DRUKWERK Zaalvoetbal nu al 100.000 beoefenaren Taaipraatje Afscheidsreceptie J van dokter H. Janssen te Kortgene Voor al uw naar Drukkerij Markusse Wissenkerke In de morgenuren van vrijdag 15 febr. heeft dokter H. Janssen, die 31 jaar huis arts op Kortgene is geweest, afscheid ge nomen van de bewoners en personeel van het pensiontehuis „Noord-Beveland" te Kortgene. In de feestelijk versierde recrea tiezaal werd hij met zijn vrouw verwel komd door de wnd. directrice mevr. M. J. Stevense. Onder leiding van de dirigent van het bejaardenkoor, dhr. A. Platschorre, met pianobegeleiding van dhr. P. J. Bom, zongen de bejaarden hem een toepasselijk lied toe en werd hem daarna dank gebracht voor de goede zorgen aan de bejaarden besteed. De oudste bewoner, dhr. G. Heijboer, bood hem het boek „100 verbeeldingen van am bachten" aan en mej. N. Plage gaf bloemen aan mevrouw Janssen. Dokter Janssen dankte tenslotte voor het vertrouwen dat de bejaarden hem hadden geschonken en het personeel voor de spon tane medewerking. 's Avonds was er in het Dorpshuis „De Pompweie" voor iedereen gelegenheid om afscheid van de dokter te nemen. De fam. Janssen werd ontvangen door het ,lid van het voorbereidingscomité, dhr. C. J. van Damme, die mevr. Janssen bloemen aan bood. Zeer velen hadden de scheidende arts al de hand gedrukt, toen om plm. 20.00 uur de voorzitter van het comité, dhr. G. Boot, hem toesprak. Hij herinnerde aan het boze gerucht, dat vorig jaar de ronde deed. Het gerucht dat dokter Janssen er mee zou ophouden bleek waar te zijn. Het is bekend, dat u op een stormachtige avond met de veerboot, op 6 dceember 1948, naar Kortgene bent geko men. Waar u zich al gauw heeft eigen gemaakt met de plattelandsproblematiek, aldus dhr. Boot. Veel is er in die 31 jaar dat u op Kortgene werkzaam was, ver anderd. De ramp in 1953, de komst van de waterleiding en de afsluiting van de Zandkreek zijn gebeurtenissen, die bijzon der in onze samenleving hebben ingegre pen. In al die tijden is dokter Janssen de rustgevende figuur geweest, die altijd be reid was voor een praatje. In de beginjaren droeg hij een alpinopetje en velen schaften ook zo'n hoofdddeksel aan. Het is toen wel voorgekomen, dat iemand zijn pet afnam voor de drager van zo'n petje, omdat hij dacht dat het de dokter was. De heer Boot vertelde vervolgens dat de geldinzameling zoveel had opgebracht, dat er genoeg over was om hem te voorzien van attributen die hem te pas zullen komen op de boerderij waar hij gaat wonen. De comitéleden boden hem een paar rubber laarzen, een rubberpak en een schrepel aan. Het bedrag dat hij naar goeddunken kan besteden, is 3.333,33. Hij besloot met een hartelijk welkom aan de opvolger van dok ter Janssen, dokter J. A. Kersseboom. En hij hoopte, dat die even honkvast zal zijn als zijn voorganger. Hierna sprak de burgemeester van Kort gene, dhr. J. L. D. van der Linde. Deze was er van overtuigd, dat het de schei dende arts een groot genoegen moet zijn, dat zovelen op de receptie aanwezig zijn. Deze belangstelling zegt meer dan woorden. Hij dankte namens het gemeentebestuur voor de wijze waarop hij een bijdrage heeft geleverd voor het welzijn van vele mensen. Eén derde van het huidige inwonertal zijn met uw hulp op de wereld gebracht. De rust die van u uit ging heeft er toe bij gedragen dat u zeer veel vertrouwen had. Nooit liet u blijken, dat u het erg druk had, aldus de burgemeester. U gaat scheiden op een tijdstip dat de funktie „arts" in discussie is. Komt er wel een apotheek of niet: komt er wel een vestigingsvergunning of niet. Tenslotte sprak hij de hoop uit dat hij van een rustig leven kan gaan genieten in de polder. Na mens de gemeente Kortgene bood hij hem een schildje met het gemeentewapen aan. Hierna sprak dokter D. Zanen de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering van de geneeskunst. Hij bracht de maandelijkse klinische bijeenkomsten in herinnering en de vele malen dat dokter Janssen als voor zitter paardemessen voor 1 cent verkocht aan de sprekers op deze avonden. Weinig woorden kunnen veel effekt hebben, als ze goed zijn gekozen. Daar had dokter Janssen een goede hand van. Hij verstond ook de kunst om een patiënt per telefoon vriendelijk naar zijn spreekkamer te ge leiden. Als dank voor de vriendschap bood hij hem een boekje van de Galapagos- eilanden aan. Daarna kwam dokter Janssen aan het woord. Hij dankte voor de aangeboden re ceptie en dat zijn familie daar ook bij betrokken is. Hij dankt ook hen die niet gesproken hebben en wellicht het kwade hebben weggelaten. „Er is zoveel goeds gezegd dat ik er stil van ben. Met u heb ik heerlijk gewerkt en het vertrouwen dat u mij schonk, heeft mij goed gedaan," aldus dokter Janssen. Toen we hier kwamen, hebben we een grote gieter aangeschaft. Die gebruikten we als douche, omdat er nog geen waterleiding was. Hij dankte dokter Zanen voor de genoten vriendschap: het gemeentebestuur voor de prettige sa menwerking en de aangeboden receptie; het comité van voorbereiding en de fam. Oudshoorn voor de goede verzorging van deze receptie. Bijzonder dankbaar was hij voor de enorme belangstelling deze avond en voor het cadeau dat door patiënten en vrienden is bijeengebracht. Tenslotte zei hij er van overtuigd te zijn, dat dokter .Kersse boom een prima opvolger van hem is en hij hoopte dat die evenveel vertrouwen zal krijgen, als hijzelf heeft gekregen. Tijdens de receptie werd hem het ere lidmaatschap aangeboden van de Kort- geense carnavalsvereniging „De Kwallen". Het onderscheidingsteken werd hem uitge reikt door Prins carnaval Jan de Eerste. Dit als waardering voor het vele goede, dat dokter Janssen heeft gedaan. ANWB-ONDERZOEK WIJST UIT NEDERLANDSE AUTO SLECHT OP WINTER VOORBEREID Een groot deel van het Nederlandse wa genpark is niet aangepast aan winterse om standigheden. Deze conclusie mag worden getrokken uit de eerste tellingen die de ANWB heeft verricht in het kader van de keuringsactie „Rijden in de winter". Deze actie biedt de automobilist de gelegenheid zijn auto te laten inspecteren op een aantal voor de winter essentiële onderdelen en die, indien nodig, juist te laten afstellen. Van de tweeduizend auto's, die de afdeling technische keuringen van de ANWB in de eerste week van de actie aan een inspectie heeft onderworpen, bleken gemiddeld twee onderdelen onvoldoende op de winter te zijn geprepareerd. De meeste gebreken deden zich voor aan de ontsteking. Van de onderzochte auto mobielen vertoonde ruim 70°/o mankementen op dit juist in de winter zo belangrijk on derdeel. Ook aan het brandstofsysteem bleek bij een behoorlijk aantal, zo'n 25%, wel het een en ander te mankeren. Tevens viel op dat bij ongeveer driehonderd van de geïnspecteerde auto's het koelsysteem onvoldoende tegen vorst bleek te zijn be veiligd. „Alles bij elkaar rechtvaardigt dit de stelling, dat een grondige inspectie van de auto alvorens er mee de winter in te gaan, bepaald geen overbodige luxe is," aldus de ANWB. CARNAVAL - WISSENKERKE Diep getroffen en weemoed in mijn hart over deze woorden. U allen een weinig te kennen van aangezicht, wil mijn ge voelen daar tegen te kennen geven. Wij hebben ook enige gedenkdagen: Pasen, Pinksteren. Kerstdag, Bevrijding, Oranjehuis, maar deze dag van (Carnaval) berust op niets. Wat het begin en doel van Carnaval is, heb ik niet onderzocht, maar ziende zijn uitwerking mag ik het antwoord vinden. Dan is Carnaval in zijn In 1964 in Noord-Holland begonnen. Het is ook weer niet zo bevreemdend dat een sport als zaalvoetbal in Nederland goed aanslaat. Tenslotte leven we in een land met een zeer grillig en vaak regen achtig klimaat, terwijl in sommige winters ook de vorst nog hard kan toeslaan. Niet iedere beoefenaar van een balsport heeft er trek in zich steeds aan de luimen van de weergoden over te geven en dus zoekt hij een sport, die „binnenskamers" wordt be oefend. Anderen, die wel geporteerd zijn voor beoefening van een veldsport, willen 's winters niet stil zitten en zoeken in dat jaargetij naar een leuk alternatief. Zaalhandbal was de eerste zaalsport, die na de Tweede Wereldoorlog zijn zegetocht Geit. Ook de geit heeft enkele onbekende spreekwoorden en zegswijzen opgeleverd. Heel oud al is het spreekwoord: Nood geen gasten op het geitje, eer de geit ge worpen heeft. Te vergelijken met: Men moet de huid niet verkopen, eer de beer gevangen (geschoten) is. Meestal wordt de geit voorgesteld als zinnebeeld van dartelheid of snoeplust. „Hij slacht de geit, heeft hij 's morgens iets goed bedacht, 's avonds stort hij het al omver." Betekenis: hij is een lichtzinnige dwaas, die telkens het goede weer bederft, dat hij pas heeft verricht. „De geit schrafelt (scharrelt) zo lang, dat zij kwalijk ligt." Door l te veel scharrelen bezorgt de geit zich een slecht leger. Ook: „Zo kwalijk ligt de man, als de geit die te veel schrabben kan." De spreekwoorden kenner Harrebomee meldt al: „Geen oude geit zonder baard, of non zonder gemom pel." „Hij heeft het huppelen van drie geiten." Gezegd van iemand die zeer dartel en woelig is, maar niets bereikt. Vergelijk: veel geschreeuw, maar weinig wol. „Hij laat de geit in de wijngaard lopen." Betekenis: hij vertrouwt de kat bij de vis. Hij vertrouwt op iemand, die niet te ver trouwen is. „Het geitje huppelt in het groen en zo zal ook haar jongen doen." Zo moeder, zo kind (dartelheid). Tenslotte: „Het geitje loopt zo dikwijls in de kool, dat het er haar vacht laat." Snoepers ko men er ten laatste bedrogen af. Koe. Hoewel de koe echt niet zo'n dom beest is, komt zij er in vergelijkingen en zegs wijzen meestal slecht af en wordt voor gesteld als een dom en log wezen. Dit blijkt uit de volgende voorbeelden. Gemeen zaam voor een grote vrouw: Het is een koe met twee benen. Als spotnaam voor een traag zeilend schip: Een koe van een schip. „Met koeien van letters schrijven." „Kij ken als een hond op een zieke koe," voor beschaamd, beteuterd of treurig kijken. „Hij is zo dom als het achtereind van een koe." „Hij is zo wijs als zeven dolle koeièn." Het toppunt van domheid. Van iemand die erg lui is: Hij is zo lui als een koe. De uitdrukking: „De koe weet niet waartoe haar staart dient, voordat ze hem kwijt is," getuigt evenmin van veel vernuft. Zeer oud zijn de zegswijzen: „Op iemand wachten als een koe in het gras": Al etend op iemand wachten. „Naar geld stinken als een koe naar muskeljaatwijn (muskaat wijn)": Helemaal geen geld bezitten. „Menig goede koe heeft wel een kwaad kalf." Ver gelijk: uit een broed komen kuikens van' kwaliteit en gewicht een kleine nul: 0! En nu is onze stille begeerte, dat deze (uitheemse) plant op onze calvinistische grond van Noord-Beveland geen wortel mag vinden, maar als een lamp zonder olie mag uitgaan. Mag ik u lieden aanwijzen, dat Grote Licht van Gods grote zondaars Genade, die in Zijn Geliefde Zoon ons is gegeven, tot verlichting die in duisternis zaten. Dat Licht te vermelden en zijn dagen te vieren, is tot behoudenis van allen. Zijn offer is in prijs en gewicht als een grote 10. Laat ons Hem niet wederom openlijk te schande maken, maar Zijne banier opheffen en vaandel dragen. En dit ons toevertrouwde pand bewaren, als de appel onzer ogen. Dit is uit het diepst van mijn hart geschreven tot mijn naasten, om u lieden nog te redden uit deze diepe afgrond (de zonde) die onder deze graszode verborgen ligt. De God aller Genade gedenke en beware ons nog (voor die uitwassingen) en doe onze harten en zinnen neigen tot Zijne Dierbare Zoon, Jezus Christus. M. de Bruine. A. van Heestraat 20, Kamperland. door ons land begon. Deze sport is nu zelfs populairder dan het veldhandbal, zowel bij de aktieve beoefenaren, als bij het kijkers publiek. Mini-korfbal zou wel eens dezelfde kant kunnen opgaan en ook het zaalhockey heeft sterke toekomstpapieren. Maar toen in 1964 in Noord-Holland nog helemaal buiten KNVB^verband ge start werd met zaalvoetbalwedstrijden. zag vrijwel iedereen dit meer als een aardige trainingsmogelijkheid voor door vorstverlet getroffen veldvoecballers. dan als een zelf standige, volwassen nieuwe sport. Hoe zou zaalvoetbal immers ooit kunnen concurreren met veldvoetbal, de meest beoefende sport in Nederland? Akkoord, zaalvoetbal heeft in de 'afgelopen vijftien jaar het veldvoetbal allerlei kleur: In ieder goed gezin kan één der kinderen uit de toon vallen. „Ik deed het niet voor alle koeien van Brabant": voor niets ter wereld. De bekende spreekwoorden: men moet geen oude koeien uit de sloot (gracht) ha len: de koe bij de horens pakken en iemand koeien met gouden horens beloven, spre ken voor zichzelf. Minder bekend zijn: „Veel koeien, veel moeien": Groot bezit, grote zorgen. „Wie de koe koopt, heeft het kalf toe": Wie een weduwe trouwt, moet ook voor haar kind zorgen. niet kunnen verdrijven en dat zal misschien ook nooit gebeuren, maar wie in 1964 had verwacht dat vijftien jaar later 100.000 mannen en vrouwen in Nederland aan zaal voetbal zouden doen en er per jaar rond 16.000 nieuwe zaalvoetballers bijkomen, die mag zijn vinger opsteken. Televisie. De televisie heeft veel bijgedragen tot de snelle groei van het Nederlandse zaalvoetbal. Reeds vele jaren zendt de NCRV zaalvoetbal wedstrijden uit op het beeldscherm en van die uitzendingen is ongetwijfeld een wer vende kracht uitgegaan. Mensen die normaal gesproken niets in zaalvoetbal zouden hebben gezien, raakten geïntrigeerd en geïnspireerd door de fraaie wedstrijden, die zij op hun televisie gade sloegen. Dat geldt niet alleen voor veld- voetbaliers, die in zaalvoetbal een probaat middel zagen om gedurende de winterpauze hun conditie op peil te houden. Nee. het zaalvoetbal heeft ook veel beoefenaren ge trokken, die helemaal niet op het veld willen voetballen maar alleen en uitsluitend zaal voetbal willen spelen. En dat niet alleen vanwege klimatolo gische overwegingen. Ook het feit dat het veldvoetbal de laatste jaren danig is ver ruwd, zal menigeen op de gedachte hebben gebracht om het maar eens bij het zaal voetbal te proberen, dat tot nog toe deze ontaardingsverschijnselen niet vertoont. Het leuke van zaalvoetbal is bovendien dat je het in deze sport niet zozeer van fysieke hardheid, alswel van een behoorlijke bal techniek moet hebben. Met name tengere of wat oudere spelers zullen daarom geneigd zijn om zaalvoetbal boven veldvoetbal te verkiezen. Ook slaat zaalvoetbal bij de dames meer aan dan veldvoetbal. Er is nu al een na tionaal kampioen voor dames. Meer zaken. De spectaculaire groei van het zaalvoetbal gaat gepaard met allerlei problemen. In veel gemeenten waar grote belangstelling voor zaalvoetbal bestaat, beschikt men niet over de vereiste accommodatie. En zalen zijn er gewoon niet of sinds lang verhuurd aan beoefenaren van oudere zaalsporten. Kort om, er moet gewoekerd worden met de ruimte en omdat zaalvoetbal zeker een „blijvertje" zal worden, zullen er hoe dan ook nieuwe zalen moeten komen. Een ander probleem is, dat de spelregels van het zaalvoetbal in de verschillende lan den niet gelijk zijn. Daardoor worden uiter aard de internationale contacten bemoeilijkt. Ons reglement verschilt zelfs van dat van België. Er zal dus via internationale afspra ken meer uniformiteit in de spelregels moe ten komen. Verder zijn er ontzettend veel kleine zaal voetbalverenigingen in ons land, waar de organisatie ondanks alle goede bedoelingen nog wel eens te wensen overlaat. Méér grote verenigingen, zoals bij veldvoetbal, lijken gewenst. Maar dit zijn allemaal groeistuipen van een sport, die Nederland duidelijk heeft veroverd en die ongetwijfeld een zeer goede toekomst tegemoet gaat. Leuke bijkomstig heid: zaalvoetbal is ook voor toeschouwers een boeiend schouwspel, zodat goede zaal- voetbalverenigingen veel kijkers kunnen trekken. (Nadruk verboden). Tom Noddy. „De koeien eten met vijf monden": Een boerenwijsheid: Als de koeien in de natte wei lopen, vertrappen ze met de vier poten meer dan ze opeten. In vroeger dagen moesten sommige melkboeren nog wel eens voor de rechter verschijnen, omdat ze wa ren aangehouden met ondeugdelijke melk op hun wagen (melk, aangelengd met wa ter). Men noemde dat schertsend: „Melk van blauwe koeien". „IJzeren koe": Oorspronkelijk bedoelde men daarmee een koe, die aan een pacht goed of ambt voor altijd was verbonden. Verliet iemand het pachtgoed of het ambt, dan moest zo'n „ijzeren koe" aan de op volger worden overgedragen. Dit gebruik is het langst in Groningen en Drente in zwang gebleven. (Nadruk verboden). KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Dat we elkaar graag voor het lapje houden, beste mensen, is een ondeugd waar het echt geen 1 april voor hoeft te zijn. Een waar gebeurde geschiedenis van een Péélandse boer uut de Wis- kerksepolder volgt hieronder. De Grootste Boer. Een Peelandse boer, nie vo de poes, most nae de tandars in Hoes. In de wachtkaemer hezete ei t'um nog even op z'n tanden hebete. Ie was nie d'n enigste klant, d'r zat ok nog een boertje uut Zuud-Beveland. Oalebei a ze haeten en zo rochte ze an't praeten. 't Ging a houw over 't boerebedrief, want di in a ze mee mekoare herief. 't Kleine boertje wouw hin blunder en vroeg de Peelander nae z'n bunder. 'k Bin de gröötste boer, da's hin kolder uut de Wiskerkse polder. 't Boertje keek mee vee ontzag, wat zo'n man wè nie vermag. De uutleg kwam a vlug op hang: 'k weege twionderd pond en bin éénnegentug lang. Ie dee dus echt nie stoer, 't Was werkeluk de gröötste boer. Je wil wete wie of dat is? Wel, da's Jan de Kam, zeker en hewis. Je ziet, beste vrienden, zo kun je door de waarheid te vertellen, toch iemand in het ootje nemen. Omdat dit verhaal te maken heeft met een boer die kiespijn heeft en lachen: nog een toepasselijke spreuk: Een boer die a van de kiespiene krepeert, ei't lachen nog nie verleert. 4 ANDERE ZAALSPORTEN REEDS OVERVLEUGELD De opmars van het zaalvoetbal zet zich in Nederland door in een verba zingwekkend snel tempo. Vijftien jaar geleden werd in Den Helder door een aantal bedrijfsvoetbalclubs voor het eerst een zaalvoetbalcompetitie georgani seerd, uitsluitend met de bedoeling om de spelers gedurende de wintermaanden in conditie te houden. Niemand nam het zaalvoetbal toen nog echt serieus. De laatste jaren is het aantal zaalvoetballers door het gehele land echter zo spectaculair toegenomen, dat bijna overal met een tekort aan geschikte zaal accommodatie wordt gekampt. Met zo'n honderdduizend aktieve beoefenaren is zaalvoetbal andere zaalsporten als zaalhandbal, basketbal, mini-korfbal allang gepasseerd en alleen de volleybalsport heeft nog een kleine voorsprong, die waar schijnlijk niet lang meer zal duren.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2