Emigratie neemt weer toe Raadsvergadering Wissenkerke Aanbiedingsbrief Begroting 1980 gemeente Wissenkerke VERVOLG VAN VORIGE WEEK Onderwijs. De laatste jaren heeft vooral de aandacht van uw en ons college gevraagd het ver beteren van de huisvesting van de vier in deze gemeente gevestigde lagere scholen. De verbouw van de openbare lagere school te Wissenkerke is inmiddels volledig ge realiseerd. Tot op heden echter is nog steeds geen beslissing genomen op ons verzoek om het stichtingsjaar van de lokalen te herzien. Aan herziening zit een aanmerkelijk hogere rijksvergoeding vast van ongeveer ƒ40.000,— op jaarbasis. De nieuwbouw van de lagere en kleuter school te Geersdijk vordert zeer snel. Naar verwachting kan het nieuwe gebouw binnen enkele weken in gebruik worden genomen. Minder voorspoedig verloopt de verbouw/ uitbreiding van de lagere school te Kam perland. Onlangs is dit nog ter sprake geweest in een vergadering van uw raad. Thans is voorzien in het ingebruiknemen van het vernieuwde gedeelte begin okt. 1979. Daarnaast staat nog op het programma het uitbreiden van de bijzondere lagere school te Wissenkerke met een gemeen schapsruimte. Het opstellen van het plan hiervoor heeft nogal veel tijd gevergd. Daarnaast dient het plan vooraf de goed keuring van het ministerie van onderwijs te verkrijgen. Naar het zich laat aanzien zal het niet voor 1980 bekend zijn of deze uitbreiding doorgang kan/mag vinden. Evenals in de aanbiedingsbrieven bij voorgaande begrotingen willen wij ook nu melding maken van de nieuwste onderwijs vorm: de Open School. Tot 1 augustus 1980 worden de kosten hiervan voor 100% voor rekening van het rijk genomen. Na die datum is voortzetting mogelijk als de ge meenten 10% van de personeelskosten voor hun rekening nemen alsmede 50% van de overige kosten. Op prijsbasis van-1 aug. 1978 dient voor 1980 (periode van 5 mnd) gerekend te worden op een uitgaaf van 3.600,— voor de groep deelnemers in Wissenkerke. Op jaarbasis komt dit neer op ƒ8.600,—. De financiering is nog on derwerp van gesprek tussen de Bevelandse gemeenten. Zodra hierover meer bekend is, zullen wij u terzake informeren. Sport en recreatie. Zwembad. Het bezoek aan het openluchtzwembad te Wissenkerke is ook in 1979 als gevolg van de minder gunstige weersomstandig heden beneden de verwachting gebleven. Sportvelden. Het bestemmingsplan voor de uitbreiding van het sportcomplex Kamperland is in middels onherroepelijk geworden. Ook zijn alle benodigde gronden in eigendom ver worven. Aan Heidemij Nederland B.V. is opdracht verstrekt tot het maken van een plan, dat voorziet in de aanleg van twee tennisbanen, een tweede voetbalveld en een oefenhoek. Dit plan zal naar verwachting binnen enkele maanden aan u worden voorgelegd. Daarnaast dienen ook voorzieningen te worden getroffen op het gebied van kleed voorzieningen. Deze zullen voor rekening van de gemeente komen. Zowel Slagvast als Bevelanders hebben plannen voor de bouw van een kantine bij de op te richten kleedaccommodatie's. De kosten hiervan komen uiteraard voor rekening van beide clubs. Het staat vast, dat beide clubs geen kans zien in eigen beheer een kleedaccom modatie met kantine op te richten. Dit heeft tot gevolg, dat van gemeentewege opdracht zal worden verstrekt tot het bouwen van de kleedaccommodatie. Zoals in uw raad reeds ter sprake is geweest, bleek het niet mogelijk om één voorziening op het punt van de gebouwen te realiseren voor beide clubs gezamenlijk. Voor de realisering van het totale com plex is in het verleden reeds een krediet beschikbaar gesteld van ongeveer 400.000, voor het opstellen van het bestemmingsplan, de verwerving van de gronden en het maken van een plan door Heidemij Nederland B.V. voor de inrichting. De lasten hiervan zijn reeds opgenomen in de ontwerp-begroting voor 1980. Daarnaast is de laatste jaren voor de uitbreiding van het complex een reserve gevormd. Inclusief de rentetoevoe gingen beloopt deze reserve per 1 jan. 1979 een bedrag van ƒ612.900,—. Zomerwoningenterrein park Ruiterplaat. De uitgifte van bouwpercelen en de ver koop van reeds gebouwde woningen is in dit terrein nagenoeg stil komen te liggen. Dezelfde tendens derhalve, zoals we die reeds signaleerden bij de bouw van wo ningen voor permanente bewoning. Sinds 10 juli 1979 is de gemeente eigenares van de in het terrein gelegen openbare voor zieningen. Door de exploitant dienen nog wel heel wat werken te worden uitgevoerd, die als eis zijn gesteld bij de overname. Tweede jachthaven Kamperland. Binnenkort wordt de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Zeeland verwacht op het bestemmingsplan voor deze jacht haven. Gelijktijdig wordt verwacht de goed keuring van de eerste wijziging van dit plan (toegang aan de zuidzijde) en ook de goed keuring om op grond van het bepaalde in artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening tot aanleg over te gaan. Tegen het laatste is echter AROB-beroep mogelijk. Het projekt is door ons ingediend voor subsidie uit het provinciaal ontwikkelings fonds. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn om diverse redenen van mening, dat zich geen uitzonderlijke situatie voordoet, die het verlenen van subsidie uit genoemd fonds rechtvaardigt. Uit het overleg met de provincie is tevens naar voren gekomen, dat door wijziging van de plannen wellicht een goedkopere aanleg mogelijk is. Met provinciale water staat is hieromtrent kontakt opgenomen. In afwachting van één en ander hebben wij afgezien u reeds een uitspraak te laten doen omtrent al of niet exploitatie van gemeentewege. Wij voorzien, dat deze uit spraak binnen vrij korte tijd genomen kan worden. Sportieve recreatie. Uit de commissie van overleg en advies voor lichamelijke opvoeding, sport en cul tuur is een werkgroep „sportieve recreatie" gevormd. Deze werkgroep is aktief geweest, in samenwerking met de Zeeuwse sportraad, bij het organiseren van de landelijke fiets dag, de zwemvierdaagse en een sportinstuif. De belangstelling voor de fietsdag en de zwemvierdaagse is zeer verheugend. Tegen gevallen is de belangstelling voor de sport instuif, met name wat de deelname in Kamperland betrof. Sociale zorg. Werkloosheid. Volgens de gegevens van het Directoraat voor de Arbeidsvoorziening per eind juli 1979 waren in deze gemeente 26 mannen en 12 vrouwen werkloos. In het rayon Goes waren de werkloosheidscijfers op hetzelfde tijdstip als volgt: Werkloze Werkloze Gemeente: mannen: vrouwen: Borsele 103 82 Goes 261 143 Kapelle 61 30 Kortgene 17 17 Reimerswaal 214 101 Wissenkerke 26 12 Totaal 686 388 Van bovenstaande werklozen genoten per 1 aug. 1979 10 mannen en 1 vrouw een volledige of gedeeltelijke uitkering krach tens de Wet Werkloosheidsvoorziening. Vooral voor diegenen van 55 jaar en ouder, die een uitkering genieten, zal het moeilijk worden nog in het arbeidsproces te worden opgenomen. Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers. Eveneens per 1 aug. 1979 genoten 3 man nen en 1 vrouw een periodieke uitkering krachtens deze regeling. Onder dit aantal bevinden zich geen schoolverlaters. Alle bovenstaande uitkeringgenietenden dienen als „zeer moeilijk plaatsbaar" te worden gekwalificeerd. Algemene Bijstandswet. Het grootste aantal bijstandgenietenden dient te worden gezocht in de categorie „bejaarden in bejaardoorden", te weten 42 gevallen. Eén thuiswonende ouder dan 65 jaar geniet een geringe uitkering in ver band met bijzondere bestaanskosten. In de categorie thuiswonenden, jonger dan 65 jaar, zijn 5 gevallen opgenomen met een volledige uitkering: 1 geval met een gedeeltelijke uitkering: 1 geval met een uitkering i.v.m. bijzondere kosten tengevolge van opname in een tehuis voor gehandi capten, terwijl in één geval de kosten van opname en verzorging in een instituut voor moeilijk opvoedbare en moeilijk lerende kinderen worden betaald. Welzijn. De decentralisatie van het welzijnsbeleid neemt steeds vastere vormen aan. Merkbaar is dit ook reeds binnen de gemeente Wis senkerke. Reeds in 1979 is begonnen met de inventarisatie van de sociaal-kulturele aktiviteiten, die nog in dit jaar kan worden afgesloten. Er wordt naar gestreefd vanaf 1981 een vier-jaren-welzijnsbeleid te voeren. Gevolgd zal dan worden de zogenaamde vereenvou digde procedure, waaronder moet worden verstaan het opstellen van een subsidielijst die gedurende vier jaar zal worden gehan teerd. De subsidielijst zal moeten gaan ver melden de instellingen die gedurende de periode 1981—1984 zullen worden gesubsi dieerd. De lijst zal een afspiegeling zijn van de wensen en behoeften die er bij de instellingen gedurende deze periode leven. Ten aanzien van de rijksbijdrageregeling sociaal-kulturele aktiviteiten kan worden opgemerkt dat de bijdrage van het rijk voor 1980 evenredig zal zijn aan die van 1978 en 1979. Dit omdat ook 1980 nog wordt beschouwd als overgangsjaar voor de nieuwe rijksbijdrageregeling. Om vanaf 1981 een vier-jaren welzijnsbeleid te kunnen voeren zal uw raad worden voorgelegd voorstellen omtrent de welzijnsprocedure, daarop betrekking hebbende verordeningen en de instelling van een welzijnscommissie (een vaste commissie van advies aan het college van burgemeester en wethouders). Inzake het regionale welzijnswerk kan het volgende worden opgemerkt: in de ver gadering van de Ministerraad van 8 dec. 1978 is de regio De Bevelanden aangewezen als proefgebied voor de Ontwerp-Kaderwet specifiek welzijn. Dit eveneens in het kader van de decentralisatie van het welzijnsbe leid. Gedurende vier jaar zullen de zes gemeenten op de Bevelanden gezamenlijk werkzaam zijn op het brede welzijnsterrein. Daartoe is inmiddels een samenwerkings overeenkomst gesloten. De portefeuillehou ders welzijn van de colleges van burge meester en wethouders vormen het bestuur lijk kader binnen het proefprojekt, terwijl de vijf ambtenaren van de deelnemende ge meenten de projektgroep vormen, die uit voerend werk zal gaan verrichten. Moeten er echter besluiten worden genomen dan zal steeds moeten worden teruggekoppeld naar óf de colleges van burgemeester en wethouders óf de gemeenteraden. Vele be sluiten zullen u in 1980 worden voorgelegd. Omdat, mede door de aanwijzing van de regio De Bevelanden als proefgebied, het welzijnswerk veel tijd en werk vergt, was het niet mogelijk deze sektor verder onder te brengen bij de beslaande sekretarie- bezetting. Daarom wordt op dit terrein samengewerkt met de gemeente Kortgene. Eén ambtenaar verzorgt vanaf 1 juli 1979 het welzijnswerk voor geheel Noord-Beve land. Deze samenwerking zal in 1980 wor den gecontinueerd. Algemene financiële aspecten. Algemene uitkering. Zoals gezien de bezuinigingsplannen van de regering mocht worden verwacht, wenst de regering ook van de gemeenten een bij drage in de beperking van de groei van de overheidsuitgaven. Het trendmatige vo lume-accres van de algemene uitkering van het gemeentefonds is daarom voor 1980 gehandhaafd op 2,35%. Ten aanzien van de stijging van de lonen en prijzen wordt voor 1980 voorlopig als veronderstelling uitgegaan van algemene salarismaatregelen van 3,5en een prijsstijging van 2%. Naar onze verwachting zullen de definitieve com pensaties voor loon- en prijsstijgingen zeker hoger uitvallen dan waarvan nu wordt uit gegaan. Uitkering lager onderwijs. Voor 1980 gaat de regering er bij deze uitkering vanuit, dat de loonstijging 1% zal bedragen en de stijging van de prijzen 0%. Naar verwachting zullen ook hier de definitieve vergoedingsbedragen aanmerke lijk hoger uitvallen dan waarvan bij de bevoorschotting wordt uitgegaan. Dit houdt wel in, dat van de hogere bedragen niet meer in 1980 kan worden geprofiteerd. De vaststelling van de definitieve bedragen zal naar verwachting niet meer in 1980 plaats hebben. F inancieringsmiddelen Eerder in deze aanbiedingsbrief is reeds ingegaan op de kapitaalswerken, waarvan de realisering ons college in het komende jaar voor ogen staat. Voor zover kapitaals uitgaven niet uit eigen middelen kunnen worden gefinancierd worden vaste geld leningen aangegaan bij de NV Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De financiering van kapitaalsuitgaven le vert derhalve geen problemen op. Ook de liquiditeitspositie van de gemeente is gun- Op maandag 15 oktober j.l. kwam de raad van de gemeente Wissenkerke in open bare vergadering bijeen. De heer Remijnse was op deze avond afwezig. Bij de notulen van de vorige vergadering had voorzitter P. Wisse nog enkele op merkingen. Er is met iemand van de regio nale brandweer een gesprek geweest, o.a. over de aanschaf van een hoge-/lage druk- spuit te Kamperland. Daarin is ook de wens naar voren gekomen van een mobilofoon systeem (kosten 35.000,—) en een stil alarm (kosten ƒ60.000,—). Dit zal eerst in het college besproken worden, waarna er voorstellen aan de raad worden gedaan. Als het nieuwe bestemmingsplan van Kam perland is goedgekeurd, kan men via ont eigening parkeerplaatsen aanleggen bij De Putter. Hierna volgden nog enkele mededelingen. Er zijn enkele wegen in de gemeente ge teerd. Volgens een uitspraak van de Kroon mogen de gastanks in De Banjaard blijven staan. De heer Sandee vond het éénrichtings verkeer in de Noordstraat een slechte op lossing. Hij had verder nogal veel kommen- taar over de gang van zaken met betrekking tot de afhandeling van de verbouw van de lagere school te Kamperland. Er was een uitspraak van de raad om het ongenoegen schriftelijk aan het schoolbestuur mede te delen. Dit was nog niet gebeurd. Zijn kritiek richtte zich vooral tot wethouder Wisse, die dit beloofd had. De voorzitter zei, dat wanneer dit afge- stig te noemen. Naar de toestand per 1 sept. 1979 kan hiervan het volgende over zicht worden gegeven: Vlottende schuld ƒ486.300,— Vlottende middelen 69.300,— Netto vlottende schuld ƒ417.000,— Te doene betalingen ter zake van goed gekeurde kapitaalsuitgaven en aflossingen van vaste schuld 1.786.400,— Beschikbaar komende vaste financierings middelen en vrijkomende middelen wegens afschrijvingen 1.344.600,— Netto kapitaalsbehoefte 858.800,— Kasgeldnorm 1.942.900,— Voordelig verschil, tot welk bedrag nieuwe kapitaalsuitgaven kunnen worden gefinan cierd ƒ1.084.100,—. Slot. Wij spreken de hoop uit, dat in het begrotingsjaar 1980 weer vele zaken in het belang van de inwoners tot stand kunnen worden gebracht in goede harmonie met uw raad. Deze aanbiedingsbrief geeft bij lange na geen volledig beeld van alle akti viteiten en problemen waarmee deze ge meente te maken heeft. Er is slechts een greep hieruit gedaan, waarbij wij hopen erin te zijn geslaagd de meest sprekendste nader te belichten. Tenslotte geven wij u in overweging de begroting voor het dienstjaar 1980 vast te stellen overeenkomstig het u aangeboden ontwerp. sproken was, dit alsnog zou gebeuren. De lijst van ingekomen stukken gaf geen aanleiding tot aan- of opmerkingen. Met de lagere- en kleuterschool te Geers dijk ging zonder kommentaar de gemeente een bruikleenovereenkomst aan voor de nieuwe schoolgebouwen aldaar. Voor de aanleg van een riolering door particuliere grond werd met dhr. A. A. Markusse uit Haarlem een zakelijk recht aangegaan. De grond was gelegen nabij de Ruiterplaatweg te Kamperland. Er vond een voorlopige vaststelling plaats van de kosten van het openbaar onderwijs over het jaar 1978. De bijzondere scholen in de gemeente kregen ook deze extra bedragen uitgekeerd. Een kleine wijziging (4 i.p.v. 5 jaar) werd aangebracht in de ontwerp-verordening op de heffing van onroerend-goedbelasting. Een bijdrage van 60% 15.740,61) werd toegekend als subsidie bij de restauratie van het monument schuur Baas Huisweg 15. De heer Van der Maas vroeg of dit het gehele dak betrof, waarop de voorzitter antwoordde dat dit het geval was voor wat betreft één eigenaar. De Chr. Kleuterschool te Wissenkerke verzocht medewerking voor een bedrag van ƒ6500,— voor verbetering van verlichting. De heer Hamelink verwonderde zich er over. dat één lokaal er pas 2 jaar stond en dat de kosten wel wat duur waren voor twee lokalen. De sercretaris noemde de plaats van het nieuwe gebouw ongelukkig, daar men maar ramen had aan één zijde. Bij het oude lokaal zijn de problemen begonnen nadat Vredestein uitgebreid was, waardoor de lichtinval aanmerkelijk was verminderd. Ook de voorzitter betoogde dat men op adviezen afging en dat.de inspekteur nog zijn goedkeuring moest verlenen. Het rijk had aan de zes Bevelandse ge meenten gevraagd of zij in aanmerking wilden komen voor een onderzoek naar de volwasseneducatie van de CBPEN. Per jaar kreeg men 70.000,—, zijnde de kosten van een medewerker, die dit onderzoek zou gaan verrichten. Volgens de voorzitter was de gemeente dus geen cent kwijt in die 2 jaar. De heer Dieleman vroeg wat er na die twee jaar ging gebeuren. De heer Uijl was verbaasd, dat dit allemaal door één man gebeurde en vroeg zich verder af wanneer de gewone burger er iets van al dat welzijn ging merken. En de heer Sandee had zorgen over het opzetten door het rijk, waarna later de kosten weer naar de gemeenten wreden afgeschoven. Het onderwijs dient een zaak van het rijk te zijn. De voorzitter zag al deze problemen nog niet direkt opdoemen. Het onderzoek duurt 2 jaar en is daarna afgelopen. Het is een verlengstuk van het welzijnsprojekt. Daarna komen de adviezen en dan zal men er iets van gaan merken. En de raad beslist of zij die adviezen opvolgt of niet. Maar dit is nu een zaak van het rijk. Na deze uiteenzetting had de raad weinig bedenkingen meer tegen dit onderzoek. Er werden twee bezoldigingsverordeningen gewijzigd. Bij de behandeling van de begrotings wijzigingen vroeg de heer Hamelink wan neer men begon met het plaatsen van de lantaarnpalen in de Noordstraat (bij de ijs baan) en de Sophiaweg. De palen lagen daar nu maar te roesten. De voorzitter zei, dat ze vandaag met het werk begonnen waren. Van de heer E. H. van der Moere werd een perceel grond teruggekocht in het be stemmingsplan Zuid-West te Wissenkerke. Een commissie, bestaande uit de heren Sandee en Blok, had de gemeenterekening 1977 nagezien. De heer Sandee stelde na mens deze commissie voor, om de rekening 1977 voorlopig goed te keuren. Aldus werd besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Noordhoek aandacht voor de slechte toestand van het voetpad in de Veerweg. De voorzitter zei, dat daar iets aan gedaan zou worden. De heer Uijl vroeg of het gebruikelijk is, dat bij het afgeven van een bouwvergunning de naaste buren gehoord worden. De voor zitter zei, dat dit alleen gebeurde wanneer er gebouwd werd in afwijking van het bestemmingsplan. Als laatste vroeg de heer Hamelink naar de situatie met de noodlokalen bij de scho len te Wissenkerke. Alles duurt toch wel erg lang en hoeveel gaat dat de gemeente allemaal niet kosten? De voorzitter antwoordde, dat de ver bouw van de christelijke lagere school wachtte op toestemming van de minister. Rond 1 januari 1980 zullen we beslissen of we ze laten staan of afbreken. Dit hangt af wanneer de verbouw kan beginnen. Hierna kon de voorzitter deze korte raads vergadering besluiten met de opmerking, dat er over 14 dagen bij de begrotings behandeling meer stof tot discussie zou zijn. WAAROM NEDERLANDERS WEG WSLLEN Zullen in de naaste toekomst weer duizenden Nederlanders naar het bui tenland emigreren? Vorig jaar hebben 3.600 landgenoten zich voor permanent verblijf in het buitenland gevestigd, dat is ruim vierhonderd méér dan het jaar daarvoor. Bovendien komen bij de betreffende instanties thans aanzienlijk meer verzoeken om informatie over emigratie binnen dan in jaren het geval is geweest. Het is duidelijk: een groot aantal Nederlanders zou eigenlijk wel weg willen. Allerlei factoren spelen mee bij deze wens: de economische recessie die gepaard gaat met afnemende werkgelegenheid, de milieuvervuiling die in een overvol land als Nederland nauwelijks te voorkomen is. terwijl er ook veel mensen zijn die morele bezwaren koesteren tegen het sociologisch leefklimaat in ons land, waar de normen en tradities uit het verleden steeds meer over boord worden gegooid. Emigratie-hausse viel in de vijftiger jaren. Sinds de heugenis der tijden hebben mil joenen mensen hun geboorteland verlaten om hun geluk elders te beproeven. Tot de meest spectaculaire gebeurtenissen op het gebied van de internationale migratie re kenen we de grootscheepse oversteek van bijna 65 miljoen Europeanen naar de Ver. Staten, die in de vorige eeuw en het begin van deze eeuw plaatsvond. Ook dunbevolkte landenals Canada, Australië, Nieuw Zee land en Zuid-Afrika trokken miljoenen Eu ropeanen aan. vooral nadat in 1924 de Ver. Staten de immigrantenstroom gingen be perken. Tezelfdertijd werden ook in andere delen van de wereld grootscheepse migratie activiteiten ontwikkeld, waarbij de Chinezen een hoofdrol vertolkten. Zo arriveerden al leen al tussen 1880 en 1920 zo'n slordige 7 miljoen Chinezen in Singapore en Penang. Ook de Nederlandse geschiedenis heeft perioden gekend van intensieve emigratie. Gedurende de Middeleeuwen vertrokken vooral veel Nederlandse boeren naar andere Europese landen (o.a. Duitsland) en in de 16e en 17e eeuw gingen talrijke Neder landers hun geluk beproeven in de overzeese koloniën. In de 19e eeuw trokken dui zenden Nederlanders naar de Nieuwe We reld, dus de Ver. Staten van Noord-Amerika. Blijkens een overzicht in het blad Demo grafie, een bulletin van het Nederlands Interuniversitair Demografisch Instituut, zouden in periode 1830 1940 ruim 250.000 Nederlanders voorgoed naar de Ver. Staten zijn afgereisd. Een vijfde deel hiervan vertrok in de periode 1881 1890, toen zich in heel Europa een grote landbouw crisis voordeed. In de periode 1930 1940, toen ook ons land werd getroffen door een slopende economische crisis, vertrokken per jaar zo'n 45.000 Nederlanders naar de vreemde. Ook de angst voor een naderende wereldoorlog zal hier zeker meegespeeld hebben. Na 1945. Maar pas na de Tweede Wereldoorlog was er in ons land sprake van een groot scheepse overzeese emigratie, die zijn hoog tepunt bereikte in het begin der vijftiger jaren. Tienduizenden Nederlanders gingen hun geluk beproeven in landen als Aus tralië, Nieuw-Zeeland en Canada. In de periode 1946 1949 vertrokken 257.000 landgenoten, in de periode 1950 1954 zelfs 328.000. Ook in de periode 1955 1959 bedroeg de emigratie nog altijd 293.000. Uiteraard zijn niet al deze emigranten in het buitenland gebleven. De toenemende immigratie in de zestiger jaren (dus vesti ging in ons land) is ten dele een gevolg van het feit, dat een groeiend aantal Ne derlanders naar ons land terugkeerde nadat zij eerst waren geëmigreerd. In de periode 1946 1959 hadden we in Nederland een vertrekoverschot. Dat wil zeggen: er vertrokken meer mensen uit ons land dan er binnenkwamen. Maar vanaf 1960 zou er sprake zijn van een vestigings overschot. Vooral in de periode 1970 1974, toen tienduizenden Surinamers zich in ons land vestigden, nam de immigratie ongekende vormen aan. Ruim 445.000 men sen kwamen zich toen in ons land vestigen, terwijl er 305.000 vertrokken. In 1975 deed zich de unieke situatie voor, dat de Ne derlandse bevolking meer groeide door het migratie- dan door het geboortenoverschot! Waarom vertrekt men? De laatste jaren is er dus in Nederland weer sprake van een toenemende belang stelling voor emigratie. Geen ongewoon ver schijnsel in een tijd, dat de economische situatie verslechtert. Met name de afne mende werkgelegenheid baart veel mensen zorgen. Zo zij zelf werk hebben, dan vragen zij zich toch af welke toekomst hun kin deren straks wacht. De moeilijkheid is ech ter dat in de gehele westelijke wereld de economische situatie minder florissant is geworden, dus ook in een land als Canada, waar kort na de Tweede Wereldoorlog zo veel Nederlanders naar toe trokken. Daar entegen zijn in Australië de mogelijkheden gunstiger. Maar niet alleen economische overwegin gen spelen een rol bij mensen, die emigratie overwegen. Ook de zeer ongunstige milieu- faktoren doen sommigen besluiten Neder land de rug toe te keren. Er zijn genoeg landen, waar de kans op frisse lucht heel wat groter is dan in het volle Nederland. Ook welgestelde mensen verdwijnen graag naar het buitenland, zulks vooral op grond van fiscale overwegingen. Maar deze groep is per definitie vrij klein. Tenslotte lopen er in Nederland geen honderdduizenden mil jonairs rond. Ook zijn er mensen, die ernstige gemoeds bezwaren koesteren tegen wat zij noemen de verwildering van de zeden en de normen. In Nederland schijnt tegenwoordig alles te mogen en niet iedereen is daar gelukkig mee. Voor sommige mensen heeft dit „liberale geestelijke leefklimaat" iets bedreigends, het druist rechtstreeks in te gen de normen en idealen die zijzelf in hun jeugd hebben meegekregen. Kortom, er is een aantal zeer uiteenlo pende redenen, die mensen kunnen bewegen hun vaderland de rug toe te keren en in I den vreemde een nieuw bestaan op te bou wen. Dat in ons land deze groep mensen gestadig toeneemt is een realiteit, die zich in de komende jaren ongetwijfeld in steeds sterkere omvang zal openbaren. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2