Kwaliteit voorop! \poif markusse Welke cultuur kwam 't eerst? Raadsvergadering Kortgene EEUWENOUDE STRIJDVRAAG ZONDER ANTWOORD Wanneer wij over kunst en cultuur mijmeren, dan zakken we dikwijls terug met onze gedachten tot in een oud-verleden en dan komen wij plotseling op een punt, waar ons de vraag bestormt, die ook de geleerden bezig houdt: heeft de wereld in feite maar één cultuur gekend, die van het oude Egypte en is het deze geweest, die zich over de gehele wereld verspreidde? Het is de school der „diffusionisten", die deze theorie verbreidt, maar er zijn vele anderen die menen dat er enkele grote culturen gelijktijdig met de Egyptische en van oorsprong onafhankelijk naast elkaar bloeiden. ER IS WEL VERWANTSCHAP. Bij de aanvang van de gemeenteraads vergadering op donderdag 13 december j.l. te Kortgene, vroeg het lid Van Damme of er konsekwenties getrokken zijn n.a.v. het rapport van de V.A.C. over de gerenoveerde woningen. Er zijn nog geen direkte konse kwenties, maar het college is bijzonder er kentelijk voor het duidelijke rapport, waar men zijn nut van kan hebben bij een even tuele volgende renovatie, aldus de burge meester. Op een vraag over het borgstellingsfonds deelde de burgemeester mee, dat hij namens de gemeente hierin is vertegenwoordigd in het district. De grotere gemeenten zijn na drukkelijk voorstander en de kleinere ge meenten zijn wat minder enthousiast. Deze, behalve Kortgene, twijfelen aan de nood zaak. Kortgene is positief, als de kosten de pan niet uitrijzen. Het lid Dobbelaar vroeg naar de nota inzake vormgeving Open School. Er zal ge probeerd worden om meer exemplaren te krijgen die dan bestemd zijn voor de raads leden. Bij het punt Mededelingen zei de burge meester. dat alle scholen in de 3 kernen als ontwikkelingsprojekt zijn aangewezen. In de basisscholen zal in de jaren 1980-1981 worden nagegaan hoe je in kleine scholen de nieuwe basisschool van 4—12-jarigen kan opzetten. Eén van de bijzondere as pecten voor Kortgene is dat dan ook de niet-officiële kleuterschool te Kats in dit kader reeds vroeg aandacht krijgt. Een en ander wordt begeleid door de R.P.C.Z. Verder dat in Kortgene zich een tandarts wil vestigen. Deze afgestudeerde tandarts wil in 1980 beginnen. Alle raadsleden waren hier zeer mee verheugd en vroegen mede werking van de gemeente naar het zoeken van huisvesting. Het college zal alle mede werking verlenen en denkt de praktijk onder te brengen in de woning nr. 77 naast het gemeentehuis. Deze zal vrijkomen als ge bruik gemaakt kan worden van de woning Hoofdstraat 81. Het lid De Looff vroeg wat er waar is van de geruchten dat gestopt zal worden met het bevolkingsonderzoek. Hij zou dat uitermate betreuren. De burgemeester zei dat bij hem niets bekend is van stopzetting. Het volgend punt: „Wijziging ambtena renreglement" werd zonder discussie aan vaard. Eén van de wijzigingen houdt ver band met de regeling vervroegde uittreding uit gemeentedienst. Ook een voorstel om de gewijzigde salarisvoorschriften bij „Be zoldigingsverordening 1971" aan te passen voor de salarissen, werd zonder kommentaar aangenomen. Bij een voorstel om de begroting 1980 van het bestuurlijk experiment welzijn De Bevelanden goed te keuren zei Van Damme, dat de post burokosten hem zwaar op de maag liggen. Hij denkt, dat het zuiniger kan. Waarom moet het super de luxe zijn. De burgemeester zei, dat van super de luxe geen sprake is. Alles is even duur en de netto-kosten zullen wel meevallen. Wethou der Filius vind deze discussie zinloos, omdat men eerst moet weten wat er is aangekocht. Nadat was meegedeeld dat men niet boven de begroting komt, werd deze goedgekeurd. Bij het punt „Voorlopige vaststelling uit gaven openbaar kleuter- en lager-onderwijs over 1980" vroeg mevr. Van Oeveren of dit bedrag per lokaal is of dat ook leegstaande lokalen hierbij zijn inbegrepen. De voorzitter zei, dat dit alleen voor lokalen geldt die" in gebruik zijn. Met algemene stemmen werd besloten om aan het bestuur van de christelijke kleuter school te Colijnsplaat over het 5-jarig tijd vak 1971 t/m 1975 een extra vergoeding toe te kennen van ƒ7.794,50. Een beroepschrift van dhr. Ph. van der Winden te 's Gravenhage, betreffende ont heffing van de gebruiksverordening ten be hoeve van het pand Havelaarstraat 40 te Colijnsplaat, werd met algemene stemmen ongegrond verklaard. Datzelfde gebeurde met het beroepschrift van dhr. Otmar Jantzen te Eschweiler, van de Ringweg 4 te Colijnsplaat. Het lid De Smit vroeg naar een onderzoek om gedeelten waar overwegend kleine wo ningen staan als recreatiewoningen aan te wijzen. De burgemeester was van mening, dat het moment nadert dat er meer duide lijkheid komt t.a.v. de dorpsvernieuwing. We kunnen daar nu nog niet op vooruit lopen. De aanvragers, die recreatiewoningen willen verkopen, kunnen beter nog even wachten. Zonder discussie werden de gemeentere keningen over het jaar 1977 en de daarbij behorende rekeningen van het woningbedrijf en het vismijnbedrijf vastgesteld. Deze zijn onderzocht door de leden Blankenstijn, De Looff en De Smit. De burgemeester bracht dank aan de ambtenaren voor het tijdig gereedkomen van die rekeningen. Met algemene stemmen werd besloten om met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeen ten een krediet voor 1980 te bepalen op 500.000,—. Een voorstel om het tegelpad nabij „De Valle" te Colijnsplaat te verleggen werd aangenomen, nadat De Smit had aangedron gen op een onderzoek naar de mogelijk heden voor een loopbrug over „De Valle". Hij is bhj met de voorgestelde verbetering, maar het is geen oplossing. Het neemt wel wat problemen weg, maar het is niet voldoende. In verband hiermee vroeg Dob belaar of er al bekend is, waar de nieuwe weegbrug.komt. Wethouder Van der Weele vindt het urgent dat het voetpad van de weg verdwijnt. Hij zegde een onderzoek toe naar de mogelijkheden van een loopbrug over „De Valle". Er is nog niets konkreets mee te delen waar de weegbrug komt. Als de zaak is afgerond zal een en ander nader worden bekeken. Voorlopig kan worden vol staan met het thans voorgestelde. Een voorstel om een krediet van 3.600,— voor dit doel te open, werd goedgekeurd. Bij een voorstel om een krediet te openen van ƒ6.000,— om de akoestiek van het gymnastieklokaal te Kortgene te verbeteren, was voor het lid Boot aanleiding om aan het gymnastieklokaal te Kats ook aandacht te besteden. De Looff zei te hopen, dat de onhoudbare toestand zal verbeteren. Al jaren kampt men met dit probleem. Voor wat betreft de opmerking over Kats, zei de burgemeester, dat hier niet lang mee gewacht zal worden als de resultaten op Kortgene goed zijn. Het volgende punt was een voorstel om kredieten te openen voor de restauratie van de Kortgeense toren en de Ned. Herv. Kerk te Kortgene. Voor de toren is een gemeen telijk krediet nodig van 840.949,—. De restauratie van de kerk betekent voor de gemeente een subsidie-uitgaaf van 30% of 165.789,50. De woordvoerders van alle frakties spraken hun blijdschap uit dat de restauratie een feit zal worden. N.a.v. dit agendapunt vroeg Dobbelaar naar de situatie rond de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat. Men wilde ook weten of de trage gang van zaken aldaar te maken heeft met bestuur lijke moeilijkheden in die kerk. Wethouder Filius zei, dat ook op Colijnsplaat de zaak in beweging is. De burgemeester zei dat de bestuurlijke moeilijkheden niets met de gang van zaken op Colijnsplaat te maken hébben. De financiering speelt de grootste rol. Er zijn daar ook kontakten met C.R.M. en hij had goede moed dat de zaak daar ook rond komt. Het ,is voor de gemeente een grote financiële ingreep, maar de reserves laten dit toe. Het is de bedoeling dat na de jaarwisseling op Kortgene kan worden be gonnen. Zonder discussie werd besloten om een perceel grond groot 1.28.50 ha, gelegen in de Westpolder te verkopen aan dhr. C. de Jager uit Lewedorp voor de prijs van 42.222,— per ha. Bij een voorstel tot overdracht van de woningwetwoningen van het algemeen wo ningbedrijf aan de christelijke woningstich ting Noord- en Zuid-Beveland uit Goes, achtte het PvdA-raadslid De Looff, het wel van belang, dat de gemeente een vertegen woordiger krjjgt in het algemeen bestuur van de stichting. Wethouder Van der Weele zei te zullen aandringen op een vertegen woordiger van de gemeente in het bestuur van een te vormen samenwerkingsverband tussen de woningcorporaties. Hij was het met De Looff eens, dat de organisatie- struktuur van het S.S.G. voor verbetering vatbaar is. Het VVD-lid Van Dammer vroeg of het mogelijk is om een aantal woningen in eigen bezit te houden. Die zouden kunnen dienen voor personeel in dienst van de ge meente. Dit vond men onnodig, omdat de gemeente zeggenschap heeft bij toewijzing aan gegadigden. Ook houdt de gemeente zeggenschap bij eventuele verkoop van wo ningen aan huurders. Hoewel het lid Blan kenstijn spijt in het hart had bij dit voor stel, stemde hij er toch mee in, zodat het met algemene stemmen werd aanvaard. Op een vraag van De Looff, deelde het college mee. dat er mee te praten is, na de over name om de bestaande renovatieplannen te realiseren. Bij de rondvraag vroeg Dobbelaar om over te gaan tot schriftelijke overeenkom sten met belanghebbenden nu het casco van de jachthaven op Colijnsplaat zo goed vordert. De burgemeester zei, dat hierover met het bestuur van de watersport is ge sproken. De gemeenteraad zal het contrakt moeten vaststellen. Omdat een formele vaststelling nodig is, zijn binnenkort voor stellen te verwachten. Dat het uitblijven van overeenkomsten van invloed zijn voor het uitstellen van de verbouwing van het dorpshuis, ontkende hij. Een en ander was lange tijd onzeker, maar nu er duidelijkheid is, zijn er suggesties gedaan aan de water sportvereniging. Het lid De Smit had in een vorige ver gadering gevraagd om aandacht bij de kruising Noordlangeweg Colijnsplaatse- weg. Het speet hem, dat het college niet tot een eensluidend advies is gekomen. Wet houder Van der Weele zei echter, dat juist de commissie van openbare werken niet tot een eensluidend advies is gekomen. Aan de wegbeheerder zal alsnog om een oplossing worden gevraagd. Naar aanleiding van een vraag van dhr. Boot, zei de burgemeester, dat begin vol gend jaar in de gemeente Kortgene een wel- zijnscommissie van de grond zal komen. Verschillende verenigingen en instellingen zijn aangeschreven. Zij moeten bekijken wie er als vertegenwoordiger zitting in zullen nemen. De Smit vroeg ook of er al aandacht is besteed aan het parkeren van bussen bij de kruising Voorstraat Kruisstraat. Er is een bespreking geweest met de dorpsge meenschap en met de oudercommissies. Om dat de meningen hierover nog verschillen heeft men de politie advies gevraagd. Een bespreking hierover heeft de politie als zeer zinvol ervaren. Wethouder Van der Weele vindt, dat hieraan iets moet worden gedaan en dat medewerking van de bewoners op die plaats hard nodig is. De Smit vraagt verder naar de mogelijk heid om de bomen in de Voorstraat om de andere te snoeien, zodat een gedeelte begroeiing blijft bestaan. Mevr. Van Oeveren vraagt of er tijdens het bezoek van de Commissaris der Ko ningin gesproken is over de aankoop van de woningen in de Tonnenbuurt op Colijns plaat. Er is wel over gesproken, maar de zaak is nog niet rond, aldus de burge meester. Op een vraag Van Damme of er veel be langstelling is voor de grond rondom de jachthaven te Cojijnsplaat, antwoordde de burgemeester, dat er ruimschoots voldoende belangstelling is om tot zaken te komen. Met de mededeling, dat de nieuwjaars receptie in het Nieuw-Zeelandhuis gehou den wordt op vrijdag 4 januari te Kats en met de beste wensen voor 1980, werd de vergadering gesloten. Vooral in Peru wijzen de resten der Inka- beschaving sterk in de richting van een E- gyptische beïnvloeding. Tal van oud-Egyp tische gebruiken blijkt men in Zuid-Amerika te hebben gekend en toegepast. Men kan zelfs nog verder gaan, want op het mysterieuze Paaseiland in de Stille O- ceaan trof men een soort schrift aan, dat bijzonder veel leek op het Egyptische hiëro- glyphenschrift. doch dat men tot op heden niet vermocht te ontcijferen. De beeldhouwkunst, die men hier in Zuid- Amerika aantreft, willen vele onderzoekers ook toeschrijven aan geëmigreerde Egypte- naren uit de 13de eeuw voor Christus. Men heeft geen doorslaggevende bewijzen voor deze stelling, zodat men er niet zeker van kan zijn, dat van Egypte uit de bescha ving zich over de wereld verspreidde. Pyramiden. Het meeste houvast denkt men gevonden te hebben door de bekende monumentale bouwwerken, die overal ter wereld de eeu wen trotseerden, de pyramiden. Deze vindt men in Egypte, in Indië, in China en in Zuid- en Midden-Amerika. Hoe is het mo gelijk, dat al deze volken de pyramide ken den en deze bouwden volgens ongeveer ge lijke principes? Men zou dus sterk geneigd zijn om aan te nemen, dat er contact is geweest. Inderdaad kan men in Indië behalve deze pyramidevorm nog wel andere gebruiken tot Egypte herleiden, maar wat te zeggen van het aarzelend begin der Egyptische pyra- miden'bouw tijdens de tweede dynastie, ter wijl in die zelfde tijd in de Indusvallei reeds oude pyramiden aanwezig waren uit de tijd van het zogenaamde Chalcolithicum. Zouden de farao's deze vorm van bouw kunst misschien van Indië afgekeken heb ben, het ligt in elk geval voor de hand. Typisch is wel, dat het doel der gebouwde pyramiden niet overal gelijk was. Bouwde men ze in Egypte om de farao na zijn dood in onder te brengen, in Midden- en Zuid- Amerika werden ze als gezamenlijke woning of als religieus heiligdom gebruikt. Trouwens de pyramiden in de nieuwe we reld zijn alle trappenpyramiden. dus van de vorm zoals deze aanvankelijk in Egypte werden gebouwd. De latere gladde vorm kent men daar niet. Deze vindt men echter weer wel in sommige delen van China. Vele beschavingen. Het is nog steeds zeer duister in welk verband een en ander met elkaar staat. De tekenen wijzen er op, dat de „diffusionis ten" in elk geval niet helemaal gelijk heb ben. Inderdaad zou de Egyptische bescha ving van grote invloed zijn geweest op en kele culturen, doch omgekeerd heeft zij waarschijnlijk ook weer invloeden van reeds bestaande beschavingen ondergaan. Daardoor moeten wij tot de conclusie ko men, dat niet Egypte de bakermat is ge weest van de beschaving, doch dat waar schijnlijk verschillende culturen gelijktijdig en op verschillende punten van de wereld bloeiden, welke culturen elkaar op gun stige wijze hebben beïnvloed. We mogen daaruit tevens opmaken, dat deze oude volkeren niet zo geïsoleerd leef den als wij meenden. Het is zelfs zeer waar schijnlijk, dat zij contacten onderhielden die wij niet voor onmogelijk houden. Een Brits cultuur-historicus meent dertig beschavingen te hebben ontdekt. Vier bleken volgens hem niet levensvatbaar, vijf bleven steken in de eerste ontwikkelingsperiode (dwergbeschavingen noemen wij de resten daarvan] en 21 zijn er volgroeid. Van deze 21 zouden er 14 ten onder zijn gegaan, ter wijl van de overgebleven beschavingen nog slechts de westerse in leven werd geacht, hoewel deze volgens de professor reeds ge ruime tijd in verval is. HET EINDE. Bij deze laatste woorden komt de vraag bij ons op: tot welk een hoogte kan een beschaving stijgen? Hierop is eigenlijk geen antwoord te geven. Steeds zal de ontwikke ling verder gaan, totdat een beschaving zichzelf vermoordt. Dan komt het einde. Hoever dan een beschaving gevorderd is, hangt van veel factoren af. Verschillende beschavingen brachten het niet zo bijster ver. De westerse is nu in het atoomtijdperk terecht gekomen en kwam dus al een heel eind. Hoever de ontwikke ling nog zal voortgaan, is een vraag waar niemand het antwoord op kan geven. Maar eenmaal zal ook onze beschaving ten onder gaan, want het komen en gaan is eenmaal de loop der dingen. Dan zal een nieuwe beschaving ontstaan en zullen later, over duizenden jaren, on derzoekers trachten de geheimen van óns leven te doorgronden (Nadruk verboden). Geometrische ornamenten die men aantrof op weefselresten van de Inka's en welke het handschrift van dit volk zouden vormen. WAADBROEKEN VAN HELLY HANSENƒ155,00 P00LS0KKEN VAN HELLY HANSEN26,50 WARMTE-PAKKEN VAN ABU ƒ210,00 PETROLEUM DRUKLAMPEN VAN PETROMAX ƒ135,00 De best gesorteerde Zeehengelspeciaalzaak staat borg voor kwaliteit en service. Wissenkerke Voorstraat 7 Telefoon 01107 - 1308. OFFICIAL TACKLE-DEALER E.F.S.A. NEDERLAND

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2