15 jaar Algemene Bijstandswet KRUISWERK Eerste Zeeuwse woonbeurs „Interieur-Zeeland" te Goes Groeiend naar duurder toerisme in 1980 RUIM DRIE MILJOEN GEZINNEN ZIJN LID VAN DE KRUIS VERENIGING. U OOK Op 1 januari 1965, dus vijftien jaar geleden, werd in ons land de Algemene Bijstandswet van kracht, die de uit 1912 daterende Armenwet verving. De Bij standswet werd gezien als een soort sluitstuk van onze sociale wetgeving. Alle burgers, die niet voor een uitkering krachtens een sociale verzekeringswet in aanmerking komen, kunnen een beroep op de Bijstandswet doen. Met de kosten van deze wet zou het best meevallen, zo werd vijftien jaar geleden geredeneerd. Met het uitbreiden van andere sociale voorzieningen zou het aantal bijstandsgerechtigden wel geleidelijk afnemen, aldus luidden destijds de prognoses. Die prognoses zijn allerminst uitgekomen In de afgelopen vijftien jaar is door vele honderdduizenden burgers een beroep op de bijstandskassen gedaan en de bijstandsuitgaven, die in 1974 nog maar 2,5 miljard gulden bedroegen, komen nu al ruim boven de tien miljard uit. Hoe komt dat in een zogeheten welvaarts staat als Nederland zoveel burgers via de gemeenschapskas in de noodzakelijke kosten van hun bestaan moeten worden voorzien? Meer dan drie miljoen gezinnen en alleen staanden zijn lid van één van de ruim 800 kruisverenigingen in ons land. Samen vormen zij zo'n 80 van onze 'bevolking. Al die mensen zijn niet voor niets lid geworden. Zij weten, dat zij een beroep op hun kruisvereniging kunnen doen, wanneer er thuis problemen opdoen met betrekking tot gezondheid of ziekte. De kruisvereniging is voor de meeste mensen al sinds honderd jaar zó vanzelfsprekend, dat zij zich in haar werk niet verdiepen, zo lang ze geen hulp nodig hebben. Maar uit het buitenland komen met de regelmaat van een klok groepen verpleeg sters. artsen, en andere deskundigen kijken hoe men in Nederland „thuisgezondheids zorg" geeft. Unieke organisatie. Want de kruisvereniging met haar uitge breide dienstenpakket is een unieke orga nisatie, zoals je elders in de wereld niet vindt. Uniek is volgens buitenlanders ook, dat de kruisvereniging niet door de overheid is opgericht, maar door de mensen in dorp of stad zelf. Zij deden dat in 'het begin (al in 1875) om gevaarlijke epidemieën te bestrijden cholera, thyphus, tuberculose. Maar toen die ziekten bedwongen waren, kwamen er an dere behoeften. Het was in die tijd niet ongewoon, als de helft van alle zuigelingen stierf voor ze één jaar oud waren. Dat kwam door onhygiënische toestanden, door infekties, door verkeerde voeding. De kruis verenigingen hebben op belangrijke wijze meegeholpen de zuigelingensterfte omlaag te drukken en momenteel is die sterfte in ons land lager dan waar ook ter wereld. Van het een kwam het ander en momen teel beweegt de kruisvereniging zich op een breed terrein van de thuisgezondheidszorg, in samenwerking met huisartsen, verlos kundigen, fysiotherapeuten en anderen. Wanneer je de diensten van de kruisvere niging in trefwoorden zou willen vatten, dan krijg je ongeveer dit lijstje: voorbereiding op de bevalling (door ad viezen, zwangersohapsgymnastiek, kursussen voor a.s. ouders) hulp bij bevalling en kraambed (assistentie door de kraamver zorgster 'bij bevalling thuis, hulp van de kraamverzorgster na poliklinische bevalling in ziekenhuis met aansluitend kraambed thuis) hulp bij de gezonde ontwikkeling van kinderen tot 4 jaar (adviezen van wijk verpleegster, konsultatiebureaus voor zuige- Algemene informatie. De eerste Zeeuwse jaarbeurs voor woon- ideeën „Interieur-Zeeland" wordt gehouden van maandag 11 t/m zaterdag 16 februari 1980 in de Evenementenhallen van de Vei lingvereniging Zuid-Beveland te Goes. De woonbeurs beslaat een totale vloeropper vlakte van ruim 6000 m2 verdeeld over de twee immense hallen. De beurs zal behaag lijk worden verwarmd. Om en nabij 80 deelnemers presenteren op „Interieur-Zeeland" een zeer variabel aanbod interieurbenodigdheden. Nagenoeg alles wat met de inrichting van een woning te maken heeft, treft men op de beurs. Tentoongesteld worden meubelen in alle stijlen. Meubelen in alle houtsoorten, kwa liteiten en prijsklassen, slaapkamers, keu kens. Perzische en andere Oosterse tapijten, vloerbedekking, open haarden, isolatiesyste men, binnen - buitenzonwering, parket, klein en groot antiek, etc. etc. Een en ander in een verhouding van 50% meubelen en 50% overige aanverwante branches. Aan deze aanverwante branches nemen ruim 40 specialisaties deel. Officiële opening. De feestelijke officiële opening zal plaats vinden op maandag 11 februari 1980 om 13.00 uur. Burgemeester F. Huber van Goes zal deze officiële opening verrichten in het beursrestaurant. Openingsdagen en -tijden. De woonbeurs „Interieur-Zeeland" is voor het publiek als volgt geopend: van maandag 11 t/m vrijdag 15 februari van 13.30 tot 22.00 uur; op zaterdag 16 februari van 10.00 tot 22.00 uur. T oegangspri j zen. De toegangsprijs voor volwassenen be draagt ƒ5,—, inclusief catalogus. 65+ers betalen ƒ2,50. Kinderen tot vijftien jaar, alleen onder leiding van hun ouders, gratis. Service voor moeder en kleuter. Voor het ongedwongen bezoek met kleu ters zijn een dozijn wandelwagentjes be schikbaar. Sfeer. Door deelnemers en organisatie is alles gedaan om de juiste lentesfeer op te roepen. In de entree zal een fraaie lentetuin worden aangelegd. Samen met sfeerverlichting be looft de beurs een zeer aantrekkelijk geheel te worden. Bezoekers(sters) aan de beurs zijn zó voornaam, dat voor hen letterlijk de loper wordt uitgelegd. Vast tapijt in alle wandelgangen. Fraaie achtergrondmuziek zal het geheel lingen en kleuters, inentingen, vroegtijdige onderkenning van afwijkingen bij zuigelingen en kleuters zoals oog- en gehoorafwijkingen, PKU phenylketonurie, gesprekskgroepen voor jonge ouders) voedings- en dieet- voorlichting door wijkverpleegsters en dië tisten verpleging van t'huisverblijvende zieken uitleen van verpleegartikelen uit het uitleenmagazijn nazorg aan ex-zie kenhuispatiënten (begeleiding bij verwerking van handicap of chronische ziekte, hulp bij revalidatie, begeleiding bij het volgen van leefregel en/of dieet, etc.) voorlichting m.b.t. het verzorgen van thuisverblijvende zieken aan huisgenoten voorlichting over gezonde voeding, veiligheid in huis, voor komen van welvaartsziekten, etc. hulp aan oudere mensen om zo lang mogelijk OD een prettige manier zelfstandig te blijven („meer bewegen voor ouderen", adviezen, voorlichting, hulp bij aan/uitkleden, wassen, medicijngebruik, etc.). Een hele lijst. Het is een hele lijst en toch is hij lang niet volledig. Want een kruisvereniging is een zelfstandige vereniging, waarvan de 'le den u dus zelf het beleid bepalen, afgestemd op de plaatselijke behoeften. Dat is al meer dan honderd jaar zo en dat blijft ook zo na 1 januari 1980, wanneer het basispakket van diensten van de kruis vereniging gefinancierd gaat worden op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Dat het kruiswerk is afgestemd op plaat selijke behoeften, betekent dat lften naast de diensten die elke kruisvereniging heeft, bijvoorbeeld in Alphen a/d Rijn een kursus tegen slapeloosheid organiseert, in Zuid- Limburg welfare-werksters in dienst heeft voor ex-mijnwerkers met stoflongen, in Gro ningen een hecht georganiseerde dienst astmabestrijding, in Zeeland voedingskursus- sen organiseert, in Rotterdam en Eindhoven zwemmen voor bejaarden, in Nijmegen een kursus ter voorbereiding op het naderend pensioen, enzovoort, en zo verder. Wanneer u dus inspraak wilt hebben in de thuisgezondheidszorg in uw eigen woon plaats, dan is lid worden van de kruis vereniging het verstandigste dat u kunt doen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij uw wijkverpleegster en/of bij de Kruisvere niging Noord-Beveland en Zuid-Beveland- West, Tel. 01100 -15892. completeren. Deelnemers zullen fraai gerang schikte lenteboeketten in hun stands aan brengen. Voor kinderen zijn er (snoep ver standig!) appelen beschikbaar. Beursrestaurant. Een gezellig beursrestaurant biedt de be zoeker ruim gelegenheid voor het nuttigen van koffie met gebak, frisdrank, e.d. Enkele koffie- en snackcorners completeren de voor zieningen voor de inwendige mens. Muziek. Elke avond zal een muziekensemble mu zikale rondwandelingen maken over de beurs. Fraaie achtergrondmuziek tijdens de openingsuren van 13.30 tot 19.00 uur. Overige deelnemers. Omdat hart- en vaatziekten plaatsvinden binnen het gebeuren van wonen en leven, zal de afdeling Zuid-Beveland van de Vrien den van de Nederlandse Hartstichting een voorlichtingstand op de beurs betrekken. Zo is er ook het Rode Kruis en een voorlich tingsstand van de Gemeente Goes. De Pro vinciale Zeeuwse Energie Mij. zal o.m. voor lichting geven over verstandig energiever bruik. Stichting Zeeuwse Schaapskudde. Met een uitgebreide informatiestand is op de beurs aanwezig de „Stichting Zeeuwse Schaapskudde". Organisatie en de Stichting trachten op de beurs het geld te verzamelen voor een complete kudde schapen. Een ge baar van de organisatie aan de Zeeuwse gemeenschap. Tevens wordt getracht een aantal donateurs te werven voor dit onge meen sympathieke doel. 5000ste bezoeker. Voor elke 5000ste bezoeker heeft de or ganisatie een geschenk in petto: een com plete dames- of herenfiets. Deelnemers zul len regelmatig fraaie geschenken aanbieden via de beursomroep. Teken- en kleurwedstrijd voor kinderen. Voor kinderen tot 12 jaar verschijnt er in de weekbladen een tekening van een huiskamer. Of ze mogen hun eigen huis kamer tekenen en inkleuren, of ze kleuren de tekening in de krant. Inleveren bij de informatiestand van de beurs. Daar wacht reeds een surprise. De tien mooiste teke ningen worden beloond als volgt: 1ste prijs een cadeaubon van 100,—; 2e t/m 5e prijs cadeaubonnen t.w.v. ƒ25,—; dan zijn er vijf troostprijzen van cadeaubonnen t.w.v. ƒ10,— Uitslag wordt bekend gemaakt in de week bladen van 27 en 28 februari 1980. Wie trekken hoofdzakelijk van de bijstand? Nederland een welvaartsstaat? Hoe kan het dan dat zovele burgers in de afgelopen vijftien jaar de sociale dienst in hun ge meente om een uitkering moesten vragen? Hoe komt het, dat men vijftien jaar geleden de geweldige kosten, die deze wet met zich mee zou brengen, zo lichtvaardig optimis tisch heeft ingeschat? Daar is ongetwijfeld een aantal redenen voor. In de eerste plaats zijn de periodieke uitkeringen, die vanwege de Bijstandswet worden verstrekt, hoger uitgevallen dan aan vankelijk in de bedoeling lag. Van 1956 tot 1 januari 1974 bedroeg de maximale bij standsuitkering 95% van het netto mini mumloon. Maar in 1974 werd onder de druk van een meerderheid in de Tweede Kamer de periodieke bijstandsuitkering opgetrokken tot 100% van het minimumloon. Deze koppeling van de bijstand aan het minimumloon kreeg nog grotere financiële consequenties door het feit, dat gedurende de laatste tien jaar het minimumloon naar verhouding meer steeg dan de andere in komens. Iedere extra stijging van het mini mumloon leidde tot een extra verhoging van sociale uitkeringen, dus ook van bij standsuitkeringen. Bejaarden. Welke mensen, of groepen van mensen, doen een beroep op de Bijstandswet? De grootste groep zijn stellig de in een be jaardenoord verblijvende bejaarden. Zij kun nen doorgaans de (hoge) pensionprijs niet geheel uit eigen zak betalen en indien zij niet over een eigen vermogen boven een bepaalde grens beschikken, springt de Bij standswet bij. En aangezien de pensionprijzen de afge lopen vijftien jaar schrikbarend zijn gestegen en door veroudering van de bevolking het aantal in tehuizen verblijvende bejaarden sterk toenam, stegen de bijstandsuitgaven in deze sector aanzienlijk. Pas de laatste Vroege boekingen. Vroeger dan ooit zijn dit jaar de gidsen verschenen van de touroperators met een keur van reizen naar alle windstreken van de wereld. Hun programma voor de win terreizen doet in aantrekkelijkheid nauwe lijks onder voor dat van de zomerrecreatie. De verwachtingen voor de wintersport zijn royaal uitgekomen, al menen wij dat de reisgeestdrift vergeleken bij het vorig sei zoen wel wat getemperd is. Het enthousias me houdt meer verband met de stijgende kosten dan met de belangstelling. Want die is voor de wintersport blijvend gevestigd en de gehele handel in sportartikelen heeft er een blijvende verkoopspits in december en januari aan overgehouden. Een nieuw bewijs van de rijzende ster van de toeristische bedrijfstak, die een steeds belangrijker plaats zal gaan innemen in ons patroon van economische aktiviteiten. Het zal ons inziens geen twintig jaar meer duren voordat zij de kop neemt in ons bedrijfs leven. Die voorsprong ontlenen wij niet al leen aan de hausse in de wintersport, maar meer aan de expansie van de recreatie in al zijn uitingen. Vanzelfsprekend zal het zomertoerisme daar een eerste plaats bij innemen. De omvangrijke reispakketten van de grote vakantietrekkers, zoals de reisorga nisaties genoemd mogen worden, vormen daar het bewijs van. De reispromotie is in hoge mate op het buitenland gericht. De bevordering van het binnenlands toerisme moet van andere zijde komen. Het rende ment voor de vakantiereuzen moet ook uit het buitenland komen. Nog hebben zij de wind mee van de reisconsumenten. Die trek ken zich nog weinig aan van de aanmoe diging tot matiging die de regering zo be nadrukt. Bij de inkomensvorming is daar voor de werkenden, en met name voor de jongeren onder hen. nog weinig van te merken. En de reislust van de jeugd is veel groter dan die van de ouderen. Het gemak waarmee deze categorie geld uitgeeft hangt daarmee samen. De reislust van de jeugd zal nog meer worden aangemoedigd door stijgende jaren wordt getracht via scherpere selectie methoden het aantal in tehuizen op te nemen bejaarden terug te dringen. Gescheiden vrouwen. Gescheiden en verlaten vrouwen vormen een tweede, grote groep, die een frequent beroep doet op de Bijstandswet. Deze cate gorie wordt ieder jaar groter, omdat het aantal echtscheidingen sterk toeneemt (min stens 18.000 per jaar!). Vooral gescheiden of verlaten vrouwen met kinderen kunnen moeilijk de gehele dag gaan werken en voorzover zij alimentatie ontvangen is deze doorgaans niet toereikend om er van te kunnen leven. Mogelijk zouden vrouwen met oudere kinderen wel kunnen werken, maar het probleem is nou juist dat de werkge legenheid in ons land sterk is teruggelopen zodat talloze gescheiden of verlaten vrou wen, die wel willen werken, niet aan de slag komen en dus bijstand blijven ont vangen. De verminderde werkgelegenheid leidt ook in ander opzicht tot een verhoging van de bijstandsuitgaven. Iemand die werkloos wordt heeft gedurende twee en half jaar recht op een werkloosheidsuitkering (eerst WW. later WWV) en heeft de betrokkene dan nog geen werk, dan kan hij recht doen gelden op een uitkering krachtens de groeps regeling werkloze werknemers, een onder deel van de Bijstandswet. Het is duidelijk, dat de laatste jaren als gevolg van de groeiende werkloosheid de bijstandverlenende instanties in toenemende mate met deze categorie langdurige werk lozen te maken krijgen. Ook andere groeps regelingen als die voor minder-validen en zelfstandigen hebben meer geld gekost dan aanvankelijk was begroot. Onaangepasten. Tenslotte wordt op de bijstand een beroep gedaan door mensen, die min of meer aan de zelfkant van de samenleving leven, onder vakantietoeslagen en werktijdsverkorting. Een gunstige ontwikkeling voor de ge zondheid van het opgroeiend geslacht, dat anderzijds een maatschappelijk beleid wacht met toenemende spanningen en eentonig heid van arbeidspatroon. Want de arbeids kracht is zo duur geworden, dat men in hoog tempo zijn werk doet, zodat een ge varieerde ontspanning daarvoor compensatie moet bieden. Hogere kosten. Toch zullen zowel ouderen als jongeren in de komende jaren de vakantieteugel wat moeten inhouden. Daar zijn de eerste te kenen al zichtbaar van in de fors gestegen prijzen voor de komende zomervakanties. Vanzelfsprekend is dat mede te wijten aan het spook van de aldoor maar stijgende benzineprijzen, die hun invloed doen gelden op de kosten van vliegtuigvervoer en auto- reizen. Daar ligt echter niet het enige knelpunt. Ook de accommodatieprijzen ondervinden de gevolgen van een stijgend loonpatroon en betere sociale verzorging in vakantie landen als Spanje en Portugal. Die ontwik keling zal voortgaan. De snel toegenomen intercommunicatie tussen de rijke westerse landen en de minder fortuinlijke in Zuid- Europa, Afrika en Zuid-Amerika zal het levenspeil in laatstgenoemde landen meer doen stijgen dan in het westen. Dat is een gelukkige ontwikkeling, die de wereldeco nomie ten goede zal komen. Maar een ander gevolg is wel, dat men niet meer voor een appel en een ei naar die landen met vakantie kan gaan. Daarnaast zal de voortgaande invloed van hoge werkloosheid en uitgebluste econo mische groei in de geïndustrialiseerde lan den zijn rekening komen presenteren in nieuwe inflatiegolven. De koopkrachtstijging zal daarmee geen gelijke tred houden. Tal van regelmatig terugkerende uitgaven be ginnen al flink te stijgen. De eerste kosten van levensonderhoud zullen daarbij niet gespaard blijven. Wij herinneren in dit verband aan de berichten over stijgende prijzen voor suiker wie een groot aantal onaangepaste rand figuren. Zij hebben de Bijstandswet een min of meer slechte naam bezorgd, hoewel deze categorie bijstandstrekkers qua omvang wei nig betekent in verhouding tot andere groe pen van bijstand-trekkenden. Het ziet er niet naar uit, dat bijstands uitgaven in de komende jaren zullen dalen. Het percentage bejaarden in tehuizen zal wel iets verminderen, maar daar staat te genover dat het aantal langdurig werklozen en vooral het aantal gescheiden en verlaten vrouwen zal toenemen. Gelet op het streven van de regering om de koopkracht voor de laagst betaalden in de samenleving (on der wie de bijstandstrekkers) te handhaven, is de kans op verlaging van de bijstands uitkeringen vrijwel nihil, zodat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid voor speld kan worden dat de Bijstandswet ook in de toekomst vele miljarden zal gaan kosten. Mr. A. Bronsbergen. KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Deze week iets over dingen die nog van vroeger zijn, maar langzaam aan ver dwijnen. Ja, beste vrienden, wat is een beter voorbeeld dan de Dorpsomroeper; de man mee de belle zo hezeit. In de meeste dorpen is dit stukje folklore al verdwenen, jammer genoeg. Maar er zijn nog dorpen waar de omroeper nog wel degelijk z'n rondje doet, als er een beroep op hem wordt gedaan. Zo was van de week in Wiskerke te horen, dat de nieuwe aerples wee besteld konne worre, bie Jan Koster op d'n Achterweg. Ik bedoel maar, beste mensen, dat zo'n stukje van vroeger eigenlijk zou moeten kunnen blijven bestaan. Maar ja, waar vind je een opvolger-omroeper, die je dan nog kan verstaan ook natuurlijk. Vroeger werd de omroeper voor velerlei zaken ingezet, zoals bij noodslachtingen of als iemand wat verloren had. Bij koud weer ging de beste man in de herberg wel eens een neutje pakken. En dan klonk na dit bezoek de tekst van z'n verhaal soms anders dan er voor. Een waar verhaal van vroeger is, dat de omroeper twee boodschappen kreeg voor dezelfde dag, maar dit in één rondgang wel zou klaren. De ene boodschap was, dat de Domeni een Engels boek a verlore en de tweede een noodslachting. Toen de beste man z'n boodschap rondriep, klonk dat als volgt: „Noodslachtienge wegens 't breke van 'n koeie z'n poot en de Domeni ei een Engels boek verlore. Terug te bezur- regen an de Pasterie en of t'aelen an 't slachtuus, per kilo mee of zonder beenen." Wel mensen, dat was het voor deze week. Alleen nog dit: wie iets leuks te melden heeft, mag gerust een briefje sturen naar Postbus 1 te Wissenkerke, met in de linker bovenhoek de vermelding: „Kroniek van Noord-Beveland". Vast bedankt. Als slot nog één rijmelaar: Een vrouw uit Kamperland, ze hete Mien, zag iemand z'n broek soheure. Ze begon vreed te lachen, en riep: Dat zal Mien nie hébeure. CeeBee. op de wereldmarkt. Willen wij de totale Europese boerenstand in Europa een behoor lijk bestaan garanderen, dan zullen wij ook nog meer voor zuivel en vlees moeten be talen. De broodprijzen zullen eveneens weer onder opwaartse druk komen, nu de Rus sische graanoogst als mislukt wordt betiteld. Bestemmingen. Al deze kostenstijgingen zullen het ko mende jaar vele huishoudbegrotingen in wanorde brengen. Wij begrijpen in dit licht gezien dat er reeds enige terughoudendheid wordt betracht in het reserveren van va kantiereizen. Enkele organisaties hebben reeds op duurtebuien igespeeld door het aanbieden van een ruimere accommodatie in de doe-het-zelf sector. Appartementen, bungalows en vakantiehuizen hebben een grote toekomst in de vakantiebesteding. Andere beperking zal worden gezocht in het kiezen van een bestemming' met kortere reisafstand. Dit verschijnsel zal worden versterkt door de neiging om de zomervakantie wat in te korten om daarmee meer ruimte te scheppen voor de wintersport en enige korte uitstapjes in voor- en najaar. Deze tendenzen kunnen het binnenlands toerisme wat gaan verster ken. Wij mogen daarvan geen grote ver wachtingen koesteren, maar het is de moeite waard het kiezen van die vakantiepatroon aan te moedigen door grote binnenlandse acties. Die vormen dan tevens een gezond tegenwicht voor de geweldige reclame die de grote reisorganisaties maken voor het verblijf buitenslands. De lopers voor de vakantiebesteding in 1980 zijn intussen weer uitgelegd. Zij zijn nog even lux en aantrekkelijk als in andere jaren. Het karakter ervan en de afstemming op massaal transport zullen evenmin ver anderen. want ons toerisme is reeds een volksvermaak geworden en dat betekent een stap vooruit in de democratisering. In dit beleid zullen de grote politieke formaties in ons land het buitenlands toerisme ook blijven aanmoedigen. Als een ontmoetingsforum voor de mens heid is het toerisme eveneens een onmisbaar instrument geworden. Wij zijn in 1979 met meer dan zeven miljoen landgenoten erop uit geweest en wij staan klaar om in 1980 opnieuw te gaan. Ditmaal met z'n acht miljoenen, waarvan er de helft ontspanning zullen zoeken over de grenzen. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. BRANDWEER ONDERSCHEIDINGEN Tijdens de jaarlijkse feestavond van de vrijwillige brandweer van Kamperland, ge houden in het restaurant van camping „De Roompot" te Wissenkerke, werden een drie tal leden onderscheiden. Dhr. J. Duerink, 10 jaar; dhr. G. v/d Kreeke, 15 jaar en dhr. C. van Halst, 20 jaar. Hun gedrieën werd door burgemeester P. Wisse de oorkonde met bijbehorende onderscheiding uitgereikt. Het publiek heeft er genoeg van om zich alles maat te laten aanpraten. Er wordt kritisch nagedacht over kwaliteit en vooral over de prijs. Dat werd dit jaar geconstateerd bij de traditionele aankoopgolven voor Sinterklaas en Kerst. Die omzettoppen zijn voorbij, maar ze worden nog voor het einde van het jaar in de voorbereiding al gevolgd door de realisatie van andere begeerten. Spoedig begint de uitverkoop, maar die wordt in onze tijd al nauwelijks meer geteld. De wintervakanties breken aan met hun mogelijkheden voor ski lopen en langlauf. En alsof het niet op kan, liggen daar ook al de prospeqji voor de zomervakanties. En elke touroperator heeft natuurlijk weer zijn extra aanbieding in de lokkende verte. Hoe zullen de vakanties dit jaar verlopen?

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2