NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m U houdt nu het meest geleien blad mi Noord-Beveland in handen Een jongen beneden haar stand Feuilleton door TOM LODE WIJK Zeeland Magazine? No. 3921 Donderdag 3 juli 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, exci. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON I. HOE HET BEGON. Het begon simpelweg met een lekke band. Liesbeth Wagenborg voelde opeens een verontrustend doorveren van haar achter band. Ze wipte op en neer op haar zadel... jawel hoor! Duidelijk merkte ze dat de velg door de dikte van de band heen, de gladde asfaltweg raakte. Nerveus en gehaast opeens, trapte ze snel door. Zou ze... maar nee, het was nog zeker een half uur naar huis! En met iedere trap voelde ze dat dreigende dreunen van de velg tegen de weg. De band liep snel leeg. Als ze doorreed, ging de hele band, binnen en buiten, naar de maan. Ze stapte af. Ze keek de weg af met een hulpeloze blik. Maar de smalle macadamweg lag daar leeg en verlaten, zo ver ze zien kon. Heel in de verte wenkten nodend de torens van het dorp. Een half uurtje op de fiets, dat was zeker anderhalf uur lopen... Ze voelde nog eens, volkomen overbodig, aan de band. Die fiets, eerst zo'n heerlijk hulpmiddel, was nu een lastpost geworden! Alléén een flink stuk lopen vond ze heerlijk, met een fiets aan je hand was het een corvee, en je sloeg zo'n vervelend figuur. Het was net of iedereen je uitlachte. Ze keek naar de schilderkist op haar bagagedrager. Het was beter, zou haar broer Gijs ongetwijfeld zeggen, als je inplaats van dat malle ding een tas gereedschap en een pomp had meegenomen, 't Mocht wat. Zelfs met een tas gereedschap en een pomp maakte ze nog niets klaar. Met haar smalle, fijne handen zou ze niet eens de band van de velg kunnen wringen en hem er weer omheen krijgen... Nee, dat was man nenwerk... Terwijl ze daar troosteloos stond, en zich hopeloos onbenullig voelde met die thans waardeloze fiets aan de hand, klonk als een dartele juichtoon het geluid van een fietsbel tot haar door. Zonder dat ze het merkte, geluidloos over de vlakke weg, was een lange jongen op een bestelfiets, een grote mand voorop, genaderd. Liesbeth's ogen gingen wijd open. En tegelijk voelde ze een vreemde schuwheid. Wat moest ze zeggen, hoe moest je... Die fietsjongens, 't was zo'n raar ras... „Lekke band, juffrouw?" vroeg de jongen. Ze zag hem aan en herkende hem. Het was Jaap Borst, de oudste jongen uit dat grote gezin aan de Haven. Hij was in de winkel bij de Coöperatie. Nu, dat ontbrak er nog maar aan! De Coöperatie, waarmee vader op leven en dood concurreerde! De jongen was afgestapt. Boven zijh witte korte jas zag ze een open, vrolijk gezicht met een paar heldere, grijze ogen onder grofgolvend, ravenzwart haar. Mooie com binatie, dacht Liesbeth met haar gevoel voor kleur en vorm. En glimlachte haars ondanks, dat haar liefhebberij zelfs op dit ogenblik nog zo domineerde. De jongen wachtte haar antwoord niet af, maar had zijn fiets al tegen een boom gezet, greep kordaat de bagagedrager van Liesbeth's fiets en liet het achterwiel lang zaam draaien, terwijl hij met kennersblik de band monsterde. Opeens greep hij toe, stopte het draaiende wiel. „Ziet u 'es hier!" verzocht hij triom- Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE fantelijk, „is 't een wonder?" En hij hield zijn duim tegen een spijker met een platte kop, die in de band gedrongen was. „Ja," lachte Liesbeth, „daartegen is niets bestand! En ik hoopte zo, dat als ie een beetje opgepompt werd, ik het wel halen zou naar huis." „Naar Middendorp? Daar woont u toch, niet? U bent toch een dochter van Wagen borg?" „Ja, dat ben ik," zei Liesbeth timide. Nu zou je het hebben. „Van de concur rent," voegde ze er met een wat angstige glimlach aan toe. „Concurrentie, m'n pet!" zei de jongeman zonder deze zinsnede nader te verklaren. „U en ik zijn toch geen concurrenten, wel?" Het trof Liesbeth, dat hij ondanks zijn vrolijke vrijmoedigheid, niet de minste nei ging toonde tot familiariteit. En toch waren ze beiden zowat even oud. Hij zou mis schien eenentwintig zijn en zij was negentien Zonder dat ze het besefte, had ze de fiets in zijn sterke handen overgegeven. „Allo!" zei hij en met een zwaai had hij het rijwiel op z'n kop. „M'n kist!" gilde Liesbeth. „Die blijft wel zitten," meende de jongen optimistisch. „Maar d'r zit een nat..." Ze durfde het niet verder uit te leggen. De jongen had als in één moeite door de fiets weer op de wielen gezet. Liesbeth trok haastig de schilderskist tussen de rub ber spanners uit, zette die voorzichtig in het gras aan de kant. „Daar gaat ie weer voor niks," zei de jongen en zwaaide andermaal de fiets om. „Wat gaat u daar mee doen?" vroeg Liesbeth. „Ik ben geen u, ik heet Jaap Borst," zei de jongen. „Zegt u maar Jaap, hoor." Liesbeth kreeg een kleur. Wat moest ze nu doen? Moest ze zeggen: Ik ben Liesbeth Wagenborg en zeg maar Lies? Ze zag zich morgen al in de Hoofdstraat en deze Jaap Borst langsfietsend met een mand vol bood schappen: Ha, die Lies! Tegelijk haatte- ze zichzelf. Daar is nu een jongen, dacht ze, notabene in dienst van haar vaders concurrent. Hij ziet, dat ze in moeilijkheden is, stapt af en pakt aan. Hij is niet familiaar, hij tutoyeert haar niet eens... En het enige wat ze weet te be denken is, dat ze het risico loopt, dat hij Lies tegen haar zeggen zal. En dat terwijl zij de dochter is van een middenstander en hij een jongen uit dat grote en een beetje verwaarloosde huishouden van Borst aan de haven... Jaap Borst inmiddels, hield zich met al die problemen niet op. Hij wachtte niet Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de volgende gevonden voorwerpen: „1 bruine knipportemonnee; 1 oranje muts; 1 damesbroche; 1 paar rolschaatsen; 6 sleu tels aan „Opel"-sleutelhanger; 1 plastic tas met voetbalschoenen, portefeuille en toilet spullen; 1 snoer gitkralen; 2 sleutels aan label met opschrift: „Dijk bij Kamperland"; 1 zwarte portemonnee met inhoud; 1 rode hoofddoek; 1 snoer gekleurde kralen; 1 zil veren damespolshorloge; 1 broche met steentjes; 1 bril in etui; 1 herenpolshorloge; 1 surfzeil; 1 dames vest; 1 sleutelbos met 7 sleutels; 1 zwarte herenfiets; 1 herenfiets; 1 sleutel; 2 fietssleuteltjes." De commandant van de groep, P. v. d. Giessen. KINDEREN VAN WISSENKERKE HIELDEN EXPOSITIE Onder het motto „Ter land, ter zee en in de lucht" is op de basisscholen en de kleuterschool van Wissenkerke een projekt over dit onderwerp afgesloten met een ex positie in de noodlokalen van de lagere scholen. Tijdens dit projekt zijn veel werkstukken door de kinderen gemaakt, zoals boten, treinen, bussen, vliegtuigen en raketten. Halverwege het projekt is een vertegen eens op antwoord, maar begon in zijn fietstas te rommelen en haalde een paar bandenlichters tevoorschijn. Tegen een meisje als dit zei je natuurlijk „u". Haar vader had een grote zaak, zij was een dame, en hij was Jaap Borst van de haven. Zo was het in de wereld. Liesbeth keek voorzichtig en een beetje op een afstand toe, hoe hij met gewende vingers in de buitenband van de velg pulkte, de binnenband er uittrok en zocht naar het gaatje. „Nog een bof," zei hij, „dat het een spijker was, dan vinden we het gat mak kelijk. Hij zal wel dóór en dóór zijn. Want er is hier geen sloot om 'n effe in te douwe en ik zie hier zo gauw ook geen huis. U had geen slechter punt voor een lekke band kunnen uitkiezen!" „Ik heb 't niet uitgekozen," zei Liesbeth en lachte haars ondanks. „Als ik 't voor 't kiezen had, was ik nu al een heel stuk dichter bij Middendorp!" De jongen wreef de band met fijn schuur- linnen schoon en viste uit een blikken doosje een paar stukjes rubber. Liesbeth keek geboeid toe. Hij deed het allemaal zo handig, zo gewend... „Ziezo," zei Jaap Borst. „Nu zou je eigen lijk meteen de band er wel weer in kunnen stoppen, maar laten we het even laten zitten. Ik zal 'em oppompen en dan kijken of ie het houdt." Liesbeth had woordeloos al zijn bewe gingen gevolgd. Er ging van deze jongen een zekerheid, een daadkracht uit, die haar onweerstaanbaar aantrokken. Liesbeth was de jongste dochter van Wagenborg, de winkelier. Wagenborg was zelf klein begonnen, maar had in een streek die in belangrijkheid en bevolkingsaantal snel groeide, een scherp oog getoond voor de mogelijkheden. Hij had de grootste, mo dernste winkel van het dorp, die zelfs met de Coöperatie kon wedijveren. Hij had win kels geopend in de aangrenzende dorpen en zijn bakfietsen met de grote W zag je langs alle wegen. Het( was van een kruideniers winkeltje een winkelbedrijf geworden, en alles particulier initiatief! Daar was hij trots op. Zijn vrouw was een zachte, meegaande, moederlijke vrouw. Wat haar man deed was goed. Zij zorgde voor de sfeer in huis. Zij wist wanneer hij binnen kon komen stuiven voor koffie en dan was er koffie. Zij wist wanneer ze hem niet „aan z'n kop moest komen". Ze wist ook wanneer ze hem moest afleiden met een praatje over de schijnbare onbenulligheden. Hij sprak haar nooit over zijn zaken, diep overtuigd, dat ze daar geen verstand van had. Maar dat hinderde hem niet. Hij had niemand nodig, hij kon het wel alleen af. En wanneer hij zelf een fout maakte, had hij alleen maar zichzelf te berispen. Wat hij nodig had was het gevoel van geborgenheid, van vrede, van geluk, dat hem altijd weer omving, wanneer hij met deze stille, blonde en on danks haar jaren nog zo knappe vrouw alleen was, weggedoken in zijn makkelijke stoel. Hij kon dan, vanachter zijn krant, opeens naar haar zitten staren, zoals ze daar zat, het hoofd gebogen over een naai werkje, of geboeid luisterend naar de mu ziek die hij niet begreep, afdeed met een minachtend „opus zoveel"... Maar die hij tóch aan liet staan, uit onbewuste eerbied voor wat zij met haar goede smaak en fijnzinnigheid vóór had boven hem. (Wordt vervolgd) woordiger van de Z.W.N. alles uit de doe ken wezen doen, wat met openbaar vervoer heeft te maken. In de hogere klassen is nog dieper op dit onderwerp ingegaan, zoals de rol van het openbaar vervoer en het eigen vervoer. Vrijdag 27 juni j.l. waren op de expo sitie alle zelfgemaakte werkstukken te zien. Tevens werden er dia's en films vertoond over dit onderwerp. De gehele expositie trok veel bezoekers. Het doel van het projekt was de kinderen i.v.m. de komende vakantiedrukte de mo gelijkheden en de moeilijkheden van de wereld van het vervoer zoveel mogelijk te laten beleven. RECREATIE-AGENDA Evenementen te Kamperland. Zondag 6 juli: Openluchtdienst op het Banjaardstrand (tweede trap). Voorganger: ds. H. J. Zoethout, m.m.v. Brassband „Ons Genoegen". Aanvang 11.00 uur. Bij slecht weer in de strandkerk bij camping „De Molenhoek". Maandag 7 juli: Film „De gendarme ziet ze vliegen". Zaal R. K. Toeristenkerk aan de Molenweg. Aanvang 20.00 uur. Entree- kaarten a 3,50 verkrijgbaar bij Buijze, Veerweg; Flikweert, Noordstraat, de kamp winkels en aan de zaal. Vrijdag 11 juli: Dansavond in het Dorps huis, m.m.v. dansorkest „The Hearts" uit Hoogerheide. Aanvang 21.00 uur. Toegang: 5.00 p.p. KOLLEKTE De TBC-kollekte heeft in Wissenkerke 778,65 opgebracht. In Gelderland en Overijssel staan 3000 fietsen te huur Door samenwerking van provinciale en streek WV's in Gelderland en Overijssel zijn deze provincies hard op weg het fiets- gebied van Nederland te worden. Zo is er voor gezorgd dat bij ruim vijftig verhuur ders 3000 fietsen gereed staan, die voor een klein bedrag per dag of per week kunnen worden gehuurd; goede fietsen die speciaal voor dit doel zijn ontworpen en geprodu ceerd. Men hoeft bij het huren geen waar borgsom te betalen en wie voor tenminste drie dagen een fiets huurt, kan deze weer inleveren bij een andere aangesloten ver huurder. Men hoeft dus niet naar de plaats waar men huurde terug. Bovendien zorgen genoemde WV's voor speciale fietsarrangementen, waarbij men kan kiezen uit geheel verzorgde fietsva kanties (met inbegrip van overnachtingen, diners, lunches, routebeschrijvingen, fiets tassen) van drie tot negen dagen. De be langstelling voor deze arrangementen is groot. In 1979 maakten bijna 5000 personen afkomstig uit vijftien verschillende lan den gebruik van deze mogelijkheid om dit deel van Nederland op de fiets te ver kennen. Voor dit jaar worden 10.000 deel nemers verwacht. Folders hierover kunnen worden aange vraagd bij de Provinciale Gelderse VW, Postbus 552, 6800 AN Arnhem, Telefoon 085 - 45 29 21. Kruiswoordpuzzel no. 682 Horizontaal: 1. deel van Amerika - 4. meer dan vol - 9. kledingstuk - 11. koeiemaag 13. spil - 14. Frans onb. vnw. - 15. water in Utrecht - 16. soort onderwijs (afk.) - 17. ruw aanvatten - 21. verlaagde toon - 23. rechtop - 25. pittig - 27. onder voorbehoud (Lat. afk.) - 28. tandarm zoogdier - 30. anno (afk.) - 31. bijwoord - 32. vruchten 37. bevel - 38. N.V. (Duits) - 39. tot en met (afk.) - 40. bijwoord - 42. water in Friesland - 43. de oudere (afk.) - 44. ik 45. klaar - 46. Duits pers. vnw. - 47. tot nader order (afk.) - 49. dagelijks bestuur (afk.) - 51. zangnoot - 52. koud - 53. gissing 59. zuster (afk.) - 60. herkauwer - 61. zangnoot - 62. rondhout - 64. titel - 68. bolvormig dak - 71. meisjesnaam - 72. naar binnen drukken - 75. maanstand (afk.) 76. meevaller - 78. vogelprodukt - 79. water in Friesland - 80. meisjesnaam - 82. snavel 83. bevestiging van het koningsschap - 84. gewicht. Verticaal: 2. eind - 3. als eerder (afk.) 5. heden - 6. Europeaan - 7. zoogdier - 8. doet zich kennen - 9. lidwoord - 10. hét zij zo - 12. plaats in Utrecht - 15. deel van het been - 16. luchtstrijdkrachten (afk.) 18. meisjesnaam - 19. jongensnaam - 20. kippeprodukt - 22. bevel - 24. zangstuk 26. palm - 29. bestaat - 30. waterhoogte (afk.) - 32. kortschrift - 33. planeet - 34. vrees - 35. brandverf - 36. van node - 37. sportterm - 41. goedgeefs - 48. bez. vnw. 50. familielid - 51. naar binnen werken 52. geleerd - 54. vrucht - 55. vaartuig 56. titel (afk.) - 57. meisjesnaam - 58. vaak (Duits) - 63. vogel - 65. kledingstuk 66. laatste nieuws (afk.) - 67. bijwoord 69. dubbelklank - 70. geestdrift r 73, rivier (Spaans) - 74. steen - 77. rivier in Siberië 81. van onderen (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 681 Horizontaal: 2. slim 10. trio - 12. aard - 17. kelk - 19. Esla 25. tere - 27. akte - 32. Lena - 34. ahem 40. echo - 42. meer 47. Oran - 49. meet 55. gaai - 57. Uden 62. noir - 64. ster - 70. anti - 72. glee - 77. kooi - 79. Aida 85. gard - 87. sate - 91. aren. 5. dorp 14. imam 21. en - 29. vet - - 36. pias - 44. sein - 51. zo - - 59. nto - 66. indo - 74. robe - 81. ne 89. Isk - - 8. esp - 16. To 23. buit 30. reep - 38. lof - 46. te 53. nona 60. geel - 68. ako - 76. mo 83. rete 90. raam Verticaal: 1. ptt - 2. 5. dr - 6. Oder - 7. 11. robe - 13. akte - 20. sela - 22. nerf - 28. kali - 29. vlet - 35. hoon - 37. Irma 43. enge - 45. etui - 52. Onno - 54. oost 59. naam - 61. ergo 67. near - 69. Kent 75. oase - 78. oer 84. ek - 86. am - si - 3. Loki pil - 8. ea - 15. maan - 24. Utah - 31. Emma - - 39.. onze - - 48. rage - - 56. Alie - - 63. oord - - 71. nors - - 80. Ida - An. 4. mal 9. smet 18. etre 26; eppe 33. esse 41. cent 50. eind 58. drab 65. tikt 73. liga 82. eek

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1