drukwerk naar Toeristengolf spoelt jover' [Europa DRYW Raadsvergadering Kortgene Voor al uw Bij de aanvang van de gemeenteraads vergadering, die op donderdag 28 juni te Kortgene is gehouden, werd bij het agenda punt „Mededelingen", ontkend dat er ver keerde metingen waren gedaan bij het uit zetten van bouwpercelen in het bestem mingsplan Noord II te Kortgene. Van het stilleggen van de bouw is geen sprake ge weest, noch van enig financieel nadeel. Dit naar aanleiding van vragen van het lid J. de Looff in de vorige vergadering. In de laatste alinea was het college van mening, dat een raadslid sober dient te zijn met kritiek binnen het plan. Het lid Van Damme had hier wat moeite mee, omdat dit het aanvechten betekend van het recht van een raadslid. De raad heeft haar eigen bevoegd heid en zal dat zo nodig in het openbaar laten blijken. De burgemeester ontkent dat het college aan de rechten van de raad wil knabbelen. Wel dient een raadslid sober te zijn met opmerkingen als het gaat over zaken die met algemene stemmen zijn aangenomen. Bij de ingekomen stukken had Van Damme een schrijven van de peuterspeelzalen ont dekt waarin gesproken werd over kompels en pompeis. Hij vroeg naar de betekenis van die woorden. B. en w. zullen dat onderzoeken. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat een parkeerverbod is ingesteld aan de dij'kzijde van de havenweg te Kortgene. Dit om de toegang vrij .te houden, o.a. in verband met eventueel ziekenvervoer, brandweer, enz. van de camping. Met algemene stemmen ging men-vervol gens akkoord met een voorstel om een af rekening van de vergoeding voor vakonder wijs over 1978. Dit was gevraagd door de vereniging voor Protestants Christelijk on derwijs in Colijnsplaat. Dit was ook het geval met een vraag van dezelfde vereniging om afrekening van de gemeentelijke ver goeding ex artikel 101 van de lager onder wijswet 1920 (bedrag per leerling). Zonder discussie werd een voorstel aan vaard om akkoord te gaan met de aanbe veling van de commissie van beheer van de schoolartsendienst op Walcheren, Noord en Zuid-Beveland (W) om te voorzien in de vacatures wegens periodiek aftreden van de leden der commissie. De aanbeveling is als volgt: voor de gemeente Vlissingen: G. J. A. M. Adan, wethouder: voor de ge meente Middelburg: G. B. Schoenmakers, wethouder: voor de overige gemeenten op Walcheren: mr, B. J. van Putten, burge meester van Mariekerke en A. Hack, burge meester van Veere; voor de gemeenten op Noord-Beveland: P. J. Wisse, burgemeester van Wissenkerke en voor de gemeente Borsele: mevr. J. J. Nieuwerihuijse - de Schipper, raadslid. Omdat het meermalen is voorgekomen, dat er een geval van overlijden plaatsvond, waarbij de doodsoorzaak niet kon worden afgegeven door ontstentenis van een ge meentelijk llijkschouwer, is er door de ge neeskundig inspekteur van de voksgezond- heid voor Zeeland op aangedrongen, dat in gemeenten waar slechts twee artsen als zodanig werkzaam zijn, één of meer artsen worden bijbenoemd. Hiertoe zijn twee artsen in de buurgemeente Wissenkerke verzocht: de heren J. A. van Arkel te Wissenkerke en B. J. H. Hasken uit Kamperland. Deze hebben zich bereid verklaard een benoeming te aanvaarden. Het lid Boot vond dat dit goed geregeld moet zijn en met dit voorstel is hij hiervan overtuigd. Nadat mevr. Van Oeveren had gevraagd wat de voorwaarden zijn, en de burgemeester had geantwoord dat dit nader geregeld zal worden, werd het voorstel om de beide heren te benoemen aanvaard. In een volgend voorstel werd gevraagd akkoord te gaan met het geven van namen aan nieujve straten. Het college stelt voor om de nieuwe straat in het plan Doorbraak Ringweg te Colijnsplaat, de naam „Hove nierstraat" te geven en in het plan Oostdijk te Kortgene, de nieuwe straat „het Smalle- gange". Van Damme complimenteert het college met de originele namen, maar vraagt om in het vervolg ooit de mening van de inwoners te vragen. Dit was ook de mening van Boot. Nadat de voorzitter de suggesties van beide leden had overgenomen, werd het voorstel met algemene stemmen aan genomen. Een voorstel om een subsidie van 225,— te verstrekken aan de alg. bond voor ou deren, afd. Colijnsplaat, om een wekelijkse volksdansmiddag te kunnen financieren, ondervond alleen tegenstand van het lid Blankenstijn. Hij was principieel tegen het geven van subsidie voor volksdansen. Boot daarentegen vond het een plezierige zaak voor de oude mensen en mevr. Van Oeveren was vooral tevreden omdat deze middagen tot stand zijn gekomen zonder inmenging van een projektleider van de stichting welzijn voor ouderen. Met de stem van Blankenstijn tegen werd het voorstel aan genomen. Bij een voorstel om subsidie te geven in het exploitatietekort van het verenigings gebouw 't Trefpunt te Kortgene, vroeg het lid Dobbelaar zich af of de tekorten nog te dragen zullen zijn nu er steeds meer aktiviteiten naar het dorpshuis gaan. Ook door Boot werd hierop gewezen. Vroeger moest men van 't Trefpunt gebruik maken omdat er geen alternatief was. We zien belangstellend uit wat er mee gaat ge beuren, nu de exploitatie problemen gaat opleveren. Hij bracht dank aan het bestuur van de Ned. Herv. Kerk voor het altijd beschikbaar stellen. Van Damme vond de term in het voorstel aanvechtbaar, als zou het een goede gewoonte zijn om tekorten te dekken- De burgemeester zei met de beheerders kontakt te zullen opnemen of de lasten niet te zwaar worden in de toe komst nu steeds meer organisaties naar het dorpshuis vertrekken. Overigens vond hij het wel een goede gewoonte om tekorten te dekken als men organisaties uit de moei lijkheden kan halen. Het voorstel werd aangenomen. Een voorstel om geen extra toelage te verstrekken voor de museumdirecteur van het museum Zuid- en Noord-Beveland te Goes, was voor mevr. Van Oeveren aan leiding om haar afkeuring uit te spreken dat zij, als lid van het museumbestuur, niet in het voorstel was gekend. Ze voelt zich ondergewaardeerd omdat ze niet bij de opstelling van de agenda is betrokken. Dat in het bestuur van het museum het voorstel voor een toelage met 7 tegen 3 stemmen is aangenomen, is niet op te maken uit de toelichting op dit voorstel van b. en w. De directeur heeft een zware taak. Het is soms nodig dat de echtgenote hem moet bijstaan. Er is volop aanleiding om hem die toelage te verschaffen. De begroting wordt zorgvuldig opgemaakt en er wordt niets uitgegeven zonder noodzaak. In het belang van een goede verstandhou ding bij de gemeenschappelijke regeling vraagt ze het voorstel terug te nemen. Het lid Blankenstijn vindt het een onver kwikkelijke zaak om over iemands salaris te discussiëren in een openbare vergadering, gezien het persoonlijk karakter. Hoe kunnen we oordelen over - iemands capaciteiten en de daarmee overeenkomende salariëring. Hij acht het beter dat een algemeen bestuur de juist aangewezen instantie is om te oordelen en te beslissen. Ook wordt in het voorstel gesproken van een flinke dosis overwerk. Wanneer dat contant het geval is, dan lijkt een zekere beloning op zijn plaats. Een zekere toelage lijkt eerder en beter op zijn plaats dan een salarisver hoging. Boot betreurt het, dat deze zaak in de politieke sfeer is getrokken. Dobbe laar gaat akkoord met het voorstel en vraagt zich af of het geen zaak is van Goes, waar de directeur in dienst is. De voorzitter kan zich voorstellen, dat mevr. Van Oeveren zich gebelgd voelt dat ze niet gehoord is. Omdat we op de hoogte waren van haar standpunt, is dit niet gebeurd. We zullen echter in de toekomst meer afspraken maken. Het gaat in deze zaak niet om personen, maar om het sys teem. De beloning moet niet in een toelage tot uiting komen, maar in het salaris. Het gaat om gemeenschapsgelden en die eisen openbare behandeling. Wethouder Filius zegt dat het een normaal zakelijk voorstel is om de toelage af te wijzen. Het betekent voor onze gemeente een uitgaaf van 1000,-. Het wordt tijd dat een volledige kracht wordt aangetrokken, waarmee ook een werk loze mee gebaat zou zijn. y Mevr. Van Oeveren blijft er bij dat de toelichting onvolledig is en vindt het be lachelijk dat 2 personen uit één gemeente in het bestuur zitting hebben. Blankenstijn blijft het jammer vinden, dat niet alles in de toelichting is vermeld en ziet liever een toelage dan salarisverhoging. Nadat de burgemeester van mening is, dat het salaris van de directeur zo is, dat een beetje overwerk er wel bij kan en dat het onwaarschijnlijk is dat het een eenmalige vergoeding zal zijn, werd het voorstel, met de stemmen van mevr. Van Oeveren en Van Damme tegen, aangenomen. Omdat reeds geruime tijd op diverse ni veaus wordt gediscussieerd over het opne men van bepalingen, welke de omgang met vuurwerk moeten regelen, stelt het college voor de algemene politieverordening „open bare veiligheid" aan te vullen met artikelen die betrekking hebben op het afleveren van vuurwerk, het afleveren van vuurwerk door of aan jeugdigen, het bezigen van vuurwerk en het bij zich hebben van vuurwerk. Zonder discussie wordt dit voorstel aangenomen. Een volgend voorstel is om de exploitatie overeenkomst met de camping te beëindigen. Sedert 1970 wordt camping „De Paarde- kreek" op basis van een overeenkomst ge zamenlijk door de gemeente en de eige naresse van de grond (Het Ambacht) ge ëxploiteerd. In de loop der jaren is ge bleken, dat deze vorm van exploitatie niet zo eenvoudig en ideaal was dan het scheen te zijn. Met het Ambacht is 'onderhandeld over wijziging van de gegroeide situatie, in die zin, dat wel het erfpachtskontrakt blijft bestaan, maar dat de exploitatie overeenkomst wordt beëindigd. Een en an der heeft er toe geleid de erfpachtscanon te bepalen op ƒ0,35 per m2, hetgeen voor het gehele gebied van' 6.43.90 ha neerkomt op een jaaruitkering van ƒ22.536,50. De gebruikelijke mogelijkheid van herziening om de 5 jaar is van toepassing. Een her ziening zal worden voorbereid door drie deskundigen, indien zonder deze geen over eenkomst kan worden bereikt. Opgemerkt wordt nog, dat niet is bekeken aan welke wijze van beheer na 1 januari 1980 de voorkeur gegeven moet worden. Boot zegt zich te zullen beperken tot de beëindiging van de exploitatieovereenkomst en het bepalen van een vervangende erf pachtscanon. Er is uitgegaan van een ge middelde voor het bepalen van een prijs per m2, akkoord. Een herziening om de 5 jaar is mogelijk, d.w.z. dat dan weer het gemiddelde zal worden aangehouden. Dus bij meer winst iets hogere prijs en bij lagere winst een lagere prijs. Of zien we dit verkeerd? Blankenstijn is ook akkoord en vindt dat de gemeente nu vrijer is in zijn doelstelling. Voor het Ambacht was de oude regeling aantrekkelijk. Het heeft alleen met de winst te maken. Mevr. Van Oeveren is blij dat de nieuwe regeling van het Ambacht is uitgegaan. De burgemeester ziet mogelijkheden om alles om de 5 jaar te herzien en zegt dat elke partij een deskundige kan aanwijzen. Van Damme zou graag zien, dat de raadsleden eerder op de hoogte werden gesteld van de resultaten van de camping. Meer inlichtingen zijn ook gewenst. Een regeling zoals bij de vismijn is erg aan trekkelijk. De burgemeester zal nagaan of er mogelijkheden zijn om de raadsleden wat vroeger in te lichten. Wethouder Filius vindt het wel een belasting voor de leiding van de camping om exacte gegevens op korte termijn te verschaffen. Het voorstel wordt aangenomen. Met algemene stemmen gaat men verder akkoord met een voorstel om de woning Hoofdstraat 113 te Kortgene, te verkopen aan dhr. A. de Jager te Kortgene met de daarbij behorende grond voor de prijs van ƒ80.000,—, kosten koper. Bij de behandeling van de begrotings wijzigingen ging men uitvoerig in op de hoge onderhoudskosten van de camping. Door deze hoge kosten zullen de staan gelden zodanig oplopen, dat van sociale recreatie geen sprake meer kan zijn. De burgemeester zei, dat de extra verhogingen van de onderhoudskosten te wijten zijn aan de vernieuwing van het dak van de woning van de beheerder. Ook mevr. Van Oeveren merkte hierbij op, dat ze graag zou zien, dat de raadsleden vlugger inlichtingen kregen. Door ziekte van het betreffende personeel heeft het wat lang geduurd, aldus de burgemeester. Bij de rondvraag vroeg Dobbelaar wie er in de welstandscommissie zitten. Dit zijn de burgemeester van Domburg (voor zitter) en verder als leden dhr. J. D. Poley van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft, dhr. C. J. Klap, architect te Waar de, dhr. K. de Graaf, directeur gemeente werken Walcheren—N.-Beveland en adj. directeur P. Izebout. Bij de mededeling dat de functie van voorzitter rouleert, was men van oordeel dat ook de andere leden zouden moeten rouleren. Blankenstijn vroeg aandacht voor hoog opgaand struikgewas op hoeken en krui singen van straten. Op sommige plaatsen zijn er gevaarlijke situaties ontstaan. De Looff vroeg inlichtingen over te bou wen premiewoningen in Noord II en in het bestemmingsplan Doorbraak Ringweg. De voorzitter zei dat het college zich in spant om tot bouwen te geraken. Men is aan het onderhandelen met een tijdslimiet te stellen. Kan men voor die tijd niet tot overeenstemming komen, dan zullen we met een ander proberen. Er zijn allang een aan tal gegadigden die het wachten beu worden. De Smit vraagt aandacht voor de ge vaarlijke kruising Noordlangeweg Colijns- plaatseweg. Hij ziet verbeteringen in het rooien van enkele bomen en het aanleggen van invoegstroken. Ook wil hij het parkeren op de hoek Voorstraat—Kruisstraat be letten. Men kan dit doen door er enkele betonpalen te zetten. Mevr. De Looff - de Wild zegt dat er grote verkeersproblemen zijn ontstaan voor het langzame verkeer nu het fietspad is weggehaald bij de Noordlangeweg en Delta weg op Kats. Het college is ook verbaasd over het wegnefrien van het fietspad door de provincie. Het is wel een provinciale weg, maar het gemeentebestuur is nergens over ingelicht. Wethouder Van der Weele wil in kontakt treden met de provincie om te trachten dit in de oude situatie te herstellen. Op een vraag van Dobbelaar waarom een brief van de Glenelg Bar uit Colijns plaat niet is behandeld, antwoordde de burgemeester dat die nog in b. en w. moet worden behandeld. Het gaat in die brief over langer open te mogen zijn. Het college zal niet, dan bij hoge uitzondering daar voor vergunning verlenen. Boot zegt, dat hij in de vergadering van „Het Veerse Meer" gepleit heeft voor betere bereikbaarheid van de verpozingssteigers in het Veerse Meer en dat hij de suggestie heeft gedaan om hiervan 12 uur, in plaats van 24 uur te mogen maken. De voorzitter van het Veerse Meer, dhr. Van Geesbergen, zei in die vergadering dat er alleen klachten van Kortgene komen en niet van Wissen kerke. Van Damme is blij met de uiteen zetting van Boot en zegt dat er niet alleen klachten van Kortgene komen. De steigers zijn gebouwd met overheidsgeld waar ieder een gebruik van moet kunnen maken. De voorzitter vindt het een goede zaak, dat er steigers zijn, maar er mag geen oneigenlijk gebruik van worden gemaakt. Er mag ook geen verschil van behandeling zijn in wa tersport en oeverrecreatie. Van Damme vraagt verder naar de mis lukte verloting van het dorpshuis. Hij vindt het resultaat een blamage. Wellicht was de opzet goed, maar de uitwerking heeft volledig gefaald. De voorzitter zegt, dat het met een ministeriële beschikking wordt afgewikkeld. Voor 1 sept. kan men, met het tonen van het lot, zijn geld terug krijgen. Het is een trieste zaak, maar die moet opgelost worden. De geluidsinstallatie is er overigens in het dorpshuis en is ook betaald. Van Damme vraagt tenslotte wie er zitting heeft in het B.B.-bestuur en waarom deze, zonder kennisgeving, de vergadering niet heeft bezocht. De burgemeester heeft zitting en heeft wel gemeld niet aanwezig te kun nen zijn. Wethouder Filius was van mening, dat het bij de vragensteller tegen is gevallen dat de burgemeester zitting heeft. Wellicht had hij gedacht een ander op zijn vingers te kunnen tikken. Tenslotte sprak de voorzitter zijn waar dering uit over de wijze waarop mevr. Van Oeveren haar werk verricht in het museum bestuur en sprak hij zijn tevredenheid uit over de leiding van camping „De Paarde kreek". Met de mededeling, dat er op don derdag 12 juli een extra raadsvergadering zal worden gehouden over de haven van Colijnsplaat, werd de vergadering gesloten. Ruim acht miljoen Nederlanders zullen er dit jaar naar schatting in bewe ging komen om vakantie te houden. De toeristenindustrie draait op volle toeren en zal ook 1979 vullen met pieken in omzet en drukte. Een aantal oorzaken is op te noemen waarom de matiging in de economie op de reislust geen invloed heeft. De belangrijkste faktor is wel de afzon derlijke, het gehele jaar door opgespaarde vakantietoeslag, bijna steeds acht procent, die de consument als bedrag ineens in de schoot valt en meestal eind mei wordt uitbetaald. Er is dus ,geld speciaal voor deze besteding en dat is een extra stimulans voor de toeristennijverheid bij uitstek. Toenemende vrije tijd. Daarnaast is uit onderzoek gebleken, dat de vakantiereis als vorm van recreatie en vrije-tijds besteding een hoge prioriteit ge niet. Zo gaan velen liever met vakantie, dan dat ze bijvoorbeeld een beter huis gaan bewonen. Ér zit een avontuurlijk trekje in dat reizen en opzoeken van vreemde streken. Niet onbelangrijk is ook de toenemende vrije tijd van de massa der werknemers, die bij de CAO's steeds meer vrije dagen krijgen en waarvoor toch een zinvolle be steding moet worden gevonden. Dit jaar wordt de uitgaansgolven hoger dan ooit, als een reactie op de strenge winter en het gure voorjaar. De geweldige reispromotie van de grote touroperators is evenmin een te verwaar lozen faktor en tenslotte is er de illusie dat men de overbevolking van Nederland tijdelijk ontvlucht. Maar weinigen denken er bij na, dat er de overbevolking van de vakantie voor in de plaats komt. Op menige camping is het in het hoogseizoen drukker dan in de Kalverstraat van Am sterdam of de Rotterdamse Coolsingel. Waarom gaat nu tweederde van het Ne derlandse vakantieleger naar het buitenland? Klimaat en kosten. De oorzaken liggen voor het oprapen. Het wisselvallige en meestal minder mooie weer in eigen land staat voorop. Ook de kosten spelen een zeer belangrijke rol. Tweederde van de trekkers naar het bui tenland gaat per auto. De aan die auto verbonden vaste kosten moeten toch worden uitgegeven en wórden in de vakantie-uit gaven niet doorberekend. De kosten van eten, drinken en huisvesting zijn over de grenzen meestal lager dan in Nederland, vooral als men een goedkoop land uitzoekt. En dit is een niet onbelangrijke drijfveer om de landsgrenzen ver achter zich te laten. De ervaringen op vreemde bodem zijn al een trekpleister op zichzelf en daarom zullen de verkeerswegen naar het oosten en zuiden spoedig weer overvol zijn. Op merkelijk is de nog stijgende belangstelling voor Frankrijk en West-Duitsland en hieruit zou men toch kunnen afleiden dat de hoge vakantiekosten een woordje gaan meespre ken om de reisafstand niet te groot te maken. België met zijn Ardennen plukt daar ook de vruchten van uit Nederland. Om die kosten zal ook Engeland dit jaar wel minder in de gunst zijn, want het is niet alleen duurder geworden op de Britse eilanden, maar ook begint de prijs van het Engelse pond weer aan te trekken. Mede om de verre afstand zijn Italië, Griekenland en Yoegoslavië als reisdoel minder populair geworden, terwijl daaren tegen Spanje en Portugal weer meer Ne derlanders zullen zien. Volkomen begrij pelijk, want de verblijfskosten zijn daar relatief nog laag. Bij alle tegengestelde berichten wagen wij toch de uitspraak dat een deel van onze reislustigen toch bezig is de kosten van de zomervakantie te beperken, om ook in de winter voor enkele weken de lage landen te kunnen ontvluchten. Maar er is nog een legioen in beweging gedurende de vakantie maanden. Pasklare vakantie. Al meer dan een miljoen mensen laat zich een pasklare vakantie aanmeten door de touroperators. Meestal kiezen zij daarbij uit een pakket dat de reisorganisaties voorbe reid hebben. Hieronder bevinden zich tal loze ouderen, die het reizen of het zelf organiseren per auto te inspannend vinden of er geen tijd aan willen besteden. Zij laten de organisatie aan anderen over, het geen bij de vliegtochten tot de noodzaak behoort. Het vliegverkeer mag zich in een stij gende populariteit verheugen. Onder de luchtgasten bevinden zich de verre trekkers. Zij hebben andere continenten ontdekt en vinden een autoreis naar een Europees doel een overleefde zaak. Het legioen met een ver reisdoel is stellig groeiende. Het Verre Oosten en de Verenigde Staten lokken. Zuid- Amerika ligt in het verschiet. Nog zijn de kosten aan de gepeperde kant, maar de in waarde gedaalde dollar is een flinke aan moediging om de sprong over de oceaan maar te wagen. Onder deze groepen moeten wij met name de mensen zoeken, die bereid zijn voor de vakantie grote offers te brengen. Velen van hen gaan het grote verlof per vliegreis doorbrengen cn genieten daarnaast in herfst en voorjaar nog van korte weekend-tochten. Zij zijn de pioniers van de gevestigde toe ristenindustrie, die zich voorstelt de meer derheid van de welvarende westerse bevol king in de toekomst voor dit vakantie patroon te vinden. Steeds meer vakantiegangers vullen hun reis met andere aktiviteiten naast het zalig niets-doen. Niet alleen het sociaal-culturele, het sportieve, het educatieve aspect, maar ook het creatieve element begint veld te winnen. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2