mi Ontdek Nederland op de fiets! Verhalen over voeding, ziekte en gezondheid Waar bewaart de kameel het water? Eén van de grote veranderingen in het Nederlandse recreatiepatroon is wel, dat in de laatste jaren in de vrijetijdsbesteding de fiets een steeds groter wordende rol is gaan spelen. De terugkeer naar de fiets voor het dagelijks vervoer verloopt langzaam, maar des te groter is het aandeel van de twee- wieler in de recreatiebesteding geworden Uit een door het Instituut voor Toege paste Sociologie in Nijmegen ingesteld on derzoek is gebleken, dat in 1976 35% van de Nederlanders, die wel eens gaat toeren hiervoor meestal gebruik maakt van de fiets en dat nog eens 8% hiervoor even vaak de fiets als de auto pakt. Deze per centages zijn ten gunste van de fiets op nieuw gestegen. Opvallend is, dat degenen die wel eens met de fiets gaan toeren dit ook vrij vaak doen; 42% doet dat minstens eens per week. Voor dit doel is de fiets vooral in trek bij echtparen met jonge kinderen, bij mensen die geen auto bezitten, bij mensen die in de provincies Gelderland en Utrecht wonen en bij de bewoners van zogenoemde plattelandsgemeenten. De motieven, die hierbij vooral een rol spelen, zijn dat fietsen gezond is en dat fietsen de gelegenheid biedt om sportief bezig te zijn. Dat de fiets een milieu vriendelijk vervoermiddel is, begint daarbij steeds meer gewicht in de schaal te leggen, zoals ook steeds meer mensen ontdekken, dat je op de fiets veel meer ziet, veel meer beleeft en dichter bij de natuur bent. De energie-besparing begint een motief te worden. Veel mogelijkheden om te fietsen. Nederland biedt veel mogelijkheden om te gaan fietsen. Ons land kent weinig hoogteverschillen en daardoor is het voor vrijwel iedereen goed mogelijk om van de fiets gebruik te maken. Daarnaast bezit Nederland een uitgebreid net van fiets paden. Volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedraagt de totale lengte van het fietspadennet 8554 kilometer, waarvan 2057 kilometer binnen de bebouwde kom en 6497 kilo meter buiten de bebouwde kom. Het totaal aantal kilometers fietspad met een geheel eigen tracé bedraagt 1671. De meeste kilo meters fietspad vindt men in Gelderland (1352 km), de minste in Groningen (375 km) Drente heeft het langste net van toeris tische fietspaden, Limburg het kleinste. Ge middeld komt in ons land 1 kilometer fietspad voor op elke 9 kilometer verharde weg voor motorvoertuigen. De fietsers kun nen dus goed uit de voeten, al blijkt de behoefte aan fietspaden steeds groter te worden, vooral in de minder goed bedeelde gebieden en waar het om aansluitingen voor fietsverbindingen gaat. Opmerkelijk is, dat het in zeer veel ge bieden goed mogelijk is om dicht bij huis te fietsen. In de omgeving van grote steden liggen vaak zeer aantrekkelijke fietsgebie- den, enkele voorbeelden: het Amsterdamse bos bij Amsterdam, het duingebied bij Den Haag, de Rotte meren bij Rotterdam en het landelijke gebied ten zuidwesten van Groningen. Grote vraag naar fietsrondritbeschrijvingen. Misschien is het wel een nationale eigen schap, maar in ieder geval blijkt de Neder lander graag zo exact mogelijk te worden geïnformeerd inzake toeristische mogelijk heden. Zo is er ook een grote vraag naar speciaal uitgezette fietsroutes en fietsrond- ritbeschrijvingen. Om hieraan te voldoen is reeds een aantal jaren geleden door de stichting: Fiets! begonnen met het uitzetten van aantrekkelijke fietsrondritten. Het aan tal van deze routes bedraagt op het ogen blik zo'n 230, in alle delen van Nederland. De uitgezette routes zijn uitvoerig beschre ven, in kaart gebracht en voorzien van toeristische informatie. Deze routes zijn streeksgewijs gebundeld in boekjes, die onder de verzameltitel Ontdek Nederland op de fiets! worden uit gegeven. Elk boekje bevat elf fietsroute beschrijvingen. Door overmaking van 6,60 per boekje op postgirorekening nr. 234567 kunnen de deeltjes uit deze serie worden aangevraagd bij de stichting: Fiets! te Am sterdam. Daarbij uit de aard der zaak ver melden, voor welk gebied men een boekje of boekjes wenst te ontvangen. Op het ogenblik zijn zestien verschillende boekjes verkrijgbaar en wel onder de vol gende titels: Fietsen in Amsterdam en om geving; Fietsen in Gooi en Vechtstreek; Fietsen in Hollands Groene Hart; Fietsen in Den Haag en omgeving; Fietsen in Rot terdam en omgeving; Fietsen in omgeving Utrecht en Amersfoort; Fietsen in Salland en Twente; Fietsen in Westelijk Noord- Brabant; Fietsen in omgeving Eindhoven, Helmond, Weert; Fietsen in Zuidelijk Lim burg; Fietsen in Eede en omgeving; Fietsen in Kennemerland, Haarlam, Alkmaar; Fiet sen in Zaanstreek, Waterland en West- Friesland; Fietsen in Oostelijk Gelderland en Fietsen in Arnhem en omgeving. De in deze boekjes opgenomen routes geven fietsrondritten van gemiddeld dertig tot veertig kilometer, overwegend langs fietspaden of in ieder geval op voor fietsers geschikte wegen. Het is een goede manier om Nederland op de fiets te gaan ont dekken en te genieten van de natuur, de rust en de stilte, die voor fietsers nog volop aanwezig blijkt te zijn. Het hoeft niet altijd tot dicht bij huis beperkt te blijven. Denk eens aan een fietsweekend of een fietsvakantie en daarvoor kan men overal in Nederland terecht. En wie de eigen fiets niet bij de hand heeft, moet weten, dat overal goede fietsen (vaak ook tandems) te huur zijn. Geen belemmeringen dus om op de fiets te stappen en dan sportief en ontspannen te genieten. GOEDE RAAD VOOR FIETSTOCHTEN Wie plannen heeft om in de komende tijd een flinke fietstocht te gaan maken en deze vorm van recreatie is warm aan te bevelen kan veel profijt hebben van het in de serie Fietsotheek verschenen boekje „Goede raad voor fietstochten". Hierin worden namelijk zeer veel goede adviezen en tips gegeven waar iedere fietser wat aan heeft. Zo bijvoorbeeld veel infor matie over het uitzetten van een route, kaarten die daarvoor kunnen worden ge bruikt, de wijze waarop een fiets deskundig kan worden bepakt, welke soorten fiets tassen er zijn en waar men op moet letten om een goede keuze te kunnen doen. En dat zijn dan nog maar enkele onderwerpen, die in dit 72 pagina's tellende boekje aan de órde komen. „Goede raad voor fietstochten" kan door overmaking van ƒ6,40 op postgirorekening nummer 234567 worden aangevraagd bij de stichting Fiets! te Amsterdam. En dat ging zo. Al bijna 20 jaar heerst er in de zojuist genoemde kringen een levendige strijd over de vraag, of cholesterol en onverzadigde vetzuren nu al of niet hart- en vaatziekten bevorderen en zo ja, onder welke omstan digheden en vanaf welke hoeveelheden. Ge zien de, grote verdeeldheid van de talloze zuivelproducenten en de kapitaalkracht van de margarinenijverheid kon men verwachten, dat de argumenten vóór margarine ietwat sterker in de huiskamer zouden doorklinken dan die van de koe. Wie dat betwijfelt, schaffe zich een t.v.-toestel aan. De kameel, het dier dat wij allen zo goed kennen uit onze jeugdverhalen en dat wij zien in de dierentuinen, is één van de merk waardigste schepselen op onze aardbodem, want niet alleen dat zijn uiterlijk reeds zoveel verschilt van de andere zoogdieren denk maar eens aan zijn merkwaardige bulten maar bovendien zijn er nog an dere interessante bijzonderheden aan dit „schip der woestijn", zoals het dier zo vaak genoemd wordt. Om te beginnen, hoe komt het aan de bijnaam, „schip der woestijn"? Dat is vrij eenvoudig te verklaren, want wie op de rug van een kameel zit, ondergaat precies die merkwaardige slingerende beweging als een schip op de golven. Dit komt omdat de kameel een telganger is. Het is een specifiek woestijndier en daar ook helemaal op ingericht. Om te beginnen zijn daar voeten, die speciaal op het leven in de onmetelijke zandvlakten gebouwd zijn met hun dikke eeltkussens en groot plat oppervlak, waar door de voet niet zo gemakkelijk in het zand wegzakt. Door deze voeten is de ka meel in staat zich gemakkelijk door het zand te bewegen. Het mysterie van het water. Iedereen weet, dat een kameel heel erg lang buiten water kan, precies zoals het een woestijndier betaamt. Maar hoe dit mo gelijk is, is heel lang een mysterie. Vroeger meende men, dat de kameel, die een her kauwer is en dus net als de koe enkele magen heeft in zakken van één van die magen water bewaarde (enige emmers) die daarin kwamen, wanneer het dier zijn dorst leste met enorme hoeveelheden water, wan neer dat voorhanden was. Kreeg het in dagen niets te drinken, dan teerde het op die watervoorraden. Zo stond het ook in de encyclopedieën. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Er is geen sprake van waterzakken. Hoe redt de kameel zich dan? Dit is weer één van die wonderen der natuur, waarover we ons steeds weer verbazen. „Behaaglijk" tot 40° C. De kameel drinkt inderdaad heel wat water, wanneer hij daarvoor de kans krijgt, Dit verdroot sommige voedingsdeskundi gen en in tal van landen hebben heel of ficiële instellingen omvangrijke proeven ge nomen die soms 10 jaar lang liepen. Daar uit kwam dan weer tevoorschijn, dat het net andersom was als de. margarineheren zeiden of ook wel dat het niet gaat om de soort vet, maar wel om de hoeveelheid die wij elke dag doorslikken. Nu is er een internationaal vaktijdschrift voor geneesheren, dat Medical Tribune heet en in allerlei talen gedrukt wordt. In mei 1977 gaf dit blad een nummertje weg van prof. dr. J. P. Vastesaeger, cardioloog maar van dat moment af is het lichaam van het dier vrijwel hermetisch gesloten en staat het zeer weinig vocht af. Om te beginnen loost het zeer weinig vocht, zeker in vergelijking met andere dieren van zijn grootte. Ten tweede transpireert de kameel prak tisch niet. Zijn fantastische beharing be schut hem voor de intense zonnestraling, zodat het dier het niet warm krijgt. Wan neer we verder bedenken, dat de kameel pas begint te transpireren zo omstreeks de 40° C., dan begrijpen we dat er heel wat moet gebeuren voordat dit dier vocht uit zijn lichaam kwijt raakt. Zo kan het dus heel lang op het ingenomen vocht leven. Krijgt het tenslotte toch behoefte aan vocht, dan zijn er nog de veltbulten op de rug, die langzaam interen. Door een inge wikkeld chemisch proces komt er bij het verbranden vocht vrij. Een echt woestijndier. Dat de kameel een echt woestijndier is, blijkt voorts nog uit enkele andere dingen. Zo kan het dier bij zandstormen neusgaten en ogen vrijwel hermetisch sluiten. En toch haalt het adem. In de neusgaten, die ove rigens reeds door de neusschelpen zo goed afgedekt worden, bevinden zich zware kransen haar. Bij zo'n zandstorm knijpt de kameel zijn neusgaten bijna dicht, door een kleine opening haalt hij adem en het nog binnenkomende zand wordt door de zware haarkransen opgevangen. Hevig niezend en proestend raakt de ka meel na de storm tenslotte het zand uit deze haartjes weer kwijt. De ogen van de kameel sluiten ook op een speciale wijze, zodat er geen zand in kan komen. Zo zien we hoe de Schepper al zijn schepselen goed toerust voor de strijd om liet bestaan. Er is echter nog een klein verwonderlijk feit. In het achterdeel van de kameel vinden we twee spleten. Wetenschappelijk onder zoek wees uit, dat dit uitgangen zijn ge weest van stinkklieren, zoals bij het stink dier (skunk). Het zijn nog overblijfselen uit een ver voorbije tijd, toen de kameel anders leefde dan nu en waarvan wij maar heel weinig weten. (Nadruk verboden). van de universiteit van Brussel, onder de koo „Boter verkort uw leven". U begrijpt de strekking reeds. Aangezien thans in ons land 47,7 /o van alle doodsoorzaken uit hart- en vaatziekten bestaat ligt het voor de hand alle aspecten daarvan te bekijken, dus ook de voedings gewoonten. Helaas Nauwgezet onderzoek toonde aan, dat een hele reeks oorzaken voor het hartinfarct kunnen zorgen: roken, overwicht, spannin gen, erf aanleg, stress, onjuiste toevoer van mineralen, teveel zout en te weinig mag nesium en zink, verhoogde bloeddruk en tenslotte ook de hoge gemiddelde leeftijd van de mens. Dit alles is zó ingewikkeld, dat men het echt niet af kan doen met een simpel receptje om weinig cholesterol en voldoende meervoudig verzadigde vet zuren te eten Dat is wel goed, maar er komt méér bij kijken en dat is nu het grote bezwaar tegen de reclame die u op radio en t.v. wordt geboden. Maar de strijd ging verder. Der Spiegel haalde zijn sensatieverhaal uit de mond van de Utrechtse cardioloog prof. dr. Frits Meijer, die het kennelijk meer dan zat was, dat de margarinejongens de zaak zo een zijdig voorstelden. Daarom herpelde hij de koe op en sprak van „de internationale samenzwering der spijsolienijverheid tegen de koe, de oudste vriendin der mensheid". Zo die zat. Gejubel in het zuivelkamp. Van dik hout. Meijer is niet misselijk in zijn conclusies. „Net zoals ten tijde van Luther, toen de aflaathandel bloeide, praat de reclame onze huisvrouwen eerst een slecht geweten aan (waarom doen wij hart en bloedvaten nog tekort?) om ze daarna tegen contante be taling vergeving via de margarine aan te bieden," zo hoonde hij. Unileverresearch brieste van woede, maar was wel zo ver standig Meijer geen proces aan te doen... Een rel weg laten ebben is altijd beter dan een geruchtmakend proces dat einde loos zou duren omdat niet één rechter tot een eerlijke conclusie zou kunnen komen. Om dit duidelijk te maken is het vol doende er op te wijzen, dat Medical Tribune net zo goed artikelen voor als tegen de boter, de margarine, de cholesterol de mov's (meervoudig onverzadigde vetzuren) publi ceert. Zoals gezegd oreerde het in mei 1977 „Boter verkort uw leven", maar op 20 januari 1979 was het weer eens net an dersom. Toen verscheen het artikel „Der Schwindel mit dem Cholesterin" van prof. dr. med. H. J. Holtmeier... Het zou te ver voeren op al dit weten schappelijke geharrewar in te gaan. Links en rechts worden rake meppen uitgedeeld. Raak is bijvoorbeeld het verwijt van Holt meier, dat veel mensen zweren bij mov's (waarvan 10 gram per dag al voldoende is) maar niet weten dat die bij verhitting omgevormd worden tot verzadigde vetzuren. Anderen verwijten Holtmeier dat hij wel medicus is, maar kennelijk geen diëtist. De hoeveelheden cholesterol uit kalfsvlees, orgaanvlees, enz. die hij noemt kloppen wel, maar hij vergeet erbij te vermelden, dat geen mens deze soorten elke dag eet. Niet te volgen. En zo zijn we dan in de situatie verzeild geraakt, dat de zaak voor een gewoon mens niet meer te volgen is, Helaas, ook deze uitspraak wordt hevig aangevallen, want de zuivelmensen zeggen keihard, dat het nu wel zo klaar als een klontje is dat cholesterol gezond is en boter heilzaam. Unilever en zijn aanhang blijven natuurlijk volhouden dat het net omgekeerd is. (Nadruk verboden) W. Geldof. Bwpgorittjtee stand KORTGENE Geboren: 5 mei: Marijn, z.v. H. D. Zandee en M. G. la Grand; 29 mei: Miriam Adriana Cornelia, d.v. A. A. Dourleijn en A. M. dePree. Ondertrouwd: 1 mei: R. Slotema, 24 jaar en N. E. Jeronimus, 19 jaar; 3 mei: L. G. Griep, 26 jaar en A. ten Bruggen, 22 jaar; 18 mei: A. Blankenstijn, 23 jaar en T. N. van den Boogaart, 19 jaar. Gehuwd: Geen. Overleden: 2 mei: Jacob Janse, 82 jaar, e.v. J. Marcusse; 17 mei: Adriaan van Halst, 94 jaar, w.v. E. C. Welleman; 22 mei: Maria C. Geldof, 83 jaar, w.v. P. van der Have; 22 mei: Wilhelmina C. Verburg, 85 jaar, e.v. M. Flipse. PV 'DE BLAUWE DOFFER' - KORTG. Uitslag wedvlucht St. Denis op 3 juni. Deelname 253 duiven. 1. P. van Belzen 17.56.29 315.280 996 2. A. Abrahamse 53.32 311.253 992 3. W. C. Leenpoel 55.23 309.457 981 4. M. C. Clement 18.01.57 309.280 960 5. P. J. Kesteloo 02.58 309.732 959 6. S. M. Branderhorst 02.41 309.365 958.7 7. idem 02.53 2 958 8. P. J. Wilderom 05.50 311.489 955 9. M. v. Belzen en zn. 05.15 308.881 949.6 10. G. Eikenhout 09.42 312.903 949 Uitslag wedvlucht Moulins op 3 juni. Deelname 146 duiven. 1. G. Eikenhout 18.56.14 558.587 952 2. L. de Fouw en zn 19.42.58 556.876 879 3. P. 1. Verburg 43.41 556.903 878 4. W. C. Leenpoel 48.18 558.675 875 5. H. P. Versluijs 54.44 560.126 868 6. H. J. v. d. Moere 55.09 558.189 865 7. L. de Fouw en zn 20.00.12 2 856 8. W. M. Bouwense 10.38 561.934 850 9. P. de Waal en zn. 12.02 561.866 848.7 10. W. C. Versluijs 07.48 557.976 848 FIETSEN IS PRETTIG ENERGIE BESPAREN Pak dus vaker de fiets om: even een boodschap te doen kinderen naar school te brengen naar het werk te gaan voor een bezoek aan postkantoor of bank naar het sportveld te trimmen eens even uit te waaien aan een zieke een bloemetje te brengen een tochtje te maken Pak dus vaker die zuinige fiets! HOE ONTSTAAN ZE EIGENLIJK Als case-history is het volgende geval leerzaam. Op 26 april j.l. bevatte een landelijk ochtendblad (oplage 750.000 stuks) een artikel met de kop „Margarine maffia vecht tegen de koe". Zoals men snapt was dit gericht tegen de mening, dat boter ongezond en margarine „dus" gezond zou zijn. Maar hoe kwam men aan dit verhaal? Wel, dat stamde uit het Westduitse blad Der Spiegel (oplage 5,2 miljoen stuks) dat op 23 april als cover-storie (verhaal op het omslag) de gezondheidsaanspraken van de margarinefabrikan ten bevatte, voorzien van kuipje en stethoscoop. Maar de titel was: „Gesünder durch Margarine? Der grosze Bluff!" U begrijpt dat daarmee een rel was geschapen die nog vele maanden lang zal nagolven in de kringen van diëtisten, voedingsdeskundigen, producenten van het een en ander en tenslotte ook in de huiskamers. Want droog brood eet niemand meer; u smeert er het een of het ander op. Wat is waarheid? jammerde Pilatus reeds, bijna 20 eeuwen geleden Koehandel rond onze voedingsmiddelen? De ene deskundige noemt de koe de oudste vriendin der mensheid, de ander een moordenares. Zou de waarheid ook hier niet liggen in matigheid, zelfbeheersing en een doodgewoon verstandig gebruik van afwisselende soorten voedsel? HET WONDERLIJKE SCHIP DER WOESTIJN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 2