Wie het eerst komt, wie het eerst voordelig slaagt Modeliuis Slabbekoorn op Raadsvergadering Wissenkerke KRUISWERK KOSTUUMS VANAF169,- KOLBERTSVANAF 98- PANTALONS VANAF 49.— OVERHEMDEN10. VESTEN 29,- WINTERJASSEN 189- REGENJASSEN98- JACKS 89,- TRUIEN 25,- (Opruiming begint 17 januari) voor* heren en jongens JAPONNEN VAN 30,—; 50,—; 75,— en 100,—. DAMESBLOUSES 25,-. DAMESPULLOVERS VAN 10,—; 15- en 20,-. ROKKEN 20% KORTING. HERENPULLOVERS VAN 10,-; 15,-; 20,- en 25,-. LEVIS RIBBROEKEN 35.-. M.B. SPIJKERBROEKEN 35.-. KINDER SPIJKER- EN RIBBROEKEN 20,- en 25,-. ALLE MEISJES- ROKJES, JURKJES EN PAKJES HALVE PRIJS. KINDERTRUIEN VAN 5,-; 10,-: 15,- en 20,-. KINDERBLOUSEN VAN 10- en 15.—. RESTANT OVERHEMDEN 15,-. VERDER NOG VELE KOOPJES. - ALLES MOET WEG I MODEHUIS SLABBEKOORN HOOFDSTRAAT 16 KORTGENE TELEFOON 01108 - 279 Op maandag 14 januari j.l. kwam de raad van de gemeente Wissenkerke voltallig in openbare vergadering bijeen. Burgemeester P. Wisse opende deze vergadering en had de volgende mededelingen. Hij wenste een ieder het beste in 1980 en hoopte op een goede samenwerking tussen college en raad. Er zullen in 1980 belangrijke zaken in deze raad aan de orde komen. De begroting 1980 werd zonder op- of aanmerkingen door G.S. goedgekeurd. Tegen de bestemmingsplannen voor de bebouwde kommen en de tweede jachthaven bestaan geen planologische be zwaren meer, zodat aan verscheidene plan nen uitvoering kan worden gegeven. Het ministerie van CRM heeft de toe wijzing van woonruimte voor bootvluchte lingen zeer op prijs gesteld. Er komen geen voorstellen voor verkoop van woningwet woningen. Alle aanvragen zijn verder inge trokken. De recreatieve overnachtingen heb ben de laatste 10 jaar een stormachtige ontwikkelingen doorgemaakt. Aantallen in 1978: 870.250 en in 1979: 950.750; wederom een stijging in één jaar van plm. 80.000. Per 1 jan. 1980 is dhr. Meuldijk uit Middelburg benoemd als onderwijzer aan de openbare lagere school te Wissenkerke. Tot slot is het college teleurgesteld over de gang van zaken met betrekking tot het creëren van duintjes na de dijkverzwaring. Volgens de natuurconsulent van Staatsbosbeheer is de aanleg daarvan in strijd met de gemaakte afspraken. 1 Namens de raad wenste de heer Dieleman het college het beste voor 1980. De notulen van de vorige vergadering werden met een kleine aanvulling goedge keurd en de ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen. Een wijziging in de verordening op de seizoenwoonverblijven werd vastgesteld. Het omvatte o.a. het maken van een lozings gelegenheid op de afvoer voor een wasau tomaat en het aanbrengen van een tappunt daarvoor. Hierna kwam aan de orde onder welke voorwaarden men de woningwetwoningen zou overdoen aan de chr. woningstichting. In 1975 had men daar in principe reeds toe besloten. De heer Sandee vroeg of in de toekomst de aanwijzing door de gemeente verzekerd blijft en of dit niet in de voorwaarden moet worden opgenomen. Vooral bij leegstand zou de woningstichting zelf mensen daarin kun nen plaatsen. De voorzitter zei, dat men wel een mon delinge overeenkomst had, waarbij voor 100°/o aan de wensen wordt voldaan. Hij vond het onjuist om dit in deze voorwaar den te zetten, maar wilde dit alsnog wel schriftelijk met de woningstichting regelen. De heer Blok zei dat het juist was dat men in het verleden akkoord was gegaan met het principebesluit van de overdracht. Maar nu de definitieve voorwaarden voor hem lagen had zijn fraktie toch nog enkele opmerkingen. Bij punt 8: over de vervreem ding, hetgeen betekende de verkoop van de woningwetwoningen, zou zijn fraktie graag bijgevoegd willen zien: die gehoord de raad dezer gemeente daarover een uitspraak doet. Zoals het nu geformuleerd stond, kon het college alleen daarover een beslissing nemen, wat hij niet juist vond. Een ander punt was voor de heer Blok, een democratischer be stuursvorm van die woningstichting. Reeds in 1975 had zijn fraktie toen al gepleit voor een vertegenwoordiger van de gemeente of van de bewoners. Het aanwijzen zoals dat nu gebeurde vond zijn fraktie niet erg gelukkig. Is er een andere oplossing en heeft uw college daarover al eens kon takt opgenomen met de woningstichting? De voorzitter kon meedelen dat men ak koord ging met de toevoeging bij punt 8, zodat het college na de discussie in de raad een uitspraak zou doen. Over het opnemen van een gekozen vertegenwoordiger zou men nog eens kontakt opnemen met de woning stichting. De heer Uijl was van mening dat deze stichting helemaal een foute zaak was en dat alles eens op de helling moest. De voorzitter drukte zich voorzichtig uit, door te stellen dat dit wellicht een goede oplossing zou kunnen betekenen. Een volgend punt was het goedkeuren van de begroting 1980 voor het bestuurlijk ex periment specifiek welzijn regio de Beve- ianden. Voor Wissenkerke zou dit volgens de begroting een bedrag gaan kosten van 2804— in 1980. De heer Uijl begon de discussie door te stellen dat dit een slechte begroting was, omdat er reeds onder stond dat de kosten aanmerkelijk hoger zouden uitvallen. De voorzitter wilde er nog meer zaken bij betrekken, o.a. door het rijk ontvangen bijdragen in kosten van coördinator en de welzijnsambtenaar en men had in 1979 10.000,— gekregen, zgn. knelpuntengeld. Het rijk liet zich op deze manier toch wel van een goede zijde zien en het welzijn zal de gemeente dus niet zo veel geld kosten. De heer Sandee was van mening dat men die 10.000,— had gekregen om de gemeen ten tot gunstige gedachten te brengen. En de heer Hamelink vroeg naar de besteding van dit bedrag. De voorzitter had nog geen speciaal doel voor ogen met dit geld. Het college stelde voor om namens de gemeente aan de aktie „Zeeland helpt Rwanda" een bijdrage te verlenen ten be drage van 2.250,—. zijnde 3 waterputten. De heer Hamelink sprak van een goede oplossing, waar zijn fraktie volledig achter stond. De heer Sandee hoopte dat de in woners van de gemeente niet zouden den ken, dat er nu voldoende geld gegeven was, daar deze aktie over een termijn van drie jaar in de provincie loopt. Het plan om voor 55.000,— de openbare verlichting in Wissenkerke te verbeteren, gaf aanleiding tot de nodige discussie. Vooral de heer Hamelink verzette zich fel tegen het aantal nieuwe lichtmasten, dat er bijgeplaatst werd (30 stuks op een viertal plaatsen). Hij vond van de energie besparende maatregelen bij dit door de PZEM opgestelde weinig te merken. Over alle andere voorzieningen was hij wel te vreden, maar die 30 stuks vond hij een slecht voorbeeld geven in de energiebespa ring, want door er een 20-tal te plaatsen bespaarde men aanlegkosten en energie. De heer Meulenberg en wethouder De Nooijer waren van mening dat er op een andere manier energie bespaard moest wor den, door b.v. het aantal uren licht meer te beperken. De voorzitter zei, dat men toch dit plan wilde handhaven, omdat naar zijn mening de oude kern van Wissenkerke wat ver lichtingsplan betreft, achteraan liep. En met de stemmen van Hamelink en Blok tegen werd het krediet daarvoor beschikbaar ge steld. De grondprijzen in het nieuwe bestem mingsplan „Kamperland II" werden vastge steld op een gemiddelde grondprijs van 90,50 per m2 (excl. btw). De voorzitter sprak van hoge grondprijzen voor een kleine kern zoals Kamperland. Toch hoopte hij, dat het daar aantrekkelijk wonen zou zijn. Er werd voorgesteld een wijziging in de Algemene Politieverordening. Dit betrof het innemen van een ankerplaats in het Veerse Meer voor niet langer dan 24 uur en het aanvragen van een vergunning voor het vliegen met modelvliegtuigen aan de oevers van het Veerse Meer. De heer Blok zei, dat men liever zag, dat men alle 24 uurs-rege'lingen omzette in een 12 uurs-regeling. De voorzitter ant woordde daarop dat deze zaak uitvoerig in het algemeen bestuur van Het Veerse Meer aan de orde is geweest. De politie te water zegt, dat deze bepaling goed werkt en de meerderheid is het daar mee eens. De heer Sandee stelde voor om een terrein aan te wijzen waar met deze vliegtuigjes gevlogen kan worden en dit door middel van borden dan aan te geven. Hij wees ook nog op het brandgevaar dat kan ontstaan wanneer deze vliegtuigjes in bebost gebied terechtkomen. Als ander punt hierbij wilde hij het crossen met brommers in de duin tjes o.a. bij Wissenkerke aan banden gelegd zien. De voorzitter zou de suggesties van de heer Sandee meenemen bij het afgeven van een vergunning voor de modelvliegtuigen. Het motorcrossen zou hij met de politie opnemen, maar hij dacht dat dit nu al ver boden was. Voor een bedrag van 17.500,— werden diverse machines voor de dienst gemeente werken aangeschaft. Hierbij vroeg de heer Sandee wanneer met de bouw van de ge- meenteloods op Kamperland werd begonnen. De voorzitter zei, dat de bouw geregeld moest worden via de nieuwe bestemmings plannen en deze zijn onlangs nog maar definitief goedgekeurd. Maar nu zijn er geen belemmeringen meer, zodat men spoedig met de bouw kon beginnen. Enkele begrotingswijzigingen over 1979 en 1980 werden goedgekeurd. Bij de hierna volgende rondvraag vroeg de heer Blok of het college tevreden was over de woningtoewijzing, zoals deze geregeld was door de prov. toewijzingscommissie? De voorzitter zei dat 12 woningen niet veel was en dat men meer gevraagd had. Maar er kan voor een apart geval nog wel het een en ander geregeld worden. De heer Meulenberg vroeg of het plaatsen van bomen aan de Dorpsweg niet slecht was voor het parkeren. En of aan de andere zijde een parkeerverbod kon komen. Wethouder De Nooijer zei, dat er weinig parkeerplaatsen verloren gingen en dat men de suggestie van een parkeerverbod aan de andere zijde zou overnemen. De heer Noordhoek vroeg of men voor de jeugdsoos te Kamperland één van de semi-permanente schoollokalen zou kunnen aankopen. De voorzitter beaamde dat Kamperland dringend behoefte had aan een gebouwtje voor de jeugdsoos. Er wordt inderdaad aan gewerkt om te bezien of men zo'n nood gebouw kan kopen. De kosten zullen on geveer ƒ85.000,— gaan bedragen. Maar hij hoopte over 6 weken 'bij de eerstvolgende raad met een voorstel te komen. De heer Van der Maas vroeg om het plaatsen van een extra lichtmast aan de prov. weg te Geersdijk. En had het verder over wateroverlast bij enkele woningen in Geersdijk. De voorzitter zei de lichtmast in over weging te nemen en de wateroverlast te bekijken ter verbetering daarvan. Als laatste had de heer Hamelink geen vraag, maar meer een opmerking. Hij vond nl. dat de aankleding van de raadzaal heel wat verbeterd was. Hierna sloot de voorzitter deze eerste raadsvergadering van het jaar 1980. „De kruisvereniging heeft wijkverpleeg sters in dienst en die komen zieken thuis verplegen." Dat is wat de meeste mensen weten van de kruisvereniging. Maar in feite besteedt de kruisvereniging meer aandacht aan pogingen mensen gezond te houden, dan zieken te helpen genezen. Natuurlijk worden thuisverblijvende zieken verzorgd, hun huisgenoten geadviseerd, etc. Maar veel nadruk ligt bij het werk van de kruisvere niging ook op de „preventieve gezondheids zorg" - helpen voorkomen dat mensen ziek worden. Daarom wordt voorlichting gegeven over een gezonde leefwijze, gezonde voeding, meer en beter bewegen en over tal van andere zaken. Dat gebeurt door persoonlijke voor lichting' in gesprekken, bijvoorbeeld tijdens huisbezoek van de wijkverpleegster. Maar het gebeurt ook door cursussen en gespreks groepen. Zo zijn er in tal van plaatsen gespreksgroepen voor a.s. en jonge ouders, groepsbijeenkomsten en lezingavonden over gezonde voeding, het voorkomen van hart en vaatziekten, etc. De aktiviteiten kunnen per dorp of stad verschillen, afhankelijk van plaatselijke in teressen en behoeften, de aktiviteit van de kruisvereniging, de vraag van de leden. Te veel leden van de kruisvereniging zijn er zich niet van bewust, dat zij om bepaalde hulp, een bepaalde dienst van hun kruis vereniging kunnen vragen. Als lid hebben zij daar recht op, want de leden bepalen het beleid van hun kruisvereniging. Boven dien heeft een kruisvereniging niet een vast- omschreven takenpakket. Er zijn natuurlijk basisdiensten, die men bij elke kruisvereni ging vindt. Maar wanneer er in een be paalde buurt, dorp of stad speciale wensen of behoeften zijn met betrekking tot de gezondheidszorg, dan schiet de kruisvere niging daarop in. Toen er honderd jaar geleden nog bijna nergens waterleiding was, ging de kruis vereniging in de ene plaats een dorpspomp aanleggen ('hier en daar staan zulke pom pen nog) en in een andere plaats werd geijverd voor de aanleg van waterleiding. Zo zijn in diverse plaatsen ook de gemeen telijke rioleringen tot stand gekomen. Toen in Zuid-Limburg de kolenmijnen nog werk ten en er veel arbeiders met stoflongen als invaliden thuis moesten blijven, stelden de kruisverenigingen daar welfarewerksters aan. In een Brabantse plaats met veel dikke kinderen, begon de kruisvereniging een ge spreksgroep voor de ouderSj onder leiding van een sociaal-pedagoog, een diëtist en een wijkverpleegster. In Rotterdam biedt men hulp aan mensen, die willen stoppen met roken. De kruisvereniging is er voor de leden en de diensten, welke zij aanbiedt, zijn afgestemd op de behoeften van de leden. Zijn er veel leden met belangstelling voor zwangerschapsgymnastiek, dan komt die er. Wil een groep bejaarde leden bejaarden- gymnastiek of zwemmen voor bejaarden, dan zal de kruisvereniging aan die vraag trachten te voldoen. Wenst u een lezing avond over bijvoorbeeld goede voeding, over de gevolgen van drugs (met het oog op uw opgroeiende kinderen), dan kunt u er om vragen aan uw eigen kruisvereniging. Het bestuur van een kruisvereniging be staat uit vrijwilligers en u kunt zich voor stellen, dat de bestuursleden bij al hun aktiviteit en goede bedoelingen ook niet alles weten op het gebied van de gezond heidszorg. Maar zij kunnen om advies en hulp terugvallen op heel die enorme achter liggende organisatie van provinciale en lan delijke verenigingen met hun specialisten. Want misschien denkt u dat er bij een kruisvereniging alleen wijkverpleegsters en kraamverzorgsters werken, maar dat is een vergissing. Ruim 10.000 mensen. Er werken bij de kruisorganisatie in ons land ruim 10.000 mensen in meer dan 60 beroepen: wijkverpleegsters, ziekenverzorg- sters, diëtisten, kraamverzorgsters, gespecia- U HOEFT NIET ZIEK TE ZIJN OM PLEZIER VAN DE KRUIS VERENIGING TE HEBBElil liseerde districtsverpleegkundigen voor de bestrijding of opv.ang van patiënten met allerlei chronische ziekten, artsen, gezond- heidsvoorlichters. pedagogen, sociologen, psychologen, agogen, fysiotherapeuten, com puterdeskundigen, allerlei soorten admini stratief personeel, etc. Wanneer u zelf nog nooit een beroep op de kruisvereniging hebt gedaan, denkt u misschien dat de kruisvereniging alleen goed is voor a.s. moeders. Maar bekijkt u deze cijfers eens: in één jaar heeft het kruiswerk in ons land in zorg 225.000 thuisverblijvende zieken, 154.000 ouderen (65-plussers), 80.000 a.s. moeders en meer dan 1 miljoen kin deren tot 4 jaar. Daarnaast worden dan nog voorlichtingsbijeenkomsten, cursussen, etc. voor gezonden gehouden. Ruim 3 mil joen gezinnen zijn lid van de kruisvereni ging. Ongeveer 1/5 van alle leden leent wel eens verpleegartikelen uit het uitleenmaga zijn. die in elk dorp, elke stad te vinden zijn. Lid zijn van een kruisvereniging is een verstandige en nuttige zaakDat wisten uw grootouders al Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij uw wijkverpleegster en/of bij de Kruisvere niging Noord-Beveland en Zuid-Beveland- West Telefoon 01100 -15892. KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Mensen, een week is vlug voorbij en je ziet: Het kan vriezen en het kan dooien. Wat je in een week tijd allemaal niet kan meemaken. Ga maar bij jezelf na, wat je in één week tijd zoal niet kan beleven. Zo zal de burgemeester van Wiskerke die week wel niet zo gauw vergeten. En bij het gemeentepersoneel is er ook nog wel wat van bij gebleven, denk ik zo. Maar dat zijn gebeurtenissen om snel te vergeten. Toch zijn er ook heuglijke feiten te melden, gelukkig. Wat dacht u van al die blije gezichten op de ijsbanen, nu de ijzers weer onder kunnen. Óndanks blauwe plek ken en stijve ledematen. Ook nog een blieë vrouwe op Kolijn, die al d'r guus tuus kreeg onder de mod der. Maar toen ze allemaal weer opgepoetst waren, bleek er eentje van de buren bij te zitten. Zo zie je, het kan verkeren. Daarom nog één toepasselijke spreuk: Beter een goeie buure nest'uus. dan een buure zonder guus. CeeBee. RESTAURATIE NED. HERV. KERK TE KORTGENE Om de restauratie van de kerk in 1980 tot een goed einde te kunnen brengen, zou nog een vrij groot bedrag moeten worden geleend. Als het werk dezer dagen met toe stemming van Monumentenzorg wordt ge gund. zou de kerkvoogdij nog een 150.000,- moeten lenen. De rente over deze lening gedurende 4 of 5 jaar komt ten laste van de kerk en wordt niet gesubsidieerd door Monumenten zorg. Daarnaast komen meerdere uitgaven, b.v. voor een nieuwe verwarming, conser vering van een kerkorgel, verbetering van de verlichting, e.d. niet voor subsidie in aanmerking. Het bedrag van deze uitgaven is nog niet precies bekend, maar is wel hoog. Om uit deze zorgen te komen heeft de kerkvoogdij zich gewend tot het Prins Bernhard Fonds. Dit Fonds is nl. wel bereid om voor die niet-subsidiabele kosten hulp te verlenen, als het gaat over een monu ment. Dezer dagen ontving de kerkvoogdij bericht, dat het Prins Bernhard Fonds een bedrag van max. 50.000,— ter beschikking wil stellen om daardoor de restauratie op verantwoorde wijze te kunnen uitvoeren. Het is duidelijk, dat de kerkvoogdij zeer gelukkig is met deze prachtige hulp van het Prins Bernhard Fonds.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2