Raadsvergadering Wissenkerke De gemeenteraad van Wissenkerke kwam op maandag 25 februari j.l. in openbare vergadering bijeen. Dit ter behandeling van een 27-tal agendapunten en zij stond onder voorzitterschap van burgemeester P. Wisse. Deze heette een ieder hartelijk welkom en in het bijzonder de redelijk gevulde publieke tribune. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd. Bij de ingekomen stukken zat een herbenoeming van P. Wisse als burgemees ter van Wissenkerke, waarmee de heer Die- leman hem namens de raad mee feliciteerde. De heer Hamelink had bij deze stukken de motieven gemist voor de afwijzing van de verplaatsbare muziektent en vroeg of alleen de muziekverenigingen dat beslisten. De voorzitter zei, dat dit in de sportcom- missie ter sprake gekomen is en wanneer de muziek dit afwijst, zag hij weinig reden om deze tent toch aan te schaffen. De heer Uijl had in de begroting van de Dienst Gemeentewerken gelezen dat er ver schil bestond in kilometervergoeding voor de medewerkers. Hij vond dit een vorm van discriminatie, waar de vertegenwoordi ger van de gemeente eens aandacht aan moest schenken. De voorzitter sprak van een rijksregeling, die vast staat. Wethouder De Nooijer zou dit ook wel willen verande ren, want ook hij was voor gelijkschakeling, maar dit soort zaken zijn zeer moeilijk te veranderen. De heer Remijnse vroeg, ten aanzien van de gevoerde correspondentie, of de duintjes aan de noordkant volgens plan doorgang zouden vinden. Volgens de voorzitter moest men het werk laten uitvoeren en daaraan zou het college vasthouden. Men vroeg om een krediet van ƒ27.000,— beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van voorzieningen om 's nachts een isole rende deken over het openluchtzwembad te Wissenkerke uit te rollen. De voorzitter gaf als toelichting, dat dit een vorm van energiebesparing was en gezien de overge legde kostenraming bespaarde het de ge meente nog geld ook. Ook de openingsuren zouden nog nader bezien worden. Wethou der De Nooijer sprak van een degelijke, een voudige voorziening, welke een goede indruk op hem had gemaakt na bezichtiging elders. De heer Hamelink vroeg wanneer dit af dekken geschiedde door het personeel. Kreeg men geen extra werkuren door het badpersoneel en daardoor hogere perso neelslasten. De heer Sandee had twijfels over de cijfers en hoe was men aan die 40% besparing op energie gekomen. Men moest ook nog eens gaan bekijken om de kosten van dit zwembad omlaag te doen. Maar vanwege de gasbesparing moet dit dan toch maar uitgevoerd worden. De heer Van der Maas kwam er nogmaals op terug om het zwembad op zondag te sluiten. Wethouder De Nooijer zei dat er niet veel werk was aan het afdekken en het zou met die personeelslasten wel meevallen. Wat de cijfers betreft, was men afgegaan op de gegevens van een ander zwembad. Afsluitend zei de voorzitter, dat men zou trachten de algehele kosten toch binnen de redelijke perken te houden. En een slui ting op zondag was onmogelijk. Ten behoeve van de voortzetting van het Open School-werk was het nodig dat de zes Bevelandse gemeenten kwamen tot de oprichting van een Regionaal Educatief Centrum. Voor 1980 kwam dit op een be drag van 1,50 per inwoner. In dit Centrum zou als vertegenwoordiger van de gemeente zitting nemen wethoudre J. A. W. Wisse. De heer Sandee vond het alles nog wat een wazige materie, ook wat de kosten betreft. De aanmeldingen van Open School lopen terug en men moet de behoefte niet overdrijven. Volgens hem was alles nog niet zo goed geregeld, ook wat betreft de verbinding met dag- en avondscholen. De heer Van der Maas sprak ook over hogere kosten in de volgende jaren. Zullen rijk en provincie blijven bijdragen? De heer Meulenberg vroeg naar de eigen bijdrage van de deelnemers. En de heer Uijl was bang dat men een centraal punt voor die Open School zou gaan aanwijzen. De voorzitter vond ook dat men het nut zeker niet moet overdrijven. Als de andere gemeenten niet meedoen vervalt alles. De jaarlijkse kosten komen ter sprake in de raad, dus men heeft dit in eigen hand. De Open School cursussen blijven op dit moment in de dorpen funktioneren. Wet houder Wisse gaf nog als aanvulling dat men probeerde een geheel te vormen met dag- en avondscholen en dat er gewerkt wordt aan de eigen bijdrage per deelne mer, maar dat daarover nog te veel ver schil van mening bestaat. De raad ging zonder meer akkoord met de vergoedingen voor vakonderwijs op de diverse scholen. Evenals de vaststelling van de exploitatievergoeding voor het bijzonder lager onderwijs over 1979. Het aantal les uren vakonderwijs voor de openbare lagere school werd bepaald op iy2. Voor de openbare lagere school te Wis senkerke wou men een uitzondering aan vragen om het bedrag per leerling hoger te laten uitvallen. De heer Sandee vroeg of dit ook voor Geersdijk kon gelden. De voorzitter zei, dat de minister dit zeker kan bepalen, maar men zal dat dan zelf moeten aanvragen. Waarop de heer Van der Maas opmerkte, dat het dit jaar aangevraagd zou worden. Hierna werd het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen vastgesteld voor 1980. De tarieven van gebruik sportvelden, zwembad, gymlokalen en dorpshuizen ging met 3,5% omhoog. Ten behoeve van de Hinderwetvergunning bij de Oosterscheldewerken werd een com missie ingesteld, die deze vergunningen op korte termijn kon gaan verlenen. De heer Remijnse vroeg wanneer deze commissie haar werk zou beëindigen en de heer Blok vroeg naar het benoemen van een gemeentelijke vertegenwoordiger in deze commissie. De voorzitter dacht dat bij afsluiting van de werkzaamheden ook deze commissie opgeheven moest worden. De aanwijzing van de vertegenwoordiger had nog geen haast en was daarbij een taak van het college. De heer Mostert bood te koop aan het speelveld aan de Westweg aldaar voor een bedrag van 32.000, De heer Dieleman sprak van een fors bedrag. Ook de heer Uijl was van mening dat men daar zeker de grondprijzen niet mee omlaag hielp. Terwijl Sandee hier geen vertrouwen zag voor het voorkeursrecht van gemeenten bij grondaankoop. De voorzitter wilde daarop niet te diep ingaan en constateerde dat men toch wel akkoord ging met de aankoop. De Winkelsluitingswet werd zo gewijzigd, dat men in bijzondere gevallen de koop avond kon bepalen op de donderdag. De chr. kleuterschool te Kamperland vroeg een bedrag van 4100,voor de aanschaf en vervanging van meubilair en stoffering, waarover geen discussie was. De onlangs gewijzigde vorm van inning van landtoeristenbelasting van zomerwo ningen kon niet de goedkeuring krijgen van het ministerie, zodat men op de oude wijze moest verdergaan, met een verhoging van 5% voor 19S0. De heer Blok zei dat te betreuren, om dat het principe zijn fraktie duidelijk aan sprak. Hij hoopte verder dat het college bij het ministerie zou bevorderen om deze grondslag voor 1981 er door te krijgen. Hij dacht dat men daarbij de raad ook moest inschakelen en hoopte er later nog op terug te komen. De voorzitter zei dat het college zijn best zou doen. Een bedrag van ƒ58.000,— was gemoeid met het aanbrengen van voorzieningen ter voorkoming van wateroverlast langs de Waterhoenlaan en Sternlaan in de Schots man. Dit was de goedkoopste oplossing. De heer Blok meende dat men bij de uitvoering van het plan daar meer aan dacht aan had moeten besteden. Terwijl Sandee vroeg of dit bij de overname bekend was. En bepleitte daarnaast nog voor een beter onderhoud van alle rioleringen. En de heer Remijnse vroeg naar de ervaringen met dit plan en hoe het moest met de bestrating van de bewoners, die soms tot aan de weg waren doorgetrokken. De voorzitter sprak van een goede afvoer toen men het plan overnam. Het systeem van waterafvoer welk hier toegepast gaat worden is bekend en voldoet goed. Wet houder De Nooijer zag toch wel enige over last voor de bewoners omdat sommigen zelfs de berm bestraat hadden, maar dit plan is de enige oplossing. Er werd een herziening in het bestem mingsplan „Kamperland, 2e jachthavencom plex" goedgekeurd. Voor het terrein „De Banjaard" werd een wijziging aangebracht, zodanig dat de be bouwingsoppervlakte voor categorie A werd 100 m2 en voor categorie B: 80 m2. De heer Noordhoek vond het een mooi voorstel, maar zou graag via een circulaire de bewoners hiervan op de hoogte stellen en daarbij tevens wijzen op het niet mogen plaatsen van aparte tuinhuisjes. De heer Remijnse vroeg of men met deze uitbreiding voldoende tegemoet kwam aan de vraag. De voorzitter zegde het rondschrijven toe en een grotere uitbreiding staat de PPD niet toe; dit is het maximum. Een bedrag van ƒ755.200,— werd ge vraagd voor de uitbreiding van het sport complex te Kamperland. De Heidemij. zou daar aanleggen; een oefenveld, omringd door een halfverharde baan; voetbalveld; tennisbanen en oefenkooi; af- en ontwate ringsmiddelen en bijkomende voorzieningen. Men had in het verleden reeds 390.000,— aan andere voorzieningen uitgegeven, wat een totaal te zien gaf van 1,4 miljoen op dit moment. Waarschijnlijk zou het nieuwe copplex in 'het najaar van 1981 bespeelbaar zijn. De heer Uijl vond het gevaarlijk om begroting en uitvoering door één aannemer te laten doen. Waarom heeft de Dienst Gemeentewerken geen plan gemaakt en is er voldoende toezicht op de uitvoering. Ook dhr. Sandee was het met dhr. Uijl eens, dat men niet teveel alles in één hand moet geven. Voor de heer Van der Maas waren de bedragen veel te hoog, wat nu zeker niet verantwoord was. Hij stemde dan ook tegen de uitgaaf van het krediet. De voorzitter vond dat men al meer za ken met de Heidemij had gedaan, en dat altijd alles goed was gekomen. Er zal daar naast controle en blijvend toezicht zijn van de Dienst Gemeentewerken. Ook hij vond de uitgaven hoog, maar gelukkig had men al veel geld gereserveerd. Verscheidene begrotingswijzigingen over 1979 en 1980 passeerden hierna de raad. Er kwam nog over 1979 een overschot van ƒ300.000,—. Voor de plaatsing van een gebouw, dat als jeugdsoos te Kamperland ingericht zou worden, vroeg men een krediet ten bedrage van 85.000,—. Het gebouw komt in de Nieuwstraat te Kamperland, terzijde van het gymlokaal. De heer Noordhoek was tevreden over de voortvarende aanpak en vond het plan er goed uitzien. Maar was van mening dat men de grondprijs er ook bij moest be trekken. De heer Hamelink ging akkoord met het voorstel, maar vond dat men bij de zelfwerkzaamheid van de soos ook het onderhoud moest opnemen. Daarnaast zou men het toezicht nog eens onder hun aan dacht moeten brengen. De heer Van der Maas stemde tegen, omdat het bedrag te groot was en men zwakke argumenten gebruikte voor deze aanschaf. Op deze ma nier komen et nog vele andere verenigingen ook met zo'n verzoek. De heer Meulenberg wou zekerheid of de houten vloer bestand was tegen het dansen. De heer Uijl vroeg of de omwonenden geen bezwaar gemaakt hadden. En de heer Remijnse vond het in één woord: prachtig. De voorzitter begon door te stellen dat de grond van de gemeente is en ook blijft. In een later gesprek met de soos zou men de opmerkingen van Hamelink meenemen. Hopenlijk was de vloer sterk genoeg om er op te kunnen dansen. De omwonenden zouden geen hinder krijgen van deze soos, maar het plan had ter inzage gelegen en niemand had bezwaren gemaakt. Verbindingsmateriaal voor de brandweer, t.w. 2 mobilofoons en 6 portofoons, be liepen een bedrag van 30.000,—. Ge vraagd werd om deze aanschaf te mogen doen. De heer Sandee greep deze gelegenheid aan om eens te informeren naar de visie op langere termijn. Nu komt alles stukje voor stukje. Hij zag mogelijkheden voor één goed uitgeruste wagen per gemeente. De voorzitter zei, dat men afging op adviezen van de Regionale Brandweerkring. Hij had al eens een overzicht gegeven van wat de raad te wachten staat en dit komt één voor één aan de orde. Het idee van één brandweerwagen zag hij op dit moment nog niet zitten. „Ons Genoegen" te Kamperland vroeg om een gemeentelijke bijdrage van 17.000,— voor de aanschaf van nieuwe uniformen. Het college stelde voor: ƒ3.000,- uit eigen middelen; éénmalige bijdrage van 7.000,— en een renteloos voorschot van ƒ7.000,—. Tn het verleden had men de muziekvereniging „Apollo" op een soort gelijke manier behandeld. De heer Hamelink was het wel eens met deze formulering, maar vond het vreemd dat er geen officiële prijsopgaaf was? In de toekomst zou men toch eens moeten gaan voorzien wanneer zulke uniformen aan vervanging toezijn, zodat men een plan ning kan maken; zeer zeker voor het toe komstige welzijnsbeleid in de gemeente. In een vorige vergadering had men een welzijnsverordening aangenomen. Na enke le op- en aanmerkingen wou het college daar nu wijzigingen in aanbrengen. Deze zijn: 1. alle leden van de commissie krijgen een plaatsvervang(st)er. 2. De sector peu terspeelzalen een eigen zetel aanbieden. 3. Niet-raadsleden zullen presentiegeld ont vangen. 4. Plaatsvervangende leden zullen ook de bescheiden ontvangen. Omdat Humanitas nog geen plaatselijke vereniging was, wilde men deze nog geen zetel ter beschikking stellen, maar wanneer er een afdeling Wissenkerke zou ontstaan, kreeg men alsnog de gelegenheid. Deze wijzigingen gaven de nodige stof tot discussie, waarbij de heer Blok als eerste begon met te zeggen: „Voorzitter, dit onderwerp is zeker uit voerig aan de orde geweest in onze fraktie. Daarbij bleek dat de meningen zo verdeeld waren, dat ik hier niet met een fraktie- standpunt naar voren kan komen. Ik wil dan ook een ieder gelegenheid geven daar wel of niets over te zeggen. In de eerste plaats ligt er een voorstel van mijn fraktie- genoot Hamelink. Ik heb dit mede onder steund om tot behandeling daarvan in de raad te kunnen overgaan. Dit betekent evenwel niet dat ik het inhoudelijk (geheel) met zijn schrijven eens ben. Wel ben ik vap mening dat er te lichtvaardig en te gehaast gehandeld is door allerlei aparte sectoren erbij te nemen. Maar daar wil ik niet op terugkomen. Gezien alle beslom meringen om deze commissie op te zetten, ben ik bang wat dit in de toekomst zal geven. Ik zeg u: Wij zijn er nog lang niet en het zal zeer en zeer moeilijk worden. En ik ben haast geneigd om nu al te zeggen: Waar zijn we aan begonnen. Maar ik hoop die uitspraak nog niet definitief te moeten maken. Afsluitend wil ik dat er een claim gelegd wordt op de zetel voor Humanitas. En onder de voorwaarden van uw college." Hierna kwam de heer Hamelink met een algemene beschouwing en enkele voor stellen. Daarin stond het volgende: Als één der laatste gemeenten in de regio De Bevelanden is de gemeente Wissenkerke ook toe aan het instellen van een welzijns- commissie. Een commissie, welke in de overige Bevelandse gemeenten een nagenoeg uniforme samenstelling, c.q. vertegenwoor diging van het aantal sectoren kent. Wis senkerke heeft in de raadsvergadering van 26 nov. reeds gemeend een uitzonderings positie te moeten gaan innemen binnen het proefprojekt, middels het uitbreiden van de commissie met de kerken, met toen nog alleen dhr. Van der Maas tegen. De weg van de uitzondering ingeslagen op 26 nov. 1979 moet ik helaas achteraf ten zeerste betreuren. Ik meen echter dat het in deze situatie beter is ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Derhalve voorzitter, leg ik u het voorstel voor, om de toen op de valreep ingebrachte wijziging in de samenstelling van de commissie in te trekken. Nadere bestudering van de motieven welke tot dat besluit geleid hebben, blijken voor mij niet zwaarwichtig genoeg om in deze t.o.v. de overige Bevelandse gemeenten een uitzonderingspositie in te nemen. Ook vandaag bij het voorstel 25, punt 2, blijkt dat het hek voor de uitzonderingen nog steeds openstaat. Immers, welke zijn de motieven die ten grondslag liggen aan het feit dat zonodig de peuterspeelzalen extra in deze commissie vertegenwoordigd moe ten zijn? Er zijn immers nog steeds voorbeelden te noemen van welzijnsorganisaties en/of verenigingen welke ook geen direkte verte genwoordiging hebben en ook niet onder een bepaalde sector zijn thuis te brengen. Om maar eens een enkel voorbeeld te noemen: wie vertegenwoordigen de evene mentencommissies en de oranjeverenigin gen? Als we al dit soort verenigingen zou den moeten gaan onderbrengen (immers de motieven welke voor de kerken en voor de peuterspeelzalen gelden, gelden ook voor deze verenigingen), dan zal er m.i. een situatie ontstaan dat een zo breed samen gestelde commissie niet optimaal zal kunnen functioneren. En aldus een belemmering zal kunnen zijn op de weg naar het opti maliseren van ons aller welzijn. Kort resumerend: a. Het voorstel om een deel van het raadsbesluit van 26 nov. in te trekken: b. Intrekking van het bij voorstel 25 genoemde punt 2. De heer Sandee was het wat betreft de peuterspeelzalen eens met Hamelink. Er waren maar twee groepjes, wat een te smalle basis was. De heer Van der Maas wou ook de peuterspeelzalen in een sector onderbrengen, maar was daarnaast tegen het opnemen van een vertegenwoordiger van Humanitas. De heer Dieleman steunde het college en had geen bezwaar tegen Hu manitas. Terwijl de heer Remijnse vond, dat men niet te kieskeurig met de ver tegenwoordigers moest zijn. De voorzitter voorzag ook, dat men nog een lange weg te -gaan had. Het is een proefprojekt, waarvan men nadien pas kan bezien of het resultaat goed is. Het is wel zo, dat iedere gemeente zijn eigen commis sie vaststelt en de verscheidenheid is juist. Hij gaf voorbeelden van andere gemeenten welke ook andere sectoren hadden dan de gemeente Wissenkerke. De zetel voor Hu manitas bij een afdeling Wissenkerke wou hij vasthouden. Hij was van mening dat de peuterspeelzalen er niet alleen voor hun eigen subsidie in deze commissie kwamen. Volgens wethouder Wisse gaf het niet wie er in deze commissie kwam. Het rijk kijkt straks alleen maar naar het resultaat van de proef. In de tweede termijn bleek dat een meerderheid er voor was, dat de peuter speelzalen werden ondergebracht in de sec tor vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen, waarbij dit laatste werd ge schrapt. De heer Van der Maas bleef nog tegenstemmen tegen de Humanitas, terwijl de heer Hamelink nu ook tegen de kerken wenste te stemmen. Als gevolg van voorgaande discussie over de leden van de welzijnscommissie, ging men nu over tot het benoemen van de leden daarvan. Voorzitter werd wethouder J. A. W. Wisse. Uit de raad kwamen de heren A. Sandee, J. H. Uijl, J. A. Remijnse en P. van der Maas. Namens de sector vormings- en ontwikkelingswerk: mevr. Geelhoed - Kempe. Uit de sector vrouwen organisaties: mevr. Karstanje. Uit de sector amateuristische kunstbeoefening: mevr. Bal kenende - de Mol. Uit de sector jeugd: mej. C. J. Geelhoed. Uit de sector bejaarden: nog te benoemen. Uit de sector sport: dhr. Ph. Leendertse. Namens de kerken: dhr. W. J. Noordhoek. Hierna kwam de rondvraag, waarbij de heer Meulenberg vroeg naar de bomen in de Dorpsweg en of de verkeersmaatregelen resultaat hadden. De voorzitter beaamde dat men de be woners eerder bij de te nemen maatregelen en voornemen om bomen te planten, had moeten betrekken. Nu waren er nogal wat bezwaren gekomen. Ook wethouder De Nooijer zei dat alles gemaakt is naar aan leiding van het uitgebrachte verkeersrapport Wanneer de weg nog meer verbreed wordt, zal men nog harder rijden. De heer Van der Maas zei het volgende: „Als S.G.P. vinden wij het een droeve zaak nu wij vernomen hebben, dat ook hier in onze gemeente er een begin is ge maakt met de Carnavalsviering. Zij het dan op een wat voorzichtige wijze. En als christenen moeten wij deze gebeurtenis ten zeerste afkeuren. Zeker daar dit gebeurt in de tijd van de herdenking van de lijdens weken van de Heere Jezus. En dan is het onze plicht als gemeentebestuur om hier tegen te waarschuwen wel op z'n plaats. Daar wij ons niet hoeven te schamen om voor onze christelijke beginselen uit te ko men, hoop ik dat we als gemeentebestuur zoveel als in ons vermogen ligt deze akti- viteiten tegen zullen gaan." De voorzitter meende dat een deel van de bevolking prijsstelt op die viering. Het college heeft geen bevoegdheid om daar handelend tegen op te treden. Er was wel waardering voor uw standpunt. De heer Uijl vroeg of het bouwen van een schuilkelder op Noord-Beveland wel eens ter sprake was geweest tussen de beide gemeenten, omdat dit een zaak van de gemeentebesturen was. Ook vanwege het feit van de kerncentrale te Borsele wellicht geen overbodige zaak. De voorzitter had hierover nog nooit een gesprek gehad, maar vond deze zaak voor Zeeland geen haalbare kaart. Men moest maar hopen voor dergelijke rampen ge spaard te blijven. De heer Hamelink wist nog steeds niet wat men nu van plan was met die nood- lokalen bij de scholen te Wissenkerke. De voorzitter zei, dat er aan gewerkt werd om met voorstellen te komen en dat de gemeente ze nog steeds betaalde. De heer Remijnse had geen vraag, maar sprak zijn waardering uit over het werk van de reconstructie Westhavendijk. Tegen elf uur kon burgemeester P. Wisse deze raadsvergadering sluiten. GEEF! HELP! DOE! Het Nationaal Rheumafonds klopt weer bij u aan. De landelijke inzameling is dit jaar in de week van 10 t/m 16 maart. Geef naar vermogen. Help de reuma te bestrijden. Doe iets in de kollektebus, of maak een bijdrage over op giro 324 van het Nationaal Rheumafonds fe Den Haag. Doe iets, opdat het Rheumafonds veel kan doen, o.a.: bijdragen bij aanpassingen van woningen; het verlenen van renteloze voorschotten: het organiseren van aange paste vakantiereizen met boot, bus en vliegtuig; het exploiteren van het vakantie centrum „Groot Stokkert" met hotel en bungalows; het doen van wetenschappelijk onderzoek. Geef aan de kollektant of help via giro 324, Nationaal Rheumafonds, Den Haag. De rheumapatiënten zijn u er dankbaar voor. KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Toen vroeger een meisje ergens ging werken, beste vrienden, was dat een hele gebeurtenis. Vroeger was dat gae diene, tegenwoordig heet dat intrieurverzorgster. Hoe het ook heten mag, beste mensen, bij beiden moeten de handjes uit de mouwtjes. Zo'n meisje was dan met kost en inwoning, en daar gaat het volgende verhaal over. Neeltje hae diene. Neeltje a in de krante heleze, da bie de notarus een meisje most weze. Vo éle daegen stieng d'r bie, mè dat gaf vo Neeltje hlad nie. Op de fiets is ze nae de stad hehae en mevrouw a ze te woord hestae. Of ze ök kon koke, wouw ze wete, mè di a Neeltje nie vee kaes van hehete. Ja, melk koke dat viel wè mee en waeter koke vó de thee. De rest zouw ze wè lere van mevrouw, a ze dat graeg wouw. Bie de notarus dee ze modern ete, di kon Neeltje nie vee van wete. Afijn, 't was vlug vo mekander mee't salarus en zó hing Neeltje diene bie de notarus. D'r moeder was zö hröös as een puut; ze raetelde 't overal uut. Diene bie een notarus en modern ete, dat most netuurluk iederéén wete. Nae een paer weken kwam Neeltje tuus; ze keek een bitje zuunug, dus d'r was wat nie pluus. D'r moeder vroeg: „Aeper'ter wat?" „Aepere?" zei Neeltje, „k'è nog hin aerpel ehat!" 't Is toch vrééd, riep d'r moeder oal mè, dat au hin mens uut, da weet uk wè. Mè da's oales nog nie, liet Neeltje wete. A julder a us amme, kaes en macronie hehete? 't Is zonde, zei d'r moeder mee een zucht, een mens kan toch nie leve van de lucht? Noe kwam Neeltje pas hoed op dreef. Ze aete soep van tomaten deur een zeef en riest mee kerrie, 't zag hlad geel. Mee rooie pepers, ik keek hlad scheel. Dan nog van die zwarte dingus, dat waere obersjienus. En van die witte peetjes, zö uut waeter; die éte asperjus, oorde ik laeter. Is dat eten vo in de weke, vroeg d'r moeder mee een steun. Wè jae zei Neeltje, da's eel heweun. Mè as't er één verjaert of op zondaegen, dan is 't paerd hlad van de waegen. Onderlest a ze oesters, zö uut de schelpe. Onger ak nie, kon't ök nie elpe. Ok nog van die hloeiend éte hevallen, dat waere bitterballen. Di kan je hoed je tote an verbrande en ze aete oales op, 't is een schande. Di nae hebakke vis, mee billen van kikkers en twi pootaerpels, zö gróót as knikkers. Dan nog een döödheschote'n aes in wien; mee appelmoes en slae in azien. Achteran een soort van bibberpuddink op een schaele, dat was nog 't lekkerste van oalemaele. Helokkug bin'k noe tuus en kan'k aerpels ete; wat a ze bie de notarus doeë, motte ze zelf mè wete. Je ziet, beste mensen, dat het spreekwoord: Wat een boer niet kent, zal hij niet eten: zeker in vroeger jaren van toepassing was. Vandaar ook deze oude Péélandse spreuk: A maeke we't nog zó zot; d'r gae niks boven moeders pot. CeeBee.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2