NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD (Schoonmoeder' H 0 houdt nu het meest gelezen blad ep hoord-Beveland ht handen door L. van Schooien Zeeland Magazine? Burgerlijke strand N*. 3909 Donderdag 10 april 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON En toen ze die avond met z'n tweeën tegenover elkaar zaten, zei Bert opeens: „Wat heb jij toch vandaag?" „Ik? Wat zou ik hebben?" „Je bent niet zoals anders." „Ik ben net als altijd." Hij verdiepte zich weer in zijn boek, maar had zijn aandacht er niet bij. Even later keek hij steelsgewijs op. Wat was dat? Met een sprong was hij bij haar. „Jits! Wat is dat? Huil je? Wat is er? Ben je ziek? Is er iets?" Ze weerde hem af. „Wat zou er zijn... laat me maar." Maar hij liet haar niet. Hevig verontrust drong hij aan, trok haar op zijn schoot, liefkoosde haar met alle malle naampjes uit haar verlovingstijd. En toen liet ze zich gaan en snikte het plot seling uit. Bij stukken en brokken kwam het hele verhaal. „Ik had me zo op deze dag verheugd. En die appeltaart. Hij was niet eens zo erg mislukt... en toen kwam je moeder... en toen durfde ik niet. En ik weet wel, dat ik het niet zo goed kan als zij. Je had haar een vrouw voor je moeten laten kiezen." En nog meer. Bert zat als door de bliksem getroffen. Gelukkig als jonggetrouwd man, tevreden met het leven dat hem zo veel goeds schonk, had hij geen oog gehad voor de moeilijkheden van Jitske. Het was hem volkomen ontgaan, dat er deze dag tussen deze vrouwen een stille strijd was gevoerd, om hem. Langzamerhand kalmeerde ze, leunde te gen hem aan. „Jij idioot," schold hij liefderijk, „ten eerste kan een appeltaart nooit zó mis lukken, dat je hem niet kunt eten. En ten tweede vind ik het gemeen, dat je mij jouw appeltaart niet hebt laten proeven. Nou zal ik es boos worden..." En toen pro beerde hij haar duidelijk te maken, dat het voor zijn moeder zo moeilijk was te wen nen aan de nieuwe toestand, waarin zij niet meer zorgde en alles voor hem deed. „En had jij je zo op deze dag verheugd?" vroeg hij zacht. „Ja," zei ze, „en misschien... misschien komt het daardoor wel dat ik zo lelijk deed. Ik ben een mispunt, dat weet ik wel. Ik ben onbillijk..." Ze valt van 't ene uiterste in 't andere, dacht hij vermaakt. Nu fungeert ze zelf weer als zondebok. Eigenlijk niks voor Jits, zo'n onevenwichtigheid. Zou ze zó van haar stuk zijn. Zat er soms méér achter? Ze liet hem niet lang in het onzekere. „En juist vandaag," fluisterde ze, „had ik je iets willen vertellen, want ik weet het nu wel zeker, Bert. Het is zover... als alles goed gaat, dan..." Opeens lachte ze, toen ze zijn verbouwereerde gezicht zag. „Ja jongetje," en nu was ze weer hele maal de oude Jitske, „dacht jij dat dat vrije leventje maar zo voortging? Wie trouwt, sticht een gezin, nietwaar? Of wou je liever een hondje, of een poes, of een kanarie?" „Jits, lieverdl" „Héhé... voorzichtig een beetje. Je kraakt me. Je zult me van nu aan wat meer moeten ontzien, jongetje!" Hij staarde voor zich uit. Dat was het. Daarom was het vandaag zo'n extra fees telijke dag... En daarom ook had ze zich Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: P0STBUS 1 - WISSENKERKE de Vreugd van deze dag al te makkelijk laten roven. Ze zaten nog lang op. En hun gedachten en hun woorden gingen ver in de toekomst. Tussen hen beiden was de wetenschap, dat het eeuwige wonder zich ook in hun huis herhalen zou. Het ontstaan van een nieuw leven. „Heb je er al met iemand..." „Wat dacht je? Vóór ik het jou zou vertellen?" Maar toen Jitske al sliep, lag Bert nog wakker. Vol verwondering, dat dit geweldige tussen hem en- Jitske gebeuren zou, maar ook niet zonder zorg. Vandaag voor het eerst merkte hij, dat er spanning was tus sen zijn moeder en zijn vrouw. En zijn gezond verstand zei hem, dat hij het was, die hier tussen de wal en het schip zat. „Ze moeten hun verstand maar gebrui ken," dacht hij. „Het zijn geen kinderen meer." En nadat hij, echt mannelijk, zo het pro bleem van zich afgeschoven had, draaide hij zich om en sliep een minuut later de slaap des rechtvaardigen. HOOFDSTUK VIII. De verhoorde verwensing. „Nou," zei Maartje Polderman, nadat ze haar keel geschraapt had, ,,'t is vandaag wel een dag van goede tijding!" Ze keek naar haar dochter, die tegen over haar zat op haar oude, vertrouwde plaatsje. Haar kind, Jitske, die haar zo even verteld had, dat ze hoopte moeder te worden. Zij, Maartje, grootmoeder. Haar eerste kleinkind! Want Pier was al wel eerder getrouwd, maar daar waren ze nog niet zo ver. „Hoe zo?" vroeg Jitske, „hebt u al méér goede tijdingen gehad?" „Ja meid, ik wou het je net vertellen, maar jij was me met je nieuws voor. Dat is trouwens het allergrootste en beste nieuws, hoor. Je zult vader horen en de meiden. Maar weet je, er is vanmorgen een brief gekomen, uit Amerika," voegde ze er geheimzinnig achteraan. „Amerika?" „Van oom Piet." Oom Piet was reeds jaren geleden naar de nieuwe wereld vertrokken om daar te gaan boeren. Hij had zeer goed geboerd, had er een eigen farm, was er een silobe- drijf bij gaan bouwen. En als vader Polder man beweerde, dat zijn broer miljonair was, mocht dat misschien een tikkeltje overdreven zijn, maar dat oom Piet zijn schaapjes op het droge had, was een feit. Vast eenmaal per jaar, op de verjaardag van zijn broer, schreef oom Piet een brief en zo waren ze op de hoogte gebleven. Van zijn voor-, maar ook van zijn tegen spoed. Zijn zoon en zijn dochter waren getrouwd, zaten allebei op een eigen farm. Maar zijn vrouw was overleden, nu twee jaar terug. Met al zijn welstand was hij een tamelijk eenzame man. Al was zijn vro lijke en levenslustige aard, het beste middel tegen zwaarmoedigheid. NOORD-BEVELANDS JONGERENKOOR Beste mensen! Misschien is het voor iedereen wel leuk om weer eens wat van het Noord-Bevelands jongerenkoor te horen. Het is namelijk een poosje stil rond en bij ons geweest. We hebben sinds 4 weken een nieuwe dirigent, en wel: Pieter van Nunen uit Arnemuiden. Een onbekend licht op het Noord-Bevelandse land dus! Ook zijn we tot onze grote vreugde ver sterkt met een organist. Maar we kunnen nog meer mensen voor een combo gebrui ken, zoals drummer, gitarist, enz. Als je belangstelling hebt, kun je gerust een keer komen kijken. Tot onze grote spijt is het ledenaantal het laatste jaar wat teruggelopen. En daarom aan alle jonge mensen tussen 13 en 30 jaar: Wat denk je ervan om in het jongerenkoor te komen zingen? Vooral jongens/mannen stemmen zijn bijzonder hartelijk welkom. We repeteren elke maan dagavond om half acht in Colijnsplaat, in het zaaltje naast de Ned. Herv. Kerk. Het is natuurlijk niet alleen maar zingen, het ligt ook in de bedoeling om in de toekomst wat gezellige avonden te orga niseren, eens een uitwisseling met een ander jongerenkoor, enz. En trouwens, het is ook 's maandagsavonds erg gezellig! Wil je nog wat meer weten, bel dan maar even op. Groetjes namens het hele koor, en hopelijk tot ziens! Mieke Noord- hoek, Telefoon 01107-1344. „Zomaar een brief van oom Piet?" vroeg Jitske verwonderd. Enkele maanden geleden was de jaarlijkse brief op vaders verjaar dag gekomen. „Hij komt naar Nederland," liet Maartje de bom ontploffen. En blij met het nieuw tje en Jitske's verbazing, vertelde ze, dat oom Piet er genoeg van had. Hij zat daar maar eenzaam. Hij had z'n bedrijf zéér voordelig kunnen verkopen en hij wou nu eerst eens wat van de wereld gaan zien. Hij kon stil gaan leven, als hij wilde, maar daar voelde hij zich nog te jong en aktief voor. Nu wilde hij eerst eens naar Neder land komen en zijn familie opzoeken. „Komt hij hier logeren?" „Wat dacht je, dat we hem in een hotel lieten slapen?" „Zou hij er nog aan kunnen wennen?" „Hij schreef het zelf," betoogde Maartje, „als jullie een hokje voor me hebt, waar ik kan slapen en misschien nog een brief schrijven, laat me dan een tijdje bij jullie blijven," las ze van de snel tevoorschijn gehaalde brief. „Ik kan me er zo op verheu gen weer eens in m'n eigen ouderlijk huis te zijn!" Nou, wat dacht je? Vader is de koning te rijk, die was toch altijd zo op oom Piet gesteld. Al wou-ie hier altijd blij ven, heeft-ie gezegd..." En met dit grote nieuws kwam Jitske thuis. Bert luisterde met aandacht. Maat toen ze opstond om koffie te schenken, zei hij: „Zeg Jits... heb je het al aan moeder verteld?" „Wat?" „Nou zeg... wat dacht je?" Er kwam een frons op Jitske's voorhoofd. Gek, haar eerste impuls was geweest naar haar moeder te gaan om haar het nieuws te vertellen. En het was niet eens in haar opgekomen ook Bert's moeder haar geheim mee te delen. Dat kwam nog wel, maar tegelijk begreep ze, dat dit voor Bert niet leuk was. Het was zijn kind en het was zijn moeder. „Nee..." zei ze zacht en een beetje beschaamd. „Ze komt zo direkt be neden, zullen we het haar samen vertellen?" „Best," zei Bert opgewekt, maar het zat hem toch even dwars, dat Jitske holderde bolder naar haar eigen moeder was gegaan met het grote nieuws en dat zijn moeder nog van niets wist. Hij maakte zich zorg om de verhouding tussen zijn moeder en Jits. En dit was een nieuw symptoom. Maria van Hoornwyck toonde zich blij verrast, toen Bert haar vertelde, dat ze hopelijk over enige tijd grootmoeder zou zijn. „Ik hoop zo, dat het een jongen is," zei ze, „jij bent de stamhouder, Bert." „Nou," lachte Bert, „als het een schat van een meid is, zoals haar moeder, dan zal ik er net zo blij mee zijn." Die avond was er een prettige, vriende lijke stemming. Jitske in de overvloed van haar geluk, was lief en attent voor haar schoonmoeder. Maar die stemming bleef niet. Jitske kreeg een moeilijke tijd. Dikwijls was ze 's mor gens zo neerslachtig en voelde ze zich zo onwel, dat ze maar met moeite haar werk deed. Bert merkte het wel. Ze kon scherp, onbillijk, snauwerig zijn. En vlak daarna had ze dan weer spijt, huilde dikke tranen en smeekte Bert om het haar toch niet kwalijk te nemen. Bert wist niet hoe hij het met haar had, tot moeder Polderman, aan wie hij eens heel voorzichtig zijn nood klaagde, hem geruststelde. Jitske was in een onevenwich tige periode, voelde zich lichamelijk soms helemaal niet best en hij moest maar ge duldig zijn en haar niet zo serieus nemen. En een paar dagen later, toen Jitske op de koffie was, vermaande ze haar dochter, zonder over Bert's bezoek te spreken, zich er zo goed mogelijk doorheen te slaan. (Wordt vervolgd) HET JAAR VOOR HET KIND IS VOORBIJ I Toch durven wij nog uw aandacht te vragen voor het kind. Want in een tijd, waarin zoveel ouderen dikwijls hun oriën tatie en houvast verliezen, is het niet verwonderlijk dat ook de jeugd niet precies weet waar zich naar te richten. Dat dan ook een deel van onze kinderen in de knel komt, is begrijpelijk. Het is de taak van de kinderbescherming hier hulp te bieden. Zij tracht aan deze kinderen en jeugdigen, indien mogelijk sa men met de ouders, opvang en begeleiding te geven in hun groei naar volwassenheid. Uitgaande van nieuwe inzichten zijn vele moderne vormen van opvang ontwikkeld, maar op de eerste plaats vraagt toch het kind om een persoonlijke inzet en de volle aandacht voor zijn eigen moeilijkheden en behoeften. Dit tracht men in de kinder bescherming zoveel mogelijk te geven, maar dikwijls eist dit werk meer dan door de overheidssubsidie mogelijk wordt gemaakt. Hier ligt dan een taak voor de gehele Nederlandse bevolking en daarvoor doet de SAKOR (nationale kollekte kinderbescher ming) een beroep ook op u. Wij mogen de kinderen niet in de kou laten staan! In de week van 21 27 april gaat de SAKOR-kollektebus rond. Laat u niet on betuigd. Bedenk, dat het kind ons aller belangstelling en hulp waard is. Geef met gulle hand! KORTGENE Geboren: 6 maart: Carolien F., d.v. M. van Balen en E. F. Cornelisse; 8 maart: Quinten C., z.v. C. Q. Klap en S. A. Salomé. Ondertrouwd: 12 maart: C. van den Hoek, 24 jaar en M. C. Klaassen, 21 jaar. Gehuwd: Geen. Overleden: 13 maart: Adriana Brouwer, 80 jaar, w.v. J. Breas; 15 maart: Leendert J. Wisse, 84 jaar, w.v. P. L. van der Voorde. Horizontaal: 1. schrede - 4. gestalte - 10. niet raak - 13. delfstof - 15. idee •- 16. meisjesnaam - 17. nurks - 19. knolgewas 21. de onbekende (afk.) - 22. ambtshalve (Lat. afk.) - 24. deel van de dag (afk.) 25. gelukkig nieuwjaar (afk.) - 27. gadoli nium (afk.) - 29. herrie, lawaai - 32. zang- noot - 34. ik geloof - 37. verpakkingsmiddel 39. rotswoning - 40. boodschapper - 42. rivier in Nederland - 43. Eng. voorzetsel 44. bevestiging - 45. drank - 46. europium (afk.) - 47. vreemde munt (afk.) - 48. wol pluisje - 50. fijn aardewerk - 51. reptiel 52. wending - 54. profeet - 56. regerings reglement (afk.) - 57. landgoed - 60. grond toon - 61. jongensnaam - 62. chin, maat 63. dierengeluid - 65. zoals de akten ge tuigen (Lat. afk.) - 67. tegenwerping - 70. uit eigen land - 73. water in N.-Brabant 74. vogel - 76. drietal - 77. klef - 78. muziekinstrument - 79. lidwoord. Horizontaal: 2. perikel - 8. artis - 12. ps 14. pedro - 15. riant - 16. ato - 18. neo 19. pe - 20. ao - 22. druk - 24. eng 26. nop - 28. en - 29. eo - 30. op - 32. irene - 34. ent - 35. parade - 38. Ie 39. enge - 41. pok - 42. krenken - 44. aa 46. ui - 47. de - 48. lt - 49. spellen - 53. zee - 56. term - 57. io - 58. eiland - 61. ora 62. enige - 64. el - 65. oi - 67. ot - 68. bod 69. ijle - 71. mals - 73. se - 74. es - 75. are - 77. nel - 78. steut - 80. angel - 82. na 83. haaks - 84. andorra. EXTRA WINDWAARSCHUWINGEN VOOR DE WATERSPORT Het KNMI heeft met ingang van 1 april voor de watersport een extra windwaar- schuwing uitgegeven, zodra een windkracht van 6 beaufort of meer wordt verwacht. Deze waarschuwing zal worden opgeno men in alle uitzendingen van de radio nieuwsdienst. Daarnaast wordt, zoals voor heen, in alle lange nieuwsuitzendingen een windverwachting gegeven, ongeacht de windkracht. Uitgebreide informatie, ook bruikbaar voor de waterrecreatie, wordt verstrekt in de weeroverzichten op Hilversum 2 van 05.45, 06.45, 08.00, 12.26 (op zondag 13.00), 17.24 (op zondag 17.55 op Hilversum 1), 20.00 en 22.30 uur. Windkracht 6 (krachtige wind) komt overeen met een windsnelheid tussen 11 en 14 meter per seconde. Verticaal: 1. schrijfbehoefte - 2. palm - 3. deel van een plant - 5. oud-griekse munt 6. soc. econ. raad (afk.) - 7. ten noorden (afk.) - 8. deel van een etmaal - 9. ge wapende ruiter - 10. aziaat - 11. land in Azië - 12. sluis - 14. heilige (afk.) - 16. lidwoord - 18. goud (Fr.) - 20. lengtemaat (afk.) - 23. maatschappijvorm (afk.) - 26. oneer - 28. de dato (afk.) - 30. sierlijk, bevallig - 31. uitstekend - 32. dat is (afk.) 33. plaats in Noord-Holland - 35. draaiend deel - 36. uitheems zoogdier - 37. breek baar - 38. uitgestorven rund - 41. tocht 49. plotseling - 51. scherpe, spijtige - 53. slede - 55. lutecium (afk.) - 57. bladvezel 58. als volgt (afk.) - 59. slot - 61. behoeftige 62. Fr. lidwoord - 64. uitroep - 66. vriendin (Fr.) - <67. schaakterm - 68. telegraaf res tante (afk.) - 69. baan van balspel - 70. godin - 71. Fr. voegwoord - 72. plaats in Noord-Brabant - 75. bijwoord. Verticaal: 1. spade - 3. ep - 4. ren - 5. idee 6. kroniek - 7. eo - 8. ai - 9. raap - 10. tno - 11. it - 13. strop - 15. renner - 17. ou 21. entente - 23. kor - 25. gr - 27. oe 28. engel - 31. papil - 33. elk - 34. enk 36. ab - 37. do - 39. ene - 40. pastoor 43. edele - 45. apert - 46. ulm - 50. era 51. einder - 52. noi - 53. zeeland - 54. ei 55. nn - 59. alm - 60. dolen - 62. eo 63. gij - 66. islam - 68. beek - 70. ergo 72. an - 73. sta - 76. eer - 78. sa - 79. us 80. an - 81. Ir. Oplossing kruiswoorfSpuzxei no. 669 Kruiswoordpuzzel no. 670

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1