NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ,Schoonmoeder' M U houdt nu het meest gelezen bied ep heord-Beveland In handen door L. van Schooten Zeeland Magazine? No. 3918 Donderdag 12 juni 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Dwars door haar zielige ellende schrilde de bel. Ze sprong op, zonder zich af te vragen wie er nu kon bellen. Het zou de dokter misschien zijn. Ze keek even ter loops in de spiegel in de hal. Wat een gezicht! Op de stoep stond oom Peter. „Dag, mevrouw," begon hij opgewekt, zag haar dan opeens verschrikt aan. Maria wilde zeggen dat er niemand thuis was, dat Bert en Jitske... maar de woorden bleven haar in de keel steken. Resoluut stapte Peter de stoep op en stond in de hal. „Wat is er?" vroeg hij kort. „Ria..." zuchtte ze, „naar 't ziekenhuis." „Heil..." verviel Peter in z'n Amerikaanse krachttermen. „Is het zo erg?" vroeg hij met een blik op haar behuild gezicht. Ze knikte stom. Zo stonden ze tegen over elkaar. „Laten we hier niet blijven staan," zei hij, „vertel es Even later zat hij tegenover haar in de kamer, de armen op de tafel gesteund. Ze zag zijn gezicht versomberen en het deed haar goed. Gelukkig niet iemand die met loze troostwoordjes probeerde de zil veren rand van de donkere wolk te laten zien. „Dat lieve kleine ding," zei hij zacht, „verleden week lag ze nog tegen me te lachen..." Maria strengelde de handen ineen, tot haar knokkels zich wit aftekenden. „Ik ben zo bang," fluisterde ze, „zo bang..." „Zal ik hier blijven tot ze terugkomen?" vroeg hij. Even wilde ze dat afwimpelen, maar toen dacht ze aan die verschrikkelijke eenzaam heid, dat wachten op bericht, die onzeker heid. „Alsjeblieft," zei ze. „En wees nu maar even flink en praktisch als altijd," voegde hij er met een poging tot glimlachen aan toe, „en zet voor ons allebei een kop sterke koffie." Als ze niks te doen had, bedacht hij, werd ze nog nerveuzer. Maria verbaasde zich er over dat haar handen niet trilden, toen ze de koffie in de filter deed. Gek, het leek of ze weer even stevig op de benen stond als altijd. De angst was onverminderd, maar kneep haar niet langer de keel dicht. Als ik in dit huishouden het hoofd verlies, wist ze opeens, dan is het helemaal narigheid. Houd je flink, Maria. Dankbaar glimlachte ze naar Peter. Zijn komst had haar er over heen geholpen. Haar doen beseffen, dat ze zich niet mocht overgeven aan de wanhoop. „Ik weet wat het is," zei Peter, „ik had nog een lieve dochter kunnen hebben. Onze Ellis... mijn vrouw, al onze vrienden en kennissen, stonden daar te huilen op dat kerkhof en ik liet geen traan. Ik voelde me alsof ik van steen was. En toen, op eens... toen stond m'n vrouw tegen me aan te leunen, ze kon haast niet meer staan en ik sloeg m'n arm om haar heen, en toen..." Opeens stokte hij, keek naar buiten. „Ja," zei Maria alleen. „Wij tweeën," zei Peter, „wij weten wat het is. Jij met je man, ik met m'n vrouw, m'n baby... Maar die kinderen, weet je. Daar denk ik aan." Ze zaten tegenover elkaar en het werd schemerig in de kamer. Af en toe vielen er een paar woorden, maar ze zaten allebei Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE te wachten. Opeens schokte Maria op. „Wou je... wou u niet wat eten? U loopt het avondeten mis." „Wat hindert dat?" „Het leven gaat gewoon door, hoor. Ik zal een paar boterhammetjes klaarmaken, goed?" Oom Peter werd er zich plots van be wust, dat hij rammelde van de honger. „Eigenlijk erg graag," zei hij. Ze verdween met spoed, blij dat ze weer iets te doen had. Peter Polderman greep een krant die hij zag liggen, maar zijn ogen lazen de regels niet. Hij was aan een merkwaardige ver warring van gevoelens ten prooi. Angst om het kleine zieke kind en toch ook een diepe tevredenheid om de saamhorigheid die er zo even tussen hem en Maria van Hoorn- wijck was geweest. En hij dacht: ze is toch een kranige vrouw. Toen ik binnen kwam was ze geen stuiver waard en nu is ze al weer voor 't eten aan 't zorgen. Het werd een wonderlijke avond. Bert en Jitske kwam thuis, verslagen, onzeker. De dokter had hen gerustgesteld, gezegd dat de moderne wetenschap zoveel kon doen, dat het goed was dat Ria in het ziekenhuis was, dat ze daar alles voor haar konden doen. Bert was oprecht blij, toen hij oom Peter zag. Fijn dat u er bent, we hebben mensen nodig die ons er door helpen." „Dat kunnen mensen alleen niet doen, jongen," zei Peter Polderman ernstig, „maar ze kunnen je wel tot steun zijn." Maria was druk in de weer, preste Jitske om iets te eten. Die deed haar best om een normaal gesprek te voeren, maar haar gedachten waren er niet bij. En toen ze eindelijk naar bed gingen en ze in de kamer keek waarvan de deur openstond, naar het lege ledikantje, voelde Bert haar lichaam schokken. Zijn enige troost op dat moment was: ook het verdriet brengt ons weer dichter tot elkaar. In huize Polderman aan de Onderdamse- weg ging de telefoon. „Ik neem hem wel," riep Peter tot zijn schoonzuster, die in de keuken bezig was. „Polderman", baste hij. „Peter?" vroeg een bekende stem en corrigeerde haastig, „ik bedoel, meneer Pe ter Polderman?" „Ja, met meneer Peter Polderman, me vrouw Van Hoornwijck," antwoordde hij. „Altijd correct. Ik zou haast zeggen, uw stem klinkt een beetje blij." „O..." Hij hoorde Maria haar keel schra pen. „Ja, ja... Ik dacht, ik moet even bellen, ik moet het iemand zeggen... O, het gaat beter! Het gaat beter met Ria! Vanmorgen hebben we het ziekenhuis opgebeld. Ze haalt het, zegt de dokter. Het is op het kantje af geweest, maar nu gaat het toch duidelijk goed." „Mens," zei Peter, „wat een geluk. Wat fijn dat je me opgebeld hebt. Reusachtig vind ik dat. Ik sta zowat te springen... Wacht, ik kom naar jullie toe..." SCHAAPSCHEERDERSFEEST TE K0RTGENE OP 14 JUNI 1980 Als men thans, van welke kant ook. het goede dorp Kortgene binnenkomt, ziet men direct dat er wat aan de hand is met de toren en de Ned. Herv. Kerk. Inderdaad, de restauratie is aangevangen. Kerk en toren staan uitwendig en inwendig in de steigers en er wordt gewerkt dat het een lieve lust is. De werkers van het Aannemersbedrijf Leenhouts te Sluis hebben er kennelijk plezier in om er wat moois van te maken. De torenspits is vrijwel geheel vernieuwd en de oude haan, maar nu in een nieuw pak, staat alweer trots de windrichting aan te wijzen. De toren wordt vrijwel geheel ontmanteld en weer, met oude steen, opgetrokken. In de kerk is men bezig het oude plafond te slopen en spoedig zal men aanvangen met het aanbrengen van een nieuw plafond in de oude originele vorm. Dankzij adviezen van enkele oudere Kortgeners (of zijn het Kortgenenaars?) zal veel in de oude staat kunnen worden hersteld. Aan het dak, waarvan de sparren overdag vrijwel naakt omhoog rijzen, ziet men vier fasen, nl. nieuwe leien, gevolgd door nieuw dakbeschot, daarna overdag de naakte sparren en dan weer de oude dakbedekking. Als alles achter de rug is, zal dit oude en historische gebouw weer dominerend aan het begin van ons dorp prijken. Maar dit alles kost geld en veel geld. Dankzij de medewerking van velen is er Hij hoorde Maria nog iets zeggen, maar kwakte de hoorn al op de haak. „Het gaat beter met Ria van Jits", brulde hij in de keuken. „Ze wordt beter, Maartje. Bert z'n moeder belt net op! Ik ga d'r effe heen!" Maartje Polderman droogde haar warm- vochtige handen verstrooid aan een thee doek. „Wat zeg je Piet? Och, wat heerlijk." Mensen nog toe, dacht Peter, alweer vrouwentranen. Ik zie niet anders deze dagen! „Zeg, dat ik vanavond kom!" riep ze haar zwager nog achterna. Maar die was al weg. Maartje Polderman keek de Buick na, die knersend over het grind reed. Jonge, wat had die Peter een haast. Zou dat alleen om de kleine Ria zijn? Of zou... zou nou wer kelijk die uitgeknipte prent, die Maria van Hoornwijck, hem de kop op hol hebben gebracht? Het was haar niet ontgaan, hoe waarderend en respectvol Peter altijd over Jitske's schoonmoeder sprak. Nu, moeder Maartje zou helemaal niets kwaads van haar zeggen en ze was altijd vriendelijk genoeg, maar ze was er in haar ziel van overtuigd, dat die dame het bar hoog in 't hoofd had. Als Peter zich maar niet ver beeldde dat hij goed genoeg was voor haar! Overigens hoopte ze dat hij hier in Holland een goeie vrouw vond, want een man alleen was maar niks. En die Amerikaanse vrou wen was ook niks, vond moeder Maartje, die nog nimmer een Amerikaanse vrouw ontmoet had. En toen ging ze weer aan de afwas en haar gedachten strekten zich naar haar kleinkind... Maria van Hoornwijck schoot haars on danks in de lach, toen ze Peter uit zijn auto zag stappen. Want hij had blijkbaar een hele bloemenwinkel leeggekocht. Hij kwam met een geweldige bos bloemen aan. „We gaan het hele huis versieren!" riep hij al in de deur. „Is me dat een feest!" „Nou, nou," probeerde Maria Jiem te kalmeren. „Is dat niet wat voorbarig? Het kind is heus nog flink ziek hoor en het zal nog wel even duren voor ze weer helemaal beter is." „Ze wordt beter," wist Peter stellig. „Geef me maar een paar vazen, dan zal ik ze zelf in de keuken wel even netjes rang schikken." Maria gehoorzaamde en kwam kijken wat hij er van maakte. „Wat is dat nu" be strafte ze, „om die bloemen maar zó in een vaas te proppen. Rangschikken, noemt meneer dat. Zo kan de eerste de beste boer het ook." „Ik ben ook maar een boer," zei hij, „en niet eens de eerste de beste." „Nou," zei ze met een plagende glimlach, „maar wel een beste, hoor. Tenminste als je zulke mooie bloemen meeneemt," voegde ze er haastig aan toe en bloosde als een schoolmeisje toen ze merkte dat ze een ogenblik haar vormelijkheid had laten varen en hem zowaar had getutoyeerd. Maar ze was ook zo wonderlijk blij, ze kon wel zingen! „Waar is Jits?" vroeg hij. „Die komt zó terug, moest even een paar boodschappen doen. Ja, nu begint het leven toch weer een beetje normaal te worden. Hoewel, dat is het pas, als Ria weer boven in haar bedje ligt. En u loopt zeker al weer te tandhakken naar koffie." „Mevrouw Van Hoornwijck," zei hij plech tig, „u raadt mijn intiemste gedachten." „Nou, liever niet," zei Maria verschrikt. „Daar hoeft u niet van te schrikken, want het zijn alleen maar goede gedachten." „Over goeie koffie." „Onder anderen." (Wordt vervolgd) voor de kerk al aardig wat geld binnen. Maar er is nog meer noiig om, na de restauratie met niet te veel schuld verder te moeten gaan. Vandaar ons dit jaar eenmalige schaapscheerdersfeest met veel leuke andere dingen. Het feestprogramma ziet er als volgc uit: 's Morgens vanaf 10 uur: Bazar (schieten, sjoelen, pijltjes werpen, ballentent, grab belton en touwtjes trekken zonder nieten, show van kleine huisdieren, verkoop van nuttige handwerken, gesponnen wol, ge bruikte boeken, schrijnwerkersprodukten. En niet te vergeten warme wafels. 's Middags vanaf 2 uur: Schaapscheren van zeker 20 schapen. Wolspiur.en door een groep spinsters. Plooien van kanten mutsen door dames in dracht. Volksdansgroep in klederdracht. Zeeuws en Hinde'.ope: schil derwerk. Vrijwel zeker zal een hoefsmid aanwezig zijn om het beslaan van paarden te tonen. Terwijl verwacht mag worden, dat een kortgeleden v<a de televisie bekend geworden glasblazer zijn kunnen op dit terrein zal demonstreren. Als men een ge hele witte vacht wil kopen tegen een zeer gematigde prijs, kan men een schaap aan wijzen, waarvan men de vacht wil hebben. Voor de kinderen zal weer de ponywagen rijden. Zij ontvangen dan een echt pony rijbewijs. 's Avonds vanaf 7 uur: Muziekshow door E.M.M. en de drumband met majo rettes uit Kortgene. Tussendoor zal de gehele dag het rad van avontuur weer draaien voor heerlijke slagroomtaarten van de plaatselijke bakkers. Het geheel zal een vrolijke en gezellige sfeer scheppen, die men niet mag missen. TWEE TOERTOCHTEN TE KAPELLE Op zondag 29 juni a.s. organiseert Tour- en Trimclub „Kapelle '79 te Kapelle een tweetal toertochten. Eén toertocht voor de geoefende trimmer over 90 km en een toertocht voor begin nende trimmers en. toeristische fietsers over een afstand van 35 km. Start en aankomst plaats: Kapelle. Beide routes zijn uitgezet over prachtige toeristische wegen op Zuid-Beveland. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ5,— per persoon, jeugdrijders tot 15 jaar en 65 ers 3,50. Inschrijvingen aan de start: Café De Steen bok, Biezelingsestraat 2 te Kapelle. Er kan gestart worden tussen 9.00 en 10.00 uur. Afmelden tussen 13.00 en 14.00 uur in café De Steenbok te Kapelle. Er mag vrij worden gereden. Het mee rijden van volgwagens is toegestaan, mits deze de fietsers en andere weggebruikers niet hinderen. Bij de eerste kontrolepost ontvangt iedere deelnemer een leuke verrassing en bij de aankomst een herinnering. Kruiswoordpuzzel no. 079 Horizontaal: 1. reeds - 2. voetbalvereniging 5. toiletartikel - 8. heilige (afk.) - 10. titel (afk.) - 11. plaats in Noorwegen - 14. het Romeinse rijk (Lat. afk.) - 16. tijdperk 18. drukte - 19. melkklier - 21. dieren verblijf - 23. hoefdier - 24. telg - 25. voorzetsel - 26. meisjesnaam - 27. reken kundige opgaaf - 28. aanzien - 30. raad 32. stuk hout - 34. vogel - 36. palm - 40. vogel - 42. plaats in Friesland - 43. mu- ziekteken - 45. vertaler - 48. familielid 50. etenbereider - 52. afgelegen - 53. Euro peaan - 55. insekt - 56. voetbalvereniging 57. boom - 59. meisjesnaam - 61. deel van het hoofd - 63. menselijk geluid - 65. Ind. winkel - 66. opera - 68. plaats in Oost- Europa - 70. jongensnaam - 71. plaats in Frankrijk - 74. zangnoot - 75. landbouw werktuig - 76. Europeaan - 77. plaats in België - 78. jongensnaam. Horizontaal: 1. ot - 3. stal - 7. toom 10. al - 12. rem - 14. joost - 16. norma 18. gala - 20. gr - 21. ur - 22. ei - 23. ae 24. elbe - 26. kwaad - 29. kloeke - 31. li 32. arena - 34. du - 35. stupide - 37. ia 38. rm - 40. wat - 42. neen - 44. ar - 46. las - 47. dra - 49. st - 50. mare - 53. lui 55. ss - 57. or - 58. montana - 61. ma 63. stomp - 65. os - 66. nimmer - 69. razen 71. idee - 72. ne - 73. pa - 74. ik - 75. je 76. druk - 78. tante - 80. malle - 82. tee 84. ed - 85. enig - 86. eire - 87. la. »w> WH «r i FILM "TERUG NAAR HET EILAND" in het Zeeuws Museum, Abdij 3, Middelburg In het Zeeuws Museum te Middelburg wordt vanaf maandag 16 juni de film „Terug naar het eiland" vertoond. De film betreft opnamen van Walcheren in volle schoonheid vóór de oorlog; het bombar dement en de daarop volgende overstroming van het eiland. Het dichten van de dijken, het weer in cultuur brengen van het land, de wederopbouw en de eerste oogst (1948). De duur van de film is ongeveer 20 mi nuten. Tot vrijdag 29 augustus is van maan dag tot en met vrijdag om 11.00, 14.00 en 15.00 uur een voorstelling ingelast. Op aanvraag kan de flim echter ook voor scholen en groepen het gehele jaar door op een nader overeen te komen tijd stip worden vertoond. Dan echter graag tijdig kontakt opnemen met het museum, Tel. 01180 - 26655, na 10 uur 's morgens. Verticaal: 1. strijdperk - 2. Eng. voorzetsel 3. deel van een etmaal - 4. alom - 5. knobbel 6. leeftijd (Fr.) - 7. pers. vnw. - 9. deel van een trap - 10. kindergroet - 11. sluis 12. groet - 13. verenwisseling - 15. titel (afk.) - 17. interest - 20. meisjesnaam 22. raad - 24. mil. opl. school (afk.) - 25. nagerecht - 29. wiel - 31. insnijding - 33. lust - 35. deel van het jaar - 37. staaf 38. bar - 39. ik - 41. meisjesnaam - 43. lobbes - 44. plaats in Utrecht - 46. op dracht - 47. deel van het hoofd - 49. meisjesnaam - 50. nakomelingschap - 51. volksvermaak - 52. roofdier - 54. elektrode aan de pos. pool - 58. larve - 60. jongens naam - 62. vreemde munt - 64. gesloten 65. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) 66. nummers (afk.) - 67. berg - 69. zangnoot 72. als eerder (afk.) - 73. Fr. lidwoord. Verticaal: 1. or - 2. tegel - 4. tjalk - 5. ao 6. loge - 7. tt - 8. onraad - 9. mo 10. ami - 11. la - 13. ma - 15. sr - 17. rede 19. leeuw - 21. uw - 23. aker - 25. bestaan 26. kip - 27. aren - 28. laan - 30. od 31. lus - 33. niets - 36. ierland - 39. maart 41. al - 43. es - 45. rr - 48. au - 50. most 51. emma - 52. aas - 54. immer - 56. sire 59. opzien - 60. ton - 62. am - 64. oran 67. ieder - 68. enkel - 70. ek - 71. iele 73. pad - 75. ja - 77. ut - 78. te - 79. te 80. mg - 81. li - 83. ea. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 078

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1