NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Lieve zuster Ursula F~1 II houdt nu het meest gelezen Mad op Noord-Bevetand Een verhaal van L. van Schooien Zeeland Magazine? Partij van de Arbeid lift 9666 Donderdag 7 juni 1979 82e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20,— per jaar Franko per post ƒ32,50 per jaar Advertenties 31 ct per mm, ex cl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kannen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Precies, dacht Ursula, en die goodwill zouden jullie hard nodig hebben. Hardop zei ze: „Die goodwill, meneer Van Ijzer, heeft onze firma zich ook met de jaren moeten verwerven. En die neem je niet zonder meer over. Wanneer die niet in stand wordt gehouden, is ze niets meer waard." „Wij zouden gaarne," verklaarde Adolf van Ijzer met enige plechtigheid, „de voortuitstrevendheid en ondernemingsgeest van ons bedrijf koppelen aan de degelijk heid en prima service van Leeuwenstein. Daarnu is het er uit, juffrouw Leeu wenstein. Dat is dus mijn plannetje. En nu de prijs? Taxatie van uw bedrijf door drie deskundigen, twee te benoemen door beide partijen en één door die twee samen... Eerlijker kan het toch niet? En voor de goodwill..." hij noemde een bedrag, waar van Ursula zichzelf moest bekennen, dat het inderdaad royaal was, zodat conclu deerde ze, het Van Ijzer wat waard moest zijn het Leeuwenstein-bedrijf zonder strijd in handen te krijgen! Het bleef even stil in het kantoor. „Hoe lang mag ik hierover denken?" vroeg Ur sula. „Zo lang u wilt," antwoordde Van Ijzer, „maar als ik hier de deur uitga, moet ik weten of u het doet, ja dan nee." „Ik wou hier toch wel even over spreken metéén van mijn mdeewerkers", zei ze en zegende in gedachten het feit, dat Maartens er niet was. Ze wist, zonder het te vragen zijn opinie, maar wat schoot ze daarmee op? „Ik wil het u makkelijk maken," zei Van Ijzer joviaal, „ik moet nog even naar m'n zaak terug, met een uur ben ik weer hier, tenzij", voegde hij er met een vals glim lachje aan toe, „ik vóór die tijd van ge dachten verander." „Daaraan heb ik geen houvast," meende Ursula scherp. „Het zou ook beter zijn, indien u mijn aanbod nu meteen met beide handen aan greep," verklaarde Van Ijzer, „want als u zo'n schrandere jongedame bent, als ik denk dat u bent, heeft u allang uitgerekend, dat geen enkele buitenstaander u ooit een dergelijk aanbod voor deze zaak zou doen." Uit deze woorden begreep ze, dat Van Ijzer maar niet gegokt had, toen hij de situatie zo zwart afschilderdehij wist! En weer beklemde haar een ogenblik de vraag: „Hoe?" Van Ijzer stond op. „Maakt u geen zor gen, juffrouw Leeuwenstein. Over een uur ben ik terug. Zo lang handhaaf ik mijn aanbod. Dat van zoéven was maar... een grapje". Hij zei het met bijzondere nadruk en ze wist dat hij zinspeelde op het vorig onderhoud, waarbij ze hem zo hooghartig fyad beduid dat ze van zijn grapjes niet gediend was. Ursula slikte de hatelijkheid en het werd haar onbehaaglijk te moede. Zat er achter die puur-zakehjke redenering van Van Ijzer toch nog een ander, meer persoonlijk sentiment? Toen Van Ijzer was verdwenen, riep ze Henri Likkens en vertelde hem in korte woorden van Van IJzer's voorstel. Toen ^e hem de voorwaardennoemde, leek het of zijn ogen uit hun kassen sprongen. „Die vent is gek", verklaarde hij. „Zoals we er op het ogenblik voorstaan, is de zaak dat nooit waard!" Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen,, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 20,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - WISSENKERKE „Hij scheen heel precies te weten hoe we er voorstaan," stelde Ursula vast en Likkens knipperde even met de ogen. „Dan is dit aanbod...... edelmoedig", zei hij snel. „Jaen edelmoedigheid en Van Ijzer, die twee lijken me niet met mekaar te kloppen." „O," zei Likkens stellig, „die edelmoe digheid heeft natuurlijk een puur-zakelijke achtergrond. Er moet hem heel wat aan gelegen zijn, de naam Leeuwenstein te kun nen voerenEn dat laat zich denken, juffrouw Leeuwenstein". „Het gaat me tegen alles in," steunde Ursula. „Vanuit een oogpunt van sentiment," antwoordde Likkens voorzichtig, „kan ik dat volkomen begrijpen. Maar we moeten dit toch zakelijk bezien. Laten we er rond voor uitkomen, juffrouw. We zitten nu al in 't rood en het ziet er niet naar uió, dat het snel verbeteren zal. Van Ijzer heeft zelf toegegeven, dat het hem geld heeft gekost, maar hij wil nu eenmaal „Leeuwenstein er uit hebben," viel Ur sula in. „Nummer één in de branche zijn", ver beterde Likkens. „Dat is kennelijk de man z'n eerzucht." „Ik weet niet wat ik moet doen," be kende Ursula. „Nu," antwoordde Likkens stellig, „ik zou het wél weten." „Wat dan?" „Aanpakken." „Denkt u niet om uw eigen toekomst, meneer Likkens?" „U zoudt mij en alle collega's' een grote dienst bewijzen, juffrouw Leeuwenstein, wanneer u als één der voorwaarden zoudt willen stellen dat Van Ijzer het personeel overneemt." „Maartens ook?" „Die is met vier maanden aan zijn pensioen toe." „Hij kan ze er toch zó weer uitgooien? Wat heeft het voor zin?" „Kan hij ookbehalve als ze voldoen. En ik zal heus m'n best doen om te zorgen, dat Leeuwenstein, met of zonder Van Ijzer, z'n reputatie handhaaft. Zoals ik dat," voegde hij er bescheiden aan toe, „tot nog toe steeds heb gedaan." „Daarvoor ben ik u ook zeer erkentelijk," zei Ursula. „En wat uw verzoek betreft... ik zou dat zeker als voorwaarde willen stellen. Misschien," voegde ze er neerslachtig aan toe, „hebt u betere perspectieven daar, dan hier Weer viel de stilte in het kantoor. Ur sula keek naar de klok. Nog twintig mi nuten „Laat mij de punten die Van Ijzer heeft genoemd, en uw voorwaarden, even op papier zetten," stelde Likkens voor. „Dan is er ook minder mogelijkheid van mis verstand." „Graag," knikte Ursula, „uiteindelijk moet ik toch de beslissing nemen." „Ook deze," zei Likkens met een sym pathiserende hoofdknik, „hoe moeilijk het ook is. U bent de moeilijkheden nooit uit de weg gegaan, juffrouw Leeuwenstein, dus ook deze niet Ze had willen zeggen, dat ze juist op het punt stond het te doen, door het voorstel van Van Ijzer te accepteren, maar hij was al weg. Van Ijzer was nu precies op tijd. Ursula gaf hem het papier. Hij fronste even het voorhoofd, infor meerde naar de personeelsbezetting, „die Likkensis dat een goede kracht?" En knikte toen kort. „In principe akkoord," verklaarde hij. „Het lijkt me het beste, dat we deze overdracht vastleggen in een voor- Wij gaan vandaag zeker stem men. Natuurlijk op de Partij van de Arbeid, omdat we geloven dat de socialisten voor echte, wezenlijke veranderingen kun nen zorgen in dat Europese Par lement. Zodat Europa democra tischer, menselijker en leefbaar der wordt. Waar eerlijk delen voorop komt te staan, waar werkloosheid, fiks wordt aange pakt en waar een duidelijke politiek op het gebied van vrede en veiligheid gevoerd gaat worden. Wij stemmen daarom vandaag: U OOK?? Zorg ervoor dat u morgen geen spijt hebt dat uw stem verloren is gegaan!! De stembureaus zijn nog tot 19.00 uur geopend! De fraktieleden van de Partij van de Arbeid in de gemeenten Kortgene en Wissenkerke. lopig contract, waarin de overeenkomst principieel wordt vastgelegd. Later kunnen we dan het definitieve contract opmaken, wanneer de taxatieprijs bekend is." „Wanneer wilde u dat doen?" informeerde LTrsula en schrok van de uitdrukking op zijn gezicht. Hij glimlachte, maar het was een boosaardige glimlach. |i „Éénmaal, juffrouw Leeuwenstein, heb ik u gezegd, dat men zulke dingen beter be spreekt aan de witte tafel. Daarvoor voelde u toen niets. Ik zou mijn uitnodiging nu willen herhalen. Laten we, na tekening van dit contract, samen gaan dineren en het glas heffen op de toekomst van Leeu wenstein en Van Ijzer." Het was Ursula of een afgrond aan haar voeten gaapte. Opeens zag ze Adolf van Ijzer, zoals hij werkelijk was. Niet alleen maar een scherpe zakenman met een dikke huidO nee, hij had een heel dun huidje! Ze had hem met haar trotse houding van eertijds, en vooral met die weigering, zeer diep ge kwetst, begreep ze nu. En Adolf van Ijzer was geen man die vergaf. Veel meer dan zakelijke, had zijn felle concurrentie-oorlog persoonlijke motieven gehad. Niet slechts de firma Leeuwenstein en Co., maar vooral die trotse Ursula Leeuwenstein zou het hoofd buigen! Zij, die eens zo fier zijn uitnodiging verwierp, zou die uitnodiging thans wel moeten aanvaarden. En terwijl hij de gulle gastheer speelde, zou hij ge nieten van zijn volkomen triomf: de con current uitgerangeerd. Het meisje dat hem vernederde, op haar beurt vernederd! Hij zag haar verstijven en werd een ogen blik bang, dat die triomf hem zou ontgaan. „Kijk es, juffrouw Leeuwenstein", pleitte hij verzoenend, „de mensen praten zoveel. Ik zou niet graag willen, dat deze eh... fusie een verkeerde indruk maakte. Veel liever zou ik willen, dat iedereen kon zien, dat deze eh... belangengemeenschap tot stand was gekomen in volkomen harmonie tussen beide partijen... A propos, u zult er wel geen bezwaar tegen hebben, nog met wat aandelen in het bedrijf te blijven zitten...... puur nominaal, natuurlijk, maar zoals ik zeide goodwill van de naam Leeuwenstein Ursula sloot de ogen. Haar handen waren ijskoud. Een ogenblik dacht ze dat ze zou flauwvallen. Maar ze herstelde zich. (Wordt vervolgd) GESLAAGDEN CHR. MAVO WISSENKERKE Voor het diploma MAVO-4 slaagden: Herbert Dourleijn uit Wissenkerke: Maartje van Driel, Rianne Gunter, Jolanda Karre- man, Jeannette Klompe, Janneke Knoth, Ellen Marcusse, Johan Reinhoudt. Hans Wattel en Inge Wattel, allen uit Kamper land; uit Geersdijk: Adrie Hendrikse, Wilma Kramer, Daaf van der Maas en Helene Mostert; uit Colijnsplaat: Marjon Kalle- waard en Anja de Smit. 4 leerlingen kregen de mogelijkheid tot herkansing. RESTAURATIE NED. HERV. KERK TE KORTGENE Onze dorpskerk, die in 1681 weer werd opgebouwd is aan een grondige restauratie toe. Eerder werd deze kerk op 5 november 1530 verwoest door de grote overstromingen ten gevolge van de St. Felixvloed, waarbij heel Noord-Beveland overstroomde. Alleen de kerktoren van Kortgene bleef staan en was destijds een baken voor de schippers, die door de Zandkreek naar Veere voeren. Ook onze voorouders hebben de kerk in 1754 nog eens grondig hersteld en ver nieuwd. Er werd zelfs rond de oude toren een nieuwe toren gebouwd, waardoor de muren nu ruim een meter dik zijn. Aan de binnenzijde is het oude metselwerk nog goedte onderscheiden. Kort na de watersnoodramp van 1 febr. 1953 werd de kerk weer grondig opgeknapt, nadat het zoute water heel wat schade aan het interieur had aangebracht. De toen nog voor de kerk staande school werd af gebroken, waardoor het huidige kerkplein ontstond. Dit plein wordt nu gebruikt voor evenementen, festiviteiten en vaak ook voor openlucht-uitvoeringen van plaatslijke ver enigingen. Begrijpelijk dat de burger van Kortgene hecht aan deze kerk, symbool van vele overwinningen op water en wind. Wel heb ben water en wind deze eeuwenoude dorps kerk overigens een Hendrik de Keyzer monument zo aangetast dat nu op korte termijn besloten moet worden tot algehele restauratie van de kerk. Dat deze restauratie geen eenvoudige op gaaf is, blijkt wel uit de begroting die de architecten Rothuizen en 't Hooft maakten. Een afdoende restauratie zal zeker ƒ700.000,— a ƒ750.000,— gaan kosten. Dat het rijk, de provincie en de gemeente t.z.t. een deel van deze kosten voor haar rekening nemen staat wel vast. Wanneer een dergelijke subsidie beschikbaar komt staat echter nog niet vast; vermoedelijk in de jaren 1984—1986. Op dit moment wordt al hard gewerkt aan het bestekklaar- maken om zo spoedig mogelijk met de restauratie aan te vangen. Wat wel vast staat is, dat een kleine gemeenschap als Kortgene met zo'n 1200 inwoners de financiering en een aanzienlijk deel van de restauratiekosten zelf bijeen moet brengen. Omdat wij onze dorpskerk graag in eigen bezit willen houden, er tevens aan hechten en als symbool zien, houden we een aantal groots opgezette bazars om het „kapitaal" voor de toekomstige restauratie bijeen te garen. Komt u daarom ook naar de bazars op: zaterdag 16 juni 1979 (schaapscheerders- feest); vrijdag 27 en zaterdag 28 juli 1979 (tijdens de jaarlijkse middenstandsbraderie). Deze bazars worden gehouden op het kerk plein, gedurende de hele dag. Uw belang stelling stellen we zeer op prijs. De restauratiecommissie Ned. Herv. Kerk te Kortgene. Kruiswoordpuzzel no. 629 Horizontaal: 1. liefhebber - 6. deel van de week - 12. bedorven - 13. voegwoord - 15. ra'ng in het leger (afk.) - 16. meisjesnaam 17. afstandsmaat (afk.) - 19. roodhuid - 23. pluralis (afk.) - 24. hofbediende - 25. smalle weg - 26. manier van gaan - 28. man 30. dus (Eng.) - 31. krantenjongen - 33. vat - 34. meisjesnaam - 36. raar, gek - 38. nobele - 40. spil - 41. nummer (afk.) - 42. goud (Fr.) - 43. de oudere (afk.) - 45. leer van het heldendicht - 48. ongerijmd 50. soort - 52. gelofte - 54. wilde haver 56. pers. vnw. - 57. toestand van rust 59. nauwe - 60. baardje - 62. verkoudheids- verschijnsel - 63. als eerder (afk.) - 65. muskietennet - 68. Chinese maat - 69. al penweide - 71. plaats der oudheid - 72. meisjesnaam - 74. sprookjesfiguur - 75. koosnaampje - 76. de sterren betreffende. Verticaal: 1. bewegingsruimte - 2. masker 3. Engels voorzetsel - 4. water in Friesland 5. enig - 7. op de wijze van - 8. Indische dakbedekking - 9. dit is (afk.) - 10. pers bureau - 11. soort schip - 14. de dato (afk.) 18. voedsel - 20. nihil - 21. meisjesnaam 22. deel van Zuid-Afrika - 24. gidsen 27. in orde (afk.) - 29. ambtshalve (Lat. afk.) - 30. zangnoot - 32. plotselinge be zetenheid - 34. vogel - 35. overblijfsel - 37. vlaktemaat - 39. Spaanse titel - 44. met ogieven - 46. kunstmatige haardos - 47. soort weefsel - 48. deel der V.S. - 49. bacterievrij - 51. maanstand (afk.) - 53. en andere (afk.) - 55. N.V. (Duitse afk.) 58. streek, grap - 59. Europeaan - 61. werkje 64. Bijbelse naam - 66. deel der wet (afk.) 67. welwillende lezer (Lat! afk.) - 68. Bij belse naam - 70. pers. vnw. - 73. deel van de bijbel (afk.) - 74. zangnoot. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 628 Horizontaal: 1. don - 4. dinsdag - 9. esp 11. lei - 13. ee - 14. aa - 15. sap - 16. sg 17. verwarren - 21. is - 23. parool - 25. dreunt - 27. oo - 28. ap - 30. eb - 31. rk 32. torenkamertje - 37. ram - 38. ld - 39. ie 40. erg - 42. on - 43. de - 44. ptt - 45. nu 46. ka - 47. kip - 49. va - 51. st - 52. bes 53. groendaeler - 59. up - 60. tt - 61. ot 62. ar - 64. salade - 68. rommel - 71. kr 72. aangenaam - 75. lo - 76. iel - 78. na 79. ea - 80. era - 82. den - 83. gestopt 84. inn. Verticaal: 2. olga - 3. ne - 5. ierland 6. new - 7. dar - 8. aardbei - 9. ea - 10. spin - 12. ivoor - 15. snert - 16. spa 18. eo - 19. al - 20. er - 22. sta - 24. room 26. ukje - 29. pk - 30. em - 32. tanig 33. eleve - 34. anton - 35. rente - 36. erker - 37. rok - 41. gas - 48. prul - 50. antenne - 51. satraap - 52. berm - 54. opaal 55. et - 56. do - 57. lamme - 58. lsk 63. ulo - 65. arie - 66. da - 67. Ie - 69. oa 70. elan - 73. gas - 74. neo - 77. en - 81. ri.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1979 | | pagina 1