NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD E3 Schoonmoeder' II houdt nu het meest geleien blad Noord-Beveland in handen m 13 door L. van Schooien Zeeland Magazine? Verschijnings datum L J 1 1 16 I 19 1 26 1 3' m 1 i 54 55 69 I 1" 1 No. 3911 Donderdag 24 april 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Voorzichtig ging ze de kamer binnen waar Maria lag, doodstil. „De dokter komt zo," fluisterde ze. Maria sloeg de ogen op. „Nu krijg je die last er nog bij," zei ze moeilijk. Jitske ging zitten op de rand van het bed, greep de hand van haar schoonmoeder. „Niks geen last," zei ze, „o, u weet niet... ik ben zo... ik was zo... Het is allemaal mijn schuld." En ze barstte in snikken uit. „Huil jij maar es uit," zei Maria, „dat heb je nodig, kind. En trek je maar niets van mij aan, zo erg is het niet." Nee, zo erg was het niet. Een gebroken been, zei de dokter, enkelvoudige breuk. Maria had een kwaad kwartiertje toen het been gezet werd en toen moest ze in 't gips. Maar ze hoefde er niet voor naar 't zie kenhuis. Zo erg was 't ook weer niet. Had ze hier een goede verzorging? „Laat dat maar aan mij over," zei Jitske, vastbesloten. Ze had zó veel goed te maken. Hoofdstuk IX. OOM PETER UIT AMERIKA. Ziezo, denkt nu natuurlijk de lezer, die het verhaal tot hiertoe gevolgd heeft. Die schrijvers van vervolgverhalen hebben het maar makkelijk. Eerst laten ze het tot de hoogste ruzie komen tussen Jitske en haar schoonmoeder, dan laten ze schoon mama op het juiste moment haar been breken. Jitske is vol zelfverwijt en nu is alles koek en ei en kunnen ze voortaan uitstekend met elkaar opschieten. Jaja, zo gaat het misschien in een ver haal. Maar niet in de werkelijkheid. Het is waar... Jitske was diep getroffen door het ongeluk, dat haar schoonmoeder was overkomen. En wel zo vlak na de lelijke verwensing die ze haar in gedachten toegeslingerd had. Maria van Hoornwyck had alleen maar haar been gebroken. Het had haar nek evengoed kunnen zijn. „In je hart was je een moordenaar," beschuldigde zich Jitske. En waarom? Om allerlei futi liteiten... de ruzie was notabene begonnen om de vuilnisemmer. Soms zag Jitske dit helder in, maar het was toch moeilijk, het „nieuwe leven" alle dagen vol te houden. Om te beginnen had Jitske het in de dagen dat haar baby zich begon aan te kondigen, heel niet makke lijk. Menige morgen zou ze maar liefst in bed zijn blijven liggen. Eten lustte ze niet, de lucht stond haar tegen. En ze moest toch koken... voor haar schoonmoeder nu en voor Bert. Was ze met Bert alleen ge weest, dan had ze nog wel eens een keertje gesmokkeld. Die was wel tevreden met een gebakken eitje of een biefstukje bij z'n boterham, want die droeg zijn vrouwtje op de handen. Maar ze wilde het niet voor Maria. Het was alsof ze steeds weer die stem hoorde die haar zei, dat er iedere minuut immers een kindje geboren werd, dat een vrouw niet zo aan haar gevoelens en narigheden moest toegeven. Flink zijn, zich verzetten! O, als ze met Bert alleen geweest was in dit huis, dan had ze het veel makkelijker gehad. En zo zat Jitske bij voortduur tussen de wal en het schip. Enerzijds de uit schuldbesef geboren behoefte, haar schoon moeder zo goed mogelijk te verzorgen. Anderzijds de ergernis dat zij zich daardoor veel meer moest inspannen dan anders nodig was geweest. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Maria, van haar kant, had het óók niet makkelijk. Zij was een vrouw, die altijd iets te doen vond. En nu lag ze daar hulp behoevend, kon geen stap doen voorlopig. Ze was op Jitske aangewezen. En dat kind, zo dacht ze, deed wel haar best, maar o. Wat moest de precieze en precieuze Maria van Hoornwyck veel door de vingers zien in deze dagen. Ze vond ook, dat Jitske zich als vrouw-in-verwachting wel een beetje aanstelde, maar wist ook niet, hoe ellendig het jonge vrouwtje er soms aan toe was. Tussen dat alles in probeerde Bert te laveren en Jitske zoveel mogelijk te helpen. Maar in de rust van zijn kantoor kon hij wel eens een diepe zucht slaken. Hij vond, dat de lasten die de vader droeg, over het algemeen zwaar werden onderschat en de getrouwde collega's hingen hem schrik wekkende taferelen op van wat hem alle maal te wachten stond als hij eenmaal vader was. Van de-wieg-schommelen tot het omspelden van een schone luier toe. Het was voor Jitske een hele schok, toen er op een goede morgen werd gebeld en er een al wat grijzende heer in een grijs kostuum, dat hem nogal jeugdig stond, glimlachend zijn had naar haar uitstak. „Oom Peter!" riep ze. „O, wat enig dat u komt." Ze meende het. Vanmorgen had ze zich voor het eerst minder ellendig gevoeld en daardoor ook beter op kunnen schieten. Maria mocht al een beetje door de kamer strompelen en gaf dus niet zoveel last meer en buiten scheen de zon. Jitske begon voorzichtig te geloven, dat ze een gelukkige jonge vrouw was in inderdaad blijde ver wachting. En daar stond me warempel oom Peter. „U komt koffiedrinken! U blijft toch? Bert komt onder de middag niet thuis, ik ben maar helemaal alleen. O ja, en Bert's moeder natuurlijk!" „Ik heb maar niet lang gewacht," zei Peter Polderman, „om es te kijken waar je woonde. Kind, wat een mooi huis. En zo mooi aan het Singel! Bof jij even! Lucky bird, jij." Ze installeerde oom Peter in een fauteuil met uitzicht op het Singel, zette in de keuken de melk op en haastte zich naar boven. „Heb je visite?" vroeg Maria nieuws gierig. Ze was op deze kamer ook zo van de wereld afgesloten I „Mijn oom uit Amerika," zei Jitske. „Wat denkt u, zou u heel voorzichtig de trap af kunnen en beneden komen? Dan kunt u met ons koffie drinken. Dat is toch veel gezelliger?" Maria aarzelde. Een oom van Jitske... een Polderman. Zou dat nu wel zo'n con versatie zijn? Maar wie weet, de man was verder geweest dan zijn. Misschien kon hij wat vertellen. Als iemand verre reizen doet. En toch durfde ze niet. Ze stond doods angsten uit, als ze er aan dacht, dat ze die trap af zou moeten. Die trap, waarop ze gevallen was. Eén hand aan de leuning, in de andere haar stok. Nee, dat was te wankel. En dat zei ze ook tegen Jitske. „Dan breng ik u uw koffie wel boven," beloofde Jits. „Ik dacht, dat je je schoonmoeder mee zou brengen," mopperde oom Peter. Jitske legde hem omstandig uit wat er precies aan de hand was. „Nou, kun jij haar dan niet een handje helpen?" „Dat wil ze niet, want ze is veel te bang, dat er met mij iets gebeurt. Als ik zou vallen..." „Bang... bang... als ik bang was geweest, dan zat ik nou nog bonen te doppen thuis. Kom es effe mee, meisje, dan zullen we es zien of we dat varkentje kunnen wassen." Hij stokte, toen Jitske in de lach schoot. Begreep dat ze dit spreekwoord makkelijk op Maria van Hoornwyck kon toepassen en ging mopperend de trap op. Mopperen was bij Peter Polderman de gestage uiting van een constant goed humeur, als hij niet mopperde was hij ziek. Maria keek verwonderd op, toen ze stem men hoorde op de trap, en even later Jitske weer in de deur stond, naast haar een forse, gebruinde man. „Dit is mijn oom Peter... En dit is Bert's moeder, oom. Moeder, oom Peter gelooft, dat u best naar beneden komen kunt." Peter Polderman stond daar een beetje verlegen. Hij had niet gedacht, dat Jitske's schoonmoeder zo'n „dame" zou zijn. En nu zei Jits daar maar zo: „Oom Peter vindt, dat u best beneden komen kunt." Wat moest ze van hem denken, dat hij haar wou commanderen. „Dat heb ik niet gezegd," weersprak hij, „maar ik wou es kijken..." „Of u dat varkentje niet kon wassen," plaagde Jitske. En warempel, ze zag hem kleuren! Maria keek van de een naar de ander, begreep het nog niet goed. „Mevrouw," greep Peter de koe figuurlijk bij de horens. „Zou u graag beneden willen koffie drinken? Toch liever dan alleen boven te zitten?" „Ja," stemde Maria aarzelend toe, „maar u ziet... ik kan niet... en die trap..." „Als u wilt, dan kan het," zei Peter. „Say the word, madam." „Och ja," zei ze een beetje stuurs, „na tuurlijk wil ik wel, maar..." „Kijk, zo kan het ook," zei oom Peter. En voor ze er iets van kon zeggen had hij haar handig opgetild en droeg haar in zijn armen de trap af naar beneden. Maria zou voor geen geld gegild hebben, maar ze stond doodsangsten uit, bekende ze later, toen hij daar zó die vreselijke trap afliep. En ze wist niet waar ze kijken moest, nu ze daar als een kind gedragen werd. Maar wat was die man sterk... als een beer. Heel voorzichtig zette hij haar neer, Jitske haastte zich, haar haar stok aan te reiken, toen glimlachte ze. Jitske zuchtte verlicht. „Als u 't vooruit gezegd had, had ik het beslist niet goedgevonden," zei Maria van Hoornwyck, ondanks haar glimlach op strenge toon. „Daarom zei ik het niet vooruit," ant woordde de onverbetelijke oom Peter. „Ziet u wel, zo is het toch veel gezelliger?" Ja, dat moest Maria toegeven, nu ze voor het eerst weer beneden was. Het was of je dichter bij de mensen was hier. „Nu u hier eenmaal bent," besliste Jitske, „blijft u eten, allebei. Anders zit ik maar moederziel alleen en nu heb ik er opeens driereuze!" (Wordt vervolgd) EXAMEN BRANDWEER Bij het op 16 april j.l. gehouden examen voor pompbediener zijn geslaagd: van het korps Kamperland: dhr. P. v. d. Kreeke; van het korps Wissenkerke: dhr. A. J. de Haze en dhr. P. de Moor. PRIJSUITREIKING B.V. "ONS GENOEGEN" Op vrijdag 18 april 1980 vond in hotel „De Kroon" te Wissenkerke de prijsuit reiking plaats van haar jaarlijks gehouden nederlaagtoernooi. De uitslag en eindstand van de deelnemende verenigingen was als volgt: 1. V.O.G., Kloetinge 12 2. Thalia, Hansweert 24 3. Revanche, Kamperland 26 4. B.V. S.D., Hansweert 53 5. De Toekomst, 's Heerenhoek 57 6. T.O.G., Kortgene 72 7. Onder Ons, Goes 82 8. Delta, Colijnsplaat 99 9. S.N.A., Wolphaartsdijk 118 De avond werd verder gevuld met het spelen van een afvalwedstrijd. De uitslag daarvan was als volgt: 1. A. Markusse, Wissenkerke. 2. L. Huibrechtse, Wemeldinge. 3. L. Hennekeij, Hansweert. 4. J. Koster, Wissenkerke. De biljartvereniging „Ons Genoegen" kan terugzien op een zeer goed geslaagde avond en hoopt dat in de komende jaren te herhalen. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL "DE VLIETE" Vrijdag 18 april vond de jaarlijkse ouder avond plaats van de o.l.s. „De Vliete" in het dorpshuis te Wissenkerke. Mevr. A. Dees, voorzitster van de ouder commissie, opende de avond met een wel komstwoord, waarin ze zich verheugd toonde over de grote belangstelling voor deze avond. Na het financieel verslag werd overge gaan tot de verkiezing van de oudercom missie. In de plaats van de heer C. Bos werd dhr. J. Kooy in de oudercommissie gekozen. Met een geschenkefnbon werd dhr. Bos bedankt voor zijn grote inzet als oudercommissielid voor de school. Na het huishoudelijk gedeelte kwamen de kinderen aan de beurt. De kinderen van de le en 2e klas voerden een zelfgemaakt toneelstukje op, met als titel: Dr. Hapsma. Daarna werd de musical „De Droom" opgevoerd door de kinderen van klas 3, 4, 5 en 6. Na de pauze met verloting lieten de kinderen zien hoe de mode er in 1980 uit zal zien. Zij showden hun zelfgemaakte kleding en gaven daarbij zelf commentaar. De avond werd besloten met een mimespel waar het er spookachtig aan toeging. Al met al een geslaagde avond, dankzij de enthousiaste inzet van de kinderen. In verband met Koninginnedag (woensdag 30 april a.s.) ver schijnt het eerstvolgende num mer van dit blad op: VRIJDAG 2 MEI 1980. Advertenties kunnen worden opgegeven tot uiterlijk donder dagmiddag .1 mei, 12.00 uur. De uitgever. 20ste PEELANDMARS VANUIT COLIJNSPLAAT Op zaterdag 26 april 1980 organiseert de W.S.V. „De Patrijzen" uit Colijnsplaat de 20ste Peelandmars. Deze wandeltocht van 54 km voert u via een schitterende route langs de kust van Noord-Beveland. Deelname staat open voor personen van 16 jaar en ouder. Gestart wordt om 8.30 uur vanuit het dorpshuis „De Brug" aan de vissershaven. Het startlokaal is open vanaf 7.30 uur. Onderweg krijgen de wan delaars soep, limonade, een appel, koffie en een bolus aangeboden. Ieder die de tocht volbrengt, ontvangt een prachtig vaantje. Nadere inlichtingen kunt u krijgen bij het sekretariaat van de W.S.V. „De Pa trijzen", mevr. P. G. M. Janse - Minneboo, Rozenstraat 30, 4486 CH Colijnsplaat, Telefoon 01199-4 87. Kruiswoordpuzzel no. 672 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 17 19 2U 21 22 23 - 24 25 27 28 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 LI» 45 46 48 49 50 51 52 S3 56 57 58 '59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 70 73 Horizontaal: 1. kleven - 7. nabijgelegen 13. kledingstuk - 14. rentmeester - 15. vreemde munt - 18. steen - 20. telwoord 22. groep zangers - 25. en dergelijke (afk.) 27. Aziaat - 29. boksterm (afk.) - 30. waterdoorlatend - 32. normaalpeil - 33. zangnoot - 34. oude vochtmaat - 35. web 37. vallei - 39. plaats op Ameland - 41. geogr. aanduiding (afk.) - 42. snedig - 43. postscriptum (afk.) - 45. familielid - 47. muurholte - 48. watering - 50. hemel lichaam - 52. zangnoot - 54. Fr. pers. vnw. 55. voordeel - 57. pers. vnw. - 58. van het zelfde soort - 61. titel (afk.) - 62. ver pakkingsmiddel - 63. plaats in Afrika - 65. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam - 66. ouderdomspensioen (afk.) - 68. Indon. eil. 70. opdracht t 72. leven - 73. verstandig. Verticaal: 2. de lezer heil (Lat. afk.) - 3. transportonderneming (afk.) - 4. niet lang 5. wapen - 6. en anderen (afk.) - 8. deel van de dag (afk.) - 9. innemen, betoveren 10. melkklier - 11. danskoor - 12. titel (afk.) - 16. Bijb. naam - 17. sportartikel 19. bonthuid - 21. plaats in Noord-Brabant 23. ijzerhoudende aarde - 24. plaats in Italië - 26. lidwoord - 28. gebedenboek 29. vogel - 31. hoofdtooi - 34. plaats in Drente - 36. bergweide - 37. boom - 38. verbinding - 40. plaats in Gelderland - 44. werelddeel - 46. werelddeel - 48. uitheems zoogdier - 49. uitgedorste halmen - 51. in orde (afk.) - 53. meisjesnaam - 54. voorzetsel - 56. bolgewas - 59. wandver siering - 60. zwaar - 62. zijde - 64. on gaarne - 65. soort - 67. bron - 68. dieren geluid - 69. water in Noord-Brabant - 70. dubbelklank - 71. reeks. Oplossing kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. papaver - 7. hautain - 13. las - 14. adelaar - 16. ada - 17. arak 19. evert - 20. bron - 21. lok - 23. enk 24. bad - 25. alm - 27. os - 28. na 29. eli - 31. aa - 32. du - 33. tes - 35. sa 37. in - 38. sober - 39. takel - 41. pi 42. ooi - 43. or - 45. plint - 47. etter 50. el - 52. st - 53. sir - 55. bd - 56. sr 57. los - 59. em - 60. va - 61. hoe - 62. tol 64. aow - 66. loo - 68. geen - 70. bloot 72. orde - 74. iel - 75. malloot - 77. dol 78. entente - 79. nergens. no. 671 Verticaal: 1. plataan - 2. aar - 3. psalm 4. va - 5. ede - 6. reve - 7. hark - 8. aat 9. ur - 10. aarde - 11. ido - 12. nanking 15. lente - 18. ko - 20. ba - 22. koubeitel 24. basketbal - 26. la - 30. li - 32. do 33. trots - 34. stier - 36. ae - 38. sip 40. lor - 44. religie - 46. Is - 48. ed 49. bretels - 51. lo - 54. idool - 56. so 58. stelt - 61. horde - 63. on - 64. alle 65. woon - 67. oo - 69. een - 70. bat 71. toe - 73. don - 75. mn - 76. tr.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1