Raadsvergadering Kortgene Waren de appels vroeger lekkerder? 1 Bij de aanvang van de te behandelen pun ten in de gemeenteraadsvergadering te Kort gene, op maandag 22 mei, drong dhr. Dobbelaar er op aan dat de gewesten van de politieke partijen in de raad er bij het bestuur van het Veerse Meer op aandringen dat er een betere regeling komt dan de huidige 24 uurs regeling voor de verpo zingssteigers in het Veerse Meer. Bijhet punt „mededelingen" deelde de burge meester mee dat toestemming is verleend voor de bouw van een nieuwe basisschool te Colijnsplaat. Het wordt een school met 5 werklokalen, 1 speellokaal en een ge meenschapsruimte. Bij dit punt vroeg dhr Van Damme of er afspraken waren gemaakt over prijzen per m2 bij de uitgifte van haventerreinen te Colijnsplaat. Ook vroeg hij of er bij de vestiging van een mossel verwerkingsbedrijf van stankoverlast sprake zou zijn. Wat de m2-prijs betreft, dat is een erfpachtscanon van 8 a 12 per m2 en wat de stank betreft, er worden alleen mosselen verwaterd en niet gekookt, zo deelde de voorzitter mee. Aan de vrij willige brandweer te Colijnsplaat wordt 1000,— beschikbaar gesteld voor de or ganisatie van feestelijkheden n.a.v. het 50- jarig bestaan van die brandweer. Als lid en plaatsvervangend lid voor het algemeen bestuur van de bestuursschool Zeeland wor den dhr. M. Meesen en dhr. C. J. Blok be noemd. Zonder discussie werd besloten de norm bedragen voor de vergoedingen kleuter onderwijs voor 1978 en 1979 definitief vast te stellen. Ditzelfde gebeurde met de af rekening kosten vakonderwijs 1979 aan de vereniging voor Protestants Christelijk On derwijs te Colijnsplaat'voor de onder haar bestuur staande bijzondere school voor G.L.O. „Open Hof". Eveneens ging men accoord met het ge ven van een voorschot in de exploitatie kostenvergoeding voor 1980 aan de bijzon dere school. Omdat het college van mening is dat in de beheerscommissie van het dorpshuis „De Pompweie" de portefeuillehouder van culturele zaken zitting moet nemen wordt wethouder N. Filius als lid van die be- heerscom. benoemd. Dit inplaats van bur gemeester Van der Linde die om praktische reden tot nogtoe in de beheerscommissie zitting had. Bij de behandeling van een beroepschrift gebruiksverordening van dhr. Ph. van der Winden te 's Gravenhage, waar in hij bezwaar maakte tegen weigering van ontheffing ten behoeve van het pand Ha- velaarstraat 40 te Colijnsplaat, bleek dat aan dhr. V. d. Winden het aanbod is ge daan dat de gemeente Kortgene bereid is dit pand tegen taxatieprijs aan te kopen. Een voorstel om de subsidie aan de be- jaardensoos te Kats met 100,— te ver hogen was aanleiding voor mevrouw Van Oeveren om te vragen of de coördinator van de stichting welzijn voor ouderen al in dienst is. Wethouder Filius zegt dat dit het geval is maar dat een en ander nog niet rond is. Vandaar de ƒ100,— subsidie. Bij een voorstel om een eenmalige bijdrage van 2500,— te geven aan het interkerkelijk kerkkoor „Harpe Davids" te Colijnsplaat voor het aanschaffen van nieuwe unifor men, sprak wethouder Filius er zijn ver wondering over uit dat het aankleden van de heren 400,— kost en dat van de dames 100,— per persoon. Zijn opvatting was dat het meestal andersom is. Onder voorwaarde dat het bedrag gebruikt zal worden voor het beoogde doel, werd het voorstel aange nomen. Een verzoek van de landelijke rijvereni- ging en ponyclub „Noord-Beveland" om een subsidie van 500,wordt afgewezen. Wel wordt besloten om 400,— beschikbaar te stellen in de kosten van een springcon cours, zijnde de helft van de geraamde kosten. Bij de behandeling van een voor stel om 1050,beschikbaar te stellen voor de V.O.S.-werkgroep Noord-Beveland, zei mevrouw Van Oeveren geschrokken te zijn van de begroting. Er staan posten op die er niet op horen. Hoewel de vraagprijs, na een gesprek met het college was ge daald, had ze toch nog twijfels. Dhr. Dob belaar vroeg zich af of de V.O.S.-cursus en de Open School elkaar niet overlappen, ter wijl dhr. Boot vroeg hoe groot de belang stelling voor die cursus is. Dhr. Blanken steen wilde meer over de inhoud weten. Hij voelt niet veel voor het voorstel. Gaat de emancipatie van de vrouw niet te ver. Is er geen gevaar dat de vrouwen op de duur over de mannen gaan regeren, wat in strijd zou zijn met de schepping. Het zou met de emancipatie wel eens de verkeerde kant op kunnen gaan. De burgemeester had ook zijn twijfels over de ingediende begro ting. Na het gesprek is er een aanzienlijke verlaging uit de bus gekomen. We kunnen niet zien of er van overlapping met de Open School sprake is. Dhr. Van Damme vindt het een onverantwoorde uitgave en mevr. Van Oeveren pleit voor aanneming als het aantal leden bekend is. Er wordt te gemakkelijk gegeven zonder vaste gege vens. De burgemeester zegt dat er al 3 maal is gekort en dat bij niet aannemen ook de hogere bestuurscolleges zich wel eens terug kunnen trekken. Met de stem van de V.V.D. en S.G.P. tegen, wordt het voorstel aangenomen. Een voorstel voor een krediet te openen van 1.547,—, voor het aanschaffen van een valmat bij het vak lichamelijke opvoeding op de MAVO om van de trampoline gebruik te kunnen ma ken, vroeg dhr. Dobbelaar zich af of die mat alleen voor de MAVO bestemd is en dhr. Van Damme wilde weten waarom niet bij de Schelde in Goes wordt aangekocht inplaats van bij de fa'. Nijha te Lochem. Wethouder V. d. Weele zei dat de mat ook door anderen gebruikt mag worden en wat de aankoop betreft zei de burgemees ter dat het prijsverschil de doorslag heeft gegeven. In een volgend voorstel wordt 23.000,— gevraagd om maatregelen te nemen dat van het voetpad langs de oever van het Veerse Meer I gebruik gemaakt kan worden. Hier is al jaren over gesproken. Het werk zal worden verricht met eigen mensen en de uitgaaf wordt in zijn ge heel ten laste van het onderhoudsfonds van het park gebracht. Allen gaan met het voorstel accoord in de hoop op een goede verstandhouding met de bewoners. Nadat dhr. Van Noort zijn spijt heeft uit gesproken dat dit niet is verwerkt bij de plannen tot restauratie van de toren, wordt besloten om ƒ20.969 te voteren voor ver nieuwing en opknappen van het uurwerk in de Kortgeense toren, restauratie van het klokkewerk en vernieuwing van het wijzer- bord (in dat bedrag is ook inbegrepen het aanbrengen van bliksembeveiliging). Ge tracht zal worden om ook voor deze kos ten subsidie te krijgen. Aan het bestuur van de Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat wordt een garantie verleend voor een kortlopende lening van 200.000. De Rabobank is bereid tot lening als de gemeente garant is. Het geld is nodig voor de voorfinanciering van het rijksaandeel in de restauratie van die kerk. Bij een voor stel inzake vaststellen verordening open baar bestuur dringt dhr. Dobbelaar er op aan om meer commissievergaderingen in het openbaar te houden en spreektijd van de publieke tribune. De burgemeester wil dit niet bij de behandeling van dit onder werp bespreken. Dit hoort thuis bij de algemene beschouwingen. Ingevolge de .ge bruiksverordening gebouwen Kortgene is ontheffing geweigerd ten behoeve van het pand Snellenstraat 25. Tegen dit besluit is de adspirant koper, dhr. Josef Romstadt, te Mönchengladbach, in beroep gegaan. Nadat de heer De Looff zich accoord had verklaard met het voorstel, om het be roepschrift niet-ontvankelijk te verklaren, werd als zodanig besloten. In een volgend voorstel willen b. en w. het beroepschrift van dhr. A. J. Boon uit Vlissingen, voor het pand Voorstraat 2 te Colijnsplaat, on gegrond verklaren. Dhr. Van Damme heeft voorkeur voor het geven van een bouw vergunning. Betrokkene vraagt geen subsidie en het is een leuk plan. Volgens dhr. De Looff zijn er meer voorzieningen nodig dan is aangegeven. Bovendien geeft het argu ment dat het beter verkoopbaar wordt hem te denken. Dhr. Boot vindt het een moeilijke zaak. We hebben het over dorps vernieuwing en dan is opknappen welkom. Overigens verwacht hij precedenten als er goedkeuring zou worden gegeven. De burge meester vindt de opmerking van dhr. Van Damme, over het niet aanvragen van sub sidie een vreemde zaak. Het zou onbillijk zijn om vergunning te geven als geen sub sidie werd aangevraagd. Bij vaststelling be stemmingsplan „Haven Colijnsplaat" waar in een aantal bezwaarschriften worden be handelt, zegt dhr. De Smit dat de ont wikkeling rondom Colijnsplaat niet direkt over geplaveide wegen gaat. De inzet van het college en daarbij aansluitend de raad, roept nogal wat weerstand op. De fractie van het C.D.A. verheugt zich nog steeds over wat is aangepakt. We vinden het een goede zaak dat het gebruik van de Ooster- schelde niet onbeperkt zal worden toege laten. Dat we van het percentage jachten dat de Oosterschelde gaat bevolken, een groot aantal krijgen toegewezen, vinden we erg positief, dat mede past in de ligging van het dorp en in combinatie met de visserij. Wat het bezwaarschrift van de heer A. Verburg betreft het komt ons niet zo vreemd voor dat tot het laatst allerlei argumenten zullen worden aangevoerd om wijziging in de genomen besluiten te bren gen. De fractie van het C.D.A. deelt de me ning van dhr. Verburg niet. Door de plan nen uit te voeren vinden we dat de ge meente zich niet aan vergrijpen schuldig maakt. Wat het bezwaarschrift van de on dernemersvereniging betreft, het college en de raad hebben nooit anders gewild dan dat de ontwikkelingen zo dicht mogelijk zouden grenzen aan de bestaande voorzieningen. Dat de cantine en de D.E.L. winkel zullen terugkeren in een aangepaste vorm is voor ons een normale zaak. Wel moeten de ope ningstijden en de winkelsluitingswet straks gehandhaafd blijven. Het zijn uiteraard voorzieningen ten behoeve van de beroeps visserij, maar de aanwezigheid van de be roepsvisserij is van groot belang voor het dorp. Wat het bezwaarschrift van de stich ting Zeeuws coördinatie-orgaan voor natuur- landschaps- en milieubescherming betreft, het C.D.A. is niet anti-milieu. We zullen wel veel begrip voor elkaar dienen op te brengen en de taken zo uitvoeren dat ze het minst schadelijk zijn voor de een als voor de ander. We zijn ook van mening dat de werken die nu in uitvoering zijn, ten gevolge van de dijkversterking niet veel anders hadden gekund, aldus dhr. De Smit. Dhr. Blankensteijn vindt dat de onderne mersver. geen reden heeft om zo fel op de helling te springen. Ook het Zeeuws coördinatie-orgaan haalt dingen aan die niet aan de orde zijn. Dhr. Van Damme heeft de indruk dat het Zeeuws coördinatie orgaan deze zaak als een proefballon be schouwt. Hij hoopt dat er in de Ooster schelde iets goeds wordt gemaakt en dat er evenals in het Veerse Meer een rijk vogelleven zal ontstaan. Als men naar Kort gene kijkt dan kunnen de ondernemers ver trouwen in de toekomst hebben. Dhr. Dob belaar is accoord met het afwijzen van alle bezwaarschriften en vraagt naar de grootte van de bedrijfscantine. De burgemeester is dankbaar voor de positieve geluiden. Wat de aard van de visserijcantine betreft die blijft zo en is 's avonds en op weekends gesloten. Het is en blijft een bedrijfscantine die geen concurrentie mag zijn van de horecabedrijven. De grootte is 60 m2. Na dat hij had verklaard dat er een groengor- del komt tussen de oude haven en de ge bouwen, worden alle bezwaarschriften afge wezen. Bij de behandeling van een voorstel om de camping „De Paardekreek" te ver pachten aan dhr. G. Brinkman vroeg de burgemeester eerst aandacht voor de exploi- tatiecijfers van 1979. Hoe komt het dat het beeld van enkele jaren geleden zo is ver anderd na 1977.De slechte weersomstandig heden, gedane inversteringen en hogere per soneelskosten zijn oorzaak van de minder goede resultaten. Ook is het jammer dat in 1979 geen verhoging van kampgelden heeft plaats gehad. Dhr. Dobbelaar zei dat na alle discussies toch duidelijk is ge worden dat de enige mogelijkheid het ver pachten aan de huidige beheerder is. Ook dhr. Boot was die mening toegedaan. Hij vond dhr. Brinkman de juiste man op de juiste plaats. Toch drong hij aan op zo spoedig mogelijke behandeling van het con tract. Mevr. Van Oeveren zei het voorstel niet te zullen afvallen maar ze wenst wel nadrukkelijk op te merken dat de V.V.D.- fractie het volstrekt onjuist en onzakelijk vindt dat vaststellen contract en taxatie van omroerende goederen achteraf geschiedt. Dhr. Blankensteijn is blij met het voorstel zowel voor de gemeente als voor de pach ter.. Hij vindt dat het college zijn huiswerk goed heeft gedaan. De burgemeester heeft waardering voor de wijze waarop deze zaak is behandeld. Het was voor sommigen een moeilijke beslissing. Wat het contract be treft, de hoofdmoot staat vast en te zijner tijd komt het ter vaststelling in de raad. Bij de behandeling van de begrotingswijzi gingen deelde de voorzitter mee dat het boekjaar 1979 voor de gemeente een zeer gunstig beeld te zien geeft. Er kan rekening worden gehouden met een post voor on voorziene uitgaven van 615.000. Bij de rondvraag vroeg dhr. Dobbelaar namens alle fracties aandacht voor het volgende: Ondergetekenden, voorzitters van de 4 raadsfrakties alhier, vragen uw aandacht voor het volgende. Regelmatig bereiken ons klachten over de problemen, die ontstaan door het passeren van vaartuigen door de sluis in de Zand- kreekdam nabij Kats. Trouwens, die pro blemen hebben wij ook uit eigen ervaringen geconstateerd. De moeilijkheden zijn gelegen in het aan zienlijk aantal malen per dag, dat het rij dend verkeer wordt stopgezet ten behoeve van die passage. Met name in de periode april tot en met september is die passage frequent door de aanwezigheid van een groot getal plezier vaartuigen. Omdat in bijna alle gevallen de brug omhoog moet wordt het passeren van die brug door het wegverkeer op die ogen blikken onmogelijk gemaakt. Geconstateerd moet daarbij worden, dat het niet zelden voorkomt, dat een groot aantal voertuigen moet wachtên voor de doorvaart van een klein of zeer klein aan tal jachten. Alhoewel bekend is, dat vaartuigen ter plaatse voorrang hebben op het wegverkeer, achten wij het niet logisch en zeker niet redelijk, dat pleziervaartuigen op deze wijze het wegverkeer zo vaak kunnen doen stil leggen. Temeer achten wij dat onverteer baar, als wij bedenken dat dat wegver keer behalve uit voertuigen van het open baar vervoer en het ambulancevervoer veel al bestaat uit zakelijk verkeer. Tenzijde zij aangetekend, dat het weg verkeer een aanzienlijk bedrag aan wegen belasting betaalt voor het gebruik van die wegen, een feit, dat bij vergelijking met het varend verkeer niet onvermeld mag blijven. Wij menen, dat deze situatie dient te worden verbeterd en alle mogelijkheden daartoe moeten worden gebruikt. Een goede verbetering zou kunnen zijn het vaststellen van een aantal tijdstippen per dag, waarop de doorvaart mogelijk is en deze tijdstip pen algemeen bekend te maken. Dit aantal kan dan toch nog zodanig zijn, dat de ple- ziervaart mogelijkheden heeft. Daarbij te kenen wij aan, dat de beroepsvaart geen nadelige gevolgen van een dergelijke maat regel moet hebben. De tijdstippen waren zodanig te bepalen, dat zeker tijdens spits uren van het wegverkeer zo weinig mogelijk stagnatie wordt verkregen. Dit onderwerp en genoemde klachten zijn meermalen een onderwerp van gesprek ge weest in de raad. Uitspraken daarover sorteerden tot heden geen of weinig effect. Graag willen wij op deze wijze opnieuw aandacht vragen voor het euvel en u ver zoeken bijgevoegde motie heden ter vast stelling aan de raad aan te bieden. De fractievoorzitters voornoemd. Ook werd namens alle fracties de vol gende motie ingediend: De raad van Kortgene, in openbare ver gadering bijeen op 22 mei 1980, wederom discussie voerend over het gebruik van de sluis in de Zandkreekdam en daarmee sa menhangende problemen voor het wegver keer, kennis genomen hebbend van het schrijven van de gezamenlijke voorzitters van de onderscheidene raadsfracties, d.d. 22 mei 1980, besluit vast te stellen de volgende motie: aHet Rijk, c.q. Rijkswaterstaat wordt verzocht een regeling van vaste pasagetijden voor de sluis in de Zandkreekdam vast te stellen, behalve voor ambulances, deze moe ten te allen tijden kunnen passeren; b. De onder a genoemde tijden waren zodanig te bepalen, dat het wegverkeer zeer zeker tijdens de spitsuren geen of zo wei nig mogelijk stagnatie ondervindt; c. De onder a genoemde regeling mag geen nadelige gevolgen meebrengen voor de beroepsvaart; d. Gedeputeerde Staten van Zeeland worden verzocht het onder a genoemde verzoek te steunen, c.q. te bevorderen, dat de bestaande situatie wordt verbeterd ten behoeve van het wegverkeer: en gaat over tot de orde van de dag. Ten slotte vroeg dhr. Van Damme waar om er geen 2 jonge mensen zijn aangemeld voor de bevrijdingsmanifestatie in Eind hoven. De burgemester antwoordde dat er toch nog 1 afgevaardigde uit Kortgene heeft deelgenomen. De vergadering wordt hierna gesloten. Take an apple every day and you keep the doctor away, zeggen de verstandige snoepers aan de andere kant van de Noordzee. Aan de genees kundige werking van de appel mag gerust getwijfeld worden, maar gezond zijn ze wel, dat wil zeggen dat ze onze tanden schoon maken, de spijs vertering bevorderen en in veel diëten passen. Of ze inderdaad bloeddruk- verlagend werken? Wat anders is de vraag, of er nog lekkere appels zijn. Wat dat betreft is het publiek in twee kampen verdeeld. De ene groep zegt, dat de appeltjes van vroeger veel lekkerder waren dan die van nu. De andere groep ontkent dat hardnekkig en zegt dat wij ons dat maar verbeelden. Een soort nostalgisch smaakvergissinkje dus. Wat is er nu waar en wat niet? Ander assortiment. Vergelijken we de appeltjes van nu met die van voor de oorlog, dan valt op, dat het assortiment totaal gewijzigd is. De rassen van toen waren: Goudreinette, Belle fleur, Jonathan, Notarisappel, COP-appel (dat is een afkorting van Cox' Orange Pippin), Sterappel, Zoete Bloemée, Perzik rode Zomerappel, Yellow Transparante en Transparante de Crocels, plus nog een stuk of tien minder bekende goden. Golden Delicious, die nu ruim de helft van het arsenaal beslaat, was er nog niet. COP-appel heeft zich gehandhaafd, evenals de Goudreinette. Of beter: die laatste is terug van weggeweest, want nadat men er in geslaagd was de soort in kleine boom- vorm te kweken, pootte men er zoveel van aan, dat van de oogst 1979 bijna de helft naar de vuilnisbelt moest. Ook de Jonathan is er nog, maar de groene Granny Smith wordt nogal eens ingevoerd. Nu moeten we, na deze vluchtige ver kenning, meteen toegeven, dat er vroeger veel meer verscheidenheid was. Logisch, want het telen in grote hoeveelheden van één ras was onbekend. Appels plukken was een tijdrovend werkje, vanwege de grote boomvormen; nu is dat heel anders. Maar we hebben wel veel minder rassen dan toen. En dat wil zeggen, dat bepaalde smaak- nuances inderdaad niet meer te krijgen zijn. Als u vroeger van de beroemde Bellefleur hield, zult u die 25 jaar smartelijk gemist hebben. Ze is nu weer mondjesmaat ver krijgbaar, evenals sterappel en Zoete Bloe mée. Wie dus beweert, dat „de" appels vroeger lekkerder waren kan best gelijk hebben. Hij bedoelt dan echter soorten die nu niet of nog slechts af en toe te koop zijn. Bewaartechniek. Ja maar, door de hoge opbrengsten van nu, de kunstmest en de bespuitingen Nee, dat heeft allemaal niks met de smaak te maken. De smaak van uw appeltje is de resultante van raseigenschappen en be waartechniek. Als u een appelboom in zure, venige grond plant, zullen de vruchten min der lekker zijn, dan wanneer het boompje terecht kwam in goede Zeeuwse, Betuwse of Bangertse klei of zavel, dat is waar. Maar men poot nu eenmaal geen boom gaarden in zure veengrond. Dat zou zakelijk gezien zelfmoord zijn. Maar wij noemden de bewaartechniek. Ja, daar hebben wij één van de belangrijkste oorzaken van smaakverschillen. Vroeger werden de meeste appels in kis ten in koele ruimten bewaard, zolang als dat ging. Langer dan februari-maart ging echter nooit. Tegenwoordig hebben veilingen en telers koelcellen waarin appels en peren in een speciaal gasmengsel worden be waard. De houdbaarheid is bijna onbeperkt. Ja, maar door de omloopsnelheid in de handel is dat fruit zó vlug in de winkel, dat het nog niet eens op temperatuur is gekomen. Het is vaak nog hard en koud en rauw. En nu beginnen de smaakverschil len. De een houdt van een knapperige, groene appel, de ander van een zachte, rijpe en wat meelachtige vrucht. Dat kan allebei, zelfs binnen hetzelfde ras, zoals Golden Delicious, Greone en Rode Goudreinet (ook wel Schone van Boskoop of Rode Boskoop genoemd). Als u dus van een wat rijpe appel houdt, koop hem dan in wat grotere hoeveelheid en leg hem in de woonkamer. Na een week zult u bemerken, dat de appel nu snel rijpt en dat de smaak ook anders wordt. Beter? Dat hangt van uw smaak af. Het wordt beter. Bij de vergelijking met vroeger moet u niet vergeten, dat het eetpatroon toen heel anders was. Ander fruit was af en toe schaars; nu hebt u zuidvruchten het hele jaar door en zelfs aardbeien. Druiven wa ren duur en eigenlijk alleen voor zieken bestemd. Nu koopt u voor 10% van een uurloon een kilo. Snoepgoed en suikeroch u weet het zelf best. Dat was vroeger schaars: het pepermuntje was voor de zondag. Thans snoept ieder naar hartelust. U moet niet verwachten dat het zachte aroma van de natuurlijke vrucht op kan boksen tegen de scherpe smaak van zoetwaren. Dat alles neemt natuurlijk niet weg, dat juist onder zulke omstandigheden een soort als Golden Delicious nooit in zo grote mate aan de markt had mogen komen als nu het geval is. Daarvoor is de smaak te zwak en te vlak. Toch geldt ook hier weer: ga eerst eens na wat u wenst, een rijpe of een „rauwe" appel. Beide kunt u krijgen. En denk niet dat er nu zo'n groot verschil is tussen Franse en Nederlandse appels. Zelfs na een slechte zomer is dat verschil niet zo groot. Was 1979 een slechte zomer? Had u gedacht: september was uitgesproken droog en zonnig. En dan rijpen de bewaarappelen. Intussen begint enig begrip van wat het publiek wenst, toch wel door te dringen bij de telers, de veilingen en de handel. Naast de scheepsladingen Golden Delicious en Goudreinette komen nu ook weer oude soorten aan de markt. Wij noemden ze al. Maar nou moet u niet vervelend zijn en gaan mopperen dat dat de echte, oude Bellefleur niet meer is. Allereerst kan geen sterveling dat be wijzen, evenmin als het omgekeerde. Waar om wij dan toch stellen dat het wel de oude smaak is? Omdat de smaak van een appel berust op de hoeveelheden suiker en zuren plus de aromatische stoffen die er in zitten. Die hoeveelheden variëren een beetje, wind en weder dienende en ze zijn óók afhankelijk van de bewaring. Maar voor de rest zijn het raseigen schappen die terdege vast liggen in de soort. Neemt u dat maar gerust aan. Een gevarieerd aanbod van oude en nieuwere soorten appels is gewenst. Nu moeten de verkopers nog leren appels te behandelen als eieren en niet als eierkolen. Want als u met een paar kilo gekneusde appels thuiskomst, is de aardigheid van het even bewaren en op smaak laten komen, er gauw af. De appel is een massaprodukt geworden, maar de behandeling is er dan ook naar. De prijs eveneens. Moppert u maar niet, want er is geen land ter wereld waar u zoveel kilo's appels koopt voor een ge middeld uurloon als in Nederland en om geving. Bij het weer aanvoeren van oude rassen zal dat ook gauw anders worden. Maar dat willen we allemaal, blijkbaar. W. Geldof. KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Omdat er overal op ieder dorp wel mensen wonen die geen Zeeuw zijn, beste vrienden, gebeurt het wel eens dat er wrijving ontstaat tussen dorpsbewoners en mensen van buitenaf. Gelukkig komt meestal alles wel goed, toch over dit onderwerp, beste mensen, deze week iets en deze keer niet in het Zeeuws. ZEEUW MET DE ZEEUWEN De Zeeuw is wat ze zeggen Een beetje stug 'tls moeilijk uit te leggen Maar je hoort het altijd terug Wie geen Zeeuw is, kan het niet begrijpen En vlucht graag weg Toch moet je het laten rijpen Ik ben het die dan zeg Er zijn veel Zeeuwen onder de Zeeuwen Die kwamen hier ook niet vandaan Zij stonden niet te schreeuwen Maar hebben gewoon gedaan In ieder vaandel staat een spreuk geschreven Zo is het altijd al geweest Zeker is voor ons allemaal geweven Schoenmaker blijf bij je leest Wanneer we elkaar willen begrijpen, beste vrienden, worden het allemaal Zeeuwen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2