Raadsvergadering Wissenkerke Zal het met onze fruitteelt steeds slechter gaan? FRANSE TAPPEN bij Persconferentie Dijkversterkingen Colijnsplaat Hengelsport Markusse BIJVOORBEELD DE AARDBEIEN Kou, onophoudelijk nattigheid en plaatselijke hagelbuien hebben dit voorjaar de vaderlandse aardbeienteelt een klap gegeven die raak was. Dit groentegewas, dat gemakshalve bij het fruit gerekend wordt, is niettemin overal in overvloed en tegen heel redelijke prijs te koop. Geen wonder: wij zullen er dit jaar meer dan 10 miljoen kg van invoeren en dat was 20 jaar geleden nog geen 2,5 miljoen kg. Tegelijk vliegt onze uitvoer hollend achteruit: van 6,5 miljoen kg tot dit jaar misschien nog 1,5 miljoen kg. Die ontwikkeling zal nog wel even doorgaan: grotere invoer, dalende uit voer. En dat is echt niet alleen een kwestie van weer of klimaat. Op maandag 23 juÜ j.l. kwam de raad van de gemeente Wissenkerke voltallig in openbare vergadering bijeen. Burgemeester P. Wisse heette een ieder hartelijk welkom. De notulen werden onveranderd vastge steld en de voorzitter had hierbij enkele mededelingen te doen. Op de landbouw- haven en de passantensteiger wordt een container voor huisvuil bijgeplaatst. Ook verenigingen kunnen in het voorlichtings blad van de gemeente een stukje schrijven. Het bord „Voetpad" op de Dorpsdijk wordt nader bekeken of dit mogelijk is. Het op schrift Dorpshuis Herv. Kerk is aange bracht. Tuindorp heeft een opknapbeurt gehad. De Westhavendijk te Kamperland wordt binnen enkele weken aanbesteed. Bij de ingekomen stukken gaf wethouder De Nooijer een uitvoerige toelichting over de problemen en hoge kosten van de uit breiding van de Vuilnisstortplaats bij Bor- sele. Het Havenschap wil 16 ha daarvoor verkopen aan de gemeenten voor de prijs van 36,— per meter. Er zal dan ruimte zijn tot plm. 1990. Al met al moet men toch gelukkig zijn met dit terrein en hij verwachtte dan ook dat tot koop zou worden overgegaan. De heer Blok zei naar aanleiding van het grote aantal ingekomen stukken, dat zijn fraktie van mening was dat er te veel zaken zijn die onder de ingekomen stukken worden geplaatst. Zo was zijn fraktie van mening, dat begrotingen van gemeenschappelijke regelingen, jaarverslagen, e.d. toch best eens een agendapunt waard zijn. Nu doet uw college dergelijke zaken af met de mede delingen „voor kennisgeving aannemen". De voorzitter zei als reaktie hierop, dat het college dit zou bespreken. De begroting 1980 van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland lag ook bij de ingekomen stukken. De heer Uijl las, naar aanleiding hiervan, het volgende voor: Nu verschillende gemeenten hun bezwaren laten horen t.a.v. de begroting 1980 van het R.P.C.Z. willen wij ook ons ongenoegen kenbaar maken (fraktie PvdA). In de raads vergadering van 20 sept. 1976 is er een vrij stevig debat geweest over de vast stelling van de gemeenschappelijke regeling R.P.C.Z. Vooral ondergetekende zag de kos tenstijging toen reeds somber in en ik heb gewaarschuwd dat deze kosten wel eens uit de hand konden lopen. Welnu, het is uit de hand gelopen en ik ben blij, dat steeds meer gemeenten dit inzien. Wij begrijpen als fraktie niet waarom deze begroting 1980 van het R.P.C.Z. op de agenda ontbreekt en alleen maar bij de ingekomen stukken voor kennisgeving is aangenomen. Een begroting, die bijna drie miljoen gulden bedraagt. De verhoging die men vraagt is een stijging van 24% t.o.v. 1979 en dat in een tijd van bezuiniging. Dit is zeker niet in overeenstemming met Bestek '81. Weten deze heren van het onderwijs dan niet, dat wij er economisch niet zo best voor staan, of zijn dit allemaal fabeltjes, die we dagelijks via de pers voorgeschoteld krijgen? Wanneer men dan zo nodig ar beidsplaatsen wil creëren, moeten dit dan zulke dure zijn, o.a. van ƒ83.000,—? Het R.P.C.Z. is een schoolbegeleidings dienst. Ik denk, dat wij als gemeenten deze dienst eens zullen moeten begeleiden om de hoge kosten wat in de hand te houden. Ons voorstel is dan ook om met de gemeenten Kapelle en St. Philipsland zeker niet meer dan 5,74 per inwoner te geven. Wij hopen, dat de andere frakties er ook zo over denken. Dit is nog 15% verhoging t.o.v. 1979. Namens de P.v.d.A.: J. H. Uijl. De voorzitter zei, dat men dit jaar de personeelskosten voor de volle 100% moest begroten. En we zijn zeker niet de hoogste betalers in vergelijking met andere streken. Volgens wethouder Wisse viel dit bedrag toch nog mee, maar wethouder De Nooijer was toch ook niet zo gelukkig met dit bedrag. De andere raadsleden wilden toch wel het begrote bedrag op tafel leggen. De heer Uijl stelde niets tegen deze dienst te hebben, maar men moest wel enigzins matigen. De voorzitter sloot de discussie door te stellen dat men zeker niet meer Na afloop van de vergadering van de Stuurgroep Dijkversterking Oosterschelde op maandag 23 juli in het kantoor van het Waterschap Noord-Beveland te Kortgene, was er een persconferentie, waarin het re sultaat van de besprekingen werd bekend gemaakt. Deze vergadering was nodig na de gemeenteraadsvergadering van Kortgene op donderdag 12 juli, waarin de raad zich niet akkoord verklaarde met een voorstel van b. en w. om een extra krediet van 1,4 miljoen voor het aanleggen van een jacht haven te Colijnsplaat en wat daarmee in verband staat. De voorzitter van de Stuurgroep, dhr. A. L. van Geesbergen. deelde aan de ver tegenwoordigers van de pers mede, dat het uitgangspunt was om het gat van 1,4 mil joen te dichten. Na 3 uur vergaderen is men er editer niet in geslaagd een op lossing te vinden. Er is nu besloten dat aan een kleine groep deskundigen verzocht is om de zaak nog eens op korte termijn te gaan becijferen, in de hoop dat er enige besparingen gevonden kuhnen worden. Die kleine groep technische mensen bestaat uit vertegenwoordigers van Provinciale Water staat, het Waterschap en de gemeente Kort gene. en hoopt op het eind van deze week bepaalde resultaten te vernemen. Primair dan 6,04 per inwoner (het begrote bedrag) zou betalen. Dit werd aangenomen met de stemmen van de drie P.v.d.A.'ers tegen. Een krediet van 34.300,— werd beschik baar gesteld voor het uitbaggeren van het havenkanaal en ondiepten in de jachthaven. De heer Hamelink zei geen moeite te hebben met de noodzaak van het baggeren, doch diende het uitbaggeren van de jacht haven op rekening van die haven te komen. De voorzitter zei, dat dit ook het geval was. Door de uitvoering van de dijkverzwaring aan de noordkust van de gemeente verdwij nen enkele recreatie voorzieningen, o.a.: a. het strandje ten westen van de zeedijk langs de Keihoogteweg; b. het parkeerterrein op de hoek van de Keihoogteweg en de Roompotweg; c. het parkeerterrein op de hoek van de Roompotweg en de Zuiddijk; d. het strandje ten noorden van de Zand- hoekweg. De vervangende voorzieningen zijn: a. verharde parkeerterreinen aan het begin van de Roompotweg en langs Zandhoekweg; b. het opspuiten van zand, waarvan een strandje met duinen zal worden gevormd, in de te creëren inlaag in de Vlietepolder en in de voormalige inlaag van de Nieuw Noord-Bevelandpolder. Ten behoeve van die vervangende voor zieningen werd van het Waterschap grond in erfpacht gekocht. Een oppervlakte van 18.000 m2; canon ƒ400,per hectare per jaar. De heer Hamelink vroeg welke bestem ming de nieuwe inlaag zou krijgen, natuur of recreatie. En de heer Dieleman drong aan op enige bebossing daar aan te brengen. De voorzitter zei, dat er een binnendijks strand zou komen met op enkele plaatsen natuurschoon. Het zou voor iedereen toe gankelijk worden. Het aanplanten van enig groen kon in overleg met Waterschap wellicht worden gerealiseerd. Voor de inrichting van de nieuwe kleuter school te Geersdijk werd een krediet ge geven van 17.000,—. En voor de nieuwe lagere school was dit een bedrag van ƒ41.000,—. Hiertegen was geen bezwaar. Er werden wijzigingen aangebracht in de Algemene Politie Verordening, zulks ten behoeve van de route vervoer gevaarlijke stoffen en de vuurwerkregeling. Ook enkele begrotingswijzigingen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde het voorstel van de P.v.d.A.-fraktie om te protesteren tegen de toelage van ƒ5000,— welke de directeur van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland zal gaan ontvangen per 1 januari 1980. Hierover werd door de raadsleden nogal verschillend gedacht. Het geen wel bleek bij de uiteindelijke stemming. De voorzitter begon met enkele opmerkin gen. Hij vond dat deze zaken door het algemeen bestuur behandeld en afgewerkt dienden te worden; waarbij geen terugkop peling naar de gemeenten moest plaats vinden. Men vaardigde toch raadsleden af naar dergelijke regelingen. In het algemeen ging deze stelling ook op, behalve bij deze gemeenschappelijke regeling. Hierin was be paald, dat begroting naar de gemeenten werden gestuurd, die dan op- of aanmer kingen konden maken. Het is dan ook juist en correct dat deze zaak hier in de raad behandeld wordt. Het is voor de indieners naar zijn mening niet zozeer een financiële zaak, als wel een principe-kwestie. Hij deelde mee, dat het college verdeeld was over dit voorstel. De burgemeester en wet houder Wisse waren tegen het aannemen van dit voorstel, terwijl wethouder De Nooijer het voorstel steunde. Hij gaf verder het woord aan de raad. De heer Dieleman zei, dat het CDA geen eensluidend standpunt had. Zelf was hij van mening dat de directeur recht had op die 5000,—, gezien het meerdere werk in zijn vrije tijd. De heer Meulenberg schaarde zich achter het voorstel van de Pv.d.A. De heer Sandee vroeg nog enige toelichting aan de heer Blok. De heer Re- mijnse was voor verhoging, aangezien ook verantwoordelijkheid betaald moet worden. De heer Van der Maas was ook voor de verhoging. De heer Blok ontkende dat de directeur meer werk zou verrichten aan het Museum. staat bij de Stuurgroep de veiligheid van Collijnsplaat voor ogen. Wil men de kern Colijnsplaat beveiligen dit jaar, dan zal toch binnen enkele weken een aanvang gemaakt moeten worden met de werkzaamheden. Het streven is om vóór 1 december a.s. de beoogde veiligheid te realiseren. De dijkgraaf van het Waterschap, dhr. S. J. van Langeraad, zei dat het Waterschap verantwoordelijk is voor de veiligheid van de bevolking. Men zal proberen alles op alles te zetten om dat doel te bereiken. Burgemeester J. L. D. van der Linde zei, dat er een plan ter discussie is waarbij het mogelijk is dat de havendammen er voor 1 december liggen. De raad wil graag, maar niet voor elke prijs. Het zoeken is naar mogelijke besparingen in dit plan. We houden ons aan de uitspraak van de raad. Enige overschrijding van het oor spronkelijke goedgevonden bedrag is denk baar. De laatste overschrijding was geen haalbare zaak. Op een vraag waarom de besprekingen zijn vastgelopen, antwoordde dhr. Van Gees bergen, dat ze niet zijn vastgelopen. Men is nu al bezig om de zaak nog eens grondig te bekijken naar mogelijke besparingen. Op een vraag wie er over de brug moet komen, bleef men het antwoord schuldig. Of een Hierop volgde stemming. Voor het voorstel van de P.v.d.A. waren de heren Meulen berg, Hamelink, Uijl, Sandee, De Nooijer en Blok. Tegen waren de heren Dieleman, Noordhoek, Remijnse, Wisse en Van der Maas, zodat het met 6 tegen 5 werd aan genomen. De voorzitter zei, dat de ge meente schriftelijk zou protesteren bij het algemeen bestuur tegen de voorgestelde verhoging. Bij de hierna volgende rondvraag vroeg de heer Van der Maas naar beter onderhoud van de bouwgronden, o.a. te Geersdijk. Wethouder De Nooijer gaf toe dat dit op Geersdijk ontbrak, maar hij zegde toe dat er wat aan zou gebeuren. De tweede vraag van Van der Maas was, of er controle op de verkeersborden was. De voorzitter zei, dat die regelmatig ge controleerd werden. De heer Sandee kwam nog terug op de stankoverlast van het bedrijf Bakker Inter Recreatie. Hij vroeg waar het rapport was. Verder had hij kritiek op de meetresultaten. En als buurt wilde men hiermee niet leren leven, zoals op het gemeentesecretarie ge- suggeerd zou zijn, naar aanleiding van weer enkele klachten. De voorzitter zei hierop, dat het bedrijf Bakker de volle aandacht van het college had. Men is tegen de sluiting in beroep gegaan en het wachten is op de uitspraak van de Kroon. In de Hinderwet-vergunning worden voorwaarden gesteld, maar hoe dit voordien geregeld wordt, zullen we onder zoeken. De metingen zijn onverwachts ge beurd, maar de verontreinigingen schijnen plotseling de kop op te steken en ook weer plotseling te verdwijnen. Het is moeilijk. De heer Sandee deed verder nog enkele suggesties naar aanleiding van de parkeer problemen in de Veerweg. Zo stelde hij voor via borden aan te geven waar men dan wel kon parkeren, het begin van de Veerweg te verbreden en het terrein voor de Coöperatie als parkeerplaats in te richten. De voorzitter zei deze suggestie mee te nemen ter bespreking en daar later op terug te komen. De heer Blok had een vraag schriftelijk ingediend. Hij was namelijk met zijn fraktie van mening, dat er maatregelen nodig wa ren ter voorkoming van het oneigenlijk gebruik van de verpozingssteigers in het Veerse Meer. Hij dacht o.a. aan een regeling welke ook geldt voor de dagrecreatieterrei nen op het land. Misschien was de hele raad deze mening toegedaan en dan kon men dit namens de raad kenbaar maken. Uit de hierna volgende discussie bleken de andere raadsleden er niets voor te voelen. De voorzitter stelde dan ook voor, dat de P.v.d.A.-fraktie zelf een brief met opmerkingen aan het Recreatieschap zou sturen, hetgeen door Blok werd toegezegd. Remijnse vroeg wanneer de tweede tele fooncel te Kamperland geplaatst zou worden. De voorzitter zou informaties inwinnen. De heer Meulenberg vond dat de eve nementen in het Dorpshuis ten koste van het gebouw plaatsvonden. De voorzitter was van een en ander op de hoogte en men had de vergunning van het Discobal op de zaterdagavond ingetrokken. De eerste vraag van de heer Hamelink was, wanneer het verkeersrapport ter dis cussie kwam. Als het nog lang duurt is het verouderd en hebben we nieuwe tellingen nodig. De voorzitter zei dat het in de raad van 3 september a.s. besproken zou worden. Verder had hij geconstateerd dat er bij de Spuisluis te Kamperland door zeever kenners gekampeerd was. Had men daar geen betere plaats voor kunnen aanwijzen, waar toiletgelegenheid e.d. aanwezig was? De voorzitter zei dat men die plaats zelf had gewild, maar dat men er geen rommel had achtergelaten. De heer Uijl vroeg om enige soepelheid te betrachten bij het parkeren in de Veerweg. Hij had vernomen dat er nogal wat pro cessen waren uitgedeeld. De voorzitter stelde dat er geen kwaadwil van de politie bij was. Als laatste vroeg hij of er goede bepalin gen zijn bij de garantieverlening van een woning. De voorzitter zei geen twijfels over de verstrekte adviezen te hebben. Na bijna twee uur vergaderen over amper 10 agendapunten kon de voorzitter deze vergadering sluiten. andere inrichting wellicht besparingen kan opleveren en of er nog andere potjes zijn, is niet exact te zeggen. Er is een gat van 1,4 miljoen en we hopen dat dit bedrag te vinden is, aldus de voorzitter. Men hoopt, dat de 5 a 6 technische re kenaars binnen een week de resultaten van hun beraad zullen bekendmaken. Er volgt dan zo spoedig mogelijk een nieuwe bijeen komst. Men hoopt nog steeds dat het haal baar is om kort na de bouwvakvakantie met het werk te kunnen beginnen. Is dat niet het geval, dan is de veiligheid er dit jaar nog niet. EVENEMENTEN TE KAMPERLAND Vrijdag 27 juli: Avro's Top-Pop in loods op het haventerrein. Aanvang 20.30 uur. Vrijdag 27 en zaterdag 28 juli: Gezellige Braderie in de Veerweg, met o.a. spinnen, weven, stoelen matten, tin gieten, portret tekenen, kant klossen. Voor de kinderen de „Moon-walk" Nog niet eerder in Zeeland geweest. Vrijdag 19.00 uur: Optreden van Brassband „Ons Genoegen". Zaterdag 19.00 uur: Optreden van Volksdansgroep met Zeeuwse dansen. Braderie is open vrijdag van 15.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur. Zondag 29 juli: Openluchtdienst op het Banjaardstrand. Aanvang 11.00 uur. Ver zorgd door het Leger des Heils. (Bij slecht weer in de R.K. Toeristenkerk). Maandag 30 juli: Film „Superman the Movie". Zaal: De Casembroothuis, Nieuw- straat 46. Aanvang 19.00 en 21.00 uur. Kaarten h 3,50 verkrijgbaar bij: Buijze, Veerweg; Flikweert, Noordstraat; bij de kampwinkels en aan de zaal. Aan te zien komen. U weet hoe het bij de kersen is gegaan: ze werden door de hoge pluklonen onbe taalbaar. En toch zijn er volop kersen. Dat komt omdat in andere landen de lonen veel lager zijn, maar ook (België!) omdat men elders rustig het hele gezin aan het plukken zet en de uren niet telt. „Wacht maar af," zeiden onze fruittelers. „De kersenteelt komt wel terug. Wij zullen kleinere boomvormen ontwikkelen en dan dalen de plukkosten vanzelf." Nou, daar wacht men intussen nog op en tegelijk staat nu al vast, dat ze niet baten zullen. Want aalbessen en aardbeien groeien niet aan hoge bomen en ze zijn nog diTurder, af en toe. U mag dan onlangs gemopperd hebben dat het Europese parlement niks voorstelt, de EEG stelt wel wat voor. Heel rustig begint men op Sicilië en in Calabrië in maart te plukken. Wat later is de Povlakte aan de beurt. Wie een grote groep mensen aan het werk kan zetten heeft zó een stel treinwagens vol en in een mum zijn de vruchten hier. Het heeft dan echt niet zo veel zin meer, dure kassen te bouwen om met kunst- en vliegwerk te telen wat ginds in de vrije natuur kan. Zo staat het ook met een hele reeks vroege teelten. En dit alles is nog maar het begin. Spanje en Griekenland staan gewoon te trappelen van ongeduld om óók te mogen leveren tegen de prijzen die de rijke Duitsers, Ne derlanders en Belgen betalen. Spanje ligt wat dat betreft net zo gunstig als Italië. Aardbeien, kersen, abrikozen, perziken, me loenen, maar ook appels en peren, pruimen en vroege aardappelen gedijen uitstekend zonder stookkosten. Nederland mag dan gunstig liggen voor de dierlijke verdedeling en op dat gebied een grote voorsprong hebben, in de tuin bouw (de sierteelt nog even uitgezonderd) zal het klappen krijgen. Dat proces is al aan de gang. Het begon met de kasdruiven, toen volgde de kers en thans is de aardbei aan de beurt. De rest van ons fruit zal wel volgen. Teelt vervroegen. Is daar nou niets aan te doen? Jawel, wie goed betaald fruit wil telen moet daar mee aan de markt komen als een ander niets heeft. En dat kan. Men kan in kassen de teelt vervroegen, maar ook terdege ver laten, zoals de druif laat zien. Dat kan ook bij de aardbei. Men houdt het gewas zeer koel en komt dan met de volle pluk in augustus, september of nog wat later. Dan zijn de Zuideuropese akkers al dermate door de zomerzon geblakerd, dat er echt geen aardbeitje meer groeit. Daarop bereidt de tuinbouw zich voor. Er is maar één groot nadeel: onze ge zinnen zijn wel bereid in juni en juli grote hoeveelheden aardbeien te verslinden, maar later; koopt men slechts mondjesmaat. De reden is bekend: in het vroege voorjaar is er veel minder concurrerend vers fruit dan in het najaar, wanneer letterlijk alles tegelijk loskomt. Ook is de consument nog altijd seizoen- gevoelig. Boerenkool eet je niet in de zomer, besvruchten niet in de winter en „dus" geen aardbeien buiten het voorjaar. Pas als deze trend wordt doorbroken kan er een grotere afzet ontstaan. Maar ook dan blijft de wedijver met alle andere vruchten bestaan. De jaar-rond-teelt is mogelijk bij vrijwel alle soorten groente. U kunt bijna altijd witlof, spruitjes en zeker altijd tomaten, spinazie, andijvie, sluitkool, enz. eten. Bij de sluitkool en bij het fruiten speelt de bewaartechniek een grote rol, zodat het niet altijd nodig is buiten het seizoen om te telen. Bij alle fruitsoorten is het in be ginsel mogelijk ze het jaar rond te telen, maar dat kost dan wel kapitalen aan ver lichting, verduistering, koeling en verwar ming. Bovendien is er een toenemende con currentie van het zuidelijk halfrond, want als het zó moet spelen de vervoerskosten geen doorslaggevende rol meer. Afkeer voor dure teelten. Er is nog wat anders. Bij het publiek is een toenemende afkeer te bespeuren voor dure teelten. De belangstelling voor inge voerd fruit stijgt en ook vreemde groenten (meloenen, abrikozen, zuidvruchten, enz.) trekken de belangstelling. Men stelt zich voor, dat deze produkten gezonder zijn, omdat ze niet onder glas geteeld zijn en dus niet „kunstmatig" verkregen. Het is vechten tegen de bierkaai, als men deze mening wil weerleggen. Ergens gunt men de arme, zuidelijke volkeren deze afeet trou wens ook wel. Onze tuinbouw zal er mee moeten leren leven. Grote teelten zullen ineenschrompelen tot restanten. Soms zal aanbieden buiten het seizoen om een deel van de teelt kun nen redden. U ziet het bij de kasdruif: daarvan blijft een restant over, want voor fruitmanden wil men een fraaie, breedge schouderde, zware en vooral ook goed be dauwde tros en die kan moeder natuur ons niet leveren. Het is duidelijk, dat de mechanisatie ons niet kan redden. Wij kunnen wel boerenkool kweken die met een machine gemaaid en verzameld kan worden, net zoals spinazie, raapsteeltjes en postelein. Maar de pogingen om ook fruit machinaal te oogsten hebben schipbreuk geleden. Het kan wel, maar de vruchten worden te erg beschadigd en soms de struik of boom óók. Het zou trouwens slechts uitstel van executie hebben betekend want in het arme zuiden kan men straks ook mechaniseren. (Nadruk verboden). W. Geldof.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2