Gezinsontbinding schrijdt voort Raadsvergadering Kortgene KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Wat ons de laatste weken bezig houdt, beste mensen, is na tuurlijk 30 april, verjaardag, afstand en kroning. Dat belooft nogal wat te worden aan festiviteiten in de verschillende dorpen op Noord-Beveland. Hele boekwerken, tijdschriften en noem maar op, zijn hierover al verschenen. Daarom, beste vrienden, wie ben ik om hier verder over uit te wijden. Toch iets over 30 april, zoals wij dat altijd als dorpelingen hebben gevierd. Der tug April. A de Konehinne verjaert, haet dat oaltied mee vee fêêst hepaerd. Wekenlang is t'er over verhaedert a dertug April naedert. Van te voren was't nie oaltied hoezee vo ut Oranje commitee. Toch, a't zö vare was, liep ieder in de pas. Dan was't vo jong en oud een feeste, hlad benauwd. De burgemééster in Jaket en bie de kinders wier een fééstmuste ophezet. Nog een sjerp mee franje en ieder droeg oranje. Dan mee de meziek en oal de huus in optocht nae ut hemeente-uus. Di stieng de burgemééster a buuten de deure en dan hing ut hebeure. Ie liet dan een toespraek op ons daele en feleciteerde de Konehinne van ons oalemaele. Die was di netuurluk nie bie, mè dat haf vo ons hlad nie. Terwiel a m'n di stinge, dee we ók nog 't Wilhelmus zinge. Di nae mee een vaert nae Jan of Pietje, want dan krege we ranja mee een rietje. 't Fèèst kon dan pas hoed behinne. Zak loape, koek happe, zö hek kon je 't nie verzinne. Laeter op de dag, mee de meziek voorop, in een optocht deur't durp, oales op z'n kop. 's Middugs deeë d'ouwetjes ök mee an't féést, dan henoot iederéén ut méést. 's Aevens nog een optocht, mee fakkels in top en menig lampionnetje hing in vlammen op. Vo de kleintjes was't dan of heloape, mè de hróóte hinge nog een slokje koape. Want dan was 't overal hróót Oranje bal. Maar beste Oranje mensen laete we mee z'n oalen wense, da de nieuwe Konehinne za beslisse, dat we zö'n féést nie kunne misse. 't Zei in Auhustus of April, heliek zö as ze zelf wil. Daerom van oale Noord-Bevelandse mensen: Beiden de beste Oranje wensen. Ja, beste vrienden, zo was het vroeger en eigenlijk nog wel zo'n beetje. Daarom voor iedereen een stralende en geslaagde 30 april toegewenst. Nog een goede raad aan iedereen. Maak iets groots van 30 april, zo iedereen dat wil. Daar moeten we allen op mikken, anders is het bittere Oranjepillen slikken. Op donderdag 17 april kwam de ge meenteraad van Kortgene in openbare zit ting bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester J. L. D. van der Linde. Afwezig met kennisgeving was dhr. J. van Noort. Bij de behandeling van het punt „Mede delingen" zei dhr. Van Damme te verwach ten, dat in de volgende vergadering een voorstel komt voor uitgifte van haven terreinen op Colijnsplaat, nu de onderhan delingen met de betrokkenen in een ver gevorderd stadium zijn gekomen. Verder werd meegedeeld, dat tot part-time mede werkster ter secretarie, bureau welzijns zaken, was benoemd mejuffrouw I. T. Schott te Kortgene. En dat op eigen verzoek eervol ontslag- is verleend als vakonderwijzeres aan de o.l.-school te Colijnsplaat, aan mevr. J. van Hanegem-v. d. Hagen. Bij de behandeling van de rechtspositie regeling voor ambtenaren maakte dhr. Dob belaar bezwaar tegen het honoreren van funkties die niet bestaan. Ook dhr. Van Damme was die mening toegedaan. De burgemeester zei, dat een en ander nog niet is afgerond, o.a. de sociale dienst en het woningbedrijf, maar dat in een volgende wijzigingsverordening dit niet meer zal worden aangetroffen. Als alles is afgerond wordt de wachtgeldregeling toegepast aan het aantal jaren dat die functie is vervuld. Naar aanleiding van het ontslag van de hoofdleidster van de openbare kleuterschool te Kortgene, wordt mej. A. C. Hage als zodanig benoemd. Ze is reeds jaren aan de school verbonden en de inspecteur, de oudercommissie en de schoolraad staan zeer positief voor deze benoeming. Vervolgens wordt aan mevr. A. L. M. Slotman - Lansu, eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l.-school te Kortgene. Bij de behandeling van een voorstel be treffende planprocedureverordening speci fiek welzijn, sprak dhr. Dobbelaar er zijn ongerustheid over uit, dat de kans bestaat dat het een papierlawine wordt met weinig daadkracht. Tevens sprak hij de hoop uit, dat de vertegenwoordigers van het parti culier initiatief niet te veel voor hun eigen standje zullen opkomen, maar vooral het algemeen belang in het oog houden. Terwijl dhr. Van Damme hoopte, dat alle com missieleden overal bij worden betrokken. Mevr. De Looff - de Wild drong aan op duidelijkheid. De burgemeester was niet ongerust over het gevaar van een papierlawine. De spel regels komen alleen aan de orde als er moeilijkheden zijn. Het voorstel wordt met algemene stemmen aanvaard. Vervolgens kwam het voorstel om een voorbereidingsbesluit te nemen voor een gedeelte van het bestemmingsplan „Al Te Klein I" te Kats in discussie. Mevr. De Looff - de Wild vroeg of er na het nemen van het voorbereidingsbesluit snel gebouwd kan worden. Ze wees er daarbij op, dat woningbouw voor Kats van groot belang is. Dhr. Van Damme wilde weten of er aanvragen waren ingediend voor het huren van een woningwetwoning te Kats. De burgemeester kon niet garanderen, dat er dit jaar op Kats gebouwd zal wor den. Er zijn wel aanvragen voor het huren van een woningwetwoning, maar geen aan vragen voor woningen in andere sectoren. Wel is het zo, dat een aannemingsmaat schappij uit Vlaardingen om een bouw vergunning heeft verzocht voor het bouwen van 5 woningen in „Al te Klein I". Deze maatschappij heeft de grond gekocht met een bouwplicht die dit jaar afloopt. De notariële akte is duidelijk. Waarschijnlijk zijn er nog wat knelpunten op te lossen. Er wordt een nieuw bestemmingsplan voor bereid voor de bouw van woningwetwo ningen in „Al te Klein II". Naar aanleiding van deze mededeling vroeg dhr. De Looff of er voor vervangende tuingrond en plaatsen voor garages was gezorgd. In „Al te Klein I" is men van vervangende tuingrond verzekerd. De bur gemeester sprak er zijn teleurstelling over uit dat er op dit moment op Kats niet gebouwd kan worden. Een injektie is voor dat dorp hard nodig. Hierna worden gelden beschikbaar ge steld aan de vereniging tot stichting en instandhouding ener christelijke kleuter school te Colijnsplaat voor de aanschaf van nieuw materiaal. Het betreft tafeltjes, stoeltjes en enkele groepstafels. Met algemene stemmen wordt verder be sloten om 250,— beschikbaar te stellen aan de Stichting Internationaal verzets- congres 1980. Deze stichting organiseert in het kader van de 35-jarige herdenking van onze bevrijding een internationaal con gres in Eindhoven op 5, 6 en 7 juni a.s. Bij een voorstel om 150,beschikbaar te stellen aan de afdeling „Colijnsplaat" van de A.N.B.O. vindt dhr. Boot, dat hier een uitzonderingspositie wordt geschapen. Zijn advies is om alle bonden naar even redigheid te verhogen. Mevr. Van Oeveren vraagt of de welzijnswerker hiermee ak koord is gegaan. Dhr. De Smit vindt, dat er onderscheid wordt gemaakt. Er zijn daar 2 verenigingen. De een krijgt en de ander niet. De burgemeester en wethouder Filius we zen hem er op, dat door die andere vere niging geen aanvraag is ingediend. Het verzoek van de A.N.B.O. is goed gedocu menteerd onderbouwd. Als de anderen dit ook doen en met cijfers kunnen aantonen dat er een tekort is, kunnen ze ook op medewerking rekenen. Van achteruitstelling is geen sprake. Als er wat nodig is, wordt ieder gelijkelijk behandeld. Nadat dhr. De Looff zich met het voorstel akkoord had verklaard, wordt het met algemene stem men aangenomen. Een voorstel het bedrag aan subsidie aan het Zeeuws Studiefonds van 20 cent per inwoner op 27 cent te brengen, was voor dhr. Van Damme aanleiding om te informeren of er ook door onze gemeente aan wordt deelgenomen. Dit is inderdaad het geval, aldus de burgemeester. De ver hoging vergt voor de gemeente een hogere uitgaaf van 238,— per jaar. Bij een voorstel om 4150,— te voteren voor verbetering van de akoestiek van het gymnastieklokaal te Kats, sprak mevr. De Looff haar blijdschap hierover uit. Ze had geconstateerd dat op Kortgene veel is ver beterd door de aangebrachte voorzieningen. Wel vroeg ze of het wenselijk was, dat ook de zijwanden werden behandeld. Vol gens uitlatingen van de technische dienst is dat niet nodig, aldus de voorzitter. Een volgend punt was een voorstel om een voorbereidingskrediet van 27.500,— beschikbaar te stellen voor de inrichting' van het gemeentepand Hoofdstraat 81. Dhr. Van Damme zei, dat de WD-fraktie meer geporteerd was van een eenvoudiger opzet. Dit moet toch mogelijk zijn zonder geweldige cijfers. Dhr. Boot is met het voorstel akkoord, maar wil weten wat er met het voorbereidingskrediet gaat gebeu ren. De heren De Looff en Blankenstijn gaan eveneens met het voorstel mee. De burgemeester kan zich voorstellen, dat er bij sommigen wat aarzeling is. Maar we hebben het pand gekocht en de kon- sekwentie is, dat het voor gebruik moet worden ingericht. Het moet toegankelijk zijn voor minder-validen en de gemeente kan niet achterblijven bij het treffen van noodzakelijke voorzieningen. Dhr. Van Damme zegt dat de WD een eenvoudiger opzet wil en dan lijkt het mo gelijk om goedkoper uit te zijn, met toch voldoende akkommodatie. U bent wat voor barig, zei hierop de burgemeester. Het gaat om een voorbereidingskrediet. Over een paar maanden krijgt de raad het plan te behandelen en het is aan de raad om er al of niet mee in te stemmen. Het voorstel wordt aangenomen. Voor aanschaf brandweermateriaal wordt in een volgend voorstel een krediet be schikbaar gesteld van 175.000,—. Dit be drag is bestemd voor aanschaf van o.a. 10 alarmontvangers, hulpverleningsmate riaal en een brandweerauto. Alle frakties gaan hiermee akkoord, waarbij dhr. Van Damme opmerkte, dat er van de Colijns- plaatse brandweer een zeer gedegen rap port is verschenen. De burgemeester was het hiermee eens. Ook de jaarlijkse rap porten van dit korps zijn altijd prima verzorgd. Zonder discussie wordt besloten akkoord te gaan met een voorstel om een krediet te openen dat neerkomt op ƒ203.554,80 en het verzoek om voorfinanciering van dit bedrag in te willigen, t.b.v. de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat. Bij een voorstel tot verbetering (gedeel telijk) van de elektrische installatie op camping „De Paardekreek" vroeg mevr. Van Oeveren zich af of de huidige in stallatie niet voldoende is. Verder zegt ze akkoord te gaan met de aanschaf van een berging voor surfplanken. Dhr. De Looff vind dat het voorstel te laat komt. Het had al gebeurd moeten zijn. Ook wil hij meer toelichting over berging van surfplanken. Dhr. Blankenstijn ziet liever de verbetering vandaag dan morgen v.w.b. de elektrische voorzieningen. Ook is hij akkoord met eenvoudige voorzienin gen voor surfplanken. De burgemeester zegt: „Als er in de vo rige vergadering anders was besloten, dan had een ander de verbetering van de elek trische installatie op zich moeten nemen." De enorme uitbreiding van surfplanken maken het noodzakelijk dat voorzieningen voor bergruimte worden geschapen. Bij de verordening op de winkelsluitings wet gelden er faciliteiten, die voorzien in de mogelijkheid de winkels op zon- en feestdagen gedurende 2 uur open te houden. Het college stelt voor de openingstijden voor winkels waar uitsluitend of in hoofd zaak watersportartikelen worden verkocht, 's zondags van 9.00 tot 14.00 uur te stellen gedurende het tijdvak 1 april tot 1 oktober. Dit geldt ook voor Tweede Paasdag, Tweede Pinksterdag en Hemelvaartsdag. Dhr. Blankenstijn is tegen openingstijden op zondag. Ook dhr. De Smit is om die zelfde redenen tegen. Vooral tegen punt a. in artikel I. Het speciaal karakter van die dag wordt geweld aangedaan. Ook het sociaal aspect telt bij hem mee. Dhr. Van Damme had graag gezien, dat dit punt eerst was behandeld in de commissie „ambachten en diensten". De burgemeester respecteert de opvat tingen van de heren Blankenstijn en De Smit. We hebben echter in het verleden a gezegd en dit voorstel is een logische konsekwentie van eerder genomen besluiten. Met algemene stemmen wordt verder besloten om 380,— beschikbaar te stellen voor een tulpengroet aan het nationaal comité „Thank you Canada". Dit comité zal in mei 1250 Canadse oud-strijders ont vangen in het kader van de 35-jarige her denking van de bevrijding. Dhr. Van Damme herinnert er aan, dat Noord-Beveland door de Canadezen is bevrijd. Bij de rondvraag informeerde dhr. Dob belaar naar het strandje te Colijnsplaat en naar de invordering van gelden op de vismijn, waar hij de vorige vergadering naar had gevraagd. Ook wilde hij weten of er belangstelling bestaat voor restau ratie van het oude Rustoord. Wat het strandje betreft, ging de bur gemeester er van uit, dat het klaar is, maar dat bij laagwater nog wat opgespoten zal moeten worden. Het onderzoek naar invordering van gelden op de vismijn is nog niet rond. En wat het oude Rustoord betreft, het is bij het college bekend, dat er belangstelling voor bestaat. B. en w. zijn bereid mee te werken, maar i.v.m. de dorpsvernieuwing zal bij eventuele ver bouwing aan een aantal eisen moeten worden voldaan. Mevr. Van Oeveren vroeg naar de cijfers over de camping van 1979 en over de bezetting momenteel. De burgemeester ver wonderde zich over deze vragen. Op ge zette tijden krijgt de raad een overzicht. Moeten we soms naar wekelijkse overzich ten. Hij vind dat erg overtrokken. Dhr. Van Damme was tevreden over het werk van de jeugdsoos op Kortgene en vroeg verder naar het beloofde werkbezoek aan de Oosterscheldewerken. Dhr. Blankenstijn vond het een prettige verbetering aan de Oostbermweg te Kort gene. Daar was de burgemeester het mee eens, maar hij was wel teleurgesteld over het tumult dat indertijd is veroorzaakt door sommige bewoners om het onderhoud van de bomen. Er moest een kort geding worden aangespannen, wat de gemeente geld heeft gekost. De bomen mochten niet worden gerooid, maar nu de betreffende bewoners de strook grond in eigendom kre gen, rooiden ze die zelf. Die houding is door het college niet in dank aangenomen. Een en ander is wel op aantrekkelijke wijze aangelegd, maar door het Water schap is er op geattendeerd, dat men wat dichtbij de bermsloot is gekomen. De vergadering wordt hierna gesloten. P.V. DE BLAUWE DOFFER - KORTG. Uitslag concours Strombeek op 12 april. Deelname 244 duiven. 1. L. de Fouw en zn. 9.51.21 81.437 2. W. C. Leenpoel 58.14 86.709 3. P. J. Kesteloo 55.03 81.730 4. P. de Waal en zn. 57.47 84.489 5. idem 58.33 2 - 6. I. G. Oele 56.34 81.389 7. L. de Fouw en zn. 56.49 2 8. W. C. Leenpoel 10.01.17 2 9. L. de Fouw en zn. 9.57.38 3 10. P. J. Verburg 58.47 81.534 Uitslag concours Quievrain op 19 april. Deelname 321 duiven. 1. J. M. Goulooze 11.54.28 127.955 2. idem 12.00.19 2 3. S. M. Branderhorst 03.29 129.622 4. M. v. Belzën en zn. 06.18 129.057 5. Gebrs. Amperse 08.36 127.707 6. P. van Belzen 19.24 132.774 7. J. M. Goulooze 15.08 3 8. S. M. Branderhorst 17.37 2 9. idem 19.31 3 10. H. C. Verburg 21.20 130.582 Het degelijke gezinsleven in zijn bestaande vorm heeft ruim een eeuw stand gehouden. Het dateert uit de tijd van de industriële revolutie, toen er een scheiding ging ontstaan tussen de agrarische bevolking en de stadsmens, die voor zijn levensonderhoud geheel afhankelijk werd van zijn looninkomen. Voor dien dreef de samenleving sterk op de familiehuishouding, waarbij meerdere generaties samen in dezelfde woning leefden en werkten. Er was een praktische arbeidsverdeling in de geheel of gedeeltelijk uit agra rische werkzaamheden bestaande produktie. Aan de functie van de consumptie huishouding werd nog niet gedacht of geen aandacht aan besteed. Van over- produktie was nimmer sprake. Er was voortdurend een schreeuwend consump tietekort, zelfs ook aan de eerste levensbehoeften. Veranderend levenspatroon. In dat levenspatroon moest iedereen te vreden zijn met een bescheiden huisvesting om over de kwaliteit van het voedsel en kleding maar te zwijgen. De familie bestond uit ouders en kinderen aangevuld met één of meer grootouders, terwijl ook niet zelden ooms en tantes van de jongste generaties nog deel uitmaakten van het gezelschap. Ieder had zijn taak in het produktieproces en niet zelden hadden de grootouders het zwaartepunt van die taak liggen in het verzorgen, opvoeden en bewaken van kleine kinderen, terwijl de aanwezigen uit de produktieve leeftijdsklassen het zware land werk deden en voor het vee zorgden. De industriële revolutie scheidde stap voor stap de uit drie of meer generaties samen levende familiegemeenschap. Het werd hoe langer hoe meer gewoonte dat ouders en kinderen samenléefden tot het moment waarop de kinderen huwden. De grootouders leefden afzonderlijk tot één van beiden stierf, waarop de overblijvende in veel gevallen bij één van de kinderen introk, meestal bij een dochter. Gezinswelvaart. Eerst na de laatste wereldoorlog is het verzorgen van bejaarden door kinderen stap voor stap afgeschaft. De opmars van het pensioen voor de oude generatie is aan dit verschijnsel niet vreemd. Een door braak kwam er zelfs na de komst van de verplichte oudedagsuitkeringen in de ontwikkelde landen. Toenemende gezins welvaart en de stijging van het algemeen ontwikkelingspeil hebben de binding binnen het gezinsverband verder gesloopt. Kinde ren gaan de ouders op steeds jongere leeftijd verlaten, echtgenoten voelen zich minder aan elkaar gebonden, zodat ieder zich steeds onafhankelijker van de ander opstelt. Speciaal de emancipatie van de vrouw is van grote invloed op de krachten, die de gezinsontbinding bevorderen. De centrale plaats, die de vrouw des hui zes jarenlang binnen het gezin heeft in genomen als degene die zorgde voor alles waar geen gezinslid duidelijk voor was aangewezen, staat steeds meer ter discussie. Op initiatief van de vrouw zelf, die ontdekt heeft dat er veel meer bestaat dan de zorg voor het gezin zoals bijvoorbeeld een eigen werkkring daarbuiten. Op initiatief ook van andere gezinsleden, die ontdekten dat zij binnen de gezinskring ook een taak hebben of daarop worden gewezen. Het geheel wordt gesteund door de tech nologische ontwikkeling, de stijgende wel stand, de toenemende vrije-tijds-besteding en de veranderde religieuze en maatschap pelijke opvattingen. Die vier factoren zijn debet aan de economische problemen, die zich nu manifesteren als gevolg van de geschetste ontplooiing van het individu, dat de collectiviteit heeft verdreven. Huisvesting. Het grootste probleem openbaart zich bij de huisvesting. De grote familiewoning heeft afgedaan. Na de oorlog is het jaren lang zo geweest dat de ideale bouw bestond uit een gezinswoning voor man, vrouw en twee kinderen. Maar ook die fase zijn wij voorbij. Vele moderne gezinnen bestaan nog slechts uit man, vrouw en één kind. Er is een toenemende vraag naar huizen voor twee personen, waarbij wij het woord echtpaar moeten inslikken. Lang niet ieder een ziet meer het huwelijk als de ideale vorm van samenleving. Persoonlijkheids ontplooiing en de groei van comfortabele diensten buiten het gezin werpen het hu welijk als ideale leefsituatie terug. Onvol ledige gezinnen en stijging van het aantal scheidingen zijn zichtbaar in de statistieken. In de grote steden constateert men nu reeds dat één op de zes gezinnen onvolledig is. Reeds in 1977 leidde één op de vier huwelijken tot een scheiding. Er is een geweldige behoefte aan groei van het aantal éénpersoons-woningen. Wanneer men weet, dat in al dit soort woningen behoefte bestaat aan een kleine kookgelegenheid en een douche of bad, dan is het duidelijk dat de woonkosten en wooneisen per per soon geweldig zijn gestegen. Daar ligt dan ook een oorzaak van de stijgende ellende in de huisvestingsituatie, vooral in de grote steden. Maar daar ligt niet alleen de oorzaak van de onvrede. Manus-van-alles. Het samenwonen in kleine collectiviteiten als familie of gezin is stellig voordeliger per persoon dan het leven in eenzaamheid. Want alleen zijn leidt ertoe dat men bij de maaltijd gezelschap zoekt. Het heeft ook tot gevolg dat men alle behoeften in het leven zelf moet zien te bevredigen. Men zal een Manus-van-alles moeten zijn om zich comfortabel te kunnen handhaven. In de meeste gevallen betekent dit dat men een aantal behoeften door anderen laat bevredigen, zoadt de diensten van der den toenemen. Dat zien wij bij de huis vesting, maar ook in het eten buitenshuis. Zelf wassen gaat nog, maar de opvang van kinderen zal meer in opvangcentra moeten plaatsvinden. Men zoekt, alleen zijnde, het vertier meer buitenshuis en men heeft meer behoefte om geheel gereed gemaakte arti kelen te kopen of halffabrikaten. Het overleg over kleine problemen wordt vervangen door de informatie op de ver pakking, in een folder of in een boek. Bij de verkoop van gedrukte stukken zien wij een hausse in handleidingen, encyclo pedieën en andere informatieve geschriften. Onderwijs en cursussen zijn andere mid delen om het individu onafhankelijk te maken. Zo bewegen wij ons stapsgewijze naar een maatschappij vol misverstanden, arg waan, duurte en psychische problemen. Want de vermindering van het sociaal con tact in kleine kring leidt ook weer tot spanningen. Zijn wij beter af met de we reld die nu in wording is? Er wordt veel krediet opgenomen, niet alleen in geld maar ook in geestelijke weerbaarheid. (Nadruk verboden). BRASSBAND "ONS GENOEGEN" IN NIEUWE UNIFORMEN Op 30 april a.s. hoopt de Brassband „Ons Genoegen" te Kamperland in nieuwe uniformen te verschijnen. Omdat zij op uw medewerking hopen, bakken zij op zaterdag 26 april a.s. oliebollen om de kosten zoveel mogelijk te dekken. Deze aktie begint om 9 uur en de oliebollen worden huis-aan-huis verkocht door de leden. Een ieder, die financieel zijn steentje wil bijdragen, kan dit doen op de Rabobank, op rekeningnummer 3714.04.266.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2