haar verkoopavond Manchet Rockport beregoed des Heeren, en het is te hopen dat men eens tot inkeer komt. Met humanisme kunnen we de wereld niet verbeteren. De wereld is nog nooit zo vol wrevel, onrust, enz. geweest als nu. De revolutie verteert zijn eigen kinderen. De meest gruwelijke genocide vindt juist in deze verlichte tijd plaats. Miljoenen mensen en kinderen worden of zijn omgebracht. U zult zeggen, wat heeft dit met onderwijs te maken. Toch wel. alles, het gaat over onze kinderen. Als de volksgeest gaat ver anderen in het goede spoor, dan gaat het onderwijs vanzelf weer bloeien en komt er weer leven in de brouwerij. Ook hier geldt, in het houden van Gods geboden ligt grote loon. Verder zijn we blij dat we goede scholen hebben of mogen gaan bouwen en wensen ook het lerend personeel sterkte toe. Openbare orde. Hiervoor verwijzen we u naar het in het begin gestelde. Politie. We hopen dat er een volledige bezetting komt. Naar vernomen en gelezen te hebben, komt er in zijn totaliteit uitbreiding van het politiekorps in ons land. We vinden het gewenst, dat ons eiland er ook in mag delen. Veelal is ons korps overbelast, o.a. door het vele verkeer dat ons eiland pas seert en de recreatie, die toch ook overal politie-aandacht vraagt. Brandweer. We zijn blij, dat er pas een nieuwe brandweerauto is gekomen en willen bij voorbaat onze medewerking toezeggen om de brandweerbaarheid optimaal te doen werken Verder achten we het gewenst, dat het gebouw waarin de brandweerwagen staat, aanmerkelijk vergroot wordt of vlak in de buurt een gelegenheid gevonden wordt voor de brandweermensen om binnenska mers te oefenen, te leren en om de kleine spullen op te slaan. Nu is er in feite geen gelegenheid meer in dat gebouwtje. Diversen. Vismijn. We hopen dat de vismijn zich goed mag ontwikkelen en er eens een positief saldo uit de bus komt. en dat de vissers zich in onze gemeente thuis voelen. Dat geeft een band en dan wil men er als gemeenschap ook wat voor doen. Personeel. Dit jaar zijn er ingrijpende veranderingen geweest. Node hebben we afscheid moeten nemen van onze vorige secretaris. We dan ken hem nog voor het vele werk voor de gemeente verricht en wensen hem en de zijnen sterkte toe. We twijfelen er niet aan of met de ons bekende nieuwe gemeente secretaris het goed samenwerken zal zijn en wij wensen hem ook in de vervulling van dit ambt Gods zegen toe. Wij adviseren u om tijdig goed personeel aan te trekken, zeker als de financiën het toelaten. Wat de buitendienst betreft, kan men ook teveel werk naar zich toehalen, wat anders het bedrijfsleven deed. Voorts zijn we overtuigd van de inzet van al ons personeel en zeggen allen hiervoor dank. Gemeentehuis. Met belangstelling zien we de ons inziens zeer noodzakelijke verbouwing c.q. verbin ding met het pas aangekochte pand naast het gemeentehuis tegemoet. Gaat goed ver bouwen en bezichtiging van andere ge meentehuizen die verbouwd hebben kan goede ideeën geven. Restauraties. We hopen dat de restauraties van de toren en kerken spoedig kunnen beginnen. Ook vragen we u, zijn er nog plannen te ontwikkelen omtrent de molen te Kortgene? We vinden het een trieste aanblik. Belastingen. Zoals reeds gezegd, staan we geheel ach ter uw voorstel inzake verhoging van di verse belastingen, die aan een zeker auto matisme gebonden zijn, zeker daar ze later niet meer in te halen zijn. Geen verhoging van de onroerend-goedbelasting kan onze instemming wegdragen, temeer daar spoedig een hertaxatie plaatsvindt. Besluit. Mijnheer de voorzitter, in uw slot haalt u aan, dat u met zekere, meer dan gewone belangstelling uitziet naar onze reacties op bepaalde zaken. Voor ons geldt dit even eens. Er zit altijd een behoorlijke spanning in de begrotingsvergadering en we hopen steeds dat de gemeentelijke boot veilig de haven ingeloodst wordt. We menen, zonder nu al op bepaalde zaken een definitief standpunt ingenomen te hebben, wat overi gens niet kan daar de voorstellen te vaag zijn geformuleerd noch uiteengezet, u toch al .een soort richtlijn kunt trekken. We willen nu gaan besluiten. Nogmaals zeggen we u en alle gemeentelijke medewerkers hartelijk dank voor hun medewerking in heel het gemeentelijk gebeuren. Ook onze mede-raadsleden zeggen we dank voor de goede onderlinge verstandhouding, ondanks dat een ieder zijn principe kan uitdragen. We hopen dat deze verhoudingen mogen blijven en dat er een vruchtbare samen werking moge zijn. U weet en kent vele van onze principiële wensen. Elk jaar herhalen komt ons on gewenst voor. Verder hopen we dat de Heere, de bron van alle kracht en wijsheid, ons wil begiftigen met zijn gunst en zegen. Dat geeft rust en vrede in onze consciëntie, want eenmaal zullen we van al ons doen en laten, ook in de gemeentezaken, reken schap moeten afleggen voor zijn aangezicht en daarom onze afhankelijkheid van Hem kennende, begeren we niet anders als in die weg, het goede voor onze gemeente te zoeken, en bidden u allen dat toe. Dank u. (Volgende week het vervolg.) EERSTE EXEMPLAREN VAN GESCHIEDENIS VAN ZEELAND GEDURENDE DE 2DE WERELDOORLOG Op dinsdag 6 nov. a.s. zullen in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg de eerste exemplaren worden uitgereikt van het eerste deel van de geschiedenis van Zeeland gedurende de Tweede Wereldoorlog. Die exemplaren zijn bestemd voor de Com missaris der Koningin als vertegenwoordiger van de provincie en voor leerlingen of stu denten van instellingen voor algemeen voortgezet onderwijs en van beroepsonder wijs in de zeven Zeeuwse regio's. Behalve de leden van de Zeeuwse staten en de leerlingen of studenten zijn voor de bijeen komst uitgenodigd delegaties van inwoners uit alle Zeeuwse gemeenten, degenen die bij de voorbereiding van de geschiedschrij ving betrokken zijn geweest en personen die blijkens het boek in de oorlogsdagen en de eerste jaren daarna een positieve rol hebben gespeeld. Een aantal jonge Zeeuwse musici zal medewerking verlenen in de bijeenkomst. Dit eerste deel van de Zeeuwse geschie denis 1940 1945 is geschreven door de heer L. W. de Bree. in leven leraar ge schiedenis en conrector aan de rijksscholen gemeenschap „Scheldemond" in Vlissingen en o.a. auteur van een aantal in Zeeland spelende historische romans met een vaak documentair karakter. Toen de heer De Bree op 28 maart 1977 overleed was hij met zijn geschiedschrijving gevorderd tot het voorjaar van 1943. Dit gedeelte zal nu verschijnen. Na een inleidend hoofdstuk over Zeeland in de periode tussen de beide wereldoor logen wordt een uitvoerig beeld geschetst van de gebeurtenissen tijdens de meidagen van 1940. In de volgende hoofdstukken wordt in chronologische volgorde een groot aantal facetten van de bezettingsperiode behandeld. Provinciale staten van Zeeland gaven de formele opdracht tot het te boek stellen van Zeelands wedervaren in de jaren 1940 tot 1945 in hun vergadering van 25 juni 1973. Voor de verwezenlijking van de op dracht stelden zij gedurende de daarop gevolgde jaren steeds de nodige gelden beschikbaar. De in Zeeland gekozen handel wijze om tot een beschrijving van de Tweede Wereldoorlog te komen is uniek in Ne derland. Aan het voorstel van Gedeputeerde Staten inzake de geschiedschrijving lag o.a. ten grondslag een advies van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Van die zijde is o.a. gewezen op de aparte positie die de provincie Zeeland in de Tweede Wereld oorlog innam in het bezette Nederland en ook op het feit dat er wel verspreide ge schriften en monografieën bestonden, maar dat een samenvattende geschiedenis ontbrak. Al eerder, in het begin van de jaren '70, was vanuit de kring van het voormalig verzet in Zeeland de vraag opgeworpen of het niet goed zou zijn de verschillende kanten van het Zeeuwse verzet in een boek vast te leggen. Daar verder over denkend kwam men al spoedig tot de conclusie dat een geschiedschrijving met een algemeen karakter de voorkeur zou verdienen. De Zeeuwse Culturele Raad was het daar mee eens en adviseerde het provinciaal bestuur een besluit van die strekking te nemen. In de loop van de jaren dat hij aan het boek heeft gewerkt, heeft de heer De Bree nauw overleg gevoerd met een adviescom missie. Die bestond (en bestaat) uit de heren P. G. van den Bosse, lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, dr. P. J. Meertens (die tussentijds werd opgevolgd door mr. W. D. de Bruine, bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek voor Zee land), drs. A. H. Paape. directeur Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie, mr. drs. A. J. M. Visser, leraar geschiedenis te Mid delburg en J. J. de Reij, ambtelijk secretaris. Het eerste deel van de geschiedenis 1940 - 1945 verschijnt met een provinciaal sub sidie van ƒ28.600,— bij Uitgeverij Den Boer te Middelburg in een oplaag van 5.500 exemplaren (in een gebonden editie en als reuzepocket). Voor de voltooiing van de geschiedschrij ving Zeeland tijdens de Tweede Wereld oorlog is enige tijd geleden een opdracht gegeven aan drs. G. Taal te Leeuwarden, wetenschappelijk hoofdmedewerker voor nieuwste geschiedenis aan het instituut voor geschiedenis van de rijksuniversiteit te Groningen. STRIPBEURS IN VLISSINGEN Op zaterdag 3 november wordt er in soos Onder Tof in Vlissingen een stripbeurs georganiseerd. Deze beurs is een initiatief van jeugdwerkburo Zeeland en ze is voor namelijk bestemd voor sociëteitspubliek. Doch ook allen daarbuiten, welke in dit evenement zijn geïnteresseerd, zijn van harte welkom. Het organiseren van een stripbeurs is nieuw voor Zeeland. In samenwerking met het Stripschap ofwel het Ned. Cerïtrum voor belangstellenden in strips (Postbus 11335, Amsterdam) heeft Jeugdwerkburo Zeeland getracht om van dit initiatief een sukses te maken. Maar daar zijn natuurlijk ook bezoekers voor nodig. En wanneer deze bezoekers zelf oude strips meenemen om deze met anderen te ruilen, zullen weer velen uurtjes stripplezier beleven. Er wordt op deze dag informatie gegeven over de strip, over het Stripschap etc., er wordt een film gedraaid van een bekende stripfiguur en er is een ruilbeurs voor ge bruikte strips. Wanneer er partikulieren zijn, die zelf ook wel met een stripstand willen staan, moeten ze kontakt opnemen met Jeugdwerkburo Zeeland (01100 -14326). Het evenement begint om 14.00 uur. Soos Onder Tof is een ruimte in wijkcentrum Open Hof, Alex. Goochelweg te Vlissingen (Paauwenburg). Stichting Telefonische Hulpdienst Zeeland Dag en nacht bereikbaar 1 (Ook in de weekends). TELEF. 01180-1 5551. Bereikbaar in de weekends: Stichting voor Jeugd en Gecin in Zeeland, Advie6buro voor jongeren en ouders, Londensekaai 39, Mid delburg. Telef. 01180-2 85 55, ook in het weekend. STORINGEN GAS EN ELEKTRICITEIT Centraal storingsnummer NV PZEM: 01184-6 9191, buiten kantooruren doorlopend be reikbaar. Tijdens kantooruren: Goes: 01100 - 210 55. WEEKEND-DIENSTEN DOKTOREN NOORD-BEVELAND Spreekuur van 11.00-11.30 uur Dokter H. Janssen, Telefoon 01108 - 3 19. WIJKVERPLEGING Weekenddienst en avond- en nachtdienst 3 4 november Zr. A. Kramer - Slabbekoorn, Achterstraat 14, Kortgene, Telefoon 01108 - 760. WAfgRSTAMDEN NOVEMBER 2 vrijdag 3 zaterdag 4 zondag 5 maandag 6 dinsdag 7 woensdag 8 donderdag de noordfaari vait Noord-Beveland hoogwater 12.17 0.48 13.01 1.30 13.40 2.09 14.20 2.49 15.01 3.29 15.44 4.09 16.28 voor zondag 4 november 1979 Ned. Herv. Kerk Colijneplaaf 10 uur ds. Attema (in Herv. Kerk) en 2.30 uur ds. Attema (gecomb. in Geref. Kerk). NedL Herv. Kerk Geersdijk 10 uur nog niet bekend en 2.30 uur ds. J. L. Leestemaker in de Herv. Kerk. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. J. Ph. Hilhorst uit Kloetinge (kindernevendienst oudste groep) en 2.30 uur ds. J. Broeder uit Borssele. Ned, Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. H. J. Zoethout. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9 uur ds. H. J. Zoethout. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. J. L. Leestemaker, bijz. dienst mmv „Apollo" en 2.30 uur ds. A. P. Heiner. 4-11 nov.: najaarszendings- week (huiskollekte). Geref. Kerk Colijnsplaat 10 uur drs. A. P. Heiner jr. en 2.30 uur ds. Attema uit Kats (in de Geref. Kerk). Geref. Kerk Geersdijk 10 uur nog niet bekend en 2.30 uur ds. J. L. Leestemaker in de Herv. Kerk.. Gerei Kerk Wissenkerke 10 uur ds. J. L. Leestemaker en 2.30 uur drs. A. P. Heiner jr. (beide gec. in Herv. Kerk). Geref. Kerk Kamperland 10 uur ds. Arensman en 5 uur ds. J. Ytsma uit Serooskerke. Geref. Kerk Vrijg. Kamperland Gebouw Emanuël Veerweg. Gecomb. te Vrouwenpolder H. Av. 9.30 uur en 2.30 uur ds. B. Kamphuis. Garef, Gemeente Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Woensdag 7 nov. 7.30 uur ds. Van der Poel. Geref. Gemeente Colijnsplaat 10 en 4 uur leesdienst. Geref. Gemeente Kortgene 10.30. 2.30 en 6.30 uur leesd. Mede namens mijn man, zeg ik u hartelijk dank voor de vele belangstel ling, kaarten en bloemen, die ik in het ziekenhuis en in Ter Valcke en bij mijn thuiskomst mocht ontvangen. Mevr. Israël - Leendertse. Noordstr. 20, Kamperland Veel dank voor al de be zoeken, geschenken, kaar ten en bloemen die ik mocht ontvangen tijdens mijn verblijf in ziekenhuis Noord zowel als Zuid en bij mijn thuiskomst. Max Luijk. Hofwijkweg 1, Kamperland. Steunzolen naar maat ook op dokteraadviee. Al le voet correctors in voor raad. Voetkundage advie- aen worden gratis ver strekt. Martin Wfjdemans medisch gedipl. voetkun- dige Lange Vorststr. 18, Goes, Tel. 01100 - 2 75 26. Voor de overweldige be langstelling en vele blij ken van medeleven, on dervonden tijdens het ziek zijn en overlijden van onze lieve vrouw en moeder Sara Adriana Wilhelmina de Muijnck, zeggen wij u allen harte lijk dank. Uit aller naam: P. Versluijs. Kamperland, Stroodorp 21. H.H. JAGERS Wij geven de hoogste prijzen voor alle soorten wild en gevogelte. Ook voor het schoonmaken van door u geschoten wild het juiste adres. FIRMA TILROE St. Adriaanstraat 17 - 19, Goes, Tel. 01100 - 16056. Goed ideevoor bont eerst kijken bij De Bontkoningl Enorme sortering korte en lange BONTMANTELS Lage prijzen Met garantie. Desgew. zeer soepele krediet service, DE BONTKONING, Hoogstraat 97, Rotterdam-C., Tel. 010 -117117. Parkeren v. zaak. Bij koop reisgeld binnen geh. Nederl. v. 2 pers. terug. Koopavond tot 21 uur geopend Te koop gevraagd door: L FLIPSE, Segeemtraat 56 en 70, Mid delburg: Gouden klakkebdlen. gouden ketrielje bellen, gouden spelden, broches en alle sie raden van de Nrd.-Bereknd» klederdracht. Speciale prijs voor KRENTEBELLEN Voorts: meubelen, porselein, tegels, prenten, koper, boeken, enz. enz. Telefoon 01180 - 1 33 17. Ik ben niet dood de Heer heeft mij geroepen Bij Hem te wonen in Zijn heilig huis Ik hoef geen rust en vrede meer te zoeken. Ik heb het nu, want ik ben veilig thuis. Heden heeft God tot Zich genomen Zijn kind, onze lieve vrouw, moeder en oma Cornelia Jacoba Leendertse - Provoost, op de leeftijd van 68 jaar. Kamperland: A. L. Leendertse. Oost-Souburg: Piet Leendertse. Ella Leendertse - Dees. Corine en Arjan. Serooskerke (W.): Nelly Eckhardt - Leendertse. Hans Eckhardt. Mirjam, Daniël en Judith. Katwijk aan Zee: Wim Leendertse. Mieneke Leendertse-Karman. Arjen, Rienk en Nynke. Kamperland, 31 oktober 1979. Nieuwstraat 106. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op zaterdag 3 november a.s. om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Kamperland. Vooraf wordt voor familie en belangstellen den een rouwdienst gehouden in de Geref. Kerk, Veerweg 100, die aanvangt om 13.45 u. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot condoleren in het jeugdgebouw bij de Geref. Kerk. De Vrouwenvereniging van de Geref. Gem. te Kortgene hoopt op D.V. donderdag 8 nov. te houden van haak-, brei- en borduurwerk. Ook is er een boekenstand aanwezig. Aanvang 7.30 uur in de zaal bij de kerk. GEVRAAGD voor enige morgens of dagen per week. Meerdere hulp aanwezig. STUDIECENTRUM „DE VLIETHOEVE", Mevr. Osse, Galgendijk 2, Kortgene, Telefoon 01108-415. Per 1 november heb ik mijn werk als agente van de NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS SPAARBANK beëindigd. Het is mij een behoefte u, mijn cliënten, hartelijk te bedanken voor het vertrouwen dat u in mij gesteld hebt. En voor de hartelijke vriendschap, die ik gedu rende zoveel jaren van u mocht ontvangen. Ik hoop, dat u mijn opvolgster, mevrouw Anemaet, hetzelfde vertrouwen wilt geven en u ook prettig met haar kunt samenwerken. Mej. S. A. Contant, Havelaarstraat 5, Colijnsplaat. Met deze mijn dank voor het medeleven dat ik tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst mocht ontvangen. P. Geelhoed - Breas. Colijnsplaat, oktober 1979. Een schoen van standing. Te dragen bij rib en tweed, bij jeans en flanel. Maar ook bij het 'pak' Een schoen apart, voor jong en oud. Flexibel, comfortabel en... beresterk. Natuurlijk van IuockpoktJ ^IIIV „Als de beste gebrandmerkt" BORflPROMENABE 18 - MIDDELBURG

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 3