NOORD-BEVILANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD A ,Schoonmoeder' m U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen WM/vS liüiïiewi door L. van Schooten Zeeland Magazine? No: 3903 Donderdag 28 februari 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ23,— per jaar. Franko per post ƒ38,50 per jaar. Advertenties 33 ct per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Mevrouw Loman, die ook wel merkte dat het tussen de jongelui niet zo best boterde, begon een heel verhaal over de reis die ze naar Italië zou maken. En dat ze beslist niet naar Venetië zou gaan, want daar kwam iedereen. En ook niet naar Rome, want daar kwam ook iedereen. En de scheve toren van Pisa kon ze wel dromen Eindelijk stonden ze op. „Bert, breng jij mevrouw en Mia even thuis?" vroeg zijn moeder. „Dat hoeft heus niet, zo ver is het niet," protesteerde mevrouw Loman. Maar me vrouw Van Hoornwijck hield er ouderwetse opvattingen op na. Een dame ging zo laat niet zonder geleide over de straat. Bert voelde er niet veel voor, maar bedacht dat hij dan tenminste terug-.nog een eindje alleen kon lopen en rustig alle indrukken van deze dag ordenen. Als hij hier bleef, zou moeder toch maar praten en vissen „Zullen we hem tussen ons in nemen, moeder?" lachte Mia. „Welja," zei mevrouw Lomans speels, „ik wil wel weer eens aan de arm van een man lopen." Diplomaat, dacht Bert, dan zit er na tuurlijk niets anders op, dan dat ik Mia ook een arm geef. En zo liep hij tussen de twee vrouwen. Mevrouw Loman voort durend kwebbelend, Mia zwijgend. Maar hij voelde haar naast zich, rook haar zwoele parfum. Ze liep net naast hem, dacht hij, of ze dik met elkaar verloofd waren. Mia slaagde er altijd in hem uit z'n evenwicht te brengen. Hij probeerde al zijn aandacht te wijden aan het gepraat van mevrouw Loman, maar als hij terzijde soms naar Mia keek, zag hij haar duistere glim lach, de blik van verstandhouding in haar ogen. Hij voelde zich honderd pond lichter, toen hij eindelijk bij de voordeur afscheid kon nemen, weigerde de uitnodiging van Mia om binnen nog één sigaretje te roken, moeder ging toch meteen naar bed, zei Mia en zij had nog helemaal geen slaap, maar hij trapte er niet in. Toen hij thuis kwam, was zijn moeder gelukkig al op haar kamer. Nog even kwam ze hem, in haar kamerjas, welterusten wensen. „Je was ook niet erg aardig tegen Mia." „Ik vond dat het nogal ging." „Ik vind het toch wel een charmant meisje. En ik geloof dat ze haar wereldje kent." „Dat geloof ik ook wel, moederlief. Maar haar wereldje is het mijne niet." Hoofdschuddend zocht mevrouw Van Hoornwijck haar slaapkamer op. Er was iets met Bert aan de hand. Maar ze zou het wel uitvinden! HOOFDSTUK V. Moeder is teleurgesteld. „Sjonge Pier, wat ben je weer mooi," zei Jennie Polderman, haar etende broer be schouwend. Die er inderdaad voor een doordeweekse dag onwaarschijnlijk netjes uitzag. „Z'n haar zit zo mooi in de scheiding," haakte Hennie in. „Keurig aangeharkt luizenpaadje," vond Jennie. „Kind, hij moet vanavond naar z'n ega," deelde Hennie haar zuster mee. Pier at onverstoorbaar door, trok zich Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE van het gegiechel van de tweelingzus niets aan. Vader Polderman grinnikte, zijn zoon had het niet makkelijk met drie zussen. „Als Truus es van jou wist, wat wij van jou wisten," begon Jitske, die niet wou achterblijven, haar broer te plagen. Maar dat was een onvoorzichtigheid. Pier legde zijn vork neer, zag zijn zuster doorborend aan en sprak de betekenisvolle woorden: „Als jij es wist, wat ik van jou wist Jitske kreeg een hoofd als een pioen en haar moeder zag het. „Vertel het es, Pier," vleide Hennie, meteen weer in bondgenootschap met de oudste. „Veeg jij je neus maar," adviseerde Pier broederlijk en Hennie probeerde onmiddel lijk of deze schimpscheut een kern van waarheid bevatte. „Wat weet jij van mij," daagde Jitske uit. Ze kon dit toch maar zo niet op zich laten zitten! „Ach kind... niets bijzonders hoor. Alleen, het lijkt me toe dat je verstandig zou doen, niet langer meer grapjes te maken op de huwelijkse staat, zoals tot nog toe." Pier vond dat hij het maar netjes gezegd had en wijdde zich conamore aan z'n worteltjes. Vader Polderman knipoogde naar zijn oudste dochter. De toespeling van Pier en haar blozen waren hem niet ontgaan... zou ze werkelijk? 't Had hem alleen maar verwonderd dat zo'n leuke meid als Jits nog steeds geen vrijer had thuisgebracht. Te kieskeurig waarschijnlijk. Haar moeder zweeg, haar alziend oog ging over de tafel. „Als je ziet hoe moeder de botervloot bestuurt, dan had ze admiraal moeten worden," had Jennie eens gezegd. Maar daarom was haar geen titel of jota van de korte schermutseling ontgaan en ze herinnerde zich een gesprek onder het afwassen. Ze moest Jits toch es polsen. „Wat zat Pier nou te zaniken?" vroeg ze, toen deze jongeman, gepikt en gedreven, naar zijn zoetelief was gefietst. „Ach niks," antwoordde Jits kortaf. „Zeg Jits." Moeder was net een fret, vond Jits, als ze het spoor rook, hield ze vol en ze had een fijne neus! „Die jongen, weet je wel, van die doos bonbons. Heb je die nog wel es gesproken?" Jits was in tweestrijd. Ze wilde hierover nog niet praten. Ze was nu verscheidene keren met Bert op stap geweest. Ze hadden fietstochten gemaakt, ze waren een avond samen naar een concert geweest. Het kon niet uitblijven, bedacht ze, of het liep in de gaten. Vandaag of morgen kwamen de oudeluidjes er achter. Pier had vast de klok al horen luiden, die was ook niet van gisteren. En dat zou ze toch niet prettig vinden, wanneer ze het van de buitenwacht moesten horen. Er was geen enkele reden tot achterbaksheid. Moeder Polderman naaide ijverig door. Ze kon zwijgen, als het nodig was. Ze liet Jits de tijd. „Ja," zei het meisje tenslotte, „ik heb hem nog wel weer gezien." „Aardige jongen?" „Ja." „Zeg Jits, ik wil me echt niet met jouw zaken bemoeien, maar ik vind het ook niet prettig als er zo van die toespelingen wor den gemaakt, zoals Hoor Pier vanavond. Ik wil maar zeggen: je kunt mij toch wel vertrouwen?" „Natuurlijk vertrouw ik u. En d'r is ook niks dat u niet weten mag. Ja, we zijn een paar maal samen een eind gaan fietsen" Aha, dacht moeder Geertje. En ze wist precies wanneer dat was geweest! „En „NouEnfin, u mag 't wel weten, als u er met geen mens over praat. Morgen avond gaan we samen naar het openlucht spel in het Park, weet u wel?" „Dus jullie bent welbevriend." „Ja, dat kunt u wel zeggen." „Meer nog niet, Jits?" „Meer nog niet. Nee, nog niet. Maar dat ligt niet aan hem." „Aan jou?" „JaIk mag 'em erg graag, 't Is een fijne vent, vind ik. Eerlijk, aardig, je kunt over alles met 'em praten. We begrijpen mekaar heel goed, maar ik kijk er toch nog erg tegenaan." „Waarom?" „Ja... hij is... hij is van een andere stand dan wij." „Hoe bedoel je dat?" Moeder Geertje waakte op. Van mensen met standsbegrip pen moest zij niets hebben. En zij wilde de jongeman wel es zien, die zich te goed achtte voor haar Jitske. „Nou, hij is van nogal goeie familie, geloof ik. Ambtenaren. Ze wonen op de Singel, mooi groot huis, zijn moeder is we duwe. Hij is assistent-accountant." „En nu vindt-ie „Hij vindt niks. Hij moest me horen, dan zou hij de eerste zijn om te zeggen, dat ik onzin praatte! Nee, moes, zet dat uit je hoofd. Kouwe drukte heeft Bert voor geen cent. Maar ik denk wel es, ik heb niet alleen met hem te maken als het, als het es echt werd. Dan kom ik misschien in een andere kring, tussen andere mensen. En zal ik me daar prettig voelen, thuis voelen? Bert wil daar niet van horen." „Je bent toch niks minder dan hij? En is jouw vader minder dan een ambtenaar?" „Het is geen kwestie van meer of minder, het is alleen maar anders. Gunst, moeder, vertel me wat! Vader is een reuzenvent en hij heeft een prima zaak. Hij zal beslist meer verdienen dan Bert z'n vader ooit verdiend heeft, misschien wel meer dan Bert óóit gaat verdienen. En vader is best bij de tijd. Maar hij is een heel ander soort man. Een echte buitenman, niks geen kouwe drukte, zoals ik ben moet je me maar nemen. En gelijk heeft-ie." „En jij... Je hebt je mulo en hoe schit terend ben je niet door je examen gerold. Je had van ons dóór mogen leren." „Maar ik wou niet. Ik zit niet graag op een school. Als ik leren moet, dan liever in de leerschool van het leven, zoals mees ter Vergünst altijd zei." Ze lachte bij de herinnering. „U weet wel, ik wil de wereld in." „Zul je geen kans voor krijgen als je..." „Dat is nog maar de vraag. Maar ach, moeder." Opeens greep ze haar moeders hand. „Dat is ook niet het voornaamste. Als je maar gelukkig bent. En ik kan net zo goed gelukkig zijn als ik 's morgens als getrouwde vrouw bij m'n moeder een bakltie kom halen. Dan wanneer ik als stewardes ergens boven Japan een miljonair een bakkie moet brengen." (Wordt vervolgd) Dat door het politiek gebeuren sommige mensen zich laten verleiden door vreemde gedragingen, bleek uit het anoniem briefje, dat dhr. J. J. Havelaar, als secretaris van de afdeling Noord-Beveland van de P.v.d.A., vorige week ontving. Dat briefje luidt als volgt: „Als je niks beters te doen hebt, ga dan in Godsnaam wat voor de maatschappij presteren. Met zo'n rotblad als dit zul je er in ieder geval niet komen. Lui, gebruik dat beetje verstand nog van je nu- het nog kan. Wordt lid van de V.V.D. Dan doe je wat voor de maatschappij. Stomme rode sleutel, rotvent. Ze moésten jou over- neuken. Een lid van de V.V.D. wenst je veel schurft toe." Dit fraais ontving dhr. Havelaar na het verschijnen van „De Rooie Noord-Bevelan der". Een exemplaar was verfrommeld in een enveloppe bijgestuurd. Ook was deze niet voldoende gefrankeerd. A. Welleman, Torendijk, Kortgene. SOLISTENCONCOURS TE MIDDELBURG Op het solistenconcours, dat op zaterdag 23 februari te Middelburg is georganiseerd door de Zeeuwse Bond K.N.F., zijn door de deelnemende muzikanten van enkele Noord-Bevelandse muziekgezelschappen de volgende resultaten bereikt: 3e afdeling: Karin Boot E.M.M. Kortgene met alto, 431/2 pnt„ 2e prijs. 2e afdeling: Leo Geelhoed, E.M.M. Kortgene met trom bone, 48 pnt„ le prijs. Vaandelafdeling: Duo Harry Tazelaar, trombone en Ad Wel leman, trompet, 50 pnt„ le prijs: Harry Tazelaar, trombone, Wilhelmina Colijns- plaat, 50V2 pnt„ le prijs; Ad Welleman, E.M.M. Kortgene, trompet, 54 pnt„ le prijs met lof van de jury. EXCUSES „Door een onachtzaamheid onzerzijds is in de „Kroniek van Noord-Beveland" van vorige week een stukje geplaatst, dat we gens een sterfgeval in die familie zeker niet geplaatst had mogen worden. Wij kunnen begrijpen dat het bij deze familie als ongepast overkwam en bieden daarom ook langs deze weg de familie onze wel gemeende verontschuldiging en excuses aan" De uitgever. BEMIDDELINGS- EN AANNEMERSBEDRIJF KOOP EN VERKOOP - NIEUWBOUW EN VERBOUW Gaarne tot uw dienst. GILLESSE - BEMIDDELING - AANNEMERSBEDRIJF Visserijstraat 31, 4491 GG Wissenkerke, Telefoon 01107 - 14 89. Kruiswoordpuzzel no. 664 Horizontaal: 1. vogel - 5. sprookjesfiguur 7. leer van het heldendicht - 11. afvoerbuis 13. voorzetsel - 15. beetje - 17. narede 19. godin - 21. meisjesnaam - 23. bijwoord 24. rangtelwoord - 26. televisie (afk.) - 27. bouwland - 29. water in Brabant - 30. stofmaat - 32. klaar - 33. jongensnaam 34. zoals de akten getuigen (Lat.) - 35. mep 37ï zangnoot - 39. pers. vnw. - 40. vaartuig 42. Fries landgoed - 43. rivier in Nederland 44. overschot - 46. slede - 47. deel van de bijbel (afk.) - 48. plaats in de schouwburg 50. soort onderwijs (afk.) - 51. voorzetsel 53. voedsel - 54. deel van een Franse ont kenning - 55. kindergroet - 57. doffe klap 61. loco-burgemeester (afk.) - 63. larie 66. drank - 67. bosgod - 69. lyrisch gedicht 70. bevallig - 73. rivier (Spaans) - 74. al 76. planeet - 78. naderen - 79. metaal 80. reukwater. Verticaal: 1. plaats in Utrecht - 2. genees heer - 3. tandarm zoogdier - 4. deel van de dag - 5. ferm - 6. lofrede - 7. nauwe 8. godsdienst (afk.) - 9. zijrivier van de Donau - 10. Grieks eiland - 12. voorzetsel 14. anno (afk.) - 16. gebrek - 18. god van het vuur - 20. voormalig Russisch heerser 22. waterhoogte (afk.) - 25. maanstand (afk.) - 27. de ruimte tussen twee plaatsen 28. oxideren - 31. werpstrik - 34. deel van een waardepapier - 35. vervoermiddel - 36. staatsbedrijf (afk.) - 38. Europeaan - 39. drank - 40. schel - 41. herkauwer - 45. hoefdier - 49. ingedikt vruchtensap - 52. haal - 55. plaats in Utrecht - 56. onmeet baar getal - 58. rivier in Overijsel - 59. gewapende ruiter - 60. bevestiging •- 62. familielid - 64. grafsteen - 65. ontkenning 67. gedroogde halmen - 68. deel van een trap - 71. Gode zij lof (Lat. afk.) - 72. voorzetsel - 75. water in Friesland - 77. de dato (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 663 Horizontaal: 1. grijns - 6. pampa - 11. ole 12. arm - 14. aar - 16. bloesem - 18. olifant 20. eis - 21. ate - 22. est - 23. termiet 28. tol - 29. w.l. - 30. ka - 31. prei - 32. ene 34. roes - 36. i.o. - 37. sigaret - 38. ik 39. nest - 41. ore - 42. arak - 45. eb 47. da - 49. lei - 51. neetoor - 54. kro 56. iel - 57. men - 58. blokken - 61. emerald 64. ooi - 65. dar - 67. lia - 68. agent 69. sport. Verticaal: 2. rooster - 3. ijle - 4. nes - 5. sr 7. aai - 8. maf - 9. praatje - 10. abeel 12. amor - 13. mooi - 15. stelt - 17. lis 19. nto - 23. twisten - 24. el - 25. minaret 26. e.k. - 27. tartaar - 31. pon - 32. ego 33. ere - 35. sik - 40. epiloog - 43. alkmaar 44. alibi - 46. be - 47. do - 48. rondo 50. eel - 52. eend - 53. oker - 55. rel 59. koe - 60. kin - 62. elp - 63. rio - 66. af.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1