Franse tappen Vakantie-neurose Hoe zit het met de huizenmarkt? in reclame bij Hengelsport Markusse Wissenkerke Een Chinees spreekwoord luidt, dat de lamp van het geluk niet lang aan dezelfde deurknop hangt. Daarmee zullen velen het eens zijn, die zich de laatste jaren op de huizenmarkt hebben begeven. Jarenlang kon men daar kopen wat men wilde, als men later weer wilde verkopen, maakte men altijd winst en meestal op korte termijn. Die dagen van voorspoed voor huiseigenaren zijn voorbij. Vooral in het najaar van 1978 begon reeds de belangstelling voor koophuizen te dalen en sindsdien is vooral het aanbod toegenomen en de vraag op een laag pitje gekomen. Geruchten vertellen ons, dat de hele huizenmarkt is in gestort en andere borrelverhalen maken ons duidelijk, dat bijna niemand meer zijn huis kan verkopen. Hoe ziet het er nu uit op die huizenmarkt? Hoge hypotheeklasten. Inderdaad is het aanbod van huizen veel groter dan een jaar geleden en zijn de kopers erg kritisch geworden. In beginsel is dat een logisch gevolg van de wet van vraag en aanbod. Op zich is het veel trager verlopend beeld op de huizenmarkt niet abnormaal. Het gaat om een ingrijpende beslissing bij de aankoop van een huis, waar een aanzienlijk bedrag mee gemoeid is. Vervolgens is het maar zelden zo (en was het ook altijd zo), dat men het koop bedrag geheel uit middelen kan betalen. Men moet dus lasten aanvaarden en dat men daar beter over nadenkt dan velen deden en nog doen is op zich zeer gezond. In de derde plaats leven wij in een tijds gewricht waarin de rente zeer hoog is. De hypotheeklasten zijn tot ongeveer 10% ge stegen en dat betekent evengoed een rem op de huizenhandel als op de gehele in vesteringsmarkt. De vooruitzichten op de kapitaalmarkt zijn niet zondanig, dat deze situatie op korte termijn zal veranderen, want er zal vermoedelijk nog meer vraag naar geld komen van staatswege, omdat de minister van financiën voortdurend met tekorten zwoegt. Het tekort op de betalings balans over het eerste kwartaal 1979 van een half miljard zal daar ook geen goed aan doen. Voorts wordt de kooplust beperkt door de banken, die kritischer zijn geworden bij het verstrekken van hypotheken, omdat de voortdurende prijsstijging eruit is. Een andere factor die het aantal vragers doet krimpen, is de forse daling van prijzen, die zich hier en daar voordoet en die een verwachting schept, dat de hele huizenmarkt op springen staat. Die dalingen komen meestal voort uit dwangsituaties bij de ko pers van de laatste jaren en maanden. Welk aanbod. Bij de eersten is een aantal jonge ge zinnen, die te zware lasten op zich ge nomen hebben in de verwachting dat de lonen wel snel verder zouden stijgen en de huizenprijzen eveneens. In beide ver wachtingen zijn zij teleurgesteld en een voortdurende loden last begint dan te zwaar te worden. Deze bezitters van een eigen huis moeten een flinke veer laten en drui pen dan met verhes af naar een huurhuis of een veel goedkoper bezit. Anderen hebben in de jongste tijd al een ander huis gekocht in de verwachting dat zij het bewoonde pand wel spoedig zouden kunnen verkopen. Dat gaat niet zo vlot en dat leidt er soms toe, dat zij in nood hun oude en hun nieuw gekochte bezit weer aanbieden, in de hoop uit de hoge lasten te geraken. Tenslotte wordt de vraag ge hinderd door de onzekerheid over de werk gelegenheid waarmee velen worden gecon fronteerd. Aan de aanbodzijde van de huizenmarkt zijn ook enige abnormale verschijnselen waar te nemen. Daar bevinden zich in de eerste plaats de bovengenoemde categorie vergissers. die wel moeten verkopen en die de koopjes veroorzaken. Daarnaast worden er honderden huizen aangeboden door men- Oma heeft het geweten. Oma, bijna 80 jaar, mocht van de familie mee op vakantie naar Spanje. Ze was ten slotte nog kras en het autoritje naar de Costa Brava zou haar best bevallen. Groot moeder sputterde eerst wel een beetje tegen, maar tenslotte had ze ook geen zin om thuis onverzorgd te blijven zitten. Dus vooruit, naar Spanje. Oma heeft het geweten. Toen ze 4 weken later terugkwam, was ze verward en diep dement. Ze had onderweg de wagen bevuild. De familie wilde haar zo gauw mogelijk naar een bejaardentehuis sturen. Oma was één van de vele bejaarde va- sen die zelf duur gekocht hebben, nu van mening zijn dat de markt gaat dalen en er daarom nog zo snel mogelijk af willen. Zij behoren niet tot de groep die de prijzen flink laten zakken, want anders verkopen ze met verlies en dat wil men in geen geval. Verder zijn er nog veel aanbieders van slechte en minder comfortabele huizen te vinden, die angst hebben dat hun huis een extra waardedaling zal ondergaan. Óp dit moment dus eigenlijk een extra lage' vraag en een meer dan normaal aanbod, maar van flinke lage prijzen is nog geen sprake. Ook dat heeft een oorzaak. Nieuwbouw. Er zijn wel degelijk omstandigheden die zorgen dat er een grond blijft in de huizen prijzen. De belangrijkste is wel dat de prijzen van de nieuwbouw geen enkele neiging ver tonen tot dalen. Integendeel, zij zullen ver moedelijk verder stijgen. Daarnaast beginnen bouwers in de vrije sector te aarzelen om nieuwbouw in de steigers te zetten. Trage verkoop moedigt investeringen niet aan. Het ontwikkelen van nieuwe projekten wordt vertraagd. In de derde plaats is het zo, dat ook in de sector van de sociale huur woningen wel eens minder aanbod zou kun nen komen. De rijksoverheid zit krap in de centen en dat veroorzaakt al gauw ver traging ondanks alle politieke kreten dat de bouw van goedkope woningen moeten worden versneld. Naarmate men die sector uitbreidt wor den de lasten voor het rijk hoger. Dit weten de ministers van financiën en volkshuisves ting zeer goed en dat zal hen niet tot haast manen. Ook de hypothekenmarkt wijst beslist niet op een instorting van de huizenmarkt. In de eerste vier maanden van dit jaar werden er ruim 44.000 nieuwe hypotheken op woonhuizen gesloten. Vorig jaar waren er dat 54.000. Er is dus een teruggang van ca 20%. Bij beide groepen bevinden zich ook bedrijfspanden en ook hypotheken die voor andgre doeleinden dan huizen worden opgenomen. Gezien de hy- potheekcijfers is er dus eerder sprake van een herstel van normale aan- en verkoop beweging, dan van een marktinstorting. Andere factoren in de beschouwing over koophuizen zijn nog de angst voor een vermindering van de rente-aftrek voor de inkomstenbelasting van hypotheken en de ontwikkeling van de geldontwaarding. Met name zou de positie van de gulden in het internationale geldverkeer wel eens ongun stiger kunnen worden en op dat moment zal een nieuwe inflatiegolf ons overspoelen. Als dat gebeurt Zullen veel bordjes van huizen die te koop zijn spoedig verhangen worden en komen er nieuwe koopgolven. Met het oog op die mogelijkheid is het gunstig, dat men zich nu moet realiseren, dat waarde, zelfs van onroerend goed. een betrekkelijk begrip is. Alles overziend, wordt het duidelijk dat wie voor een matige prijs thans een huis kan bemachtigen, die kans wel niet zal laten voorbijgaan. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. kantiegangers, die zich uiterst vervreemd voelen in een nieuwe omgeving met een vreemde taal, die zich niet hadden kunnen aanpassen aan het andere voedsel en die hun kinderen geestelijk niet meer hadden kunnen volgen in hun „kilometers vretende" zucht naar plezier. Vier weken was oma uit haar dagelijkse routine geweest. Van nu af aan kon zij de wereld niet meer aan. Als bejaarde mensen soms een verhuizing uit een bepaalde buurt psychisch al niet meer kunnen verwerken, hoe haalt men het dan nog in zijn hoofd hen op een auto reisje naar Spanje te „trakteren"? Kinderen. Veel ouders gaan op vakantie en laten 'hun kinderen achter bij vrienden, kennissen of familie. Een waarschuwing is hier op zijn plaats waar het kleine kinderen betreft. Vooral kinderen in het tweede levensjaar kunnen heel slecht zonder hun moeder. Het weggaan van de moeder en het overgelaten worden aan vreemde handen kan ernstige gevolgen voor het kind hebben in geestelijk opzicht. Nu even serieus. Dat was natuurlijk maar gekheid. Maar u kent de kwestie: als bij de t.v.- of radio reclame wat ziet of hoort dat u niet bevalt, kunt u dat melden bij de Reclameraad. Sinds 1967 heeft die 127 klachten behandeld en 47 stuks gegrond verklaard. U kent óók het geharrewar over zijn beslissingen. Want wie of wat is die Reclameraad, dat hij zomaar oordeelt over voedingsleer en landbouwprodukten? Hij bestaat uit 17 le den, die benoemd zijn door de minister van CRM. Er zitten in: organisaties op reclamegebied, leden van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf, de consumen tenorganisaties, de omroepen en de uitgevers van persorganen. Plus nog vier leden die benoemd zijn op voordracht van culturele en maatschappelijke organisaties. Allemaal prachtig, maar hoe komt zo'n kakelbont geheel aan inzicht en kennis om te oordelen over voedingsclaims? Dat weet niemand. Men kan zich hooguit wat laten voorlichten door deskundigen op dat gebied. Dit gebeurt bepaald niet elke dag. Eén enkel voorbeeld zal dit aantonen. Terwijl de strijd om de gezondheidsclaims hoog oplaaide kwamen zuivelijveraars in aktie tegen de claim van Becel: goed voor hart en bloedvaten. Maar dat mocht en mag wel van de Reclameraad. Hij zei dit: „De stelling dat het aan geprezen produkt goed is voor hart-, en bloedvaten, aangezien het veel mov's bevat, is in overeenstemming met het zeer recente, deskundige oordeel van de Voedingsraad." Dus toch maar liever margarine in plaats van boter? Had u gedacht: prompt ver klaarde het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, dat het allesbehalve gelukkig was met die uitspraak. Want zo suggereer je, dat je een hartaanval kunt voorkomen als je maar genoeg linolzuur eet. Waarop de margarinetrust natuurlijk weer verontwaardigd zei. dat dit nu nou net helemaal niet in de kreet „goed voor hart en bloedvaten" zat. Moeders moet worden aangeraden ten minste de eerste drie levensjaren van de baby de vakanties met het kind samen door te brengen in een niet te vreemde omgeving. Bovendien is gebleken, dat verlegenheid en angst voor het vreemde en de vreemde ling bij de meeste kinderen blijven bestaan tot het 5e of 6e levensjaar. Pas na die tijd kunnen zij meer van een vreemde omgeving genieten. U ziet, hoe men rondtolt in de zelf ge schapen moeilijkheden, want dat een teveel aan linolzuur schadelijk is, kan zo zoetjes aan iedereen weten. Dan is het zelfs erger dan teveel zure appels eten. Bezadigde en verstandige lieden hebben dan ook reeds gezegd, dat uit de reclame voor voedsel of landbouwprodukten elke gezondheids claim dient te worden geweerd. Ook in EEG-verband wordt dit nagestreefd en om te beginnen wordt in de nieuwe Jachten in auto. Maar ook mensen in de kracht van hun leven hebben het soms moeilijk om hun vrije dagen en vooral hun vakantietijd te vullen, al zullen weinigen dat durven toe geven. Voor velen betekent de vakanite de „grootst mogelijke vermoeienis". Vooral het dwangmatig achter in een auto! Inplaats van de dagelijkse tien kilometer naar het werk, moet plotseling 1000 kilometer wor den gereden in een brandende zuidelijke zon om zich maar zo gauw mogelijk op de plaats van bestemming te zijn. Degene die chauffeert spant zich natuur lijk veel meer in dan hij ooit op zijn bureaustoel gewend is te doen. „En dan praten we nog niet over de verhoogde psy chische spanningen binnen in de wagen, waarin de kinderen als gevangen passagiers op de achterbank het vaak nog zwaarder te verduren hebben, waardoor de gezins moeilijkheden zich toespitsen." In Amerika spreekt men over de drukke vakantiedagen als de „suicidal holidays", vanwege al de ongeluksjagers, die de wegen onveilig maken. En dan te bedenken dat de ongevallenstatistiek bij ons nog bedui dend hoger ligt dan in de Ver. Staten. De ANWB moet steeds vaker de helpende hand bieden om het groeiende aantal „krakende automobilisten" in hun even krakende wa gens de terugkeer naar het vaderland mo gelijk te maken. Al deze verschijnselen behoren tot het verschijnsel van de welvaartswanhoop. Het is een sociale ziekte deze vakantieneurose, die helaas velen eerder remt dan stimuleert in hun streven naar echte ontspanning. (Nadruk verboden). Dr. F. M. van Maurits. richtlijn voor de etikettering van voedsel onomwonden vermeld, dat het moet worden verboden aan levensmiddelen een genees krachtige werking toe te schrijven. Jammer genoeg schept dit wéér opduidelijkheid, want genezen doet een zieke, de gezondheid in stand houden doet een gezonde en zo kun je er nog onderuit. En dan zijn er nog voedingsmiddelen, die specifieke, in de voedingsleer erkende ge zondheidsbevorderende eigenschappen be zitten. Wel, daarbij valt te denken aan groenten en fruit en de vitamientjes niet waar? Afgezien van het feit, dat een on matig gebruik zeer schadelijk is, laat hier de Reclameraad zien dat het net zoveel van voedingsleer weet als een koe van een kerkorgel. Vitaminen? In groenten en fruit zit vooral C, maar al kent het publiek vrijwel geen andere vitamine, het is er wel, bij tientallen zelfs. Denk maar even aan het B-complex. Al die vitaminen zijn nodig en ze komen voor in de meest uiteenlopende voedings middelen. Denk slechts aan de „schijf van vijf": vijf voedingsmiddelen die wij elke dag nodig hebben. Dr. ir. De Bekker, wetenschappelijk me dewerker van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, heeft al opgemerkt, dat de Reclameraad eindelijk eens een voedings wetenschapper zou moeten inschakelen. Dat was dus kennelijk nog niet gebeurd! Men zou dan wel wat kritischer worden, meent De Bekker. U ziet, dat het geharrewar nog lang zal voortduren. En daarom, zo zegt De Bekker, zou je strikt wettelijke maatregelen moeten gaan nemen. U voelt dat hij bedoelt: abso luut verbod van gezondheidsargumenten in de reclame voor voeding. Daar gaat het inderdaad wel naar toe. Allerlei belangen botsen hier echter. Als dat verbod er komt, mag je óók niet meer zeggen dat ons eigen fruit, groente, aard appelen, peulvruchten, enz. gezonder zijn dan die uit andere landen. Dan mag je óók niet meer tekeer gaan tegen bespoten voedsel of kunstmestgebruik. Maar dan ver valt óók het aanprijzen van biologisch- dynamisch geteelde produkten. Je kunt dan namelijk wel vermelden dat ze aldus geteeld zijn, maar de veronderstelde voordelen mag je niet noemen. Klaag niet, dat u op die manier helemaal niet meer weet of iets gezond, ongezond dan wel neutraal is. Dat weet de Reclame raad evenmin. Wie zei het ook weer? Het beste gekissebis gaat over onderwerpen die te veelzijdig zijn om ze goed samen te vatten en het wordt gedaan door mensen die er geen verstand van hebben en die ook niet bereid zijn te luisteren naar hen die het wel weten...... Nou ja, u kunt uw eigen gezonde verstand gebruiken: niet teveel luisteren naar de stompzinnige kreten van de Sterreclame (ziet u kans om in zo weinig seconden iets zinvols te zeggen dat werkelijk beklijft?) letten op prijs en kwaliteit en voorts matig en kuis leven. Altijd goed, bespoten of onbespoten. (Nadruk verboden). W. Geldof. VELEN KOMEN NIET AAN ECHTE ONTSPANNING TOE U zult maar weinig mensen tegenkomen, die durven bekennen dat hun va kantie niet prettig is verlopen. Bijna iedereen heeft mooi weer gehad en zich kostelijk geamuseerd. Maar de werkelijkheid is vaak heel anders dan de men sen durven toegeven. Het ideaal van rusten, ontspannen en lekker niksen in vakantietijd is echter moeilijk te bereiken voor de twintigste-eeuwse mens die gevangen zit in een warnet van problemen en suggesties. Ook dit jaar was de vakantie voor dui zenden mensen niet veel meer dan een dwangmatige nachtmerrie van jachten in een auto of haasten om de toeringcar niet te missen. LAND- EN TUINBOUW KIJKEN MET ARGUSOGEN TOE Is een appel gezond? Nee, nou niet grappen dat u zat rotte appels hebt gezien. Wij bedoelen het eten van een gave appel, voor ons part nog onbe spoten ook. Nou, dat zal dan wel. Toch zijn er heel wat boerenkinderen aan den dunne geraakt door het eten van teveel fruit. En als u alleen appels eet, gaat u gegarandeerd dood! En gauw ook. U ziet het dus, dat je van geen enkele voedselsoort kunt zeggen, dat die „gezond" is. Op een bepaalde wijze gebruiktja, dan wel. Maar dan is bijna alles gezond, ook de verfoeide suiker en hagelslag. Ze leveren energie en die hebben we allemaal nodig. U verfoeit suiker? Als u dan maar weet, dat uw lichaam alle zetmeel uit aardappelen, granen, peulvruchten, enz. eerst om zet in suiker alvorens het op te nemen. Wou u dan nog kwaad spreken van suiker? Eet er niet teveel van, poets op tijd uw tanden en u zult stralen van gezondheid. Vraag maar aan de machtige Suikerunie of het niet waar is.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2