NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD .Schoonmoeder' U houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen door L. van Schooien Zeeland Magazine? 30 april: Een dag om Oranje Bitter in huis te hebben - 01 prefereert n Hansje in de kelder? Hm *910 Donderdag 17 april 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE'. DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post ƒ38,50 per jaar. Advertenties 33 ct per mm. ex cl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Luister es Jits," zei ze, „het is natuurlijk altijd weer iets geweldigs en voor jou is het een gebeurtenis. Maar... iedere minuut wordt er een kindje geboren. Het is een heel natuurlijke zaak en de wereld draait gewoon door. Je moet je niet alleen maar op jezelf concentreren, andere mensen heb ben je ook in deze tijd nodig." Jitske beloofde en verdween vol goede voornemens naar huis. „Ik heb maar groenten voor je genomen," zei haar schoonmoeder, „want de groente man is al geweest." Met andere woorden, dacht Jitske bitter, jij loopt er maar weer uit en ik moet jouw boodschappen doen. Op hetzelfde moment wist ze dat ze onredelijk was. Maar haar goede stemming was weg. „Wat hebt u genomen?" „Worteltjes maar..." „Alweer worteltjes, die hebben we eer gisteren ook al gegeten". „Kind, dat wist ik toch niet." „Nou, vooruit dan maar..." „Zorg dan dat je thuis bent als je le verancier aan de deur komt," merkte Maria op. „Dan kun je zelf je keus doen. Ik denk jou een plezier te doen en ik krijg nog een lang gezicht op de koop toe." Jitske wist zichzelf tijdig te remmen. In de stemming waarin ze nu was, zou deze kleinigheid tot een fikse ruzie kunnen uit groeien. En ze bedacht opeens wat ze haar moeder had beloofd. Ze zweeg en liep de keuken uit. Maria in geen al te beste stemming achterlatend. Haar schoondochter was de laatste tijd verre van makkelijk, dacht ze. Misschien was dat te wijten aan haar zwangerschap, maar daar moest ze zich dan maar eens over heen zetten. Ze moest zich niet ver beelden, dat de wereld om haar draaide. Bert merkte wel, toen hij thuiskwam, dat de temperatuur niet ver boven het nulpunt was. En toen Jitske nauwelijks iets at, zei hij: „Kind, eet toch!" „Ik moet geen worteltjes." „Waarom heb je ze dan genomen?" „Je moeder heeft ze genomen." Hij vroeg niet verder, wilde zich maar liever niet verdiepen in ruzietjes tussen Jits en zijn jnoeder. Maar het ergerde hem toch. Wat drommel, konden 'die twee vrou wen in dat grote huis niet eens in vrede leven? Hij wist wel dat zijn moeder niet makkelijk was, maar de laatste weken was Jits ook bepaald geen engel. Hij was er helemaal niet zeker van, dat de schuld bij moeder Maria lag. En daarom deed hij er het zwijgen toe. Gelukkig kwam er een bliksemafleider in de gedaante van oom Piet, die nu Peter heette. De hele familie ging hem afhalen van de boot in Rotterdam. Alleen Jitske bleef thuis, die kon er niet tegen in een auto te zitten op zo'n warme dag. Vader Polderman en zijn broer stonden voor het eerst na zovele jaren tegenover elkaar op de zonnige kade en ze hielden eikaars hand vast en ze zagen elkaar aan en ze hadden het allebei erg te kwaad, maar wilden het niet weten. „Zo, old boy," zei Peter. „Ons Pietje," glimlachte zijn broer. Dat was de naam waarmee hun moeder hem vroeger liefkoosde. „Maartje, meid, wat ben je nog knap gebleven na al die jaren! En zijn dat je Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE dochters? Wat 'n lieve meiden. Dat is Pier natuurlijk... en is dat je vrouw, jong? Waar is Jitske?" Hem werd door allen tegelijk uitgelegd waarom Jitske er niet was. „Zo... nou, dan blijf ik hier, tot ik oom geworden ben. Daar kun je zeker van zijn! Jongens, jongens... wat geweldig dat ik jullie allemaal weer zie. En zo'n mooie dag vandaag! Nou, ik zal even m'n bagage af werken en als dat gebeurd is, dan gaan we hier in Rotterdam eerst es lekker met z'n allen eten. Dan wennen we vast een beetje aan mekaar." „Zou dat nodig zijn?" vroeg Maartje lachend. Ze vond Piet nog niets veranderd, dezelfde hartelijke, gezellige vent. Zijn haar was sterk vergrijsd en er waren diepe rimpels in zijn gebruind gezicht. Hij had het niet makkelijk gehad in het begin, daar in het nieuwe land. En de langdurige ziekte van zijn vrouw en haar sterven hadden hem diep aangegrepen. Maar nu was hij alleen maar blij om alles wat hem nog gelaten was in dit leven. En het was veel en het was goed. Een attente restauranthouder, die het ge zelschap ontving,- begreep dat ze wel onder mekaar wilden zijn en liet dekken in een apart zaaltje, waar de maaltijd zeer lang duurde en uitermate gezellig verliep. Er werden foto's uitgewisseld en er werden verhalen verteld. Die avond kwam Jitske en klaagde, dat oom Piet haar bijna plat drukte. Bert kon meteen uitstekend over weg met de Hollandse Amerikaan en vroeg hem honderd-uit. „Een pienter ventje, die man van jou," zei Peter waarderend tot zijn nicht. En Jitske, blij om al deze gezelligheid in het vertrouwde, ouderlijke huis, straalde. Bert keek verliefd naar haar. Wat was ze knap zo. En hij vergaf haar op slag alle on billijke prikkelbaarheid. „Dezer dagen," beloofde Peter Polderman, „kom ik jullie es opzoeken in jullie eigen huis." De volgende dag echter, was Jitske's stralende stemming over. Ze was met hoofdpijn opgestaan en de gedachte aan eten maakte haar misselijk. Maria, die door de gang liep om haar vuilnisemmer buiten te zetten, zag het wel en vroeg: „Zal ik de jouwe ook maar bui ten zetten?" „Da's goed, ja," zei Jitske lusteloos. De vorige keer had ze het vergeten. Nu puilde het afval er uit. Maria had er een hele sjouw aan. „Daar mag je voortaan wel aan denken," zei ze tot Jitske, „als ie zo vol is, dat het deksel niet dicht kan, laten die lui hem gewoon staan. Dat heb je met die nieuwe vuilnis wagens." „Nou, dan laten ze hem staan," zei Jitske onverschillig. „Hoor es," zei Maria, „als je je nou niet lekker voelt, moet je je daar toch een beetje tegen verzetten. Je kunt je huis houden toch niet verwaarlozen." „Bemoeit u zich maar niet met mijn huishouden." Het klonk scherper dan ze bedoelde. „Best," antwoordde Maria, „zet jij je eigen vuilnisemmer dan maar buiten." En beledigd draaide ze zich om en liep de trap op. „Mens," dacht Jitske opeens onredelijk fel, „voor mijn part breek je je nek..." Ze had het nog niet gezegd, of een gil scheurde door het trappenhuis, een bonseen gekreun „Moeder!" riep ze verschrikt en holde de trap op. Daar lag Maria van Hoornwijck, kreunend van de pijn. „Die traproe..." zei ze. „Ik zag 'em niet." Ontstemd en driftig was ze naar boven gelopen, had niet gelet op de losse traproe en was gevallen. Jitske probeerde haar te helpen opstaan, maar met een kreet van pijn zakte ze weer omlaag. „Ik kan niet, mijn been..." Dat been lag zo raar. Het is vast gebro ken, flitste het door Jits heen. Haar EHBO- opleiding was ze niet vergeten. Ze betastte het been... ja hoor... En terwijl ze daar zo neerhurkte over haar kreunende schoon moeder, flitstehet door haar heen. „Dat heb jij gewild. Je wou dat ze haar nek brak, het is gelukkig alleen maar haar been." Opeens vloeiden haar tranen. „Wat is dat nou," probeerde Maria moei zaam te glimlachen, „moet jij nou huilen." „Ach lieverd." Iets binnenin haar brak. Nu ze Maria zo hulpeloos zag en ze de verwensing nog hoorde doorklinken, die ze haar nagezonden had, begreep ze opeens haar eigen tekort tegenover Bert's moeder. Het leek of alle afkeer, alle conflictge- voelens uit haar hart wegzonden. „Ik kan u alleen niet tillen." „Dat mag je ook niet. Niet doen, Jits." „Blijf even zo liggen, ik haal hulp." Ze liep naar de straat. Vergeten stond de vuilnisemmer in de gang. Ze zag de bakker staan praten met een brievenbesteller. Ze vloog naar hen toe. „Ach," hijgde ze, „er is iemand van de trap gevallen, been gebroken. Zou u me misschien even kunnen helpen haar op te tillen?" „Maar natuurlijk, mevrouw," zei de bak ker, „kom even mee, Jansen." En met twee hulpvaardige mannen ging Jitske haar wo ning weer binnen. „Zo mevrouw," zei de bakker, „dat is lelijk. Maar we zullen proberen u hier van daan te krijgen." Op de kleine overloop konden ze zich maar moeiüjk bewegen. Jitske gaf aanwijzingen. Maria beet op haar lippen om het niet uit te schreeuwen, maar eindeüjk hadden ze haar op de rust bank. „Ik bel meteen de dokter," zei Jits en weg was ze weer. De dokter zou meteen komen en Jitske stond hijgend onderaan de trap. Wat was er allemaal gebeurd in die korte tijd. Ze voelde zich duizelig, klemde zich aan de trapleuning vast. O, als ze nu maar niet. Het ging voorbij. Langzaam, zich stevig vasthoudend beklom ze de trap. Nog even keek ze om, naar de vuilnisbak, waarom het allemaal begonnen was. De emmer was verdwenen. De praktische bak- kerker had die zeker meteen op straat gezet. Ze had die mensen nauwelijks be dankt. Enfin, ze zou morgen wel naar hen uitkijken. Dankbaar was ze, er stonden toch altijd maar mensen klaar om je te helpen. Haar stemming was nu helemaal omgeslagen. Ze dacht niet meer aan haar eigen onwel-zijn. Ze was alleen maar blij, dat het tenslotte alleen maar een gebroken been was. En o zo blij, dat door dit alles ze alle wrok en bitterheid tegen haar schoonmoeder kwijt was. Zo maar opeens. Op dat ogenblik, dat ze zich over haar heengebogen had en dat witte, pijnlijke gezicht had gezien. (Wordt vervolgd) LEERMARKT TE GOES Bureau Vormingswerk van de Culturele Raad van Goes organiseert op 10 mei a.s. een leermarkt. De leermarkt is een informatieve ten toonstelling van vele mogelijkheden voor volwassenen die iets willen gaan leren. De leermarkt richt zich op alle volwas senen in de Bevelanden met een aanbod van leermogelijkheden in het seizoen '80-'81. Zowel beroepsgerichte als ook hobby- gerichte aktiviteiten zullen aanwezig zijn. Het aanbod varieert van dansles tot bij voorbeeld de opleiding tot computer-pro grammeur, steno, potten bakken, boekhou den, talen enz. Vrijwel alle instelüngen die in de Bevelanden werkzaam zijn nemen deel aan de leermarkt. In een vijftig stands kunnen bezoekers met leerkrachten en deel nemers praten. Tevens zal in een centrale-stand nog informatie te verkrijgen zijn over kursussen, opleidingen, enz. door organisaties die niet met een stand aanwezig zijn. Elke bezoek(st)er zal een brochure krij- Kruiswoordpuzzel no. 671 Horizontaal: 1. bloem - 7. hooghartig - 13. verbinding - 14. vogel - 16. meisjesnaam 17. rijstbrandewijn - 19. jongensnaam - 20. wel - 21. bosje haar - 23. bouwgronden om een dorp - 24. verfrissing - 25. berg weide - 27. rund - 28. voorzetsel - 29. bijbelse naam - 31. water in Brabant - 32. Duits pers. vnw. - 33. klef - 35. N.V. (Fr.) 37. voorzetsel - 38. eenvoudig - 39. hijs werktuig - 41. onmeetbaar getal - 42. vrou welijk schaap - 43. goud (Fr.) - 45. vloerlijst 47. wondvocht - 50. stofmaat - 52. heilige (afk.) - 53. Eng. titel - 55. buiten dienst (afk.) - 56. de oudere (afk.) - 57. onge bonden - 59. titel (afk.) - 60. vanaf (afk.) 61. op welke wijze - 62. speelgoed - 64. soort pensioen (afk.) - 66. bos - 68. niet een - 70. onbedekt - 72. regel - 74. dun 75. dwaas - 77. mal - 78. verstandhouding 79. bijwoord. Horizontaal: 1. pas - 4. postuur - 10. mis 13. erts - 15. benul - 16. dora - 17. neetoor 19. ramenas - 21. nn - 22. ro - 24. am 25. gn - 27. gd - 29. leven - 32. do 34. credo - 37. fiool - 39. hol - 40. koerier 42. lek - 43. at - 44. ja - 45. gin - 46. eu 47. rm - 48. nop - 50. plateel - 51. boa 52. draai - 54. elisa - 56. rr - 57. state 60. ut - 61. ad - 62. li - 63. ia - 65. ta 67. protest - 70. inheems - 73. amer - 74. arend - 76. trio - 77. tes - 78. klaroen 79. een. gen waarin overzichtelijk alle deelnemende organisaties hun aanbod bij elkaar hebben gebracht. De leermarkt wordt gehouden in de L.T.S. in Goes op zaterdag 10 mei a.s. van 10.00 tot 16.00 uur. BURGERLSJKE STAND WISSENKERKE Geboren: 10 maart: Heiske, d.v. D. Nonnekes en C. B. Koert. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: 21 maart: Engelbertus J. den Toonder en Maatje C. Bakker: 21 maart: Pieter D. Dieleman en Hendrika C. Ver burg: 21 maart: Willem D. Kaashoek en Theodora J. van der Kooi. Overleden: 1 maart: Abraham I. Heijboer, oud 88 jaar, e.v. B. J. de Kam: 12 maart: Eduard M. van der Maas, oud 68 jaar, e.v. J. A. de Regt; 20 maart: Jozina M. van der Meulen, oud 95 jaar; 25 maart: Pieternella van der Maas, oud 98 jaar, w.v. Markusse; 25 maart: Adriana J. Jero- nimus, oud 75 jaar, w.v. G. van de Water. Verticaal: 1. boom - 2. bloeiwijze - 3. ker kelijk lied - 4. familielid - 5. plaats in Gelderland - 6. droom (Fr.) - 7. tuinge reedschap - 8. wilde haver - 9. stad der oudheid - 10. planeet - 11. nieuwe wereld taal - 12. soort stof - 15. voorjaar - 18. jongensnaam - 20. uitroep - 27. gereed schap - 24. sportartikel - 26. zangnoot 30. Chinese maat - 32. zangnoot - 33. ondanks - 34. mannelijk dier - 36. aarts bisschop (afk.) - 38. beteuterd - 40. vod 44. godsdienst - 46. de lezer heil (Lat. afk.) 48. jongensnaam - 49. broekophouders 51. soort onderwijs (afk.) - 54. afgod - 56. dus (Eng.) - 58. houten beenverlenging 61. bende - 63. voorvoegsel - 64. onbep. hoofdtelwoord - 65. vorm van wonen - 67. onder-officier (afk.) - 69. lidwoord - 70. slaghout - 71. gesloten - 73. Spaanse titel 75. met name (afk.) - 76. telegraaf restante (afk.). Verticaal: 1. pen - 2. aren - 3. stengel 5. obool - 6. ser - 7. tn - 8. uur - 9. ulaan - 10. mongool - 11. iran .- 12. sas 14. st - 16. de - 18. or - 20. mm - 23. nv 26. schande - 28. dd - 30. elegant - 31. eminent - 32. di - 33. alkmaar - 35. rotor 36. okapi - 37. frele - 38. oeros - 41. rit 49. pardoes - 51. bittere - 53. ar - 55. lu 57. sisal - 58. av - 59. einde - 61. arme 62. Ie - 64. ah - 66. amie - 67. pat - 68. tr 69. tra - 70. ino - 71. et - 72. son - 75. er. Waarom zou u tegen de 30e april niet eens een flesje Oranje Bitter in huis halen? Want op die datum zal een nieuwe oranje telg als onze landsvrouwe worden inge huldigd. Even kleurrijk als de historie van ons koningshuis is die van het vaderlands ge distilleerd. We staan er jammer genoeg haast nooit bij stil. En toch heeft uw slijter-wijnhandelaar heel wat typisch Ne derlandse „neuten" voor u in huis. Oude en jonge jenever, brandewijn en citroen (al dan niet met suiker), boeren jongens en advokaat, ze zijn overbekend. Het tegendeel geldt echter voor dranken als Voorburg en Fladderak. Wist u dat Voorburg zijn naam dankt aan de kleuren rood en geel van die ge meente? Oorspronkelijk was Voorburg na melijk niet één kant-en-klaar produkt (zo als nu), maar een drank die in het glas werd samengesteld uit Fladderak en wat Augustora. En wat Fladderak betreft, deze ouder wetse drank werd en wordt vervaardigd op basis van citroenjenever onder toevoe ging van enige kleur- en smaakstoffen. Dé drank voor een dag als 30 april a.s., de Oranje Bitter, werd eens als echte bitter, dat wil zeggen ongezoet, in de handel gebracht. Tegenwoordig is de drank, die wordt verkregen door de schillen van de oranje-appel te laten trekken op alkohol, meestal gezoet. De klont (kandijsuiker) kan naar smaak wel of niet worden toegevoegd. Wilt u nu eens héél origineel voor de dag komen, dan moet u uw slijter eens vragen naar oer-Hollandse likeuren als: Hansje in de kelder, Hemdje Licht op. Roosje zonder Doornen, Juffertje in het groen, Eau de ma Tante, e.d. Hansje in de kelder was een prima mid del om de familie via een in een drink beker verstopt poppetje op ludieke wijze voor te bereiden op de komst van een kind. Hemdje Licht op, dankt zijn ontstaan aan slimme scheepsartsen, die met behulp van dit slokje de inname van wonderolie aanzienlijk wisten te vergemakkelijken. Zo ziet u, dat u met de aanschaf van enig oud-Hollands gedistilleerd bij uw slijter-wijnhandelaar ook nog eeft aardig stuk romantiek in huis haalt. U hebt dan niet alleen wat (bijzonders) te schenken, maar ook nog een heel apart verhaal te vertellen. Oplossing kruiswoordpuzzel no, 670

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 5