NOORD-BEVILANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD (Schoonmoeder' II houdt nu het meest gelezen blad on Noord-Beveland in handen m3 door L. van Schooten Zeeland Magazine? Volksdansen op Noord-Beveland 16 18 5' 71 Nat 3904 Donderdag 6 maart 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct per mm. excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON r°~i Moeder Geertje glimlachte naar haar dochter. Dat was Jits op en top. En sterk werd op dit ogenblik in haar het verlangen, deze dochter, altijd het zonnetje in huis, gelukkig te zien. „Zeg Jits, kun je 'm niet es meenemen?" Het meisje aarzelde. „Dan wordt het meteen zo officieel." „Dat hoeft ook niet. Als je nou bijvoor beeld woensdag uit les komt... komt ie je dan halen?" Ze knipoogde vol verstand houding, want het was haar opgevallen, hoe Jits de laatste weken telkens uit les vandaan nog even „bij iemand langs moest" en derhalve veel later thuiskwam dan anders. „Ja," bloosde Jitske. „Nou, woensdagavond heeft vader verga dering, Pier zit bij Truus, de twee grieten zijn al naar bed. Laat 'em dan hier nog even een kopje koffie komen drinken." „Ik zou wel willen dat u 'em ook es meemaakte," zei Jitske. „Dan zou u zien, moeder, dat hij helemaal geen druktema ker is." „Nou ja," besloot moeder, „je ziet maar, Jits, wat je doet. Je kunt het zelf het best bekijken." De Bilt kwam Jitske die woensdagavond te hulp. Het regende. In een portiek, z'n fiets tegen de muur, stond Bert. „We kun nen net zo goed gaan zwemmen als fietsen," zei hij, „daar komt niks van vanavond, Jits. Zullen we ergens een kopje koffie gaan drinken?" „Dat kunnen we bij mij thuis óók wel doen," zei ze en haar stem trilde, want ze had het gewaagd. Even zag ze een rimpel. „Weet je," zei ze haastig, „alleen m'n moeder is maar thuis. Vader is naar een vergadering. Pier naar z'n meisje en m'n zusjes zijn al naar bed. Kom jó, wat heb je d'r an in zo'n café te zitten met zo'n gapende kelner." Dit denkbeeld lokte Bert ook niet aan. Hij had er alleen tegenop gezien, zo on voorbereid met Jitske's hele familie te moeten kennismaken... en dat zei hij ook. „Nou ja," lachte ze, „daar zpu ik óók niets voor voelen. Maar moeder vindt het vast best." En zo geviel het, dat Bert en Jitske samen het pad opfietsten dat naar de woning van de Poldermans leidde. „Sjonge," zei Bert, „heeft je vader zoveel ruiten?" „Ja," antwoordde Jitske niet zonder trots, „hij heeft een flinke kwekerij. Hij doet samen met Pier, m'n broer." Jitske stootte de deur open. Samen ston den ze in de donkere gang. Door een dwarsspleet kierde licht. „Geef me 'n zoen om moed te vergaren," nam Bert z'n kans waar. „Hier opportunist," zei Jitske. Toen ging ze hem voor de gang in, opende de kamer deur. „Moeder... ik heb koffievisite mee genomen. Is 't goed?" Geertje Polderman stond op. Ze zag een lange, donkere jongen staan. Ze keken elkaar aan en ze bevielen elkaar. „Dit is Bert van Hoornwijck," stelde Jitske voor met een kleur als vuur, „u weet wel... van de bonbons." „Ik heb ze nu niet bij me," verontschul digde zich Bert lachend en drukte de ste vige, harde hand van Jitske's moeder. Haar dochter leek op haar, stelde hij vast, en ze droeg haar jaren met ere. Bent a reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE Bert keek de huiskamer rond. Niet de mooie antieke meubels van thuis, met de oude prenten en het olieverfschilderij van overgrootvader Van Hoornwijck in z'n uni form. „Rustend luitenant-adjudant van de rustende schutterij," zoals het grapje in de famiÜe nog steeds opgeld deed. Maar ge zellig was het hier, een echte huiskamer. Een grote kraantjes-koffiepot, het trommel tje met de koekjes er naast, aan de wand vergeelde merklappen die nu hun geld wel waard waren. Een eenvoudige wandtekst „Waar liefde woont, gebiedt de Heer zijn zegen." Niet van die afschuwelijke smake loosheden, die je in zoveel huiskamers zag. En over dit alles goot een lamp met een ouderwetse kap een zacht schijnsel. Buiten slierde een regenvlaag tegen de ruiten. Bert schurkte zich behaaglijk, moeder Geertje zag het en glimlachte. Ja, Jitske had gelijk gehad, dit was een jongen van het goede soort. Zo'n schoonzoon... die wou ze wel. Maar één ding stond voor Geertje Polder man als een paal boven water: meevrijende moeders, dat was de achterdeur uit. Geen aanhaligheid! Jitske was bevangen, eigenlijk geschrok ken van haar eigen doortastendheid en vroeg zich af wat Bert van dit alles zou vinden. Maar ze hoefde zich geen zorg te maken. Bert genoot van de koffie, bekende zijn grote voorliefde voor krakelingen en zat weldra gezellig te vertellen van zijn werk en de grappige gebeurtenissen die hij bij Bruynen, die originele zakenman, had beleefd. Middenin het verhaal klonk gestommel in de gang, de deur ging open en vader Pol derman keek verbaasd naar binnen. „Zo, visite?" vroeg hij en ging, in het minst niet geschokt, zijn jas ophangen. „Ja, weet je," zei hij, „de vergadering was al vroeg afgelopen en d'r wilden een paar nog een potje biljarten. Maar ik dacht: morgen is 't weer vroeg dag... ik drink thuis wel koffie. Zo, meneer eh..." „Hoornwijck... Bert van Hoornwijck", stelde Bert zich voor. „Zo, heb je visite meegenomen, Jits? Ge zellig, een manskerel over de vloer. Moeder ik dorst naar koffie." „Hou je gemak," adviseerde moeder Geertje, „de wereld is niet razende ge maakt." Bert bekeek Jitske's vader opmerkzaam. Net zo'n man als Bruynen. En dat zei hij tegen Jits. „Bruynen?" vroeg Polderman. „Nou, da's me d'r een! Laat ik die goed kennen!" En meteen was het gesprek weer op gang. Bert leerde allerlei over z'n vroegere tijdelijke werkgever. En leerde zo en passant vader Polderman kennen. Hij vond het bar ge zellig en zag met schrik dat het al half elf was. ,,'M'n moeder zal niet weten waar ik blijf," zei hij verontschuldigend. „Jits," vond moeder, „jij hebt 'em binnen gebracht, jij laat 'em maar weer uit ook." Samen stonden ze weer in het kleine portaaltje. Bert zei: „Ik heb nou je vader en je moeder es leren kennen. Reuze gezellig bij jullie. Je lijkt op je moeder, weet je dat?" „Is dat een compliment?" viste ze on deugend. „Voor jou en voor haar, ja. Wanneer zie ik je weer?" „Volgende week woensdag." „Da's zo lang." „Zaterdagmiddag, goed?" „Twee uur bij de rotonde?" Ze keek hem na, toen hij het tuinpad langs de regen infietste. Aarzelend ging ze naar binnen. „Aardige vent was dat," zei haar vader, „hij kijkt je recht aan en hij geeft 'n flinke hand. Dat zijn de twee dingen, waar ik altijd het eerst op let." Geen wonder, dacht Jitske, je bent zelf net zo! En daar bleef het bij. Tenminste voor die avond. Toen Bert thuiskwam, vond hij z'n moe der nog op. Eigenlijk moest hij dat prettig vinden, maar nu irriteerde het hem een beetje. Hij had, terugfietsend naar huis m het lauwe regenweer, overdacht dat hij van avond een belangrijke stap had gedaan. Hij was bij Jitske thuis geweest, had kennis gemaakt met haar ouders. Niet officieel en ze hadden ook die indruk niet gegeven. Maar dat ze hem mee had genomen was het bewijs, dat zij dat wel met hem aan durfde en zijn hart werd warm als hij daar aan dacht. Maar diezelfde warmte verkilde, wanneer hij aan de consequenties dacht. Hij was nu bij Jitske thuis geweest en het allerliefst zou hij gezegd hebben: En nu ga jij eens met mij mee. Maar hij moest zichzelf eer lijk erkennen: dat durfde hij niet goed. Hij vertrouwde er niet op, dat haar een even hartelijke en onbevangen ontvangst ten deel zou vallen als hemzelf bij de Polder mannen. Bert was een moederskindje, door de loop der omstandigheden. Als kind reeds was hij de enige man in huis, door zijn moeder met alle liefde en zorg omringd. Met een slapper karakter en minder wilskracht, zou hij een vervelende- snijboon geworden zijn, voorbestemd om hetzij een eeuwige vrij gezel, hetzij een verwende lastige echtge noot te zijn. Als hij nu maar niet zoveel van zijn moeder hield! Maar hij kon niet ruw tegen haar zijn. Kon haar geen verdriet doen of zijn wensen, dwars tegen de hare in, door zetten. Zij zelf had zoveel voor hem over, dat hij nimmer kon weigeren als zij hem vroeg, eens iets voor haar over te hebben. Wat hij nog niet besefte, was dat deze moederliefde een sterk inbezitnemend ka rakter droeg, dat Maria van Hoornwijck vond dat zij rechten op haar zoon had en hoopte dat die zoon haar nog eens deuren in de maatschappij kon openen, die totnog toe voor haar gesloten waren gebleven. Eerst door de kluizenaarsnatuur van haar man, daarna door haar weduwstaat. Maar wat Bert inmiddels deksels goed besefte, was dat zijn moeder zich een dui delijk beeld had gevormd van het meisje, dat zij als vrouw van haar zoon wou wel kom heten. Mocht het dan niet Marjorie van Besoyen zijn of desnoods Mia Loman, dan toch zoiets. Van goede familie, liefst een beetje gefortuneerd. Met heel veel rela ties en een druk gezelschapsleven, waaraan Maria straks, als de schoonmoeder, weer deel zou kunnen krijgen. De tweede helft van haar leven wilde ze toch van dat leven genieten. En het huwelijk van Bert zou haar daarheen de weg banen. (Wordt vervolgd) PROJEKT "DE VLIETE" Van maandag 25 tot en met vrijdag 29 februari waren de kinderen van de openbare lagere school „De Vliete" wat enthousias ter om naar school te komen dan gewoon lijk. Die week werd er een projektweek gehouden. Deze week stonden de lessen op school in het teken van „Water als vriend en als vijand". Een week lang zijn er werk stukjes gemaakt, interviews gehouden, is er een werkboekje gemaakt en is de bad juffrouw wat komen vertellen over het zwembad. Na een week hard werken konden vrij dagavond de ouders en andere belang stellenden uitgenodigd worden op school. Deze kwamen in grote getale om de ten toonstelling, welke in samenwerking met de watermaatschappij Zuid-West-Nederland georganiseerd was, te bekijken. Op deze tentoonstelüng waren de werkstukken van de kinderen te zien: verder waren er dia's, hoorspelen, geluidsbandjes van interviews, boeken e.d. te zien. Een film over de watersnoodramp van 1953 besloot de geslaagde tentoonstellings avond. PRENTBRIEFKAARTENBEURS Op zaterdag 15 maart 1980 houdt de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" een grote ansichtkaartenbeurs in de zaal van hotel-café-restaurant Herkert, Zuider zeestraatweg 135 te Oldebroek. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. P. VAN DER MOERE WINNAAR HENGELWEDSTRIJD Zaterdag 1 maart hield de Noord-Beve- landse hengelsportvereniging haar eerste wedstrijd in de Oosterschelde te Colijns- plaat. Mogelijk mede door het schitterende voorjaarsweer op deze zaterdagmiddag was de deelname aan deze wedstrijd erg groot, namelijk 83 deelnemers. Ook de vis liet deze middag gelukkig geen verstek gaan, want de vangst was uitstekend. In totaal werden er 669 vissen gevangen en slechts één deelnemer had niets gevangen. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: 1. P. J. v/d Moere, Kamperland 975 pnt. 2. G. de Haan, O.-Souburg 860 pnt. 3. L. de Visser, Kamperland 820 pnt. 4. J. P. Minnaard, Wissenkerke 810 pnt. 5. W. van Zweeden, Grijpskerke 805 pnt. 6. J. Boen, Colijnsplaat 790 pnt. 7. F. de Sutter, Wemeldinge 755 pnt. 8. J. J. de Haze, Kamperland 750 pnt. 9. A. Kastelein, Geersdijk 730 pnt. 10. C. Steendijk, Kamperland 700 pnt. 11. K. Begtheï, Geersdijk 640 pnt. 12. Ph. V. Leendertse, Kamperland 640 pnt. 13. J. J. Lamse, Colijnsplaat 595 pnt. 14. J. kastelein, Geersdijk 580 pnt. 15. L. de Visser, Kamperland 575 pnt. 16. H. de Waard, Colijnsplaat 565 pnt. 17. J. de Schipper, Oostkapelle 560 pnt. De volgende wedstrijd wordt gehouden op 29 maart 1980 te Colijnsplaat van 13.00—15.30 uur. Als enige volksdansvereniging op Noord- Beveland stellen wij ons aan u voor: „Ne- halennia" uit Kats. Zij is op 23 september 1977 opgericht en telt momenteel plm. 30 leden, verdeeld over twee groepen. „Nehalennia" is een afdeling van de Sport Vereniging Kats (u beter bekend als S.V.K.) en is aangesloten bij de Nevo (Ne derlandse Volksdansvereniging) te Rotter dam. Wij willen op deze manier het volks dansen als aktiviteit voor u bereikbaar maken en stellen u voor om eens te komen kijken. Wie weet dat u ontdekt dat het veel plezier geeft? Wat doen we dan, vraagt u zich af? Tijdens het volksdansen staat de ont moeting met anderen en het verdiepen in de achtergronden van een land centraal. Ook gezellig, ontspannend samen bezig zijn, door middel van dans, zang en bewegings- ekspressie is hier belangrijk. De volksdans groep „Nehalennia" is voor alle gezindten. Onder leiding van Joke Hillebregt ,-;t Zierikzee worden aan de groepen nationale en internationale volksdansen aangeleerd. Zij heeft daartoe een twee-jarige opleiding tot gediplomeerd dansleidster met sukses gevolgd aan de dansakademie te Rotter dam. Heeft u al belangstelling? Dan nog wat gegevens: Op elke donderdag in het gebouw „Nieuw Zeelandhuis" te Kats, Dorpsstraat, danst de kindergroep van 18.00—19.00 uur en de volwassenengroep van 19.3021.30 uur. De teenergroep is tijdelijk opgeheven, wegens te lage ledenaantal; mocht de belangstelling groot genoeg zijn, dan zullen we in het nieuwe seizoen de teenergroep weer starten. De kosten bedragen voor jeugdleden 3,— per maand en volwassenleden 5,— per maand. Kruiswoordpuzzel no. 665 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 I 1 u Ln J 1 1 1b 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 a 29 30 31 32 34 35 36 1 37 38 39 40 41 1 1 1 44 45 46 48 49 50 51 52 531 55 56 57 58 59 60 I 61 62 r 63 64 65 66 67 J 68 r n 70 F 73 *1 Horizontaal: 1. heraldiek wapen - 7. hoogste punt - 13. hoofdtooi - 14. vrolijk en bekoorlijk - 15. nauw - 18. leeftijd (Fr.) 20. soort vogel - 22. vruchtbare plaats - 25. landbouwwerktuig - 27. uitstekend - 29. windrichting (afk.) - 30. ieder - 32. rondhout 33. per expresse (afk.) - 34. vleesgerecht 35. dierenliefkozing - 37. voor - 39. meisjes naam - 41. of dergelijke (afk.) - 42. deel van een druk pers - 43. kindergroet - 45. alsmede - 47. steensoort - 48. sluis - 50. niet helder van geest - 52. de somma van (afk.) - 54. dierengeluid - 55. insekt - 57. tandarm zoogdier - 58. schildergerei - 61. uitroep - 62. Europese hoofdplaats - 63. keer 65. zangstem - 66. waterkering - 68. rij, slinger - 70. nieuwigheid - 72. groente 73. vergevensgezindheid. Verticaal: 2. maanstand (afk.) - 3. vlakte maat - 4. bepaald gebied - 5. doel waarnaar men streeft - 6. voegwoord - 8. goud (Fr.) 9. vreemde munt - 10. hofjonker - 11. Fr. lidwoord - 12. deel van de Bijbel (afk.) 16. maand - 17. gesloten - 19. deel van een jaar - 21. familielid - 23. persbureau (afk.) - 24. Europese hoofdplaats - 26. ge daan en laten (afk.) - 28. bijwoord - 29. voorzetsel - 31. gaping - 34. grote spoed 36. wereldtaal - 37. schil, vel - 38. uitroep 40. meisjesnaam - 44. zijrivier van de Donau 46. vrouwelijk beroep - 48. zeegroen - 49. hulpmiddel bij het lopen - 51. bolgewas 53. laagte - 54. meisjesnaam - 56. onder andere (afk.) - 59. wolpluisje - 60. en meer anderen (afk.) - 62. vette vloeistof - 64. vulkaaninhoud - 65. berg - 67. inhouds maat - 68. vaartuig (afk.) - 69. rijksgrens (afk.) - 70. deel van een Franse ontkenning 71. mijns inziens (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 664 Horizontaal: 1. zwaan - 5. fee - 7. epiek 11. riool - 13. langs - 15. iet - 17. epiloog 19. Ate - 21. Susan - 23. nog - 24. eerst 26. T.V. - 27. akker - 29. Aa - 30. el 32. af - 33. Ot - 34. t.a. - 35. klap - 37. si - 39. we - 40. bark - 42. state - 43. IJssel - 44. rest - 46. ar - 47. n.t. - 48. loge 50. l.o. - 51. in - 53. ei - 54. ne - 55. da 57. dreun - 61. l.b. - 63.' onzin - 66. eel 67. sater - 69. ode - 70. elegant - 73. rio 74. reeds - 76. aarde - 78. naken - 79. tin 80. odeur. Verticaal: 1. Zeist - 2. arts - 3. ai - 4. noen 5. flink - 6. eloge - 7. enge - 8. p.g. - 9. Isar - 10. Kreta - 12. op - 14. ao - 16. euvel - 18. Loki - 20. tsaar - 22. a.p. 25. e.k. - 27. afstand - 28. roesten - 31. lasso - 34. talon - 35. kar - 36. P.T.T. 38. Ier - 39. wijn - 40. bel - 41. koe - 45. eland - 49. gelei - 52. veeg - 55. Doorn 56. pi - 58. Reest - 59. ulaan - 60. ja 62. broer - 64. zerk - 65. neen - 67. stro 68. tree - 71. l.d. - 72. na - 75. Ee - 77. d.d.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1