Begrotingsvergadering Kortgene Begrotingsvergadering Wissenkerke VERVOLG In zijn antwoord op de redevoeringen van de frakties sprak de burgemeester zijn dank uit over de wijze waarop ze het college hebben benaderd. Hieruit blijkt een groot vertrouwen. Een groen eiland in de Hoofd straat aanleggen om de verkeersproblemen op te lossen, is blijkbaar niet in goede aarde gevallen. Het is aantrekkelijk om jonge gezinnen aan te trekken, maar hij is het niet eens met de WD cn het CDA, die volledige vrijheid willen bij vestiging in de groeikernen. In ons dichtbevolkte land zal bijsturen noodzakelijk zijn. De PvdA en CDA hebben er bezwaar tegen, dat de publikatie over de recreatieve ontwikkeling van Kats tot stand is gekomen. Dit is zonder het college gebeurd. Hoewel het de bedoeling is om de kern van Kats in stand te houden; bij het ontwikkelen van recreatie zal ingrijpen hier en daar nood zakelijk zijn. Bij het creëren van recreatie in het Kuupje is bewust een terughoudend standpunt ingenomen. Ook is bewust ge kozen voor verblijfsrecreatie. Het college is tegenstander van dagrecreatie en pretparken. Blankenstijn is ten onrechte ongerust over de stagnatie bij de bouw van woningen aan de Oostdijk te Kortgene. De overeen komsten worden volledig nagekomen. Alleen zal er onroerend goedbelasting worden ge derfd als de bouw niet volgens plan ver loopt. Dat alle frakties instemmen met mogelijke maatregelen bij de Zandkreekbrug is er een bewijs van, dat de lange wacht tijden bij de openstaande brug in het zo merseizoen, onaanvaardbare vormen heeft aangenomen. Hij is het niet eens met de WD die wil, dat de watersporters hierbij inspraak moeten hebben. Ze moeten wel ingelicht worden over de tijden waarin de brug zal opengaan. Er wordt toch al met 2 maten gemeten. De watersporters krijgen minder remmingen te verwerken dan land- toeristen. Hij hoopt, dat ook andere ge meenten hun medewerking zullen geven aan voorstellen voor een gelijke behandeling. Wat de camping betreft, het is niet dui delijk wat de raad wil. Er liggen nog vele vragen. Na bestudering van het ETI-rapport zal het college een standpunt innemen, i Bij de kritiek van de WD in het verleden op het beleid van de camping, moet die fraktie wel bedenken dat ze nooit voor stellen heeft gedaan om hier verandering in te brengen. Mevr. Van Oeveren is dus medeverantwoordelijk voor de gang van zaken. Wat het onderwijs betreft, hebben we een heel goede MAVO en hij hoopt, dat de eigen inwoners zich daar meer bewust van gaan worden. Het CDA wil dat er een goed overleg tussen bijzonder en openbaar onderwijs moet zijn, met begrip van ieders eigen identiteit. De burgemeester vindt echter, dat men niet ongelimiteerd zijn eigen standpunt kan handhaven. Er is po litieke moed voor nodig om de juiste weg te bewandelen. Met de PvdA is hij het eens, dat zo gauw mogelijk met de bouw van een o.l.-school moet worden begonnen. Dat maar een kleine groep van de sport accommodaties gebruik maakt, zoals Blan kenstijn beweerde, bestreed hij. Wat Blan kenstijn over het humanisme heeft gezegd, is ver beneden peil en heeft velen pijn gedaan. Vooral als hij het humanisme in verband brengt met de gruwelijke volkeren- f moord, is dat een beschudiging die nergens op slaat, aldus de burgemeester. Hij wees j j naar de moorden op grote schaal door christenen in Ierland en Libanon. Een beetje meer bescheidenheid zou niet misstaan. j Wethouder Van der Weele van volks- j| 'huisvesting, verwachtte dat de fusie met de Goese woningbouwverenigingen in jan. 1980 tot stand zal zijn gekomen. Het ge meentelijk woningbezit zal dan worden overgedragen. Hij benadrukte het grote be lang van de sociale bouw in de gemeente, maar zag wel problemen. Hij vond het be treurenswaardig dat de subsidies voor re novatie nog niet op het oude peil zijn teruggebracht. Verder deelde hij mede, dat op 22 nov. a.s. de aanbesteding zal plaats vinden van de restauratie van de Ned. Herv. Kerk en de toren te Kortgene. Een grote loods met kantine ten behoeve van gemeentewerken, ziet hij niet zitten, zoals Blankenstijn had gesuggereerd. Wat de vis mijn te Colijnsplaat betreft, het college is van mening dat er een nieuwe moet komen. Wethouder Filius vond, dat er geen nieuwe argumenten zijn om het vliegveld Midden-Zeeland te subsidiëren. Verder vond hij dat de B.K.R. goed werk doet bij het geven van een ruggesteuntje aan jonge kunstenaars. Wat het bejaardenbeleid be treft, met de PvdA is hij van mening, dat er zo spoedig mogelijk een coördinator moet worden aangesteld. Overigens is het beleid er op gericht dat bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven. In tweede instantie blijft Boot van me ning, dat de recreatie voor Kats niet te groot moet worden opgezet, maar de mo gelijkheden voor uitbreiding moeten er zijn. Hij vond ook dat pretparken geweerd moeten worden. Het deed hem genoegen te horen, dat er meer vraag dan aanbod is voor gerenoveerde woningen. De opmerkin gen over het beleid in het Veerse Meer dienen onder de aandacht van dat bestuur gebracht te worden. Dat bij het onderwijs niet alles kan, is begrijpelijk, maar het CDA zal de vinger aan de pols houden. Het bedrag onvoorzien is sinds vorig jaar verdrievoudigd. Als dat in 1981 weer het geval is, kan u een voorstel verwachten voor een zwembad in elke kern. Dobbelaar is blij met het positief geluid over de o.l.-school te Colijnsplaat. Een strandje bij Colijnsplaat moet er zeker komen en hij vraagt naar de claim van grond te Kats door een projektontwikkelaar. Heeft de gemeente inspraak of zijn we met handen en voeten gebonden. De 24-uurs- regeling in het Veerse Meer blijft hem dwars zitten. Hij heeft wel een alternatief voor de verkeersproblemen in de Hoofd straat te Kortgene. De PvdA wil betere controle en knipperlichten. Mevr. Van Oeveren begrijpt, dat er geen exact antwoord gegeven kan worden over het beleid van de camping. Overigens blijft ze er bij. dat subsidie moet worden ge geven aan het vliegveld Midden-Zeeland. Het heeft een funktie en kan ook bij cala miteiten nuttig zijn. Ook Van Damme wijst op snelle hulp bij calamiteiten. Een dokter heeft er onlangs gebruik van gemaakt voor het ophalen van medicamenten voor een spoedeisend geval. Verder verklaarde hij tegen te zullen stemmen voor de bij drage aan het Veerse Meer, als er geen betere regelingen worden getroffen voor alle soorten van recreatie op dit meer. Blankenstijn is van mening, dat een loods voor gemeentewerken nodig is. Plet perso neel zit met het materiaal in verschillende hokjes. Hij ziet steeds meer opgang in ons vaderland van het humanisme. De geest van ons volk wordt hierdoor steeds meer beïnvloed. Daar gaat geen kracht van uit en de wereld zal hierdoor niet verbeterd worden. In tweede instantie zei de burgemeester, dat geen enkele fraktie bevreesd moet zijn dat er een pretpark zal komen. Men be hoeft ook niet ongerust te zijn over het werk van een projektontwikkelaar te Kats. De planologische bestemming ligt bij de gemeente, die alle invloed heeft. De mede deling van de helft van de VVD over het tegenstemmen van de bijdrage aan het Veerse Meer kan alleen gebeuren als de begroting van hte Veerse Meer wordt be handeld. Tegen de bijdrage stemmen bete kent uitstappen uit de gemeenschappelijke regeling. Voor de vertegenwoordigers van de raad in het Veerse Meer is het moeilijk een waterdichte regeling te treffen, die iedereen voldoet. Wat het onderwijs betreft, er is niet aan te ontkomen dat er een samensmelting komt tussen het openbaar en bijzonder onderwijs. Het is zeker finan cieel niet haalbaar dat ieder apart blijft. Wethouder Filius is niet onder de indruk Op maandag 29 oktober j.l. kwam de raad van deze gemeente voltallig bijeen. Het voornaamste punt was de behandeling van de begroting voor 1980. Burgemeester P. Wisse opende deze vergadering met een welkom aan de aanwezigen. De notulen werden onveranderd vastge steld en de ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de diverse frakties voor hun antwoord op de begroting voor 1980. P.v.d.A.-fraktie. Allereerst moet de PvdA-fraktie tot zijn grote vreugde konstateren, dat deze raad daadwerkelijk geprobeerd heeft de gemeente te besturen, zoals dat hoort. Werd in het verleden alles voor koek en ei aangenomen; dit is nu wel anders. De vergaderingen van de raad zijn er niet gemakkelijker op ge worden, en zeker niet korter in tijdsduur, maar het effekt mag er zo nu en dan pok zeker zijn. Wellicht wel eens tot ongenoegen van uw college. Het verbaast onze fraktie dan ook, dat in uw begeleidingsbrief zo weinig te merken valt van een visie of oordeel over plannen, die in de toekomst gaan spelen. U vraagt ook geen mening aan de diverse frakties daarover. Er zullen dan ook in de toekomst weer onverwachte ontwikkelingen kunnen gebeuren, daar een inzicht ontbreekt bij de diverse politieke frakties. De medewerking van het gemeenteperso- neel was goed te noemen en wij hopen dat ook zo in de toekomst te houden. Bij onze wensen en opmerkingen zijn wij uitgegaan van uw begeleidingsbrief bij de begroting voor 1980. Financiën. Met alle belastingverhogingen komen wij op een onvoorzien bedrag van 236.610,30. Gezien de andere jaren moeten wij spreken van enige teleurstelling daarover. Ook uw college acht dit net voldoende. Met alle belastingverhogingen zoals voorgesteld, kun nen wij akkoord gaan. Ook uw visie over de grondslag en tarief van de zomerwo ningen kunnen wij delen. Echter de honden belasting hadden we graag wat progressiever gezien, zodat iemand die meerdere honden wil houden, daar naar verhouding ook wat dieper voor in de buidel zal moeten tasten. Wel vragen Wij uw college, nog veel meer dan vroeger het geval was, de financiële konsekwenties van plannen te overwegen. Het stellen van prioriteiten zal in de naaste toekomst zeker noodzaak worden. Wij heb ben daar reeds in onze beschouwingen een voorzichtig begin mee gemaakt. Subsidies. Onze fraktie was en blijft tegen de sub sidie aan het vliegveld Midden-Zeeland. Economisch belang is er nog na zoveel jaar nog niet bewezen en is het meer een dure vrijetijdsbesteding voor enkelen gebleven. De overigen geven op dit moment geen aanleiding tot discussie. Werken. Over de uitgevoerde of nog uit te voeren werken kunnen wij niet anders dan tevreden zijn. Dus vooral wat betreft het grote aantal en de grote projekten welke daarmee ge moeid waren of zijn. Helaas zijn er nogal wat duurder uitgevallen dan in eerste in stantie begroot was. Wij zijn dan ook van mening, dat enkele grote projekten voor lopig even in de ijskast moeten verdwijnen, dit gezien de post onvoorzien. Volgend jaar staan wij volgens de PvdA bij de nieuwe investeringen voor de keuze: sportkomplex te Kamperland OF tweede jachthaven te Kamperland. Een kombinatie van beiden in één jaar lijkt ons zeer on wenselijk. Onze keuze valt daarbij op rea lisering van het sportkomplex. Wel vragen wij welk bedrag ermee gemoeid zal zijn welk jaarlijks op de begroting zal drukken bij volledige realisering van dit komplex. De tweede jachthaven willen wij zeker niet afschaffen, maar wel een jaar opschuiven. Bestuur. Bij het bestuur behoort ook de hulpver lening van de gemeente aan de inwoners. Zou het wellicht mogelijkheden bieden om het postkantoor te Kamperland (vooral nu gekomen van de vliegende dokter van het vliegveld Midden-Zeeland. Hij ziet het be lang van de gemeente niet en sportvliegers moeten hun kosten zelf maar betalen. Dat Pechiney cn Hoechst prijsstellen op een vliegveld kan hij begrijpen. Van Damme vind, dat Filius het paard achter de wagen spant. Bij calamiteiten kan het vliegveld van groot belang zijn. Tenslotte komt de burgemeester nog even terug op de bewering van Blankenstijn, die het humanisme in verband had gebracht met de onrust en genocide. Deze bewering is totaal onaanvaardbaar en treft veel men sen in hun eerlijke overtuiging. Hierna wordt zonder discussie de begro ting 1980 vastgesteld op de volgende on derdelen: a. vaststellen begroting 1980 voor gemeente en bedrijven; b. vaststellen van het bedrag per leerling als bedoeld in art. 55bis van de lager onderwijswet 1920 voor het jaar 1980; c. belastingverhogingen; d. verhoging tarieven camping; e. aanpassing van enige huurbijdragen voor gemeentelijke eigendommen. Bij het besluit om de begroting 1980, die sluit met een onvoorzien van ƒ229.127,29 vast te stellen, deelde Blankenstijn mede, dat hij geacht wil worden tegengestemd te hebben op diverse verzekeringsposten. Tenslotte werd besloten de begroting 1980 te wijzigen in verband met de aangenomen voorstellen tot belastingverhogingen en de aanpassing van diverse pachten en huren. In de rondvraag vroeg Dobbelaar of het afwijzen, de koop van 2 woningen in de Tonnenbuurt te Colijnsplaat door G.S., de sanering van die buurt zal vertragen; zei de burgemeester dat die afwijzing zeker vertragend zal werken. Mevr. Van Oeveren vroeg naar het per centage dat was opgenomen naar het be volkingsonderzoek voor tbc en baarmoeder halskanker. De voorzitter zal daar in een volgende vergadering mededelingen over kunnen doen. De vergadering werd hierna gesloten. daar een nieuw gebouw komt) in te scha kelen voor de afhandeling van gemeente zaken, zoals b.v. rijbewijzen, paspoorten, e.d. Dit zou de serviceverlening op Kam perland, vooral ook voor de bejaarden, dachten wij zeker ten goede komen. Hierbij vragen wij ook nog of uw college rekening heeft gehouden met een eventuele uitbreiding van het personeel in de buiten dienst. Verkeer. Bij de behandeling van het verkeersrap- port hebben wij reeds enkele suggesties aan gedragen. Wanneer komt uw college met konkrete voorstellen? Toch moeten wij uw college nog op een punt opmerkzaam ma ken. Uw plan voor de Julianastraat vinden wij te duur en wij overwegen dan ook om met een voorstel te komen voor de aanleg van verkeersdrempels. Ook gezien het feit, dat wellicht de meerderheid onze zijde zal kiezen. Tevens vragen wij u aandrang bij de provincie uit te oefenen om uitvoering te geven aan de fietspadplannen. Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Behoefte aan goedkope koopwoningen blijkt overal te bestaan. Mogelijk kan ook in onze gemeente naar alternatieven worden gezocht b.v. de bouwpakketwoning c.q. cas cowoning, waarbij de totaalprijs rond de 100.000,zou kunnen komen te liggen. De bouw van de 10 woningwetwoningen in Geersdijk vinden wij nog steeds een goede zaak voor de bevordering van de leefbaarheid aldaar. Wel is het misschien raadzaam als gemeente nu reeds een aktief beleid te gaan voeren bij woningzoekenden in de ons omliggende gemeenten (daarbij valt zeker te denken aan Goes) om deze woningen bezet te krijgen. Dit zou kunnen middels advertenties of stencils. Om op Geersdijk te blijven vragen wij uw college wat zij voor ogen heeft met het oude schoolgebouw in de Hoofdstraat. Handhaving van dit gebouw zal zeker grote investeringen vergen. Wellicht is er ook te denken aan nieuwbouw van woningen b.v. op die plaats. Ook zou u wellicht daarover nog eens kontakt kunnen opnemen met b.v. de jeugdvereniging te Geersdijk. Mis schien zien zij andere aanknopingspunten, suggesties, financien, inrichting, e.d. Ons standpunt ten aanzien van streekplan en Oosterschelde-inrichting is. dat er geen verdere stappen worden ondernomen voor nieuwe recreatieplannen. Wij hopen, dat uw college die mening met ons deelt. Over het Veerse Meer zijn wij nog steeds in discussie en we zullen dat ongetwijfeld in het komende jaar kontinueren. Onderwijs. De nieuw- en verbouwplannen in de drie kernen zijn financieel gezien wel enigszins te kort achter elkaar gekomen. Een middel lange planning, c.q. spreiding over enkele jaren was misschien gunstiger uitgekomen. Hoewel het onderwijs primair een taak van het rijk zou moeten zijn. maar daar men dit gedeeltelijk bij het Open Schoolwerk laat zitten in 1980, zijn wij verheugd dat de gemeenten bereid zijn om dit te willen voortzetten. En de financiële konsekwenties welke daaruit voortvloeien hebben dan ook onze volledige steun. Al zullen we met u moeten blijven zoeken naar evt. alterna tieven welke tegemoetkomen aan de wensen van de kansarmen in onze samenleving, b.v. koppeling aan Mavo-opstapkursus. Diversen. In het kader van de energiebesparingen vragen wij aan welke maatregelen uw col lege hierbij denkt. Men zal bij dit alles toch zeker ook de dorpshuizen, jachthaven, ge meentehuis, zwembad, gymzalen, e.d. moe ten betrekken. Nu we verkiezingsbordën hebben aange schaft is het misschien zinvol daarvan meer gebruik te maken, dan alleen bij de spaarzame verkiezingen die we hier in Ne derland hebben. Men zou in de zomer kunnen denken aan aanplakmogelijkheden ter informatie aan de toeristen of iets dergelijks. Een punt van bespreking, welke wellicht eerst in de sport- en cultuurcommissie ter sprake gebracht kan worden, is de aanschaf van een verplaatsbare muziektent. Alleen het dorp Wissenkerke heeft een muziektent, die op een niet al te gelukkige plaats staat. Voor de beide andere kernen is het ons inziens helemaal een verbetering. Helaas hebben wij meermalen de klacht ontvangen van overlast van horeca-aange- legenheden en dit dan vooral in de zomer maanden. Wij willen dit niet op bepaalde zaken afschuiven of bepaalde evenementen de schuld geven, maar een algemene indruk is het toch wel. Betere controle en betere afspraken voordien zouden zeker de nodige verbeteringen kunnen betekenen. Tot slot hoopt de PvdA-fraktie de toch wel goede persoonlijke verstandhouding met college en andere frakties ook in het ko mende jaar voort te zetten. Vrije Gemeente Belangen. Aan de Heren Burgemeester en Wethouders van de gemeente Wissenkerke. Bij de gelegenheid van de behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1980 willen wij graag enkele navolgende opmer kingen en vragen naar voren brengen. De post onvoorzien is dit jaar aanmerke lijk lager dan we de laatste jaren waren ge wend. We zijn het eens met uw college dat een geringe verhoging van de belastingen het wellicht mogelijk zal maken de tegenvallers en nieuwe onrendabele investeringen op te vangen. De hondenbelasting zou ons inziens voor de tweede en volgende honden aanmerkelijk verzwaard kunnen worden, gezien de last die vele mensen hiervan ondervinden. De verbreding van de Westhavendijk kan eindelijk beginnen, we hopen dan ook dat de aannemer het werk vlug uitvoert. De parkeerproblemen in de Veerweg zijn nog steeds hetzelfde, graag willen wij met een voorstel bij u aankomen. De verlichting in de Veerweg is aanmer kelijk verbeterd nu de nieuwe lampen zijn aangebracht Hoever zijn de plannen met de eventuele uitbreiding van de begraafplaats te Kam perland? Is er al geinformeerd naar de mogelijkheid om de brandweerwagen te Kamperland uit te rusten met een tank of iets dergelijks om water mee te nemen? Het afgelopen jaar hebben we gezien dat dit zeer urgent kan zijn. Wij zijn blij dat de uitbreiding van het sport complex een aanvang kan nemen. Van de zijde van de tennisclub is ons sterk aan geraden gravelbanen aan te leggen, daar deze veel beter zijn te bespelen dan kunst- stofbanen. Is er al iets bekend over het tracé van de wegen bij de Banjaard, wanneer de Ooster- scheldedam straks klaar is? Hoever zijn de plannen met het volbou wen van de hoek Ooststraat-Noordeindstraat in Wissenkerke? Is er al iets bekend wanneer de recreatie ve voorzieningen worden uitgevoerd in het kader van de dijksverzwaring bij het zand koekje en bij de hoek Thoornpolder-Vliete- polder? Moet de mogelijkheid voor bouwgrond in Geersdijk niet worden uitgebreid nu er 10 woningwetwoningen en 4 premiewoningen worden gebouwd? Hoever staat het met de verbindingen tus sen de kernen die moeten worden overgeno men van de provincie? Dit was het mijne heren, met dank voor de samenstellers van het raadsstuk en dank voor de goede medewerking van de ambte naren. CDA-FRACTIE. De CDA-fractie wil ook dit jaar weer en kele opmerkingen en vragen naar voren brengen naar aanleiding van de begroting. Dat de post onvoorzien voor 1980 lager is dan de voorgaande jaren was wel te ver wachten. gezien de grote investeringen die er de laatste jaren zijn gedaan. Met de verhogingen van de belastingen en heffingen kunnen wij dan ook accoord gaan. Bij de reinigingsrechten zouden wij er nog maals op willen aandringen om ieder daar voor te laten betalen. Kan dit niet ver plicht worden? De hondenbelasting kan volgens de frac tie, gezien de vele smerigheid op de straat, waar de hondenbezitters zelf verandering in kunnen brengen, nog veel meer verhoogd worden. Worden de belastingen voor de toerist niet te hoog opgeschroefd? De lijst van subsidieaanvragen voor 1980 is er weer een van groot formaat. De fractie van het CDA is met de subsidie voor het vliegveld Midden-Zeeland niet zo erg geluk kig en zou deze graag van de lijst afge voerd zien, omdat wij hier geen gemeente belang in zien, of kunt u er naar voren brengen? De subsidie voor H.P.V. willen wij wel verlenen. De peuterspeelzalen vragen voor die en kele uurtjes dat de moeders hun kinderen daar kunnen brengen een hoog bedrag. Is dat nu zo hard nodig? Bij de nieuWe investeringen willen wij in formeren hoe ver het staat met de verbouw van de lagere school te Wissenkerke en wie moet de huur van de noodlokalen betalen, nu dit zo lang duurt? Met de uitbreiding van het sportcomplex te Kamperland kunnen wij, al zal dit veel kosten, accoord gaan. Toch vinden wij het jammer dat de samenwerking tussen de ver enigingen niet beter is en wilden er nog eens op wijzen dat dit uw gemeente geen extra gaat kosten. Wanneer er niet zoveel tegenwerking was geweest, ook van eigen gemeenteleden, zou de jachthaven al klaar zijn en was het finan cieel veel voordeliger uitgekomen. Dat er voor de brandweer te Kamperland onderzocht wordt of er een mogelijkheid is om water mee te nemen, lijkt ons zeer juist gezien de vele recreaties in en rond dit dorp. Bij het aanwerven van nieuwe leden voor de brandweer zou er misschien zoveel moge lijk personen aangetrokken kunnen worden die in of rond de gemeente hun werk heb ben. Al is het geen gemeentezaak, wilden wij u toch vragen of er een oplossing gevonden kan worden voor de lange wachttijden bij de brug te Kats. Kan dit misschien door vastgestelde openingstijden? Voor het onderwijs in de gemeente wordt momenteel veel gedaan en dit is een goede zaak. Toch vragen wij ons wel eens af of de gemeente deze extra kosten die het rijk niet betaalt, op kan brengen? Waarom duurt het zo lang met de uitke ring van de rijksvergoeding te Wissenkerke? Voor Kamperland is die toch al binnen? Is het college iets bekend over de uitbrei ding van de MAVO? Hoe ver staat het met het onderzoek naar het afdekken van het zwembad? Om kosten en energie besparend te werken, zou het dan ook niet mogelijk zijn om het op een latere aatum open te stellen? Dit meneer de voorzitter, waren zo maar enkele opmerkingen en vragen namens de CDA-fractie. De samenstellers van en medewerkers aan deze begroting zeggen wij dank voor het duidelijk overzicht en ook voor de medewer king en voorlichting, die wij steeds op de secretarie ontvangen. De CDA hoopt voor nu en voor de toe komst op een goede en prettige samenwer king met uw college en de andere fracties. Dit alles tot opbouw van onze gemeente en het goede voor onze inwoners. SGP-FRACTIE. Mijnheer de voorzitter, mijne heren. Nu wij gekomen zijn aan de behandeling van de begroting 1980 en de daarbij beho rende begeleidingsbrief, willen wij in het kort hierover onze algemene beschouwing geven. Wij mogen ook nu weer met dankbaar heid terugzien op het achter ons liggende jaar, omdat de Heere ons hierin weer de kracht en de wijsheid gegeven heeft om deze werkzaamheden te mogen verrichten. Wij willen ook de samenstellers van de begroting en allen, die hier aan meegewerkt hebben, dank zeggen voor de keurige wijze waarop zij dit werk verricht hebben. Wat de post onvoorziene uitgaven betreft, moeten wij constateren, dat deze heel wat lager uitkomt dan het voorgaande jaar. Dus zullen wij hiermee het komende jaar zeker rekening dienen te houden. Belastingen, retributies en tarieven. Over de belasting willen wij het volgende opmerken. Wij vinden het voorstel om de woonforensenbelasting en de onroerend- goedbelasting met vijf procent te verhogen, nogal aan de forse kant. Wij zouden liever zien, dat deze verhoging beperkt bleef tot drie-en-half procent. Zeker gezien het feit dat de tariefsverhoging voor sport e.d. ook maar drie-en-half procent bedraagt. Wat het zwembad betreft, zien wij in de begroting 1980 een nadelig saldo van bijna 131.000,—. Wij vinden dit bedrag voor onze gemeente een te zware post. Wij zouden graag zien. dat hierin op kor te termijn verandering wordt gebracht. Om het nadelig saldo terug te kunnen brengen, hebben wij in de vorige beschouwingen ge vraagd om het zwembad zondags te willen sluiten om principiële redenen. Die vraag stellen wij ook nu in de eerste plaats. Maar als hieraan geen gehoor wordt gegeven, dan is onze tweede vraag om het zwembad op zondag te sluiten om financiële redenen, daar het de hoogste tijd is dat hierin spoe dig verandering wordt gebracht. Subsidie. Wat de subsidiebetreft zijn wij van me ning dat hier toch wel de volle aandacht aan besteed dient te worden, omdat de aan vragen steeds meer worden, wat tót gevolg heeft dat hiermee steeds grotere bedragen gemoeid worden. Wij stellen hierbij de vraag daar de subsidiecommissie maar is samengesteld uit drie van de vier partijen die in de raad ver tegenwoordigd zijn in deze commissie ook de SGP te doen vertegenwoordigen. Temeer omdat het hier om bijdragen gaat, die door de gehele gemeenschap moeten worden op gebracht. Bestemmingsplannen. Wat de bestemmingsplannen aangaat is het jammer dat de vraag naar bouwgrond terugloopt. Ook wij hopen, dat hierin op korte termijn verandering komt. Graag zouden wij zien dat de bouwgron den in deze bestemmingsplannen tijdig en goed onderhouden worden om te voorkomen dat dit de dorpsgedeelten ontsiert. Onderwijs. Hierin hebben wij te maken met grote uit gaven. Maar wé mogen toch blij zijn. dat wij dit hebben kunnen doen in het belang van de gemeenschap. Brandweer. We mogen constateren dat de brandweer korpsen in onze gemeente vrij goed van materiaal zijn voorzien. Daar dit onderdeel ook moet dienen voor de bescherming van onze gemeente, zullen wij hier ook de volle aandacht aan moeten blijven besteden. Sport. Ook ten aanzien van de sport zullen wij er ook dit jaar weer op toe moeten zien, dat hierop wordt ingekort omdat hiermee te grote bedragen gemoeid zijn. Milieu. Wij vragen het college van b. en w. om er zo goed mogelijk op toe te zien, dat er in bebouwde kommen maar ook daarbuiten geen mogelijkheid kan plaatsvinden dat er bedrijven gevonden worden die niet aan de wettelijke verplichtingen voldoen. Herdoor kan veel narigheid worden voor komen, gezien de situatie met het bedrijf van de heer Bakker te Kamperland. Recreatie. Ook hier zijn we evenals het voor gaande jaar tegen verdere uitbreiding, gezien het feit dat hierdoor steeds meer Gods dag wordt ontheiligd, en de zondags rust wordt gestoord. Maar in de tweede plaats dat beetje rust wat er nog te vinden is, over te laten voor onze permanente bewoners. Nu we aan het einde van de beschouwingen gekomen zijn en er voor het komende jaar weer een ver antwoordelijke taak op onze schouders rust, hebben wij de opdracht, om met het nemen van al onze besluiten, overenkomstig Gods Woord te handelen. Daar zijn we allen verantwoordelijk voor en hopen hierbij dat we met Gods onmisbare zegen mogen arbeiden voor het welzijn van onze gemeente. Dank u. mijnheer de voorzitter. De beantwoording door het college op de algemene beschouwingen en de verdere discussies leest u volgende week in dit blad.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2