Andere uitkeringen voor niet-werkers Huizen weer echte financiële kruisen FENNEK KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Toen in vroeger tijd, beste mensen, zo de eerste auto's en motor fietsen aan kwamen, waren dat bezienswaardigheden, waar een maanlanding van deze tijd bij in de schaduw staat. Ook toen, in die begintijd van de auto's en motoren, kwamen er ook onge vallen voor in het verkeer, al was de drukte natuurlijk aanzienlijk minder dan tegenwoordig. Over een ongeval met een motor, vroeger hete dat stoamfiets, gaat het volgende verhaal. De Stoamfiets. Op een dag in oktober, 't is a lang eleeën; 't was zo in de tied van de peeën. 'k Weet ut goed wi ak over praete, want 't was van de peeslik vet op straete. Ik ging nê de mart mee de fiets en 'k was a goed bie tieds, want 't was nog stille in de stad, me 'k was werachtug nie alléén op pad. Mè nae even loapen ak ut a gauw bekeke, di zag uk Arjoan van de Kreeke. Man, man, wat zag die d'r uut, glad in 't verband. Ik schrok verschrikkeluk, ik docht éést an brand. Vlug bin'k nê z'n toe gegae en toen ak um di zö zag stae, ek nog us goed nae z'n gekeke. Bel, bel, wat doe jie noe van de Kreeke? Eél z'n nikke zat in 't verband tot an z'n kinne en ie liep zó stief as een pinne. Ei jie soms last van je rik of je nikke? Man, je zou zö ingepakt aest nog stikke. Nieê, zei Arjoan een bitje moeiluk, vanwege oal die bandages rond z'n kop, 't is werachtug wè m'n nikke, en glad gin mop. Ik za joe vertelle oe of't is gekomme, 't was vorege weke, en zö begon 't verhael van Arjoan van de Kreeke. Ut za zö net nae de middeg a gewist, ik weet ut zö nie mi beslist, da'k Wullum van Joane Schotevis tegen 't lief liep. Ie zat werachtug op zö'n stoamfiets, toen a'tum riep: Hé Arjoan, ei jie zö iets wè us gezieë? Op zo'n dink kaje vreed art rieël 'k A die stoamfiets toen us van dicht bie bekeke en je mag't gerust van mien wete: Ik stieng wè even te kieken van dat spul, 't is werachtug gin flauwe kul. Op m'n knieën ek d'r bie gezete, want ik wauw d'r vee van wete. Arjoan zei: Wullum, toen tegen mien, zou jie nie us wille rieë op zo'n dieng? Eést ek toen us onder m'n pette gekrauwt, want ik vond ut toch nog a koud. Ik stieng a te beven mee m'n knieën, a'ker an docht op zo'n dieng te gae rieën. Mè Wullum wist gauw raed, dus d'r wier nie lang over gepraet. Ie zei, a jie je jas uut doet, dan weet ik ut éél hoed: Je doe je jas achterste voren an, das een ouwe truuk en werempel m'n rik zat op m'n buuk. Zö bin'k achter op dat ding gestapt, mè je ei't netuurluk allank gesnapt! Dat was vliege over straete, ik kon éést gin aesem aele en glad nie praete. Oales stoof verbie, k'wier glad nie goed in m'n oat; benauwd da'k was, ik docht noe ge'k doad! Oe of't is gegae, ik weet ut nog nie, mè toen lag uk in de dulve en Wullum d'r bie. A gauw kwaeme d'r mensen an gevloge en ze riepe die vent z'n stoamfiets is op denol gesloge. Vlug ze ons an de kant getrokke; Wullum eest, mè toen bin ze geschrokke. Want toen ak di lag, zaege ze m'n oat, en ze riepe: die vent gae doad! Die sukkuls wiste netuurluk niks van m'n jas, dat zaege ze laeter pas. Toen bin ze gedroaie an m'n oat, 'k wauw nog roepe: nie doe, zö ge'k net nog doad! Verder weet uk nie wat of ze gedae, want prompt bin'k van men zeiven of gegae. Toen ak bie kwam, docht uk: 'k bin nie tuus, en 'k at goed gezieë, 'k lag in 't ziekenuus! Di ze m'n nikke wee opgekallefaterd, zö hoed at ging. Noe loap uk zö rond m'n nikke mee dat ding. Mè geloaf van mien vo noe en oaltied: da'k nie mi mee doe an zö'n truuk. M'n rik bluuft op m'n rik en nie op m'n buuk! Ja, beste vrienden, je ziet het spreekwoord: „Een ongeluk komt zelden alleen" is ook niets nieuws. Als slot voor deze week nog een spreekwoord: Wie een hat hraeft vo een ore; is z'n spae nog nie verlore. CeeBee. Er is nogal wat kritiek op de vele sociale uitkeringen, die hier te lande worden verkregen wanneer men op één of andere manier buiten het arbeids proces raakt. Maar uitkering krijgen wil nog niet zeggen dat men allemaal hetzelfde ontvangt. Boven de vijfenzestig krijgen wij allemaal een uitkering krachtens de Alg. Ouderdoms Wet (AOW). Daarnaast zijn er invaliden, wedu wen en wezen, die uitkeringsgerechtigd zijn. Zij missen wel hun bestaansgrond maar niet hun loon. Een eigen huis bewonen is de droom van tallozen en de wens van velen. De behoefte eraan is zo groot, dat velen er een extra offer voor over hebben. Men gaat van de redenering uit dat men een belegging kiest met waarde vastheid waarvan men elk moment zelf de vruchten plukt. Tot voor enkele jaren meende men ook dat vast goed het enige waardevaste artikel was. Nog, kan die redenering worden vastgehouden, want er is geen sprake van waardeterugval als men met de benen op de grond blijft staan. Alleen voor de bouwers van luchtkastelen is er een correctie gekomen, nadat speculanten ervoor gezorgd hadden dat er een extra hausse in huizen in leven werd geroepen. Samenvoeging van de drie werkloosheids wetten. Andere trekkers van een staatstoelage hebben wel een bepaald klein inkomen, maar daar kunnen zij niet van leven. Voor hen is er de bijstand. In principe is deze ook beschikbaar voor zelfstandigen, die hun hoofd niet boven water kunnen hou den. Dan zijn er schoolverlaters. Zij hebben nog geen werk maar hebben hun werk ook nog niet verloren. Kan men ze werkloos noemen? Zeker wel, maar in een ander verband dan de werknemers die lange tijd in het arbeidsproces zijn opgenomen en daar om conjuncturele of structurele rede nen uit raken. De uitkeringen voor al deze mensen zijn lang niet gelijk. Dat zullen zij ook niet worden. Wel streeft de regering naar een gelijke basis regeling voor allen, waarbij er al naar ge lang er sprake is van leeftijd, langdurig dienstverband en andere omstandigheden een toeslag wordt gegeven. Men hoopt daarmee tevens een middel te vinden om een aanvang te maken met het bestrijden van als onbillijk gevoelde uitwassen in ons uitkeringssysteem. Nieuw systeem. Staatssecretaris van Sociale Zaken, De Graaf, heeft plannen gemaakt die zullen worden uitgevoerd wanneer de Sociaal Eco nomische Raad, de Sociale Raad voor de Werkgelegenheid en de Kamers ermee ak koord gaan. Die plannen beogen in de eer ste fase een samenvoeging van de drie werkloosheidswetten. Daarbij wil hij afstap pen van de regeling waarbij een werkloze eerst zes maanden 80% van zijn loon krijgt, daarna twee jaar 75% en tenslotte een bij stand, hetgeen neerkomt op ongeveer mi nimumloon. In plaats daarvan krijgt iedere werkzoekende als basis 70% van het mi nimumloon. Daarop komt dan een toeslag voor mensen met veel dienstjaren en voor ouderen. Er blijft dus verschil in uitkering, maar de bedoeling is met name jongeren een lagere uitkering te geven om ze te prikke len weer spoedig werk te zoeken en de ouderen wat meer de hand boven het hoofd te houden. Nu is er steeds een in komensterugval na zes maanden. Met het nieuwe systeem komt er wellicht ook een billijker uitkeringsregeling voor zelfstandi gen, die nu al spoedig naar de echte bij standsregeling worden verwezen. Langzamerhand moeten wij af van de gedachte dat een in de knel gekomen zelf standige gestraft moet worden voor zijn misgegane zelfstandig ondernemerschap met een minimum uitkering. Ook zal er op gelet worden dat er nu een gelijke re geling komt voor mannen en vrouwen. De laatsten zijn in het uitkeringspatroon ook nogal eens tekort gekomen. De regeling die nu ontworpen is heeft niet de bedoeling in totaal minder aan steun uit te geven, maar wel om te komen tot een beter ge- differentiëerd systeem. Wanneer daar echter een aantal prikkels zijn ingebouwd, speciaal voor jongeren, om het verloren werk zo spoedig mogelijk door een andere taak te vervangen, zal de over heid, maar ook de maatschappij, daar zijde bij spinnen in de vorm van meer pro- duktiviteit. Collectieve voorzieningen. Deze bijstelling van een aantal collectieve voorzieningen moeten wij niet zien als iets afzonderlijks. Het is de eerste stap op een weg die er naar moet leiden alle collectieve voorzieningen een zelfde uitgangspunt te bezorgen. Die ligt in de betaling van 70% van het minimumloon en daarop worden de betalingen voor bijzondere omstandig heden gestapeld. Dat uitgangspunt vinden Waardedaling. De ommekeer, die in 1978 is gekomen, veroorzaakte volgens deskundigen een prijs daling van 5%, die in 1979 nog eens weer gevolgd is door een waardevermindering van 7%. Bij die cijfers spreekt men dan over gemiddelden. Dit neemt niet weg dat er lokaal veel grotere waardedalingen heb ben plaatsgevonden, die hier en daar wel op 20 tot 30% kunnen worden geschat. Bouwers, makelaars en andere belangheb benden, die zich deskundig noemen, zijn van mening dat de huizenmarkt zich aan het herstellen is, maar zover zijn we nog niet. Er is een aantal faktoren die daar voor lopig een stokje voor steken. De terugval in de prijs heeft de speculanten grotendeels uit de markt gejaagd en het aantal vragers drastisch verminderd. Want de speculanten bestonden niet alleen uit een groep han delaren in onroerend goed maar ook uit een leger van consumenten, die vandaag een huis kochten, over een jaar zich met winst op hun eerste huis elders vestigden om dan met nieuwe hypothecaire lasten een nog duurder huis te betrekken. Deze ca tegorie is deels intussen met schade weer kleiner gaan wonen of wringt zich nu nog in allerlei financiële bochten om de hoge rentelasten te kunnen drukken. Amateur-speculanten. Dit grote leger amateur-speculanten is al dan niet met schrik van de huizenmarkt verdwenen. Daarnaast straalt er van het grote aantal bezitters van eigen huizen minder geluk af dan men zou verwachten. Ook zij zijn door de overheid uitverkoren om een flink stuk van de rekening te be talen, die ons door de opgeschroefde wel vaart wordt gepresenteerd. Dat begint bij een heffing voor de vermogensbelasting, want huiseigenaren zijn naar fiscale opvat tingen vermogende mensen. De inflatie heeft ervoor gezorgd dat menigeen met zijn dure huis de grenzen van de vermo gensbelasting heeft overschreden, want als men gehuwd is begint de betaalplicht al boven ƒ59.000,— en voor ongehuwden ligt de grens nog lager, namelijk bij 43.000,—. Daar komt men met de eigendom van een huis al spoedig boven uit, zelfs na aftrek van de hypotheeklasten. En steeds komt dan bij die waardebepaling van de fiscus dat conflict over de waarde van het huis in bewoonde staat. Die waarde heet te zijn 60 70% van de eventuele verkoopprijs leeg. Ten eerste is het niet gemakkelijk die verkoopprijs van een leeg huis te bepalen. Zeker niet in een dalende markt. Waarom die waarde van een bewoond huis tussen de 60 en 70% van de verkoopprijs leeg moet worden gesteld en niet op een vast percentage daarvan is ons een raadsel. Dat was het ook voor het gerechtshof in Den Haag, dat bepaalde dat men voor de waar dering kon uitgaan van 50% van de waarde vrij opleverbaar. De Hoge Raad zal nu met uitspraken komen. Naar wij hopen komt die met een vast percentage. Dan weet men tenminste waar men op dat punt aan toe is. wij pok al terug bij de AAW. In een later stadium zal deze wet worden samengevoegd met de WAO, de Wet op de Arbeids On geschiktheid. Op de uitvoering van deze laatste wet is ook veel kritiek, omdat velen menen dat hier duizenden werklozen min of meer ten onrechte bij zijn ondergebracht. Dat gebeurt dan mede op medisch advies en bij verandering van de normen bij toe kenning van deze uitkering zal men met de wereld van doktoren moeten praten. Een niet gemakkelijke opdracht maar toch zullen wij naar wegen moeten zoeken om meer WAO-ers weer terug te brengen naar het arbeidsproces. Datzelfde geldt voor mensen in de Ziekte wet. Onze nationale huishouding gaat thans te zeer gebukt onder de last van dit soort uitkeringen. In dit verband wordt gedacht aan een ruimer gebruik maken van part time banen. Veel mensen zouden immers nog een deel van de weektaak kunnen vervullen als zij niet meer volledig kunnen worden ingezet. Anderen willen naar een meer stringente toepassing van het begrip passende arbeid. Het is een moeilijke materie maar zeker is, dat wanneer arbeid niet direct passend is, deze door scholing meer op maat kan worden gebracht. Verder is daar nog het probleem van de afstand die men moet afleggen om zijn werk te bereiken. De mobiliteit zou ook meer aan de leeftijd kunnen worden gebonden, zodat iemand zich meer moeite moet getroosten om aan de kost te komen. Het is nu zo, dat steeds minder hard werkende produktieve mensen een groeiend bedrag aan premies moeten offeren voor een groeiend leger niet-werkenden, welke de oorzaak van dat niet-werken ook moge zijn. In dit verband komt de voorbereiding voor de produktie, die in onderwijs wordt gevonden, ook nog eens op de proppen. De afstand tussen onderwijs en arbeids markt wordt voor een reeks van beroepen Een tweede punt van geldzorgen rond het eigen huis vindt men in de voortdu rende hoge rentestand. Al geruime tijd zweeft de rente op de kapitaalmarkt voor hypotheken rond de tien procent en het ziet er niet naar uit dat dit op korte termijn verandert. Ook dit brengt een aan tal huiseigenaren in moeilijkheden want er zijn er nogal wat die het rentepercentage voor hun hypotheek voor korte termijn hebben vastgelegd en die nu bij verlenging od onverwacht hoge lasten komen te zitten. En dat aantal wordt steeds groter naar mate de hoge rente voortduurt. Diezelfde hoge hypotheekrente weerhoudt ook moge lijk nieuwe huizenbezitters om te kopen. Belasting. De inkomstenbelasting wordt verhoogd wanneer een huis op papier in waarde stijgt. Wie een huis koopt moet het zogenaamde huurwaardeforfait bij zijn inkomen optellen. Voor een huis van 120.000,— is dit forfait 1.170,—. Nemen wij aan dat iemand dit in 1974 betaalde. Sindsdien is de waarde van huizen meer dan verdubbeld. Dezelfde De woestijnvos of fennek geldt als één van de sierlijkste verschijningen van de hondachtigen. Sommige auteurs merken zelfs op, dat het dier regelrecht uit een speelgoedwinkel afkomstig liad kunnen zijn. Een fennek heeft daar de goede maten voor, want de lichaamslengte bedraagt de 20 cm lange staart niet meegerekend slechts 40 cm. De dieren wegen gemiddeld maar 1,5 kg en dan wordt het natuurlijk wel opvallend als je er twee enorme oor schelpen van elk 15 cm op na houdt! Kijken we naar het geboorteland van de fennek, dat is het dorre zandgebied- van Noord- Afrika, een deel van de Sinai en het Ara bisch schiereiland, dan wordt het ons dui delijk waarvoor die geweldige oren dienen. Wijlen dr. Portielje zegt daarvan in één van zijn albums: „De kolossale, op het voor hoofd samenkomende oorschelpen zijn in staat om zelfs het verre krabben van een kever in het zand te horen. In de dorre Sahara moeten de zintuigen van de dieren bijzonder scherp zijn, omdat het er lang niet gemakkelijk is om aan de kost te komen." Een fennek eet, behalve insekten, ook hagedissen, kleine knaagdieren en sommige vogels, zoals woestijnleeuwerikken en zandhoenders. Als schemerdieren bezitten de woestijnvosjes grote ogen en een dikke pels, die hen beschermt tegen de nachte lijke afkoeling in hun vaderland. Fenneks leven sociaal in groepen van ongeveer tien stuks. De paartijd in Noord-Afrika begint in te groot gevonden. Die afstand kan worden ingekort door onderwijs en bedrijfsleven meer met elkaar in kontakt te brengen, zodat zij elkaar beter vertrouwen en waar deren. Meer kennis nemen van eikaars problemen kan in breder verband ook werknemers en niet-produktieven dichter bij elkaar brengen. Mogelijk groeien wij zo naar een meer aanvaardbaar stelsel van collectieve voor zieningen. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. VOORJAARSBEURS WISSENKERKE Vrijdag 29 februari en zaterdag 1 maart hielden een aantal ondernemers van Wis- senkerke een Voorjaarsbeurs, die gezien het het aantal bezoekers (ruim 1100) een succes genoemd mag worden. Vele demonstraties trokken veel bekijks. Elke bezoeker die de beurs bezocht, ontving aan de uitgang een plantje van de deelnemende winkeliers. Ook was bij iedere deelnemer een pot bruine bonen neergezet, die men moest raden. Dit bleek geen gemakkelijke opgave te zijn, want de aantallen varieerden van 789 tot 11.700 bonen. Maar het juiste aan tal was 8.056 bonen. De bezoekers die het dichtst bij dit aantal kwamen en dus in de prijzen zijn gevallen zijn: le prijs: M. A. de Jonge - Imanse. 2e prijs: J. M. de Wolf. 3e prijs: E. M. de Looff. GROTE INTERN. STENENBEURS Op zondag 9 maart 1980 van 10.00 tot 17.00 uur houdt de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" een grote internationale verzamelbeurs van stenen, mineralen, fos sielen, schelpen en koralen in Musis Sa crum, Velperplein, Arnhem (C.). bezitter van dit huis zal nu in aanmerking komen voor een forfait van ƒ3.210,—. Een inkomensstijging van plusminus 2.000,— zonder dat er iets tegenover staat. Wanneer nu de staat voorstander is van afschaffing van prijscompensatie aan het loonfront zou zij haar huizenwaardering beter kunnen afstemmen op de aankoopwaarde dan op de dagwaarde. Men moet tenslotte ook nog kunnen leven. Een derde last, die de huiseigenaar voortdurend plaagt is de onzalige onroe- rend-goed-belasting, die enige jaren geleden in de plaats is gekomen van de riool-, straat- en personele belasting en door de gemeenten wordt geheven. Vele gemeenten verkeren in financiële moeilijkheden en ver hogen deze belasting bijna jaarlijks ook al op basis van de gestegen waarde. Zal nu de daling van waarde in de laatste twee jaar deze tarieven omlaag brengen? Er zul len er weinigen zijn die daarin geloven. Zo wordt men als huizenbezitter van jaar tot jaar steeds meer gepakt. Mocht men daarvan nog niet overtuigd zijn, dan kan men de zogenaamde water schapslasten als voorbeeld nemen. Daar moest vroeger door een huiseigenaar per jaar een klein bedrag aan worden geofferd. Wie tien gulden moest betalen was slecht af. Er zijn nu aanslagen verzonden voor deze waterhuishouding die meer dan zestig gulden bedragen. Dat is een verhoging die de 500% ver overschrijdt. En dat gebeurt met instemming, althans zonder tegenmaat regelen van een minister van financiën die de inflatie als het belangrijkste economische kwaad van deze tijd ziet. Huiseigenaren beginnen op autobezitters te lijken. Men ziet hen als de melkkoetjes voor de schatkist, omdat men ook hier een goed heeft dat onmisbaar is om maat schappelijk te kunnen functioneren waar van de eigenaren duidelijk grijpbaar zijn. Bovendien vormen zij een politieke minder heid zodat hun stem in de Tweede Kamer niet wordt gehoord of overschaduwd. Niet temin blijft een huis een kostelijk bezit. Daarnaast is het kostbaar en een toe nemend punt van financiële zorg voor de eigenaar. Is het een wonder dat de verkoop ervan moeilijk wordt en dat jongeren, die nog beginnen moeten, daar huiverig tegen over staan? (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. februari-maart. Voor het afzetten van hun territorium gebruiken de mannetjes urine en ze gedragen zich daarbij dus precies eender als onze eigen huishond. Na een draagtijd van 50 dagen werpt het wijfje vier jongen in een onderaards hol, dat in verbinding staat met een aantal ondiepe gangen. Op mijn school komt de fennek nogal eens ter sprake omdat er in de biologieles een vergelijking wordt gemaakt tussen de oren van vossen uit verschillende gebieden. De oren van de poolvos zijn bijvoorbeeld bijzonder klein. „Logisch", redeneert het leerboek, „van zulke enorme flappen van oren, zoals die van de woestijnvos, heb je binnen de Poolcirkel alleen maar last. Die oren zouden gemakkelijk bevriezen!" De Nederlandse vos, onze bloedeigen Reinaert, kan er in ons gematigde zee klimaat best wat grotere oren op na hou den. De zuidelijke fennek is echter onbe twist de kampioen. De oorschelpen van de fennek hebben echter ook nog een andere taak dan het opvangen van geluiden. Door hun enorme oppervlak is de fennek in staat om er warmte mee kwijt te raken. Keren we nog heel even terug naar onze gewone hond, dan blijk dat deze bij warmte water kan verdampen via zijn tong. Wij mensen kennen een prima warmte- regeling met onze huid en de woestijnvos tenslotte pakt de zaak met zijn oren aan. 't Is weer eens een nieuwe gezichtspunt. (Uit: „Blijdorp Geluiden")

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2