NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Lieve zuster Ursula ED U houdt nu het meest gelezen blad Een verhaal van L. van Scbooten Magazine? Not 8867 Donderdag 14 juni 1879 82e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-1308 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20,— per jaar Franko per post 32,50 per jaar Advertenties 31 ct per mm, excL BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, knrmrn wij gem eakde venantwoordrti)Mwid dragen. FEUILLETON Er was maar één alternatiefhet uiteindelijk faillissement van Leeuwenstein. Die naam uitgewist, haar eigen kapitaal verdwenen. Maartens zonder pensioen, de mensen op straat...... Ze was Likkens dank baar dat hij haar niet alleen om haar, er aten méér mensen van dit bedrijf. „Ik neem uw uitnodiging aan", zei ze, als zegde ze een van buiten geleerd lesje op. Hij straalde. „Zullen we dan zeggen morgenavond? Ik kom u om vijf uur met de wagen halen, dan rijden we eerst even naar Mr. Leesberg die het voorlopig contract intussen heeft opgemaakt, en dan bestel ik een goed dineetje in Carlton. Laat dat maar aan Adolf van Ijzer over! En bij het kopje koffie na, dan tekenen we het contract en bent u van alle zorgen af!" Hij nam geen enkel risico, bedacht ze. Eén ogenblik had haar een uitvlucht voor ogen gezweefd. Na het bezoek aan de ad vocaat zou ze zware hoofdpijn of iets der gelijks kunnen veinzen, maar Adolf van Ijzer had haar ook die ontsnappingsmogelijkheid afgesneden. Ze vond het zelf trouwens on waardig. „Het is goed", zei ze toonloos. „Morgen middag om vier uur ben ik klaar." „En u zorgt wél, dat u er een beetje feestelijk uitziet?" vroeg hij, maar het klonk als een bevel. „Ik wil graag eer met u inleggen!" voegde hij er lachend aan toe. Ze knikte. „Wilt u me nu verder ver ontschuldigen, meneer Van Ijzer, ik ben..." „U wilt er nog wel eens rustig over na peinzen," knikte hij ijverig. „Natuurlijk, natuurlijk, juffrouw Leeuwenstein". Hij stak een hand uit, die ze met tegenzin aannam. „Tot morgen, au revoir!" Lang nadat hij weg was, zat Ursula in eengedoken achter haar bureau, het hoofd in de handen. De strijd was verloren, mor gen-werd de overgave een voldongen feit. Morgen zou ze in Carlton zitten, aan een feestelijke tafel, met de man die ze haatte en verachtte, Adolf van Ijzer. En ze zou vriendelijk en vrolijk moeten zijn, want er was haar en haar mensen te veel aan gelegen, dat hij zijn woord gestand deed! Maar de slaap wilde die nacht niet komen. Hoofdstuk XI. „Meneer Jonkers voor u!" „O", zei Henike verbaasd, en vergat in de verbouwereerdheid zijn beroemd saluut te maken, „wat bent u mooil" Ursula glimlachte witjes. Ze zag er in derdaad voortreffelijk uit in dit eenvoudige, maar door zijn coupe opvallende grijze avondjurkje, een snoer parels om de blanke hals en een zware, antiek-zilveren armband om de pols. „Zie ik er goed uit, Henk?" probeerde ze te schertsen. Maar ze voelde zich, alsof ze naar een begrafenis ging. Was het niet de begrafenis van Leeuwenstein en Co., de begrafenis ook van haar eigen trots en eergevoel? Dit diner met Adolf van Ijzer, de triomferende concurrent, die zich op deze wijze tevens revancheerde voor de hooghar tigheid, waarmee Ursula hem bij zijn eerste bezoek bejegend had, was haar een nacht merrie. Haar gezicht was zeer bleek, maar juist daardoor zag ze er in de ogen van haar jeugdige schildknaap nog mooier uit. ,,'t Is veels te mooi voor die vent," be sliste Henkie, die wel wist waar Ursula heen ging. Maar toch zag ze aan zijn ge zicht, dat er iets bijzonders aan de hand was. „Je kwam toch maar niet alleen om me te bekijken, Henk?" glimlachte ze. Ook Henkie, haar toegewijde bewonderaar, zou ze hierdoor kwijt raken, bedacht ze treurig. „Juffrouw," zei Henkie geheimzinnig, „er is een meneer voor u." „Nu al?" schrok Ursula. Het was drie uur. pas om vier uur verwachtte ze Van Ijzer. „Nee, die niet," grinnikte Henkie be grijpend. „Een andere meneermeneer Jonkers." „Meneer Jonkers," herhaalde ze, zoekend in haar herinnering. Dan opeens werden haar ogen groot. „Meneer Jonkers, Fri meneer Jonkers, die vroeger hier was?" Henkie knikte verheugd. „Wat komt die doen, Henk?" vroeg ze ademloos. „U spreken," stelde Henkie vast. Ze zag hem een ogenblik achterdochtig aan, het leek wel op dit knaapje iets in zijn schild voerde. „Ik dacht dat hij in Amerika zat," peinsde ze hardop, even de tegenwoordigheid van Henkie vergetend. „Dat zat hij ook," bevestigde deze waar dige jongeling, „maar hij is weer terug." „Heb je het aan meneer Likkens verteld, Henk?" „Die was net even weggelukkig." Henkie was bijzonder vrijmoedig, meende ze, en eigenlijk moest ze hem dat onder 't oog brengen. Maar wat hinderde het nu nog? Het nieuws, dat Frits Jonkers terug was, verdrong trouwens alle andere overwegingen. „Laat meneer Jonkers hier komen, Henk. Ehhoe ziet ie er uit. Goed? Bruin door de zon?" „Nee, juffrouw", Henkie schudde droef het hoofd, „hij ziet er niet zo best uit... een beetjearremoedig zou ik haast zeggen." „Wat zeg jeEnfin, laat hem binnen, Henk." Henkie vertrok met zwier. Frits Jonkers, peinsde Ursula. En haar ogen gingen naar de pul op de schoorsteen mantelDaarin hadden de bloemen ge staan, die hij voor haar had meegebracht. Die bloemen, die ze hem hooghartig in de vuilnisbak had laten gooienen er later weer uitgehaald. Eén is hier baas had ze vastgesteld, en daarvan had ze Frits Jonkers zo terdege willen doordringen, dat hij liever naar Amerika was gegaan, dan telkens ruzie met haar te maken. Een blos kroop omhoog in haar wangen, toen ze zich zijn afschied herinnerde. „Lieve zuster UrsulaHij had haar ronduit gezegd, dat hij van haar hield, van het eerste ogenblik dat hij haar zag. „Ik ben geen man, die snel van gevoelens verandert. Je kunt altijd op me rekenen", dat waren zijn laatste woorden. En nu was hij hier, in het uur van haar nood Maar haar blijdschap werd getemperd, door wat Henkie haar had verteld. De scherpziende ogen van de kleine Katten burger haden ontdekt, dat het Frits Jonkers niet voor de wind was gegaan. Zouden ze in dit uur niets anders kunnen doen danelkaar beklagen? De ondeugende tronie van Henkie keek om de hoek, toen zag ze hoe een stevige hand hem in zijn kraag pakte en hem kordaat achter de deur zette. „Weg jij, eigenwijze kwiebus," hoorde ze een maar al te bekende stem, en lachend kwam Frits Jonkers binnen. Met é'én oogopslag nam ze hem van het hoofd tot de voeten op. Henkie had gelijk gehad. Het was dezelfde Frits, gebruind, magerder en in een net maar sjofel pak. Zijn ogen hadden echter hun oude glans en ze straalden haar toe. Regelrecht liep hij naar Ursula en zijn beide handen grepen de hare. „Lieve zuster Ursula," en de tranen scho ten haar in de ogen, toen ze die woorden opnieuw hoorde, „wat ben je lief, wat ben je mooi!" Hij liet haar los en ging een paar passen terug, als om haar goed op te nemen. „Kindliefje lijkt een prinses. Waar moet je naar toe, dat je zo mooi bent?" „Ach Frits," zei ze met een moeiüjke glimlach, „vraag me dat maar niet. Laat ik nu alleen maar blij zijn, dat ik je weer zie." „Ben je blij, dat je me weer ziet? Heus, Ursula?" „Ja," zei ze uit de grond van haar hart. En opeens wist ze, hoe afschuwelijk ze hem gemist had in dit voorbije jaar, hem Frits, met zijn optimisme, zijn scherpe kijk op de zaken, zijn doorzettingsvermogen en onblusbare energieMaar ook met de wetenschap van zijn diepe genegenheid voor haar. waardoor ze op hem onder alle om standigheden blindelings kon vertrouwen. „Frits", zei ze haperend, „zeg het nog eens." „Wat?" „Lieve zuster Ursula." „Ik dacht dat je er zo'n hekel aan had?" Zijn ogen lachten. „Achje weet niet half, hoe ik juist nu, op dit ogenblik, behoefte heb aan iemand, die alléén maar „lieve zuster Ur sula" tegen me zegt. Dan mag je dat héle gekke rijmpje er desnoods achteraan lijmen." „Lieve zuster Ursula, ik ga naar Ame rika," begon Frits lachend, maar dan werd ^zijn stem opeens ernstig. „En to is het gegaanIk ging naar Amerikaen nu ben ik weer terug; alleenik had anders terug willen komen." „Je bedoelt „Kijk me es aan, Ursula. Enfin, je hebt het natuurlijk al gezien. Jou ontgaat zoiets niet. Van toen ik hier met een kwaaie kop wegging, is me alles tegengelopen. Je weet niet hoeveel moeite het me kost, om er netjes uit te blijven zien. Maar het is, of de mensen aan je ruiken dat je pech hebt gehad en dan moeten ze je niet." „Fritshaar stem stokte, ze durfde niet zeggen wat er in haar omging. „En nu kom ik bij jou terug, Ursula... En ik zal voortaan geen Ursula meer zeg gen, maar netjes: juffrouw Leeuwenstein. En jou de baas laten en precies doen wat je me zegt, ik heb mijn les geleerd. Nu kom ik vragen: mag ik het weer eens bij je proberen? Durf je het nog met me aan? Heb je nog een plaats voor me, al is het voorlopig alleen maar op provisie?" Opeens draaide Ursula zich om en staarde uit het raam. Ze probeerde haar zelfbe heersing te herwinnen. Ze ging zitten op de punt van het bu reau, vlak naast zijn stoel... Zitten waar hij vroeger bij voorkeur zat, bedacht ze. „Frits, jongen," haar stem was enkel hartelijkheid, „ik zou zo graag ja zeggen. Maarhet kan niet, FritsIk ben er even beroerd aan toe als jij." (Wordt vervolgd) Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandeUjks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE VEERSE MEER GEBRUIK CHEMISCHE TOILETTEN OP DE DAGRECREATIETERREINEN EN EILANDEN In verband met het veelvuldig voorkomen van storingen en/of vernielingen aan deze toiletten, wordt de aandacht van de ge bruikers er op gevestigd, dat dergelijke voorzieningen alleen met hoge kosten voor de beheerder tot stand worden gebracht en onderhouden. Om de beheerder niet te dwingen deze noodzakelijke serviceverlening te moeten staken, wordt een dringend be roep gedaan op de gebruikers om de hierna volgende regels in acht te nemen. Indien u een toiletgebouw gesloten aan treft, tracht dan niet het gebouwtje alsnog open te breken. Het gebouwtje is dan tij delijk gesloten in verband met een defekt en het toilet is dan toch niet te gebruiken. De goede werking van het toilet is voor een zeer groot deel afhankelijk van het gebruik. Leest u dan ook eerst de gebruiks aanwijzing die is aangebracht in het ge bouwtje en volg deze stipt op. Bij het desondanks niet goed funktioneren van het toilet bewijst u de beheerder een dienst door dit terstond te melden (Tel. 01196 -12719) of bij het op de terreinen dienst doend personeel. Tenslotte: houdt het toilet rein. Uw mede gebruikers komen ook graag op een schoon toilet. SCHAAPSCHEERDERSFEEST TE K0RTGENE Zaterdag 16 juni 1979. Toegang: gratis!! Ook dit jaar wordt weer een groot schaapscheerdersfeest georganiseerd op het Kerkplein voor de Ned. Herv. Kerk. Vanaf 2.00 uur worden de schapen (vergezeld van de lammeren) van hun wollige vacht ontdaan door handvaardige schaapscheerders. Het scheren vindt plaats op een podium, zodat iedere bezoeker van nabij dit vakwerk kan aanschouwen. Rond dit feest zulllen bovendien een aantal folkloristische feestelijkheden voor jong en oud worden vertoon^ Hieraafi werken mee: De volksdansgroep „Nehalennia" uit Kats, bestaande uit een 30-tal leden. Deze groep zal verschillende Israëlische dansen uitvoeren. Een schrijnwerker zal zijn vakmanschap tonen. Een groep van 12 spinsters (waarvan enige in klederdracht) zal de geschoren wol spinnen en twijnen. De vachten en de gesponnen wol is ter plaatse te koop. Een hoefsmid zal een demonstratie hoeven maken geven en tevens een paard beslaan. Verder is er een handwerkstand en een boekenkraam met gebruikte boeken. Andere aktiviteiten: Ponyrijden voor kinderen. Hindeloper schilderwerk. Wafelbakkerij, naar oud recept. Een aantal kleine huisdieren te bekijken. Rad van avontuur. En's avonds vindt een speoiaal op treden plaats van de 100-jarige Kortgeense muziekvereniging E.M.M. De baten van deze feestelijkheden komen ten goede aan het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk te Kortgene. Met de res tauratie van de kerk kan wellicht dit jaar nog begonnen worden. U bent -van harte welkom!!! Vanaf 10.00 uur 's morgens zijn de warme en overbekende wafels verkrijgbaar aan de kramen. AVONDVIERDAAGSE TE COLIJNSPLAAT Van 18 t/m 21 juni organiseert de wandel sportvereniging „De Patrijzen" uit Colijns- plaat een avondvierdaagse over 5 en 10 km. Gestart wordt om 19.00 uur vanuit het eethuisje ,,'t Slop" in de Voorstraat. Voor diegenen, die een avond niet kunnen, be staat de mogelijkheid dit op vrijdagavond 22 juni in te halen. Donderdagavond zal de muziekvereniging „Wilhelmina" de wandelaars aan de rand van het dorp afhalen, waarna gezamenlijk nog een rondgang door het dorp wordt gemaakt. Ieder die de tochten volbrengt, ontvangt een medaille of cijferstrip. Groepen van minstens 11 personen ontvangen bovendien een groepsherinnering. Inschrijven vanaf heden bij mevr. P. G. M. Janse - Minneboo, Rozenstraat 30, Colijns- plaat, Tel. 01199 - 487 of aan" de start. Kruiswoordpuzzel no. 030 Horizontaal: 1. plaats in Zwitserland - 5. deel der V.S. - 9. kindergroet - 10. meis jesnaam - 12. rivier in Siberië - 14. meisjes naam - 16. hemellichaam - 17. ongebonden 18. deel van de kachel - 20. plaats in Overijssel - 21. kortbaarheid - 24. plaats in Japan - 26. verlaagde toon - 28. uitroep 29. zangnoot - 30. de dato (afk.) - 31. snavel - 33. vogel - 35. fijn weefsel - 37. spoedig - 38. deel van een wedstrijd - 39. soort stof - 40. vaasje - 41. in plaats van (afk.) - 43. reptiel - 44. steen - 46. zangnoot 47. Frans onb. vnw. - 48. klaar - 50. Gode zij lof (Lat. afk.) - 51. rivier in Overijssel - 53. plotselinge bezetenheid 56. zwijn - 59. gedroogde halmen - 61. ontkenning - 62. keren - 65. kat (Eng.) 66. toets alleen (muziek) - 68. naar benenden gaan - 70. pers. vnw. - 71. alles bij elkaar 72. plaats in Overijssel. Verticaal: 1. vogel - 2. voorzetsel - 3. soort huis - 4. tijdperk - 5. Eng. telwoord - 6. serie - 7. gewicht (afk.) - 8. onvriendelijk 9. kerkelijk ambtsdrager - 11. nauw - 13. vroegtijdig - 15. indien - 17. nagerecht 19. uitroep - 20. in orde - 22. pose - 23. soort belasting - 24. deel van het hoofd 25. achterdocht - 27. broeikas - 30. zuid vrucht - 32. waardepapier - 34. boom - 36. transportonderneming - 37. elasticiteit - 40. dringend - 42. weidedieren - 43. projektiel 45. gekke - 47. ijzerhoudende aarde - 49. verhoogde toon - 51. herkauwer - 52. meis jesnaam - 54. strijdperk - 55. etcetera (afk.) 57. kledingstuk - 58. rond voorwerp - 60. woede - 63. vis - 64. Europeaan - 67. grondtoon - 69. namelijk (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 629 Horizontaal: 1. amateur - 6. maandag 12. rot - 13. en - 15. lt - 16. ina - 17. mm 19. indiaan - 23. pl - 24. lakei - 25. pad 26. loop - 28. kerel - 30. so - 31. ako 33. ton - 34. marie - 36. dwaas - 38. edele 40. as - 41. nr - 42. or - 43. sr - 45. epiek - 48. inept - 50. genre - 52. eed 54. aat - 56. ik - 57. slaap - 59. enge 60. sik - 62. hoest - 63. ae - 65. klamboe 68. li - 69. alm - 71. ur - 72. to - 74. fee - 75. liefste - 76. astraal. Verticaal: 1. armslag - 2. mom - 3. at 4. ee - 5. uniek - 7. ala - 8. stap - 9. di 10. anp - 11. galjoen - 14. dd - 18. pap 20. niets - 21. irene - 22. natal - 24. loodsen - 27. ok - 29. ro - 30. si - 32. manie - 34. merel - 35. restant - 37. are 39. don - 44. ogivaal - 46. pruik - 47. kelim - 48. idaho - 49. steriel - 51. ek 53. ea - 55. ag - 58. poets - 59. est - 61. klus - 64. eli - 66. art - 67. bl - 68. lea 70. me - 73. ot - 74. fa.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 1