«91» Franse tappen Hardlopers zijn soms doodlopers Hengelsport MARKUSSE Wissenkerke Steeds meer kopers van tweede huizen Met overleg een hond kiezen LICHAAMSBEWEGING KAN SLECHT VOOR 'T HART ZIJN „Meer beweging voor iedereen", is een nieuwe leus, die het tegenwoordig goed doet. Talloze mensen, jong en oud, hijsen zich iedere dag in een trainings pak en leggen in snelle draf een bepaalde afstand af. Allerlei trimevenementen trekken een massaal aantal deelnemers. Niet altijd staat de liefde voor de sport voorop. Veel trimmers hopen door deze sportaktiviteiten hun lichaams gewicht tot bescheidener proporties terug te brengen of hebben andere ge zondheidsoverwegingen. Dat mag natuurlijk. Maar anderzijds willen vooral oudere trimmers, die jarenlang nauwelijks aan gerichte beweging hebben gedaan, zich wel eens for ceren en dat kan nou juist fatale gevolgen voor hun gezondheid hebben. Zo hebben sommige trimmers hun aktiviteiten op sportgebied vanwege acute ritme stoornissen van het hart met de dood moeten bekopen. Vooral oudere trimmers moeten zich laten keuren. In strijd met de ernstige toename van het aantal hart- en vaatziekten neemt de pro paganda voor meer beweging een zeer cen trale plaats in. Bij het zoeken naar de oor zaken van die toename van het aantal hart infarcten, ook bij jongere mensen, is men vooral gestoten op het levenspatroon van de moderne mens. Het staat vast dat in onze welvaartsstaat talloze mensen teveel eten en roken, hun leven verziekt wordt door psychische spanningen en... zij teveel zitten; kortom te weinig bewegen. Op een verantwoorde wijze aan beweging doen, lijkt een voor de hand liggend middel om hartinfarcten te voorkomen, zo wordt door velen geredeneerd. Je conditie bÜjft dan op peil, je zal als je te zwaar weegt enkele overtollige kilo's gemakkelijker kwijt kunnen raken, en beweging is ook zeer goed ter leniging van psychische spanningen. Kortom, aktief bewegen is een mes, dat naar vele kanten hout snijdt. Deze redenering wordt gestaafd door tal rijke onderzoekingen op dit gebied. Zo is in Oost-Duitsland gebleken, dat mannen die regelmatig trimmen, conditioneel met hun zestigste jaar op gelijke voet stonden met ongetrainde dertigjarige mannen! De condi tie holt bij volwassenen na hun dertigste levensjaar snel achteruit, wanneer er niets aan beweging wordt gedaan. Het Oostduitse onderzoek wees ook uit. dat als iemand pas op veel latere leeftijd (zeg 50 jaar) aan beweging gaat doen, na jaren te hebben „stilgezeten", het nuttig rendement slechts heel gering is. Wie op zijn zestigste nog eens begint heeft er nog minder baat bij. Hoe dan ook, al moet het effect van „meer bewegen" ten aanzien van iemands totale gezondheid dus wel enigermate ge relativeerd worden, het staat wel vast dat een verantwoorde wijze van beweging kan bijdragen tot een beter functioneren van het gehele bewegingsapparaat, voor een goede doorbloeding van spieren en hart. Maar dan moet het wel een verantwoorde vorm van bewegen zijn. Nooit forceren. Helaas dreigt nu de huidige bewegings manie niet in alle opzichten een bijdrage te leveren tot een verbetering van het al gemeen gezondheidspeil. Sommige mensen, die jarenlang nauwelijks aan beweging heb ben gedaan en dan plotseling zich aan inspannende sportaktviteiten wagen, nemen zelfs zeer grote risico's voor zichzelf, zeker als zij hun eigen grenzen niet kennen. Wie jarenlang niet aan beweging heeft gedaan en bovendien niet meer tot de jongsten behoort (zeg 40-plusser is) dient te beseffen FLINKE PRIJSSTIJGINGEN Een reeks van goederen heeft daar flinke prijsstijgingen aan te danken. Van zeldzame postzegels tot antiek. Van goud tot Perzi sche tapijten. Ook aandelen zijn jarenlang een favoriete belegging geweest. Maar ook in huizen en grond is een selectie gekomen. De ontwikkeling van het huurrecht van woningen is zodanig geweest dat zich een scherpe scheiding heeft voltrokken tussen de markten van verhuurde woningen en vrije woningen. De laatsten bleken in het vrije marktverkeer een stijgende waarde te houden. Die waardevastheid bleek zo groot, dat het aantal vragers naar eigen huizen steeds groter werd. Tallozen ruilden hun huurhuis voor een eigen huis, zij het ook dat het veelal een „gouden" dak had van wege er op rustende hoge hypotheek. Zo heeft de ontwikkeling van het woon- recht in verhuurde huizen er toe bijgedra gen dat de vraag naar het eigen huis voor zelfbewoning nog extra toenam. Dit laatste is bepaald geen compliment voor het over heidsbeleid in de sector van huurwoningen. Dat wordt ook door de praktijk bevestigd, want nergens bestaat zoveel onrecht in waardering en woongenot als in de huur en verhuur van woningen. Periode van stabilisatie. Het is ruim een jaar geleden sinds de hui zenprijzen in Nederland hun top bereikten en er een ommekeer kwam. In de eerste plaats omdat ook de bomen van de prijzen voor huizen niet tot in de hemel groeien. dat hij heel rustig met trimmen dient te beginnen en zich niet voor anderen en zich zelf moet schamen, als hij na tien minuten lopen al bekaf is en hijgend van vermoeid heid in de bezemwagen moet plaatsnemen. Het is trouwens beter om driemaal per week een kwartier te trimmen dan eenmaal drie kwartier per week. Als je lange tijd weinig aan beweging hebt gedaan, functio neren je spieren minder goed en ben je in het algemeen niet zo bestand tegen een fikse fysieke belasting. Het is daarom aan te bevelen rustig met sporten te beginnen. Forceer je je in het begin, dan kan dat funeste gevolgen hebben. Vooral bij oudere trimmers komt het nogal eens voor, dat de fysieke inspanning teveel wordt en ze een plotselinge, soms dodelijke hartaanval krijgen. Meestal was er bij deze mensen dan al sprake van een hartaandoening, maar door de grote inspanning treden er plots acute ritmestoornissen van het hart op, zulks met fataal gevolg. Vandaar dat iedereen die sport wil be drijven zich eerst zal moeten laten keuren. Alleen een praatje met je huisarts is beslist onvoldoende. Vooral oudere trimmers kun nen zich het niet permitteren om zo'n keuring achterwege te laten. Waarom niet fietsen? Trouwens, wie aan beweging wil doen zou ook aan andere vormen van lichaams beweging dan trimmen kunnen denken. Voor menigeen boven de 45 a 50 jaar zien we hardlopen niet meer zo zitten. Fietsen daar entegen wel! Je raakt, fietsende minder gauw vermoeid dan bij hardlopen, terwijl ook op de fiets je spieren een flinke beurt krijgen. Wie regelmatig flinke afstanden fietst,' ziet zijn uithoudingsvermogen ook toenemen. Een bewijs dat fietsen een zeer gezonde vorm van bewegen is, enmet minder risico's. Datzelfde geldt bijvoorbeeld voor zwemmen. Een sport, die tevens het voordeel heeft dat je niet gauw blessures oploopt. Dat kan je van schaatsen niet zo zeggen, want een valpartij op het ijs kan hard aankomen. Maar afgezien daarvan is ook schaatsen een zeer gezonde sport, die van het lichaam net niet die inspanning vraagt, die hardlopen van je vergt. Kortom, vooral ouderen die besluiten om meer aan beweging te doen, dienen goed te overwegen voor welke vorm van lichaams beweging zij moeten kiezen. Consultatie van een sportarts kan hen bij die keus helpen. In ieder geval staat vast dat de sportbeoefening bepaalde gevaren in zich kan houden, die niet opwegen tegen de voordelen ervan. (Nadruk verboden). Vervolgens omdat de inflatie stopte en te rugliep naar viereneenhalf tot vijf procent per jaar. Deze twee omstandigheden wipten alle speculanten op verdere waardestijgin gen uit de markt, die daarna met haar prij zen terugviel. Het schijnt dat nu een peri ode van stabilisatie is ingetreden. Deskun digen verwachten echter toch een blijvende belangstelling voor de koopwoning. Het prijs verloop zal mede afhangen van de inflatie en van de ontwikkeling van de nieuwbouw. In die laatste sector is beslist geen sprake van prijsdaling. Integendeel, lonen en grond- stoffenprijzen vertonen duidelijk tendenzen tot stijging. In het jaar 2000 zal volgens schattingen 55 procent van ons totale wo ningbestand een koophuis zijn. Is er dus sprake van teruggang in koop van een eigen huis om te wonen, de gedach te dat onroerend goed relatief waardevast blijft is niet verlaten. In deze gedachten- gang hebben tallozen zich op de koop van een tweede woning geworpen, waarbij het buitenland favoriet is als leverancier. Naar schatting hebben Nederlanders voor onge veer tien miljard aan vakantiewoningen in het buitenland gekocht. De meeste daarvan staan in Spanje, maar ook Zwitserland en Frankrijk zijn uitverkoren landen. Voor En geland is eveneens belangstelling terwijl het laatste jaar vooral België en West-Duits- land meer geliefde oorden schijnen te wor den. Nonchalance, Tijdens de onlangs plaats gevonden beurs van huizen in Utrecht, die ook al „Koophuis 79" heette werd beweerd dat de tweede huizen in het buitenland vlot gekocht wer den en vaak ging men met grote noncha lance zware verplichtingen aan. Er is dus in die sector nog geen sprake van teruggang in omzet en daling van prijzen. Hieruit mag men concluderen dat het grote publiek een forse voortzetting verwacht van de inflatie, met name in het buitenland. Toch aan vaardt men deze niet geringe risico's waar bij wij er enige willen noemen. In de eerste plaats zal bij voortdurende teruggang van de wereldwelvaart ook de belangstelling voor vakantiehuizen vermin deren. Teruggang in welvaart betekent ook een stap terug in koopkracht bij het pu bliek. Daarmee kan de belangstelling voor dit soort beleggers plotseling teruglopen of stoppen. De verminderde interesse voor koophuizen in Nederland mag als voorbeeld dienen. Een dergelijk verschijnsel kan zich als een olievlek over de westerse landen verbreiden. In dit geval gaan de verplich tingen door, de lasten blijven en de mo gelijkheden om die af te stoten verminderen. Daar dient men voor gewapend te zijn. Helaas beschikken tallozen over geen enkele reserve en drijven zij op voortduren van de bestaande inkomsten en belasting aftrek voor opgenomen leningen. Beide ze kerheden kunnen gaan wankelen nu met name de rente-aftrek voor hypotheken al ter discussie staat. Het toenemende ener gietekort en de geweldige begrotingstekor ten van de meeste landen kan extra lasten veroorzaken op vakantiehuizen. Overigens zullen ook de vakantie-uitgaven bij de akties tot stappen terug zeker in de knel komen. Hoge kosten. Bij koop van een tweede huis kunnen ook de bijkomende kosten niet gering zijn. Dat heeft al menige koper in België onder vonden. In Nederland zijn wij gewend aan zo'n tien procent extra kosten bij koop. In België overschrijdt men zelfs het dubbele en komt men soms tot bij een kwart. Hebt u weieens een hond gehad? Her innert u zich nog de verhalen van familie en vrienden? Zo'n jong diertje is niet zin delijk en voor het deze zindelijkheid heeft geleerd, moet alles worden opgedweild. Het is jong. onervaren en speels. Het bijt in alles wat het binnen zijn bereik krijgt. Aan uw gordijnen en uw theedoeken, aan uw vloerkleed en de poten van stoelen en ta fels. Natuurlijk leren we dat zo'n beestje af, maar dat neemt niet weg, dat de schade er inmiddels is. Zij, die hier tegenop zien, doen er beter aan een hond te kopen die ouder is dan één jaar. Maar daar staat tegenover, dat u dan niet in staat bent het dier zelf te vormen en groot te brengen. Zo'n oudere hond kan al door bepaalde ervaringen ver velende eigenschappen hebben. Zo zien we dat elke medaille twee kanten heeft. Het zijn allemaal dingen die we ons eerst eens goed voor ogen moeten houden, alvorens te bfesluiten een hond te nemen. Wanneer u dan de knoop hebt door gehakt, komt u onherroepelijk voor de moeilijkheden te staan een keuze te moeten doen uit het grote aantal honderassen dat er is. Welke hond? De keuze van de hond is iets waarmee geen ander zich mag bemoeien en welke men geheel zelfstandig moet bepalen. De liefhebber dient zich een huisvriend aan te schaffen, die het best bij hem past, dat is beslist een eerste vereiste. Laat u niet verleiden om een hond te nemen die toevallig in de mode is. want dan kan dit wel eens voor baas en hond op een verschrikkelijke teleurstelling uit lopen. Wie van dieren houdt, zal zich on getwijfeld aan zijn hond gaan hechten en het dier aan hem of haar. Moet het dier dan vroeg of laat worden weggedaan, om dat het dier en de eigenaar niet bij elkaar passen, dan betekent dit leed voor beide partijen en het is beslist beter zoiets te voorkomen, óók in uw eigen belang. Daarom dient u zich vooraf op de hoogte te stellen van de raseigenschappen van ver schillende hondesoorten, terwijl u bovendien volkomen eerlijk een analyse moet maken van het eigen karakter. Over het algemeen blijkt dat twee tegengestelde karakters het best bij elkaar passen, elkaar aanvullen en elkaar waarderen. Dat moet u ook in het oog houden wanneer u een hond kiest. Welke ruimte? Als tweede punt speelt de behuizing een rol. En wat kunt u de hond bieden aan beweging, comfort, voeding, enz.? Vergeet niet, dat elke hond nu eenmaal eens moet kunnen uitrennen en vrijuit spelen. Het zijn dingen waarmee u bij voorbaat rekening moet houden. Wat de behuizing betreft is er de vraag of de hond in huis mag, of dat hij (zoals ook wel voorkomt) in de schuur of dergelijke wordt ondergebracht, omdat de huisvrouw het dier niet in de kamer wil hebben. Tere typen honden, dus meer de kleine hondjes, moeten echt in huis worden gehouden. Die kan men niet in een schuur of een hondehok onderbren- j Verder liggen er allerlei voetangels en klemmen bij de kosten voor het beheer, de verzekeringen, het parkeren. In hoeverre moet men alsnog betalen voor bijkomende voofzieningen in een bungalow-park zoals voor het zwembad, de tennisbaan of een sauna? Ook de garanties voor verhuur ken nen evenveel uitzonderingen als regels. Voor velen zijn de uitkomsten van de ver huur. vooral buiten het seizoen, een bittere tegenvaller geworden. Ook moet men rekening houden met plotseling veranderde koopvoorwaarden. Als een kennis de vorige week gekocht heeft, betekent dat niet dat men zelf twee weken later altijd voor dezelfde condities koopt. Uitvoerige, betrouwbare en tijdige infor matie over alle punten is een noodzakelijke voorwaarde om aan teleurstellingen te ont komen. Wij roerden het onderwerp van de ver schuivende markt reeds aan. De opkomende Belgische en West-Duitse markt in tweede huizen voor Nederlanders is daar een voor beeld van. Men heeft de korte afstand tot die landen als een voordeel ervaren. De reiskosten met dure benzine zijn gering en de reistijd is beperkt, zodat men lang van zijn vakantie kan genieten. Daar offert men een stuk zonnewarmte aan op, want die is in Spanje of Zuid-Frankrijk ruimer voorradig. Men krijgt ervoor terug een veel- vuldiger gebruik van zijn bezitting, want ook in korte herfst-, winter- en voorjaars vakanties kan men dan van zijn tweede woning genieten. En wij krijgen immers steeds meer vrije tijd. Discussabel is echter de vraag of wij ook steeds meer te consumeren krijgen. Dat mag ons er niet van weerhouden te stellen, dat in de komende decennia het bezit van een vakantiehuis voor velen werkelijkheid zal worden. Het toerisme zal groeien als kool, maar welk deel van ons inkomen ervoor gevraagd wordt, hangt wel af van de offers die wij in de koopkontrakten voor vakantiehuizen zullen brengen. Drs. A. van Mierlo. gen. Dat kan nog wel met werkhonden, zoals herders en jachthonden. Toch is dit laatste voor hond en baas niet zo plezierig, want op die manier wordt het dier geen huisvriend. Het zijn allemaal dingen die men bij voorbaat goed moet overdenken en wanneer men een hond materieel en geestelijk niet dat kan geven waar het dier recht op heeft, dan kan men er beter niet aan beginnen, ook al zou men het wel willen, want dan loopt het voor beide partijen op een grote teleurstelling uit. Reu of teef. Een belangrijke faktor is de keuze van een mannetje of vrouwtje. De teef is in aanleg over het algemeen trouwer en aan hankelijker, hoewel dit deze eigenschappen bij de reu in het geheel niet uitsluit. In de meeste gevallen hangt dit volkomen af van de wijze waarop men met de hond omgaat. Hierdoor komen we dus tot de conclusie, dat dit geen verschil mag maken. De reu is echter stoerder en brutaler dan de teef en dit heeft voor velen een bij zondere bekoring. Een ander punt is bijvoorbeeld de ge slachtsdrift. De reu heeft deze het hele jaar, terwijl de teef haar slechts tweemaal drie weken per jaar kent. De reu heeft daardoor dikwijls de neiging veel op stap te willen gaan, terwijl de teef gehoorzamer zal mee lopen en zich meer aan huis gebonden voelt. Er is nog meer. Buiten de genoemde faktoren komen er nog twee bij. U hoeft natuurlijk niet altijd een rashond te nemen. Is de beurs niet ruim genoeg, dan behoeft dit in het geheel geen bezwaar te zijn. Gaat u dan eens naar het dichtstbijzijnde asyl en laat u daar eens voorlichten. U kunt er toevallig een bij zonder geschikte makker treffen en zoals de praktijk heeft bewezen, dikwijls een hond met een prima karakter, die o zo blij is, dat u het bent geweest, die hem of haar een tehuis heeft gegeven. Dit nooit .vergeet en u dient met een trouw en aanhankelijk heid, die hun weerga niet kennen. Voorts valt er nog een keuze te doen uit lang- of kortharige honden. De eerste zijn berucht om het verharen, hetgeen echter overdreven wordt, want verharen komt bij beide soorten voor. Als u een langharige goed kamt, maakt het weinig verschil. Wel vergt een langharige bond vooral bij de nadering van de zomer een bewerkelijker onderhoud, doch met een goede honde borstel en regelmatig eenmaal per dag schuieren valt dit nogal mee. Tenslotte dient u te beseffen,dat een groot exemplaar dagelijks een kilogram vlees moet eten en veel duurder is dan een schoothondje, dat voldoende heeft aan een derde. Zoals u ziet, verdient het aanbeveling alvorens een hond te kiezen, grondig te bedenken welke soort het best voor u ge schikt is, dit in verband met uw karakter, de behuizing en de tijd die u aan uw huisvriend kunt besteden. (Nadruk verboden). BuregerJijke stand WISSENKERKE Geboren: Geen. Ondertrouwd: 9 nov.: Jacob van der Veer, oud 22 jaar en Suzanna Cornelia Versluijs, oud 19 jaar; 16 nov.: Jan Abraham Visser, oud 22 jaar, wonende te Kortgene en Jacoba Janna Versluis, oud 22 jaar. Gehuwd: 9 nov.: Johannes Olivier de Smit, oud 25 jaar en Christina Stoffelina van Sluijs, oud 21 jaar; 14 nov.: Izaak Aart de Regt, oud 36 jaar en Adriana Tannetje Bouterse, oud 20 jaar; 16 nov.: Hendrik Huibregtse, oud 22 jaar en Jerina Elizabeth Westerweele. oud 21 jaar; 30 nov.: Pieter Stokman, oud 46 jaar en Leintje Margaretha Jacoba de Graaf, oud 39 jaar; 30 nov.: Janus Westerweele. oud 22 jaar en Ingeborg Maria Christina Bakker, oud 18 jaar; 30 nov.: Jan Adriaan Beenakker, oud 20 jaar en Yolande Marjolein Oudshoorn, oud 18 jr. Overleden: 5 nov.: Pietertje H. C. van Beek, oud 34 jaar, e.v. A. Cabooter; 5 nov.: Janus D. de Looff, oud 45 jaar, e.v. M. W. Verburg. Van Verkeer en Waterstaat. GEEN BESPARING NA TOEVOEGING MIDDEL AAN AUTOBRANDSTOF Het Instituut voor Wegtransportmiddelen van TNO heeft dit najaar een produkt on derzocht, dat volgens de reclame die ervoor wordt gemaakt, het brandstofverbruik van auto's aanzienlijk zou verminderen. Uit de meetresultaten van het onderzoek bleek echter, dat hiervan geen sprake is. In een enkel geval is zelfs een iets hoger brand stofverbruik bereikt. De resultaten van het onderzoek zijn in middels door minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) naar de Tweede Kamer ge zonden, als antwoord op vragen van twee kamerleden. Het onderzoek van het TNO werd verricht naar een middel, waarmee volgens advertenties in de dagbladen een brandstofbesparing van 8 tot 12 procent mogelijk zou zijn. Het middel is een zoge noemd additief, dat aan de benzine moet worden toegevoegd. Aan de hand van een standaard-test methode, vastgesteld door de Economie commission for Europe, werd het brandstof verbruik van zes personenwagens met ben zinemotoren en een auto met dieselmotor gemeten. De meting geschiedde onder ver schillende omstandigheden: tijdens een nauwkeurig voorgeschreven stadsrit, bij een constante snelheid van 90 km/uur en bij een constante snelheid van 120 km/uur. Bovendien heeft men het verbruik van de auto's ook nog eens gemeten bij een con stante snelheid van 60 km/uur. Het ver bruik van de testauto's werd gemeten met en zonder toevoeging van het produkt. Ook werden de uitlaatgassen ganalyseerd, om eventuele effekten op de samenstelling van deze gassen te kunnen opsporen. Dit onderzoek leverde de volgende con clusies op: na toevoeging van het produkt aan de brandstof van de auto's ontstond er geen duidelijk verschil in het verbruik. het effekt van het onderzochte middel is niet afhankelijk van het autotype. ook levert het additief geen effekt op, afhankelijk van het rittype. de meetresultaten geven geen positieve of negatieve invloed weer van het toege voegde middel. Deze conclusies zijn gebaseerd op een statistische verwerking van de meetresul taten voor benzine-auto's. Voor de diesel auto kon niet op gelijke wijze als voor de benzineauto's de meetresultaten worden on derzocht, omdat het onderzoek zich hier beperkte tot één auto. Zij tonen echter wel aan, dat men ook wat de dieselauto betreft, nauwelijks kan spreken van enige energie besparing bij gebruik van het middel. T bü De handel in huizen is na de Tweede Wereldoorlog voortdurend meer in de be langstelling komen te staan. Nadat de eerste aanloop tot de zich herstellende wel vaart in Nederland was genomen, is het aantal liefhebbers voor vast goed van jaar tot jaar toegenomen. Twee omstandigheden hebben die belangstelling voor grond en huizen gestimuleerd. De belangrijkste is de aldoor groeiende geldontwaarding. Om daaraan te ontkomen koos men in brede kringen voor het omzetten van geld in vaste waarden. Hebt u besloten een hond aan te schaffen? Ja? Weet u eigenlijk wel waar aan u begint? Het zijn allemaal vragen die we u wel zouden willen toeschreeu wen. Koopt u vooral niet in een opwelling, of omdat uw kinderen er zo om zeuren, een hond. Schaft u zich alleen zo'n huisvriend aan, wanneer u er zich volledig rekenschap van hebt gegeven dat u zelf graag een hond wilt hebben, dat u over het algemeen van dieren houdt en van honden in het bijzonder en dat u bereid bent u volledig aan uw huisvriend te geven. Dat zijn misschien grote woorden, maar voor een werkelijk ideale samengang van mens en dier is dit beslist noodzakelijk.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2