NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DD ,Schoonmoeder' II houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen 1 m d 1 1 1 1 li I] 1 M mi l I m i door L. van Schooten Zeeland Magazine? ra 2' JU 32 36 37 39 S3 Not 3905 Donderdag 13 maart 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post ƒ38,50 per jaar. Advertenties 33 ct per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Zij zag daar zelf niets, egoïstisch in. Er waren in alle rangen en standen lieve meis jes te over, en dus ook in de stand waarin ze Bert zijn keus wilde doen maken. Bert was een knappe, intelligente, aardige jon gen, die zeker een goede boterham zou kunnen verdienen. Mettertijd het bescheiden kapitaal van zijn moeder erven, dat hem in staat zou stellen in één of andere zaak deelgenoot te worden. Het moest een meisje uit de „betere kringen" zijn en de naam Van Hoornwijck zou daardoor weer nieuwe glans krijgen. Bert was niet de eerste de beste... Hij zou ook niet met de eerste de beste trouwen, voorzover zij daar iets aan kon af of toe doen. En al had ze dit nooit met één woord uitgesproken, Bert wist het zo goed of het op een aanplak biljet in de kamer met grote letters stond gedruk. En nuJitske Polderman! Ze deed zeker in niets onder voor Mar- jorie en Mia. En was honder procent na tuurlijker en charmanter dan de laatste met haar volwassen flirtmaniertjes. Wat Marjo- rie betreft, ze had hem nog nooit laten merken, dat ze hem bijzondere aandacht waard vond... Marjorie was sportief en een gezellige meid, meer niet. Jitske was behoorlijk ontwikkeld, ze was vrolijk en opgeruimd, eerlijk, handig, lief... gunst, wat was ze niet? Hij mocht z'n handen dichtknijpen, dat ze hem wilde hebben. En de familie Polderman? De moe der was een eerste-klas-vrouw, heel wat anders dan zijn eigen moeder, maar zeker niet minder. En vader Polderman, verweerd door het werk in de buitenlucht, met zijn pientere grijze ogen en zijn verstandige praat. Een man, waarvoor je je nergens behoefde te generen, omdat men met één oogopslag zag wat en wie hij was en hij zich nooit anders voordeed. Maar die toch uit de toon viel in de kring, waarin zijn moeder zo graag zou verkeren, die niet tenniste en geen lid was van de golfclub en de sociëteit. En die liever een goed glas bier dronk dan een whisky soda. Bert kende z'n moeder. Ze kon lief zijn als ze wilde, maar ze verstond bij uitstek de kunst om afstand te scheppen. Hij kon zich levendig voorstellen hoe ze zou rea geren op zijn mededeling dat hij het eens was met Jitske Polderman. Bij het horen van de naam zou ze het voorhoofd fronsen op zo'n grappig-verbaasde manier... Polder man? Met honderd pond nadruk op polder. Ze zag kans iedere bezoeker meteen op zijn gemak te stellen, als die in haar smaak viel, maar ook om hem (in het omge keerde geval) de ganse tijd als op spelden te laten zitten, zonder ook maar een mo ment onbeleefd of ongastvrij te zijn. Ze zou, bedacht hij met een halve glimlach, het echte type van de slotvrouw, de chate laine, zijn geweest... Jammer dat het lot haar die rol immer onthouden had. En nu zat ze op hem te wachten. „Wat ben je laaten wat ben je ftat", zei ze bezorgd. „Waar ben je toch geweest jongen, al die tijd in de regen?" „Welnee moeder," stelde hij haar gerust, met zijn zakdoek zijn gezicht droogwrijvend, ik heb maar een kort eindje in de regen gefietst." „Waar heb je dan gezeten?" „Ik ben ergens op visite geweest." „Toch niet bij de Lomans?" vroeg ze plagend-vissend. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE „Wat moet ik bij de Lomans doen?" „Nu, ik dacht dat van de week Mia en jij „Mia," zei hij stroef, „ziet kans iedere man de indruk te geven, dat hij dodelijk op haar verliefd is en erg veel moeite zal moeten doen om haar te krijgen." „Dat is niet aardig van je." „Moeder, ze is door en door on-echt." „Dat is een hard oordeel." „Ik geloof wel dat het gegrond is." „Waar vind je dan het échte, denk je, in deze wereld? Lopen we niet allemaal met een masker voor?" „Nee..." zei hij nadenkend, „de mensen waar ik vanavond was, liepen beslist niet met een masker voor. Daar wist je op het eerste gezicht van, wat je aan ze had." „Een soort natuurmensen zeker," zei z'n moeder met lichte spot. Het waakvlammetje van haar achterdocht was beginnen te branden. Zou Bert nu toch „Ja, natuurmensen," herhaalde hij, scher per dan hij wilde, „maar ze liepen niet rond in beestenvellen, als u dat bedoelt." „Hoe kwam je daar zo?" leidde ze af. Ze moest hem niet tegen het haar opstrij ken, want dan werd hij zo gesloten als een oester. „Ach," probeerde hij onverschillig te doen, „u weet wel, dat meisje, dat me toen verbonden heeft..." „Die bus-conductrice, ja". Het klonk als een vonnis. „Nu, die heb ik toevallig weer ontmoet." Waarom moest hij er nu om liegen? „En omdat het zo regende, zijn we bij haar thuis een kopje koffie gaan drinken." Maria zag dwars door de gaten en kieren in dit antwoord heen. „Ze zijn dus wel erg gastvrij," stelde ze vast, „zomaar een wildvreemde te gast. Hoe heten die men sen?" „Dat is de familie Polderman." „Ach gunstheet dat meisje geen Trienke of Dienke?" „Jitske." Hij snauwde het bijna. „Jitske Polderman, schilderachtige naam". Bert zocht in zijn zak naar sigaretten, stak er nerveus een op. Het werd niet makkelijk, dat voelde hij. „En kom jij nu vandaag of morgen ook met die Tjitsje, of hoe heet ze ook weer, hier op de koffie?" vroeg ze honingzoet. „Ik zal niets doen, waarmee ik u on genoegen doe," zei hij ijzig. „Och... ongenoegen, wat weet ik van die mensen af. Wat zijn het voor mensen?" „Haar vader heeft een kwekerij." „Orchideeën?" „Nee... andijvie". Hij voelde, dat hij grof werd en zag aan de pijnlijk samengetrokken wenkbrauwen van zijn moeder, dat ze zich gekwetst voelde. Maar tegelijk merkte Maria van Hoornwijck dat ze nu toch bezig was met wat ze beslist niet van plan was. Bert tegen zich in 't harnas te jagen. „Je hoeft niet zo fel te reageren," glim lachte ze, „als ik me er een beetje over verwonder... mag ik? Hoe jij zo bij een tuindersfamilie te land komt? Dat ligt toch ook wel een beetje buiten jouw levenskring? Overigens... ik zal de laatste zijn, om er één verkeerd woord over te zeggen. Het zijn natuurlijk keurige mensen en aardige mensen waarschijnlijk ook, anders zou jij je niet met ze bemoeien. Daarvoor heb je zelf te veel mensenkennis en te veel goede smaak." Bert slikte het compliment met een zuur zoet gezicht. Je wendt het roer, mama, dacht hij, maar je laveert toch nog steeds op je doel af. „Nee," vervolgde Maria mét ontwapenen de openhartigheid, „heus Bert, je moet niet denken dat ik er iets van zeggen wil, dat je daar eens een keer bent gaan kijken. Ik trek daar geen overhaaste conclusies uit en ik verwacht niet dat jij morgen met Jitske op de stoep staat om met haar hier koffie te komen drinken. Gelukkig leven we in een andere tijd dan toen ik jong was. Als je toen een voet bij een meisje over de drempel zette, stonden ze al met verlovingsringen klaar." „Daar hebt u gelijk in," glimlachte Bert, „zo is het tegenwoordig niet meer. Aan de andere kant, moeder, hebt u me een beetje ouderwets opgevoed, en ik geloof, goed opgevoed. Ik denk tenminste, dat ik in dat opzicht maar ouderwets zal blijven. Ik ben ook niet iemand, die met meisjes meegaat om bij ze thuis koffie te drinken, als ik dat meisje niet zeer de moeite waard vind." „O, ze zal in bepaald opzicht zeker de moeite waard zijn," verdedigde Maria haar bastion, „anders zou ze jouw aandacht niet trekken. Maar, Bert, ik ben je moeder, ik heb meer van het leven gezien dan jij. Je moet niet boos worden; maar vooral als je op het gebied van de liefde komt, 'geldt 'soort zoekt soort'. Verliefde jonge mensen kunnen daar de ogen wel eens voor sluiten, maar later krijgen ze de rekening thuis. Té grote verschillen wreken zich." „Moeder", Bert besloot nu maar resoluut de knoop door te hakken. „Zal ik u eens wat zeggen? Als Jitske Polderman mij heb ben wil, dan zal ik daar heel m'n leven blij om zijn." Maria zat als door de bliksem getroffen. „En als ik u zou vragen of ik hier met Jitske bij u koffie zou mogen drinken, zou ik niet zó maar een toevallige kennis mee brengen, maar een meisje, waarvan ik hoop, dat u net zo veel van haar zult gaan houden, als ik." Maria zat lijkbleek, haar handen in el kaar geklemd. Egbert van Hoornwijck en Jitske Polderman. Ze zag als 't ware de verlovingskaart al gedrukt voor zich. Het zou geen verlovingskaart worden in de trant van: „Mevrouw M. van Hoornwijck- Jansen heeft de eer u kennis te geven van de verloving van haar zoon Egbert met mejuffrouw... Marjorie van Besoijen, of Mia Loman, of Yvonne van Heijst". Of één van die andere society-meisjes, die ze in gedachten had gekeurd als waardige echt genoten voor Egbert van Hoornwijck. Ze stond op. ,,'t Is laat," zei ze, „ik ga naar bed. Welterusten, Bert." Hij bleef zitten, zwijgend. HOOFDSTUK VI. Er zit niets anders op! Maria van Hoornwijck staarde uit het raam, met de bloeiende planten in 't kozijn, over de gazons en het water van de Singel. In de verte zag ze nog de lange, enigszins gebogen gestalte \van haar zwager Evert van Hoornwijck, die haar één van zijn zeldzame bezoeken had gebracht. Evert was een gesloten zwijgzame figuur, op en top een broer van Coenraad. Maria was zeer op hem gesteld, meer dan op haar altijd pratende schoonzuster. Al was Evert geen held in de conversatie, hij was een zeer goed luisteraar. Misschien, bedacht ze met een grimas, was hij dat door de jaren heen wel geworden met een vrouw, die altijd het hoogste woord voerde. Hij was door-en-door betrouwbaar, hij was haar vertrouwensman in alle financiële zaken en zijn raadgevingen, voorzichtig, bijna aarzelend, hadden haar immer profijt ge bracht. Er was tussen hen beiden een sterke band, al lieten ze elkaar daarvan niet graag iets merken. (Wordt vervolgd) AFSCHEIDSRECEPTIE IN HET PENSIONTEHUIS 'NRD.-BEVELAND' In tegenwoordigheid van o.a. de bewoners van het Pensiontehuis Noord-Beveland, van de bejaardenwoningen, van het gemeente bestuur van Kortgene en van oud-bestuurs- en directieleden van het huis, werd afscheid genomen van de oud-voorzitter, dhr. P. J. Bom, het oud-dagelijks bestuurslid, mevr. P. Bom - van Oeveren, de oud-secretaris, dhr. W. Goossen en de vroegere admini strateur, dhr. M. Meesen. Zij zijn in die funkties werkzaam geweest vanaf de inge bruikname van het tehuis in 1962. Deze bijeenkomst had plaats op vrijdag 7 maart in het Pensiontehuis te Kortgene. De waarnemend voorzitter van het be stuur, dhr. J. L. D. van der Linde, memo reerde dat het echtpaar Bom al in 1951 het initiatief hebben genomen voor het totstandkomen van een bejaardeninrichting. Door omstandigheden was men in een im passe geraakt, totdat na de ramp in 1953 een gift van 250.000,— werd ontvangen van Nieuw-Zeeland. Hiermede veranderde wel het oorspronkelijke karakter van de opzet. Aan alle aktiviteiten hebben de heer en mevrouw Bom deelgenomen. Ze hebben nu de leeftijd bereikt, om het wat rustig aan te gaan doen. Ze hebben een moeilijke, maar mooie taak in dit huis verricht. Veel is in die tijd veranderd. Het nieuwe bestuur krijgt te maken met andere regelingen zo als o.a. de indicatiecommissie. In Kortgene zijn 19% van de inwoners bejaard en het is niet eenvoudig een beleid te voeren, waar iedereen tevreden mee is. Ook de heren W. Goossen en M. Meesen werd dank gebracht voor hun bijdrage in de goede gang van zaken. Toen het huis werd geopend was de gemiddelde prijs van een kamer 200,— per maand. Nu is dat 1.500,Het was voor de administratie niet eenvoudig om iedereen daarvan te overtuigen. Namens het bestuur overhandigde hij de aftredenden geschenkenbonnen en boeken, terwijl de dames in de bloemen werden gezet. De heer Bom ontving nog namens de gemeente Kortgene een schild met daarin het gemeentewapen. De oudste bewoner, dhr. G. Heijboer, bood namens de bejaarden geschenken aan. Hierna dankte dhr. Goossen voor de aangeboden receptie en bracht dank aan de dagelijks bestuursleden voor hun mede werking in de afgelopen periode. Dhr. Meesen zei, dat hij niet van plan was om af te treden, maar andere funkties maakten dit noodzakelijk. Hij blijft wel lid van het algemeen bestuur. Mevrouw Bom dankte het personeel voor het geduld, dat ze hebben opgebracht om het de bejaarden zo aangenaam mogelijk te maken. Daarna was het woord aan dhr. Bom. Hij zei in verlegenheid te zijn gebracht door de vele lofuitingen aan zijn adres. Gevoelens van intense dankbaarheid over stromen mij. Het heeft mij zeer veel ge noegen gedaan om met zoveel bejaarden te mogen omgaan, aldus dhr. Bom. Veel waardering had hij voor de wijze waarop dhr. W. Schrijver indertijd de bouw van het huis had begeleid. Nadat de scheidende bestuursleden op hun eigen wijze dank hadden gebracht voor de aangeboden receptie, voor de geschenken en bloemen, zei dhr. Bom er van overtuigd te zijn, dat er iets in het huis tot stand is gebracht, dat de toest van kritiek kan doorstaan. Hij besloot met het gedicht van A. Roland Holst: „Ik zal de halmen niet meer zien, nog dorsen ooit de volle schoven. Maar laat mij in de oogst geloven, waarvoor ik dien." Het laatste woord was aan burgemeester Van der Linde. Hij dankte voor de belang stelling. Het moet de scheidenden goed doen dat zovelen aanwezig zijn. SIMAVI 55 jaar achtereen levert Simavi een bij drage aan verbetering van de gezondheids zorg in de derde wereld. Uitgangspunt daarbij is, dat de hulp vooral gericht dient te zijn op hen, die leven op het platteland in de ontwikkelingslanden. Op hen dus voor wie de medische zorg vaak nog een onbereikbaar goed is. Voor Simavi betekent dit: de mensen ter plaatse steunen en samen met hen een passend systeem opzetten en uitvoeren, dat aan deze onaanvaardbare situatie een eind moet maken. Dit kan op vele manieren: Steun aan projekten, die op medische preventie zijn gericht: voorlichting; drinkwatervoor ziening: meer/beter/gevarieerd voedsel. Steun aan projekten, die er op gericht zijn de gezondheidszorg bereikbaar te ma ken voor iedereen: mobiele klinieken; opleiding gezondheidswerkers, verpleegkun digen, e.d.; gezondheidscentra in de dorpen; transport/vervoer. Dat is wat Simavi nu reeds 55 jaar en geheel op eigen uw) kracht doet. Simavi is daarbij aangewezen op uw steun! Zij ontvangt geen subsidies. Daarom dit drin gend beroep: Steun Simavi, giro 300100, Haarlem. In de periode van 17 tot en met 22 maart a.s. is de jaarlijkse aktieweek van Simavi. Kruiswoordpuzzel no. 666 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 u 15 16 17 18 20 21 23 25 26 27 28 29 31 34 35 38 40 41 43 '5 46 47 48 49 50 51 52 54 55 56 57 58 59 50 61 R Horizontaal: 1. ongeluk - 6. strafwerktuig 11. uitroep - 12. alfabet - 13. bedorven 14. vlaktemaat - 16. oosterse titel - 18. Duits pers. vnw. - 19. levenslucht - 20. deel 22. jongensnaam - 24. eiland in de Oostzee 26. geestelijke - 28. bevelschrift - 29. deel van de hals - 30. volk - 32. vruchtbare plek - 33. vaartuig - 34. plaats in Italië 37. plaats in Duitsland - 39. rekening - 42. strafwerktuig - 43. inwendig orgaan - 44. hof - 45. verharde huid - 46. bejaarde 49. wederom - 51. bedrog - 54. visgerei 55. Bijb. naam - 56. deel van het hoofd 58. meisjesnaam - 59. niet (Eng.) - 60. naaste bloedverwanten van vaders zijde - 61. kwel len uit lust tot kwellen. Verticaal: 1. reden - 2. nieuw (in samen stellingen) - 3. zwarte delfstof - 4. bloemen- houder - 5. grondsoort - 6. mep - 7. vreemd 8. liefkozing - 9. ziekte (afk.) - 10. rivier in België - 15. argument - 17. wacht van krijgslieden - 19. plaats in Zeeland - 21. lnd. winkel - 23. plaats in Gelderland - 25. bevel - 27. voorzetsel - 28. boomvrucht 31. stapel - 34. bloem - 35. sportartikel 36. van het jaar - 37. Ned. vliegveld - 38. mist - 39. naar beneden - 40. vreemde munt - 41. myth, figuur - 47. eenheid 48. voedsel - 49. ouderloos kind - 50. slot 52. nauw - 53. kookgerei - 56. gewicht 57. familielid. Oplossing kruiswoordpuzzel no, 666 Horizontaal: 1. blazoen - 7. toppunt - 13. kroon - 14. riant - 15. eng - 18. age 20. emoe - 22. oase - 25. eg - 27. eminent 29. no - 30. elk - 32. ra - 33. pe - 34. ham- 35. lik - 37. pro - 39. Ria - 41. od - 42. degel - 43. da - 45. ook - 47. lei - 48. sas 50. suf - 52. ad - 54. be - 55. tor - 57. ai 58. penseel - 61. au - 62. Oslo - 63. maal 65. alt - 66. dam - 68. slier - 70. novum 72. asperge - 73. genadig. Verticaal: 2. Ik - 3. are - 4. zone - 5. oogmerk - 6. en - 8. or - 9. piaster - 10. page - 11. une - 12. nt - 16. mei - 17. toe 19. week - 21. oma - 23. anp - 24. Rome 26. gl - 28. nergens - 29. na - 31. kloof 34. haast - 36. ido - 37. pel - 38. oei 40. Ida - 44. Isar - 46. kapster - 48. seladon 49. kruk - 51. ui - 53. del - 54. Bca 56. oa - 59. nop - 60. erna - 62. olie 64. lava - 65. alp - 67. mud - 68. ss 69. rg - 70. ne - 71. mi. x

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1