NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD (Schoonmoeder' U Houdt nu het meest gelezen blad doerd-Beveiand ia handen X jbt 15 B 1 wê 13 n mm pfb md door L. van Schooien Zeeland Magazine? Voorjaarsshow te Kamperland No. 3907 Donderdag 27 maart 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ23,— per jaar. Franko per post ƒ38,50 per jaar. Advertenties 33 ct per mm, exd. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 13 Toen Maria het tweetal door het raam nazag, zuchtte ze. Het zou niet makkelijk zijn. En toch was ze ervan overtuigd, dat Jitske niet het meisje was, dat Bert nodig had. Ze dacht aan zijn toekomst, zijn car rière. De vrouw, die hij zich koos, moest hem daartoe de deuren helpen openen. Het kwam niet in haar op, dat Bert in dit op zicht andere ideeën had, en een toekom stige carrière niet aan de eventuele relaties van zijn eventuele gade te danken wou hebben. En dat hij een gelukkig huwelijks leven van meer belang vond dan een goed plaatsje in „de betere kringen". „Hoe vond u haar, moeder?" vroeg hij gretig die avond. „Knap", zei Maria, „en het leek me wel een aardig kind. Maar je kunt van zo'n eerste keer nooit zoveel zeggen. Misschien was ze niet erg op haar gemak." ,,'n Wonder," vond Bert, „tenslotte was het niet zó maar een visite. Ze ging, om het nu maar eens rond te zeggen, op zicht bij haar aanstaande schoonmoeder." Maria sloot de ogen. „En hoe vond zij het?" vroeg ze even later. „O, ze is weg van dit huis. Zoveel mooie dingen... daar houdt ze van. En ze was nog meer onder de indruk van jou, moes." „Dat zal wel." „Je kunt indrukwekkend zijn als je wilt." Ze lachte haars ondanks. „Toch niet zo indrukwekkend als ik wél eens zou willen, bijvoorbeeld ten opzichte van mijn zoon." „Maar," schertste hij, „u zou toch niet zó indrukwekkend willen zijn, dat die zoon eenvoudig een afdruk van zijn moeder werd Het werd speels gezegd, maar ze proefde er zijn vastbeslotenheid uit. Hij zou zijn eigen weg gaan, zich die door haar niet laten voorschrijven, hoeveel hij ook van haar hield. Bert merkte, dat Jitske thuis, op de kwe kerij, anders was. Helemaal zichzelf. Daar kwamen ze elkander het meest nader. Vader Polderman had alle respect voor Bert's ken nis en besprak met hem de economische opzet van zijn bedrijf. Ze konden goed met elkaar overweg en Jitske's vader merkte, dat Bert een heldere kop had en zijn weetje wist. Soms liepen ze samen over de kwe kerij en al gauw wist Bert heel wat van de problemen waarvoor de kweker zich ge steld ziet. Hij legde Jitske's vader uit wat er allemaal vastzat aan de Euromarkt en wat dat voor de Nederlandse ondernemer kon betekenen. „Zie je," zei Polderman op zo'n avond innig vergenoegd, „jij laat me de zaken es van de andere kant bekijken. Ze zaten laatst op de vergadering zo te zwammen, dat ik m'n mond niet meer kon houden en toen heb ik zo es over een paar dingen m'n mening gezegd. Ik had het niet moeten doen, want nou willen ze me in 't bestuur." Moeder Geertje hoorde het aan. Haar man had het woord gevoerd op een verga dering... dat gebeurde maar zelden. Ja, die jongen, die Bert, die bracht hem nieuwe ideeën bij. Gek toch, zo'n boekenwurm, dat die iets kon vertellen waar een kweker iets aan had. En ze sneed een extra dikke plak koek voor hem af. „Nou, nou," zei Jitske, „sta jij even in de gratie." ,,'t Is allemaal koek en ei," vond Hennie, die „de vrijer van Jits" wel mocht. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor-, zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE Broer Pier had Bert wat wantrouwend bekeken, maar vond hem nog niet zo erg ongeschikt. En toen hij op een goede dag Bert meenam naar zijn nieuwe huis, dat nu bijna klaar was, kwamen ze op het nog ongeschilderde kozijn van de zitkamer tot een vertrouwelijk gesprek. Na afloop zei Pier: „Die vent is stapel op onze Jits, moeder En het is helemaal niet zo'n. zoetbroeiertje als is op 't eerste gezicht lijkt." Dit nu was in Piers mond een uiting van de hoogste lof, want „zoetbroeiers" kon hij niet luchten. Maria merkte wel, dat Bert er nooit te genop zag de tocht naar de Onderdamseweg te ondernemen. „Straks ga je zelf nog in de kwekerij," zei ze met een poging tot scherts. „Waar praten jullie nou allemaal zo over?" Ze kon zich niet indenken, dat haar Bert met zijn diploma's, zijn beschaving en ontwikkeling daar uren zat te kletsen met die tuinders familie, en er nog plezier in had ook. „Kijk es moeder," zei hij, „die mensen zitten ook tegen een economische ontwik keling aan te kijken, waar ze zich op moeten instellen. En al pratend krijg ik zo een goed idee, waar bij hen de knelpunten zit ten. En al pratend proberen we er uit te komen. Polderman is nou bestuurslid van de veiling geworden en als je daar niet voor spek en bonen wilt bijzitten, dan zit daar heel wat aan vast. Ik leer een heleboel van hen en zij leren misschien ook een beetje van mij. Eigenlijk doe ik hetzelfde als toen bij Bruynen." „Maar het gaat toch allemaal maar over de kwekerij." „Welnee... van 't een komt het ander. Af en toe vragen we ons wel es af: Hoe zijn we nu in vredesnaam hierop terecht gekomen?" Hij lachte plezierig bij de her inneringen. ,,'t Lijkt me toch wel allemaal erg een zijdig," hield ze vol. „Ach moeder... hoe veelzijdig waren de gesprekken die wij hier met onze kennissen hadden? Waar ging het allemaal over? Het laatste toneelstuk of de laatste film die ze hadden gezien, en de verloving van deze of gene. Soms over een boek of over de politiek, maar dat duurde nooit zo erg lang. Moet je met Pier Polderman gaan zitten praten over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, die haalt er een hele le vensbeschouwing bij. Dat is een principiële vent, z'n vader trouwens ook." „En Jitske zit zeker maar stilletjes te luisteren?" „Ja... net iets voor Jits. Die weet haar mondje te roeren. Luisteren, dat doet haar moeder meer. Maar als die er dan ook een woordje tussengooit, is het meestal goed raak. Nee, 't kan er bar gezellig zijn." „Dan zal Jitske wel niet erg aan de Forsyte Saga toekomen," meende Maria zuurzoet. „Nee... tenminste niet als il< er iedere avond zat." Het klonk opeens gedeprimeerd. Bert voelde het verzet, nog altijd. Zijn moeder kon het maar moeilijk verdragen, dat hij het bij de Poldermannen zo gezellig vond. Maar Jitske en zij kwamen elkaar zo moeilijk nader. Jitske keek tegen Bert's moeder op, en moeder, vreesde Bert, keek zo langs haar neus toch altijd een beetje op Jitske neer. Toen hij over een verloving begon te praten, had ze zich echter niet verzet. „Best", zei ze, „ik heb een hekel aan ongeregelde verhoudingen. Maar Bert, neem me niet kwalijk... Ik voel erg weinig voor een receptie. Ik ben maar een vrouw alleen. Ik zie erg tegen al die drukte op." „O maar," antwoordde Bert verheugd, „dat zijn we meteen eens, moeder. We zetten een advertentie en daarmee uit. Wat heb je aan al die drukte." Pas later bedacht hij, dat zijn moeder waarschijnlijk liever niet wilde recipiëren samen met de familie Polderman, de aan staande schoonouders van Bert. En daarmee schoot hij wel in de roos. Maar wat kon het hem schelen? Jitske en hijDaar ging het om! Tweede deel Hoofdstuk VII Een kindje op komst. Nog een beetje onwennig ging Jitske van Hoornwijck, geboren Polderman, door het grote huis aan de Singel. Het was allemaal zo heel anders dan in de ouderwetse, maar gezellige woning aan de Onderdamseweg, waar ze trouwens maar al te graag even aanwipte, wanneer ze in de stad aan het boodschappen doen was. Om net als vroeger met moeder te keuvelen, de armen op het pluche tafelkleed, starend naar het lichtje onder de koffiepot, het aloude gebloemde koektrommeltje op t&fel. Jitske voelde zich overigens best op haar gemak in het Singelhuis. Ze had een voor liefde voor mooie oude dingen en die wa ren er daar genoeg. Het was haar een feest geweest om te proberen, met behoud van het voortreffelijke oude, toch een mo dern huis in te richten. En ze had daarbij de enthousiaste steun van Bert gehad. En zelfs haar schoonmoeder moest erkennen, dat Jits in dit huis op haar plaats was. Maria van Hoornwijck had trouwens al heel wat van haar denkbeelden moeten herzien. En helemaal af moeten wennen, Jitske te beschouwen als „een boerenkind, dat op de bus had gestaan." Strikt genomen was Jitske veel vlotter in de omgang, wist zich makkelijker aan iedereen aan te passen, dan zijzelf. Ze had met Marjorie Besoijen zitten praten (die zich inmiddels met een vliegenier had verloofd) alsof ze haar al jaren kende en Marjorie had de volgende dag tegen Bert gezegd: „Zeg, waar heb jij die vrouw van je opgepikt? Dat is er één die van wanten weet. Je bent toch maar een geluksvogel, Bertje!" Ja, hij was een geluksvogel. Meneer Be soijen, zeer tevreden over zijn werk en nogal met hem ingenomen, had een lang gesprek met hem gehad om hem eens te polsen hoe dit werk hem aanstond. Of hij er niet voor voelde bij de firma te blijven en dan misschien mettertijd in de zaak te worden opgenomen. Als dat zo was, kreeg hij nu alvast procuratie. De salarisverhoging die hieraan vast zat, en het niet te verwaar lozen tantième hadden Bert op de stout moedige gedachte gebracht, dat Jitske en hij maar moesten gaan trouwen. Een huis? Er was maar één oplossing: Te gaan wonen in het ouderlijk huis op de Singel. Wanneer hij er uit trok, kon moeder alleen dit toch niet meer aanhouden. Maria kon er anderzijds niet toe komen nog te gaan „verkassen". Oude bomen moet je niet verplanten, zei ze en hoewel Bert lachend protesteerde dat ze er nog helemaal niet oud uit zag voor haar een-en-vijftig jaren, ze was zo aan dit huis gehecht en aan de Singel en aan het stadscentrum zo vlakbij, dat de gedachte ergens anders te gaan wonen, haar met schrik vervulde. (Wordt vervolgd) KOLLEKTE SIMAVI 1980 De aktieweek voor Simavi ligt weer ach ter ons. Veel dank aan allen die hebben meegewerkt en vooral zijn we ook blij met onze jonge kollektanten, die zo dapper met de ouderen hebben meegewerkt. Moch ten we in 1979 het grote bedrag van 1005,75 ophalen: nu in 1980 ligt het iets lager, maar zijn toch ook dankbaar voor dit bedrag en wel 853,20. Voor diegenen, die de kollektant gemist hebben, mogen we hét gironummer nog eens doorgeven. Giro 300 100 t.n.v. Simavi, Haarlem. TELEFOONNUMMER WIJZIGING KORTGENE Op dinsdag 1 april 1980 te 22.00 uur worden de 3-cijferige abonneenummers van het telefoonnet Kortgene (woonplaatsen Kortgene en Geersdijk) gewijzigd in' 4- cijferige nummers. Vóór de bestaande num mers wordt dan het cijfer 1 (één) geplaatst. Gedurende de werkzaamheden is het mo gelijk, dat het telefoonverkeer van en naar deze plaatsen tijdelijk is onderbroken. Na deze wijziging worden degenen die oude nummers kiezen nog enige tijd inge licht door middel van een berichtenauto- maat. JEUGDVERENIGING GEERSDIJK GEEFT TONEELUITVOERING Op vrijdag 28 maart a.s. wordt door de leden van de Geersdijkse Jeugdvereniging de jaarlijkse toneeluitvoering gehouden. Het is een aantrekkelijk blijspel in 3 bedrijven en is getiteld „Een zoen van Miss Urk". Corine Koert heeft de regie in handen en de aanvang is bepaald op 20.00 uur in het Drenthehuis te Geersdijk. ROMMELMARKT TE GEERSDIJK Reeds voor de op 12 juli a.s. te houden rommelmarkt is de vereniging al druk bezig met de voorbereidingen en het verzamelen van „rommel". Aangespoord door het ge weldige sukses van vorig jaar, waarbij een oobrengst van ver over de ƒ2.000,werd gehaald, zijn vele leden al aktief om ook dit keer de Geersdijkse rommelmarkt onder de aandacht te brengen. Voor de zesde keer organiseert de Kam- perlandse Ondernemersvereniging een Voor jaarsshow. Deze show wordt gehouden op 27, 28 en 29 maart op de „Antoinette- hoeve", Stekeldijk 1 van de heer J. A. Remijnse, waar de ondernemers een grootse showruimte te beschikking staat. Deze show is open op donderdag 27 en vrijdag 28 maart van 3 tot 9 uur. Zaterdag 29 maart van 2 tot 6 uur. De opening zal plaats hebben op don derdag 27 maart om 3 uur door mevr. Wisse - Lammers, die de sleutel in ont vangst zal nemen van de parachutisten. Deze parachutisten zullen om 3 uur op het terrein van de „Antoinette-hoeve" lan den, maar vooraf zullen zij nog een ge weldig aantal waardebonnen boven Kam perland uitstrooien. O.a. voor gratis diner, een waardebon van 1000,— korting bij aankoop van een landbouwtraktor, maar ook nog een honderdtal waardebonnen voor gratis slagroomtaarten door de Kamper- landse Ondernemers beschikbaar gesteld. De Rabobank Noord-Beveland en Menken- Landbouw b.v. sponsoren de attraktie van de parachutisten. Verder kunt u tijdens de show het juiste gewicht raden van een varken. Op deze show is ook een horecastand aanwezig, zodat men een hapje en een drankje kan krijgen. Daarnaast is er natuurlijk vooral te zien wat de ondernemers te bieden hebben. En dat is onder meer: surfplanken, fietsen (nog voor oude prijs), tuingereedschap, hobby-artikelen, meubels, vloerbedekking, elektrische apparaten, groente, fruit, bloe men, kaas, naaimachines, handwerkartike- len, verf en behang. ET kunt er wijn, reform en poffertjes proeven. U krijgt er gratis spinles. Verder is er een kapsalon aanwezig met professionele voorlichting over haar- en huidverzorging. Een glasgraveur kunt u aan het werk zien en tenslotte is er een stand van de Rijkspolitie met voorlichting over inbraakpreventie met een doorlopende dia-presentatie. Behalve de voorjaarsshow organiseert de Kamperlandse Ondernemersvereniging dit jaar ook weer een Braderie op 25 en 26 juli a.s. Tenslotte. De Voorjaarsshow is zeker de moeite waard om een kijkje te gaan nemen. Kruiswoordpuzzel no. 668 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 n RPP 1 13 u Itt gfig SfiS F 20 21 22 231 bhS2a i I r i25 éH26 f p nü B_i§ L 1* 1 31 32 3 3 Hl" W35 36 37 38 39 40 |4i" DU BH 42 I 43 BH U L 46 47 T 48 49 50 51 52 R Horizontaal: 1. drek - 7. plaats in Overijssel 12. gehoorzaal - 13. godin - 14. da capo (afk.) - 16. gaarne - 17. landbouwwerktuig 18. klaagzang - 19. plaats in Turkije - 20. het romeinse rijk (Lat. afk.) - 21. gewicht (afk.) - 22. deel van de dag - 24. gewichtje 26. metaal - 28. plaats in Noord-Holland 29. gedenknaald - 31. teken van blijdschap 34. mist - 35. stuk hout - 38. de somma van (afk.) - 39. onder-officier (afk.) - 40. maangodin - 42. bedaard - 43. ten laatste (afk.) - 44. gebaar - 45. bekende motor races (afk.) - 46. rivier in Duitsland - 48. plaats uit de Bijbel - 51. echtgenoot - 52. getalmerk. Verticaal: 1. van deze tijd - 2. kindergroet 3. delen van een ton - 4. stof maat - 5. woede 6. deel van een bloem - 7. verbond - 8. rund - 9. landbouwwerktuig - 10. vaartuig (afk.) - 11. aanzien - 15. godin - 17. dus (Lat.) - 23. mislukking - 24. naaigerei - 25. edel - 27. soort talksteen - 30. mil. rang 31. hinderlijk - 32. stand - 33. uitroep 35. in beweging zijnde vloeistof - 36. wind richting - 37. vaartuig - 41. insekteneter 42. bepaald hoofdtelwoord - 46. titel (afk.) 47. uitroep - 49. Duits pers. vnw. - 50. lengtemaat (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 667 Horizontaal: 1. troetel - 6. klewang - 11. wa 12. ontdaan - 14. oa - 15. ahoi - 17. kano 20. Kongo - 22. beker - 23. toen - 25. Emmen 27. Vara - 29. Annie - 31. sol - 32. Kenia 33. lg - 34. giek - 36. geel - 38. cl - 39. Ee 40. kl - 41. ev - 42. NH - 43. sl - 44. sein 46. krek - 48. te - 50. cijfer - 52. ode 54. roken - 56. aker - 57. enorm - 59. Kent 60. Irene - 62. neger - 64. telg - 66. rots 67. en - 69. steiger - 72. mt - 73. luister 74. alsmede. Verticaal: 1. tweetal - 2. ra - 3. Toon - 4. enige - 5. It - 6. ka - 7. laken - 8. enak 9. no - 10. garnaal - 13. di - 15. Aken 16. honig - 18. nevel - 19. Oran - 21. Omsk 22. Belg - 24. ongelijk - 26. mo - 28. richten 30. eiker - 32. kever - 35. Eli - 37. eer 43. scalpel - 44. serre - 45. none - 46. kern 47. koket - 49. entente - 51. feit - 53. do 55. kers - 57. engte - 58. merel - 61. Eist 63. gors - 65. pi - 68. nu - 70. er - 71. ga 72. md.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1