TASSENDAG Moederdag Hinderwet Absoluut Oxford! Alles voor de hengelsport bij Hengelsport Markusse Wissenkerke KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Met optochten en veel muziek is 5 mei gevierd, beste vrienden. Jong en oud was op de been en op een paar kleine voorvalletjes na, is alles goed verlopen, dacht ik zo. Zo'n klein voorvalletje deed zich voor bij de optocht in Kamperland, waar de as van de brandweerwagen, die meereed, het begaf. Wat voor de mini- brandweermannen natuurlijk geen prettige ervaring was. De muziek van Kamperland liet z'n nieuwe uniformen nog een keer zien. Een kompliment voor „Ons Genoegen", wat voor ieder een ge noegen was. Over een muziekgezelschap, beste mensen, en hoe zoiets vroeger zou zijn kunnen ontstaan, gaat deze week het onderstaande. Onze Fanfare. Eindeluk emme'n bie ons ók een meziekgezelschap; nog nooit a we d'r een hehad. Vanwege geldhebrek emme hin instrementen, vaerder we oales, behalve de centen. We zouwe nog een keer bie mekoare komme op een verhaedering en toen kwam de Burgemééster mee een mededééling. 't Kwam d'r in 't kort op neer, dat um held hekregen a van een rieke meneer. i Ie mocht nie zegge van wie, mè dat haf vo ons ök nie. Wat waere we oal blieë mee dat held en de instrementen wiere hauw besteld. De bakker zei: dan hae we dus noe toetere en blaeze. Ie zag z'n eige a mee een toeter deur't durp raeze. De smid hing ineens stae en zei: dan wil ik op d'n hróóte trommel slae. Ie dee nie anders dan slae mee een aemer, dus di was iedereen .vo in de helagkaemer. De schilder, een éél klein veintje, riep: en ik op de bombardon. Wat, zei de slachter, mee zo'n ding rond je nikke, vaal je heliek om. De burgevaoder zei: hin ruzie maeke, anders zumme nooit an't blaezen raeke. De bovenmééster, die a direhent zou worre, sting te bewere, da ze noe ók neuten zulle motte lere. Da doek nooit, vloog de smid nè voren, want den ene klap op de trommel, klinkt net as de'n oren. Ho us even, zei de bovenmééster, bie een trommel ei je ók rust maete. Ruste, zei de smid, dat kan nie. Saemen uut, saemen tuus. Dus di hae we nie over praete. De tummerman riep inééns: zeg, julder wete ut nog nie; we motte nog een naem dat oor ter ók bie. Di stemde ze oal mee in. Mè dat haf toch nog k wat problemen in 't behin. 't Was hlad stille in 't cafee, je oorde ze prakkezere en toen inééns wouwe ze 't oalemael helieke probere. Iederéén schreeuwde deu mekander en voor z'n uut. Je oorde naemen as Ons Genoegen en Ons Durp Vooruut. De burgemééster riep: laeme noe oal nie deur mekander praete. Eén riep nog: Blaeze of Boste. Mè dat kan nie, dus a ze't zó mè helaete. Afijn, een paer weken di nae, toen waere de instrumenten d'r en bin ze wee nae 't café hehae. Ieder pakte zo'n blienkend ding en je kan behriepe oe of dat hing, 't Was oal piepe en blaere, of d'r vee zieke waere. Mè de gróóten trom was kollesaal in 't gebruuk. A de smid di op sloeg, dan voelde je 't in je buuk. De post k een eel klein orentje hepakt, mè hin neute kreeg um d'r uut. Blaeze dee um, ie wier eel rood en z'n oagen puulden d'r hlad uut. Kwaed wier um, mè 't haf hin zier. Mè nae vee perbere hing ut. 't Leek of ter een verke hekeeld wier. De schilder zat in een oekje en 't klonk behoorluk vals. Ie wouw niet op auwe, want ie zei: ik spele een wals. De mééster was ondertussen eel moeizaem op een stoel hae stae en ie viel nog bienae. Ie was zó stief as een pinne. Stoppe, riep um, dan hae we behinne. We spele eest ut Wilhelmus saemen, da's eel hepast, dus di haemen. Ie zwaoide mee z'n anden in de lucht en riep: één, twee, drie. Toen brak ut heweld los. En je kan't heloave of nie. 't Was een oorverdoavend hesnerp en hebrul, van achter nae voren. De kastelein liep vlug nae achter, mee z'n anden vó z'n oren. Di sting z'n vrouwe mee drie jankende huus d'r bie. Ze riep: toe ael mè vlug de peliesie. 1 't Zk vaneigens wee wé opouwe, zei de waerd. En jawel nog een gróóten klap op de trommel en 't was bedaerd. Ik ut k hehore, zei de direhent, Julder k oal vee talent. En werachtug, 't is oal hoed hekomme. We k't nie hedocht, toen ze behonne. A je ze noe deur ut durp zie marsjere, dan zk je 't zelf ók bewere. Gelukkig dat deze mensen er zijn, beste vrienden. Want wat is tenslotte een feest zonder muziek. Daarom om te besluiten iets toepasselijks: 't Zei Fanfare of Harmonie, misse kunne we ze nie. Dirom muzikanten, laet ieder mè raeze, heweun bluuve blaeze. CeeBee. Komt u eens kijken in de grootste TASSENZAAK VAN ZEELAND. U vindt er altijd een apart cadeau. BIJOU Lange Delft 44 MIDDELBURG. MANIFESTATIES VAN SCOUTINGGROEPEN Op zaterdag 10 mei organiseren de scou tinggroepen op Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland in verschillende plaatsen mani festaties. Men wil hierbij aan zoveel moge lijk mensen laten zien hoe scouting vandaag gespeeld wordt. Aanleiding voor deze aktie is het feit, dat er in deze regio over het algemeen veel kinderen zijn en naar ver houding te weinig leiders en leidsters. Het woord scouting klinkt velen onge twijfeld bekend in de oren. Vooral als je vertelt dat het vroeger padvinderij heette. Scouting is een Engels woord en kan wor den vertaald door „het spel van verkennen" Scouting is een spel van en voor kinderen, ze hebben het eigenlijk zelf ontdekt. Aan het begin van deze eeuw verscheen er een boekje dat „Aids to scouting" heette. Het was geschreven door Robert Baden Powell. Hij had het boekje bedoeld voor jongens die een loopbaan als ver kenner bij het leger wilden beginnen. Voor de jeugd was er in die dagen niet veel. Kinderarbeid was nog heel gewoon en spelen was slechts voor weinigen weggelegd. Toen kwam dat boekje. Daar stonden toch span nende dingen in: dierensporen kunnen lezen, planten en bomen goed leren kennen, eigen potje kunnen koken, met hout en touw hulpmiddelen kunnen maken, seinen, enz. Kortom: met weinig middelen veel kun nen doen. En daar ging de jeugd. Letterlijk verkennertje spelen; boekje mee en kijken of het lukt. Ze konden natuurlijk niet alles weten en daarom moesten ze ook weieens wat vragen. Daar waren de vaders voor, zij fungeerden eigenlijk als de eerste lei ders. Als je de kinderen vroeg: „Wat doen jullie", was het antwoord: „Wij spelen scouting". Het gevolg hiervan was, dat er voor de jeugd een eigen boekje verscheen: „Scouting for boys". Het was een door braak in de geschiedenis. Een spelenboek voor de jeugd. Dat boek werd het uitgangs punt voor het spel van verkennen. Nu wordt het in meer dan 120 landen gespeeld door meer dan 23 miljoen jongens en meisjes en leiders en leidsters. En dat getal neemt nog steeds toe, omdat het spel is aangepast aan de leeftijd van het kind, de omgeving waarin het woont en de omstandigheden waarin het leeft. In Nederland hebben we de grote lan delijke vereniging Scouting Nederland. Daarin hebben de oude organisaties van padvinders, verkenners, padvindsters en gidsen elkaar gevonden. Scouting Nederland heeft ongeveer honderdduizend leden. Scouting Nederland is een algemene vere niging, die onafhankelijk van ras of gods dienst, een plezierige vrijetijdsbesteding wil bieden aan meisjes en jongens waardoor een bijdrage geleverd wordt aan de vorming van hun persoonlijkheid. Het uitgangspunt hierbij is het spel van verkennen. En dat spel wordt dan gespeeld in de eigen speltak. Zo zijn er binnen Scouting Nederland welpen, kabouters, pad vindsters, gidsen, zeeverkenners, rowans, sherpa's en jongeren tak. Iedere speltak heeft zijn eigen spel, gericht op de mogelijkheden en de interesse van kinderen op die be paalde leeftijd. Toch zijn er enkele dingen die in alle speltakken hetzelfde zijn en die sinds het begin van scouting zo'n 70 jaar geleden ook al belangrijk waren. Zo is er de Wet en de Belofte die ieder aflegt bij de „installatie". Door de belofte geef je te kennen bij scouting te willen horen en vanaf dat moment draag je dan ook een uniform. Dat uniform is niet meer met korte broek, maar het is een eigentijds en fleurig speelpak. Het buitenleven, de natuur en het milieu zip ook zaken die vanaf het begin belang rijk zijn geweest. Ze zijn dat nog steeds en zeker nu. Verantwoord omgaan met na tuurlijke hulpbronnen, zuinig met energie en iets doen tegen vervuiling van land, water en lucht en primitief kamperen om te ervaren hoe rijk je kunt zijn met erg weinig. De goede daad van vroeger kennen we, in die vorm tenminste niet meer. Wel wordt eraan gewerkt om hulpvaardig te zijn, „tot je dienst", bereid zijn te helpen waar het nodig is. Alle speltakken gaan minstens een keer per jaar op kamp. Kam peren is scouting op z'n best. Het kamp is het hoogtepunt van het jaar. Ook in Zeeland heeft scouting over be langstelling niet te klagen. De groepen op Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland, die samen het distrikt Oosterschelde vormen, hebben een groot aantal leden vanaf 7 jaar. En dat aantal groeit gestadig. Iets wat echter niet groeit, is het aantal leiders en leidsters. Groepen in Yerseke, Goes, Heinkenszand en Nieuwerkerk zitten met een nijpend gebrek aan leiding. Het is om die reden, dat men scouting eens flink in het zonnetje wil zetten. De groepen gaan zich in hun eigen dorp of stad presenteren om de mensen kennis te laten maken met scouting. Om te laten zien hoe leuk het kan zijn kinderen te zien spelen, maar vooral hoe leuk het kan zijn kinderen te leiden of te begeleiden bij het spelen. Een ruggesteuntje te zijn bij dingen die ze net niet alleen kunnen, een kind door een moeilijk moment heen helpen of gewoon delen in het enthousiasme waarover alleen kinderen schijnen te be schikken. In feite kan iedereen vanaf ongeveer 17 jaar leider of leidster worden. Nieuwe leiding inwerken is geen probleem. Men beschikt gelukkig nog over voldoende men sen om ervoor te zorgen, dat een nieuwe ling zich snel thuisvoelt binnen scouting. AUTOBANDEN EN VEILIGHEID Dat er in Nederland veel auto's rijden weten we allemaal. Dat er veel ongelukken mét de auto gebeuren weten we ook. Het veiligheidsaspekt krijgt dan ook grote aan dacht bij de ontwikkeling van nieuwe automodellen (veiligheidsriemen, hoofd steunen, kreukelzones, e.d.). Het is daarom uiterst merkwaardig dat de rol die de banden hierbij spelen zo wordt onderschat. Als men zich realiseert dat het enige kontakt tussen de auto en de weg bestaat uit 4 stukjes rubber, dan blijkt de kwaliteit van de banden werkelijk van levensbelang te zijn. Uit onderzoeken is gebleken dat de bekendheid van het merk en de prijs de belangrijkste factoren zijn bij de aanschaf van nieuwe banden. De kwaliteit is blijkbaar niet de voor naamste afweging. Zodra de nieuwe ban den gemonteerd zijn, kijkt de doorsnee automobilist er niet meer naar om. Niet alleen het profiel van de band is belangrijk, maar ook de bandenspanning is een essen tiële voorwaarde voor een goed functioneren van de band. Ruim 70% van de Neder landse automobilisten rijdt met een foutieve bandenspanning, waardoor de kans op on gelukken aanzienlijk wordt vergroot. Voor dergelijke bestuurders is het maar goed, dat er hoofdsteunen, kreukelzones en vei ligheidsriemen bestaan. Het is verstandig om bij de aanschaf van nieuwe banden niet op een paar tientjes meer of minder te letten. De nieuw ontwikkelde banden blijken het veiligste te zijn. Bovendien rijden zij zuiniger. Een belangrijk aspekt in deze tijd van energie besparing. GEMEENTE KORTGENE OPENBARE KENNISGEVING VERZOEK OM VERGUNNING Op de secretarie van de gemeente Kortgene ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van burgemeester en wethouders van Kort gene, Hoofdstraat 79, Kortgene, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een gemeentelijk vismijnbedrijf annex kantine. Op 6 maart 1980, Vissershaven Co- lijnsplaat, Kortgene, sectie I, nr. 32 ged. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dagtekening van deze bekend making inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter in zage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting op 27 mei 1980 om 10.00 uur in de gemeentesecretarie van Kortgene. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden in gesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisge ving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht. Kortgene, 7 mei 1980. Burgemeester en wethouders van de gemeente Kortgene: de burgemeester, J. L. D. van der Linde; de secretaris, M. Meesen. Voor nadere inlichtingen: gemeentesecretarie Kortgene, Telefoon 01108- 15 53, toestel 4. Als ir'n pak ziet, dat duidelijk niet is ontworpen om te lijken op al die andere pakken, tien tegen één dat 't Oxford is. De formidabel komfortabele pasvorm en het etiket verschaffen u zekerheid: 't is Oxford, een Beterkleder van de Nederlandse Modemakers. Zo'n pak zit beter, staat beter en blijft beter hoe vaak u 't ook draagt. Toch is 't niet duurder dan veel "gewonere mode", integendeel. Bewijzen volop in onze kollektiel

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2