NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen door Tom Lodewijk Zeeland Magazine? No. 3891 Donderdag 29 november 1979 83e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20,— per jaar Franko per post ƒ32,50 per jaar Advertenties 31 ct per mm, ex cl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Hoe komt dat dan zo ineens", vroeg Anneke. „Dat Mens, dato nee, laat ik niet gaan schelden. Ik kon haar vermoorden, een paar uur geleden. Maar dat is slecht. Ze gooide het voor mijn voeten. Ze vroeg, of ik het mijn aanstaande man had verteld" „Wat wist ze daarvan?" „Ik had haar verteld dat ik misschien ging trouwen. Ze lokte het uit, heb ik later gemerkt". „Wie was die eh-dame?" vroeg Anneke, haar ogen groot van ingehouden veront waardiging. „Een bestuurslid van de vereniging. Ach, wat doet het er toe hoe ze heet". „Misschien wel", zei Anneke, en Han zag haar aan. „Nou, het is ene mevrouw Kroonstuiver". „Jeanne Kroonstuiver". „Ja, ik geloof wel dat ze zo heet. Ken je haar?" „Ze is mijn schoonzusterhaar man is mijn eigen broer". Han sloeg de handen voor het gezicht. „Ik had het je niet moeten vertellen", mompelde ze. Opeens lachte Anneke. „Voel je je bij de duivel te biecht? Lieve meid, vertel mij iets over Jannie. Alleen dat ze zulke pijlen op haar boog had, daar sta ik van te kijken. Maar, Han, snap jij nou nog niks?" „Wat moet ik snappen?" vroeg Han dof. „Snap je dan niet waar de klepel hangt? Heeft ze je niet naar je aanstaande man gevraagd?" „Nee, helemaal niet". „Vanzelf niet, anders was het misschien in de gaten gelopenl Simon! Simon is ook haar oom! De oom van Ben tenminste. Ze wil natuurlijk niet dat jij met Simon trouwt!" „Waarom niet?" „Ik zeg het verkeerd. Ze wil niet dat Simon met jou trouwt, of met iemand anders! Ze is er op de een of andere ma nier achter gekomen, dat Simon niet zo'n arme proleetis als ze dacht. Hij is de suiker-oom! En dat moet hij blijven!" Han zag haar verbaasd aan. „Ik snap maar de helft van wat je be doelt", zei ze langzaam. „Zeg Han. denk es even na. Als je nu niet bij mij geweest was, als je van haar vandaan was gekomen en je had afge vraagd wat je te doen stond, wét had je dan gedaan?" „Ik weet het niet. Misschien was ik toch wel weggegaan, ik weet niet waarheen. Daar kan ik niet blijven, niet met dat mens, dat me chanteert, dat me naar haar hand zal zetten alle jaren door. en dat ik haaaat ja, het is verkeerd, maar ik haat haar". „Het is een stakker", zei Anneke, „met al haar geld. haar slimmigheid en haar status, 'tls gewoon een mestkever en dat zal ze altijd blijven. Haar vader heeft het in de mest verdiend en daar schaamde hij zich niet voor. Het fs ook niets om je over te schamen. Menige geachte zakenman ver dient het op een mindere manier. Maar zij wil de grote dame spelen, zij probeert over alles en iedereen te heersen. Op Pieter en mij heeft ze geen vat. omdat wij er glad maling aan hebben. Daarom zijn we be paald niet dik met elkaar. Ben is in zijn hart geen kwaaie vent, maar op een of andere manier zit hij onder de pantofffel. Misschien weet ze wat van hém, wie zal 't Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelgks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE zeggen? Ze heeft zich lelijk verkeken op Simon. En nu zou jij daarvan gaan profi teren? Dat nooit. Ze zal jou wegwerken, ze zal met list en geweld proberen Simon weer in handen te krijgen. Dan is de erfe nis veilig". Han zat haar met grote ogen aan te sta ren. Die Anneke! Zon simpel, eenvoudig vrouwtje, maar wat had ze de situatie met een dóór. Het was haar alsof de schellen van haar ogen vielen. Natuurlijk, dat was het spel van Jeanne Kroonstuiver geweest! En opeens leek het allemaal zo erg niet meer. „En jij", zei Anneke met een ondeugende glans in haar ogen. „jij was natuurlijk hard- stikke edel geweest, en misschien met stille trom vertrokken, en Simon een afscheids brief van het-kan-niets-worden-tussen-ons o ja, tot zo iets ben je in staat, jij! Tot zo iets heeft Jeanne jou in staat ge acht. Ze heeft teveel stuiverromans gelezen. Simon een tijdje ontroostbaar, de familie die hem weer in haar midden opneemt, steunt en sterkt in zijn verdriet. Een pracht ver haal. Maar zover is het nog niet," zei ze, onwetend Jeanne's woorden herhalend. „An. wat raad je me?" „Vertel de hele zaak aan Simon, zo snel moglijk, vóór hij het van een ander hoort". „En als hij me niet gelooft?" „Simon jou niet geloven? Nou, dan heb ik er al een heel slechte kijk op. En Han, ik heb je toch óók geloofd? Ik weet toch dat je zo iets nooit doen zou?" „Jij wel, maar je bent ook een schat," zei Han en opeens stond ze op en sloeg haar armen om Anneke heen. „Jij," zei ze en hield haar op armlengte afstand, als om haar nog eens goed te bezien, „jijj! Waarom ben ik meteen naar jou gereden? Ik kende je nog maar zo kbrt! En wat ben ik blij dat ik het gedaan heb Ik voel me duizend pond lichter" „Gelukkig", zei Anneke blij, „en nou ver tel je vanavond de hele zaak aan Simon". „Ook vandie schoonzuster van je?" Anneke dacht na. „Dat zou ik nog niet doen. Geen namen noemen. Hij is in staat haar een blauw oog te slaan. Nee, doe het niet. Han. Han Heersma stond op. „Je bent inderdaad weer de oude," zei Anneke, „daarnet zag je eruit of je een geest had gezien. Kop op, Han! Je zult zien: liefde overwint alles! Da's óók een titel voor een stuiversroman, maar in dit geval is het een goeie!" „Zo," zei Simon die avond, toen ze samen wandelden langs de stille landweg, „en wat dacht je nou dat ik zeggen zou?" „Dat weet ik niet," zei ze haperend. Al haar zelfvertrouwen van die morgen was weer weg. Hij had geen woord gezegd, toen ze hem met horten en stoten, haar verhaal vertelde. „Je denkt toch zeker niet," zei hij, „dat je me op die manier kwijt raakt?" Ze zag naar hem op. „Waarom zou ik jou kwijt willen raken?" „Waarom moest je me dit vertellen? Denk je dat het enig verschil maakt?" „Nee. maar ik dacht, je moest het weten." „Natuurlijk moest ik het weten. Als ik het later eens van een ander hoorde, zou ik boos zijn omdat ik er niets van wist. Dat zou ik je kwalijk nemen." „Dus jij gelooft niet „Wat? Dat jij een dievegge bent? O zeker, jij zou misschien tot stelen in staat zijn, voor die arme stakkers waar je tussen ge zeten hebt, maar niet voor je zelf. Als dat zo zou zijn, dan is mijn mensenkennis geen duit waard. Jou vertrouwde ik van het eerste ogenblik af. En dat zal ik heel mijn leven blijven doen, al komen ze me vertellen dat jedat je de kroonjuwelen gestolen hebt." „Wat zou ik daarmee nu moeten doen, Simon?" Opeens was er weer tussen hen de oude vertrouwde toon. Hij keek op haar neer en legde zijn arm om haar schouder met een beschermend en bezittend gebaar. „Je staat er nu niet meer alléén voor," zei hij, „als je dat maar weet. En laat ze maar op komen. De eerste die van jou een verkeerd woord zegt, die kan ze uitgemeten krijgen. Wie weet er nog meer van?" Ze -weifelde een ogenblik, dan zei ze: „Anneke". „Heb je het haar verteld?" „Ja, en ze zei dat ik het meteen aan jou moest vertellen." „Anneke," zei hij vertederd, „een betere kon je niet kiezen. Heb je dat ook al gemerkt? Die lieve meid! Haar hart in haar ogen." „Maar niet op haar tong." „Nee. ze is nog verdraaid verstandig ook. Die Pieter boft toch maar." ,,'t Lijkt wel of je jaloers bent." „Nou, als ik twintig jaar jonger was en Anneke nog vrij, dan weet ik niet zo net, zuster Heersma, of u wel een kans bij me had gehad!" „Heb ik niet onlangs," vroeg ze plagend, „een zekere meneer Kolberg horen vertellen, dat hij zich zo benauwd had afgevraagd of hij bij mij nog wel een kans maakte?" „De gelijkmaker," constateerde hij ver slagen. „En nu zand er oyer, er zijn belang rijker dingen om over te praten." Maar toen hij die avond, ongewoon lang zaam en diep in gedachten, naar zijn kost huis bij zijn zuster wandelde, was Simon Kolberg druk bezig, dat zand weer weg te vegen. En de volgende dag deelde hij Sjoerd mee, dat hij wel een paar dagen zou weg blijven, want hij had ergens een klusje op te knappen HOOFDSTUK XIV Waarin de puntjes op de i worden gezet. Jeanne Kroonstuiver schokte overeind toen ze. tijdens het kopje koffie de straat af spiedend, opeens een bekende gestalte zag naderen. Alleen al het dikke, grijzende haar boven het gebruinde gezicht verbande alle twijfel. Daar kwam. alsof er niets gebeurd was, oom Simon aanwandelen. En ze kon zich met geen mogelijkheid voorstellen, dat hij ergens anders zou aanbellen dan bij haar. Bliksemsnel probeerde Jeanne haar ge dachten te concentreren. Hoe moest ze hem ontvangen? Wat kwam hij doen? Jeanne was een vrouw, die niet spoedig haar hoofd verloor. De enige manier was, te doen of er niets gebeurd was, meer te luisteren dan te praten en op die manier te ontdekken uit welke hoek de wind woei. Ze kon dan naar bevind van zaken handelen. (Wordt vervolgd) KANTKLOSKRING IN ZEELAND De belangstelling voor het kantklossen wordt steeds groter. Er zijn in ons land zelfs kantkloskringen in verschillende plaatsen opgericht. Ze zijn niet alleen toegankelijk voor ervaren kantklosters, maar ook voor hen die er mee willen beginnen. Het doel van deze kringen is o.a. elkaar te helpen, ervaringen uit te wisselen en moeilijkheden te bespreken. Uit de prak tijk is gebleken, dat dit voor velen een sti mulans is. Bovendien zou men gezamenlijk tentoonstellingen, demonstraties, open da gen, musea en cursussen in binnen- en bui tenland kunnen bezoeken. Een aantal dames van de Stichting Goed Handwerk is herhaaldelijk benaderd voor het vormen van een kantkloskring in Zee land. Zij hebben thans besloten daaraan ge hoor te geven. Als u belangstelling hebt, kunt u zich bij één van de onderstaande adressen opgeven: Mevr. Luteijn. Eikenstraat 1, 4505 AD Zuid- zande; Mevr. Groenenweg, Prof. Zeeman straat 25, 4316 AH Zonnemaire; Mevr. K. J. Dekker, p.a. Mevr. Scheele, Eversdykse- weg 13, 4421 RC Kapelle; Mevr. Ruules, Rykersstraat 3. 4535 BK Terneuzen; Mevr. L. T. Meulenberg, Parkweg 18, 4361 JE Westkapelle. EEN NIEUW ENERGIEBESPARENGSSYSTEEM NU IN PRODUKTIE Tijdelijke oplossingen. Ieder weldenkend mens begrijpt het nut en de noodzaak van energiebesparing en is be reid er binnen bepaalde grenzen zijn steen tje aan bij te dragen. Nuttige tips die de media en speciale brochures over ons uitstorten worden door velen ter harte genomen: eerder de gordij nen dicht, de thermostaat een tikje lager, vroeger naar bed. samen in bad. meer ge bruik maken van het openbaar vervoer, met 'collega's in de auto naar het werk en ga zo maar verder. En inderdaad, 't helpt. Maar het blijven tijdelijke oplossingen. Zodra de aandacht verslapt zijn de resultaten te verwaarlozen. Permanente oplossing. Sinds kort bestaat er een manier van e- nergiebesparing, waaraan een belangrijk ge deelte van de Nederlandse bevolking mee kan doen en die sensationele vormen aan kan nemen. Het is een permanente oplos sing voor een energievretend probleem. Hij bestaat uit èèn enkele handeling, dus de aandacht kan niet verslappen. Op T.V. Onlangs besteedden verschillende T.V.-ru- brieken (waaronder VARA's Koning Klant) aandacht aan een in samenwerking met KEMA ontwikkeld effectief energiebespa ringssysteem voor CV-installaties. CV-installaties. Vrijwel alle CV-installaties (en dat zijn er in Nederland een slordige twee miljoen) hebben een waterpomp, die dag-in-dag-uit het hele jaar door pompt. Of er nu wel of niet gestookt wordt. De CVketel brandt ech ter gemiddeld 25 procent van het jaar. Om de warmte effectief te transporteren hoeft de waterpomp maar 32,9 procent van het jaar te draaien. Dat zijn er dus zo'n 2700 uren in plaats van 8750, die hij nu in werking is. EnergieSaver. Dit nieuwe systeem nu zorgt er voor, dat de pomp alleen dan aanslaat als het nodig is. Bespaart dus 6000 draaiuren aan stroom (en slijtage) per jaar, per CV-instal- latie. Toen dit systeem door Koning Klant be handeld werd, was het nog niet op de markt. Sinds vandaag wel. in de vorm van de „E- nergieSaver". Simpel en zo terugverdiend. Een klein apparaatje, dat iedereen moei teloos op zijn CV-installatie kan monteren. Dankzij de te verwachten grote afname van het product, en recente ontwikkelingen in de electronica-industrie (zoals de ge bruikmaking van zgn. „chips") kan de fa brikant, Werner Electronics B.V. te Wasse naar het apparaatje voor een zeer rede lijke prijs op de markt brengen. De consu ment betaalt er nog geen honderdtwintig gulden voor en verdient hem binnen een jaar terug. Warme winst. Er is nog een energiebesparend aspect aan verbonden en wel pure warmte-winst. Als de ketel niet brandt terwijl het war me water circuleert, komt het in de afge koelde ketel, waardoor de warmte via de schoorsteen afgevoerd wordt, dus verloren gaat. De juiste weg. De EnergieSaver zal ons niet in één klap van het wereld-energieprobleem afhelpen. Maar gezien het aantal CV-installaties in ons land, Europa en de rest van de wereld, zou massaal gebruik er van best wel eens een flinke stap op de juiste weg van de broodnodige besparing kunnen betekenen. Kruiswoordpuzzel no. 652 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 I25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 bb 67 68 69 70 71 72 73 74 75 Horizontaal: 1. waardepapier - 7. materiaal voor potloodstiften - 13. mens - 14. staats bedrijf (afk.) - 15. knaagdier - 16. vod - 17. oude maat - 18. loterijbriefje - 19. visnet 20. dus (Eng.) - 22. Sociaal Economische Raad (afk.) - 24. huid - 26. uitheemse vo gel - 29. schatten - 31. halt - 33. mannelijk dier - 35. voertuig - 36. vermoeide - 37. reeds - 38. gesloten - 40. haarkrul - 41. Fr. voegwoord - 42. jaarboek - 43. jongensnaam 45. watering - 46. vogel - 48. gewicht (afk.) 50. geen uitgezonderd - 52. vallei - 54. ban diet - 56. oningewijde - 57. ijsvormige neer slag - 59. meisjesnaam - 60. mak - 61. bijb. figuur - 63. Binnenlandse Strijdkrachten (afk.) - 65. plakmiddel - 66. voor - 67. West Indië (afk.) - 68. ieder - 70. klein paard 72 steensoort - 73. aanw. vnw. - 74. verslag 75 hemellichaam. Verticaal: 1. werelddeel - 2. vis - 3. de on bekende (afk.) - 4. heldendicht - 5. wond- vocht - 6. militair (afk.) - 7. gewicht (afk.) 8. treffen - 9. koraaleiland - 10. Frans pers. vnw. - 11. godheid - 12. muziekinstrument 21. kern - 23. recht stuk vaarwater 24. af gelegen - 25. godheid - 27. speelgoed - 28. sportterm - 30. deel van de week 31. kle dingstuk - 32. lofdicht - 34. smoken - 36. zware hamer - 39. aanzien - 40. stremsel 43. maat van kogels - 44. Spaanse uitroep 45. rivier in Nederland - 47. familielid - 48. boom - 49. steensoort - 51. onderricht - 52. waterkering - 53. deel van het oor - 55. deel van een vis - 57. gereedschap - 58. eetgerei 60. Indische winkel - 62. zangstuk - 64. groente - 67. vragend vnw. - 69. kanaalpeil (afk.) - 71. motorraces (afk.) - 72. langspeel plaat (afk.) - 73. lidwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 651 Horizontaal: 1. psalm - 6. Malta - 11, tas 12. git - 14. lor - 16. stekker - 18. uitgang 20. lel - 21. pee - 22. aal - 23. mosterd 28. een - 29. ik - 30. re - 31. ogen - 32. aks 34. idee - 36. im - 37. ingeven - 38. st - 39. Adam - 41. alp - 42. inkt - 45. uk - 47. un 49. rei - 51. morning - 54. Oss - 56. Inn 57. Bea - 58. leguaan - 61. algebra - 64. erg 65. dan - 67. ade - 68. anker - 69. stelt. Verticaal: 2. stelling - 3. aak - 4. lsk - 5. ei 7. alt - 8. log - 9. trapeze - 10. islam - 12. gras - 13. tule - 15. agent - 17. tea - 19. nee - 23. minimum - 24. ok - 25. takelen 26. rr - 27. deining - 31. oma - 32. aga 33. svp - 35. Est 7 40. dwingen - 43. knobbel 44. trilt - 46. ko - 47. UN - 48. tsaar - 50. ene - 52. rond - 53, Iran - 55. SER - 59. Urk - 60. age - 62. gat - 63. Ede - 66. ai.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 1