NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ,Schoonmoeder' I2211 het II houdt nu meest gelezen bied Koerd-Bevelend m handen door L. van Schooten Zeeland Magazine? No. 3916 Donderdag 29 mei 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Maar Jitske kwam vragen of ze koffie kwam drinken en ze kon moeilijk een ex cuus bedenken. Peter begroette haar har telijk. „Ik heb u zó lang niet gezien". En vond dat ze al weer heel kwiek üep, „als een kievit". „En," vroeg Jitske plagend en niet zo bijster taktvol, „bent u fijn uitgeweest naar de Hoge Velu,we?" „Ja," zei hij voldaan, „het is daar prach tig. Mens, ik had daar de hele dag wel willen blijven." „In 't musepm?" „Nee... hoewel, mooie dingen zie je daar. Voor het eerst van mijn leven heb ik nou es echte Van Goghs gezien. Maar de natuur, dat is om uren in te lopen, zeg." „Nou, dat kon u toch doen? U had toch de tijd aan u zelf? Of moest u weer naar een modelboerderij toe?" „Welnee... maar dat is niks voor me vrouw Loman." „Zegt u nog geen Sonja tegen d'r?" „Ach kind, ik ben zo'n stijve prent, dat is nou niks voor mij om te jijen en te jouwen tegen een vrouw, die ik een paar uur ken". Jitske knipoogde naar Maria, maar die keek strak voor zich uit. „Wou mevrouw Loman dan niet met u wandelen?" „O, dolgraag. Ze is dol op de natuur, zegt ze. Maar ze is niet zo sterk, schijnt het. Overigens spirit genoeg. We hebben 's avonds gegeten in Arnhem. En als ik niet op de tijd gepast had, was het nachtwerk geworden." „Mevrouw Loman," zei Jitske spits, „is één van die mensen, die pas opleven tegen dat het avond wordt." Nu was het Maria's beurt om Jitske aan te zien. O, dus die had Sonja Loman óók door. „Ja," zei Peter Polderman peinzend, ,,'t is een aardige vrouw, een zeer charmante vrouw, maar niet om een hele avond rustig bij thuis te zitten en te kijken hoe ze zit te borduren." Opeens schoot Maria in de lach. „Nee... dat bepaald niet," zei ze. „En al die relaties van haar," zuchtte oom Peter, „meneer zus is directeur-gene raal van dat en meneer zo is burgemeester daarvan en haar neef de professor en haar andere neef de vlieger-kolonel. Ik voelde me zo'n kleine jongen worden, ik dacht, ik ga maar weer eens gauw naar het Singel, daar ben ik weer gewoon mezelf. Ik heb wel pech," zuchtte hij een beetje komisch, „met de ene dame wil ik naar de Hoge Veluwe en dat kan niet, omdat ze nog zo moeilijk loopt. En met de andere ga ik naar de Hoge Veluwe en die is te zwak om een eind te lopen." „Maar ik loop alweer als een kievit, heeft u zelf gezegd," interrumpeerde Maria. Jitske zag haar aan. Kijk eens aan, moe der Maria was weer een beetje haar oude zelf. „Ze wil me nu mee hebben naar een fuif met bal na," verklapte Peter, „maar ik heb gezegd dat ik niet dansen kan." „Dat kunt u ook niet," giste Jitske. „Zou je nog meevallen, meisje. Vooral de ouderwetse wals, daar ben ik 'n meester in" „Kunt u het nog zo goed als vroeger, moeder?" vroeg Jitske. Ze had van Bert gehoord hoe Maria eens een prijs gewonnen had en dat ze kon walsen als de beste. „Kind, ik heb het in jaren niet gedaan," schrok Maria op, maar er kwam kleur in Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE haar gezicht en haar ogen begonnen te glanzen. O, die jeugdjaren. Hoe heerlijk had ze het gevonden wanneer de walsen van Strauss weerklonken en ze wervelend over de gladde vloer zweefde. „Dat verleer je net zomin als fietsen," wist Jitske. „Ik geloof, dat wij er met z'n tweeën nog best wat van zouden kunnen maken," meende oom Peter met een blik naar Maria. Dat was toch óók nog een charmante en elegante vrouw. Maar mensen-nog-toe, wat een verschil met die Loman, die aan-één- stuk-door gekwetterd had, met al haar ma niertjes en aanstellerijtjes. De eerste keer dat hij haar ontmoette, had ze nogal indruk op hem gemaakt. Maar, zo bedacht Peter Polderman inwendig grinnikend, zoiets hield je niet vol als je een hele dag samen was. Vooral bij het diner in Arnhem. Er kon geen man passeren of ze had haar kleine behaagzieke kunstjes. Nee, met zo'n vrouw zou je je nooit op je gemak voelen en je zou ook nooit je gemak krijgen. Mevrouw Loman, bedacht Peter, was een vrouw voor kunstlicht, liefst voetlicht. Maar Maria van Hoornwijck kon het daglicht verdragen. Zoals ze daar zat in haar eenvoudige, maar smaakvolle donkerblauwe japon, haar grijze haren onberispelijk gekapt, de handen in de - schoot, in gedachten voor zich uit starend, was zij volgens hem het enige type vrouw dat ook bij het ouder worden aan trekkelijk bleef. Jammer, dat ze altijd zo koel was. Die abrupte weigering om met hem naar de Hoge Veluwe te gaan, kon hij nog altijd moeilijk verkroppen, vooral om dat hij de indruk had dat er méér achter zat. Zou ze op hem. Peter Polderman, neer zien? Hij had zo wel iets opgevangen, in het huis aan de Onderdamseweg, van het weinige enthousiasme waarmee Maria haar schoondochter had begroet. En voor zo'n meid als Jitske mocht toch iedere vent z'n beide handen dichtknijpen. „Ik moet even naar de melk kijken," ver ontschuldigde zich Jitske. Het was stil in de kamer. Twee mensen zaten daar in hun eigen gedachten verdiept. Opeens verbrak Maria de stilte. „Waar zit u zo over te peinzen, meneer Polder man?" vroeg ze en hij keek op bij de vriendelijke klank van haar stem. „Mag ik u dat nu eens heel eerlijk zeg gen, mevrouw?" „Wat heb ik aan een antwoord dat niet eerlijk is?" „U moet niet boos worden." „Ik word niet boos." „Nou dan," hij schepte moed. „Ik zat er over te denken, als u meegegaan was naar de Hoge Veluwe, inplaats van mevrouw Loman. Hoe heel anders die dag dan voor me geweest zou zijn." Ze kreeg een kleur, maar haar stem bleef beheerst. „Gezelliger... of saaier?" viste ze, toch een beetje behaagziek. „Mooier," zei hij kort. „Hoe bedoelt u dat?" vroeg ze verrast. „Mevrouw Van Hoornwijck, het is niet zo belangrijk dat je kans ziet een hele dag... een hele dag... alsmaar te praten, te praten. Als je weet dat je dezelfde dingen mooi vindt, van dezelfde dingen houdt. Als je dezelfde waardering kunt opbrengen, gunst, dan kun je soms samen zwijgen en elkaar nog veel méér zeggen." Maria knikte. „Hoe weet u," vroeg ze toch, „dat ik over de dingen denk zoals u. En dat ik dezelfde dingen mooi vindt als u? Dat moet u toch maar gissen." „Dat is een kwestie van de persoonlijk heid," antwoordde hij. „Dat zie je zó, dat merk je zó. Zo'n vrouw als mevrouw Loman zou me onuitsprekelijk vermoeien en ik zou het gevoel hebben, dat ik voortdurend op de punt van m'n stoel moest zitten, klaar om bij het eerste sein op te springen." „Is dat niet goed voor een man?" „Ach mevrouw, laten we de romantiek nu maar aan de jeugd. Toen was de grond te koud waar je meisje over liep. En dat is goed ook, als het zo begint. Maar later, dan gaat het toch om begrip, om samen de dingen te doen, om met elkaar helemaal op je gemak te zijn en jezelf te kunnen zijn, niet altijd een rol te hoeven spelen. Dat hou je toch niet vol." Jitske, in de keuken, hoorde de twee praten. Ze bleef nog maar wat rondhangen. Als zij binnenkwam was 't uit. „Ik dacht echt wel, dat u een beetje weg was van mevrouw Loman," plaagde Maria. „Ze legt compleet beslag op je," zuchtte hij. „En ja, die eerste avond, toen vond ik haar ook niet onsympathiek. Toen deed ze een beetje gewoon... dacht ik." „Daar vergist u zich in. Die eerste avond heb ik zelf met verbazing naar haar zitten kijken. Zo'n complete gedaanteverandering. Als ik u zo hoor, is ze die dag dat ze op tournee was, veel meer zichzelf geweest. Want zó is ze altijd. Niet kwaad, hartelijk, vriendelijk, maar bar oppervlakkig. En ze moet vertier, afleiding hebben, anders kniest ze zich dood." „Dat moet iedere vrouw... u ook." „Ja, maar niet aan de lopende band." Ze lachten allebei. „Waar hebben jullie zo'n plezier om?" wilde Jitske weten, die met een nieuwe zending koffie de kamer binnenkwam. „O niks," zei Peter, „kinderen hoeven niet altijd te weten waarom grote mensen schik hebben." „Zoveel als ik toch altijd van u opsteek," zei Jitske, „dat komt me allemaal te pas als we straks onze kleine Ria moeten op voeden. Dan zal ik altijd zeggen: Kind, mijn ouwe oom Peter zei altijd..." „Ouwe oom," ontplofte hij. „Wie kaatst moet de bal verwachten," vond Jitske en presenteerde de koffie. „Toch," waagde Peter, „vind ik het niet leuk, dat u toen niet meegegaan bent." „Ik zou er weinig aan gehad hebben en u zou weinig aan mij gehad hebben, zo'n halve invalide," volhardde Maria haar toen malige uitvlucht. „We hebben net vastgesteld,, viel Jitske in, „dat u weer loopt als een kieviet, niet waar oom?" „Als je wel eens een kieviet hebt zien lopen, vind ik de vergelijking niet zo vlei end." Maria trok een pruimenmondje. „Als ik met zo'n vaart door de stad liep, kreeg ik zeker een bekeuring." Maar Peter bleef vasthouden als een teckel. „U hebt toch nog altijd een rondrit met me tegoed." (Wordt vervolgd) HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 24 mei hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging haar vier de wedstrijd van dit seizoen aan de zee dijk te Colijnsplaat. De weersomstandigheden waren iets min der als dat we de laatste tijd gewoon waren, maar dat had geen invloed op de deelname aan deze wedstrijd. Er namen 64 leden deel aan deze wed strijd, die gezamenlijk 388 vissen vingen, waarvan 47 bovenmaatse vissen met een gewicht van 8200 gram. De uitslag van de wedstrijd was: 1. Ph. V. Leendertse, Kamperl. 1230 pnt. 2. L. de Visser, Kamperland 980 pnt. 3. G. Versluis, Kamperland 900 pnt. 4. G. Noordhoek, Oostkapelle 785 pnt. 5. A. Provoost, Goes 745 pnt. 6. M. de Regt, Kamperland 735 pnt. 7. M. G. de Smit, Kamperland 615 pnt. 8. C. v. d. Moere, Colijnsplaat 615 pnt. 9. E. Hulshof, Kloetinge 600 pnt. 10. J. Tazelaar, Goes 595 pnt. 11. P. J. v. d. Moere, Kamperl. 590 pnt. 12. L. Huibregtse, Colijnsplaat 570 pnt. 13. H. de Pan, Kamperland 500 pnt. De volgende wedstrijden zijn een jeugd wedstrijd en twee vrije wedstrijden, die ge organiseerd worden in samenwerking met de middenstand te Colijnsplaat en Camping De Roompot te Wissenkerke. 1. Jeugdwedstrijd op 14 juni te Colijns plaat. Inschrijven van 13.30 - 14.00 uur in Café Juliana, vissen van 14.30-17.00 uur. 2. Vrije wedstrijd tijdens de Braderie te Colijnsplaat op 21 juni. Inschrijven van 8.30 - 9.00 uur in Café Juliana, vissen van 9.30-12.00 uur. 3. Vrije wedstrijd op Camping De Room pot te Wissenkerke op 26 juli. Inschrijven van 12.30 -13.00 uur in de kantine van de camping, vissen van 13.30 -16.00 uur. AVONDVIERDAAGSE Van 2 t.e.m. 5 juni a.s. organiseert de wandelsportvereniging „De Patrijzen" een avondvierdaagse over 5 en 10 km. Gestart wordt vanuit Hotel-Restaurant „Zeelandia" in de Voorstraat. De start is om 19.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ4,— en voor leden van erkende wandelsportbonden 3,50. Er kan ingeschreven worden bij de secretaresse, mevr. P. G. M. Janse - Minne- boo vanaf heden en aan de start. Ieder die de tochten volbrengt ontvangt een medaille of cijferstrip. Groepen van 11 personen of meer krijgen een groepsherin- nering. Donderdagavond zal de muziekver eniging „Wilhelmina" de wandelaars aan de rand van het dorp afhalen en een gezamen lijke rondgang door de gemeente maken waarna de medailles zullen worden uit gereikt. UW AUTO: EEN OVEN DUS LET OP UW BRIL!!! Het hoeft buiten niet eens zo verschrik kelijk heet te zijn, om het bij zonnig weer in de auto al lekker warm te hebben. Té warm wordt het zelfs, vooral als uw wagen in de zon geparkeerd staat. Die temperatuur kan funest zijn voor uw bril, omdat het montuur bij grote warmte buig zaam wordt en zijn model verliest. Daarom adviseert de opticiën uw bril of zonnebril nooit op het dashboard van uw auto, en evenmin op de hoedeplank te leggen. Dan nog een advies voor de brillende èn de niet-brillende automobilist met zon op z'n dak: vette ruiten weerkaatsen het zon licht en kunnen zo het zicht verminderen. Houdt uw ruiten daarom vetvrij. Dat rijdt een stuk veiliger. PLANKZEILRECREATIEDAG Windsurfvereniging „Zuid West Zeven" zal, als de weersomstandigheden het toe laten, op 8 juni 1980 een plankzeilrecreatie- dag organiseren. Deze dag wordt gehouden op het Veerse Meer, nabij de Camping „De Schotsman" in Kamperland. De deelnemers zullen een parcours varen, waarin enkele opdrachten en spelletjes zijn opgenomen. Het gaat hierbij om de gezelligheid en niet om de snelheid, zodat beginners en gevorderden in het plankzeilen kunnen mee doen. Inschrijven voor deelname, op 8 juni a.s. van 10.00 uur tot 12.30 uur. De kosten voor deelname zijn 2,50 per person. ,Alle deelnemers ontvangen een aan denken aan deze dag. Tevens is 8 juni 1980 uitgeroepen tot „Nationale Plankzeildag". Het is een mooie gelegenheid voor iedereen om het Plankzeilgebeuren eens van nabij te bekijken en er kennis mee te maken. Windsurfvereniging Zuid West Zeven, Recreatiecommissie p/a F. v. d. Pluijm, Van Citterstraat 8, Middelburg. Kruiswoordpuzzel no. 677 Horizontaal: 1. leger - 5. specerij - 10. puistje - 12. uitroep - 13. meisjesnaam 14. sportartikel - 15. schaaldier - 17. punt 19. treiter - 21. onder het nodige voor behoud (Lat. afk.) - 22. sportterm - 24. deel 25. korte lichtstraal - 27. gek - 28. lidwoord 30. meisjesnaam - 32. wortel - 34. rang telwoord - 36. bijb. naam - 37. godsdienst (afk.) - 39. persbureau - 40. voorzetsel 41. Fr. lidwoord - 43. dierentuin - 44. maanstand (afk.) - 46. vaartuig (afk.) - 48. ijle stof - 50. selenium (afk.) - 52. boom 55. zangstem - 57. vaartuig - 59. muziek drama - 61. vogel - 62. plaats in Brabant 64. holte onder de arm - 66. plaats in Italië - 67. boom - 68. dierengeluid - 69. watering - 71. beroep - 73. werelddeel 76. voetbalvereniging - 78. dat is (afk.) 79. dwaas - 80. visgerei - 81. gevangenis 82. splinter. Verticaal: 1. grote bijl - 2. afgemat - 3. rangtelwoord - 4. vogelprodukt - 5. huisdier 6. lust - 7. verlaagde toon - 8. vogel - 9. meisjesnaam - 10. hoeveelheid - 11. ijzer houdende aarde - 16. vertaler - 17. heilige (afk.) - 18. land in Europa - 20. interest 23. boom - 25. fout - 26. Europeaan - 27. lidwoord - 29. Europeaan - 31. namelijk (afk.) - 33. eenjarig dier - 35. plaats in Gelderland - 38. broeiplaats - 39. assistent (afk.) - 42. ik (Lat.) - 45. deel van de hals 46. metaal - 47. Soc. Econ. Raad (afk.) 49. geur - 51. godin - 53. de oudere (afk.) 54. klaar - 56. epiloog - 57. spil - 58. hoefdier - 60. vrucht - 63. reeks - 65. jongen - 67. titel (afk.) - 68. voorm. Am. president - 70. gemalen eikenschors - 72. voorzetsel - 74. geestelijke (afk.) - 75. zij rivier van de Donau - 77. goud (Fr.) - 79. vervoerbedrijf (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 676 Horizontaal: 1. grotesk - 6. eerlang - 11. aam - 12. lor - 13. sta - 14. ooi - 16. ski 18. ara - 19. terp - 20. erna - 22. aloe 24. naja - 26. mulat - 28. aorta - 29. plag 30. loens - 32. inkt - 33. tik - 34. klus 37. gesel - 39. imam - 42. storm - 43. ronde 44. raai - 45. eems - 46. plek - 49. snee 51. anp - 54. ako - 55. est - 56. ria - 58. aar - 59. eng - 60. trompet - 61. ariadne. Verticaal: 1. gaslamp - 2. rat - 3. oma 4. emoe - 5. klip - 6. esse - 7. ruin - 8. ala 9. nor - 10. granaat - 15. oraal - 17. kroos 19. teug - 21. anti - 23. oma - 25. aan 27. totem - 28. anker - 31. eis - 34. kordaat - 35. usa - 36. stip - 37. griek 38. loens - 39. idee - 40. mee - 41. massage 47. lamp - 48. kort - 49. sela - 50. etui 52. nar - 53. pro - 56. red - 57. inn.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1