NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD „Schoonmoeder" U houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen m m door L. van Schooten Zeeland Magazine? 10 20 24 25 31 Uk «898 Donderdag 24 januari 1980 83» |AI*8M8 DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post 38,50 per jaar. Advertenties 33 ct per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Uw dienst is nu toch afgelopen?" in formeerde Bert. „Jawel, maar ik ben nog in uniform." „Gaat u altijd in uniform naar huis?" „Nee," zei ze ondoordacht, „natuurlijk niet. We verkleden ons in het wachtgebouw" „Dan wacht ik op u tot u weer gewoon burger bent, en dan geef ik u de bonbons." „Tegen zoveel volharding," zuchtte ze, „sta ik machteloos. Goed, u wacht maar. En u geeft me dan in vredesnaam die bon bons maar. En ik zal ze nog opeten ook, want ik ben dol op kersenbonbons. Maar tegen u zal ik nooit meer vriendelijk zijn in de bus. want ik zie nu wat er van komt". „Afgesproken," lachte Bert en ging ijverig winkels kijken, in de weerspiegelende eta- lageramen constant het busstation in 't oog houdend om te zien, of Jitske er nog niet uitkwam. Daar was zeSjonge, die uniform stond haar niet eens slecht, met dat kokette mutsje, maar het meisje dat nu in een gebloemde jurk en een lichte zomermantel op hem toe kwam, de platte molières die ze in dienst droeg verruild voor een paar elegante pumpsDat was iets om naar te kijken. Hij zag hoe ze kleurde, toen hij haar zo openlijk bewonderend aanstaarde, en keek haastig naar het verkeer. „Daar ben ik," zei ze een beetje buiten adem, „en nu?" „Nu," zei Bert, „zou ik moeten zeggen: en hier hebt u de bonbons, dag juffrouw. En dan ging u die kant op en ik de andere. Maarehvindt u het heel ergben ik heel erg brutaal, als ik u vraag of ik ze u daar in „Royal" mag geven? Dat is niet zo opzienbarend. Dan drinken we daar een kopje koffie, dan kijkt u nog voor de laatste keer vriendelijk en dan doen we voortaan in de bus of we mekaar nooit gezien hebben." „Ik kan toch zo maar met u niet ergens gaan koffiedrinken?" vroeg ze eerlijk ver baasd. En Bert besefte hoe goed hem dit deed. Nee. dit meisje was zeker geen alle- mansvrind. Die ging vast niet zomaar ergens met de eerste de beste koffiedrinken-of-wat- ook. „Nee," zei hij, „want u weet niet eens wie ik ben. Ik ben Bert van Hoornwyck, asistent- accountant. Ik woon hier in de stad. Nu ik me zo netjes aan u voorgesteld heb, vindt u het nu nog zo erg?" Ze was nog niet van haar verbazing be komen. „En u heet Jitske," zei hij, „dat is mij genoeg." Al pratend waren ze in de richting van het restaurant gelopen. Bert stuurde haar bijna onmerkbaar de draaideur in. Toen ze aan een tafeltje zaten zei ze: „Daar zit ik dan toch." „Ja", zei hij. „gelukkig." „Ze weten thuis niet waar ik blijf." „Ze weten thuis dat u niet in zeven sloten tegelijk loopt, denk ik." „Nee," lachte ze, „dat zeker niet. Maar ik zit nu al in één sloot." „Dit is geen sloot, dit is Royal," wees hij terecht. „Laat alsjeblieft de kelner het niet horen. Hij zou iets in onze koffie doen." „Nu u zo formeel geweest bent," zei het meisje, wil ik me zelf ook voorstellen. Ik heet Jitske Polderman en mijn vader heeft een bloemenkwekerij in het Grietstuk, hier Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE vlak bij de stadOnderdamseweg, heet het officieel." Ze zaten tegenover elkaar en dronken hun koffie en ze waren met elkaar verlegen. Nu ze hier eenmaal tegenover hem zat, was Bert's vrijmoedigheid, die als een koorts bij hem opgekomen was, opeens verdwenen. Hoe had hij het eigenlijk in zijn hoofd gekregen, zoiets te beginnen? Wat moest dit meisje wel van hem denken? En opeens sprak hij die vraag uit. „Wat denkt u eigenlijk wel van mij?" Ze zag hem lang en peilend aan. „U bent helemaal niet gewend zoiets te doen," zei ze, „het is, denk ik, voor het eerst." Hij knikte, ontzettend opgelucht. Ze zag hem tenminste niet voor een rokkenjager aan. „Anders had ik het beslist niet gedaan," voegde ze er aan toe. „En nu u zo brutaal geweest bent. snapt u eigenlijk niet hoe u het gedurfd hebt en waarom u het gedaan hebt." „U had psycho-analyste moeten worden," zei hij. „Alleen dat laatste, dat weet ik wel." „Waarom u het gedaan hebt?" „Jaomdat ik u aardig vind. Omdat ik het in de bus altijd een plezier vind naar u te kijken. Ook hoe u uw werk doet enzoEn nu kan ik zo maar naar u kijken en zelfs met u praten." „Dat hebben we toch wel eerder gedaan?" „Ja, maar over koetjes en kalfjes." „Waar wou u dan over praten?" „Overover ons." „Ons?" „Ons tweeënja". In gedachten tuurde ze uit het raam naar het drukke beweeg op straat en nu zag hij opeens hoe zacht 'haar ogen konden zijn... bijna verdrietig keek ze nu. „Ik heb eigenlijk spijt, dat ik meegegaan ben," zei ze langzaam. „Morgen zie ik u weer in de bus en dan denkt u, omdat ik nuomdat wij nu „Morgen zie je me weer in de bus," viel hij in en merkte niet eens dat hij haar tutoyeerde, „en dan zeg ik: dag juffrouw en dan denk ik: dag Jitske, fijn dat ik je weer zie. En dan weet jij dat ik dat denk. Is daar iets tegen?" Ze schudde het hoofd. „Ach... ik weet... ik bedoel, ik geloof niet... jij bent niet het type. Jij denkt niet dat, omdat je een meisje een doos bonbons gegeven hebt en een kopje koffie met haar gedronken hebt, dat je dankunt denken wat je wilt." „Heb je er wel zo ontmoet?" „Natuurlijk wel. Wat dacht je, in zo'n bus. Daar zit van alles. Dit... dit is voor het eerst... En ik weet zelf niet waarom." „Weet je het heus niet," drong hij aan. Ze kleurde, maar schudde haar hoofd, haar grote blauwe ogen zagen hem vast aan. „Zou het niet zijn, omdat jij weet, dat ik het fijn vind als ik jou morgen weer zie. En dat jij... dat jij het ook prettig vindt wanneer je me weer ziet?" „O jawaarom zou ik niet? Daar geef je helemaal geen reden toe. dat ik het onprettig zou vinden jou weer te zien." Ben je bang. dat ik morgen weer met een doos bonbons aankom?" „Nee," ze zag hem nu recht aan, „ik ben bang dat je vandaag of morgen weer ergens wilt gaan koffiedrinken. En daar voel ik niet voor". „Waarom niet?" „Ik begin niet aan dingen waarvan ik het niet zie." „Moet dat dan per sé?" „In sommige gevallen wel." „Jitske," hij was opeens vastbesloten, „luister. Ik héb nog twee weken bij Bruynen te werken, dan is het afgelopen. Dan kom ik misschien nog één keer in de maand daar, maar ik ga niet meer op-en-neer. Als ik morgen in de bus stap en jij bent er, dan zeggen we elkaar gedag en we zijn alles vergeten. Maar jij belooft me één ding: als ik voor het laatst in Beerlo geweest ben, dan ga jij nog één keer met me koffie drinken." „En dan?" „Danweten we of het voor de laatste keer is." Zijn stem trilde. Haar ogen zochten de zijne, het leek of ze op de bodem van z'n ziel wilde lezen. En op dit ogenblik wist hij dat hij Jitske Polderman nooit meer zou kunnen vergeten. „Goed", zei ze. „Jouw manier van doen bevalt me. Ik vertrouw jou, Joost mag we ten waarom." „Misschien weet jij dat over twee weken ook," antwoordde hij. „Misschien," zei ze voorzichtig, „en nu ga ik naar huis. Dag ehZe aarzelde. „Bert," zei hij. „zeg alsjeblieft Bert. In de bus meneer, mijnentwege, maar nu niet." Hij greep haar hand, die even in de zijne rustte, toen trok ze die snel los. „Dag, meneer Bert," zei ze lachend en ze was al weg. „Geef mij nog maar een kopje koffie, ober," zei Bert nadenkend. Hij vergat, dat zijn moeder met het eten wachtte. Hoofdstuk III. „VERGEET DE AFSPRAAK NIET!" „Wie te laat komt. vindt de hond in de pot," zei vader Polderman gestreng, maar zijn ogen glimlachten naar zijn oudste doch ter, die met een verhit gezicht de kamer kwam binnenstuiven, waar allen reeds met de maaltijd waren begonnen. „Was er weer wat met die snercbus?" vroeg moeder Geertje, die het helemaal niet begrepen had op die bevlieging van haar Jits om conductrice te spelen, en straks misschien op een boot of in een vliegtuig! Waarom ging het kind niet degelijk in de huishouding, daar had je je hele leven wat aan. Maar Jitske had een „koppetje" en verder was het een bar lieve meid, dus wat doe je dan als moeder! Jitske liet een gebrom horen, dat als een toestemming kon klinken. Zo hoefde ze tenminste geen uitvluchten te verzinnen, want om hier aan tafel met dat hele stel te gaan vertellen wat haar was overkomen, dat nooit! Ze hoorde haar broer Pier al bassen over „een aanbidder". Ze hoorde al het nieuwsgierig vragen van Hennie en Jen nie, de tweeling. Haar niet gezien. „Ha, bloemkool", zei ze tevreden. „Met saucijzen!" Haar stem steeg een octaaf. „De bloemen waren zeker dik aan de prijs, vader?" „Ik mag niet mopperen," zei Dirk Polder man tevreden. „Trouwens, dat mag een mens toch nooit, zolang hij 't leven en de ge zondheid heeft." Hij zag er naar uit, dat dit zijn levensfilosofie was. Hard werken had Dirk Polderman altijd moeten doen, maar hij was sterk als een paard, hij had een vrouw met twee rechterhanden ge trouwd, een zoon en drie meiden, hij had het liever andersom gehad, zo vertelde hij aan een ieder die het horen wilde. Maar niemand geloofde hem. (Wordt vervolgd) POLDERVERGADERING OMSTREEKS HET JAAR 1928. Ingelanden vergadering Waterschap Oud Noord-Beveland. Toen ik voor de eerste keer naar de ver gadering ging, was ik 19 jaar oud. Tijdens de vergadering moest er gestemd worden en ik vroeg aan een collega: Hoe moet ik dat doen? Hij zei, dat is erg gemakkelijk, want alles wat geld kost, daar moet je tegen stemmen. Toen ging alles nog erg gemoedelijk, alleen werd er scherp op gekeken of de papieren in orde waren, als je voor een ander lid kwam. Het was voor de boeren de dag van het jaar, omstreeks half mei. Dan was het altijd druk in het land met wieden, maar vooral de kleine boeren lieten dan het werk liggen. We kunnen op de vergadering meer verdienen met tegen te stemmen. Het is wel voorgekomen, dat een werk, dat door het bestuur werd voorgesteld, werd afgekeurd. Er werd veel egoistisch gedacht, want als er een werk op Kats moest gebeuren, dan zeiden de Colijnsplaatse boeren: Daar hebben wij geen boodschap aan. Er is ook wel eens voorgesteld per ha te stemmen, maar dat is niet doorgegaan. Het was een leuke dag. Wie thuis nooit wijn dronk, kon daar zijn hart ophalen. Flessen rode en witte wijn stonden op tafel en volop sigaren. Half de vergadering kon men het bestuur aan de hoofdtafel niet meer zien zitten vanwege de rook. Er werd altijd druk gediscussieerd. Of het nu kwam door de wijn, maar het is wel gebeurd, dat leden van het bestuur tegen hun zelfge maakte begroting gingen stemmen. Het bestuur had het in die tijd niet gemakkelijk, vooral de voorzitter moest veel woorden gebruiken, om de boeren te over tuigen van het nut der uitgaven. Als de vergadering afgelopen was, leek het wel of ze allemaal boven hun theewater waren, daar de wijn naar de benen gezakt was. De echte borreldrinkers kwamen niet aan hun trekken, daar er tijdens de vergadering geen sterke drank geschonken werd. Dat was toen de mooiste tijd. Later was de lol er af. Men had per soonlijk niets te vertellen. Toen ik de eerste keer op de vergadering om een verbetering vroeg, ging men daar de volgende dag aan beginnen. Terwijl ik er nu reeds drie jaar mee bezig ben. De laatste tijd was de ver gadering meer een politieke zaak. Een Colijnsplaatse boer. MUZIEKAVOND Vrijdag 25 januari a.s. concerteren de Noord-Bevelandse muziekgezelschappen in het De Casembroothuis te Kamperland. De vier Noord-Bevelandse gezelschappen con certeren elk 30 minuten, waarna tot slot een viertal marsen gezamenlijk zal worden gespeeld, elk gedirigeert door één der diri genten. De toegang is gratis en deze avond begint om 20.00 uur. AFSCHEID DOKTER H. JANSSEN Op vrijdag 15 februari a.s. zal dokter H. Janssen, die 31 jaar huisarts en een zelfde aantal jaren gemeente-arts te Kort- gene is geweest en die beide funkties heeft overgedaan, een receptie worden aangebo den in het Dorpshuis „De Pompweie" te Kortgene. Op verzoek van het gemeente bestuur van Kortgene zal een comité, be staande uit de heren G. Blankenstijn, G. Boot, C. J. van Damme en A. Welleman, één en ander voorbereiden. Tijdens die receptie krijgt een ieder de gelegenheid om van de scheidende arts af scheid te nemen. Tevens zal hem een geld bedrag worden aangeboden, dat door zijn vroegere patiënten bijeen is gebracht. Met dit bedrag kan hij naar eigen goeddunken handelen. Zij. die hieraan willen bijdragen, kunnen dit doen door overschrijving op nummer 42.76.08.147 ten name van de Amro- bank, onder vermelding „afscheid dokter Janssen". Ook zullen er bussen worden geplaatst bij de plaatselijke banken en het bejaardentehuis, waarin men zijn giften kan deponeren. Het comité hoopt en verwacht, dat velen op welke wijze dan ook van hun belang stelling blijk zullen geven bij het afscheid van de zeer gewaardeerde huisarts. De receptie is van 19.00 tot 21.30 uur. Het comité. UITSLAGEN NOORD-BEVELANDS KAMPIOENSCHAP OP DE SCHAATS Hardrijden: 500 m heren: 1. Rinus Ver burg; 2. Piet Israël; 3. Flip de Haze. 1000 m heren: 1. Piet Israël; 2. Rinus Verburg; 3. Flip de Haze. 1500 m heren: 1. Piet Israël; 2. Flip de Haze; 3. Rinus Verburg. Totaal-klassement heren: 1. Piet Israël; 2. Rinus Verburg; 3. Flip de Haze. Schoonrijden: dames: 1. mevr. S. Hartog; 2. mevr. C. v/d Klooster; 3. mevr. I. Koster. Heren: 1. dhr. J. de Wee; 2. dhr. J. C. v/d Berg; 3. dhr. W. Balkenende. Paren: 1. J. de Wee en S. Hartog; 2. A. Marinusse en mej. Marinusse; 3. B. Dourlijn en C. v/d Klooster. Winnaar afvalrace tot 15 jaar: Peter Geelhoed; senioren: Piet Israël. Kruiswoordpuzzel no. 659 I' 2 3 4 5 I 7 8 9 12 1 15 J i 16 17 RH 1 I 9 23 9 26 27 1 29 30 32 33 1 34 35 36 37 j8 40 1" 42 I 4b 46 47 48 50 b1 52 1 53 54 bb 56 f' 58 Horizontaal: 1. titel - 4. rode verfstof - 6. soort afsluiting - 8. vruchtennat - 9. myth, figuur - 11. niets uitgezonderd - 13. bij woord - 14. ontelbaar - 16. soort onderwijs (afk.) - 18. soort handvat - 20. stadium 21. reus - 23. krantenjongen - 25. bloemen- houder - 26. hoofdsieraad - 28. dorpsplein 30. visnet - 31. wilde haver - 32. dwingeland 34. por - 36. jongensnaam - 37. waterplantje 39. vadsig - 41. smalle opening - 44. groot water - 45. zijne majesteit (afk.) - 46. mu ziekterm - 50. voorzetsel - 51. leger - 53. fijngemaakte steen - 55. water in Utrecht 56. voetbalvereniging - 57. laten zien - 58. deel van het been. Verticaal: 2. meisjesnaam - 3. mil. verster king - 4. sappig - 5. plaats in Gelderland 7. clown - 8. teug - 9. sier - 10. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 11. anno (afk.) - 12. één der zintuigen - 13. een zekere - 15. vernis - 17. plaats in N.-Brabant - 19. vogel 20. spook - 22. soort touw - 23. meisjes naam - 24. rivier in Siberië - 25. muziek instrument - 27. bid (Lat.) - 29. bedorven 32. deelteken - 33. voorzetsel - 34. natuur- kundeterm (afk.) - 35. deel van een muziek instrument - 36. hoofddeksel - 38. watering 40. bijwoord - 42. dierenval - 43. slede 46. het zij zo - 47. Frans lidwoord - 48. gouverneur-generaal (afk.) - 49. bejaarde 52. herkauwer - 54. elektr. geladen deeltje. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 658 Horizontaal: 1. arabesk - 7. klappen - 13. aal - 14. tragiek - 16. Edo - 17. ribes 19. pre - 20. sater - 22. ui - 23. Isere 25. se - 26. bom - 28. bot - 29. t.g.v. 31. Ria - 33. ol - 34. wanen - 35. aan 37. dl - 38. liter - 40. kaketoe - 42. fez 44. pijl - 45. dadelijk - 48. radar - 50. in 51. laf - 52. Seoel - 54. ai - 55. sta - 57. keg - 59. Inn - 60. etc - 61. dr - 63. reeds 65. pm - 66. uniek - 69. sri - 70. Reest 72. une - 73. antenne - 76. lee - 77. tournee - 78. grutten. Verticaal: 1. aardbol - 2. rai - 3. album 4. ets - 5. sr - 6. kapster - 7. kiert - 8. Ie 9. aks - 10. Peter - 11. Ede - 12. normale 15. Gré - 18. ei - 21. as - 23. ion - 24. egaal - 27. olifant - 28. bar - 30. vak 32. idolaat - 34. wezel - 36. Nepal - 38. Ted 41. tijd - 43. cijfer - 45. dispuut - 46. lak 47. leiding - 48. ren - 49. richten - 53. ons 56. adieu - 58. geste - 60. emelt - 62. re 64. ere - 65. pe - 67. nno - 68. kan - 70. reu 74. ne - 75. nr.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1