NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Drukwerk? H iietm II houdt fl eest gelez Hl ea mad @9 Noord-Beu in hand» eland n door Tom^Lodewijk Zeeland Magazine? Opening nieuwe school te Geersdijk ïomw) No. 3890 Donderdag 22 november 1979 83e jtiiinimiO DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20,— per jaar Franko per post ƒ32,50 per jaar Advertenties 31 ct per mm, excl BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Grimmig kanend liep ze op en neer door haar kamer, ijsberend als een man, en dan was er storm op til. Zij had het bij Simon Kcibberg verkorven, dat wist ze. Nu., ze zou nem verder de pret zodanig bederven, dat hij 'straks misschien blij zou zijn ais ze weer '"riendelijk tegen hem was. Straksen dan was alles nog niet verloren. Ze wist v*n Ben's financiële moeilijkheden, ze wist dat de plannen van haar zoon geld kostten. Ze gaf de strijd niet op. Dan de handschoe nen maar uit! Er volgden dagen waarin de gangen van Jeanne Kroonstuiver moeilijk naspeurbaar waren, maar toen had ze ook volkomen zekerheid. Simon Kolberg en zuster Han Heersma waren het eens! Herman had ge lijk gehad. En vóór er iets onherstelbaars gebeurd was, zou zij, Jeanne Kroonstuiver, ingrijpen. De gelegenheid werd haar op een pre senteerblaadje thuisgebracht, toen zuster Heersma haar kwam bezoeken met een paar rekeningen, die door de penningmeester ge signaleerd moesten worden. Dat was (tijde lijk) mevrouw Kroonstuiver, want de be daagde functionaris lag met een galsteen in het ziekenhuis. Jeanne was wel zo vrien delijk haar bezoekster binnen te nodigen, schonk koffie, en informeerde naar de gang van zaken. Elan's instinctief wantrouwen tegenover het bazige bestuurslid minderde een beetje. Zo thuis viel ze blijkbaar toch wel mee. „Nu, u hebt hier nog wel wat jaren voor de boeg, en in die tijd kan er van alles ge beuren" zei Jeanne, en het klonk meer als een vraag dan als een opmerking. Han aarzelde. Nog heel wat jaren! Daar zag het niet naar uit. Was het maar niet beter, dat ze het bestuur een tip gaf dat het wel eens niet zo hèèl lang meer duren kon? Een opvolgster was niet zo makkelijk te vinden. Nu bood zich de gelegenheid aan. Het hoefde niet officieel. Ze kon mevrouw Kroonstuiver voorzichtig voorbereiden. En die kon dan wel zien in hoeverre ze meen de. alvast stappen te moeten ondernemen. „Het is nog niet zo zeker, of ik nog zo lang blijf, mevrouw", zei ze met een haar overigens vreemde verlegenheid. „Hoezo? Gaat u solliciteren? Hèbt u som gesolliciteerd?" „Nee, dat niet. Maar ehmisschien schei ik er helemaal mee uit". „Nu, daar kijk ik van op", zei Jeanne. Ze verkneukelde zich, het gesprek ging de goede kant op, en het mens liep als een muis in de val! „Waar moet u dan van leven? En uw pensioen? Of eh", met een vertrouwelijk lachje, u hebt toch geen andere plannen?" Han knikte. „U hoeft me niets te vertellen", zei Jeanne met nèt dat tikje gekrenktheid dat het hem moest doen, „ik wil niet proberen in ge heimen te dringen". „O, maar het is geen geheim", zei Han geschrokken, „alleen het is nog niet eh publiek". „Publiek? Maar zuster", en ze zette grote ogen van verbazing op, „het lijkt wel het lijkt wel of u van plan bent te gaan trou wen!". „Zo is het ook", en opeens straalde Han's gezicht. Jeanne zag het. Geen wonder, dacht ze verbeten, een rijke kerel aan de haak slaan, lui lekker leven van onze centen!! Nu verstandig zijn. Niet vragen met wie. Was niet nodig. Beter zelfs van niet. Ze Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE moest geen enkele argwaan krijgen. „Zo", zei Jeanne, „van harte dan. Uw aan staande man moet wel veel vertrouwen in u hebben, dat hij zo'n stap waagt". Han proefde direct de verkilling in de atmosfeer en begreep, dat ze zich met èèn stap op drijfzand had gewaagd. „U bedoelt?" vroeg ze zacht. „U hebt hem natuurlijk alles verteld??" „Wat zou ik hem moeten vertellen?" „Waarom u indertijd zo hals over kop naar Zuid-Amerika bent vertrokken bijvoor beeld". Ziezo, nu waren de wapens uit de schede. Jeanne zat als een rechter in haar stoel en genoot van de plotselinge verslagenheid van de vrouw tegenover haar. Han probeerde iets te zeggen, maar haar keel was als dichtgeschroefd. „Een vrouw die in de bajes gezeten heeft", zei Jeanne hard. Han slikte. „Als u dat wist, waarom hebt u me dan geaccepteerd?" „Om u een kans te geven. Ik wou niet handelen naar dat spreekwoord: wie eens steelt is altijd een dief. U kreeg de kans iets goed te maken aan de maatschappij, door de aard van uw werk. Maar wat u nu gaat doen, is heel iets anders!" „Ik ben vrijgesproken, dat zult u dan ook weten". „Wegens gebrek aan bewijs, ja", zei Jean ne hard. „U hebt u blijkbaar veel moeite gegeven, alles van me te weten te komen", zei Han verbitterd. En was dat niet terecht??' triomfeerde Jeanne. „U zou het niet leuk vinden als die zaak weer opgerakeld werd. niet? En uw aanstaande man, wie hij dan ook zijn mag, ook niet, denk ik". Han stond op. „U bent een slechte vrouw", zei ze toon loos. „Dat durf jij mij te zeggen?" nu was ook Jeanne opgestaan. „In mijn eigen huis? Heb ik in de bak gezeten of jij?" „Ik ga hier weg", zei Han gesmoord, „metèèn". „O nee", zei Jeanne koud, „je blijft rustig aan je werk. Want als je gaat, dan wordt ook bekend, waarom je gaat. denk daarom! Jij houdt je gemak, ik houd mijn mond. Dan heb je nog niet te klagen. Hier zijn de re keningen, zuster. U zult nog wel veel te doen hebben, ik zal u niet langer ophouden". Jeanne zag haar wegrijden op haar brom mertje. Ze zag er uit of ze gelagen was. Het was een vruchtbaar half uurtje, dacht Jeanne vergenoegd. En ze herhaalde, de woorden proevend op haar tong: „Het is zo ver nog niet". HOOFDDSTUK XIII Waarin een vrouw in nood haar vrienden leert kennen. Han Heersma had de grootste moeite haar aandacht bij het verkeer te houden en niet onder bus of vrachtauto te raken. Laaiende haat, schrijnend verdriet, doffe wanhoop overspeelden elkaar in het wilde, J angstaanjagende concert in haar brein. Ze moest naar iemand toe. Ze moest met iemand spreken! Simon? Uitgesloten! Juist hij niet! Opeens stond haar voor ogen het beeld van Anneke de Jong, de vrouw van Peter. Ze had haar éénmaal ontmoet, maar deze vrouw, met haar meisjesfiguur en haar ont wapende eenvoud en hartelijkheid, was haar opeens zeer na geweest Ze dacht niet ver der. ze tornde op haar brommer naar de stad, en ze zette het vehikel neer tegen de muur. Zou Anneke thuis zijn? Zou ze al- lèèn zijn? bedacht ze met hevige schrik. Maar enkele ogenblikken later was ze in dit opzicht gerustgesteld. „Han!" zei Anneke verrast en verheugd. „Jij opeens hier! Dat iswat zie je er uit! Is er iets?" Anneke begreep dat hier niet gepraat moest worden. Ze trok haar onverwachte bezoekster naar binnen, zette haar in een makkelijke stoel en zei: „Koffie, eerst kof- fie, niet?" j Han knikte. Ze staarde gedachteloos voor zich uit. Even later kwam Anneke weer binnen met de geur van koffie om zich heen. „Zo", zei ze, „met koffie gaat alles beter. We zullen maar niet over het weer praten. Je hebt iets. Praat maar, ik luister wel". Han zag haar aan, peilend. Haar vertrou wen in de mensen had een grote schok ge kregen. Maar als ook deze Anneke niet te vertrouwen zou zijnen ze dacht aan Pieter, haar man. Pieter en Anneke, een goed stel mensen, had Simon gezegd. Toen begon ze hortend en stotend haar verhaal. Hoe ze in haar jeugd in een win kel gewerkt had. Hoe daar geregeld geld verdween. De oude patroon en de jonge baas waren wantrouwend geworden. Toen vonden ze in haar mantelzak een paar bank biljetten. Ze waren gemerkt. Annekezo waar God leeft, ik wist er niets van. In weet nóg niet hoe ze er in kwamen. Iemand moet ze er in gestopt heb ben, en nu ik dat zeg, hoor ik wéér hoe ontzettend stom dat klinkt. Ik begreep ook best, dat ze het niet geloofden, dat ook de politie het niet geloofde, ook de rechter niet. Ja, ik heb in de bak gezeten, in voor arrest. Mijn moeder was gelukkig al dood, die heeft de schande niet beleefd. Ik had een verdediger en daar heb ik mee geboft. Die zei het me ronduit: dat verweer van ze-hebben-het-er-in-gestopt, dat snijdt geen hout. Nu moet je me zeggen, naar eer en geweten, of je schuldig bent of niet. Ik heb het hem bezworen. Ik geloof je, zei hij, en misschien geloofde hij me tóén pas, want ik zei: alléén al daarom blijf ik u altijd dankbaar. U bent de éérste die me gelooft. En hij heeft zitten (trekken aan die zoge- genaamde bewijzen en er bleef niets van over. De officier was zo hard als een spij ker. De vraag was alleen maar waar dat overige geld gebleven was! Ik leefde heel bescheiden, want ik verdiende niet veel. De verdediger zei dat de politie de zaak veel te gemakkelijk behandeld had. Meteen maar aangenomen had, dat ik het gedaan had, niet naar andere schuldigen had gezocht. En ik ben niet veroordeeld, maar ook niet onschuldig verklaard. Gebrek aan bewijs. Ik durfde niet langer daar te blijven. Ik ben weggegaan en zo kwam ik in Zuid- Amerika terecht.' Daar heb ik het geloof en vertrouwen in de mensen weer gevonden. Toen heb ik jullie ontmoet: Sjoerd, Pieter, Simon en jou. Het leven begon weer mooi te worden. En nu ineens staat het allemaal weer voor me op." (Wordt vervolgd) Op vrijdag 16 november j.l. werd te Geersdijk de officiële opening gevierd van de nieuwe christelijke kleuter- en lagere- school. Het begon allemaal met een ont vangst van zeer veel genodigden in het Drenthehuis. Van hieruit ging de stoet op mars naar het nieuwe schoolgebouw. De onthulling van de nieuwe naam werd verricht door mej. H. van der Linde, die 45 jaar aan deze school verbonden is geweest. Achter het gordijn vandaan kwam als nieuwe naam: „De Dubbele Punt". Het geheel werd opgeluisterd door alle verklede leerlingen van deze school. Dhr. Jansen, het hoofd der lagere school, opende met een welkomstwoord aan allen. Vervolgens schetsten de kinderen op rijm de totstandkoming van het nieuwe gebouw. Na de koffiepauze kreeg als eerste spre ker het woord: onderwijs-inspekteur Ge- lijnse. Hij zei, dat de inspektie blij is met elke nieuwe school. Het bestaan werd door dit gebouw wellicht verzekerd. Hij vond het verantwoord voor deze kleine gemeen schap. Hij feliciteerde het personeel en wenste hen veel genoegen in dit prachtige gebouw. Dhr. Verboom sprak bewonderende woor den voor dit gebouw, namens de Besturen- raad van de regionale afd. protestants chr. onderwijs. Hij had vele malen gedacht dat Geersdijk zijn school zou verliezen. Zijn woorden werden vergezeld door een klein cadeautje. Burgemeester P. Wisse vond het een feest dag voor Geersdijk. Hij benadrukte de aan dacht van het gemeentebestuur voor het onderwijs in de gemeente. De raad had het bedrag over voor het dorp Geersdijk. De bouw verliep bijzonder snel en er wer den geen begrotingen overschreden, wat hij ook plezierig vond. Hij feliciteerde niet alleen bestuur en personeel, maar de totale gemeenschap van Geersdijk met dit gebouw. Architect Klap memoreerde de bespre kingen van de bouwcommissie en sprak ook van een snelle tijd van bouw en af werking van het geheel. Hij wenste het onderwijs in Geersdijk het beste toe en onderstreepte dit door het aanbieden van een kleuren-.televisie. Dhr. Dingemanse, als oud-inwoner van Geersdijk, haalde nog enkele dingen uit het verleden naar voren. Namens het Belangencomité Geersdijk sprak dhr. Van der Maas over de verhoging van de leefbaarheid van het dorp door het behoud van het onderwijs op dit dorp. In tegenstelling tot wat er eerder werd gepubliceerd is er bijna geen leegstand in Geersdijk ên zijn er reeds 8 gegadigden voor de 10 nieuwe woningwetwoningen. Hij noemde verder nog enkele wensen van de jeugd van Geersdijk, o.a. soosruimte. Hij hoopte, dat de school mag meewerken aan de verdere uitbouw van het dorp. Inwoner Jan Kastelein bood een foto reportage van de bouw aan. Dhr. De Looff, namens het bestuur van de lagere school, had in het verleden vele zorgen gehad over het behoud van de school. Het was niet verantwoord om in het oude gebouw nog onderwijs te geven. Hij besloot met vele woord van dank aan alle medewerkers. Mevr. Versluijs, namens het bestuur van de kleuterschool, vond dat de gemeente de kleuterschool in het bijzonder goed bedacht. Wegens het ontbreken van rijksbijdragen wordt de kleuterschool geheel door de ge meente betaald. Men had op dit moment 17 kleuters en zij hoopte op een verdere stijging van dit aantal. Dhr. Jansen besloot de rij van sprekers. Hij vertelde, dat de naam van het gebouw ^was verzonnen door mevr. Krediet. Hij dankte een ieder voor de inzet en vond het bedrag, aan dit gebouw besteed, zeker geen verspilling, want volgend jaar kwam men waarschijnlijk op 40 leerlingen. Als laatste hoopte hij, dat er mensen in het nieuwe gebouw zouden werken die van kinderen hielden. Na dit officiële gedeelte werd door de aanwezigen het gebouw bezichtigd. DRUKKERIJ MARKUSSE WISSENKERKE Kruiswoordpuzzel no. 651 Horizontaal: 1. kerkelijk lied - 6. eiland in de Middell. Zee - 11. stapel - 12. zwarte delfstof - 14. vod - 16. electr. contactstop - 18. soort opening - 20. deel van het oor - 21. wortel - 22. vis - 23. kruiderij - 28. lid woord - 29. pers. vnw. - 30. zangnoot - 31. kijken - 32. grote bijl - 34. begrip - 36. in memoriam (afk.) - 37. doen innemen - 38. heilige (afk.) - 39. eerste man - 41. berg - 42. schrijfbehoefte - 45. klein persoon - 47. fr. lidwoord - 49. danskoor - 51. deel van de dag (Eng.) - 54. plaats in Brabant - 56. zijrivier van de Donau - 57. meisjesnaam 58. reptiel - 61. stelkunde - 64. bar - 65. in dat geval - 67. groot - 68. deel van een vaar tuig - 69. houten beenverlenging. Verticaal: 2. werkelijk, beslist - 3. vaartuig 4. luchtstrijdkrachten (afk.) - 5. vogelpro duct - 7. zangstem - 8. zwaar - 9. zweef- rek - 10. godsdienst - 12. gewas - 13. dunne stof -15. vertegenwoordiger -17. thee (Eng.) 19. ontkenning - 23. de kleinste waarde die bereikt is 24. in orde - 25. hijsen - 26. on der het nodige voorbehoud (lat.) - 27. golf beweging - 31. familielid - 32. oosterse ti tel - 33. alstublieft (Fr.) - 35. Europeaan - 40. nopen - 43. bolvormige verhevenheid - 44. beeft - 46. jongensnaam - 47. United Nations (afk.) - 48. voormalige Russische heerser - 50. een zekere - 52. gebogen - 53. land in Azië - 55. Sociaal Economische Raad (afk.) - 59. voormalig eiland in Nederland 60. leeftijd (Fr.) - 62. opening - 63. plaats in Gelderland - 66. tandarm zoogdier. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 65O Horizontaal: 1. vloed - 5. tak - 7. Reest - 11. rauwe - 13. woerd - 15. Epe - 17. rijk aard - 19. die - 21. Ellie - 23. era - 24. eland - 26. se - 27. snede - 29. Ee - 30. is 32. st - 33. li - 34. nr - 35. ante - 37. ri 39. us - 40. nota - 42. armoe - 43. spoed - 44. Taag - 46. pp - 47. ae - 48. kink - 50. dl - 51. de - 53. eg - 54. ga - 55. kr - 57. renet - 61. ag - 63. lente - 66. tin - 67. barse - 69. USO - 70. stakker - 73. ets 74. gelag - 76. eleven - 78. scala - 79. eel 80. sater. Verticaal: 1. vlees - 2. Orel - 3. oa - 4. dure - 5. teken - 6. kwaad - 7. rede - 8. er - 9. edda - 10. trede - 12. wij - 14. or 16. plein - 18. Ares" - 20. inert - 22. ik 25. la - 27. stroper - 28. Elspeet - 31. staal 34. nodig - 35. art - 36. erg - 38. iep - 39. USA - 40. nek - 41. ark - 45. adres - 49. naast - 52. snik - 55. kluis - 56. tt - 58. etage - 59. enkel - 60. ja - 62. gesar - 64. noga - 65. Esla - 67. bres - 68. reet - 71. ta - 72. el - 75. el - 77. va.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 1