NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Schoonmoeder' I" I U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen door L. van Schooien Zeeland Magazine? Dromen Chiromantie Bladgoud Noi 3906 Dondardag 20 maart 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON En wanneer Evert kwam praten, over „zaken", dan dwaalde het gesprek immer naar zo vele andere onderwerpen en dan wist ze, dat de man tegenover haar er zich niet met een Jantje van Leiden afmaakte. Het nimmer zocht in goedkope frasen, maar probeerde haar te helpen en bij te staan. Ditmaal was het gesprek voor haar bij zonder aangrijpend geweest, want ze had met Evert gesproken over wat haar in deze dagen wel het diepst beroerde, het probleem van haar zoon Bert en het meisje Jitske. Want e£^as geen ontkomen aan geweest Ze kon het niet langer uitstellen. Ze moest met dit meisje kennismaken. Bert, anders volgzaam, meestal bereid moeders zin te doen, bleek op dit punt van een haar on bekende vasthoudendheid. Jitske was het... Jitske alléén. En het was wel een verademing geweest, dat ze aan Evert niets hoefde te vertellen van haar eigen wensen en verlangens, die nu door Berts keuze werden doorkruist. Hij begreep het allemaal zo goed. Het was, als las hij haar gedachten. „En toch, Marie..." (Hij was de enige in de familie die haar Marie noemde). „Vrees ik, dat er niets anders voor je opzit, dan je hierbij neer te leggen. Ik ken Bert goed genoeg om te weten, dat hij zich niet laat leiden door een bevlieging. Als hij dat meisje zo iets bijzonders vindt... Wel. dan zal ze in een bepaald opzicht waarschijnlijk wel bijzonder zijn." Even zag ze zijn ver moeide glimlach. „Maar Eef... een conductrice..." „Klem je daar toch niet aan vast, meisje. Als Bert haar de moeite waard vindt, zal ze heus wel bijzondere kwaliteiten hebben." „Een boerekind..." „Haar vader is kweker, zei je? Dat is niet het slechtste soort mensen. Meestal zijn ze degelijk, hard werkend, en al lezen ze Sa- tre niet en maken ze zich niet druk over Picasso of Karei Appel, ze hebben dikwijls een zeer behoorlijke dosis ontwikkeling, praktische ontwikkeling. En ook dikwijls veel meer innerlijke beschaving dan je zou vermoeden. Ze weten niet, welk wijnjaar het beste is, maar ze kennen hun eigen problemen zeer wel. Misschien is dit meisje een beetje een natuurkind, en trekt dat Bert aan, omdat zovele meisjes uit onze kringen nog maar zo weinig natuurlijks hebben overgehouden Maria dacht aan Mia Loman en begreep het. „Kijk es Marie, Bert is alles wat je hebt. Je wilt die jongen niet kwijt. Integendeel. Je moet je zoon niet kwijtraken, je moet er een dochter bij krijgen." Maria sloot de ogen. Hoe kon ze dit meisje, dat haar jongen van haar wegstal, ooit als een dochter beschouwen? „Het hangt helemaal van jouw eigen houding af, meisje. Treed je dit kind met allerlei reserves en vooroordelen tegemoet, dan schep je een sfeer waarin zij zich niet op haar gemak voelt, maar Bert ook niet. En misschien voelt hij zich bij haar familie dan meer op zijn gemak, al is het een ander soort mensen. Die jongen moet zijn eigen leven leven. Je kunt niet vergen, dat hij het inricht naar jouw wensen." „Na alles wat ik voor hem heb over gehad...?" Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE „Moet hij jou daarvoor danken? Was dat niet je plicht? Dat is immers het voorland van ons ouders? Wij doen alles voor onze kinderen en als dank laten ze ons alleen. Maar dat is toch waartoe we ze opvoeden, dat ze op eigen benen gaan staan, hun eigen leven leiden? Dan moeten we niet senti menteel gaan doen over alles wat we voor ze over gehad hebben. Waar het om gaat is, dat ze onze kinderen blijven, dat er een band van liefde blijft bestaan. En later, als ze zelf kinderen hebben, gaan ze het zien. Vaak is het dan te laat... maar mis schien heb jij meer geluk." Hij zweeg. Hij had ongewoon veel gepraat voor zijn doen, maar hij zag zijn schoon zuster aan het begin van een weg die haar, naar hij meende, alleen maar verdriet en ontgoocheling brengen kon. En daarvan wilde hij haar weerhouden. „Dus jij zou willen..." „Ik heb niets te willen... ik zeg mijn mening." „Ik zou dus dat kind..." „...moeten ontvangen als je aanstaande schoondochter. Dat wil zeggen: als een dochter. Je wou toch altijd zo graag een meisje?" „Ja, maar dat is heel iets anders." „Weet je nog niet, Marie. Je hebt haar nog niet eens gezien..." Maria zat nog voor het raam, toen ze Bert's fietsbel hoorde. Hij zag haar zitten en wuifde, reed zijn karretje door de poort. „Ha, moeder!" Ze zag hem staan, haar jongen, haar oogappel. Ja, wilde ze haar invloed op hem bewaren, wilde ze hem vasthouden, dan zou ze dit offer moeten brengen. En toen ze samen aan de thee zaten, zei ze opeens, en hij hoorde in zijn verrassing niet eenS hoe geforceerd opgewekt haar stem was: „Ja... en nu jouw Jitske... wanneer krijg ik die eens te zien?" „Moeder!... Nou, wanneer u maar wilt! Zal ik vragen of ze zaterdag op de thee komt?" De gretigheid in zijn blik deed haar pijn. „Dat moest je maar doen... Je hebt me zo nieuwsgierig gemaakt." Hij sprong op, sloeg zijn armen om haar heen, kuste haar. „Moes, je bent een schat!" Ja, ja, dacht ze. Maar niet meer de enige. En voor jouw schat moet ik mijn toekomst- idealen laten schieten. Maar ze zei alleen: „Jö, denk om m'n haar... Wou je nog een kopje?" Jitske was geweest. „Op zicht," zoals ze zelf, nerveus-lachend, had gezegd. Maria kreeg een schok, toen ze Bert zag komen aanwandelen, naast haar, onder de bomen van de Singel. Deze tegenstandster was niet te veronachtzamen. Ze zag de zon spelen met Jitske's lich tende blonde haar, de rijzige gestalte, de weerbare houding. Een knap kind, zonder twijfel. Eigenlijk ongewoon... zo vitaal, zo vrolijk, inderdaad een natuurkind. Al haar charmes waren echt. Even ging er een gevoel van tevredenheid door haar heen. Bert had er wel kijk op, uiterlijk althans kon hij met dit meisje voor de dag komen. JONGERENDAG NOORD-BEVELAND Wanneer wordt er nu eens echt iets voor de jongeren gedaan vanuit de kerk? De onvrede die je dikwijls hoort, dat jongeren de diensten afgezaagd vinden. En zeker ook de jeugddiensten, die niet aan de verwachting voldoen. Daarom moet er eens iets nieuws georganiseerd worden. Nu heeft een groep deze kritiek ter hand ge nomen en komt met een vorm die bij velen aan zal slaan. De Jongerendag wordt gehouden op 30 maart a.s. in het De Casembroothuis te Kamperland en begint om 11.30 uur. Er wordt een film vertoond met de titel: „Oh, God" met in de hoofdrol John Denver. Later op de middag wordt er een Agapé- viering gehouden. Tussentijds worden er meningen, kritie ken en ideeën gegeven door verschillende groepen. Er is gelegenheid voor ontspanning in de vorm van muziek, spelen, toneel, vrije besteding, kennismaken, enz. Verder werken mee: dhr. Mak uit Vee- nendaal: het interkerkelijk jongerenkoor Noord-Beveland en de speciale muziek „Pallieter" uit Etten-Leur. Er wordt voor broodjes, koffie en thee gezorgd. De toegang is derhalve niet gratis. Iedereen, vanaf 14 jaar en ouder, is welkom. Het initiatief is gelegen bij C. J. V. Kamperland en het interkerkelijk jongeren koor Noord-Beveland. Ze viel op, zoals ze daar liep. Die man daar in dat grijze pak liep warempel naar haar om te kijken. Maar, bedacht ze met een, misschien was het iemand die haar herkende... uit de bus. Ze waren allebei erg nerveus, Maria en Jitske, toen ze elkaar in de koele marmeren vestibule begroetten. Jitske was onder de indruk van het mooie, statige huis en ze vond Maria een imponerende vrouw. Zo knap nog, zo gedistingeerd. Jitske was verlegen. Ze voelde zich in deze omgeving niet zo bijster op haar gemak. En ze had het gevoel, dat ze gewogen werd. Was ze goed genoeg voor Bert? Je kon wel merken, vond Maria, dat het toch maar een heel gewoon meisje was, al zag ze er goed uit. Waar moest ze met dit kind over praten? Ze deed haar best. En ze vroeg Jitske naar haar ouders, haar broer, haar zusjes. Over haar werk sprak ze niet. Wat een conductrice zo allemaal beleefde, kon ze zich ook zonder dat best voorstellen. Het Interesseerde haar niet. Ze zag Jitske's blikken dwalen naar de boekenkast, die grote boekenkast waar de boeken in stonden, die Coenraad met z'n onverzadigbare leeshonger verzameld had. „Lees je veel?" vroeg ze. „Nogal, mevrouw." Gunst, wat zou zo'n kind lezen? Ro mannetjes waarin ze mekaar krijgen. „Wat lees je op 't ogenblik?" 't Leek wel een examen, dacht Bert, niet op zijn gemak en hij schoot Jitske te hulp. „Jits houdt van die dikke knollen, waar je in geen maanden mee klaar bent. Ze heeft nu de Forsyte Saga ontdekt... Nu, daar kan ze wel even mee voort." „Het is niet zo gemakkelijk," zei Jitske aarzelend. „Je moet 'em in het Engels lezen," advi seerde Maria. En eigenlijk vond ze zichzelf op dit moment gemeen. „Dan heb je er pas het echte plezier van." „Dat doe ik ook," zei Jitske eenvoudig, „daarom zei ik... het is niet zo makkelijk." „Eén-nul voor Jitske," gnuifde Bert in wendig. Hij wist maar al te goed, dat zijn moeder de weg van de minste weerstand had gekozen en het meesterwerk van de grote Galsworthy voor het gemak maar in de Nederlandse vertaling had genoten! Hij stond dan ook verbaasd over de „lef" waar mee ze Jitske haar advies gaf. En genoot buitensporig toen dat als een boemerang tot haar terugkeerde. Maria was een ogenblik onzeker, kon zich geen conductrice voorstellen die tijdens de wachttijd van de bus Galsworthy in het oorspronkelijke verslond. Misschien had Jitske iets van haar ge dachten geraden, want ze zei glimlachend: „Ik lees er nog van alles tussendoor..." „Detectives," plaagde Bert, „daar is ze dol op." Maria was haars ondanks een beetje ge ïmponeerd. Zie je, daar had je het al, ze onderschatte dit meisje. Ze kon beter op Bert's oordeel afgaan. En opeens vond ze de moed te vragen: „Heb je nu bevrediging in het werk dat je nu doet?" En Jitske antwoordde wat ze Bert geant woord had. „Het is maar een overstapje, mevrouw. Ik blijf dit niet doen. Maar het is een goede leerschool." „Een leerschool voor het huwelijk?" vroeg Maria een beetje zuur. „Toen ik dit begon, dacht ik nog niet aan het huwelijk. Eigenlijk heeft Bert roet in het eten gegooid. Ik zal m'n toekomst plannen helemaal moeten herzien." „Dat zou ik zeker!" meende Bert. „Als jij wat van de wereld wilt zien, dan doen we dat wel samen." En zijn ogen straalden als hij dacht aan alles wat hij nog samen met Jitske hoopte te genieten. (Wordt vervolgd) Vele mensen dromen bijzonder realistische dingen. Als er dan eens wat van uitkomt behoeft dit nog niet op helderziendheid te duiden. Veelal berust dit op toeval omdat we zo verschrikkelijk veel dromen in één nacht. Normaal herinneren we ons niet zoveel meer van wat we dromen in een nacht. Al is dat per individu verschillend. Velen weten ons 's morgens lange ver halen te doen over hun dromen, vooral zij die er meer dan normale waarde aan hechten. Het is bekend dat in onze dromen allerlei voorbije belevenissen, maar ook ver kapte en onduidelijke wensen de revue passeren. Dergelijke voorstellingen kunnen zeer vervormd zijn maar ook zeer realis tisch. Ook verborgen angsten kunnen zich uiten in nachtmerries en men acht de droom daardoor een zeer goede uitlaatklep hiervoor. Droomuitleggers kunnen dromen wel ana- liseren door de jarenlange studies die zij ervan gemaakt hebben. Maar voorspellingen doen lijkt vooralsnog onmogelijk. Er zijn vele boeken waarin de handlees- kunde of chiromantie wordt afgeschilderd als onzin. Als men verschillende boeken naslaat over handleeskunde ontdekt men dat ook daarin verschillende uitleg wordt gegeven over de lijnen in de hand. Daarom lijkt het toekomstvoorspellen door hand lezen volkomen bijgeloof te zijn. Er zijn echter mensen die er heilig in geloven en daarom zijn er nog steeds zi geuners die er hun beroep van gemaakt hebben. Het is natuurlijk niet onmogelijk dat zo'n voorspelling uitkomt. Zoals er trouwens ook wel eens paranormale be gaafden die bij de handlezers aanwezig zijn, een rol spelen. Dit berust dan misschien op een soort „helderziendheid" die echter met de lijnen in de hand niets heeft uit te staan. Bij de een plooit de huid nou eenmaal anders dan bij de ander en niet alleen in de handen. Horizontaal: 1. sabelkwast - 6. wapen - 11. wettelijke aansprakelijkheid (afk.) - 12. van streek - 14. onder andere (afk.) - 15. uitroep - 17. vaartuig - 20. deel van Afrika 22. drinkgerei - 23. bijwoord - 25. plaats in Drente - 27. omroepvereniging (afk.) 29. meisjesnaam - 31. zangnoot - 32. deel van Afrika - 33. laatstgenoemde (afk.) - 34. deel van een zeilboot - 36. kleur - 38. inhoudsmaat (afk.) - 39. water in Friesland 40. inhoudsmaat (afk.) - 41. evenr. ver tegenwoordiging. (afk.) - 42. Noord-Holland (afk.) - 43. te zijner plaatse (Lat. afk.) 44. teken - 46. precies - 48. voorzetsel 50. getalaanduiding - 52. lyrisch gedicht 54. smoken - 56. putemmer - 57. geweldig- 59. Eng. hertogdom - 60. meisjesnaam - 62. Afrikaan - 64. nakomeling - 66. steenmassa 67. voegwoord - 69. stellage - 72. meter- ton (afk.) - 73. glans - 74. bijwoord. BladgotK. is zeer fijn uitgehamerd echt goud. Van een kubieke millimeter is het mogelijk om bijna een vierkante decimeter uit te hameren. Het uiterste is circa 0.00001 mm. Het wordt gebruikt voor blad vergulden of voor stempelbanden. Het blad goud wordt in verschillende legeringen ver vaardigd. De hoogste kwaliteit is „dukatengoud". Dit is een benaming die is overgebleven uit de tijd dat het bladgoud werd gemaakt van de dukaat. Voor schilderijlijsten wordt geen bladgoud gebruikt. Dit noemt men verguldsel, of verven die een goudglanzende gele deklaag achterlaten. Verticaal: 1. duo - 2. rondhout - 3. jongens naam - 4. unieke - 5. militaire rang (afk.) 6. vogel - 7. soort stof - 8. reus - 9. wind richting (afk.) - 10. zeediertje - 13. dat is (afk.) - 15. plaats in Duitsland - 16. bijenprodukt - 18. mist - 19. plaats in Afrika - 21. plaats in Siberië - 22. Euro peaan - 24. oneffen - 26. soort onderwijs (afk.) - 28. in een rechte lijn brengen - 30. vaartuig - 32. insekt - 35. Bijbelse naam 37. aanzien - 43. chirurgisch instrument 44. uitbouw - 45. muziekterm - 46. pit - 47. behaagziek - 49. verstandhouding - 51. vast staande gebeurtenis - 53. zangnoot - 55. vrucht - 57. nauwte - 58. vogel - 61. plaats in Gelderland - 63. vogel - 65. onmeetbaar getal - 68. bijwoord - 70. bijwoord - 71. bevel - 72. met dank (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. ongeval - 6. karwats - 11. oei - 12. abc - 13. rot - 14. are - 16. aga 18. inch - 19. asem - 20. part - 22. Alex 24. Osei - 26. deken - 28. edikt - 29. keel 30. natie - 32. oase - 33. aak - 34. Pisa 37. Essen - 39.- nota - 42. knoet - 43. lever 44. tuin - 45. eelt - 46. oude - 49. weer 51. nep - 54. net - 55. Eli - 56. oor - 58. Ina 59. not - 60. agnaten - 61. sadisme. m 666 Verticaal: 1. oorzaak - 2. neo - 3. git - 4. vaas - 5. leem - 6. klap - 7. raar - 8. aai 9. tbc - 10. Schelde - 15. reden - 17. garde 19. Axel - 21. toko - 23. Ede - 25. sta 27. naast - 28. eikel - 31. tas - 34. petunia 35. ski - 36. anno - 37. Eelde - 38. nevel 39. neer - 40. ore - 41. Astarte - 47. unit 48. eten - 49. wees - 50. eind - 52. eng 53. pan - 56. ons - 57. oom. Kruiswoordpuzzel no. 667

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1