveur. Verder zullen beide dagen standwerkers hun kunnen tonen, wat op zichzelf al een attraktie is. Ook zal er tijdens de braderie een minikermis aanwezig zijn. Een moon- walk en een reuzerad voor de kinderen, een gezellige en leuke bezigheid. De vrijwillige brandweer van Wissenkerke zal vrijdag en zaterdag verschillende de monstraties geven. Zo kan en mag het publiek zelf, met de nieuwste middelen die er op dit gebied zijn, een heuse brand blussen. Ook zullen demonstraties worden gegeven met een luchtkussen en speciaal blusschuim. Als trots van de brandweer mannen zal de oude brandspuit te be zichtigen zijn. Tussen de bedrijven door zullen er op het podium schapen worden geschoren door de plaatselijke specialist, de heer Flipse. Minimaal zullen op de braderie 52 attrakties aanwezig zijn, wat 's avonds muzikaal wordt opgeluisterd door Harmonie „Apollo" uit Wissenkerke. Volgens de organisatoren, de heren Van Boven en Van Halst, zal de opening van de braderie gebeuren door burgemeester P. Wisse. Vier kinderen in Zeeuwse kleder dracht zullen een sleutel van 1 meter lang, gebakken door de plaatselijke bakker Piet Geijs, overhandigen aan de burgemeester als symbool" van de opening. De opening, zowel als de aanvang op beide dagen is om 14.00 uur en zal plm. 20.00 uur eindigen. WISSENKERKE-RIT DIT JAAR VOOR DE 5DE KEER Op dinsdag 15 juli zal voor de 5de keer de puzzel-oriëntatierit van Wissenkerke worden verreden. MAC „De Bevelanden", die de organisatie in handen heeft, ver wacht een fiks aantal deelnemers. Te meer vanwege het 1ste lustrum en zeker ook omdat het aantal deelnemers elk jaar groeit. De inschrijving vindt plaats in het Dorps huis vanaf 18.30 uur. De eerste deelnemer start om 19.30 uur. De finish van deze puzzelrit is ook in het Dorpshuis, waar het wachten op de uitslag wordt veraan genaamd met een gezellige bingo. Deze bingo wordt georganiseerd door Harmonie „Apollo", waar ook de baten voor zullen zijn. 2DE ROMMELMARKT - GEERSDIJK Wederom organiseert de Jeugdvereniging Geersdijk een grote rommelmarkt. Deze markt zal worden gehouden in de Hoofd straat te Geersdijk op zaterdag 12 juli a.s. en begint om 10.00 uur. Naast een 15-tal kramen zal er ook enig koopwaar op straat worden uitgestald. Vorig jaar werd de rommelmarkt zo'n groot succes, dat er een kostbare muziek installatie voor de Geersdijkse jeugd kon worden aangeschaft. Thans mikt men op de inrichting van een nieuwe soosruimte die in de oude school gecreëerd zal worden enwaarvoor de gemeente reeds toestem ming heeft verleend. 's Avonds is er in het Drenthehuis een rock roll avond m.m.v. „The Blue Rangers" uit Vlissingen. Ook de opbrengst van deze avond is bestemd voor de plaat selijke jeudgvereniging, de aanvang is om 20.30 uur. VAN ZAAIEN EN OOGSTEN In het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, Abdij 11 te Middelburg, vindt van 11 juli 22 augustus a.s. een ten toonstelling plaats onder de titel „Van zaaien en oogsten", grepen uit de geschie denis van de Zeeuwse landbouw. De tentoonstelling is dagelijks (behalve zondags) geopend van 10—17 uur en de toegang is gratis. De tentoonstelling kan men in een aantal hoofdstukken onderverdelen, zoals: hofste den, verkopingen, verkaveling, akkerbouw, mechanisatie, bemesting en bestrijding, markten en veilingen, maten, gewichten, afstanden en prijzen, proefstations en proefboerderijen, boeren en landarbeiders, veeteelt, het Zeeuwse trekpaard, overheids maatregelen, vervoer van landbouwproduk- ten, onderwijs, voorlichting en fruitteelt. Kruiswoordpuzzel no. 683 Horizontaal: 1. tel - 6. deftige vorm van reeds - 12. open strook in bos - 13. deel van een Franse ontkening - 15. bolgewas 16. Ned Olympisch Comité (afk.) - 17. rond hout - 19. mindering - 23. Nederduits Her vormd (afk.) - 24. onderdeel van een geheel 25. mal, dwaas - 26. openbare wandelplaats 28. voorzetsel - 30. familielid - 31. meisjes naam - 33. alfabet - 34. familielid - 36. edel 38. meisjesnaam - 40. onmeetbaar getal 41. water in Friesland - 42. N.V. (Duits) 43. ambtshalve (Lat. afk.) - 45. nobele - 48. erwtensoep - 50. opschrift van een boek 52. bestemming - 54. meisjesnaam - 56. herkauwer - 57. inhoudsmaat - 59. werke lijke gebeurtenis - 60. onderricht - 62. edel steen - 63. lengtemaat (afk.) - 65. opschrij ven - 68. soort onderwijs (afk.) - 69. gelofte 71. let wel (afk.) - 72. de dato (afk.) - 74. praatvogel - 75. kittelorig mens - 76. schade. Verticaal: 1. wilddief - 2. tijdperk - 3. on geveer (afk.) - 4. de onbekende (afk.) - 5. beddek - 7. werkschuw - 8. vingersieraad 9. voegwoord - 10. Spaanse titel - 11. moeilijk verkrijgbaar - 14. de oudere (afk.) 18. voormalig Ned. eiland - 20. soort edel steen - 21. opera - 22. cijfer of cijfer combinatie - 24. steensoort - 27. als volgt (afk.) - 29. jongensnaam - 30. per expresse (afk.) - 32. boom - 34. schuier - 35. bep. hoofdtelwoord - 37. Engels bier - 39. op dat moment - 44. hevig waaien - 46. steek wapen - 47. keurtroep - 48. inhoudsmaat 49. schepeling - 51. bestaat - 53. deel van de bijbel (afk.) - 55. dat is (afk.) - 58. kogel- of cirkelvormige - 59. heerlijke - 61. alleenspel - 64. mede - 66. Engels telwoord 67. Romeins Rijk (afk.) - 68. wetering - 70. lidwoord - 73. titel (afk.) - 74. bouwkundig ingenieur (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 682 Horizontaal: 1. USA - 4. overvol - 9. das 11. leb - 13. as - 14. on - 15. Eem - 16. lo - 17. aantasten - 21. es - 23. staand 25. pikant - 27. rr - 28. ai - 30. ao 31. er - 32. sinaasappelen - 37. sta - 38. ag 39. tm - 40. nog - 42. Ee - 43. sr - 44. ego - 45. af - 46. du - 47. tno - 49. db 51. si - 52. kil - 53. onderstelling - 59. zr 60. os - 61. mi - 62. re - 64. freule - 68. koepel - 71. To - 72. indrukken - 75. Ik 76. bof - 78. ei - 79. Ee - 80. Eva - 82. neb 83. kroning - 84. ons. Verticaal: 2. slot - 3. ae - 5. vandaag 6. Est - 7. vos - 8. ontpopt - 9. de 10. amen - 12. Baarn - 15. enkel - 16. Isk 18. An - 19. Ab - 20. ei - 22. sta - 24. aria - 26. aren - 29. is - 30. ap - 32. steno 33. aarde - 34. angst - 35. email - 36. nodig 37. set - 41. gul - 48. onze - 50. broeder 51. slikken - 52. knap - 54. druif - 55^ ss 56. em - 57. Irene - 58. oft - 63. alk 65. robe - 66. In - 67. nu - 69. oe - 70. elan 73. rio - 74. kei - 77. Ob - 81. vo.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1