Bejaardenbeleid zal miljoenen vergen De vleermol: raadselachtige ratelaar Nieuwe duurte- golven op komst EVENEMENTEN TE KAMPERLAND Vrijdag 3 augustus: Gezellige dansavond in het De Casembroothuis m.m.v. „The Riverside Combo". Aanvang 20.00 uur. Kaarten a 4,— verkrijgbaar aan de zaal. Woensdag 8 augustus: Film „Grease". Zaal: De Casembroothuis, Nieuwstraat 46. Aanvang 19.00 en 21.00 uur. Kaarten a ƒ3,50 verkrijgbaar bij: Buijze, Veerweg; Flikweert, Noordstraat; bij de kampwinkels en aan de zaal. Zondag 12 augustus: Openluchtdienst op het Banjaardstrand. Aanvang 11.00 uur. Voorganger: ds. J. Noordhof, m.m.v. muziek vereniging „Apollo". (Bij slecht weer in de R.K. Toeristenkerk). KAMPERLAND MUZIEKFESTIVAL Onder de naam „Kamperland Muziekfesti val" wordt van 16 t/m 19 augustus het tweede christelijke muziekfestival georga niseerd in de historie van de moderne Nederlandse muziek. Vorig jaar trok dit festival meer dan 3.000 jongeren naar de oevers van het Veerse Meer en Youth for Christ-Nederland, de organisator van dit evenement, verwacht dit jaar meer dan 5.000 bezoekers op het terrein van camping „De Schotsman" in Kamperland. Naast een groot aantal concerten en op tredens van meer dan 25 muziekgroepen en solisten uit binnen- en buitenland, worden er tijdens dit festival ook nacht-filmvoor- stellingen, themastudies en sportwedstrijden georganiseerd. John Oostdijk, één van de mensen die belast zijn met de voorbereidingen, zegt over dit festival: „Karakteristiek was vorig jaar de positieve sfeer en de enorme ge zelligheid. Verder is het zo'n uitgebreid en gevarieerd programma geworden, dat het eigenlijk veel meer is dan een gewoon muziekfestival. Wij verwachten dan ook, dat dit festival geweldige groeimogelijk heden in zich heeft. En we hopen natuurlijk, dat de deelnemers aan dit festival zullen merken, dat geloven en christen-zijn niet alleen een boeiende, maar ook een fees telijke zaak kan zijn!" Een kaartje voor deze vier dagen durende manifestatie, kost 50,— en het festival begint op 16 augustus om 19.00 uur. Van de bezoekers wordt verwacht, dat zij hun eigen tent meenemen. Wanneer men wil, kan men van de „gaarkeuken" gebruik ma ken. Voor meer informatie: Youth for Christ- Nederland in Driebergen. Tel. 03438-5744. BAZAR EN ROMMELMARKT TE KORTGENE Ten behoeve van de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Kortgene werd op vrijdag en zaterdag, 27 en 28 juli, een bazar en rommelmarkt gehouden. Tegelijkertijd werd door de plaatselijke middenstand, mede ten behoeve van de vele toeristen, een braderie georganiseerd. Op het Kerkplein en een gedeelte van de Hoofdstraat stonden een flink aantal kramen met een ruime sortering van allerlei voorwerpen en lekkernijen. Menigeen bracht een bezoek aan de.koffiekraam en smulden van de poffertjes en pannekoeken. Als gevolg van het bijzonder warme weer bleef de opkomst van het publiek toch beneden de verwachtingen. In de morgenuren werd een rommelmarkt gehouden, die een goede opbrengst gaf. In de namiddag draaide het „Rad van Avon tuur", opgevrolijkt met vrolijke muziek van het plaatselijke muziekkorps „E.M.M.", dat op 1 september a.s. haar 100-jarig bestaan hoopt te vieren. Tegen het einde van de feestelijkheden werd door de burgemeester J. L. D. van der Linde de trekking verricht van de gehouden loterij ten behoeve van het res tauratiefonds. De hoofdprijs, een draagbare televisie, werd gewonnen door R. Sandee uit Goes op het lotnummer 2313. De overige prijzen vielen op de lotnummers: 3304, 2707, 268?, 2748, 1016, 0843, 1301, 1821, 2362, 1552, 1603, 2873, 2520 en 2779. welke kant de balans van nut en schade doorslaat. Voorlopig is het best te begrijpen dat veenmollen in stekbakken bestreden worden. De beste manier van bestrijden is het ingraven van een bloempot in de gang van een molkrekel en wel zó, dat de rand van de pot enkele centimeters onder de op pervlakte komt. Als de veenmol tijdens zijn graverijen in deze stenen valkuil terecht komt. kan hij er niet meer uit. Koffieoogst opnieuw getroffen. Om met de eerste te beginnen, met name in de hoek van de nonferrometalen is er het afgelopen halfjaar een forse prijsstijging te constateren zoals voor tin, lood en zink. Dat klinkt huisvrouwen wel enigszins vreemd in de oren, want de markt van metalen hoeft niet te beslissen over de eindprijzen. We kunnen echter dichter bij het huis van de consument blijven om de duurte- ontwikkeling te kunnen volgen. Beginnen wij maar met de koffieprijzen, die juist de laat ste tijd weer naar een wat normaler niveau zijn teruggekeerd, al zijn ze nog niet be paald laag. Opnieuw is de koffie-oogst in Brazilië getroffen door nachtvorst. Op zichzelf wordt daar niet onmiddellijk de wereldmarktprijs door getroffen, maar wel begint de specu latie op de markten. De handel gaat voor raden uit de markt nemen in de hoop op prijsverhoging. Als dat maar genoeg specu lanten doen, begint er vanzelf een nerveuze schaarste-stemming te ontstaan en begint de prijs in beweging te komen. Pas na augustus beginnen de gevolgen zich wat meer defi nitief af te tekenen. Maar de tendens tot prijsstijging is er al. Die is al duidelijker bij cacao zichtbaar onder invloed van de jongste staatsgreep in Ghana. Het raadsel van de veenmol is eindelijk opgelost. Dat geeft voldoening. Nu hoeven we ons 's avonds niet meer te ergeren aan een ratelend geluid van onbekende herkomst. We weten nu dat het strijkorkest van de veenmollen een serenade uitvoert. (Nadruk verboden). Tekst: John van Gemeren. Illustratie: Ans den Hertog. Nat voorjaar. De internationale graanmarkten hebben ook last van duurtekoorst. omdat er ge ruchten gaan, dat de Russische oogst slecht zou uitvallen onder invloed van het natte voorjaar. Wij zitten daarmee midden in de landbouwproblematiek die, zoals bekend, voor een goed deel Europees bepaald wordt. Ook daar wijzen tekenen in de richting van prijsverhoging. Met name Nederlandse boeren hebben de laatste jaren subsidies ontvangen voor verliezen tengevolge van koersschommelingen van Europese valuta. De daarvoor gemaakte afspraken zijn tot een einde gekomen, zodat aan prijsverho gingen van landbouwprodukten moeilijk zal zijn te ontkomen. De Fransen met hun vele onrendabele kleine bedrijven zullen prijs verhoging ook bevorderen. Reeds is de broodprijs omhoog gegaan. Prijsstijging van meer voedingsmiddelen zal volgen. Met name zal dit het geval zijn bij de groenteprijzen, zowel bij de vers- produkten als bij de conserven. De voorra den van de laatste zijn praktisch geruimd door het koude weer van deze winter en het daarop volgende natte voorjaar. De tijd van goedkope groente is eigenlijk al begonnen. Niet alleen werd de prijsdaling bemoeilijkt door onvoldoende kwaliteit weer voor de snelle groei, maar ook door de oplopende energieprijzen, die vooral bij alles wat uit de kassen komt, een doorslagge vende rol speelt bij de prijsvorming. Daar zit weinig goeds in voor de toekomst! Met de geïmporteerde sinaasappels gaat het prijsmatig ook al niet voor de wind. Het aanbod uit Californië is matig en staat onder invloed van stijgende dollarprijzen. Israel en andere landen moeten dit goed maken. Voor vruchtenconserven is de prijs- toekomst ook al niet rooskleurig, omdat Spanje en Marokko bijvoorbeeld slechte a- brikozenoogsten hebben en Iran een gerin gere oogst presenteert door de omwenteling in dat land. Niet onbelangrijk is ook te vermelden, dat de markt voor olieën en vetten aantrekt, hetgeen een direkte aanslag kan gaan be tekenen op de huishoudportemonnee. Die zal trouwens ook door andere wijzigingen in de economie nog felle aanvallen moeten doorstaan. Energie. Zo kunnen wij er zeker van zijn, dat de olieschaarste in de wereld een algemene prijsstijging tot gevolg zal hebben. Niet al leen door hogere benzineprijzen, maar vooral door hoge kosten voor verwarming en produktie van olie-derivaten. Daarnaast zien wij om ons heen de rentekosten op een hoog niveau en dat is bepaald geen korte-termijn-verschijnsel. Het zal de bouw kosten bijvoorbeeld treffen, terwijl wij even eens op de grens staan van nieuwe loons verhogingen door prijscompensaties. De huurverhoging van 5% per 1 juli wefkt ook door in de kosten van het bestaan. Die verhoging valt zelfs aan de lage kant uit. De regering zal dat beseffen. Minister Andriessen van financiën buigt zich over een schatkist, die reeds lang de bodem laat zien. Een reeks van geruchten heeft reeds de ronde gedaan over lastenverhoging. Er is veel gesproken over een vaarbelasting voor pleziervaartuigen. Andere berichten duiden op een zogenaamde „super"-BTW voor luxe goederen. Een derde reeks van berichten spreekt over accijnsverhoging met name voör alcoholische dranken. Andere Europese landen zijn ons reeds voor gegaan met verdere lastenverzwaring voor de' burgers. Op een of andere manier zullen de indirecte belastingen verder om hoog gaan. Ook zijn wij niet geheel gerust op de zomergebeurtenissen aan het valuta front. Daarbij kunnen wij er zeker van Zjljn dat ditmaal bij wijzigingen de gulden mede aan het kortste einde zal trekken, terwijl de DM, het pond en ook de dollar weer relatief in de opmars zijn. Het inflatiemonster is in 1978 aardig in toom gehouden met slechts 4% prijsstijging. Dit jaar zullen wij verder wegzinken aan het prijzenfront. niet in het minst door de overconsumptie binnen onze grenzen en de zwakke toestand van 's rijks financiën. Er wachten ons weer nieuwe duurtebuien en wie zich ertegen wil wapenen kan voor dit soort buien beter een reserve achter de hand houden van zijn vakantietoeslag, dan een paraplu opzetten. Maar wij geven toe: een magere vakantie is ook slecht te verteren. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. en zich nog allerminst bejaard voelen. Het is zeker niet denkbeeldig, dat we in de toekomst, wellicht zelfs in de naaste toe komst, geconfronteerd worden met een toe nemend aantal bejaarden dat nog zou willen blijven doorwerken en helemaal niet eerder met pensioen wil. Ook op financieel terrein zal het toene mend bejaardenaantal consequenties hebben. De inkomensverschillen tussen de huidige bejaarden zijn vrij groot, een gevolg van het chaotische pensioneringsstelsel in ons land. Er zijn talloze pensioenfondsen, die soms heel verschillende rechten garanderen. En alleen ambtenaren hebben een welvaartsvast pensioen. De komende bejaarden zullen naar verwachting tegen deze ongelijkheid feller' protesteren dan de huidige bejaarden. Huisvesting. Ook op het gebied van de huisvesting zullen de gevolgen van een sterke verou dering van de bevolking doorwerken, al weet niemand nu precies hoe dat zal uit pakken. Enkele decennia geleden trachtte men het huisvestingsprobleem van bejaarden op te lossen door het bouwen van ver zorgingstehuizen. De tegenwoordige trend is het bouwen van kleine woningen met een dienstencentrum op de achtergrond. Terecht vraagt de heer De Boer zich af. of de toe komstige bejaardengeneratie ook bereid is deze weg te gaan. Want die kleine aan gepaste woningen doen vaak een hoge huur, zodat het voor veel bejaarden aantrekke lijker is in hun oude (grotere) woning te blijven zitten. Meer bejaarden betekent ook meer min der valide mensen. Vandaar dat meer dan nu gestreefd zal moeten worden naar ge makkelijke bereikbaarheid en toegankelijk heid van openbaar vervoer, openbare ge bouwen. schouwburgen en dergelijke. En dat zal veel geld gaan kosten. Zoals ook de toenemende behoefte aan gezinshulp mil joenen zal vergen. Kortom, hoe plezierig het ook is dat de gemiddelde leeftijd stijgt en dus het aantal bejaarde mensen toeneemt, de financiële consequenties zullen niet mis zijn. Dat mo gen degenen die nu al kibbelen over een tiende procent meer of minder loonsverho ging of sociale uitkering, wel eens bedenken! (Nadruk verboden) Mr. A. Bronsbergen. APOLLO'S FANCY FAIR In de Voorstraat en op het plein, daar moest men j.l. zaterdag zijn. De Harmonie had weer als van ouds diverse attrakties 'hier Opgebouwd. Reeds van 's morgens vroeg was de rom melmarkt in en verdwenen de spullen in een gezwin. Van verloting tot wafel en rad schieten, sjoelen, spijker slaan, 'k weet al niet wat. Verder zilver en ook nog antiek, kortom verscheidenheid voor het publiek. Dat het mee leefde en mee deed, was een duidelijke zaak, gezien 't resultaat dat die dag is gemaakt. Ruim tienduizend gulden werd er vergaard. U allen bedankt, 't is de moeite zeer waard. ONZICHTBARE HERRIEMAKER Er zijn van die warme zomeravonden, waarin het geratel niet van de lucht is. Onophoudelijk klinkt het doordringende ratelgeluid, alsof ver weg een motorspuit bezig is de bodem te bevochtigen. Je wilt weten welk dier het geluid maakt. Als je zo'n voortdurend aflopende wekker te horen krijgt, vlakbij in het gras, sluip je als een apache dichterbij. Door de invallende duisternis tuur je naar de plaats vanwaar het geluid komt. Wanneer je tot op ander halve meter genaderd bent, houdt het geheimzinnige geratel plotseling op, alsof de knop van de wekker ingedrukt wordt. Voor de zoveelste maal sta je voor emmer, zonder wat wijzer te zijn geworden. Een gids geeft raad. Vier jaar lang bleef het ons een groot raadsel welk dier er in zachte zomeravonden zo ratelt. Waren het krekels? Padden mis schien? Na tientallen mislukte sluippogingen hadden we de moed opgegeven. Het dier was ons met zijn irritante geluid gewoon te slim af. De natuurboeken die we tot dan toe geraadpleegd hadden, konden ons ook niet helpen. Maar twee weken geleden heeft de Else- viers Insektengids ons raadsel opgelost. Vol gens de insektengids wordt het vreemde geluid gemaakt door veenmollen! De man netjes van deze grote insekten strijken met hun achtervleugels over elkaar in de paar tijd en daardoor ontstaan de trillingen van de vérdragende rateltoon. Met zijn ratelserenade wil de mannetjes veenmol een vrouwtje lokken. De vrouwe lijke veenmollen blijken nogal gecharmeerd te zijn van dit eentonig snorrende liefdes lied. Ze geven er gehoor aan en daarna leggen ze hun eitjes in een holletje onder de grond. Gevechten in de kraamkamer. Bij het schoffelen van de groentetuin hebben we wel eens zo'n veenmollennest gevonden. Er lagen vele tientallen licht bruine eitjes in. minstens tweehonderd. Wanneer er door de scherpe schoffel geen eind aan gemaakt was, hadden er twee of drie weken na het leggen tientallen larven in het eigrote nest gezeten. De larven wor den daar goed beschermd en verzorgd door moeder veenmol. Moederzorg komen we maar zelden tegen bij insekten en wat dat betréft is moeder veenmol dus een buiten beentje. Denk trouwens niet, dat het er in de kraamkamer allemaal even zachtzinnig aan toegaat. Integendeel. In dat knusse holletje heerst een moordende concurrentieslag tus sen broers en zusters. Van de tientallen uitgekomen larven zullen er maar een paar het nest verlaten. Ze eten elkaar zelfs op! Alleen de allersterksten overleven en ver laten na een maand het nest om op eigen poten te gaan staan. Na de winter te hebben doorgebracht op een relatief warme plek, bijvoorbeeld onder een mesthoop, worden de jonge veenmollen het volgend voorjaar volwassen. Dan men gen ook de vleugels van de jonge mannetjes zich in het veenmollen-strijkorkest. Al strijkend produceren ze het geluid waaraan de veenmol zijn toepasselijke bijnaam „mol krekel" te danken heeft. Behalve als muziekinstrument worden de vleugels ook wel gebruikt voor hun eigen lijke doel, maar de luchtige uitstapjes van veenmollen zijn meestal van korte duur. Huiveringwekkend uiterlijk. Zoals te verwachten viel, vonden we moeder veenmol in de groentetuin niet ver van het opengeschoffelde nest. We deden het insekt in een sigarendoosje om haar van dichtbij beter te kunnen bekijken. Eer lijk waar, als je zo'n monsterachtige veenmol van dichtbij bekijkt, lopen de rillingen over je rug. Gryllotalpa gryllotalpa luidt de La tijnse naam van de veenmol; zit daar niet iets van ons woord „griezel" in? Het idee, dat je dit. drie tot vijf centimeter dier honderdmaal zo groot op je af ziet komen, is gewoonweg huiveringwekkend Over zijn hele bruine lichaam is de veen mol bedekt met korte, fijne haartjes. Lange antennes tasten onrustig rond en geven de veenmol het noodzakelijke „zicht" in zijn pikdonkere, ondergrondse leefmilieu. Het meest opvallend aan zijn voorkomen zijn de voorpoten met de enorm brede, getande graafklauwen. Net als de echte mol gebruikt de veenmol deze schoppen om gangen te graven. De molkrekel is dus prachtig ge bouwd voor zijn ondergronds bestaan. De stenen valkuil. De ondiepe gangen van een veenmol zijn boomkwekers en groentetelers een doorn in het oog, vooral in bakken waar de graaf- insekten het jonge goed omhoog duwen en loswoelen. Veenmollen hebben de naam ver der ook schadelijk te zijn door het afvreten van plantenwortels. Hoewel ze zich daar inderdaad aan „schuldig" maken voor zover je daarvan bij dieren kunt spreken is het een feit dat de scherpe kaken van de veenmol ook veel larven van andere schadelijke insekten vermalen. Het is nog geen uitgemaakte zaak naar OVER 50 JAAR IS 1 OP DE 5 NEDERLANDERS 65+ Als er één sociaal vraagstuk is dat in de komende jaren meer en meer aan aktualiteit zal winnen, dan is dat het bejaardenbeleid. Nu is ruim 10% van onze bevolking 65 jaar of ouder, maar wanneer in dé komende jaren de trend om de gezinsgrootte niet boven de twee kinderen te laten stijgen wordt gecontinueerd, zal het percentage 65-plussers rond de eeuwwisseling ruim 14% van de bevolking bedragen en rond het jaar 2030 zelfs boven de 20 uitkomen! Binnen die groep bejaarden zal het aantal hoogbejaarden (boven 85) bovendien flink stijgen, vooral onder de vrouwen. So wie so zal het verzorgingsprobleem dus steeds grotere afmetingen gaan aannemen, maar terecht wijst J. de Boer, directeur van de Gemeentelijke So ciale Dienst te Leeuwarden, er onlangs in het blad Sociaal Bestek op, dat met het verzorgingsprobleem de kous niet af is. Ook op andere gebieden (woning markt, financiën, politiek, arbeidsmarkt) zal de groei van het bejaardenbestand onder onze bevolking tot consequenties leiden. Verzorgingsgedachte staat teveel voorop. Mede door de snelle geboortedaling zal dus het percentage bejaarden onder onze bevolking toenemen. De staatscommissie voor het bevolkingsvraagstuk schat in haar rapport „Bevolking en Welzijn in Nederland" (1976), dat dit percentage zelfs zou kunnen oplopen tot 35 (!1!) in het geval de gezins grootte terugloopt tot gemiddeld één kind per gezin. In de tachtiger jaren zal de stijging van het aantal bejaarden nog niet zo progressief verlopen, maar als de na oorlogse geboortegolf eenmaal 65 jaar zal worden, loopt het percentage bejaarden on der onze bevolking tot grote hoogte op. Er zal derhalve een bejaardenbeleid van de grond moeten komen, dat al vooruitloopt op toekomstige ontwikkelingen en behoef ten. En wie zal het daarmee niet eens zijn? Degenen, die nu nog ver onder de 65 levensjaren zitten, hopen naar wij mogen aannemen toch ook eens 65 te worden, en zijn dan ook gebaat met een goed pakket voorzieningen. Helaas wordt op dit moment het bejaar denprobleem toch teveel benadred vanuit de verzorgingsgedachte. Als je maar genoeg tehuizen en dienstencentra neerpoot, dan komen de oudjes best aan hun trekken, zo wordt tegenwoordig nog door velen ge redeneerd. De Leeuwarder Sociale Dienst-directeur De Boer kwalificeert deze benadering in „Sociaal Bestek" als een benadering „met oogkleppen op". De toename van het aantal bejaarden heeft zijns inziens veel grotere consequenties dan in het kader van de ver zorgingsgedachte wordt beseft. Op diverse terreinen van het maatschappelijk leven zal de veroudering van onze bevolking invloed hebben. De Boer noemt als voorbeeld de politieke verhoudingen. Mogelijk stemmen bejaarden conservatiever. Dus hoe meer be jaarden, hoe groter de kans dat „rechts" aan de macht komt. De Boer verwijst naar Frankrijk (dat een hoger bejaardenpercen tage heeft dan wij) en waar de nederlaag van links mede wordt toegeschreven aan het feit, dat zoveel oude (met name vrou welijke) kiezers conservatief stemden. Doorwerken na 65. Op dit ogenblik worden er allerlei plan nen ontwikkeld om oudere werknemers eer der met pensioen te laten gaan. Zeker voor degenen die vanaf hun veertiende jaar zware arbeid hebben verricht, zal zo'n vervroegde pensionering veel aantrekkelijks hebben. Toch moeten we oppassen om oudere werk nemers te lichtvaardig uit het arbeidsproces te stoten. Het aantal mensen, dat geen zware arbeid verricht stijgt sterk, waardoor de kans groter wordt dat deze mensen, wanneer zij ouder worden, helemaal niet zo'n behoefte gevoelen om eerder met pen sioen te gaan. Er zijn trouwens ook nu bejaarden, die na hun 65ste nog wel willen doorwerken De situatie in de Europese werkgelegenheid doet vermoeden dat er sprake is van een flinke recessie in de wereldeconomie. Dit is een onjuiste gedachten- gang. Buiten Europa, met name in de VS, is er helemaal geen sprake van malaise en in de overige werelddelen is er nog wel degelijk sprake van groei. De nadruk dient dus te liggen op de vertraagde expansie van de wereld economie. Zelfs in ons land verwacht men dit jaar nog een ,groei van 2,5 k 3%. De langzame groei gaat eveneens gepaard met een weliswaar matige, maar niettemin gestaag doorgaande stijging van het algemeen prijsniveau. Dat geldt voor de internationale grondstoffenmarkten maar zeker niet minder voor het consumptieprijsniveau.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2