NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD (Schoonmoeder' II houdt nu het meest gelezen blad Moord-Beveland in handen door L. van Schooten Zeeland Magazine? Afscheid C. A. J. van Hee als directeur Rabobank „Wissenkerke" No. 3912 Vrijdag 2 mei 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 18 „Het lijkt me toe," constateerde Maria, „dat je je vandaag wel wat beter voelt?" „Ja," antwoordde Jitske dankbaar, „voor het eerst, moeder. En misschien ben ik dan ook niet zo'n vervelend mispunt als de laatste weken. Die arme Bert." Ja, Maria wist er van. Bert zou voor geen goud bij zijn moeder klagen over zijn vrouw, maar hij zag er soms verre van opgewekt uit. Heel geen blijde aanstaande vader. Wie weet, veranderde dat nu ook. Het werd tijd om voor de koffietafel te gaan zorgen en Jitske verdween naar de keuken. Maria kon haar niet helpen en ze konden toch die arme oom Peter niet moe derziel alleen laten zitten. En dus zat Maria van Hoornwijck plotseling opgescheept met een wildvreemde „boerenman", die ze nooit gezien had en waarmee ze moest conver seren, want ze konden toch geen stom metje spelen. Ze wist, dat als je mannen aan de praat wilt krijgen, je hen over zichzelf moet laten vertellen en dus waagde ze een voor zichtig vraagje naar zijn leven daarginds. Oom Peter keek haar eens aan. Wat was dat voor een dame, die schoonmoeder van Jitske? Voelde ze zich mijlen ver boven een eenvoudige buitenman verheven, al had die eenvoudige buitenman zijn schaapjes dan op het drogen. En ging ze nu een beetje conversatie maken uit beleefdheid? Behoedzaam formuleerde hij zijn zinnen, met af en toe een „you know?" of „sure" er tussendoor. En toen hij zo argeloos de oppervlakte van zijn farm noemde, en sprak van de machines die hij gebruikte, en zijn bedrijfszorgen, begon Maria te begrijpen dat deze man op veel groter schaal had gewerkt en geleefd dan hier in Holland mogelijk was. Gelukkig kwam Jitske binnen met een blad vol heerlijkheden en ze deden de kof fietafel alle eer aan. En toen kwam toch het onvermijdelijke moment, dat Maria weer naar boven moest en oom Peter weer naar „huis". Maria werd nerveus. Ze moest weer die trap op. Het was één keer goed gegaan. Maar ze wou nu toch beslist niet weer als een kind gedragen worden en ze vond het wel riskant ook. „U zit te denken aan de trap," zei oom Peter opeens. Ze glimlachte haars ondanks. „Ja, dat is zo." „U ziet er over te tobben dat u er weer op moet. Maar dat is makkelijker dan er af, weet u dat? Je kijkt niet naar beneden, dat is 't verschil. Als u zich stevig aan de leuning vasthoudt en ik houd u vast, dan zult u zien dat het best gaat." En het ging. Voetje voor voetje weliswaar en Maria voelde dat het zweet in droppels op haar voorhoofd stond toen ze eindelijk boven was, maar het was gelukt en een beetje triomfantelijk reikte ze naar haar stok. „Ziet u wel?" zei Peter. „En nu maar oefenen!" „Jaja, dat is makkelijker gezegd dan gedaan." „O, maar u redt het wel." „Wat weet u daarvan?" „O daar ziet u wel naar uit." Hij schrok opeens, was hij niet te familiaar? Hij kende haar pas enkele uren. Maar Maria schoot in de lach. Ze had, ondanks haar invaliditeit, indruk gemaakt Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE op deze reus. Dat streelde haar gevoel van eigenwaarde, dat door haar hulpbehoevend heid zo verschrikkelijk geleden had. En had hij niet gelijk? Moest ze het niet proberen? Als ze zich eerst maar weer door het huis bewegen kon, al was het moei lijk en met een stokje, dan kon ze weer voor zichzelf zorgen en hoefde Jits haar ook niet met alles achterna te sjouwen. Het vooruitzicht vrolijkte haar op en ze keek Peter Polderman met meer welwil lendheid aan dan ze mogelijk had geacht. Tenslotte was hij het geweest, die haar de moed gegeven had. „Een aardige man, je oom," zei ze later tot Jitske. „O," antwoorddde het meisje, „aardig, ja, maar dat niet alleen. Wat hij daar in Amerika heeft klaargemaakt, daar zijn we allemaal wel een beetje trots op." „Blijft hij in Holla/id?" „Voorlopig..., maar ik ben bang dat het hem hier gauw te benauwd wordt." Maar de volgende dag was Peter Polder man er weer en nu met een grote, bijna nieuwe Buick. „Kijk es meisje," zei hij, „alsmaar lopen is niks voor mij en ik kon een hele beste wagen voor een krats op de kop tikken, nog geen tienduizend gelopen. Ik dacht zo, mevrouw boven (zo noemde hij Maria) heeft zo lang op haar kamer gezeten, mis schien wil ze wel even de vrije natuur in. En jij kunt er ook best een uurtje tussen uit." Jitske had duizend bezwaren, maar oom Peter wuifde ze lachend weg. Maria had ook bezwaren, maar haar toon was niet overtuigend. Ze snakte in derdaad naar „buiten". Ze zag bleek en voelde zich slap. En toch was ze niet enthousiast. Die oom van Jitske had blijk baar het schip met geld binnengekregen, maar ze hield niet van dat o-wee-ers-gedoe, vertelde ze zichzelf. Om daar met een grote slee te komen opscheppen! Het was alsof Peter haar gedachten ge raden had. „Weest u maar niet bang," zei hij goedhartig, „ik heb thuis jaren met een Buick gereden. En dat verkeer hier kan ik wel baas. Alleen die fietsers, dat is me 'n ellende!" Och ja, bedacht Maria. In Amerika had iedereen een auto. Peter ontweek de stad, was weldra buiten. Maria genoot meer dan ze wilde toegeven van het groen, de zonneschijn, het water, de blauwe luchten met witte wolken die langzaam, statig als zeilschepen overdreven. Ze zag het allemaal weer als nieuw. In de achteruitkijkspiegel hield Peter haar in 't oog, zag hoe ze met stralende ogen zat rond te Itijken. Toch maar 'n goed idee, dacht hij bij zichzelf. En Jitske mocht er ook wel es uit, die had natuurlijk ook alsmaar thuis gezeten! Maar Jitske dacht aan haar huiselijke plichten. „We moeten eens terug," zei ze, „het is al half twaalf." „Waarvoor?" informeerde Peter. „Je man komt toch niet thuis onder de middag. Jits jij weet hier in de buurt zo goed de weg, wijs ons nou es een eh.;. restaurant of hoe heet dat, waar we een goeie kof fietafel kunnen krijgen." Er kwamen protesten van Jitske en van Maria, maar Peter sloeg er geen acht op, en toen Jitske merkte dat ze voor dove mansoren sprak, wees ze haar oom de weg naar een uitspanning, waar ze buiten konden zitten, onder een gezellige veranda. En waar weldra een degelijke Hollandse koffietafel prijkte op een smetteloos wit laken. „Hier weten ze wat een mens toekomt," constateerde Peter, met kennersblik het ge heel overziend als een generaal het slagveld „U hebt natuurlijk gisteren niet half genoeg gehad," plaagde Jitske. „Nee kind, maar ik wou het uit beleefd heid niet zeggen. Bij de eerste de beste bakkerswinkel heb ik een half brood ge kocht „Oom, u bent een slechte man. Vindt u ook niet, moeder?" „Gaat nogal," zei Maria. „En dat is in moeders mond een reuze compliment, weet u dat?" „Dat hoop ik maar," zei oom Peter. „Nu mensen, zullen we dan maar Maria's gedachten zwierven onder de maaltijd ver weg. Daar zat ze nu, te gast bij een Polderman, een „boerenman". Maar wanneer één van haar sjieke kennissen langs gekomen was, behoefde ze zich toch niet te generen. O zeker, in alles was hij de buitenman, maar toch ook de zakenman, die de wereld kende en daar heel wat van had gezien. Ze vond dat Jitske op hem leek, ook diezelfde gemakkelijkheid van bewegen en praten. Al was hij tegenover haar toch altijd nog wat gereserveerd. Voor Jits waren zijn grapjes en plagerijen, te genover haar had hij een soort ouderwetse die ze wel kon waarderen, ondanks haar vooringenomenheid. Want de „losse ma nieren van tegenwoordig" waren haar een gruwel. Toen ze na zaten te genieten van een heerlijke kop koffie met slagroom, vroeg Peter haar: „Bent u niet erg moe geworden, mevrouw?" „O nee," antwoordde ze opgewekt, „hele maal niet, maar ik heb wel het gevoel, dat ik vannacht heerlijk slapen zal. Die bui tenlucht „Ik kan zo lang niet in huis," bekende hij, „ik heb het grootste deel van m'n leven onder de open hemel doorgebracht. Geef mij maar het weiland hier en het water, die heb ik nog liever dan de bossen. En dan de zee! Daar moeten we ook nog es heen! Maar dan maken we er een dagje van. Gaat u dan ook mee?" „Ik kan toch niet telkens beslag op u leggen." „Dat doet u helemaal niet. De rest van mijn familie zie ik iedere dag. Morgen ga ik met het hele stel naar Rotterdam, met je vader en moeder, Jits, en met de meiden." „U verwent de hele familie." „Ik heb zoveel in te halen." Op de terugweg waren ze allemaal stil. Jitske verlangde naar Bert en haar huis. En Maria verlangde naar de rust van haar kamer. Peter Polderman dacht aan de farm en aan zijn jongens. ,,'t Was heerlijk," zei Maria bij het af scheid. En ze keek voor het raam hoe hij handig de grote Buick draaide en wegreed, richting Onderdamseweg. Naar de andere Poldermannen. (Wordt vervolgd) Vrijdagavond 25 april j.l. werd in het „De Casembroothuis" te Kamperland in een geanimeerde sfeer afscheid genomen van de heer C. A. J. van Hee, als directeur van de Rabobank „Wissenkerke", sedert enige tijd Rabobank „Noord-Beveland". Onder de genodigden vele vertegenwoor digers van zusterbanken uit Walcheren en Zuid-Beveland, huidige en oud-bestuurs leden, naaste familie en personeel. De bijeenkomst werd geopend door de secretaris van de bank, de heer L. L. van Halst, die in een korte toespraak het werk van Van Hee memoreerde. Hij noemde het groots en goed. Namens het bestuur over handigde hij de scheidende directeur een envelop en werd mevr. Van Hee met bloemen bedacht. Uit de aanwezigen namen een zestal heren de gelegenheid te baat de heer Van Hee toe te spreken. Als eerste kwam de heer Merk aan de beurt als regio-directeur en vertegenwoor diger van de C.C.R.B. Hij vond deze avond belangrijk, feestelijk maar tegelijk ook een beetje triest. Er is moed voor nodig om nu afscheid te nemen na een lange car rière, waarin de bank van een dorpsbank, via nieuwe produkten en technieken, uit gegroeid is tot een volwaardige bank. De heer G. E. de Jonge sprak als oud voorzitter en memoreerde de bijna 35 jaar van samenwerking. Dat was steeds een prettige samenwerking, ook al waren we het menigmaal niet eens. De heer L. M. van der Weele, de huidige voorzitter van de Rabobank „Noord-Beve land" heeft de heer Van Hee slechts een korte periode gekend. Toch heeft hij hem leren kennen als een integer mens, die het vertrouwen genoot van personeel en pu bliek. Voor zijn inbreng in de fusie, zei hij hem hartelijk dank. Collega-directeur De Wild had ook lo vende woorden. En de heer De Buck, die sprak namens het Kringbestuur, noemde de aanwezigheid van Van Hee op die ver gaderingen nimmer spectaculair, maar hij was er altijd. Niet veel van woorden, maar als hij ook iets zei, was het raak. Ook de heer Van der Meyde, sprekend namens de vereniging van directeuren, had niets dan lof voor het bezonken oordeel van Van Hee. We nemen nu wel afscheid van u als directeur, maar hopelijk niet als Van Hee. Tot slot dankte de heer Van Hee alle sprekers en aanwezigen voor hun komst, voor het in hem gestelde vertrouwen en wenst iedereen het allerbeste toe. Na het officiële gedeelte volgde nog een gezellig samenzijn en kwamen uit de par ticuliere sector en het zakenleven een aantal personen afscheid van de scheidende directeur nemen. ANWB-AFDELING ZEELAND HIELD JAARVERGADERING De ANWB heeft zich teruggetrokken uit het Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming. De Bond die tot vrijdag 18 april j.l. deel uitmaakte van deze stichting, is het niet eens met het bezwaarschrift van de stichting tegen het aanleggen van een jachthaven te Co- lijnsplaat. Dit bezwaarschrift kwam tot stand zonder overleg met de ANWB. Reeds eerder heeft zich een soortgelijke zaak voorgedaan, waarbij de stichting een stand punt innam, zonder daarin de ANWB te kennen en dat strijdig was met de mening van de ANWB. „Omdat de ANWB bij zijn standpunt bepaling zowel de recreatieve belangen als die van natuur, milieu en landschap pleegt af te wegen, kunnen wij ons onmogelijk scharen achter de standpunten welke de stichting overigens begrijpelijk met haar beperkter doelstelling uitdraagt," al dus de ANWB. Dit werd zaterdag mede gedeeld door de voorzitter van de ANWB, mr. H. W. Bloemers, tijdens de jaarlijkse afdelingsvergadering van de afdeling Zee land, die zaterdag 19 april werd gehouden op het ms „Schouwen-Duiveland" op de Oosterschelde. De ANWB meent, op grond van de in richtingsmodellen, die zijn opgesteld door de stuurgroep Oosterschelde, dat een ver dubbeling van het huidige aantal van 1500 tot 3000 ligplaatsen geen onoverkomelijk bezwaar oplevert. De ANWB kan zich ove rigens nog niet geheel uitspreken over de watersport op de Oosterschelde omdat nog niet bekend is, welke invloed deze zal hebben op de natuurlijke waarden van het gebied. Tijdens de afdelingsvergadering werden de afdelingsconsul de heer F. G. Sprenger te Oostkapelle en de plaatsvervangend af delingsconsul de heer L. van der Hiele te Veere voor herbenoeming voorgedragen. De vergadering ging akkoord met de herbe noeming als lid van de bondsraad van de ANWB van de heren ing. P. van der Maas te Kats, ir. A. L. Smit te Kloetinge en mr. D. F. Vos te Middelburg. De vergadering werd besloten met een bezoek aan de Oosterscheldewerken op het eiland Neeltje Jans. Kruiswoordpuzzel no. 673 ri Horizontaal: 1. vrouwelijk beroep - 6. om wenteling - 11. klaar - 12. Italiaanse her berg - 14. voorzetsel - 15. oude IJslandse literatuur - 17. rivier in Nederland - 20. slingerplant - 22. plaats in Frankrijk - 23. jongensnaam - 25. kunstmens - 27. heilwens 29. deel van Azië - 31. rivier (Sp.) - 32. uitruster van schepen - 33. gadelinium (afk.) 34. laadruimte van een schip - 36. deel van een trap - 38. deel van een Franse ontkenning - 39. herkauwer - 40. Frans lidwoord - 41. meisjesnaam - 42. nabericht (Lat. afk.) - 43. goud (Fr.) - 44. meisjes naam - 46. officieel stuk - 48. zoals de akten getuigen - 50. afbeelding - 52. jong dier - 54. deel van het been - 56. soort vleesgerecht - 57. inwendig orgaan - 59. romp - 60. nobele - 62. deel van de vinger 64. verstand - 66. erkentelijkheid - 67. vervoerbedrijf (afk.) - 69. overeenstemming, harmonie - 72. jongensnaam - 73. denderde 74. dappere. Verticaal: 1. deel van de week - 2. voeg woord - 3. reinigingsmiddel - 4. voormalig Russisch heerser - 5. Frans voegwoord 6. onder voorbehoud (Lat. afk.) - 7. deel van een ei - 8. kleurloos - 9. geheel de uwe (Lat. afk.) - 10. hetzelfde - 13. getij 15. geestdrift - 16. vreemde munt - 18. wandeldreef - 19. verdriet - 21. richtsnoer 22. takje - 24. landje in Europa - 26. titel (afk.) - 28. raam - 30. halfbloed - 32. interest - 35. Europeaan - 37. recht stuk vaarwater - 43. rebellie - 44. verwonding 45. onbep. hoofdtelwoord - 46. het zij zo 47. het veredelen van vruchtbomen - 49. benevens - 51. gast - 53. tandarm zoogdier 55. maalstroom - 57. vloerbedekking - 58. communicatiemiddel - 61. rivier in Duits land - 63. wederhelft - 65. Noord-Holland (afk.) - 68. N.V. (Franse afk.) - 70. deel van een Franse ontkenning - 71. titel (afk.) 72. N.V. (Duitse afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 672 Horizontaal: 1. plakken - 7. naburig - 13. stola - 14. meier - 15. ore - 18. kei - 20. twee - 22. koor - 25. ed - 27. arabier 29. ko - 30. lek - 32. np - 33. re - 34. aam 35. rag - 37. del - 39. nes - 41. ol - 42. gevat - 43. ps - 45. oma - 47. nis - 48. lee 50. zon - 52. mi - 54. tu - 55. nut - 57. ik 58. enerlei - 61. ir - 62. krat - 63. oran 65. rai - 66. aow - 68. banka - 70. order 72. bestaan - 73. redelijk. Verticaal: 2. Is - 3. ato - 4. kort - 5. klewang - 6. ea - 8. am - 9. bekoren 10. uier - 11. rei - 12. ir - 16. lea - 17. ski 19. pels - 21. erp - 23. oer - 24. rome 26. de - 28. brevier - 29. ka - 31. kroon 34. assen - 36. alm - 37. den - 38. las 40. epe - 44. azie - 46. amerika - 48. luiaard - 49. stro - 51. ok - 53. ina - 54. ter - 56. ui - 59. ets - 60. log - 62. kant 64. node - 65. ras - 67. wel - 68. be 69. aa - 70. oe - 71. rij.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1