NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Taaipraatje (Schoonmoeder' II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen NE BI rl 1 1 X L. a BI 1 door L. van Schooien Zeeland Magazine? Prinses Beatrix 42 jaar 21 22 25 iS 70 No S899 Donderdag 31 januari 1980 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Een ogenblik was het stil, toen Jitske met gebogen hoofd voor haar bord zat. „Heerlijk," zei vader Polderman, „zo'n ogenblik stilte. Wat missen de heidenen toch een hoop, wat jou moeder?" Moeder Geertje keek gestreng. Dat deed ze altijd als ze niet om haar man wou lachen. „En", informeerde Pier, de oudste, „heb je al een goeie chauffeur uitgezocht om mee te trouwen?" „Ze willen me niet," antwoordde Jitske, „ze vinden me een veel te grote hanepen." „Ze zeggen, dat die chauffeurs langs de weg een hoop mensenkennis krijgen," peins de Pier hardop, zijn ogen op zijn etende zus gericht. „Anders wij wel," mompelde Jits. „Moest je d'r vandaag wéér een verbin den?" informeerde Hennie, belust op nieuw tjes. „Neemaar hij was er wel weer, ge zond en wel." „Gelukkig maar," zuchtte moeder ver licht, „de man had wel een hersenschudding kunnen krijgen." „Ik verdenk die vent er sterk van," insi nueerde Pier, „dat hij met opzet onder die doos is gaan zitten." Hij zag hoe zijn zus kleurde en onbekend met de oorzaak, be sloot hij het gesprek nog wat verder in die richting te sturen. „Was 't een knappe jongen, Jits?" „Hij leek op jou?'' gaf Jits terug, „ga nou zelf maar na." „Al wat een man méér heeft dan een aap, dat heeft-ie mee," citeerde Jennie grinnekend „Een mooie aap is ook niet lelijk," vulde de andere helft van de tweeling aan. „Als broeken spreken, moeten rokken zwijgen," probeerde Pier zijn overwicht te bewaren. „We zullen Truus eres vertéllen, hoe 'n tiran jij thuis bent," dreigde Hennie, „en dan zegt ze: neem je bros terug, man en je vos terug, man neem de hele ratteplan terug!" Vader Polderman keek het spul eens aan. Altijd slaags met mekaar. Bij mekaar deugen ze niet en van mekaar meugen ze niet, placht moeder Geertje te zeggen. Met innig welgevallen keek hij de kring rond, en zijn •blik bleef rusten op Jitske. Wat zou er van dit kind worden? Ze was zo zelfstandig, ze vloog al zo vroeg uit 't nest en toch hing ze aan huis met minstens zoveel genegen heid als één van de anderen. Wat zou ze daar allemaal meemaken op die bus? Hij kende het manvolkZe waren niet alle maal even fijnEnfin, Jits zou zich wel redden. Pier bediende zich nog eens van de bloem kool en keek verbaasd en geërgerd, dat de saucijzen op waren. „Ga maar naar Royal," zei Hennie, „als je 't daar beter kunt krijgen." Jits boog zich dieper over haar bord. Hét leek warempel wel of ze 't er om deden! „Heb jij het vandaag niet erg naar je zin gehad?" informeerde haar moeder, die ge wend was dat ze met hele verhalen thuis kwam. „O best, maar ik ben 't een beetje zat. In de late dienst krijg je het op 't eind het drukst." „Kind, laat die bus toch schieten," ried Pier broederlijk. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelqks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE „Schiet jij maar op," gaf ze terug, scher per dan ze bedoelde. „De bokkepruik op," constateerde haar verongelijkte broeder. „Nou," zei moeder, „voorlopig moet er afgewassen worden. Wie helpt afdrogen?" Er viel een diepe stilte. Dat duurde nooit zo lang, want als er geen vrijwilligers kwa men, wees moeder Geertje er wel een aan. „Ik droog wél even af," zei Jitske. „Kind, jij hebt de hele dag gestaan." „Dat loopt wel los. Ik heb jonge benen." De tweeling wou al ontsnappen, maar moeder zei gestreng: „Dan jullie afruimen, hè?" „O, zo," zei vader tevreden, omdat hij zijn gezag niet hoefde te laten gelden en zoog aan zijn pijp. Pier ging krakend de trap op, „zich mooi maken", zoals de twee ling ginnegapte. Want hij zou vanavond met Truus na'ar het huis gaan kijken, dat voor hen in aanbouw was. Van 't jaar zouden ze trouwen. „Moet je nou 's kijken, moeder," zei Jitske in de vertrouwde wasemsfeer van de afwas. Ze was de gang ingewipt en legde het keurig ingepakte doosje bonbons op de keukentafel. „Bonbons? Nou, daar weet jij wél raad mee. Van wie?" „Van diedie meneer die die doos op z'n hoofd'gekregen heeft. Omdat ik hem verbonden heb." „Owas je daarom zo laat?" Er klonk een wereld van vragen in moeders stem. Jitske zei niets, droogde snel de borden „Gaf ie ze je zó maar, in de bus?" „Nee...... buiten." „Op straat?" „Nee, in Royal." „In Royal?" Voor Geertje Polderman was „Royal" een dure tent. Niets voor haar. Als ze in de stad was, ging ze wel eens een enkele keer een kop koffie drinken in de lunchroom van het warenhuis, daarmee hielden haar uitspattingen op. Zij moest niets hebben van dure restaurants. Eén keer was ze met Dirk mee geweest bij het jubi leum van de Tuindersbond. En ze had zitten uitrekenen hoeveel goedkoper het geweest zou zijn, wanneer ze dat thuis klaargemaakt had en hoeveel méér (en beter) het geweest zou zijn. Ze vond het geld verspillen en dan zo'n kellner achter je rug! En nu had haar dochter, Jitske, daar in Royal gezeten met een vreemde! „Kind", zei ze moederlijk-bezorgd, „had je dat nu moeten doen?" Haar wereld was maar beperkt, maar één ding stond voor haar vast: die wereld was vol verleidingen. En haar dochter Jitske, al stond ze-dan ook nog zo stevig op haar jonge slanke benen, en al wist ze met het bus-publiek nog zo goed om te springen, was een onbedorven kind. dat van de slecht heden van die wereld geen weet had. Ze dacht aan de romans, die ze in haar meis jesjaren wel gelezen had. Verhalen van ele gante heren, die jonge meisjes het hoofd op hol brachten in dure hotels met cham pagne„Wat was het voor iemand?" vroeg ze verder. „Hij heet Egbert van Hoornwyck," zei Jitske, „hij is assistent-accoutant en hij reist iedere dag met de bus naar Beerlo. En hij heeft me die bonbons gegeven en hij vond X Op dond«rdag 31 januari a.s. viert H.K.H. Prinses Beatrix haar 42ste verjaardag. het te gek om het in de bus of op straat te doen. En toen zijn we even een kopje koffie gaan drinken in Royal." „Je gaat toch zo maar niet met de eerste de-beste „Wat dacht u?" Even waren haar ogen fel en moeder Geertje was tevreden en geschokt tegeüjk. Tevredenze had zich niet vergist in haar Jitske, die deed zoiets nier. Geschokt, want als ze het nu wel gedaan had. wat zat er dan achter? „En verder?" informeerde ze zakelijk. Ze voelde opeens haar moederplicht, te waken over haar dochter. Jitske glimlachte. „Verder?niks." „Da's een beetje." „In dit geval heel veel." „Hoe bedoel je?" „Juist dat: verder niks, moeder. Maak je maar niet ongerust." „Dat doe ik ook niet kind, maar als je toch met een man zo maar in een restaurant gaat zitten ,,'t Was niet zómaar." „Neemaar pas toch maar op. Ik vind het eigenlijk niks voor jou." „Daar hebt u gelijk in. En ik wou ook niet. Ik heb het toch gedaan. Tk kon met goed fatsoen geen nee zeggen, want 't was een keurige jongen en er viel niets op hem aan te merken." „En morgen zie je 'm weer in de bus." „Ja, en dan zegt ie: dag juffrouw. En dan zeg ik: dag meneer." „Zo," zei moeder. Ze dacht er het hare van. „Ik wou het niet aan tafel vertellen, want dan krijg je van alles te horen. Maar u mag het wel weten." Moeder Geertje's hart werd warm en op eens smolt haar bezorgdheid heen. Zo was Jitske, nooit achterbaks. U mag het wel weten. Nu, zolang dit kind deze dingen nog met haar moeder besprak, liep het wel los. „Haal je niets in je hoofd. Jits." „Als hij zich maar niets in z'n hoofd haalt." „Ook dat." Ze begrepen elkaar zonder veel woorden. Maar later, terwijl ze genietend zoog op haar kersenbonbon gingen haar ogen steels naar haar oudste dochter, die gebogen zat over een breiwerk. Dag meneerdag juffrouwJawel, eerst nog es zien. (Wordt vervolgd) Kat. We hebben al een keer een taaipraatje gewijd aan" minder bekende zegswijzen over de aap en de hond. Ook de kat deed op dit gebied een duit in het zakje. In vroeger tijden was het vel van de kat in trek voor het maken van bont- en pelswerk. Later kwamen, met het stijgen der „welvaart" andere dieren in „aanmerking" om te die nen voor fraaie bontjassen, denkt u maar aan het doodknuppelen van jonge zeehondjes Aan dit gevaar zijn ontleend de oude zegswijzen „Men moet geen bontwerker brengen waar een mooie kat is" en „Hij is zo min te vertrouwen als een kat bij de bontwerker." In de paartijd, meestal in maart, maakt de kat een apart geluid, dat krollen wordt genoemd. Vandaar krolse of maartse kat. Hiervan is de zegswijze afgeleid: „Er onder kruipen als een vogeltje dat een kat hoort krollen", voor diep onder de dekens kruipen. Dat katten snel de nagels uitslaan als ze in het nauw zitten is algemeen bekend. Op deze eigenschap heeft de volgende zegswijze betrekking. „Zij is zo vriendelijk als een arm vol jonge katten." Je kunt haar niet zonder handschoenen aanpakken. Zij is niet mis. Bekender is de uitdrukking „Zij leven als kat en hond", voor een echtpaar dat de tijd doorlopend ledig houdt met schelden en kijven. Veel gebezigde zegswijzen zijn verder: „In het donker ('s nachts) zijn katjes grauw". In het donker kan men over de schoonheid van de meisjes niet oordelen. „Katten komen altijd op hun poten te recht". Zij redden zich wei uit de moei lijkheden. „De kat in het donker knijpen". Schijn heilig zijn, verboden dingen doen. „Kijken als een kat in een vreemd pak huis", voor zich ergens niet thuis voelen. Ook in het volksgeloof speelt de kat een rol. Als het op de trouwdag slecht weer was, zeiden de buren: „De bruid heeft de kat niet gevoerd." Zo ook: „Als iemand van katten droomt, gaat hij met valse mensen om." Naar dit volksgeloof veran derden de heksen zich soms in zwarte kat ten. Het zien van een zwarte kat was een slecht voorteken. Vandaar: „Ergens een zwarte kat gezien hebben." Dat voorspelde ongeluk. Zo'n plaats moest worden vermeden. Ook: „Daar is een zwarte kat tussen gekomen." De zaak heeft een verkeerde loop genomen, is niet doorgegaan of is afgesprongen. Bekende spreekwoorden en zegswijzen zijn verder: „Om de wille van de smeer likt de kat de kandeleer." Men vleit uit baat zucht. „Ergens omheen lopen als de kat om de hete brij." Een zaak niet durven aan te pakken. Met dezelfde betekenis: „De kat wil de ris uit de tobbe wel, maar wil niet zijn poten nat maken". „Een kat in het nauw maakt rare sprongen." In nood doet men onge looflijke dingen om te ontsnappen. „De kat op het spek binden" voor iemand in verleiding brengen. „Als men de kat op het spek bindt, wil ze niet vreten." Dat betekent: aangeboden diensten zijn zelden aangenaam. „Als de kat van huis is, dansen de mui zen". Als er geen toezicht is, halen de kinderen hun hart op. „Een kat in de zak kopen." Iets kopen zonder het gezien te hebben, bedrogen uitkomen. Minder bekend zijn: „Oude katten lusten ook melk." Vergelijk „Een oude bok lust nog wel een groen blaadje." „Hij is zo ge zien, als de kat in de melkkamer." Niet welkom zijn. Hoewel er nog meer uitdruk kingen over de kat zijn, besluiten we met „Wat weet de kat van saffraan?" Gezegd van een jongmens dat zich met zaken be moeit, die hem niet aangaan. (Nadruk verboden). Kruiswoordpuzzel no. 660 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 H 15 16 17 18 19 20 23 24 26 27 28 30 31 32 33 1 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 55 56 HH57 58 60 bl 32 63 64 bb' 67 68 69 71 72 73 74 75 R Horizontaal: 1. doorgang - 7. soort paard 13. ral - 14. schrijfgerei - 15. insékt - 16. slang - 17. vogelprodukt - 18. geneesmiddel 19. staatspensioen (afk.) - 20. bedrijfsvorm (afk.) - 22. kift - 24. ijle stof - 26. eenheid (Eng.) - 29. knaagdier - 31. zangnoot - 33. monster - 35. plaats op Ameland - 36. meisjesnaam - 37. dubbelklank - 38. klein plantje - 40. deel van Amerika (afk.) - 41. inhoudsmaat (afk.) - 42. god van de regen 43. de somma van - 45. Bijbelse naam - 46. elasticiteit - 48. verlaagde toon - 50. lijst 52. bekervormige trofee - 54. ijverig - 56. beschadiging - 57. gebaar - 59. meisjesnaam 60. vallei - 61. voorzetsel - 63. goud (Fr.) 65. Engelse titel - 66. onsamenhangend 67. in orde (afk.) - 68. recht wate.'- - 70. heidemeertje - 72. voetbalvereniging - 73. Engels bier - 74. kostbare delfstof - 75. aangename ontspanning. Verticaal: 1. voorspel - 2. liefkozing - 3. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 4. vrouwelijk zoogdier - 5. glad, egaal - 6. voorwoord 7. meervoud (afk.) - 8. gewapende ruiter 9. sociëteit -10. jongensnaam - 11. klooster zuster - 12. soort krokodil - 21. langs, per 23. Spaanse titel - 24. jongensnaam - 25. van het Heilige Roomse Rijk (afk.) - 27. Nederlandse Radio Unie (afk.) - 28. mak 30. zenuwachtig - 31. vogel - 32. Duits pers. vnw. - 34. metaal - 36. plaats in Duitsland 39. groente - 40. tijdseenheid - 43. overeen komst - 44. mannelijk insekt - 45. onder richt - 47. keukengerei - 48. Europeaan 49. beklagenswaardig mens of dier - 51. kledingstuk - 52. gevangenis - 53. overheids bedrijf (afk.) - 55. water in Utrecht - 57. naaigerei - 58. Nederlands vliegveld - 60. gevierde zangeres - 62. Europeaan - 64. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam - 67. Spaanse uitroep - 69. vogel - 71. deel van de Bijbel (afk.) - 72. als volgt (afk.) - 73. tandarm zoogdier. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 659 Horizontaal: 1. graaf - 4. menie - 6. dop 8. sap - 9. Paris - 11. alles - 13. er - 14. talloos - 16. m.o. - 18. knop - 20. fase 21. enak - 23. Ako - 25. vaas - 26. kroon 28. brink - 30. kor - 31. oot - 32. tiran 34. stoot - 36. Fred - 37. alg - 39. loom 41. reet - 44. meer - 45. z.m. - 46. allegro 50. te - 51. armee - 53. gruis - 55. Eem 56. Edo - 57. tonen - 58. enkel. Verticaal: 2. Ada - 3. fort - 4. mals - 5. Epe 7. pias - 8. slok - 9. pronk - 10. s.l. - 11. ao 12. smaak - 13. ene - 15. lak - 17. Oss 19. parkiet - 20. fantoom - 22. koord - 23. An - 24. Ob - 25. viool - 27. ora - 29. rot 32. trema - 33. na - 34. s.g. - 35. toets 36. fez - 38. lee - 40. mee - 42. klem - 43. arre - 46. amen - 47. Ie - 48. g.g. - 49. oude 52. ree - 54. ion.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1